Marti ten Kate, liefhebber in de top blunders Real maken duel tegen Barcelona weer leuk SPORT 21 T VOETBALALLERLEI Onderzoek naar Birmingham City ^eus ^jgicbc Qowiant ZATERDAG 7 MAART 1992 ■'eter Shilton wordt manager Plymouth Argyle Iter Shilton, 125 interlandwedstrijden voor Engeland, heeft kteren een contract als speler-manager getekend bij Plymouth <yle. De Zuidengelse club staat in de degradatiezone van de ede divisie. Plymouth, dat vorige maand David Kemp ont leg, is de tweede bedreigde tweede-divisieclub die een 'oude brie' aantrekt om uit de zorgen te komen. Newcastle United (ntracteerde vorige maand Kevin Keagan. Shilton echter, was 42-jarige leeftijd nog steeds actief als doelman van Derby unty. De Football Association heeft Birmingham City in staat van beschuldiging S L&QlOllS gesteld na de rellen van zaterdag in de thuiswedstrijd tegen Stoke City. Voor- zitter Samesh Kumar van de derde-divisieclub zal door de tuchtcommissie Op worden gehoord naar aanleiding van zijn uitlatingen na de wedstrijd over q scheidsrechter Roger Wiseman. De Engelse voetbalbond overweegt geen ac- lïlclcirt tie tegen de supporters van Stoke City, die werden aangevallen door de aan hang van de tegenpartij nadat Stoke in de laatste minuut had gelijk gemaakt. Volgens de bond draagt Stoke geen schuld aan de incidenten. Qp 23 maart kiest de wereld voetbal- Woordvoerder David Bloomfleld noemde het triest dat weer maatregelen ge- bond de twaalf sta- nomen moeten worden nadat het voetbal lang geen wezenlijke hinder van dions in de Verenig- het vandalisme had ondervonden. „Wij hebben echter steeds gezegd dat de de staten, waar in moeilijkheden afnamen, maar dat wij attent zouden blijven op iedere onge- 1994 de eindronden wenste ontwikkeling en dat wij klaar zouden staan om in te grijpen indien van bet wereldkam- het noodzakelijk zou zijn pioenschap voetbal Van de toeschouwers, die tegen het einde van de wedstrijd het speelveld be- worden gespeeld, stormden en de scheidsrechter belaagden, werden negentien gearresteerd, FIFA heeft de een vijftiental werd, zonder verdere maatregelen, buiten het Stadion St. An- keus uit negentien drews gezet. De wedstrijd werd ruim een half uur onderbroken en de laatste verschillende ac- 35 seconden werden uitgespeeld nadat de tribunes volledig waren ontruimd. commodaties. ■RIE VAN DIJK INGELO Jarenlang baalde Gerard Nijboer t gezicht van de lange Btandslopers in Neder- pd. Sinds geruime tijd veer is het duidelijk dat jboers collega en trai- figsmaatje Marti ten Ite dat vaandel draagt, it ere. pt van tien kilometer tot tathon is de 33-jarige Hen- bër internationaal ge- esd. Dit jaar staat de tien ki- leter, zijn keus voor Barce- a, centraal. Maar ook wil 1 Kate wat laten zien op het halve marathon, dat in tember wordt gehouden, idaar ook. dat hij vandaag I gezicht laat zien in de hal marathon van Alphen aan 1 Rijn, waar het wegseizoen ■dt geopend. Ten Kate heeft r zin in, zoals hij altijd ag loopt. En daarom ook tig nog doorgaat tot de Spe- van Atlanta in 1996. „Lijkt mooi, ben ik 38", zegt hij. ppen kan dan overigens eens moeilijk worden voor e slaaf van de weg cq. baan. zal altijd die Holterberg blijven opzoeken, om twee tjes te lopen. Heerlijk", tret van een liefhebber in mfP- C halve marathon fr gerept wordt over de lo- 'met die zonnebril', dan n zelfs outsiders vaak be- ben dat het om Marti ten gaat. Ook als de zon ver- |nt of de kunstlichten aan- a, gaat het ding niet af. Een ge dus? „Het is er hele- [l bij gaan horen", aldus Kate. „Maar ik draag hem de show. Ik heb con- lenzen en dan kun je snel krijgen van stof. Vooral bij athons, waar auto's met nalisten de wedstrijd vol- Maar dat is niet het enige. ontleen ik er ook stukje concentratie aan. kzij die bril word je min- snel afgeleid door alles om )r£en. Dus laat ik hem mooi bril hoort net zo bij hem zijn onmiskenbare stijl, noemt hij het zelf. itelijk achterover leunend fer 'doorzakkend' snelt Ten over de banen en wegen, de eindsprint ziet het er beter uit", vindt hij. „Maar stijl is iets wat bij me L Het groeit gewoon. Zo- :epij elke loper. Bij Gerard oer en John Ngugi ziet het pk niet uit. Ik voel me er $r prettig bij en het gaat Voor de stijl krijgen we igeen punten..". Marti ten Kate (met bril)elke keer tevreden. We praten op een dinsdag avond met Ten Kate, toevallig de avond van zijn wekelijkse massage. Evelien, vriendin van zijn vrouw Jolanda, komt de spieren dan even losmaken. Een zeer belangrijk ritueel toch voor Ten Kate. „Het is meer blessurepreventie", zegt hij. „Het lange afstandslopen is toch elke keer een aanslag op je spieren. Anders dan bij voorbeeld een tien kilometer of een marathon schaatsen. Die mensen kunnen dergelij ke wedstrijden kort achter el kaar doen, soms op dezelfde dag. Daar is bij ons geen den ken aan". Waarbij we aankomen bij de keus, die Ten Kate dit jaar maakte. De Nederlandse top per op zowel marathon als tien kilometer, koos met het oog op de Olympische Spelen van Barcelona voor het laatste. „In de maanden december//janua- ri voor het seizoen beslis ik dat", licht hij toe. En dan blijkt, dat eigenlijk niet de Spelen zelf zijn programma bepalen, maar een noviteit bin nen het hardloop-circuit: het WK halve marathon op 20 sep tember. Het is de enige wed strijd, waarvan Ten Kate de da tum uit zijn hoofd weet. Geen toeval dus. „De halve mara thon ligt me wel het best", geeft de Hengeloër toe. „Lek ker een uurtje hardlopen, pre cies goed voor mij. Dat WK valt zeven weken na de Olympi sche marathon en dat is tekort om te herstellen. Hij valt ech ter ook acht weken na de Olympische tien kilometer en dat is juist perfect". Ten Kate gaat er gemakshalve' vanuit, dat hij de limiet van 28,07 min. voor Barcelona haalt. „Dat plant iets gemak kelijker", zegt hij, met in het achterhoofd een persoonlijk record van 27,50. 'De laatste woensdag in mei' moet het ge beuren tijdens een tien kilo meter in het Duitse Neubran- denburg, de woonplaats van Katrin Krabbe. Dan heeft hij' net een intensieve trainings stage van twee weken - tijdens zijn vakantie! - in Oostenrijk achter de rug. Mislukt de cou pe, dan vormen enkele wed strijdjes in juni nog een achter- Telg Ten Kate maakt zich er nu nog niet echt druk om. De sympa thieke Hengeloër, geboren in Vollenhove en getogen in het Drentse De Wijk, wekt zelfs een nonchalante indruk. Kent, in tegenstelling tot schaatsers die vier jaar gefocust zijn op één dag, amper de data van de topwedstrijden uit zijn hoofd. Het kan zelfs zo zijn, dat hij in Barcelona niet eens start. Ook al loopt hij de limiet. De eerste Ten Kate-telg kondigt zich na melijk aan. „Tja, een beetje on gelukkig", aldus Ten Kate, knipogend naar zijn vrouw. „Eerst dacht ik: naar Barcelo na natuurlijk. Maar er begint nu toch iets te groeien, ook bij mij. Als Jolanda graag wil, dat ik bij de bevalling ben, ga ik ook direct weg uit Barcelona. Zo'n halszaak zijn die Spelen toch niet voor mij. Wel leuk, maar ik heb het allemaal al een keer meegemaakt". De Spelen van Seoul, EK's, WK's; Ten Kate was er al eens. Evenals in de New York Mara thon, die hij tweemaal liep en met afstand zijn favoriete wed strijd noemt ('wat een sfeer'). Al die ervaringen bepaalden zijn planning van dit jaar. Om dus niet alles op de Olympi- FOTO: ANP sche marathon te gooien. „Ma rathons in warme landen zijn niets voor mij", legt hij uit. „Op het EK in Split was het bloedheet en de lucht boven dien smerig. Tot 25 kilometer dacht ik toen, dat ik voor een medaille ging. Maar ineens was het gebeurd. Ik kreeg zwa re benen en had totaal geen energie meer. Later in het ho tel bleek ik zes kilo lichten dan voor de marathon. Bij het WK in Tokio heb ik daarom voor de tien kilometer gekozen. De marathon is bij zulke tempera turen beter voor zwaardere jongens, zoals Nijboer en Ver- meule. Dat zijn werkers, ik ben een 'flyer'Na Barcelona zijn de 'warmtemarathons' echter over. Dan heb je een WK in Stuttgart, een EK in Gothen burg dacht ik en een WK in Helsinki. Prima voor mij". Toch ligt die tien kilometer hem goed. Op de Spelen in Seoul liep Ten Kate al verras send. Hij werd negende, ter wijl hij die eigenlijk maar even meepakte. In Split werd hij achtste, daags voor de mara thon. Hetgeen hem nog verwe ten werd. Ten Kate maalde er niet om. „Ik liep die tien kilo meters gewoon heerlijk. Ik vindt het ook prachtig in zo'n vol stadion. De afstand zelf stelt niet zoveel voor. Voor 28 minuten rond moet je 25 maal rondjes van zo'n 67 seconden lopen. Een aspirant kan een rondje bij wijze van spreken nog in die tijd lopen. Neen, de zwaarte ligt meer op het men tale vlak. Steeds hetzelfde rondje, 25 keer, dat kan zo geestdodend zijn. Vijftig boch ten en rechte stukken, velen knappen daar op af. Ik heb daar zelf niet zo'n moeite mee. Ik begin een beetje achteraan Chelimo Helemaal vooraan waren de laatste jaren echter steeds de Kenianen te vinden. Tanui werd wereldkampioen in To kio voor de jonge Chelimo, de nieuwste Keniaanse sensatie. In Hengelo liep deze tijdens de Adriaan Paulen Memorial van uit het niets bijna een wereld record. Ten Kate, zelf lopend in die race, keek er als nuchte re oosterling niet van op. „Met die Afrikanen gaat het de laat ste vijf jaar al zo. In Barcelona kan er zo weer een nieuwe staan. Chelimo moest zich, on danks die wereldtijd, nog wel even plaatsen voor het WK bij trials in Kenia. Dat is teke nend. In zo'n land kunnen ze dat doen". Ten Kate vindt de Afrikanen 'wel grappig'. „Het is altijd het zelfde verhaal: ze lopen elke dag op en neer naar hun school, die ongeveer twaalf ki lometer ver weg ligt. De fana tiekelingen doen dat in de pau ze dan ook nog even... Als hier in Nederland de bushalte toe vallig 200 meter verder ligt, word je wel even naar school gebracht met de auto. Dat is die beschermde opvoeding. Dat natuurlijke van die Afrika nen hebben wij niet". Frustratie deed Ten Kate niet op van die bijna onoverbrugba re afstand. Integendeel, hij deed er zijn voordeel mee. „Ze trainen spelenderwijs, eigen lijk zoals hen het uitkomt. En zo lopen ze ook in wedstrijden. Dan weer versnellen, dan weer gas terug. Alles doen ze op ge voel. Terwijl wij hier heel ge programmeerd bezig zijn. Ei genlijk is dat dus onzin, want de wedstrijd is heel anders. Ik probeer dat ook enigszins toe te passen in mijn training. Van de zomer was dat wel lachen op de Holterberg, waar we vaak met een groepje trainen. Re gelmatig versnelde ik, liep van de groep weg en liet me dan weer terugvallen. Lekker los jes, ontspannen, op gevoel. Schema's zijn voor mij nu on zin. Ik loop wel zo'n 140 tot 170 kilometer per week, maar niet volgens een strak stramien. Vandaag bijvoorbeeld was het 'klote-weer'. Dan doe ik wat minder. Wat ik morgen doe, weet ik nu nog niet". Ten Kate móet ook niet lopen, hij wil altijd lopen. Is een slaaf van de baan, cq. de weg. „Ook als ik stop met topatletiek ga ik nog wel zevenmaal per week de deur uit om te lopen. Ik vind het gewoon heerlijk. Tij dens de middagpauze van mijn werk (Ten Kate is full time computerprogrammeur bij Holland Signaal, red) train ik ook altijd een uurtje. Ik zou dat niet anders willen. Lekker even langs het Twentekanaal naar het Twickel in Delden lo pen en terug. Heerlijk ont spannend. Vaak los ik onder weg nog fouten in de computer op. Dan douche ik even bij de portier en begin ik weer. Weet je, ik voel om 13.30 uur beter dan om 12.15 uur". Privé Nationaal haalde Ten Kate, die alle kranteknipsels trouw in plakt, naar eigen schatting twaalf tot dertien titels op de vijf kilometer (pr 13,33 min), tien kilometer, marathon (pr 2.10,04), cross en zowaar de steeple-chase. Zelfs bladen als Privé, Actueel en Nieuwe Re- we stonden eens bij hem op de stoep. „In één week. Ik heb het gedaan, om het te sturen. Anders maken ze toch een ver haal. Ging relatief goed. Alleen Privé had een geintje. 'Zijn huidige vrouw Jolanda' schre ven ze. Nou ja..". Internationaal echter bleef groot succes uit. Dat stoort hem amper. „Voor velen is lo pen het enige, wat ze uitvoe ren. Ze liggen in de zon, lopen, eten, slapen, etc. Ik werk en zie het lopen als extra. Grote kam pioenschappen zijn voor mij een toegevoegde waarde. Elke keer weer als ik de finish haal van een marathon, ben ik te vreden. Ook in Split. De jour nalisten konden dat niet be grijpen. Maar ik was trots op mezelf. Op 25 kilometer zat ik al stuk en gaf toch niet op. Doe ik ook nooit. Alleen in '90 in Rotterdam, toen was ik total- loss". Ten Kate, een liefhebber in de top. Hoewel hij ook wel zijn graantjes meepikt: geldelijk gewin wordt keurig tot na zijn carrière in een fonds van de KNAU bewaard. Zo kan het Pick Wick-circuit, waarin hij wellicht eerste of tweede wordt, hem een slordige 12.000,- in het laatje brengen. „Bruto", vult Ten Kate aan. En in geen verhouding met bedra gen die bijvoorbeeld interna tionale toppers toucheren. Zo als een Krabbe, die echter uit gerangeerd lijkt. Ten Kate heeft er zo zijn gedachten over. „Er was al een stuk veroorde ling zonder dat de schuldigen verhoord waren. Het lijkt voor al tegen Krabbe wel een hetze. Het wordt haar zelfs kwalijk genomen, dat ze nog in Oost- Duitsland woont en geen dik ke Mercedes rijdt. En ze is al zeventienmaal sinds septem ber gecontroleerd! Dat is ab surd. Terwijl ze op het WK cle an was en dus grandioos heeft gepresteerd. Ik vind het ook dubieus, dat Donike oude uri nemonsters - die hij vergeleek met die uit Zuid-Afrika - van haar bewaard had. Dat gebeurt nooit. Ik hoopt dat Krabbe een eerlijk proces krijgt". Voortekenen topper Kuip lijken goed door FRANK WERKMAN Het voetbalseizoen gaat vanaf morgen zijn beslissende fase in. Nadat Feyenoord en Ajax afgelopen woensdag weer mochten proeven van het internationale bekervoetbal staat morgen de vaderlandse voetbalbeker tussen beide clubs op het programma. Ook, hoe pikant, vooreen duel voor de kwartfinales. Maar anders dan in het Europa Cuptoernooi, waar in twee duels wordt besl ist over doorgaan of niet, wordt morgen in de Kuip in een partij bepaald welke formatie halve finalist wordt. Daar schuilt tevens de aantrekkelijkheid in van het Nederlandse bekertoernooi. Bij dat evenement werd ooit bij wijze van experiment de uit- en thuisformule toegepast. Maar dat vermaldedijde systeem is gauw weer in de ijskast gezet. Want commercieel mag een tweetal wedstrijden dan interessant zijn voorde betrokken clubs, sportief is het vaak dood in de pot. Hoe vaak gebeurt het niet dat de op vreemd terrein spelende ploegen kiezen voor safety first? De schade buitenshuis zo gering mogelijk houden, slechts mikken op een effectief countertje en op eigen grond trachten de zaak af te maken. Deze strategie heeft al de nodige schade aangericht aan het voetbal als kijkspel. En zo lang de huidige formule niet wordt aangepast blijft het tobben. Dit seizoen wordt in het Europa Cuptoernooi der landskampioenen voor het eerst de poule-vorm toegepast. Die aanpak zou, zo meenden de initiatiefnemers en uitvoerders, een beter evenwicht moeten bewerkstelligen tussen uit- en thuiswedstrijden. Immers, een nederlaag op eigen terrein behoefde geen funeste gevolgen te hebben voor verdere bekerkansen. Het effect blijkt betrekkelijk. Ook bij het EC- toernooi nieuwe stijl is voorde deelnemende ploegen in duels op vreemd terrein is voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast. Ook bij deze formule is het raadzaam om voor eigen publiek niet al te veel schade op te lopen. Want in theorie mogen na een nederlaag nog voldoende kansen aanwezig blijven om in de race te blijven, het pubkiek heeft daar een andere mening over. Maar publiek is niet meer het allerbelangrijkste. Voetbal via de televisie heeft veel meer impact. Adverteerders staan nog steeds in rotten van vier opgsteld om een bordje langs de lijn te plaatsen of een boodschapje tussen de bewegende plaatjes door testuren. Waar voetballers en hun coaches niet zelden aantonen Jan met de pet op de tribune te verachten met spel dat de toets der kritiek niet kan doorstaan en hem het stadion uitjagen is het effect van voetbal op tv niet veel anders. Te vaak zijn rechtstreeks uitgezonden partijen niet om aan te zien, hetgeen in menige huiskamer al lang is vastgesteld. Steeds vaker spreek ik mensen, die nog wel op het voetbalkanaal afstemmen, maar pas een blik. over het scherm laten gaan als de commentator zijn stem verheft. Of sterker, pas van boek, tijdschrift, ganzebord of scrabble opkijken als gejuich in een stadion aangeeft dat er is gescoord. De herhalingsmachine bij de tv is dan nog de beste methode om toch niets te hoeven missen. Morgen staat Feyenoord-Ajax dus op het programma. Jarenlang was dit duel slechts in nostalgisch opzicht een topper. Met Ajax als de ploeg, die qua prestaties aanspraak maakte op sympathie. De rollen zijn omgedraaid. Nu is Feyenoord deformatie, die op grond van tot dusver geëtaleerde geldingsdrang als favoriet aan de ondanks alles aansprekende krachtmeting begint. Het kan verkeren in de voetballerij. Eén ding is zeker, er moet morgen een beslissing vallen in de Kuip. In een al dan niet van een verlenging en eventuele strafschoppen voorzieneeenmalige confrontatie. Vooral dat laatste geeft nog de beste kans op een spectaculaire ontmoeting. Het is te hopen dat het dat wordt, want er zijn dit seizoen in ons vaderlandse voetbal al te veel partijtjes zonder kraak of smaak afgewerkt. Wat de belangen betreft zit het wel snor. Feyenoord heeft nog meer ijzers in het vuur, Ajax zal die beker graag veroveren als zekerstelling voor Europees voetbal aan het eind van het seizoen. Ook de coaches hebben een reputatie te verliezen. De voortekenen lijken dus niet slecht. Nude feiten nog. 6-RCELONA Barcelo- fleal Madrid is van- -jnd sinds lange tijd jr eens belangrijk voor 1 Spaanse voetbalcom- |tie. In de laatste zeven oenen was het onder- Me duel in de tweede '^Jpetitieronde niet of welijks meer van be- het verschil was al te Pt, meestal in het voor- 1 van de Madrilenen. irom dat de topper nu enorme aandacht jlechts 15.000 kaarten die i verkoop zijn gegaan (de ^ge 105.000 zijn voor de le- waren snel uitverkocht en ieel Europa zijn 300 ver- (evers naar Barcelona ge en. farcelona uiteindelijk in kampioen te worden, dan (jven de Catalanen ge- Klems. Nimmer in het voetbal is de titel ge- naar een elftal dat op een ven moment acht punten Sr stond op de leider. De Itieken gaan terug tot het .1929 voor een succesvolle 'Qfalrace van Barca op Real. 1 bedroeg het verschil na ajspeeldagen vijf punten en Barcelona uiteindelijk 'nog kampioen. Van het Leo Beenhakker ...zat van schaduw Cruijff. FOTO: ANP laatste huzarenstukje in de Spaanse Liga was Barcelona overigens zelf het slachtoffer. Precies tien jaar geleden leek de ploeg de titel, met nog zes wedstrijden te gaan en vijf punten voorsprong op Real So- ciedad, op zak te hebben. Maar de koploper ging week na week in de fout en de Basken wonnen uiteindelijk het kam- "pioenschap. Johan Cruijff ...onstuitbare mars. FOTO: MILAN KONVALINKA Als vanouds Dit seizoen gaat de strijd ech ter weer, als vanouds, tussen Barcelona en Real. En, Leo Beenhakker zal het zelf niet snel toegeven, maar hij moet de immer aanwezige schaduw van Johan Cruijff in de afgelo pen zeven jaar goed zat zijn ge worden. Het begon in 1985, tóen 'begeleider' Cruijff tij dens Ajax-FC Twente van de eretribune daalde en naast trainer Beenhakker op de bank plaats nam. Het ging ver der tijdens het WK in Italië, waar velen zich afvroegen of Oranje met Cruijff wèl gepres teerd zou hebben. En in zijn laatste jaren bij Ajax moest Don Leo ook te pas en te onpas de naam van 'verloren zoon' Johan Cruijff horen. Maar zelfs ver van Amsterdam, op het moment dat Barcelona en Real Madrid elkaar in het Nou Camp ontmoeten, blijft Leo Beenhakker niet gevrijwaard van de invloed die Cruijff on gewild op zijn carrière uitoe fent. Een nederlaag in Barcelo na kan het verblijf van Been hakker op de bank nog onaan genamer maken dan het sinds een ruime maand al was. In Madrid zijn er genoeg mensen, die de trainer spoedig weer in een kantoortje zien plaatsne men. Zo mooi Toen de Rotterdammer nau welijks halverwege het seizoen uit De Meer vertrok om multi miljonair in Madrid te worden, zag het er allemaal nog zo mooi uit. Hij werd technisch direk- teur of manager - de naam van de functie deed er niets toe - bij zijn oude club, Real, die on stuitbaar op weg was het lands kampioenschap op het Barce lona van Cruijff te heroveren. De voorsprong was acht pun ten, maar Beenhakker kreeg van voorzitter Ramon Mendo- za de belofte dat hij trainer Ra- domir Antic van de bank mocht duwen zodra het even wat minder zou gaan. Dat ge beurde eind januari, toen het verschil met Barcelona tot drie punten was geslonken. Real had zijn laatste wedstrijd, thuis tegen Tenerife, nog wel dankzij een dubieuze straf schop gewonnen, maar Men- doza verdroeg de Joegoslaaf niet langer meer in de dug-out. De voorzitter wilde niet alleen winnen, hij wilde zijn ploeg ook spectaculair zien voetbal len. Net als Barcelona, hoewel Mendoza dat laatste er maar niet bij vertelde. Voor dat spektakel mocht Leo Been hakker zorgen. Dat is de oud- bondscoach prima gelukt, al is het niet het spektakel waar ze in Madrid echt op zaten te wachten. Sinds de komst van Beenhakker is het met Real van kwaad tot erger gegaan en dankzij de wekelijkse blun ders van zijn ploeg is de com petitie in jaren niet meer zo spannend geweest. Dat Barce lona Real nog altijd niet is ge passeerd en één puntje achter staat, heeft Beenhakker te danken aan enkele kleine mis stappen van de concurrent. Kemphanen Maar het vertoonde spel in de afgelopen maanden bracht een levensgroot verschil tussen beide kemphanen aan het licht. Barcelona, dat het sei zoen belabberd was begonnen, •is sinds november aan een haast onstuitbare mars door Spanje en Europa bezig. Be slissend voor die opleving was een doelpunt van Bakero in de laatste seconden van het Euro pa Cup-duel bij Kaiserslau- tern. Van 3-0 werd het 3-1 en de Catalanen mochten door de 2-0 thuis in de lucratieve kwartfi nalepoule uitkomen. Daarin heeft Barcelona, na afgelopen' woensdag, vijf punten uit drie wedstrijden behaald, waarvan twee duels op vreemde bodem, bij Benfica (0-0) en Dinamo Kiev (0-2). Na de zege in de Oe- kraine staat FC Barcelona al met één been in de finale op Wembley en dat idee heeft het zelfvertrouwen voor de topper nog eens een extra duwtje in de rug gegeven. Real Madrid vergaat het even min slecht op de Europese vel den. Het 1-1 gelijkspel dat de Koninklijke woensdag, met negen man, bij het Slowaakse Sigma Olomuc wegsleepte moet voldoende zijn voor het bereiken van de halve finales. Maar in het Santiago Berna- beu-stadion is de laatste maan den niets zeker. Real doet het thuis minstens zo slecht als uit. „Spelen voor het eigen pu bliek verlamt ons," gaf mid denvelder Michel deze week- toe. „Als het even wat minder gaat en de toeschouwers hun onvrede uiten, dan worden en kele spelers zenuwachtig en zijn we niet meer toe fatsoen lijk voetbal in staat". Plankenvrees 'Plankenvrees' is een opmer kelijke diagnose voor een elf tal dat de laatste jaren toch de nodige ervaring heeft opge bouwd. Spelers als Michel, Sanchis, aanvoerder Chendo en de Roemeen Hagi lopen al lang op topniveau mee. Maar terwijl de Mexicaan Hugo San chez na een langdurige blessu re lijkt opgebrand, zijn alleen de Braziliaanse libero Rocha en doelman Buyo wekelijks in staat het hoofd te bieden aan de malaise. Dankzij de twee sluitposten heeft Real nog en kele, anders verloren gegane, punten in eigen zak kunnen houden. Het optreden van Leo Beenhakker heeft er ook niet toe bijgedragen om weer enig vertrouwen in eigen kunnen te krijgen. Zonder met blessures rekening te moeten houden (alleen de Kroaat Prosinecki is al enige tijd uitgeschakeld) heeft Don Leo in acht wedstrij den zeven verschillende op stellingen uit de hoed geto verd. Beenhakker is zoekende, maar heeft de uitweg uit het voor hem steeds groter wor dende moeras van de Spaanse competitie nog altijd niet ge vonden. Niettemin is zowel Cruijff als Beenhakker zich ervan bewust dat hun duel van vanavond al lerminst beslissend is. Na de topper zijn er nog dertien wed strijden te gaan. Maar wint FC Barcelona, dan kan de psycho logische invloed daarvan op het wankele Real funest zijn. Bovendien komen de Catala nen dan niet alleen een punt voor, maar tellen ook de onder linge resultaten (1-1 in Madrid) in hun voordeel. Dat is van be lang als beide ploegen uitein delijk tegelijk eindigen. Het doelgemiddelde beslist in Spanje pas in tweede instantie. Een eventuele nederlaag in het Nou Camp kan voor Leo Beenhakker zelf ook een onge wilde positieve uitwerking hebben. Bij verlies zal hij zich eindelijk niet meer achter volgd zien door die eeuwige schaduw van Johan Cruijff. In tegendeel. Beenhakker zal dan Cruijff moeten achtervolgen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21