Vicieuze cirkel van geweld Noord-Ierland duurt voort Luc Dehaene, Belgisch hoop in bange dagen De Klerk in verlegenheid door uitgelekt document BUITENLAND Olifantenjacht in Tanzania Vleesverkoper richt Malawi mishandelt bloedbad aan veel gevangenen CcidócGoirumt VRIJDAG 6 MAART 1992 DAR ES SALAAM - Tanzania laat jagers op groot wild weer toe olifanten af te schieten. Een drie jaar geleden afgekondigd ver bod is daarmee opgeheven. Volgens de minister van toerisme en milieu, Abubakr Mgumnia, heeft de jacht op olifanten geen invloed op het bestand van deze dieren in zijn land. Tanzania is driejaar geleden met CITES, de internationale conferentie over bedreigde dier- en plantensoor ten, overeengekomen de handel in ivoor te verbieden. Het Oost- afrikaanse land verloor tussen 1980 en 1989 zo'n 55.000 olifanten, meer dan de helft van zijn bestand. Vijf Zuidafrikaanse landen die het verbod op de handel in ivoor eigenlijk opgeheven wilden zien, zijn gisteren toch akkoord gegaan met een continuering van het verbod, mits ze andere produkten van de olifant zoals vlees en huiden mogen verkopen. In een verklaring zeiden Bots wana, Malawi, Zimbabwe en Namibia voorlopig akkoord te gaan met het verbod op de ivoorhandel „om tijd te winnen om een handelssysteem uit te werken dat illegale activiteiten in de ivoorhandel ontmoedigt". Ook Zuid-Afrika ging akkoord, zo viel op te maken uit een verklaring van CITES in Kyoto. Hooggerechtshof vreesde zelfmoord van Iers meisje DUBLIN De Ierse opperrechter Thomas Finlay heeft gisteren ge zegd dat het Hooggerechtshof het na een verkrachting zwanger ge worden 14-jarige meisje heeft toe gestaan in Engeland een abortus te ondergaan, omdat het hof bang was dat het meisje zelfmoord zou plegen. De Ierse minister van justitie Har ry Whelehan verbood het meisje echter voor een periode van negen maanden naar Engeland te reizen. Dit verbod werd later bekrachtigd door een rechter. Het Hoogge rechtshof maakte het op 26 februa ri ongedaan. LUGANO Een 37-jarige Italiaanse handelsreiziger in vleeswaren heeft woensdagavond een bloedbad aangericht in de Zuidzwitserse streek Ticino. In twee uur tijd schoot hij met een Kalasjnikov-geweer zes mensen in hun eigen huis dood. Bij de vier „huisbezoeken" vielen zes gewonden, van wie er twee ernstig aan toe zijn. Eerst belde de schutter aan bij een villa waar hij een man en twee vrouwen neer schoot. Vier anderen, onder wie een meisje van vijf, raakten gewond. Een kilometer verderop belde hij aan bij een bejaard echtpaar dat bij doodschoot. Hun zoon overleed later aan zijn verwondingen. Tevoren schoot hij in het nabijgelegen dorp Origlio een man op de drempel van zijn huis neer. Hij sloot zijn moorddadige rondtocht af in Massagno, waar hij een vrouw verwondde. Daarna liet hij zich zonder verzet door de politie arresteren, die nog in het duister tast over het motief. LONDEN - Marteling en mishandeling zijn een dage lijks terugkerende praktijk in gevangenissen in Malawi. Dit blijkt uit een gisteren in Londen gepubliceerd rapport van Amnesty International. Volgens de internationale mensenrechtenorganisatie zijn de afgelopen jaren ver moedelijk veel gevangenen aan de folteringen bezweken. Amnesty constateert dat de Malawische regering geen stappen onderneemt om aan deze gruwelijke praktijken een einde te maken. Onder de slachtoffers zouden ook po litieke gevangenen zijn. De folteringen hebben met name plaats in bijzondere gevangenissen die zijn gebouwd om zware criminelen onder te brengen. Amnesty roept de re gering op deze complexen te sluiten. De president van het Zuidafrikaanse land, Kamuzu Banda, wordt gevraagd ge regeld waarnemers in de gevangenissen toe te laten. Banda heeft tot nu toe het bestaan van dergelijke mensen rechtenschendingen in zijn land ontkend. Cicciolina lijsttrekkerf Partij van de Liefde g ROME Als „heldinnen van de liefde"!/ len vier Italiaanse pornosterren camp^j voeren voor de Partij van de Liefde, dit april meedoet aan de parlementsverki4 gen. Een van hen, Cicciolina, bewees vijfje geleden al dat een pornocarrière geen bat] re hoeft te vormen voor een politieke ljj baan in Italië. Naast Cicciolina zijn ook lp na Pozzi, Virna Bonino - in de filmwereld] ter bekend als Barbarella - en Luisa Pist no, ook bekend onder de naam Eva Orlowt de belangrijkste lijsttrekkers van de pi Vijf jaar geleden werd Cicciolina in het aanse parlement gekozen voor de nu uity, gevallen Radicale Partij. Beschuldigingen zou ze niet doelmatig werken deed ze afu de opmerking dat ze 12 belangrijke voora len had ingediend. I BELFAST Op een mooie zomeravond zette ik vorig jaar mijn vier jaar oude zoontje in het kin derzitje van mijn fiets en ging op weg naar een na bijgelegen stadje. We fietsten over een smal weg getje door het veen. Het teer glansde blauw in het avond licht. Aan weerszijden glooide het bruine turf. In de verte wa ren de contouren van heuvels zichtbaar. De zilveren blade ren van de elzebomen langs de weg schitterden. Het verbijstert vreemdelingen vaak dat mensen elkaar ver moorden in de pracht van het Noordierse landschap. Waar om heeft de natuur de mensen niet opgevoed en gelouterd, vragen zij zich af. Ik heb geen idee. We kwamen aan bij onze be stemming, mijn favoriete bar. Ik zette mijn fiets neer in een steegje. Ik hoefde hem niet op slot te zetten. Er mag dan een aanzienlijke paramilitaire acti viteit zijn in Noord-Ierland, de gewone misdaad is te verwaar lozen. We gingen de bar binnen, een met hout betimmerde ruimte met oude vaten langs de muur. We namen plaats op een bar kruk; muzak, biljarttafel en flipperkast ontbraken. Een te levisie was de enige concessie aan de moderne technologie. Het nieuws stond aan. De Brit se minister voor Noord-Ierland Peter Brooke was er, na maan den van geduldige diplomatie, eindelijk in geslaagd de consti tutionele partijen in Noord- Ierland tot overeenstemming te brengen over de aanvang van besprekingen over zelfbe stuur voor Noord-Ierland. Sinn Fein, de politieke tak van het Ierse Republikeinse Leger, (IRA) was niet uitgenodigd, naar mijn mening ten onrech te. Mijn zoonfje kauwde zijn chips, ik dronk mijn Guinness en samen met het zestal ande re bargasten keken we in stilte. Op het scherm prezen Engelse en Ierse deskundigen en poli tici Brooks capaciteiten als po litieke vroedvrouw. Men sprak het vertrouwen uit dat de be sprekingen ondanks de voor spelbare moeilijkheden vrucht zouden dragen. Het journaal was afgelopen, maar niemand sprak een woord. Vreemd. Per slot van rekening zouden deze besprekingen ons rechtstreeks treffen. Onze toekomst was hier in het geding en het ge beurt niet iedere dag dat je, zij het indirect, het hoofditem van het journaal bent. Hadden we dan niets te zeggen? Ik kan niet voor de anderen spreken. Ikzelf zweeg vanuit het besef dat de afstand tussen de partijen ontzettend groot was. Er was geen enorm poli tiek inzicht voor nodig om tot de conclusie te komen dat veel mensen in Noord-Ierland niet zo blij zouden zijn en de be sprekingen graag zouden zien mislukken. Het nationalisme van Sinn Fein volgt twee sporen: ener zijds de gewapende strijd en anderzijds de democratische politiek. Het probleem is dat de politieke ambities van Sinn Fein sinds dit beleid gestalte kreeg, zijn afgekalfd. In de Ier se Republiek is de steun voor Sinn Fein bijna opgedroogd. Ook in Noord-Ierland is de steun voor een deel weggeëbd, zij het in mindere mate. De be sprekingen dreigden Sinn Fein nog verder naar de zijlijn te dirigeren. Ik vermoedde ook dat de strij dige belangen van de deelne mers wat betreft de veilig heidstroepen (de conservatie ve Loyalisten hoopten met de besprekingen verhoogde vei ligheidsmaatregelen langs de grens te bereiken) tot een poli tieke impasse zou leiden. En frustratie leidt vaak tot ge weld. Met andere woorden, het leek mij duidelijk, terwijl ik mijn tweede Guinness dronk en mijn zoontje zijn derde glas li monade en het haardvuur knisperde, dat de extremisten aan alle kanten onweerstaan baar tot de verleiding gebracht zouden worden om het proces te verstoren. Maar de besprekingen tot ont sporing willen brengen is één ding, of men daar werkelijk toe in staat is, is iets anders. Aca demicus Adrian Guelke uit Belfast formuleerde het on langs als volgt in een artikel in het toonaangevende Noordier se opinieblad Fortnight: „Het is niet eenvoudigweg een kwestie van motief, maar ook van gelegenheid". Bewapend De IRA is nooit beter bewa pend geweest dan nu. De ach tergronden hiervan raken vaak op de achtergrond door de actualiteit van moordaan slagen, maar ik acht het nood zakelijk ze hier te herhalen. Zij tonen aan dat onze problemen niet alleen van onze eigen ma kelij zijn: ook externe factoren spelen een rol. Toen in april 1984 de politiea gente Yvonne Fletcher in Lon den was neergeschoten, kwam er een einde aan de diploma tieke en handelsbetrekkingen tussen Engeland en Libië. Als reactie hierop leverde Libië de IRA tweemaal grote hoeveel heden wapens Vervolgens maakte de Ameri kaanse luchtmacht met toe stemming van de Britse rege ring gebruik van Britse vlieg velden voor luchtaanvallen op Tripoli en kolonel Gadaffi. De 'Het verbijstert vreemdelingen vaak dat mensen elkaar vermoorden in de pracht van het Noordierse landschap. Waarom heeft de natuur de mensen niet opgevoed en gelouterd, vragen zij zich af'. FOTO: AP Libiërs breidden daarop de wa penleveranties aan de IRA enorm uit, waarschijnlijk om hun zelfrespect te herstellen. In totaal werd 114 ton wapens geleverd. Dit betekent dat de IRA over de middelen beschikt om tot ver in de volgende eeuw oorlog te voeren. Het probleem is ech ter dat veiligheidsdienaren steeds moeilijker te doden zijn. Dit heeft onvermijdelijk tot gevolg dat de IRA zijn wa pens op makkelijker doelwit ten richt. Aan de andere kant zijn ook de Loyalisten goed bewapend. Hun wapenaanvoer was geor ganiseerd door Zuid-Afrika en kwam eind 1988 uit Libanon, verborgen in kratten met aar- denwerk tegels. Ook zijn er wapens van het continent via Schotland het land binnenge smokkeld. Het geld daarvoor kwam uit Canada. Naast de verregaande bewape ning van de partijen hebben er ook organisatorische verande ringen plaatsgevonden. De oude leiders van de Ulster De fence Association (UDA) van de jaren tachtig waren voor zichtig en leken liever geld te verdienen dan katholieken te vermoorden (al hadden zij een flink aantal moorden op hun geweten). Vorig jaar zomer was dit echter verleden tijd. De nieuwe lei ders waren meedogenlozer en actiever. Het kaliber van de re- cruten was hoger. De dagen dat geweren weigerden en vluchtauto's niet startten wa ren voorgoed voorbij. Dit waren onder meer de rede nen waarom vorig jaar zomer mijn optimisme over de be sprekingen op z'n minst ver stomd was. En in de herfst maanden die volgden begon het er steeds minder naar uit te zien dat de besprekingen zou den slagen. Ondertussen be gingen de paramilitaire groe pen, vA-strikt in een eigen dia loog waaraan alleen zij deelna men, steeds grotere misdaden. Dagelijks leven De indruk die buitenstaanders hebben is dat deze ontwikke lingen wel een grote weerslag moeten hebben op ons leven hier. Vreemd genoeg is dat ei genlijk niet zo. Wanneer ik luisterde naar de lokale radio of naar de lokale televisie keek, was mijn aandacht even redig aan de geografische na bijheid. Als er een schietpartij in Ar magh werd gemeld schonk ik daar weinig aandacht aan; was er echter iets dichter bij mij in de buurt gebeurd in County Fermanagh, dan lette ik iets beter op. Door een persoonlij ke ervaring werd evenwel mijn onverschillige houding door broken. Begin december nam ik de eer ste bus uit Enniskillen. Het be gon net licht te worden toen ik aankwam in Belfast. Toen de bus het busstation naderde zag ik een uiterst alarmerend tafe reel. Aan de ene kant van de straat stond zwartgeblakerd het Europa, een van de beste hotels in Belfast, de helft van de ramen aan diggelen. Aan de andere kant van de straat was het dak verdwenen van het Victoriaanse roodste nen Grand Opera House. Op de een of andere manier had ik gemist dat de IRA een dag eerder een 1200 ponds bom had geplaatst in Glenall Street. De bom had een enorme ver woesting aangericht. Daar op het trottoir, omringd door puinruimende en ramen dichttimmerende mannen, werd ik ineens razend. Ik vatte het heel persoonlijk op. Ik kwam heel vaak in het Opera House; hoe durfden ze het op te blazen. En ik had nog wel kaartjes voor de kerstvoorstel ling! En het Europa, niet een van de mooiste gebouwen en waar schijnlijk het meest gebom bardeerde pand in Belfast, was niettemin een plaats waarvoor ik een zekere affectie koester de. Iedere keer dat in Belfast was gebruikte ik de lobby als kantoor. De koffie was goed, de leren stoelen comfortabel en het vriendelijke personeel leek het nooit erg te vinden als ik er uren achtereen de ene af spraak na de andere afwerkte. Dus voelde ik me verward, uit het veld geslagen, en ziedend. Na deze ervaring begon ik meer belangstelling te to) voor het verloop van de i sprekingen. Uitleg Het is altijd moeilijk om gi te krijgen op Sinn Fein, de j. en de UDA. Zij kunnen nig! televisie verschijnen om ui te geven en de informatie ij] pers over deze groepen is q- gaans zeer mager. Uit' spaarzame flarden inforrrt kon ik echter opmaken da* hele kwestie van de bespre)! gen hen bijzonder ner\ maakte. Aangezien zij politiek al 1^ de zijlijn stonden, zou suf van de besprekingen voor wellicht de schroothoop kenen. Dat viel helemaal goed en ik voorzag dat de X atie dientengevolg alleen rt zou verslechteren. De spiraal van geweld bei stigde me. Als ik in deze p< de naar Belfast moest, dacf wel twee keer na of het echt' dig was. Toch gingen weL woon onze kerstinkopen di( al waren we wat minder spannen dan normaal. Het geweld verstoort je di lijkse routine, maar raaly opvallend weinig wannee het geluk hebt niet het sla offer te zijn. Ondanks gaat het leven gewoon cj hetgeen de bezigheden var paramilitaire facties wat t loos maakt. Weerstand Zoals te voorspellen was lie. de besprekingen uit op mislukking. De paramilif groepen kwamen als winP uit de bus - de mislukl redde hen van de vergetelH Deze afloop had voor de r nog een prettige bijkom: heid. De weerstand in Ef land tegen de Unionisten door hun onbuigzaamheid schuld kregen van het mis, ken van de besprekingen) i toe, evenals het aantal v standers voor terugtrekl uit Noord-Ierland. Dit b werd door alle opiniepeilir bevestigd Nu de verkiezingen nadert, het onwaarschijnlijk dat dt- sprekingen formeel zu worden hervat (al wordt de' loog binnenskamers vooi zet). Dit geeft de IRA prachtige kans om mun slaan uit de ontgoocheling, Engeland. Het Republike Leger hoeft alleen maar campagne op te voeren1 Dit zal vervolgens de Loyi ten weer provoceren, en acties lokken op hun b) weer gewelddaden van de uit. Wanneer ik uitkijk t ons politieke landschap, alles wat ik hoor en zie ero wijzen dat de vicieuze ci' voortduurt; voortduurt waarschijnlijk alleen maar) ergert. (c) The Tij BRUSSEL - De nieuwe premier van België wordt Jean-Luc Dehaene. De 51- jarige Bruggeling is een echte Bourgondiër, maar wellicht meer nog een fer vent supporter van de Westvlaamse voetbaltrots Club Brugge. Bij de verkiezingen van 24 no vember was Dehaene lijsttrek ker voor de Christelijke Volks partij in het kiesdistrict Brus- sel-Halle-Vilvoorde. Daar, in het Vlaams Brabantse land, af ficheerde hij zich als het Bra bantse Trekpaard. Het leverde hem, op meer dan een miljoen kiezers, slechts vijftiendui zend voorkeurstemmen op. Populair is de politicus dus niet. Toch heeft Dehaene zijn verkiezingsleus, als trekpaard dus, wel waargemaakt. Hij slaagde er weliswaar niet in om liberalen, socialisten en chris ten-democraten samen in een regering te krijgen, maar ziet in zijn rooms-rode model klaarblijkelijk toch voldoende mogelijkheden om de finale van de Belgische staatshervor ming in te gaan. Het rooms-rode kabinet, dat Dehaene ruim drieëneenhalve maand na de verkiezingen uit zijn hoed toverde, is ook voor zijn eigen partij, de CVP, uit eindelijk het enige alternatief gebleken. CVP-voorzitter Her man Van Rompuy gaf deze week toe dat er geen andere mogelijkheid was dan regeren met de socialisten. Nieuwe ver kiezingen zag Van Rompuy als een premie voor het extremis- Sociale school Jean-Luc Dehaene groeide op in Brugge, waar zijn vader een praktijk had als huisarts. Hij trad alles behalve in de voet sporen van zijn vader. Jean- Luc Dehaene liet het Franse bourgeois-milieu in Brugge voor wat het was en kwam via de sociale school in Brussel bij de christelijke-sociale bewe ging terecht. Volgens sommigen is Jean- Luc Dehaene het symbool van het Belgische gesjoemel, waar de kiezer juist meer dan ge noeg van heeft. Aan de andere kant is hij een typische com promis-figuur, die als geen an der de kunst verstaat tegen stellingen weg te werken. Een echte bruggenbouwer. Het rechtse Vlaams-nationalis tische weekblad 't Pallieterke beschrijft deze week dan weer een andere Dehaene, wiens volksheid volgens het blad vooral vulgair en onbeschaafd is. Met enig leedvermaak be schrijft het blad de tafelmanie ren van de nieuwe premier. „Wie ooit bijvoorbeeld Dehae ne als tafelbuur heeft gehad, zal niet gauw de totale onge manierdheid vergeten die hij bij het eten aan de dag legt. Hij eet niet, hij schrokt, en maakt daarbij geluiden van ge weet wel welk beest..." Die slechte manieren zouden voor het Hof, na de parle mentsverkiezingen van '88 aanleiding zijn geweest om De haene, die ook toen formateur was, niet tot premier te benoe men. Politiek commentator Frans Verleyen van het opinieweek blad Knack ziet in Dehaene echter de man die in België, gewild of ongewild, een ver schuiving teweeg zou kunnen brengen in de partijpolitieke verhoudingen. De macht van de zuilen, de vakbonden en fi nanciële wereld, werkt bijna verlammend op het politieke klimaat in België. Maar of De haene, zelf afkomstig uit de vakbond ACV, in het post-Wil- fried Martens-tijdperk, inder daad een radicaal andere koers inslaat valt nog maar te bezien. JOHANNESBURG „Mogelijk al binnen enke le maanden zwarte minis ters in kabinet!", was gis teren één van de Zuidafri kaanse krantekoppen die door conservatieve blan ken met afgrijzen werd gelezen. Uit een uitgelekt geheim docu ment blijkt dat de belangrijk ste politieke organisaties een vergaand akkoord hebben be reikt over een overgangsrege ring met deelname van zwarte partijen. „Nu wordt duidelijk dat de re gering-De Klerk het land wil uitleveren aan de zwarte com munisten", was gisteren de re actie van de Conservatieve Partij. De regerende Nationale Partij noemt het akkoord dat bereikt is in een van de werk groepen van Codesa „een be langrijke doorbraak". De be doeling is dat de bestaande blanke regering wordt veran derd en uitgebreid met zwarte bewindslieden. Prominente zwarte leiders als Nelson Man dela en Mangosuthu Buthelesi zouden vrijwel zeker deel uit maken van zo'n kabinet dat waarschijnlijk al dit jaar kan worden gevormd. Er zal de komende maanden nog uitvoerig worden onder handeld over de invulling van het plan maar het is duidelijk dat de belangrijkste politieke partijen nu veel dichter bij el kaar zijn gekomen. Tot nu toe wilde de anti-apartheidsorga nisatie ANC een onafhankelij ke commissie die toezicht zou houden op de huidige blanke regering totdat een grondwet- makende vergadering zou wor den gekozen. Het ANC wilde op geen enkele manier deel uitmaken van de huidige rege ring in de overgangsperiode op weg naar vrije verkiezingen, maar dat is nu veranderd. Niet blij De regering-De Klerk is niet blij met het uitlekken van het akkoord. De Conservatieve Partij kan nu de bestaande angst bij de blanken aanwak keren door te beweren dat er binnenkort een door zwarten gedomineerde regering zit. Op 17 maart stemt de blanke be volking in een referendum over het hervormingsbeleid van de regering-De Klerk. „Wij zullen geen enkele partij 1| domineren", zei minister? rend du Plessis gisteravorj een televisiedebat. Maari geruststellende woorden i zo'n overgangsregering \d aangesteld door Codesa enl gekozen zullen op veel bla kiezers weinig indruk heil gemaakt. Minister De Plessis bevestj gisteren dat er waarschijJ ook verandering gaat ko in het huidige presidentsq Zijn Nationale Partij wij plaats van één president presidentiële commissie,I staande uit drie tot vijf ld waarin geen van de pan kan overheersen. Het ANC! tot nu toe één president, n is mogelijk bereid om ia overgangsperiode het pl dentschap te delen. Vooiq de voor het doorgaan varJ mooie plannen is natuid wel dat president De KlerK referendum wint. „Ik he geen bezwaar tegen als er i munisten of niet-christenfl de nieuwe regering zitteij lang de rechten van de min heden maar zijn beschen zei minister Du Plessis gij avond tegen de ZuidafriM se televisiekijkers. Overi derhalve week blijkt of zij mening delen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8