Heineken laait meer yinst uit ninder bier ECONOMIE Slechte timing is oorzaak iran breuk tussen KLM en BA' Madrid waarschuwt voor Noordafrikaanse 'tijdbom' Computervirus Michelangelo besluipt Japan Amerikanen laten luchtvaart- tarieven Europa kelderen helding aandelen zorgt niet voor opschudding 1 Uitlatingen Fokker schieten DASA in verkeerde keelgat Hollandse Signaal mist order in de VS Elektrische fiets van Clive Sinclair NOKIA AUTOTELEFOON jridaeSotncwt VRIJDAG 6 MAART 1992 Idoor JO WIJNEN prkSTERDAM - „De uiM heeft bij de mogelij- j samenwerking met Sitish Airways gepro- 0(erd om op de muziek joruit te lopen en dat is tt helemaal goed ge iten. De tijd was er ge- rekon nog niet rijp voor". ,ojt is volgens directielid drs. »eM. van Wijk van de KLM de girnaamste oorzaak voor het afketsen vorige week van de samenwerking. Van Wijk zei dit gisteren tijdens een voor dracht voor de Kamer van Koophandel in Amsterdam. Hij ontkende dat er nog achter de deuren verder wordt onder handeld met BA. Volgens hem is KLM op Europees gebied echter niet de boot gevallen.. „Er zijn 20 grote maatschappij en, waarvan SAS en Sabena al publiekelijk te kennen hebben gegeven met ons te willen pra ten". De vliegtuigen van de KLM zijn in februari minder gevuld geweest dari in de vergelijkba re maand in 1991. De bela dingsgraad daalde van 69,7 tot 68,1 procent. Daarentegen steeg de produktie met 23 pro cent tot 566 miljoen tonkilome- ter. Het totale vervoer nam met 20 procent toe tot 385 mil joen tonkilometer. Dit heeft de maatschappij gisteren be kendgemaakt. BRUSSEL Sinds de val van de Berlijnse Muur heeft de Europese Ge meenschap zich nagenoeg uitsluitend bezig gehou den met wat er op haar oostflank gebeurt. Maar Europa heeft ook een zuidflank die mogelijk nog minder stabiel en nog explosiever is dan Oost- Europa. Dat vindt vooral Spanje dat deze week voorstellen bij de EG-ministers van buitenland se zaken op tafel legde waarin nauwere relaties en een vrij handelsverkeer met drie van de vier Maghreb-landen Tunesië, Algerije en Ma rokko - werden bepleit. Volgens Spanje gaat het om „de Arabische en Islamitische Derde Wereld" die een „soci aal-geografisch kruitvat" vormt, bij een ontploffing waarvan golven van immi granten over de Europese lan den zullen uitstromen. „Euro pa kan niet voorbijzien aan het feit dat binnen dertig jaar 130 miljoen mensen aan zijn zui delijke deuren kloppen", aldus het Spaanse stuk. Spanje waarschuwt voor de gevaren van het Islamitisch fundamen talisme en de enorme bevol kingsgroei in een gebied dat slechts door de 14 kilometer brede Straat van Gibraltar van Europa is gescheiden. „Als het electoraal succes van de fundamentalistische FIS in Algerije ergens toe heeft ge diend, dan is het vooral omdat het de aandacht op Noordelij ke Afrika heeft gericht", aldus Madrid. Onder verwijzing naar het succes van de uiterst recht- ste partijen in Europa die de vreemdelingenhaat stelselma tig aanwakkeren, zegt Spanje dat de vloed van nieuwe immi granten en dus nieuwe con frontaties onontkoombaar zijn. In een nog altijd betrek kelijk arm land als Spanje be draagt het gemiddelde inko men ongeveer 20.000 gulden per jaar, tegen goed 1800 gul den in Marokko. „De situatie in de Maghreb is vergelijkbaar met die in Oost- Europa. Maar de landen van de Gemeenschap hebben met Oost-Europa nog religieuze, sociale en culturele banden en niet met de Maghreb", aldus Madrid. Spanje stelt „een nieuw partnerschap" met de Maghreb-landen voor. Daar-, voor zijn honderden miljoenen guldens aan leningen, giften en kredieten nodig. Verder moeten met de drie Maghreb- landen vrijhandels-akkoorden worden gesloten die vooral de nu nog aan strenge restricti- ties onderhevige exporten van landbouwproducten en textiel naar Europa mogelijk moeten maken. «^STERDAM - Heine- n heeft vorig jaar een ttowinst voor buitenge- ine baten behaald van 9,7 miljoen gulden, aalf procent meer dan 365,7 miljoen gulden n 1990. Voorgesteld irdt een onveranderd di- lend uit te keren van 3,50 per aandeel. lineken wil de aandeelhou- •s verder één bonusaandeel ■strekken per vier aandelen, dat het aandelenkapitaal t een kwart wordt vergroot. heeft Heineken gisteren ieurs bekendgemaakt, lineken verkocht vorig jaar nder bier. De achterstand in afzet ten opzichte van 1990 »rd in de eerste helft van vo- jaar opgelopen als gevolg n de Golfcrisis en slecht g :er. In de resterende periode I n dat niet meer worden I edgemaakt. De verkoop van ïineken-bier, dat in de mees- Europese landen een top merk is, liep minder terug dan die van de lokale merken die meestal wat lager in de markt zitten. Daardoor kon Heineken „een belangrijke verbetering van de opbrengstprijzen reali seren, terwijl de kostenstijgin gen beperkt bleven". Heineken wil de verstrekking van de bonusaandelen ten las te van de herwaarderingsre serve laten komen. Tevens mo gen de aandeelhouders reke nen op een contant dividend van 0,694 per aandeel, dat gelijk is aan de bronbelasting die over de herkapitalisatie wordt ingehouden. Deze beta ling komt ten laste van de alge mene reserve. De nieuwe aan delen zullen ten volle delen in de winst over 1992. Heineken boekte vorig jaar een buitengewone bate van netto 33,2 miljoen gulden, zo dat de totale nettowinst uit kwam op 442,9 miljoen. De net to-omzet nam met 5,9 procent toe tot 8696 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat verbeter de met 19,2 procent tot 729,9 miljoen. i De computer bij ICIM die elf virussen in twee maanden opspoorde TOKYO/RIJSWIJK - Het computervirus Michelangelo, dat zo is geprogrammeerd dat het vandaag informatie op een harde schijf aantast, is gevonden in de compu tersystemen van ten minste vijf Japanse bedrijven, aldus een Japans softwarebe drijf. Het bedrijf, dat software ter bestrij ding van het virus verkoopt, zei dat een grote produktie-onderneming en een com puterwinkel in het Tokyose Akihabara- Het virus, een door grappenmakers ver vaardigd computerprogramma, zou van daag, de geboortedag van Michelangelo, worden geactiveerd als computers waarin het is geïnstalleerd werden aangezet. Bij het Rijswijkse ICIM, Informatica Cen- s van Heineken brachten dit jaar minder bier naar de klant. FOTO: MILAN KONVALINKA CHICAGO Een aantal grote Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen heeft de tarieven voor be stemmingen in Europa fors verlaagd. Woensdag maakte American Airlines bekend haar tarieven voor elf Europese steden te ver lagen met maximaal 33 procent. Trans World Air lines (TWA), Delta Airli nes en United Airlines volgden donderdag, met kortingen die weer net iets groter waren. Ook de Britse maatschappij British Airways heeft de tarie ven voor enkele vluchten van uit de VS naar Europa ver laagd. Volgens deskundigen is het niet waarschijnlijk dat veel andere Europese maatschap pijen direct zullen volgen. Ver moedelijk kijken ze eerst de kat uit de boom. De prijsverlagingen zijn niet ongewoon voor de tijd van het jaar. Het is gebruikelijk dat luchtvaartmaatschappijen meer klanten proberen te win nen in voor de branche slappe re tijden. Volgens een woord voerder van American Airlines kunnen er momenteel best wat reizigers bij. De prijsverlagingen voor het hoogseizoen juni en juli zijn ook geen nieuw fenomeen. Alle tickets moeten vóór 31 maart worden gekocht. Ook geldt dat er veertien dagen van tevoren moet worden betaald. „Dat zijn zogenoemde vroeg- boektarieven, om alvast klan ten voor de zomer te trekken", aldus een woordvoerder bij TWA. De grootste kortingen gelden voor vluchten buiten het sei zoen, met name in april, mei en september. American Airli nes vraagt voor deze maanden 1000 gulden voor een ticket New York-Parijs. Tevoren kostte die reis bijna 1400 gul den. 'EET VOGELS tel 1STERDAM - Het ont- da ?ken van nieuws bij het °elden van grote belan- in Nederlandse on- ,rï rnemingen was plots ai t grote nieuws. di een koninklijke belangen in /ai ninklijke Olie", meldden •ree kranten afgelopen dins- rdg. De slechts 900 meldingen de fi belangen van meer dan 5 'hifccent, waar gerekend was op uk )0, was nog een fikse tegen- ri lier. En van veel spectaculai- meldingen was ook al geen __rake. Vooraf het sfeertje idom de meldingen van gro- belangen in Nederlandse 935 dernemingen behoorlijk op- 1.46 klopt. En er viel links en rits ook wel wat te genieten. jjQD mmige beursfondsen wer- 3^80 n onaangenaam verrast toen 3.35 hoorden wie hun aandeel- j-jj uders zijn. Bovendien geven 1 (g meldingen, en daar was het Mi emaal om te doen, een aar- »®g inzicht in de krachtsver houdingen van het Nederlands s'afpitaal; rin wie wie contro leert. grootste financiële spier- 2 0fillen toonde de Internationa- 5,2 Nederlanden Groep. Onver- - acht was het niet, want ING aat bekend als de grootste tg utij op de Nederlandse 36 ïurs. In totaal meldde de 98 inkverzekeraar maar liefst 42 langen van 5 procent of 28 eer. Verrassende meldingen larbij waren het belang van ina 20 procent in Stad Rot terdam, een collega-verzeke raar, en de ruim 20 procent die ING heeft in Unilever. Banken en verzekeraars weten elkaar trouwens toch opval lend goed te vinden. Naast ING heeft ook Amev een be lang van bijna 20 procent in Stad Rotterdam. Bestuurs voorzitter van Stad Rotterdam Van Leeuwen zei wel te weten dat de verzekeraars een belang in Stad Rotterdam hadden, maar schrok wel van de grootte van de pakketten. Mochten de concurrenten hun belang uit breiden, dan kan Stad Rotter dam bij de Duitse verzeke ringsmaatschappij Münche- ner Rückversicherung prefe rente aandelen plaatsen om een overval af te wenden. Kruisverbanden Aegon heeft op haar beurt weer 6,25 procent in ING en 12,85 procent in de ABN Amro. ING neemt voor 16,57 procent deel in ABN Amro en heeft ook een belang van 8,87 procent in Amev. De Rabobank op haar beurt blijkt weer 5,64 procent van de ABN Amro aandelen in bezit te hebben. De Nederland se banken en verzekeraars hebben altijd om het hardst ge roepen dat zij geen brood za gen in belangen in eikaars on dernemingen. In het buiten land zijn dit soort kruisverban den heel gebruikelijk. Daar wordt het als een soort be scherming tegen ongewenste overvallers gebruikt. Blijkbaar vonden de financiële instellin gen in Nederland dat ook wel een goed idee, maar hebben ze het nooit publiek gemaakt. De onaangename verrassin gen kwamen vooralsnog uit Duitsland. De Boer Winkelbe drijven meldde dat de Duitse supermarktketen Aldi een be lang van 5,58 procent heeft. Aldi meldde dat het belang als een gewone belegging gezien moet worden. Sinds Asko, de grootste Duitse grutter, enige jaren geleden stiekem 20 pro cent van Ahold verwierf is men niet.meer zo happig op Duitse „beleggingen".' De tweede Duitse verrassing kwam op naam van August Storck, een Duitse snoepjesfabrikant. Dit bedrijf heeft bijna 29 procent van de aandelen van de Neder landse koek- en snoepfabri kant Van-Melle in handen. Van Melle is regelmatig onderwerp van overnemingsgeruchten en de laatste tijd werd er druk in het fonds gehandeld. Nu is duidelijk geworden waar die aandelen heen gegaan zijn. Onaangenaam nieuws moest ook ABN Amro meldden, zij het dat het vooral voor de bank pijnlijk was. De bank meldde een belang van 41,7 procent in Helvoet, een producent van kunststoffen en rubberen on derdelen. Enige jaren geleden bracht de ABN Amro ruim 42 procent van de aandelen Hel voet naar de beurs. Twee jaar later heeft de bank daar nog maar 1 procent van weten te slijten. Daarmee is het waar schijnlijk de grootste misluk king op het gebied van beur sintroducties in de vaderland se geschiedenis. Particulieren Naast de bedrijven zijn ook vermogende particulieren ac tief aan het beleggen, blijkens de vele meldingen die er bin nenkwamen. Opvallend was de 15 procent die de familie Lubbers in Nedschroef heeft. Nedschroef is een Helmondse fabrikant van moeren en bou ten. Daarnaast heeft de familie Lubbers nog ruim 77 procent van Hollandia Kloos in han den, het familiebedrijf van de Lubbersen. Een andere familie die actief is zijn de Hazewin- kels, eigenaren van het Nieuwsblad van het Noorden. De familie heeft 9,7 procent in uitgeverij Wegener Tijl en iets meer dan 10 procent in Crown van Gelder (CVG). CVG is een papierfabriek die krantepapier maakt. Daarnaast meldde de familie nog belangen in han delshuis Landré en Glinder- man en Batenburg Beheer, een technisch installatiebe drijf. Wegener Tijl en Batenburg Be heer zijn beide populaire be leggingsobjecten. Wegener heeft maar liefst 70 procent van de aandelen in vaste han den zitten. Naast de Hazewin- kels zijn dat Van der Loeff met 21 procent, een belang dat ver kregen werd bij de verkoop van ODC aan Wegener. De fa milie Hazewinkel zit ook ach ter de Fries Gronings Drentse Pers, welke maatschappij 8 procent van de Wegener-aan- delen in bezit heeft. De Tele graaf heeft 16 procent van We gener en de Perscombinatie, uitgeefster van de Volkskrant, Trouwen het Parool, heeft 14,7 procent. De uitgevers houden het dus gezellig onder elkaar. In Batenburg zitten de pensi- oenfondsen van de KLM en verrassend genoeg Getronics. Die laatste melding zorgde voor paniek bij Batenburg, omdat een overval werd ge vreesd. Batenburg is actief in het segment van industriële automatisering, een terrein waarvoor Getronics ook grote belangstelling koestert. Na een gesprek tussen de twee di recteuren kon Batenburg ech ter melden dat het belang van Getronics slechts defensief van aard is. Door het belang van 15 procent in Batenburg weet Getronics zeker dat nie mand het bedrijf over kan ne men zonder toestemming van Getronics. Ook de Nederlandse overheid heeft nog steeds wat in de melk te brokkelen. De staat heeft belangen gemeld in Fok ker, KLM, DSM, ING, de scheepswerf Van der Giessen de Noord, de Koninklijke Ne derlandse Springstoffen Fa briek en Hoogovens. De staal fabrikant blijkt ook nog voor 5,24 procent ijn handen te zijn van de gemeente Amsterdam, de enige gemeente die een groot belang in een Neder lands bedrijf houdt. Ook nadat de officiële aanmel dingsdatum verlopen is, ko men er nog meldingen binnen. Opvallend was het belang van 19 procent in Nedap van oud- minister van defensie R. Krui- singa. Uit Frankrijk kwam nog een verrassing. Credit Lyon- nais meldde een belang van 33 procent in het failliete Info- .theek. _Li trum voor Infrastructuur en Milieu, is van 'infectie geen sprake. Een speciale perso nal computer onderschepte in minder dan twee maanden elf maal een virus voordat hij de onderneming kon binnendringen. Bij de controle aan de ingang van het be drijf bleek vijf procent van de diskettes be smet met een virus. Ook klanten van ICIM krijgen volgens de firma smetvrije disket tes. AMSTERDAM - Deut sche Aerospace is onaan genaam verrast over de berichtgeving van Fokker over de gesprekken tus sen de firma's over sa menwerking. Vooral de melding dat de plan nen voor de ontwikkeling van een eigen vliegtuig, in samen werking met de Fransen en Italianen, van de baan zouden zijn, is de Duitsers in het ver keerde keelgat geschoten. Fokker maakte woensdag be kend gesprekken te zijn be gonnen met DASA. De Duit sers zijn de beoogde partner in de ontwikkeling en produktie van de Fokker 70 en Fokker 130. DASA bevestigt deze be richten, maar maakte meteen duidelijk dat de ontwikkeling van een eigen concurrent van de Fokker hierdoor niet van de baan is. Fokker reageerde daarop met de opmerking dat je niet kunt vrijen en vechten tegelijk. „Het is natuurlijk lo gisch dat DASA niet meteen zegt de ontwikkeling van een eigen vliegtuig op te schorten. Dat zou hun onderhandelings positie sterk uithollen", aldus een woordvoerder van Fokker. Mochten de Duitsers echter doorgaan met de ontwikkeling van een eigen vliegtuig, dan zal Fokker de gesprekken met andere gegadigden gaan voe ren. Probleem daarbij is dat DASA grote delen van de romp voor de F 100 maakt. HENGELO - Hollandse Sig naal Apparaten is een order van zevenhonderd miljoen gulden voor de Amerikaanse landmacht misgelopen. De op dracht voor de levering van een driedimensionale volg- en zoekradar gaat naar de Ameri kaanse concurrent Hughes. De onderzoekers, die in Hengelo aan het 'Forward Area Defence System' (FAADS) hebben ge werkt, zijn gisteren ingelicht door de directie. Twee mede werkers zijn onmiddelijk naar Amerika afgereisd om te ver nemen om welke reden Sig naal buiten de boot is gevallen. Signaal heeft tientallen miljoe nen geïnvesteerd in de ontwik keling van de geavanceerde ra dar. Het is niet uitgesloten dat het Pentagon, het Amerikaan se ministerie om protectionis tische redenen heeft gekozen voor Hughes. De effecten op de werkgelegenheid blijven volgens Marseille beperkt. Goede resultaten bij Amro-fondsen AMSTERDAM De waarde van een aantal Amro-beleg- gingsfondsen is in het afgelo pen boekjaar aanzienlijk toe genomen. Door het einde van de Golfoorlog gaven veel effec tenbeurzen vorig jaar een stij ging te zien. De tweede helft van de verslagperiode vertoon de weer een wisselend beeld onder invloed van de coup in de voormalige Sovjetunie en de economische berichten uit de Verenigde Staten, zo schrijft ABN Amro. De waarde van een participatie Interna tionaal Aandelen Fonds (IAF) steeg 24,5 procent, terwijl het fondsvermogen daalde tot 288,3 miljoen gulden door te rugname van participaties. Een participatie AMRO Aan delen Kombinatie (AAK) steeg 17,7 procent en een in AMRO Obligatie Kombinatie (AOK) met 14,3 procent. De vermo gens van deze fondsen stegen tot respectievelijk 19,9 miljoen en 21.2 miljoen gulden. De uitkering per participatie van IAF bedraagt 13,54 (was 12,22), van AAK/ 10,67 (was 10,11) en van AOK 10,37 (was 10,08) De productie van de rompen van de Fokker 100 komt in de knel als Fokker en Deutsche Aerospace ruzieënd uiteen zouden gaan FOTO: FOKKER LONDEN - De Britse uit vinder sir Clive Sinclair heeft gisteren zijn nieuw ste vinding getoond. Dit maal kwam hij met een elektrisch aangedreven fiets met oplaadbare bat terijen, die de naam Zike heeft gekregen. Het rijwiel weegt slechts elf kilo en heeft een topsnelheid van 19 kilometer per uur. De prijs is 1600 gulden. De fiets is gemaakt van vliegtuigalumini- um. Door nieuwe, krachtiger magneten te gebruiken kon de motor klein gehouden worden. Met vol vermogen kan met een set batterijen een half uur wor den gereden. Door mee te trap pen gaan de batterijen veel langer mee. Volgens Sinclair is de fiets een uitkomst voor ou dere mensen of voor iemand die een goedkoop en snel ver voermiddel voor de stad wil. Andy Dickson van het fiets- tijdschrift London Cyclist zei echter na een proefrit de Zike niet voor druk stadsverkeer te kunnen aanbevelen. „Je hebt geen acceleratie en de stabili teit is een probleem". Volgens Dickson zou de elektrische fiets beter geschikt zijn voor gebruik in een grote fabriek, magazijn of op een schip. Handelsakkoord China en Rusland PEKING Rusland en China hebben gisteren een handels akkoord gesloten, het eerste tussen beide landen sinds het uiteenvallen van de Sovjetu nie. De overeenkomst werd in Peking getekend door de Chi nese minister van handel Li Lanqing en diens Russische collega Pjotr Aven. Volgens Aven beschouwt Rusland Chi na als een van zijn belangrijk ste handelspartners. Li gaf aan dat zijn land graag investerin gen wil doen in Rusland. De Chinese regering heeft het ei gen bedrijfsleven de afgelopen tijd opgeroepen de economi sche contacten met Rusland en andere GOS-republieken onder meer via ruilhandel op te voeren. Maar er wordt nu ook gedacht aan andere vor men van samenwerking, zoals levering van arbeidskrachten en uitvoering van bouwprojec ten, aldus de Chinese pers. ADVERTENTIE PRIJSSENSATIE 2995,-! Nokia Cityman 100 compact, de eerste gecombineerde telefoon en portable De enige lichtgewicht telefoon dashboard slede als uitbreidingsmogeli|kheid. Maar ook met Veilige handsfree Makkeli|k( jaszak of koffer)op te bergen formaat 24 uur lang onbeperkt bereik Aansluiting voor fax of computer F 2995,- excl BTW STATIONSWEG 2 2515 8N S-GRAVENHAGE TEL 070-38082M CR0ESELAAN 260 for the best sound in car hifi 3521 CL UTRECHT TEL 030-932325

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7