naar kiezers in Florida Kamp in Turkije: de mijn zelf is hun graf s» BUITENLAND .kapitein rob - het geheim van de vliegende Hollander Bekentenis in lijkenhandel Nationalisen belegeren parlement in Bakoe lujócOowiant VRIJDAG 6 MAART 1992 IS wil zich tijdens tamadan hergroeperen IERS - Ondanks een verbod en de gevangen- ng van duizenden van zijn activisten in kam- in de woestijn, hoopt het Islamitisch Reddins- it (FIS) in Algerije zich te hergroeperen tijdens heilige maand Ramadan. De ondergrondse par- :iding heeft nog niet gereageerd op het woens- afgekondigde verbod op het FIS, maar een par- id zei gisteren dat de beweging de Ramadan zal iruiken om haar nationale netwerk nieuw leven blazen. Orders van FIS-leiders worden van ind tot mond verspreid in fundamentalistische rten. De leiders hebben onder andere de op- icht gegeven de door militairen gesteunde rege niet te provoceren. De regering, die sinds half iari een niet aflatende oderdrukkingscampag- tegen het FIS voert, heeft maatregelen geno om de bevolking tijdens de Ramadan kalm te jiden. Voedselrellen Albanië TIRANA Bij een poging om her nieuwde plunderingen van een voed- selmagazijn in Librazhd, 100 kilome ter van Tirana in het oosten van Al banië tegen te gaan, is een politie man zwaar gewond geraakt. Lokale autoriteiten hebben na het incident een gesprek gehad met vertegen woordigers van politieke partijen en vakbonden. En zij hebben de bevol king opgeroepen zich van geweld te onthouden. Sinds vorige week in de oostelijke stad Pogradec en drie an dere plaatsen ten zuiden van Tirana voedselrellen uitbraken zijn min stens vier doden en tientallen ge wonden gevallen. De drie miljoen in woners van Albanië hebben te kam pen met ernstig gebrek aan voedsel, elektriciteit en verwarming. Vrijspraak ongeluk aanleiding opstand JERUZALEM - Een Israëlische recht bank heeft gisteren een Israëlische chauffeur vrijgesproken die betrokken was bij het verkeersongeluk in december 1987 dat de aanleiding was tot de Pale stijnse opstand in de door Israel bezette gebieden. Vier Palestijnen werden ge dood toen hun auto in de Gazastrook in botsing kwam met een Israëlische vrachtwagen. In de overtuiging dat de aanrijding opzettelijk was, gingen Pales tijnen in een nabijgelegen vluchtelin genkamp over tot rellen. De onlusten breidden zich later uit. De verkeersrech ter accepteerde het door een verklaring van een Palestijnse ooggetuige gestaafde verweer van de chauffeur dat de tege moetkomende auto in Gaza op zijn weg helft was gekomen. Begin krijgt pacemaker TEL AVIV - De Is raëlische oud-pre mier Menachem Begin heeft gister avond een pacema ker ingeplant ge kregen om zijn hartslag te regule ren, zo heeft de Is raëlische radio be kend gemaakt. Be gin (78) verkeert in kritieke toestand sinds hij dinsdag na een hartaanval in het Ichilov-zieken- huis in Tel Aviv kwerd opgenomen. Referendum Marokko RABAT Ter gelegenheid van de 31e verjaardag van zijn troonsbestijging heeft koning Hassan II van Marokko in Rabat zijn plan aangekondigd om binnenkort een referendum te houden over een wijziging van de grondwet. Mikpunt van de grondwetswijziging zijn „de artikelen die de relatie vast stellen tussen parlement en koning". De politieke partijen willen dat het par lement de premier gaat kiezen en dat ministersposten verdeeld worden op basis van het aantal stemmen, dat par tijen behalen. De verwachtingen zijn niet onverdeeld hoog gespannen, want de koning zei ook: „Om een succes te worden en wortel te schieten, moet de democratie in zorgvuldig afgewogen doses... worden toegediend". Anders „ploft de maatschappij in elkaar". R.LANDO Het moor inde tempo van de Ame- voorverkiezin- heeft de presidents- ididaten intussen irt- en uiteengejaagd, ;t alleen naar het zui- van de Verenigde Sta- maar ook naar noor- ker streken als Mas- ïdchusetts en Delaware, dl imende dinsdag is het Super wiesday en geven de Witte- lisgegadigden hun lot in iden van de kiezers in elf ilstaten, waarvan die in de ;p South, oftewel Dixie, de jlangrijkste zijn: Florida, Mississippi, Louisiana lOkiahoma. meedogenloze geografie de VS zet de dingers naar •-gerelds machtigste ambt on onmenselijke psychische hjfysieke druk. Zes optredens tr dag, met telkens een flinke degreis er tussen, is zowat de rijndaardprocedure. De dag ei zijn eerste primary-zege in iforgia is Democratisch fron- ajinner Bill Clinton al door \jel Florida, van het diepe zui- Zfi in Miami tot het hoge Kar nog altijd subtropische lorden in Jacksonville, ge En ook Paul Tsongas fiaar deze teen gekomen die jrtierika in de warme Caribi- rfle zee steekt. In Orlando afeekt Tsongas een kleine [errey trekt jch terug j nSHINGTON - De Ameri- uanse senator Bob Kerrey eft zich gisteren terugge- ikken uit de race om de pre- p, lentskandidatuur van de De- pj icraten. „De benzine is op. p, treed met spijt, maar met ógeheven hoofd terug", aldus ej, Vietnam-veteraan, die tij- 2 ns de voorverkiezingen ^en vuist wist te maken te- nover zijn concurrenten, pin de cruciale voorverkiezin- 1 n de komende twee weken •h het zuiden van de Verenigde 'aten en in de geïndustriali- .erde staten doen na de aan- indiging van Kerrey nog lclaar vier Democraten mee: 11 Clinton, Paul Tsongas, p im Harkin en Jerry Brown. tapapier was Kerrey een aan- r ikkelijke kandidaat; gewond onderscheiden in Vietnam 1(jivaak voorgesteld als de lei- r van een nieuwe generatie aj nerikanen. Maar verder dan e n overwinning in de voorver- n ezingen in South Dakota e)iVam hij niet. Tijdens andere lorverkiezingen scoorde hij «r slecht. zaal werkloze witte boorden toe. Straks heeft hij, vijfhon derd kilometer verderop, nog een rally in Tallahassee, waar na het vanavond anderhalf duizend kilometer westelijk gaat naar Texas, dat maar één van de vijftig Amerikaanse sta ten is en op zichzelf al de om vang van Spanje heeft. Voor komende dinsdag zal Tsongas alle Super Tuesday-staten af gewerkt hebben (behalve Ha waii, dat een kwart aardomtrek weg ligt) en hij zal dan nog een keer in Florida zijn terugge weest. Ook president Bush is naar Florida gekomen, voor stem bus-evenementen in onder an dere Miami en Tampa. Hij spreekt er onder meer een sa menkomst toe van Cubaans- Amerikanen die Fidel Castro zijn ontvlucht en die over het algemeen aanhangers zijn van Bush' Republikeinse partij. Cuba ligt hier maar op een steenworp uit de kust. Florida is een krachtig voor beeld van de diversiteit van het politieke terrein waarin een succesvolle Amerikaanse presidentskandidaat wortel moet kunnen schieten. Wie het aangrenzende Georgia in zui delijke richting verlaat, en de veelbezongen Suwannee River oversteekt, betreedt Amerika's op drie na dichtst bevolkte deelstaat, die in karakter wei nig gemeen heeft met enig an der deel van de VS. Hier kan men vanuit de auto de 'alliga tors', Florida's variant op de krokodil, door de stille opper vlakten van de schilderachtige meren zien glijden. Hier ste ken de palmen hun wuivende pluimen naar de bijna altijd blauwe lucht, en duiken peli kanen in de Atlantische Oceaan ten oosten en in de Golf van Mexico ten westen van deze begenadigde land tong. Florida is het bejaardentehuis van de Verenigde Staten. 'Snow birds' heten de miljoe nen 65-plussers die hier vanuit de gure Midwest de winters komen doorbrengen. Inmid dels is de trek terug naar het noorden op gang gekomen en doen de motels langs de migra tieroute door Georgia en Ten nessee goede zaken. Maar ook als de grijze trekvogels weg zijn is er een hoog bejaarden- èn jongerengehalte in Florida. De staat van de eeuwige zon betekent avontuur voor de jeugd en welverdiende luie luwte voor Amerika's vutters. Vuurwapens Maar al die aantrekkings kracht heeff Florida ook kolos sale problemen gebracht. In de laatste twaalf jaar is de totale bevolking van nog geen tien miljoen naar bijna veertien miljoen gestegen. Per dag komen er duizend nieuwe Flo- ridianen bij. Rustige dorpen bij stille kruispunten zijn weg gevaagd door denderende ver keersknooppunten; zelfs het eeuwige moeras van de ever glades verdroogt als gevolg van de dorst van de booming cities; het goddelijke Lake Okeechobee, ooit het maagde lijke pre-koloniale domein van de gelijknamige Indianen, is ernstig vervuild door de inten sieve fruitteelt; nergens in de VS is de misdadigheid zo groot als in Florida, waar nu zo'n driehonderd gevangenen in de Death Rows op hun executie zitten te wachten. En ook hier heeft Amerika's recessie toe geslagen. De pijlsnel groeien de bevolking besteedt veel Senator Bob Kerry: „De benzine is op" minder dan voorheen, zodat de economie thans volkomen stagneert en er sedert decen nia weer zoiets bestaat als een Floridiaanse werkloze. Florida heeft vele levens. Een ervan is dat van het massatoe risme (in toenemende mate uit Noordwest-Europa) naar de fa belachtige stranden, de Dis ney- en de overige themapar ken, Cape Canaveral en Tampa Bay. Een van de andere is het eigen leven van de Floridianen in hun specifieke omgeving, waar de vakantiegangers pal tussenin zitten, maar veelal geen weet van hebben. Het Florida waar Amerika's presidentskandidaten op stemmen uit zijn is dezer da gen het Florida van de sinaas- appelboeren, die willen horen dat fruit wordt uitgezonderd van het komende vrijhandels- verdrag tussen de VS en Mexi co. Het is het Florida waar in Miami Beach duizenden de monstranten protesteren te gen een laks aids-bestrijdings- beleid. De semi-militaire Na tionale Guards in deze deel staat dreigen als gevolg van het einde van de Koude Oorlog zonder werk te komen en wil len als alternatief de strijd aan met de drugshandelaren, die dit gebied gebruiken als springplank tussen Latijns- Amerika en de drugshongeri- ge grote steden noordelijker in de VS. Net als in New York worden deze week ook op high-schools in Florida leerlingen betrapt op het dragen van vuurwa pens. En er is een bende aan het werk die eieren steelt van wilde krokodillen, ten behoeve van de commerciële alligator kwekerijen. En professor Liz Bell van de universiteit van Florida heeft Walt Disney's mannelijke en vrouwelijke creaties op bedenkelijke stere otypen betrapt... Gewicht In dit Florida van Amerika's alledag en in dit stuk Amerika van het onalledaagse Florida proberen zes presidentskandi daten voor komende dinsdag hun doelgroep te vinden en te verleiden. Nergens anders is dat moeilijker. Een derde deel van de bevolking woonde hier tien jaar geleden nog niet eens. Er zijn hier geen vakbonden en nauwelijks buurtverenigin gen of andere grass roots-orga- nisaties, die elders de partij- machines vormen. Trendy zijn is daarom moge lijk belangrijker dan de forme le steun weten te vergaren van prominente Floridianen. Boos zijn, zoals Jerry Brown is op het Amerikaanse politieke sy steem, of een anti-charismati sche kandidaat zijn zoals Paul Tsongas, kan modieuzer blij ken dan, zoals Bill Clinton, de traditionele bruggenbouwer tussen zwart, hispanic en blank te zijn. Aan Republikeinse kant heeft president Bush in Florida's be jaarde en in de grote militaire gemeenschap een meer solide basis dan uitdager Pat Bucha nan, die thans in onder meer Louisiana de aanhang van ex- neo-fascist David Duke pro beert te paaien. Bush haalt vandaag in Tampa generaal Schwarzkopf van stal, om sa men de glorie van de Golfoor log in herinnering te roepen. Clinton op zijn beurt blijft Tsongas de conservatieve eco nomische ideeën verwijten „die Reagan en Bush in de ja ren tachtig hebben uitgepro beerd en die Amerika in zijn huidige staat van ontreddering hebben gebracht". Maar Tson gas blijft in Orlando zijn 'pro- business'-fïlosofie prediken en voegt daar voor de gelegen heid het wemelt hier van de NASA-vestigingen aan toe ook pro-space te zijn. Dinsdagavond zal Florida ge sproken hebben. Althans zal minder dan een derde van de stemgerechtigden gesproken hebben. Want ook de sunshine state kent het Amerikaanse verschijnsel van de minimale opkomst. Hoe ingrijpend Flo rida's problemen ook zijn, de zon schijnt er altijd en miljoe nen zijn hierheen gekomen om te ontsnappen aan de rest van de Verenigde Staten. Het geen de stem van die Floridia nen die wel de moeite nemen te stemmen alleen maar van groter gewicht maakt voor de toekomst van het totale, onme telijke en oneindig gevarieer de Amerika. it{ -t (OZLU Kozlu ruikt 111 laar verbrande steenkool. 'e' )e stoffelijke overschot ten van de mijnwerkers isi ijn het makabere tastba- elie bewijs van de ramp die ai ich in de steenkolenmijn Kozlu, aan de Turkse Iwarte-Zeekust afspeelt. '^tammige mijnwerkers spre- ken van domme pech. Ande ren omschrijven de ramp, die een paar honderd levens heeft geëist, van een situatie die er ger is dan een oorlog. Familie leden en reddingswerkers staan in groepjes bij de lift. Er is opnieuw een stoffelijk over schot naar boven gehaald, ter wijl het bericht circuleert dat er nog vier zullen volgen. De bel luidt, ten teken dat de lift opnieuw de diepte ingaat. De groep schaart zich gespannen wat dichterbij het hekwerk dat de liftkoker omgeeft. Maar het reddingsteam komt zonder slachtoffers terug. Zij zijn er niet in geslaagd bij de lijken te komen. Nu wordt de lift volge stouwd met houten balken. In de schachten worden barrica den opgeworpen in de hoop het vuur zo te kunnen blussen. Dat betekent dat ook de lijken die nog achter die barricaden liggen vrijwel zeker niet gebor gen zullen worden. De mijn zelf is hun graf. De collega's die wel naar boven zijn ge haald, worden volgens islami tisch gebruik rond het middag uur begraven. De lijkkisten zijn gewikkeld in de Turkse vlag. De mijnwerkers zijn im mers martelaren. Ze hebben zich opgeofferd voor het vader land. De Zwarte-Zeekust, met Zon- guldak als centrum, is het steenkolengebied van Turkije. De mijnen worden door de staat beheerd. De regio kent nauwelijks andere werkgele genheid, waardoor de bewo ners gedwongen zijn hun geld onder de grond te verdienen. Dat dat niet zonder gevaar is, weet iedereen. Jaarlijks ster ven in Istanbul tussen de twin tig en tachtig mijnwerkers bij een ongeval, terwijl hun ge middelde leeftijd slechts 46 jaar is. De reden waarom de vakbond Maden-Is zo'n ander half jaar geleden een groot scheepse staking hield. Er werd niet alleen geprotesteerd tegen de lage lonen, maar te vens tegen de levensgevaarlij ke werkomstandigheden in de veelal verouderde staatsmij nen. Maar de mijnwerkers en Zeven plagen door BERT VAN VELZEN De jacht op het geluk is in Amerika een rechtdat in de grondwet ligt verankerd. Misschien komt daar op den duur ook het recht op het eeuwige leven bij. Nergens ter wereld wordt zo fel gewerkt aan de verlenging van de levensduur als in Amerika. Een leger goeroes heeft zich op dit terrein gespecialiseerd en zij hébben er voor gezorgd dat er thans miljoenen Amerikanen rondlopen die denken dat de dood op hen geen vat zal hebben. Tal van anderen hebben zich, geconfronteerd met een onafwendbaar einde, laten invriezen, met de bedoeling om door de technologie van een verre toekomst te worden ontdooid en van lastige kwalen uit het verleden te worden genezen. Om mij heen zie ik nog aardig wat mensen die weinig behoefte lijken te hebben aan een aards bestaan dat ver voorbij de gebruikelijke horizonten reikt, gezien de wijze waarop zij zich laven aan een keur van geestrijke dranken en zich hullen in de dampen van de onachtzaamheid. Dat jagen op de verlenging van de oude dag, in feite een uiting van diepe angst voorde dood, wordt in Amerika aangemoedigd door tijdschriften als 'Longevity', waarin ernstige waarschuwingen staan over het dichtslibben van de aderen en het voorkomen daarvan, de noodzaak van ultrabejaardengymnastiek en de verjongende kracht van gemalen apeklieren. In onze gewesten wordt nog niet zo driftig tegen de dood gevochten als in Amerika, maar er zijn tekenen die erop wijzen dat de apostelen van het zeer lange leven ook hier vaste voet aan de grond zullen krijgen. Vorige week is de Engelse 'Observer' begonnen aan een serie artikelen, waarin uit de doeken zal worden gedaan hoe we twintig jaar aan ons bestaan kunnen toevoegen. Gruwelijk nieuws voor de verzekeringsmaatschapp ijen en de beheerders van de staatskas als die curieuze levensdrift naar onze stranden overwaait. Volgende week besluit 'The Observer' de serie met een bespiegeling onder de titel 'Leven tot de Honderd'. Ik ben er nieuwsgierig naar, want ik weet van het bestaan van enkele godsvruchtige en niet eens zo ontevreden besjes, die de Heer dagelijks bidden om toch maarsnel te worden gehaald. Het zou wel eens kunnen blijken dat het alleen maar aardig is om honderd jaar te worden als je met negentig in krasse toestand met de vut kunt gaan. Inmiddels worden sommige mensen in zeer goede staat honderd zonder daar al te grote inspanningen voor te leveren. De Amerikaanse jazzpianist E-ubie Blake, die reeds jong ragtime speelde in een bordeel te New Orleans en die op geen enkel moment de indruk vestigde de demon drank af te wijzen, verklaarde bij het bereiken van zijn eeuwfeest: 'Als ik geweten had dat ik honderd zou worden zou ik een stuk gezonder hebben geleefd'. Hal Roach, de man die van Stan Laurel en Oliver Hardy een koppel maakte, begon eind februari aan zijn tweede eeuw. Hij ziet scherp, hoort weinig en maakt van het verlaten van zijn stoel een fascinerende éénacter, maar niets wijst er verder op dat zijn dagen zijn geteld. Uit een recent Brits onderzoek blijkt dat één op de vier volwassenen bang is om oud te worden en dat drie van de vier er niet bepaald zorgeloos aan denkt. Het gaat hen er niet in de eerste plaats om stokoud te worden of, na een eeuw of langer in de diepvries, de dood te overwinnen, maar om comfortabel oud te worden, zonderde chronische ongemakken waarmee niet zelden een slordig leven wordt beloond. Velen van ons zullen stokoud worden tegen wil en dank. Met sigaretten, alcohol en televisie loopt men de grootste kans een seniel wrak te worden. Je haalt erde zeven plagen van Egypte mee in huis. hun families moesten ten slot te genoegen nemen met de loonsverhoging die de Turkse Staat hun bood. Ondanks het verdriet toont de gelatenheid zich nu ook. Want de hoop is vrijwel vervlogen dat er nog le venden uit de mijn zullen ko men. Een inwoner van Zongul- dak die zelf in Kozlu werkt, voorspelt dat mocht de mijn ooit weer opnieuw gaan draai en. honderden .mensen zich zullen melden voor een baan. „Er valt immers niets te kie zen". BARRANQUILLA Het hoofd van de bewakingsdienst van de Vrije Universiteit van de Colombiaanse stad Barranquilla heeft bekend dat hij ongeveer 50 mensen heeft doodgeknuppeld. De man beweert echter dat hij dat gedaan heeft in opdracht van de rector van de universiteit. Bewakingschef Viloria werd gearresteerd nadat in het weekein de in het mortuarium van de universiteit 23 lijken waren aange troffen, voor het merendeel van zwervers die waren doodge knuppeld. De politie vermoedt dat zij het slachtoffer waren van campusbewakers die de lijken voor de 200 dollar per stuk aan de medische faculteit van de universiteit verkochten. Veel liefs uit Moskou Twaalf Russische ontwerpers showen hun creaties, geïnspireerd op het thema 'From Russia with love'. Dit model showt een westers-ach- tige mini-jurk met daarop traditionele Russische motieven. FOTOEPA IN 1087 - Wanneer Jan Robertsz merkt, wat Van der Decken van Van is, kan hij zijn verontwaardiging ook niet voor zich houden, laar de schipper legt hem het zwijgen op. De passagiers krijgen at voedsel, water, enkele gereedschappen en twee musketten ee en dan moeten ze met de sloep naar het eiland roeien, dat i woest en onherbergzaam uitziet. Jan Robertsz gaat naar de 'uit van Van der Decken en zegt: „Deze mensen zullen omko- seigneur: dit kunt ge niet met uw geweten in overeenstem ming brengen. Ge hebt beloofd hen naar Cayenne te brengen..." Woedend slaat Van der Decken met de vuist op tafel. „Dit zijn mijn zaken", antwoordt hij, „en gij hebt u er niet mee te bemoei en. Bovendien kunnen ze het daar best een paar weken uithou den. Over een maand ankeren we hier weer en dan zal ik eens zien, of ze nog eigenwijs zijn". De „Hollander" ligt tegen het val len van de avond nog op een kanonschot afstand van de kust. Het is bladstil geworden. BAKOE - Duizenden zingen de Azerbajdzjaanse nationalis ten hebben het parlement in Bakoe belegerd om president Ajaz Moetalibov van Azerbeid zjan tot aftreden te dwingen. Maar Moetalibov weigert op te stappen. De nieuwe parle mentsvoorzitter Yakoeb Ma- medov nam vanochtend wel ontslag, nadat hij precies ze ventien uur in functie was ge weest, omdat hij er niet in slaagde de impasse tussen Moetalibov en het oppositione le Volksfront te doorbreken. De president weigerde ontslag te nemen, ondanks de woede onder Azerbajdzjaanse natio nalisten over de bloedige ver overing van de Azerbajdzjaan se stad Chodzjali in de betwis te enclave Nagorno-Karabach vorige week door Armeense strijders. Armenië heeft overi gens ontkend verantwoorde lijk te zijn voor de slachting. Moetalibov beschuldigde de oppositie ervan een staats greep tegen hem te willen ple gen en riep haar op in plaats daarvhn met hem samen te werken. „Laat ons samenwer ken, desnoods de noodtoe stand of de staat van beleg in voeren", betoogde hij vandaag. A

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5