Kinderrechter kan verdwijnen" 1 r te Soap-weekend vergroot teamgeest werknemers BINNENLAND rachten op referendum Curasao Onduidelijkheid over tmcert Dire Straits computerapparatuur a beslag genomen Vm Voorstel specialisten voor tariefsverlagingen 'Adresproever' gaat zwartrijders opsporen |ckt6C Commit VRIJDAG 6 MAART 1992 mier Lubbers: LLEMSTAD - Voordat verder wordt proken over de staatkundige struc- r van de Nederlandse Antillen, moet T uitslag van het consultatief referen- de vier andere eilanden van de Antillen te bespreken op welke wijze men in de toekomst met elkaar omgaat, aldus de premier. Over de problemen met Antil- lop 12 juni over een autonome status liaanse jongeren merkte de premier op Curasao worden afgewacht. Dat i#ft premier Lubbers gisteren tijdens persconferentie in Willemstad ge ld. De premier is van mening dat wan- ;r Curasao voor de status van een zelf- idig land binnen het koninkrijk kiest eiland daaraan zelf inhoud moet ge- i. Hij noemde de sterke identiteitsbe- fing van Curasao positief. Maar dan |g wel verwacht worden dat men de ictatieve krachten voortbrengt om met den. k. dat voorlichting op de Antillen over Ne derland zeer belangrijk is. Het moet ze duidelijk worden gemaakt dat het land van mist en regen niet zo aantrekkelijk is als het op een afstand lijkt, zei Lubbers. „Bovendien moet gezocht worden naar goede regels voor de opvang van de jon geren. Je kunt ze niet in het diepe gooien en laten verzuipen". Vandaag en morgen is de premier op de Bovenwindse eilan- 'Sticker tegen ongewenste reclame moet gratis' DEN HAAG - Consumentenbond, Konsu- menten Kontakt en de Vereniging Milieude fensie zijn verbolgen over de kosten die het Direct Mail Instituut Nederland (DMIN) in rekening brengt voor zijn brievenbussticker tegen ongewenst reclamedrukwerk. Vol gens de drie organisaties moeten niet de consumenten maar de verspreiders van dit drukwerk voor die kosten (2,40 gulden) op draaien. Het DMIN kondigde zaterdag in grote advertenties in diverse dagbladen aan dat de consument deze sticker in de maand maart ook op het postkantoor kan verkrij gen. Tot vorige week kon deze alleen schrif telijk bij het DMIN worden aangevraagd. De drie organisaties zijn op zich blij met de be tere verkrijgbaarheid van de sticker maar vinden dat deze gratis behoort te worden verstrekt. Nederland moet alle EG-studenten toelaten Onderzoek Dow Chemical nierkanker werknemers TERNEUZEN - Dow Chemical in Temeu- DEN HAAG - Studenten uit landen van de Euro- zen onderzoekt een mogelijk verband tus- pese Gemeenschap moeten in alle landen van de sen de produktie van polystyreen en een be- gemeenschap ongehinderd kunnen studeren. Een paalde vorm van nierkanker. Aanleiding land mag daarvoor geen aparte eisen stellen, zoals hiertoe zijn vier gevallen van het zogenaam- een verblijfsvergunning. Buitenlandse studenten de adeno-carcinoom. Dat is een zich lang- hebben ook recht op een vergoeding van het colle- zaam ontwikkelende kwaadaardige vorm gegeid of lesgeld. Dit heeft het Europese Hof van van nierkanker, die is aangetroffen bij enke- justitie gisteren bepaald in een geding dat een le (voormalige) werknemers van genoemde Franse studente had aangespannnen tegen minis- afdeling in de afgelopen jaren. Er worden ter Ritzen van onderwijs. De zaak diende voor het onder anderen driehonderd (voormalige) College van Beroep Studiefinanciering, dat daar- werknemers van de betreffende produktie- voor advies had gevraagd aan het Europese Hof. afdeling door middel van een scanner onder- Het College moet nu nog officieel een uitspraak zocht. De vier werknemers variëren in leef- doen in de zaak. Dat geldt ook voor een geding van tijd van 49 tot 55 jaar en werkten vijf tot 28 een Italiaanse studente, waarin het Hof uitsprak jaarindepolystyreenfabriek. dat kinderen van buitenlandse werknemers in de Polystyreen is een plasticsoort die wordt ge- EG ook recht hebben op studiefinanciering als zij bruikt voor de produktie van diverse ge in him land van herkomst gaan studeren. bruiksvoorwerpen. loor pjAN VAN OMMEN sti kijlDEN De kinder- e $hter kan in de jaren ne- tig het beste zijn spe- e positie in de recht- etfaak opgeven en weer jhter onder de rechters trden. Dat bepleitte mr. Rutten-Roos vandaag elïens haar oratie als bij- /a,ider hoogleraar jeug- C()cht aan de Leidse uni- 11 .Tsiteit. >ri| i 1 -ei) iderjarigen moeten voor 3 .gewone rechter worden ge- en eenzelfde procedure k ggen als volwassenen. Het hngrijkste voordeel is dat :on>P die manier in een meer hejkwaardige rechtspositie lv<Pen- ds de speciale functie van Uerrechter in 1920 in Ne- erland is ingevoerd, heeft de ieliniet stil gestaan. De maat- glappelijke ontwikkelingen iro in de afgelopen zeventig jst; razendsnel gegaan, maar ka de inhoudelijke functie kinderrechter is tot op de van vandaag niets veran- uif ^Vieren beneden de 21 jaar enen volgens de opvattingen pile twintiger jaren volstrekt ig bondig. „En dat was de re- i oj waarom kinderrechters 3e speciale bevoegdheden ^aangesteld. Het bijzondere kinderrechters is dat zij a^' van het begin tot het eind Moeien met de rechtsgang le eventuele ondertoezicht stelling daarna", aldus Rutten, sinds 1984 raadsheer bij het gerechtshof te Amsterdam, te vens vice-voorzitter van het college van advies van de justi tiële kinderbescherming. Grondrechten Het beeld van het onmondige kind in de rechtspraak is be hoorlijk aan herziening toe. Rutten beaamt dat de betrok kenheid van de kinderrechter bij de problematiek rond het kwetsbare kind een van de grootste voordelen kan zijn. „Voor het kind is het door het vaak informele en besloten ka rakter van de rechtsgang mak kelijker te communiceren dan in een openbare rechtszaak. Het praat nu eenmaal makke lijker met een of twee ver trouwde gezichten fh een ka mertje dan in een enorme rechtszaal met een volle pu blieke tribune", aldus de hoog leraar. „Maar wat mij tegelijkertijd bezwaart is de neiging in het kinderrecht de mindeijarige slechts als een persoon te zien die beschermd moet worden. Doorslaggevend hierbij is de houding dat men wel weet wat goed voor het kind is. Hierbij gaat de rechtspraak voorbij aan het gegeven dat kinderen onder dezelfde grondrechten vallen en dezelfde mensen rechten moeten hebben als volwassenen". Rutten meent dat die rechten ook al voor het achttiende levensjaar dienen te gelden: „Ik zou ook hele maal geen bezwaar hebben om de leeftijdsgrens voor be kwaamheid bijvoorbeeld bij twaalf jaar te leggen. Niet voor niets worden al enige jaren minderjarige getuigen erkend bij echtscheidingszaken van de ouders". Stempel Bij jeugdrecht vallen twee za ken op en dat zijn kinderbe- schermings- en kinderstraf recht. Dit zijn de twee gebie den waar de kinderrechter zich duidelijk onderscheidt van zijn collega's. „Het grootste be zwaar van een kinderrechter is dat hij vanaf het begin bij de zaak betrokken is en daarmee een grote stempel op de rechts gang drukt. Een normale rech ter is veel onafhankelijker en onpartijdiger omdat hij pas in de rechtszaal met de zaak ge confronteerd wordt". Zodra de zaak van een minder jarige bij de officier van justi tie binnenkomt wordt de kin derrechter er al bij betrokken. In tegenstelling tot een gewo ne rechter bemoeit de kinder rechter zich bijvoorbeeld zo wel met het persoon- lijkheids- onderzoek als de vraag of ie mand al dan niet in hechtenis moet worden genomen. Uitein delijk moet de kinderrechter een oordeel vormen, waar een kind eventueel onder toezicht moet worden gesteld. Daarna heeft hij nog de taak toe te zien of het voogdijschap over het kind bevredigend plaats vindt. Rutten: „Het beste is om de hulpverlening en rechtspraak weer te scheiden. Er zijn tal van goede hulpverleningsint- santies die het onder toezicht stellen kunnen begeleiden. Daarmee zou de taak van rech ter om het voogdijschap te vol gen overbodig worden. Ook minister Hirsch-Ballin is het hiermee eens". LONC --«si X "TL f (J «Af f Piloot Sierks met pensioen VNG wil geld zien voor gehandicapten DEN HAAG - Het kabinet moet glashelder zeggen dat de halvering van de voorzienin gen voor gehandicapten die thuis blijven wonen het gevolg is van een politieke beslissing in Den Haag. De gemeenten die deze opera tie voor hun rekening moeten nemen, eisen voor een over gangsperiode van vier tot vijf jaar in totaal 600 miljoen extra, opdat gehandicapten die nu al gebruik maken van die voor zieningen niet plotsklaps met die halvering worden gecon fronteerd. Dit zijn twee hoofdvoorwaar den die de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) heeft gesteld aan het kabinet, zo blijkt uit een uitvoerige brief aan de gemeenten die hoofddirecteur K. de Vries van de VNG gisteren heeft ver stuurd. De overheveling van de AWBZ-voorzieningen en de woningaanpassingen tot 45.000 gulden van het ministe rie van volkshuisvesting naar gemeenten, waarmee in totaal per jaar meer dan één miljard gulden gemoeid is, kan boven dien niet op 1 januari 1993 in gaan. De VNG eist op zijn minst een inwerkperiode van een half jaar, waarmee de vroegste ingangsdatum 1 juli 1993 is. De gemeenten hebben er op zich niets op tegen dat zij, met een ruime beleidsvrijheid, toekenning van gehandicap tenvoorzieningen overnemen. Maar zij protesteren tegen het financiële keurslijf waarin zij worden gedwongen. De halvering van de leef- en woonvoorzieningen is noodza kelijk omdat vanaf 1 januari 1993 ook mensen boven de 65 jaar die gehandicapt raken er aanspraak op mogen maken. Tot dusver moesten zij het hebben van de bijstand of wa ren zij direct aangewezen op een verzorgingstehuis. „Daar mee is de doelgroep met 100.000 personen uitgebreid", zegt VNG-directeur F. Kerck- haert. Meer geld heeft het ka binet er echter niet voor over. Stewardessen van Transavia brengen een dronk uit op piloot Pim Sierks, die gisteren in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd zijn laatse vlucht uitvoerde voor de maatschappij. Sierks werd bekend als de piloot die in 1974 vrijwillig de gijzelnemers in de Fran se ambassade in Den Haag naar Damascus vloog. Hij voerde tijdens de gijzeling ook de onderhandelingen met de Japanse terroristen over de Vlucht. FOTO: ANP (Vervolg van voorpagina) AMSTERDAM soapweekend is nu eens geen fenomeen dat uit de plaatsvindt, wordt het script gezamenlijk gelezen, kennis- Het gemaakt met de set en de ap paratuur, wordt er gerepe teerd, volgen er regie-aanwij zingen, wordt de kleding ge- f, i fjWwl UI Ut IXXCVllllc States is komen overwaai- past en de make-up bepaald, en, al zou Amerika er wel In het geplande weekend vol- het aangewezen land voor gen dan de camera-repetities zijn om zoiets te verzin- en opnamen in de studio of, in nen. Maar Van de Ven het geval van een commercial, lv,_t 'n bet bedrijf zelf. De tweede heeft het soap- en com- dag wordt dJe gemonteerde mercial-weekend zelf be dacht. t n N HAAG Het is zeer onzeker of de concerten die de pop- t'de^Pen Genesis en Dire Straits deze zomer in Scheveningen tuurden geven, doorgaan. Volgens het concertbureau Mojo Con- üch1s, de agenten van de beide groepen en de platenmaatschap- n is het „onbestaanbaar" dat de groepen eind juli/begin au- -tus in Scheveningen zullen optreden, omdat zij dan elders Dlichtingen hebben. E. Wildschut van HBS Projectontwikke- dat het concert en het festival eromheen organiseert, houdt ter vol dat de groepen wel komen. „Wij hebben optiecontrac- afgesloten via een bureau in Engeland. Vandaar dat Mojo van :sweet". N HAAG - De Haagse politie heeft acht personal computers, jen modems en tienduizend diskettes in beslag genomen bij organisatie in Amersfoort en Woudenberg. De eigenaren 'den ervan verdacht tegen betaling computergebruiker? de teurgelijkheid te hebben gegeven illegaal software-programma's en copiëren. Acht nationale en internationale software-produ- ten hebben de afgelopen weken bij het pilot computer team de Haagse politie aangifte gedaan vap overtredingen van de n. ^urswet. Tot nu toe bedraagt de schade tussen de 50.000 en ïart ,000 gulden. De Haagse politie verwacht dat het schadebe- g aanzienlijk zal oplopen na inventarisatie van de in beslag omen software-programma's. Ook wordt een aantal aanhou- gen in deze fraudezaak verwacht. holieren vestigen record video-kijken WELO - Vier scholieren uit Almelo hebben gisteren om 16 een nieuw wereldrecord videofilm-kijken gevestigd. Het irtet keek in een plaatselijke videotheek honderd uur achter- naar een reeks van 55 speelfilms, voornamelijk uit de catego- een smijt- en knokwerk. Het nieuwe record is goed voor een andpielding in het befaamde World Guinness Book of Records, 'lersjoude wereldrecord stond op 91 uur en 23 minuten. Voor ver- Wei^11*? het World Guinness Book of Records moest die pres- tenminste één uur worden verbeterd. Landbouwgif in Italiaanse wijn !gd met het landbouwbe- strijdingsmiddel methyliso- thiosyanaat. De partijen zijn door de hande laren aangemeld bij de Keu ringsdienst van Waren en na bemonstering uit de handel genomen. Na de waarschu wing aan de handelaren vorige week zijn inmiddels „duizen den liters" verontreinigde rode en witte wijn ontdekt. De hoogst gemeten verontreini ging bedraagt 1 a 2 milligram van het bestrijdingsmiddel per liter. „Dat levert geen gevaar op voor de volksgezondheid, maar het spul hoort natuurlijk niet in de wijn thuis", aldus een woordvoerder van de Keu ringsdienst van Waren. Om welke merken of streken van herkomst het gaat willen de betrokken instanties niet zeg gen. deo getoond, volgt er een nabe spreking en wordt de video voor alle deelnemers geko- In 't weekend speelt het kader piee.rd' Het aantal ^lers kan ofeen afdeling van een bedrijf varleren van ,zes to veertien of elke. andere willekeurig 1™»: J™*®» particuliere groep de hoofdrol in een eigen soap-aflevering, of maakt gedurende een week end een commercial over het eigen bedrijf. Het personeel heeft daarbij de keus uit een aantal scenario's, maar mag ook zelf een intrige verzinnen. Ook kan een regisseur uitge kozen worden. Van de Ven heeft al enkele gerenommeer de mensen uit de filmwereld zover gekregen dat ze hun me dewerking hebben toegezegd, zoals Edwin de Vries (Vlaam- sche Pot), Monique van de Ven (deed regie-cursus) en Ben Verbong (De Kasöière). Op ver is twintig a dertig minuten (in clusief bloopers Grenzen Het soap- en commercial weekend is in vele opzichten effectief, denkt Van de Ven. „Het vergroot het groepsge voel binnen een bedrijf. Het 'wij-gevoel'. Je leert er bepaal de barrières door te overwin nen en grenzen te verleggen. Je geeft jezelf als het ware bloot, gooit er bepaalde emo ties uit door in de rol van een ander te kruipen. Stel dat je een liefdesscène speelt met zoek kan tevens een bekende bijvoorbeeld je directeur. Het Nederlander ingeschakeld zal misschien even wennen elkaar omgaat. Op een veel drijf om kennis te maken, de worden. Natuurlijk kun je ook rollen te verdelen, de kleding cursussen op het gebied van te bespreken en ideeën uit te interne communicatie gaan wisselen. Op een andere dag, geven, of een driedaagse work- die in het bedrijf of in de studio shop verzorgen over de effi- i Een kijkje op de set van Goede tijden, slechte tijden, op het ogenblik Nederlands bekendste soap-serie. Nu kunnen werknemers hun eigen aflevering gaan maken. ciency binnen een bedrijf, maar dit is toch veel leuker? Al spelend bereik je hetzelfde. Daarom ben ik me ook op film gaan toeleggen, omdat de crea tieve kant ervan me aan spreekt". Toch doet 't allemaal een beet- UTRECHT De ledenverga dering van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) heeft gisteren bepaald welke groepen specialisten hoeveel moeten inleveren. Dit voorstel is vandaag onder meer naar het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg ge gaan dat de cijfers uiteindelijk moet goedkeuren. Het voorstel is het gevolg van een akkoord tussen staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) en de specialisten, zie kenhuizen en verzekeraars. Daarin worden de overschrij dingen van de uitgaven voor specialistische hulp weer door tariefsverlagingen gecompen seerd. De LSV heeft dit nu opgedeeld naar specialismen en per ver- procent. Kinderartsen en nu cleair geneeskundigen blijven chirurgen, laboratoriumartsen in deze sector gelijk, terwijl gy- en radiologen met 5,2 procent naecologen, chirurgen en kno- omlaag. Interne geneeskundi gen, urologen en patholoog anatomen leveren 3,2 procent in en de rest daalt 3,7 procent. Voor particulier verzekerden geldt naast een algemene ver laging van 0,3 procent een ge middelde verlaging van 2,7 artsen er 3 procent op achter uitgaan. De tarieven van psy chiaters die via de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) worden betaald, dalen met 8 procent. Bij het bepalen van deze cijfers is overigens niet gekeken naar het niveau van het inkomen. FOTO: SP je denken aan de jaren zeven tig: groepsgevoel, emoties er uit gooien, grenzen verleggen. Is dat wel reëel in zo'n indivi duele maatschappij als we nu hebben? Van de Ven: „Juist omdat we allemaal individualisten ge worden zijn, is zo'n soap-week end effectief. We weten vaak niet eens wat een collega op een andere afdeling doet om dat we alleen maar met onszelf bezig zijn, met onze eigen taak binnen 't bedrijf. Doordat je voor 't soap-weekend intensief met elkaar moet omgaan - script uitzoeken, rollen ver delen, tekst leren, repete ren kan de emotionele be trokkenheid bij het bedrijf enorm toenemen. Je leert el kaar echt kennen en waarde ren. Bepaalde karaktertrek ken en andere persoonlijke as pecten zullen naar boven ko men waarvan je niet gedacht had dat je ze zelf had, of die je niet achter een ander gezocht had. En wat dacht je van 't ziekteverzuim onder ambtena ren? Die mensen zijn niet ziek, die zijn gewoon ongemoti veerd. Met z'n allen acteren in een soap kan die motivatie weer terugbrengen. Zeker in een commercial, waarin je kunt laten zien wat je afdeling doet". Van de Ven vindt 't door hem bedachte soapweekend echt iets voor de jaren negentig, ,,'t Visuele aspect wordt steeds be langrijker. En als je een com mercial maakt, dan kun je die ook nog 'ns aan relaties laten zien. En een soap-aflevering is een leuke herinnering. Jaren later kun je er op de perso- neelsavond nog plezier om hebben". Maar niet iedereen zal zich even gemakkelijk blootgeven. Zeker niet ten overstaan van een directeur die je alleen maar van gezicht kent. „Nee, dat is waar. Maar daar om krijgen de deelnemers ook de hulp van een regisseur. Die zal ze dwingen om er bepaalde emoties uit te gooien. Boven dien heb je in de weken voor 't weekend ook al intensief con tact met elkaar, door met el kaar over 't script te praten en gezamenlijk te repeteren. In zo'n weekend valt de hiërar chie weg, dat weet ik zeker. Maar ik ben met je eens dat je er wel lef voor moet hebben. Het is een spannend avon tuur". Kostbaar is het wel, zo'n soap weekend. De prijs loopt uiteen van twaalf- tot vierentwintig duizend gulden. &SPEREN HOBBES SMIT WOONT 50 <M N VANPAAN. OJU-I? VfR tfKKÉN g&PÊN oM 5 WR eijPfN NAAR RfcAAR Tof. DOOR BILLWATERSOf1 AMSTERDAM Controleurs van het Gemeentevervoerbe drijf (GVB) in Amsterdam nemen zo mogelijk nog vóór de zo mer een proef met een draagbaar computertje, met behulp waarvan zij zwartrijders die een valse naam opgeven ter plek ke kunnen ontmaskeren. Het apparaatje, voorlopig de 'adresproever' gedoopt, is zo groot als een zakrekenmachientje en voorzien van een accu en een om vangrijk geheugen. De controleur kan op de handterminal de door de zwartrijder opgegeven postcode en huisnummer intik ken. Het beeldschermpje laat vervolgens de straatnaam en de naam van de bewoner zien, zoals deze in het telefoonboek staan geregistreerd. Indien een en ander geheel uit de duim gezogen blijkt, geeft de computer de melding „niet bestaand". In Amster dam gaan tien a twaalf kaartcontroleurs binnen afzienbare tijd met het apparaat de straat op. I Katholiek Nieuwsblad I Barstensvol nieuws nu gratis 4 weken op proef I Het Katholiek Nieuwsblad is de enige katholieke krant in Nederland. Het verschijnt twee maal per week. Op dinsdag en vrijdag. Maak kennis met deze krant en vul de bon In voor een gratis proefabonnement. JA. ik wil graag kennismaken met het I Katholiek Nieuwsblad en ontvang vier weken geheel vrijblijvend de krant. De bon in een open envelop, zonder postzegel sturen naar Katholiek Nieuwsblad, Antwoordnummer 10034, 5200 VB Den Bosch Noam Adres Postcode Woonploats Tel.nr Katholiek Nieuwsblod. Jon Hemsstroat 26. Postbus 1270. 5200 BH s Hertogenbosch. telefoon 073-123480

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3