£cidóe (Sowumt VS: nog veel meer korten op defensie L Wöltgens: „Rottenberg onbezonnen" Florida Ceidae Commit 12 15 Geeft u om de toekomst? Met je directeur een liefdesscène spelen L TT TJagen"Grafêf j VRIJDAG 6 MAART 1992 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Hervormde Kerk: jstrijd tegen racisme versterken „Kinderrechter kan verdwijnen" Speurtocht naar kiezers in Florida Hanneke de Vries echt tegen vergrijsde status LEIDEN OMGEVING Blaarkoppen schreven geschiedenis in Leiden >6 China is popmuziek nog rebels IEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 INNENLAND3/4 UITENLAND 5/8 EURS 6 CONOMIE 6/7 PORT 9 BiND- EN TUINBOUW10 ERKDIENSTEN 10 EIDEN/REGIO 11/12/13 IENSTVERLENING 12 OEKENPLATEN 14 UNST/RTV 15 ILM 16 TV-PROGRAMMA S 17 (EER; PUZZEL/MENU 17 erst nog bewolkt en in het osten wat regen. Daarna roog en af en toe zon. liddagtemperatuur ngeveer 11 graden, latige zuidwestenwind, racht 3 a 4, aan de kust en p het IJsselmeer vrij rachtig tot krachtig, 5 a 6. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25281Losse nummers 1,50. INFORMATIE ZONDER SENSATIE Aanslag op rivaal met koolmonoxide Ambtenaren praten te veel en werken te weinig ENSCHEDE - Een jaloerse 23-jari- ge student van de Universiteit Twente heeft, naar nu pas bekend is geworden, in de nacht van zater dag op zondag geprobeerd een mede-student te vermoorden door koolmonoxide in zijn kamer te spuiten. Het 22-jarige slachtoffer, dat ziek in bed lag, ontdekte de aanslag op tijd. Hij was rond 2.15 uur nog wakker toen hij buiten plotseling vreemde geluiden hoorde. Hij nam een kijk je maar kon niets bijzonders ont dekken. Weer in zijn bed begon het geritsel opnieuw en na een tweede onderzoek ontdekte de student aan de buitenkant van het studenten huis een cilinder gevuld met kool monoxide. Het gas werd door mid del van een slang via een gat in de muur naar binnen geleid. Er was in middels een kleine hoeveelheid in de woning gestroomd. De verdach te die op aanwijzingen van het slachtoffer kon worden aangehou den en heeft bekend, kwam tot zijn daad uit liefdesverdriet. Hij kon het niet verkroppen dat zijn ex-vrien din nu met het slachtoffer verke ring had. De Enschedese politie spreekt van „een aanslag na rijp be raad". De verdachte bestelde niet alleen zeer bewust het dodelijke gas bij een bedrijf, maar boorde eveneens een paar dagen voor het gebeuren een gaatje in de muur van het studentenhuis. DEN HAAG - De Haagse gemeenteambtena ren die zich bezig houden met stadsvernieu wing, 'sociale wijkaanpak' en 'aanpak naoorlogv se wijken' praten teveel en produceren te wéi nig. Dat is de conclusie van een ambtelijk rapport van het Haagse Projectbureau Sociale Vernieu wing, dat is gepubliceerd onder de alarmerende titel 'Stop de Plannen'. Volgens deze nota is er sprake van omslachtig en overbodig overleg. De aandacht van de ambtenaren is meer gericht op plannen maken en besluitvorming dan op de uitvoering van reeds genomen besluiten. Men creëert papieren oplossingen die nooit worden uitgevoerd. En werkgroepen die met een be paald doel werden opgericht, blijven gewoon doorvergaderen als dat doel al lang is gereali seerd. Oorzaak hiervan, aldus de Haagse projectleider O/scar Smit, is het karakter van de ambtelijke dtganisaties die zich bezig houden met de stadsvernieuwing, de sociale wijkaanpak en de naoorlogse wijken. Dit zijn zogeheten projector ganisaties, die functioneren naast bestaande ambtelijke organisaties. Projectorganisaties lei den heel vaak tot een overmaat aan bureaucrati sering. Om daaraan een eind te maken is het volgens Smit en zijn collega's nodig om dit soort organisaties voortaan in te bedden in ambtelij ke wijkorganisaties die al bestaan, zoals die van Stadsbeheer of van de Sociale Dienst. Boven dien zou de gemeente het instrument van de projectorganisatie alleen moeten inzetten als het echt niet anders kan. Krajicek mist kans tegen Chang INDIAN WELLS - Richard Krajicek uit Den Haag is na zijn opzienbarende overwin ning op Ivanisevic in de acht ste finales van het tennistoer nooi van Indian Wells gestopt door Michael Chang. De num mer twaalf van het schema nam met 6-3, 6-7 (4-7), 7-6 (7-4) revanche voor de nederlaag die hij bij de Open Australi sche kampioenschappen had geleden. Krajicek had welis waar een matchpoint, maar be nutte dat niet. 's Werelds num mer één, de Amerikaan Jim Courier, verloor van de GOS- vertegenwoordiger Andre Sjesnokov: 4-6,5-7. Inbreker vlucht voor papegaai ENSCHEDE - Je moet als inbreker maar betrapt worden door een papegaai. Dat overkwam een tot nog toe onbekende man. die een woning in Enschede was bin nen gedrongen. Bij het zien van de man begroette de pape gaai hem met Goeie- dag.i De 24-jarige bewoon ster werd door deze woorden wakker en kon nog net zien hoe de man wegvluchtte. WASHINGTON - Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft giste ren een begroting voor 1993 van de Democrati sche oppositie aangeno men die bijna twee keer zoveel op de defensie-uit gaven bezuinigt als het begrotingsvoorstel van president Bush. De bezuinigingen komen in het Democratische plan ten gunste van sociale en werkge legenheidsprogramma's. Mo menteel is een recordaantal van zeker 13,4 miljoen Ameri kanen aangewezen op bijstand i de overheid en liefdadig heidsinstellingen. Het Demo cratische voorstel werd met 215 stemmen voor en 201 tegen aangenomen. De ontwerp-be- groting van Bush werd ook door veel van diens Republi keinse partijgenoten afgewe zen: met 370 stemmen tegen en slechts 42 voor. Op het bud get van 1,5 biljoen dollar trek ken de Democraten 287,2 mil jard uit voor defensie, een be zuiniging van 9 miljard dollar ten opzichte van vorig jaar. Bush heeft voor defensie 291,4 miljard begroot, 4,8 miljard minder dan vorig jaar. Van het bespaarde geld willen de De mocraten 6,4 miljard dollar be steden aan binnenlandse pro gramma's voor beroepsscho ling, wegenaanleg en onder wijs; 2,6 miljard zou dienen ter vermindering van het finan cieringstekort. Omdat Bush gedreigd heeft zijn veto uit te spreken over het doorschuiven van defensiegelden naar bin nenlandse programma's, heeft het Huis een alternatief aange nomen om eventueel de volle 9 miljard dollar te gebruiken voor verkleining van het finan cieringstekort. Dat tekort blijft overigens zowel op de begro ting van Bush als op de begro ting van de Democraten enorm, namelijk ongeveer 330 miljard dollar, vergeleken met een geraamd tekort van 400 miljard in het lopende jaar. ANC positief over interim-regering JOHANNESBURG - Het Afrikaanse Nationaal Congres (ANC) heeft zich positief uitgelaten over een voorlopige overeen komst met het blanke minderheidsbewind over de vorming van een inte rim-regering. Het akkoord kan ertoe leiden dat Nelson Mandela, de leider van de anti-apartheidsorgani- satie, nog dit jaar deel gaat uit maken van een multi-raciale regering. „Wij beschouwen deze voorstellen als een be langrijke doorbraak", zo ver klaarde de secretaris-generaal van het ANC, Cyril Ramapho- Johannesburg. In deze Zuidafrikaanse stad wordt „Codesa" (Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika) ge houden waar vrijwel alle Zuid afrikaanse partijen en groepe ringen proberen afspraken te maken over een toekomstig non-raciaal Zuid-Afrika. Ra- maphosa waarschuwde tijdens echter dat president Frederik de Klerk de interim-regering niet mag aanwijzen. Dit kabi net moet door alle partijen die aan Codesa deelnemen wor den samengesteld, aldus de ANC-voorman. Bijzonderhe den van het akkoord over de interim-regering zijn niet be kend gemaakt. Pagina 8: De Klerk in verle genheid gebracht Zandbak Zand genoeg, vlak naast het Promenadehotel in Noordwijk, maar het is geen plek om te zonneba den. De omheinde zandbak was eens een plein waar evenementen werden gehouden. Makelaar Harry Mens heeft de tegels laten verwijderen uit on vrede met het beleid van de gemeente Noordwijk Even verderop was wel plaats voor een eenzame zonaanbidder. En hoewel het nog winter is, liep de temperatuur gisteren op tot 15 graden. FOTO ANP door KOOS VAN WEES en PAUL KOOPMAN DEN HAAG - De uitlatingen van beoogd PvdA-voorzitter Felix Rottenberg over de kwa liteit van de PvdA-fractie en de verjonging die daarin nodig is, vallen onder het hoofdstukje Jeugdige onbezonnenheid". PvdA-fractieleider Thijs Wölt gens zegt dit vandaag in een interview met deze krant naar aanleiding van het partijcon gres komende donderdag, vrij dag en zaterdag waar Rotten berg vrijwel zeker tot voorzit ter wordt gekozen. Volgens Wöltgens is er, zoals Rottenberg steeds doet, geen enkele aanleiding het functio neren van de fractie ter discus sie te stellen. „De kwaliteit is goed, zeker als je dat vergelijkt met andere fracties binnen de Tweede Kamer. En als Rotten berg pleit voor verjonging: we hebben de jongste fractie van de hele Tweede Kamer, dus aan doorstroming heeft het ook al niet ontbroken". De fractieleider keert zich te gen het uit electorale overwe gingen afzien van maatregelen die impopulair zijn bij de kie zers, zoals het CDA op een aan tal onderwerpen doet. In dit verband verwijst hij naar de energieheffingen, die aanvan kelijk ook door het CDA wer den ondersteund maar waar deze coalitiepartner later toch weer op terugkwam. Hij noemt dit „slecht voor de geloofwaar digheid van de politiek". Zorgen zegt de PvdA-voorman zich te maken over de machts verschuiving die binnen het CDA optreedt. 'Kroonprins' Brinkman krijgt steeds meer de behoefte zich te manifeste ren, signaleert hij. „Er zit naar mijn gevoel ook iets potentieel gevaarlijks in. Want hoe manifesteer je jezelf als leider van een coalitiefractie? Door duidelijk te markeren waar de verschillen zitten tussen je ei gen opvattingen en die van het kabinet". Pagina 4: Het onzichtbare elan van Thijs Wöltgens Nederlands blijft voertaal onderwijs DEN HAAG - Nederlands blijft de voertaal op universii teiten en hogescholen. Minis ter Ritzen is tegemoet geko men aan de wens van de Twee de Kamer om dit wettelijk vast te leggen. Ritzen opperde en kele jaren geleden dat lessen in het hoger onderwijs voort aan in het Engels gegeven zou den moeten worden. De minis ter isdaar nu van teruggeko men. In een nota van wijziging op de Wet op het hoger onder wijs stelt Ritzen verder dat universiteiten en hogescholen zich mede moeten richten op de bevordering van de uit drukkingsvaardigheid in het Nederlands. Er zijn uitzonde ringen mogelijk, waarvan de belangrijkste is dat als de kwa liteit van het onderwijs dat rechtvaardigt in een andere taal les mag worden gegeven., Verder is een andere taal toe gestaan als het om een oplei ding in die taal ^aat en mogen buitenlandse docenten in hun eigen taal gastcolleges geven. Woningbouw Palestijnen in Oost-Jeruzalem JERUZALEM - Een Israëli sche commissie heeft giste ren een plan goedgekeurd om in Oost-Jeruzalem voor de Palestijnse bevolking 7.500 woningen te bouwen. De woningen zullen worden gebouwd op grond die be hoort aan Palestijnen en zal zonder steun van de staat ge beuren. Woningen voor jo den in het door Israël gean nexeerde Oost-Jeruzalem worden door de staat gefi nancierd. Volgens een links gemeente raadslid zijn er door Israël de afgelopen 25 jaar geen nieu we woningen voor Palestij nen gebouwd. Het plan brengt daarin geen verande ring omdat er geen regeling voor de financiering is voor zien, aldus Moshe Amirav. Geen krant ontvangen Bel tussen 18 00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 4.00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- 22248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd rerstroming h man probeert ïend zijn auto te eiken om de lerschade te becteren. èrstromingen in de heving van uston (VS), borzaakt door ire regenval, Jben veel overlast jborzaakt. pTO: AFP ADVERTENTIE Kijk dan vanavond naar het jubileumprogamma van het Wereld Natuur Fonds bij de NCRV op Nederland 1 en stuur de bon in. I Ja. ik geef om de toekomst en sluit me aan bij 350.000 WNF- I I donateurs en Rangers! I J O Ik word donateur cn ontvang 11, pvr j:ur het blud l'amla (jaar- donatie f.30,- of meer). O Ik word Ranger (8-16 jr.) en ontvang I lx per jaar het |eugdblad T.r /ord donateur en ontvang 1 1 x per jaar hi arie f. 30.- of meer). '"rd Ranger (8-16 jr.) en ontvang 1 lx pc n'Tam (jaardonatie f. 24,-) Voorl./Naam: Adres: M/V Plaats: r 74, 3700 VB ZEIST (l'« Deze advertentie is het WNF aangeboden door Visa Card Services. ilitaire actie tegen Irak niet uitgesloten JW/jr DEN - Groot-Brittannië gisteren Saddam Husayn euw gewaarschuwd dat de dgenoten uit de Golfoorlog militaire actie tegen Irak uitsluiten. geduld met de Iraakse pre- int raakt op, zo verklaarde 3ritse minister van buiten- ise zaken, Douglas Hurd, de Britse BBC-radio. d zei dat de geallieerden de oorlog zware druk op t moeten uitoefenen om dat i te dwingen de resoluties de Verenigde Naties over vernietiging van raketten chemische wapens af te ngen. De woordvoerder het Amerikaanse ministe- an defensie, Pete Wiliams, verklaarde gisteren dat de Ver enigde Staten geen poging zul len doen Scud-raketten in Irak op te sporen. Baghdad wordt ervan verdacht deze raketten te verstoppen. De Verenigde Naties verrichten de zoekactie en niet de VS, aldus Williams. De Washington Times meldde eerder dat de VS een zoekactie uitvoeren om meer dan 100 Iraakse Scud-raketten op te sporen waarvan inlichtingen diensten vermoeden dat zij in de buurt van Baghdad zijn be graven. De Amerikaanse krant New York Times meldde van daag dat de regering zou over wegen twee Noordkoreaanse schepen te enteren die met Scud-C raketten op weg zijn naar Syrië en Iran. AMSTERDAM - De Ar dennen zuchten er on der. Onder al die over vermoeide managers die door middel van een overlevingsprogramma de teamgeest proberen te bevorderen. Want als je eenmaal met je collega angstvallig aan een touw tegen een bergwand hebt gebungeld of samen een woeste rivier hebt bedwon gen, dan gaat het voortaan op het werk vast ook een stuk beter, is kortweg de filosofie die schuilt achter zo'n perso- neelsweekendje. Maar het kan ook anders. Sa men een soap-aflevering ma ken. Of een commercial. Het Amsterdamse bedrijfje Vis- com (Visual Communica tions) biedt bedrijven sinds kort die mogelijkheid. Niet de bossen, maar de studio's in. De filosofie is echter de zelfde. Toegegeven, het is weer eens wat anders dan het geijkte personeelsavondje met bow len na. Want alles is mogelijk in een soapweekend. Wat te denken van het maken van een bloedstollende thriller waarin je je eigen chef op gru welijke wijze vermoordt? Of het spelen van een dramati sche liefdesscène met je di recteur, waarbij de hartstocht van het scherm spat? En dat allemaal om het 'wij-gevoel' te vergroten. Het zal niet ie dereen even gemakkelijk af gaan. Jos van de Ven is van huis uit organisatiedeskundige, ge specialiseerd in interne com municatie en efficiency van bedrijven. Film is echter al tijd zijn grote liefde geweest. Zowel voor als achter de schermen was hij op dat vlak actief. Met Visual Communi cations probeert hij het aan gename (film) met het nutti ge (bevorderen van commu nicatie binnen organisaties) te verenigen. Na een halfjaar gezocht te hebben naar een geschikte locatie huist zijn kantoortje sinds kort in het pand van de Schram-studio's in Amsterdam-Noord. Daar mee heeft hij alles bij de hand: studio's, catering, de cors, grime-afdeling etcetera. Pagina 3: Soap-weekend be vordert team-geest perso neel Komende dinsdag is het Super Tuesday in de Verenigde Staten en geven de Witte-Huisgegadigden hun lot in handen van de kiezers in elf deelstaten, waarv an die in de Deep South de belangrijkste zijn: Florida, Texas, Mississippi, Louisiana en Oklahoma. President Bush en al zijn tegenstanders rennen van hot naar her om nog meer stemmen te winnen. Onze correspondent Mare de Koninck rent mee en neemt u vandaag mee naar Florida, „de teen die Amerika in de warme Caribische Zee steekt". Met de Leidse Courant in de hand komt ook vandaag in Florida, waar het voor zowel jong als oud goed toeven is. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. 1 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon: i rrdTf-•stjsrr I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag g (voor controle op bezorging) n proefabonnement worden gewegerd) 711 848 003000'

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1