ibliotheek Oegstgeest groeit uit zijn jasje Noordwijkers beboet wegens mishandeling g/VD Noordwijk wil bemiddelingspoging in Mens-affaire Twintig van Alphen weer sterk bezet DUIN- EN BOLLENSTREEK Straatverbod jaarwisseling voor Noordwijkerhouters •^strijdings- .iddelen 'o5vkas kan ig minder Goivumt VRIJDAG 6 MAART 1992 DEN HAAG/NOORD- WIJK Twee Noordwij k- se mannen maakten giste ren bij de Haagse recht bank een behoorlijke stennis toen zij een geld boete kregen voor het mishandelen en bedrei gen van een ex-echtgeno te. Nog tijdens de zitting kondigden zij aan in ho ger beroep te gaan. Verde diger mr.R. Heeren ver weet politierechter S. Donker na afloop voor ingenomenheid. „Ik had net zo goed geen verweer hoeven te voeren", zei hij verbitterd. De jongste verdachte (29) had volgens officier van justitie J. van Ek op 9 september 1990 op het station in Leiden zijn ex-vrouw aan de haren getrok ken en een flinke trap op het bovenbeen verkocht. De ande re verdachte zou de vrouw vastgehouden hebben. Boven dien, aldus de aanklager, zei deze tegen de vrouw dat zij haar gingen doden. Twee vriendinnen van de vrouw wa ren getuigen geweest van het voorval. En zij hadden de poli tie gewaarschuwd. De twee mannen probeerden het slachtoffer tijdens de zit ting zwart te maken en ont kenden de beschuldigingen met luide stem. Zij waren al leen maar naar het station ge gaan voor een kop koffie. Daar zouden de drie vrouwen hen geprovoceerd hebben door constant het bekende middel- vingertje op te steken. En voor de rest was er niets gebeurd. De jongste verdachte en de ex- vrouw liggen al enige tijd met elkaar in de clinch over een omgangsregeling met hun zoontje. Die verblijft nu bij de moeder. Het conflict hierover is zo hoog opgelopen dat de rechter enige tijd geleden de man al een straatverbod bij de woning van zijn vrouw heeft opgelegd. Volgens advocaat Heeren gebruikt de vrouw de strafprocedure tegen haar ex nu als een middel om een om gangsregeling onmogelijk te maken. Hij noemde de vrouw en de twee vriendinnen praat jesmakers en wees op de te genstrijdige verklaringen van de vriendinnen. Vervolgens vroeg hij om vrijspraak. De rechter vond de ten laste gelegde mishandeling en be dreiging echter bewezen. Hij veroordeelde de verdachten tot een boete van zeshonderd gulden ieder, waarvan drie- hoonderd voorwaardelijk. De officier vroeg tijdens de zitting om een boete van driehonderd gulden onvoorwaardelijk. REGIOJOURNAAL UDO De Oegstgeester voetbal vereniging UDO viert van avond het tweede lustrum. Tien jaar geleden werd het clubhuis op het sportcom plex De Voscuyl aan de Van Houdringelaan geopend. Het feest begint om negen Hofwijck Een koffieconcert wordt zondagochtend in bejaar denoord Hofwijck aan de Oegstgeester Hazenboslaan gegeven door John Macfar- lane (klarinet) en Franz Le- quin piano). Aanvang half twaalf koffie vanaf elf uur. Ouderen Het Dorpsberaad Ouderen Oegstgeest organiseert dinsdag een informatieve bijeenkomst in het gemeen tecentrum aan de Lijtweg. Oud-adjudant A. Gelder blom houdt dan een lezing over ouderen in het verkeer. Aanvang tien uur. DEN HAAG/NOORDWIJ- KERHOUT Twee man nen uit Noordwijkerhout zullen de komende jaar wisseling binnen moeten blijven. In de nieuwjaars nacht richtten ze in Noordwij kerhout vernie lingen aan. De Haagse rechter besloot gis teren dat de twee heren zich de komende jaarwisseling voor straf niet op straat mogen ver tonen. Het tweetal (21 en 29 jaar) trok de nieuwjaarsnacht met een groep van dertig jongens op naar het politiebureau. Zij wil den daar een eerder die avond vastgezet vriendje bevrijden. Bij het bureau gingen de twee verdachten met een derde boosdoener aan de mast han gen, die meteen brak. Daarna vond de oudste van het tweetal het ook nog nodig om het bron zen beeldje aan de Van Iersel- laan van de sokkel te rukken. Bij die actie zouden ook enkele bloembakken gesneuveld zijn. Alleen de jongste van het twee tal kwam gisteren bij de rech ter opdagen. Officier van justi tie J. van Ek gaf hem er goed van langs. „Wanneer je niet te gen drank kunt, moetje er met je tengels vanaf blijven", hield hij de boosdoener voor. „Het moet hem maar eens inge prent worden dat dit niet door de beugel kan", maande hij de rechter. „Hij moet zich dit jaar maar binnen vol gieten", en eiste een straatverbod voor ko mende oudejaarsnacht, een geldboete, en een voorwaarde lijke celstraf van een week. De rechter wees de eis toe. De niet verschenen boosdoener kreeg bij verstek dezelfde straf opge legd. Bovendien moeten beide heren de door hun veroorzaak te schade vergoeden. "tordwijkse ambtenaren moeten fiets pakken Discussie-avond over bodemslib van de Schie Japans bezoek aan Lisse oo, i zdo ook EEFLANG s(8v" "vreOJRDWIJK - Een 1 14 jmissie van goede ?sten zou moeten be- odelen in het conflict pn de gemeente g (rdwijk en de Lissese i. i4.telaar Harry Mens. 6,5 opperde gisteren WD-fractievoorzitter J. Smit tijdens de verga dering van de raadscom missie voor algemene be stuurszaken. De liberaal kreeg echter weinig bijval voor zijn voorstel. te tekenen, die de gemeente met hem zou hebben gesloten met betrekking tot de voorma lige kunsthandel Meijer aan de Grent. De gemeente heeft dit pand nodig om daarin bar-dan- cing de Bob te vestigen. Door dit bedrijf uit de van Speijk- straat te laten verhuizen naar de Grent wil de gemeente uit voering geven aan haar beleid om aan de overlast van bar- dancings in het centrum van de badplaats paal en perk te stellen. De gemeenteraad besloot on langs in een speciaal daartoe uitgeschreven vergadering tot het aangaan van een rechtsge ding tegen Harry Mens om deze te dwingen de koopover eenkomst met de gemeente alsnog te ondertekenen. Mens ontkent dat er een zodanige overeenkomst bestaat, maar verzocht wel om de rente over de tijd dat de gemeente over het optierecht beschikt. Ver volgens sloeg de zingende ma kelaar terug door het Gat van Palace om te toveren in een zandbak en te beginnen met de bouw van een circustheater. Met als gevolg dat het plein deze zomer mogelijk niet meer gebruikt zal kunnen worden voor evenementen. Smit voorzag ellende en nade len voor de Noordwijkse bur ger als gevolg van deze perike len, die inmiddels de voorpagi na's van de landelijke pers hebben gehaald. Het is een blamage voor de badplaats, zo meende Smit en dit markante punt aan de boulevard wordt er volgens hem ernstig door aangetast. Het commissielid wees op het gevaar van een verdere verhar ding van de standpunten en deed daarom de suggestie een commissie van goede diensten in te stellen om te proberen uit de impasse te komen. „Iemand moet toch initiatief nemen", zo verklaarde de voorman van de Noordwijkse liberalen. Hij kreeg in de raadscommissie echter geen bijval. „We pak ken de suggestie op", was de reactie van burgemeester J. van der Sluijs. Diefstallen visspullen opgehelderd RIJNSBURG - De rijkspolitie van Rijnsburg heeft zeven in braken in de wijk Frederik- soord opgelost met de aanhou ding van drie Rijnsburgers van omstreeks 16 jaar oud. Het drietal brak schuren open en nam hoofdzakelijk visspullen mee. Het ontvreemde visgerei is teruggevonden en aan de ei genaren teruggegeven. (RDWIJK - Noord- teeJjke ambtenaren kun- Ij^jnbeter per fiets naar '°i5|t aadhuis komen. Dat het Noordwijkse .«slid B.Cassee-van aij;ibpen (NB). Ze maakte ren bij de rondvraag de commissie alge bestuurszaken eling van een drietal EUgrnissen. it 6 30. jd eerste plaats betrof het ïonipep in het dorp als ge- an het hondenvuil. Een •Bieve controle zou vol- l34lga gens haar zeker effectief zijn. Het tweede geval waaraan de bewoners en ook zij zich er gerden was het parkeren van grote vrachtwagens op de We teringkade. De namen van de bedrijven zijn er met grote letters opgeschilderd en vol gens mevrouw Cassee was het dus vrij simpel om aan deze overtredingen van de Algemene Politie Verorde ning een eind te maken. Voor de derde ergernis bleef ze dichter bij huis. Als burgers 's morgens naar het gemeen tehuis willen is er volgens haar nergens een parkeer plek te vinden. Alle plaatsen zijn bezet door auto's van ambtenaren en bezoekers kunnen hun wagens nergens kwijt. Cassee drong er daar om op aan dat ambtenaren op de fiets naar hun werk zou den komen of hun auto's aan de Schiestraat-Gooweg zou den parkeren. Jaren geleden, bij de besprekingen van de raadhuisbouw, deed J. Voor- ham-Bartens (PvdA) dezelfde suggestie. Er is echter nooit iets van terecht gekomen. Burgemeester J. van der Sluijs beloofde dat hij een en ander onder de aandacht van het ambtenarenvolk zou brengen. NOORDWIJK - Het bodems lib van de Schie zorgt de laat ste tijd voor heftige discussies. De constant toenemende sliblaag tast de kwaliteit van het Schiewater aan. Uit de politiek en milieuhoek worden verschillende oplossingen aangedragen voor het verwijderen van dit verontreinigde slib. Milieu groep Noordwijk houdt woensdag 11 maart in het Jan Verwey Natuurcen- trum een discussieavond over dit beladen onderwerp. De dikke sli blaag in De Schie is een kwelling voor mens en dier. Vissen en andere organismen hebben moeite met het vinden van voedsel en omwonenden worden geconfronteerd met stank overlast. Noordwijk is niet de enige gemeente in Zuid-Holland waar on- derhoudsbagger een probleem vormt. In de gehele provincie moet een miljoen kubieke meter slib wor den verwijderd, waarvan de helft is verontreinigd. Het verontreinigde slib van De Schie zou moeten ge stort worden in een zandput in het Braassemermeer. Bewoners rond de Braassem hebben inmiddels al fel geprotesteerd tegen deze gedachte. Volgens de Milieugroep Noordwijk zijn er schonere alternatieven. Een belangrijke oorzaak van het veront reinigde slib is de riooloverstort. Bij zware buien zorgt deze overstort voor een grote hoeveelheid ongezui verd rioolwater- en slib in De Schie. Milieugroep Noordwijk dringt er bij de gemeente dan ook op aan te ko men tot het opstellen van een riool beheersplan en een beëindiging van de toepassing van riooloverschot ten. De discussieavond aan de Wetering kade begint om acht uur met een fo rum. Uitgenodigd zijn. T. Visser (vice-voorzitter van de Milieugroep Noordwijk), R. de Visser (directeur Openbare Werken van de gemeente Noordwijk), A. Ouwehand (fractie voorzitter Groen Links in Noord wijk) en A. Overgaag (ingenieur-di recteur Hoogheemraadschap van Rijnland). ^trfT00N KOCH zo' GSTGEEST - De ^L<ïibare bibliotheek aan ciflomeruslaan jn Oegst- )637gt heeft dringend meer fijnte nodig. Meer ruim- 45i pu kunnen worden ge- fckt door uitbreiding ®j}: j het pand aan de Ho- aan.rislaan, dat onderdeel oo, haakt van hét Rijn- 9|,n,d Lyceum, of door :3«>9Uvbouw aan de Lange 21M;bi/Irislaanl in samen- J2).rijmet de nieuwbouw- do 'men voor het gemeen- hlJnlus aldaar. Volgende bestaat er mogelijk .45, ;e duidelijkheid over de plannen voor de Lange Voort/Irislaan, waar een nieuw centrum voor de gemeente zou moeten ko men. De afgelopen vijf jaar is het aantal leden van de openbare bibliotheek met 15 procent ge groeid en het aantal uitlenin gen met 24 procent gestegen. Het aantal bezoekers bedraagt per week 4000. Door ruimtege brek kan de openbare biblio theek niet de functie vervul len, die past bij de heersende opvatting over de rol van bi bliotheek in een gemeente van circa 19.000 inwoners, aldus het bestuur. Er is sprake van vier functies van de biblio theek: informatief, cultureel, educatief en recreatief. Met name de informatieve en cul turele functies, met daaraan gekoppeld de specifieke activi teiten zoals het geven van in lichtingen en advies en het or ganiseren van activiteiten die het lezen bevorderen, komen in de knel. Al dan niet in sa menwerking met instellingen in Oegstgeest kunnen op de bestaande lokatie en met het huidige aantal vierkante me ters genoemde activiteiten on voldoende tot ontwikkeling worden gebracht. Voor wat betreft de toeganke lijkheid van de bibliotheek be treurt het bestuur het ten zeer ste dat de entree niet geschikt is voor rolstoelgebruikers. De discussie daarover is door de onduidelijkheid over de toe komst vastgelopen. De huidige samenwerking tussen de bi bliotheek en het Rijnlands Ly ceum is goed. De school zou de bibliotheek liever op de huidi ge plaats willen behouden. De gemeente moet echter ook de belangen van de lezers afwe gen. Het bestuur vindt dat, ge zien de accute ruimtenood, de gebruiker van de bibliotheek er bijzonder bij gebaat is dat een snelle beslissing wordt ge nomen over de toekomstige of huidige locatie zodat aan de ei sen en wensen kan worden vol daan. Volgende week donder dag komt de centrumstudie voor de Lange Voort in het raadhuis weer ter sprake. Dan zal er aan de hand van een ma quette uitleg gegeven worden waarbij raadhuis en biblio theek onder de loep worden genomen. De openbare bibliotheek kan niet meer uit de voeten aan de Homeruslaan. FOTO: HENK VAN DEN ENDE 6);0( ttei HAAG - Het ver- )U*jk van bestrijdings- jielen kan op veel be- fen in de glastuin- Iv nog aanzienlijk wor- teruggedrongen. blijkt uit een studie hejhet Landbouw-Econo- ls jh Instituut (LEI), jchfmige tuinders gebrui- Tdrie tot zes keer zo- >lg3als hun collega's met Oo^'lijkbare bedrijven, ivei voo IEI onderzocht 80 glas- Ibuwbedrijven, gespe- i9erd in de teelt van to- .e, komkommers, papri- de I, chrysanten en gerbe- ge.n. Bij de groenteteelt ek Jd al op grote schaal ge trek!k gemaakt van biologi- n h£festrijdingsmiddelen. stjcpeteelt van bloemen wor- me| chter nog vrijwel uit- ie cjtad chemische midde- il'^lgoruikt. ruipilogische middelen zijn aipete lang niet altijd effec- Duinaius het LEI. Komkom- oudjtters zien zich vaak ge- de e)qen naar chemische irm<dlen te grijpen om pla- el lie baas te blijven, neé cbaaet onderzoek van het ,rg^J)lijkt dat het gebruik ira~ hernische bestrijdings- Melen momenteel anders sti^an tot nu toe werd aan- lontf^H- gebruikt de [amnbmmerteelt meer en de ie i^ntenteelt minder dan >kk#nt- oudjht onderzoek blijkt ver- :ringdt tuinders die hun voe- denfis/ater opnieuw gebrui- ïtinfjoor middel van recircu- vooisstemen lagere op- t zahften boeken dan hun zittèp's die het voedingswa- Hijirle sloot lozen. Het LEI vajct aan de beperkte erva- banje die tot nu toe met re- itie zijn opgedaan. Het itut verwacht dat de re- n na verloop van tijd iiverbeteren. >\rheid wil dat alle glas- overschakelen op leruik van voedingswa ar de uitstoot van mest- naar het milieu te hideren. LISSE De burgemeester van het Japanse dorp Tonami is eind april te gast van het Lissese college. Het gaat hier om een tegenbezoek, omdat burge meester Van der Kroft vorig jaar in Tonami was. De Japanse delegatie zal in Lisse onder meer een kijk je nemen in het bloemenpark De Keukenhof. In Tonami is een Keukenhof in het klein ingericht. De Japanners zijn van plan deze bloemenshow fors uit te breiden en zoeken daarom contact met Ne derland. Ons land heeft wat betreft de kennis en mogelijkheden van de bloembollencultuur een duidelijke voorsprong op het buitenland. Het aan halen van de banden tussen Tonami en Lisse krijgt meer betekenis, omdat Japan de invoer van bui tenlandse produkten aan het versoepelen is. De verwachting is dan ook dat Nederland de komende jaren meer bloembollen zal gaan exporteren naar Japan. Marti ten Kate is een van de vele toppers die morgen bij de Twintig van Alphen aan de startlijn verschijnen. FOTO HENK SNATERSE LEIDEN De „Twintig van Alphen" wordt dit jaar een beetje meer twintig van Alphen dan tot nu toe gebruikelijk was. Op ver zoek van de atleten (met name de veteranen en de dames) wordt de wedstrijd voor veteranen over 15 ki lometer geschrapt. Daar naast is de organisatie door Rijkswaterstaat-kun- dige problemen genood zaakt een andere route te kiezen voor haar naamge ver. Jaar in jaar uit maakt Ad Per- soons als stuwende kracht ach ter de Twintig van Alphen van zijn wedstrijd iets bijzonders, hoewel steeds meer een ge zochte attraktie werd aange boord. Dit jaar is de openings- klassieker echter weer fris van de lever en heeft men weer ri sico durven nemen. Hoewel. De twintig van Alphen was een wedstrijd voor heren over 20 kilometer rond en door Alphen aan den Rijn met als als leuk bijnummer een wedstrijd voor veteranen en dames over 15 ki lometer. De laatste jaren werd echter steeds duidelijker dat de veteranen meer wilden. Het aandeel van de 40-plussers in de gewone wedstrijd werd steeds groter en toen'ook de dames bij organisator Ad Per- soons aan klopten met het ver zoek om hun wedstrijd eens echt apart te doen van die „oude mannen" was de beslis sing snel genomen. De vetera nen gaan mee draaien in de 20 kilometer en zo wordt de da meswedstrijd een evenement op zich. Daarnaast werd Alphen opge nomen in het Pickwick Run circuit zodat een sterke deel name (toch al nooit een pro bleem) ook dit jaar verzekerd was. Een fraai initiatief, waar door met Alphen als voorlaat ste wedstijd een allure krijgt die op voorhand niet verwacht mocht worden. Bij de mannen bijvoorbeeld is de strijd zeer heftig met Tonnie Dirks, Marti ten Kate en Roemeen Gyorgy Marco heel dicht bij elkaar. Deelnemers Buiten deze toppers heeft Per- soons zoals bijna gebruikelijk weer een komplete toverdoos aan buitenlandse coryfeeën te voorschijn gehaald. Toch zal de strijd bij de mannen zich beperken tot Marti ten Kate (als die komt, want het NK veldloop liet hij schieten we gens ziekte), Tonni Dirks (wat heeft deze man nog nodig aan introduktie Bert van Vlaan deren (de verassing van het NK marathon vorig jaar), John Vermeule (die altijd goed is in Aphen) en de Duitser Jorg Pe ter (winnaar van de eerste na oorlogse marathon door Oost en West Berlijn in 2.09.23 uur). Daarnaast zorgt ex- Alphenaar Adrie Hartveldt opnieuw voor een sterk veld aan World Run ners (Britse hardlopers tegen de honger in de wereld die best wat exta aandacht verdienen. Uit de regio verschijnen een viertal atleten aan de start die in de top van het Pickwick klassement voorkomen. Aart Stigter (vierde) is er op ge brand om in zijn laatste wed strijd voor AAV36 eindelijk dat doel van binnen het uur fi nishen te halen. Jan Dirk Ha- zeleger is na zijn teleurstellen de optreden tijdens het NK veldloop door zijn clubgenoten en deze krant wel erg hard aan gepakt. Dat heeft de Katwijker (12e in het klassement) geprik keld om in ieder geval iets moois te laten zien. Huub Pragt (13e in totaal) komt voor het eerst uit in de kleuren van zijn nieuwe club (Bataven Lei den) en dat is voor de Leidse stylist al een reden om zijn vi site kaartje af te geven. Als vierde regionaal atleet staat Jaap van Duijvenvoorde in de top 25 van het wegcircuit met een 22e plaats. Na een wat te leurstellend NK veldloop zal hij zich beter op zijn gemak voelen op de weg, maar zich niet gek laten maken door de recentelijke binnen gekomen concurrentie. Barcelona Bij de vrouwen gaat de aan dacht toch vooral uit naar de sinds woensdag bij Bataven Leiden lid zijnde Joke Kley- weg. Niet voorkomend in de top van de Pickwick Run Clas sics staat voor haar slechts een doel voor ogen: Barcelona. Daar wil de Leidse op de mara thon deelnemen en dan zal ze in Rotterdam moeten laten zien waartoe ze in staat is. Als perfekte test daarvoor geldt ook voor haar de 15 kilometer van Alphen. Na afloop van het NK veldloop in Utrecht meld de ze nog „Ik voel me uitste kend en ga in Alphen voor een record." (wat op 50.06 minuten staat). Het trainingskamp wat zij en haar echtgenoot Huub Pragt in Kenia hadden werd op Alphen afgestemd zodat een „Pragtige" wedstrijd in het verschiet ligt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13