LEIDEN OMGEVING Gemeentelijke diensten nu meer ietrekken bij sociale vernieuwing Literatuurfestival grootser dan ooit 11 vkeningen bewoners wetterhage kunnen de galerie in É^l'71°9 li '94caturestop bij faculteit wis- en natuurkunde aan Leidse universiteit Uitnodiging CcldócSommit lidoc Souocmt VRIJDAG 6 MAART 1992 fog steeds tips over dode baby REIDEN - De Leidse politie krijgt nog steeds met in zekere regelmaat tips over de op 16 februari in -t park Cronestein gevonden dode baby. Het on- nirzoek heeft echter nog niets nieuws opgeleverd. u werken nu nog acht rechercheurs van de Leidse jlitie aan. Volgens politiewoordvoerder D. Grave nd komen de tips met name van getuigen die men- n en auto's hebben gezien die zich op een verdach- manier in het park ophielden. De afgelopen we- :n heeft de recherche onder andere geprobeerd te :hterhalen of de moeder van het kind mogelijk is c (vallen in een van de huisjes van het nabijgelegen dn ilkstuincomplex. Het dode kind, een jongetje, was irmoedelijk nog maar pas geboren toen het werd u :htergelaten zonder enige aanwijzing over zijn 1 entiteit. el< Voorlichting over werken in horeca LEIDEN - Het onderwijscentrum Horeca houdt deze maand een groot aantal voorlichtingsbijeenkomsten over werken in de horeca. Dat gebeurt bij een groot aantal hore cabedrijven in het hele land. In Zuid-Holland is gekozen voor het Leidse Holiday Inn aan de Haagsche Schouwweg. Daar kunnen belangstellenden voor het horecavak op maandag 16 maart vanaf 19.00 uur terecht. Tijdens de voor lichtingsbijeenkomsten wordt informatie gegeven over de diverse horeca-opleidingen en over de mogelijkheden via het leerlingstelsel aan de slag te gaan. Nieuw is dat leerlin gen die op deze manier instromen tegenwoordig de leer middelen gratis krijgen. Het materiaal, ter waarde van 300 gulden, wordt gezamenlijk betaald door de werkgeversor ganisatie Horeca Nederland, de Horecabond FNV en de In dustrie- en Voedingsbond CNV. De bijeenkomsten zijn be doeld voor schoolverlaters van lager beroepsonderwijs, mavo en havo. Geld gestolen via wisseltruc LEIDEN - Een bedrag van vermoedelijk 650 gul den is woensdagmiddag via een wisseltruc gesto len bij een supermarkt aan het Levendaal. Twee mannen kochten in het slijterij-gedeelte een fles gin. Die wilden ze vervolgens betalen met een biljet van 250 gulden. Toen de cassière dat wilde wisselen wezen ze aan welk soort biljetten ze terug wilden hebben. Omdat ze daar niet voldoende van had, liep het tweetal vervolgens met een ander perso neelslid naar een kassa van de supermarkt, daar gebeurde vervolgens hetzelfde. Uiteindelijk be taalde het tweetal alsnog met een biljet van 25 gul den. In de loop van de middag bleek dat uit één kassa 250 en uit een andere 400 gulden was verdwe nen. Paddentrek op Vogelaardreef in Noordwijk NOORDWIJK - Een deel van de Vogelaardreef is afgelopen nacht af gesloten geweest voor het verkeer wegens de jaarlijkse oversteek van padden. Het gaat om het weggedeelte tussen het zweefvliegveld en de jeugdherberg. Rond deze tijd van het jaar steken hier 's nachts tiental len padden vanuit het natuurgebied van het Zuid Hollands Landschap de weg over naar de nabijgelegen sloot. Vier inbraken in Merenwijk LEIDEN Vier woningen in de Merenwijk zijn in de nacht van woens dag op donderdag door inbrekers bezocht. Aan de Damastroos en aan de Alpenroos werden bij twee woningen ramen opengemaakt door gaat jes te boren. Uit het huis aan de Damastroos werden geld en autosleu tels gestolen. Een videorecorder werd door de inbrekers meegenomen, maar is in een tuin enkele huizen verderop teruggevonden. Aan het Groenwier werd een woning door inbrekers overhoop gehaald, ondui delijk is wat er weg is. Aan de Iepenrode werd een rijbewijs, bankpas, portefeuille en autosleutels gestolen. De autosleutels werden vervol gens gebruikt om ook de auto zelf te stelen. jAN VAN HAASTEREN aleDEN De verschil de gemeentelijke dien- ler| kunnen zich in de na- :ht toekomst niet meer "fz;rekken aan activitei- ;r a voor sociale vernieu- >erg. Mede om dat te be- ve!en gaat de financie- f van de sociale ver- kliwing in Leiden op de ooring- Voorgesteld alsdt de begroting van de ootale vernieuwingspro- 'dejen over te hevelen de uitvoerende ge- '"^ntelijke diensten. De reorganisatie komt voort uit ontevredenheid over de huidige manier van financie ren. Het bestedingsplan, een begroting van de sociale ver nieuwing, omvat uitgaven aan sociale vernieuwingsprojecten die door een gemeentelijke dienst worden uitgevoerd. Maar de verschillende dien sten doen ook uitgaven die op zich onder sociale vernieuwing vallen, maar niet in het beste dingsplan voorkomen. „Als alle sociale vernieuwingsuitga ven onder het bestedingsplan zouden vallen, moetje het hal ve gemeentelijke budget over hevelen", zegt J. Lesterhuis, projectleidster sociale vernieu wing. „Daarom is een totaal overzicht en een goede afwe ging nogal moeilijk". Na de overheveling van de uit gaven aan sociale vernieu wingsprojecten zal een sterke coördinatie door het bureau so ciale vernieuwing een allesom vattende afweging moeten ver zekeren. „Voorts zullen de ge meentelijke diensten wat meer betrokken raken bij de sociale vernieuwing", zegt Lesterhuis. „Een deel van het budget valt dan immers onder hun. Ze kunnen dan niet zeggen; wij hoeven niets aan sociale ver nieuwing te doen, want daar voor bestaat een aparte begro ting". Verwateren Lesterhuis is niet bang dat de gemeentelijke diensten de voor sociale vernieuwing be stemde gelden aan andere doeleinden zullen besteden. „De politiek kan immers bij de overheveling van gelden de voorwaarde stellen dat het aan echte sociale vernieuwing moet worden besteed", zegt Lesterhuis. „Ook moeten de verschillende gemeentelijke diensten worden overtuigd van het belang van sociale ver nieuwing. Het hele project staat of valt met een politiek en ambtelijk draagvlak". Om te voorkomen dat de socia le vernieuwingsdoeleinden verwateren als de gelden on der beheer van de gemeentelij ke diensten vallen, wordt voor gesteld een stimuleringsfonds in te stellen. „Ook de diensten hebben namelijk een krap budget", zegt de projectleid ster. „Ik kan me voorstellen dat die niet ineens diep in de buidel kunnen tasten om een sociaal vernieuwingsproject van de grond te laten komen. Uit dat stimuleringsfonds kan dan een deel van de kosten worden betaald, zodat het als een soort aanjaagpremie fun geert". „Dit voorstel is absoluut niet een verkapte bezuiniging of het begin van het einde van de sociale vernieuwing in Lei den", gaat ze verder. „Eerder het tegendeel; nu moet nog wel eens een nieuw plan wor den betaald door op een ander project van sociale vernieu wing te bezuinigen. Dit voor stel maakt het juist mogelijk dat een dienst de afweging maakt dat er maar op een an dere uitgavepost moet worden gekort". an<j,r eb(N0 SCHILSTRA den van bepaalde motorische en geestelijke vaardigheden. odi DEN Je ziet haast Kracht ,i verschil, eigenlijk 'maal geen verschil seh een 'gewone' exposi- van hedendaagse iikerSt. is de conclusie die je kan Leidien wanneer je het werk a er gezien, dat aan de wan- wolhangt van Café Lijn 3 op ^^iddelstegracht in Leiden, ïdar er bestaat wel degelijk |/erschil met de gangbare der lt-tentoonstelling. De vijk:rellen, gouaches en teke- 1 tn in Lijn 3 zijn namelijk i24 gemaakt door academisch ei-uPöolde kunstenaars, maar za een groep verstandelijk traamdicapte bewoners van de ek 1- en leefgemeenschap geesterhage te Zoeterwoude. IpPjiners van verschillend ni- de en wisselende leeftijd be- ,ijk £n vier dagen per week Rijntogeheten 'Dag Activitei- atwifentrum (DAC). Daar kun- Datij deelnemen aan allerlei iend(jeve bezigheden, zoals te- jsseP' muziek maken en werken. Doel van deze ac- liten is natuurlijk niet in Leiirste plaats het maken van -Vo<t. Het gaat, naast dagbe- jr®ehg en recreatie, om het nikkelen of in stand hou- Toch bezit het werk in al zijn eenvoud een on miskenbare kunstzinnige kracht. En dat is interessant. De tentoongestelde werken zijn klein van formaat, meestal vervaardigd op een vel A3-pa- pier. Ze variëren van simpele vlechtwerkjes tot meer gecom pliceerde rythmische viltstift- tekeningen, van ongecontro leerde verfstreken tot tamelijk precies ingekleurde potlood- vormen. Wat opvalt, is dat de makers van het werk misschien niet beschikken over een ver ont wikkelde motoriek, die hen in staat stelt om exact naar de waarneming te tekenen, maar wel over een goed gevoel voor vorm, kleur en compositie. Bo vendien is er absoluut nergens een verkramping in de vorm geving te zien. Alles ziet er, zo als dat heet, 'lekker' uit. Als kinderen van onze tijd zijn we er aan gewend geraakt om een object van vormgeving te beoordelen op zijn abstracte kwaliteiten, dat wil zeggen op kleur, vorm, factuur en compo sitie. Het zijn juist deze ab stracte kwaliteiten die op een heel pure manier aan de orde zijn in deze werken van ver- BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: W. Lukman en M. D Claassen; A. Lancel en J. M. Sipahelut; C. N. Ernst en M. Wittenberg; J. W. van den Broek en C. H R Wilde; A. Kruijs en J. Dahan; E. W Knijnenburg en O C M. Blom; H. J Snaterse en C. S. Ru- sche; N. T. J. van Buul en I. B. Inen; H. J. Noordervliet en H. Koet; K. L. Bontje en M. C. van der Meij; A. W. van der Vaart en M M Loranger; A. L. Rietho ven en C. W. Gijzenij; A. H Koreman en J. P. Ram; W F. P. M Wildóer en M. C. A. van Duin; Th. Wermink en M J Jonk; M J Kuijt en J. van Dormolen; F Otto en A. Laman; J. W. J. Habraken en Ph. A. J. H. Crebolder meergenaamd Krij- bolder; F. M A. van Hees en A W M. 'Koppoters' de tekening die C. van Doeselaar maakte voor de expo sitie met werk van bewoners van Swetterhage. FOTO; TEJO RINGERS standelijk gehandicapten. Het is geen wonder dat de pio niers van het modernisme in de beeldende kunst zich graag lieten inspireren door de teke ningen van verstandelijk ge handicapten. Zij waren het die voor het eerst waardering kre gen voor de abstracte waarden in de kunst en die herkenden zij in dergelijk werk. Dit mo dernisme is na de tweede we reldoorlog op een merkwaardi ge manier in de mode geraakt, zodanig dat primitivisme, kin derlijkheid en ongecontroleer de vormgeving vandaag de dag eerder verworden zijn tot een academisch voorschrift voor de zichzelf respecterende kun stenaar dan een oprechte, au thentieke fascinatie. Dat blijkt wel uit het feit dat het niet de verstandelijk gehandicapten zijn wiens werk wij in de gale ries en musea kunnen zien, maar diegenen die hun naa- pen. Deze tentoonstelling, die ver der geen enkele artistieke pre tentie heeft, is prettig om te gaan bekijken. Ook omdat hij een kwestie aan in herinnering brengt die je geneigd bent te vergeten bij het zien van veel hedendaagse kunst: de vraag hoe die door de modernisten zo hoogbewonderde tekenin gen van verstandelijk gehan dicapten er dan feitelijk ook weer uitzagen. Een Aha-Erleb- nis. De expositie van werk van be woners van Swetterhage is tot en met 13 maart te zien in café Lijn 3, Middelstegracht 61, Lei den (maandag tot en met zater dag 16-21 uur). Manuscript van Annie Romein voor bibliotheek Prof. P. Obbema, conservator van de Leidse universiteitsbibliotheek, bekijkt een manuscript van de hand van historica Annie Romein-Verschoor. Hij kreeg dat manuscript gisteravond overhandigd in het groot auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Dat gebeurde voorafgaand aan de jaarlijkse Annie Romein-Verschoorlezing. Het manuscript is de bibliotheek aangeboden door de Vereniging Vrou wen met een Academische Opleiding. Het omvat de tekst van een lezing die Annie Romein-Verschoor in november 1977 zou houden. Ze moest toen afzeggen wegens ziekte. Twee maanden later, op 5 februari 1978, overleed ze. De lezing werd gisteravond verzorgd door Anastasiya Posadskaya. directeur van het Centrum voor Gender Studies van de Academie van wetenschappen in Moskou. Zij ging in op de situatie van vrouwen in de voormalige Sovjetunie sinds het uiteenvallen van die staat. FOTO: HENK SNATERSE laars een Indische wandeling volgen, die onder meer voert naar het gemeentearchief en diverse musea, waaronder het Rijksmuseum Boerhaave en het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. In dit laatste mu seum wordt op dit moment de tentoonstelling 'Insulinde in Leiden' gehouden. „Het kwam prettig uit dat dit museum op het thema heeft ingespeeld", aldus Vivee. Voorts houdt Cou- perus-biograaf Frédéric Bastet op 17 maart in de Burchtsocië teit een lezing met lichtbeel den over 'Louis Couperus in Indië'. De organisatie verwacht met de activiteiten meer dan dui zend bezoekers te kunnen trekken, gerekend buiten de Indische wandeling. Voor kaartverkoop- en reserverin gen kunt u bellen naar Uitbu reau K&O, telefoon 071- 141141. LEIDEN - Het Leids Li teratuurfestival is dit jaar tevens het startsein voor de landelijke Boeken week '92. Dit is mede mo gelijk door de steun van de CPNB (Commissie Pro paganda voor het Neder landse Boek). „Het is de eerste keer dat we met hen samenwerken en we kunnen hierdoor grootser uitpakken", aldus mede organisator Bart Vieveen. De Boekenweek (11-21 maart) heeft dit jaar als thema 'Het Prachtig Rijk van Insulinde'. Het Leids Literatuurfestival vult het thema uitgebreid in met veel activiteiten rond het oude Indië en het moderne In donesië. Het organisatiecomi té heeft geprobeerd een zo'n breed mogelijk publiek te be reiken. „De literatuur blijft na tuurlijk wel het uitgangspunt, maar we willen het toeganke lijker maken", aldus Vieveen, lid van het organisatiecomité van het festival. Mede met de steun van de CPNB die de Boe kenweek organiseert, zijn zes activiteiten opgezet. Leidse opening De landelijke èn Leidse ope ning van de Boekenweek, don derdag 12 maart in de Stadsge hoorzaal, zal meteen de toon zetten. Hella Haase, schrijfster van het Boekenweekge schenk, praat die avond onder andere over haar Indische jeugd, haar Indisch oeuvre en haar zojuist verschenen roman 'Heren van de thee'. Reden voor mede-organisator Peter van Zonneveld, tevens lid van de werkgroep Indische Lette ren, om met haar te discusië- ren. Vievee verwacht er veel van; „Er is grote belangstelling voor deze avond. Hij is al bijna uitverkocht". De Insulinde Cinema (13 maart) is al uitverkocht. Op deze avond staat de Indische film centraal. Zo wordt de his torische film 'Rubber' ver toond, een film naar de roman van Székely-Lulofs. „We zijn erg blij dat we deze film heb ben kunnen bemachtigen", zegt Vivee. „Hij verkeerde in de archieven van het Neder lands Filmmuseum in erbar melijke staat. Speciaal voor ons hebben ze de film op video gezet". Wandeling De hele week kunnen wande- jttn far-nitwit vreesd wordt dat 50 weten- mPn pn Pr rpiatipf \rpoi ctnHpn. in ianuari noe de komende het personeel dan recht od aaneeDast. Inmiddels is alsnog m: ^EN - De faculteit wis-en tjensirkunde van de Leidse 9-rsiteit heeft vorige week aL ^Jacaturestop afgekondigd. gHg^aculteit loopt daarmee i^it op dreigende bezuini- (n. In een brief aan uni- leitsraad en college van lur werd in januari al de uitgesproken dat de fa- nen ft vanaf 1994 niet ontkomt ddieiedwongen ontslagen. Ge vreesd wordt dat 50 weten schappelijk medewerkers moeten verdwijnen. De Leidse universiteit moet volgend jaar twaalf miljoen gulden bezuinigen. Dat loopt op tot. 22 miljoen gulden in 1995. Wis- en natuurkunde krijgt verhoudingsgewijs har de klappen omdat, aldus het universiteitsblad Mare, min- studenten toestro men en er relatief veel studen ten met een hbo-opleiding stu deren. Deze studenten volgen minder colleges en praktica. Dat is op zich al reden voor het college van bestuur van de uni versiteit om vanaf 1994 negen ton minder uit te keren aan de faculteit. Die werd overigens al voor dit jaar getroffen door be zuinigingen die ongeveer 1,5 miljoen gulden beliepen. Het faculteitsbestuur verwachtte in januari nog de komende twee jaar nog op te kunnen vangen. Daarna zouden de re serves zijn uitgeput. Daarop vooruitlopend is nu de vacatu restop ingesteld. Maar ge vreesd wordt dat dit niet vol doende zal zijn om ontslagen te voorkomen. Ontslagen leve ren overigens ook niet direct veel op aan bezuinigingen van wege de te verwachten hoge wachtgelduitkeringen waar het personeel dan recht op heeft. Eerder dreigden bij wis- en na tuurkunde al acute problemen omdat de universiteitsraad weigerde het budget voor het Centrum voor Biofarmaceuti- sche wetenschappen te verho gen. Dat centrum kreeg bij de oprichting vijf jaar geleden door het ministerie vijf mil joen gulden toegezegd, maar dat werd nooit aan de inflatie aangepast. Inmiddels is a ingestemd het budget voor dit jaar met vier ton, ten behoeve van salarissen, te verhogen. De komende maanden moet blij ken of het budget van het cen trum structureel wordt ver hoogd. Als dat niet het geval is, dreigt ontslag voor tien onder zoekers. OMNIVERSUM 73 four Neighborhood Jazz Quartet. ALLERLEIOS Jazz Het Your Neighborhood Saxophone Quartet uit Boston geeft morgen een concert bij Jazzzpodium Hothouse in De Waag, aan de Aalmarkt. De groep bestaat uit Alan Chase (alt- en sopraansax), Ben Schachter (altsax), Joel Sprin ger (tenorsax) en Tom Hall (baritonsax). Het kwartet heeft een breed repertoire met zowel freefunk-invloeden als bebop, rythm and blues, latin, klassiek en vrije improvisatie. Het concert, de topper van het Hothouse-seizoen, begint om 21.30 uur. Ontzet A. Olivier, voorzitter van de Monumentencommissie, ver zorgt zondag een lezing over het beleg en ontzet van Leiden. De lezing wordt gehouden in het verzorgingshuis Haag- wijk, Beethovenlaan 2 en is be doeld voor 55-plussers. Entree bedraagt 2,50, de zaal is open vanaf 14.00 uur. Haagwijk is bereikbaar met biLslijn 13/14/31, wie wil wor den opgehaald, bellen: 313987/310916. Roots dance In De Droomfabriek, Oude Singel 56, wordt op zondag een introductie-workshop Roots dance gegeven, van 15.00 tot 17.00 uur. De workshop wordt geleid door Wolly Meriën, één van de oprichters van het dansgezelschap Djazzex. Deel name kost tien gulden, opge ven: tel: 070-365.24.14/071- 131060/071-133883. Dezelfde avond treedt cabaretier Wim Kaufman vanaf 21.30 uur op. Toegang is gratis. Vrouwen Vrouw en leeftijd. Dat is het thema van de viering van de Internationale Vrouwendag, aanstaande zondag 8 maart. In Buurthuis 't Spoortje (Ber- nhardkade 40) beginnen om 11.30 uur een toneelstuk en workshops. In het Leidse Volkshuis (Apothekersdijk 33a) beginnen vanaf 14.30 uur een forum en alweer een work shop. Weduwen de afdelingen ouderenzorg en preventie van de RIAGG be ginnen in april een cursus voor weduwen van 60 jaar en ouder. De cursus gaat in op het verwerken van het verlies van de partner, het opnieuw vorm geven aan het dagelijks leven, contact met vrienden, familie of kinderen. De lessen begin nen op 6 april en worden gege ven in verzorgingshuis Rijnza- te in Alphen aan den Rijn. Deelname kost 20 gulden. In schrijving is nu al mogelijk. Inlichtingen bij de RIAGG tel: 350650. Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film beelden, die geprojecteerd worden op een scherm-van maar liefst 840 m2 Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande; Dhr./Mevr.; Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle be/orging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f 27.00 d kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Naam: I Straat: Postcode/plaats; Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag JNZ I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11