LEIDEN OMGEVING Zonder registratie geen doelgroepenbeleid" El Cid-week wordt serieuzer h lirecteur Arbeidsbureau Van Grunsven: D'Ancona krijgt jubileumboek Leidse Hortus CcidócSommit CcidócGomatvt Rembrandt-expositie trekt meer bezoekers dan was verwacht LEIDEN - De expositie'Rembrandt en Lievens in Leiden'die het afge- lopen weekeinde afliep heeft uiteindelijk 40.216 bezoekers getrokken. Dat is meer dan het museum gewoonlijk in een heel jaar aan bezoekers I trekt, dat aantal ligt op 32.000. Volgens het museum zijn daarmee de I verwachtingen overtroffen. De tentoonstelling was vanaf 4 december tot en met 1 maart te zien, parallel aan de grote Rembrandt-expositie in het Rijksmuseum in Amsterdam. Volgens de directie van De Lakenhal zijn aan de kassa van het museum 36.710 kaarten verkocht voor de ten toonstelling. Het feitelijke bezoekertal zou hoger zijn omdat daarbij ook de groepskaarten zijn meegeteld en een aantal schoolklassen die in fe bruari de tentoonstelling gratis bezochten. Het museum meent dat de I bezoekers de opzet van de tentoonstelling zeer gewaardeerd hebben J waarbij het werk van Rembrandt met dat van zijn tijdgenoot en vriend Lievens werd vergeleken. Volgens De Lakenhal maakten mensen uit Leiden en directe omgeving een belangrijk deel van de bezoekers uit. Telefoonmaniak opnieuw actief LEIDEN - De nog onbekende man die al geruime tijd studentes en hun familie lastig valt is gisteren opnieuw actief geweest. Hij zou een studente en haar ouders in Gouda hebben gebeld. Volgens de politie hing hij tegenover hen een vaag verhaal op. Dat wijkt af van eerdere telefoontjes waarbij spra ke was van intimidatie en bedreiging. De afgelopen anderhalf jaar heeft de politie enkele honderden meldingen gehad van de activiteiten van de tele foonmaniak. Hij suggereerde ouders dan dat hij hun dochter in zijn macht had of andersom. Vol gens de politie gaat het steeds om dezelfde man. Hij zou de adressen en telefoonnummers van zijn slachtoffers uit een almanak van de universiteit of van een van de studentenverenigingen halen. Leidenaar verdacht van heling LEIDEN Een 43-jarige Leidenaar is giste ren aangehouden op verdenking van heling van drie DAF-dieselmotoren. De motoren zouden september vorig jaar zijn gestolen in Den Haag. De eigenaar, een 53-jarige man uit Odijk, vermoedde dat de motoren in Lei den zouden zijn en trof ze inderdaad aan bij een technisch bedrijf aan de Hallenweg. Daar ontstond hooglopende ruzie met de ei genaar van het bedrijf, waar uiteindelijk de politie bij werd gehaald. Omdat de Leide naar niet duidelijk kon of wilde maken hoe hij aan de inderdaad gestolen motoren was gekomen, is hij na overleg met justitie aan gehouden. De motoren zijn in beslag geno men. DONDERDAG 5 MAART 1992 Mislukte overval LEIDEN Twee onbekende mannen, mo gelijk broers, hebben dinsdagmiddag rond kwart voor zes geprobeerd het kantoor van studentensociëteit Minerva te beroven. Het tweetal klopte keurig aan op de deur van het kantoor en wenste het personeel goedemid dag. Vervolgens trok een van hen een mes en de ander suggereerde een wapen in een van zijn zakken te hebben. Ze eisten geld. Toen het aanwezige personeelslid zijn colle ga's begon te roepen gingen de twee man nen er vandoor. Het zou gaan om twee man nen met donker krullend haar, tussen 25 en dertig jaar oud. Ze zouden sprekend op el kaar lijken en vermoedelijk broers en moge lijk zelfs tweelingbroers zijn. Auto's weg LEIDEN - Bin nen één etmaal zijn in Leiden drie auto's gesto len. Dinsdag nacht verdween er een aan de Castellumweg en een aan de Apol- lolaan. Beide au to's behoren toe aan Leidse vrou wen. De auto die woensdag aan de Rooseveltstraat werd gestolen is van een man uit Bodegraven. iiaj door AIM MONIQUE R0S0 rwa teit<EIDEN - Met de regis- 1. Ratie van de nationaliteit en.'an cliënten overtreden e arbeidsbureaus vol- ens de Registratiekamer gl e wet op de persoonsregi- esi ratie. Maar volgens de zujirecteur van het Arbeids- gerjureau in Leiden, Karen co%n Grunsven, kan het 'aaliet zonder. „Hoe kun je Qet succes van het doel- roepenbeleid meten als de doelgroepen niet re- jstreert?" jlochtonen, langdurig werk- 1 zen en vrouwen zijn die doel- oepen, waar Leiden al enige en meer aandacht aan be- edt om hen gelijke kansen de maatschappij te geven, jp tal van fronten wordt op dit (oment gewerkt om met ame de groeiende leger van prkloze allochtonen een baan verschaffen. het bestand van het arbeids- i waren per 24 februari mensen ingeschreven inder baan. Nog eens 1000 ichten een nieuwe werk- ng. De allochtonen, inclu- ef Surinamcrs en Antillia- n, maakten hiervan 14,7 pro nt uit. oftewel 876 werkzoe- nden. Vorig jaar wist het Ar- lidsbureau in Leiden 119 al- htonen te plaatsen, en het beidsbureau in Lisse nam eens 35 personen voor zijn kening. Afgezet tegen de elstelling mag dat een suc- s worden genoemd, want het reven van beide bureaus was n in 1991 voor 90 allochtonen n baan te vinden. 'gezet echter tegen het 'even- digheidsbeginsel', dat als ba- dient voor het beleid van Ie arbeidsbureaus, zullen ze h nog wat harder moeten in- tten. Het evenredigheidsbe- nsel stelt dat eind 1994 even- el allochtonen moeten wor- :n geplaatst als hun aandeel het bestand groot is. Een ndeel van 14,7 procent in het stand zou nu moeten resul- in omgerekend 198 ge- Directeur K. van Grunsven van het Arbeidsbureau is tegen dwang bij het aannemen van allochtonen. FOTO: WIM VAN NOORT tering betekent, is het nog ver re van ideaal: drie consulenten voor de groeiende groep werk loze allochtonen is absoluut te weinig. Begeleiding Op een studiedag die vorige week in Leiden werd gehou den over allochtone werkne mers, noemde de directeur vijf verschillende manieren om hen naar de arbeidsmarkt toe te leiden. De belangrijkste daarvan is de intensieve en persoonlijke begeleiding van allochtone werkzoekenden. Via de regeling Arbeidsinpas- sing Allochtonen zijn in Lei den 4,5 consulenten aange steld om zich juist te richten op de persoonlijke aanpak van de werkloosheidsproblematiek onder allochtonen. Tot decem ber werd die aanpak gesplitst in een toeleidingstraject, dat bedoeld was om te inventarise ren wat de cliënt kan en wil en welke bij-, om- of herscholing nodig was. Dat werd uitge voerd door de sociale dienst. Vervolgens kwam de cliënt in het toetredingstraject, waar het arbeidsbureau een actieve rol speelde. Vanaf december zijn die twee trajecten samengevoegd en in handen gegeven van drie ar- beidsconsulenten. „De voor lichting naar zowel werkgever als werknemer zijn daarmee in één hand, waardoor de onder linge afstemming kan worden verbeterd". Hoewel het vol gens Van Grunsven een verbe- Sociaal gevoel Daarom wordt ook steeds va ker een beroep gedaan op het sociaal gevoel en gezond ver stand van de werkgevers. Goe de voorlichting naar de selec teurs, die het personeel in de bedrijven aannemen, is een must. Maar ook aan begelei ding van de werkgevers wordt meer aandacht besteed. Van Grunsven: „Als ondernemers iemand moeten kiezen, kiezen ze veel te vaak voor de gemak kelijkste weg. Het liefste heb ben ze een achttienjarige met vijf jaar werkervaring. En in een aantal sectoren blijven de werkgevers liever schreeuwen om personeel dan dat ze één al lochtoon in dienst nemen. Ze hebben een bepaald verwach tingspatroon. Concrete resul taten bereik je alleen maar door begeleiding van de werk zoekende en de werkgever". Een enkele keer is die begelei ding niet nodig. Vakbonden zijn zich inmiddels voldoende bewust van hun taak en moge lijkheden in de bestrijding van de werkloosheid onder alloch tone groepen. Zo wisten de in dustriebonden bij de CAO-on- derhandelingen met Heineken af te dwingen dat de bierbrou wer zich zou inspannen om meer allochtonen in dienst te nemen. „Daarvoor bestond een breed draagvlak binnen het bedrijf'. Het opnemen van dergelijke clausules in een CAO moet daarom worden be vorderd. Dwang Van Grunsven is geen voor stander om via een wet bedrij ven te verplichten allochtonen aan te nemen. Een meerder heid in de Tweede Kamer wil zo'n wettelijke regeling juist wel. „Dat heeft ook niet ge werkt bij gehandicapten". Maar zachte - economi sche - dwang zoals die in Ca nada wordt toegepast, zou vol gens haar wel een goede sti mulans zijn. „Overheidsop drachten gaan daar alleen naar bedrijven die voldoende al lochtonen in dienst hebben". De recessie waar de internatio nale economie zich in bevindt en de structuur van het bedrijfsleven in de Leidse re gio bemoeilijken een goed al lochtonenbeleid echter wel. Leiden kent veel zakelijke dienstverlening, waar weinig plaats is voor laaggeschoolden. Terwijl 92 procent van de Ma rokkaanse en 90 procent van de Turkse ingeschreven werk zoekenden op maximaal LBO- /MAVO-niveau zit. Bijna de helft, 47 procent, van de Ne derlandse ingeschrevenen zit op dat niveau. De recessie maakt het scheppen van ba nen in het bedrijfsleven er evenmin gemakkelijker op. Toch werd onlangs in de Stich ting van de Arbeid, waarin werkgeversorganisaties en vakbonden overleggen, een akkoord over allochtonen ge sloten. Niet minder dan 60.000 van hen moeten binnen vijf jaar een baan vinden in het bedrijfsleven. Van Grunsven: „Het is een mooi uitgangs punt, maar het is een akkoord op landelijk niveau. Wij moeten het als arbeidsbureau op lokaal en regionaal niveau zien te bereiken. Maar de on dernemer op de hoek heeft slechts één doel: winst maken. Hij vraagt niet om een pro bleem maar om een oplossing" LEIDEN - De 23-ste El Cidweek wordt zwaarder en serieuzer dan haar voorgangers. De organise rende commissie wil meer aandacht voor de facultei ten inruimen, om eerste jaarsstudenten sneller met hun studieomgeving in aanraking te brengen. De introductieweek voor studenten, met het thema 'Laat je verLeiden', wordt gehouden van 17 tot 22 au gustus. „De El Cidweek heeft de naam een feestweek te zijn. Dat is het nóg wel, maar we willen de week zinvoller invullen", zegt Kiek Berger, voorzitter van El Cid '92. De ochtenden moeten informatief worden (facultei ten, studentenvoorzieningen), de middagen worden gevuld met doelactiviteiten (sport, kunst) en 's avonds komen de verenigingen aan bod. „We willen vooral de faculteiten meer op de voorgrond plaat sen", aldus Berger. „Het kwam te vaak voor dat iemand na de introductie nog niet de weg wist naar de faculteit". Daarom probeert de commissie nu de banden met hen te versterken. Zo worden er onderhandelin gen gevoerd met de facultei ten, om de inschrijvingen sa men te laten vallen met de in troductieweek. Tot vorig jaar konden studenten zich alleen maar in de eerste studieweek inschrijven op de faculteiten, wat een hoop overlast veroor zaakte. „We willen dat een eer stejaars zich in zijn eerste stu dieweek eigenlijk al helemaal thuisvoelt in Leiden". Feest Het voorlopige El Cid-pro- gramma bevat vele traditione le elementen. Bijvoorbeeld de maandagochtend-opening door de burgemeester en de rector-magnificus, het water sportfestival, en de 'blokken universiteit, LAK en sport'. Maar er worden dit jaar ook formules doorbroken. Het El Cid-slotfeest op vrijdagavond keert niet terug. „De ervaring leerde ons dat iedereen de voorkeur gaf aan de slotfees ten op de verenigingen". Als alternatief biedt de El Cid '92 nu een groot spektakel in het Van der Werfpark, vooraf gaand aan de slotfeesten. De kroegentocht van vorig jaar wordt geprolongeerd. „We gaan proberen om de Leidse burger hiervan mee te laten profiteren", aldus commissie lid Saskia van Laar. Op dit moment zet de commis sie de El Cidtrein langzaam in gang. Ze schrijft sponsors aan, regelt vergunningen en legt contacten met studentenvere nigingen. Vroeger verliep de samenwerking met verenigin gen wat stroef. Ze wilden in één week zoveel mogelijk tijd naar zich toetrekken, terwijl de El Cid commissie de stad Leiden wilde laten zien. „Nu willen we de contacten meer normaliseren, aldus Berger. „We moeten met z'n allen de stad Leiden opkrikken". De Leidse universiteit krijgt na melijk steeds meer concurren tie van de andere universiteits steden. „Als je ziet hoe veel meer aandacht die in de voor lichting steken, dan begrijp je waarom", aldus penningmees ter Carolien Schippers. Ze is daarom verheugd over de der tigduizend gulden extra subsi die, die de universiteit dit jaar beschikbaar stelt. „Daaraan zie je toch ook dat onze taak se rieus genomen wordt". Mentoren Komend studiejaar zullen on geveer zesduizend studenten Leiden uitkiezen als studie stad, zo zijn de verwachtingen. De El Cid-commissie rekent op ongeveer tweeduizend deelne mers aan haar week. „Er zijn er altijd nog een hoop die niet meedoen, vanwege vakantie of een gebrek aan interesse", zegt secretaris Sam Schoch. Dit gebrek aan interesse wil de El Cid '92 ondervangen door extra reclame te maken op de komende open dagen van de faculteiten. Er zullen ruim tweehonderd mentoren nodig zijn om de eerstejaarsgroepjes te begelei den bij hun eerste stappen in het Leidse. Het oude pro bleem, dat mentoren geen tijd hebben vanwege tentamens, speelt dit jaar misschien min der. De week wordt namelijk niet de tweede, maar de derde week in augustus gehouden, zodat er meer studietijd is. iranjestad in de Groenoordhallen IDEN - De Groenoordhal- i zullen volgende week zon- l even in Caraibische sferen rkeren. Duizenden in Ne- rland wonende Arubanen dan bijeen om de Aru- anse nationale feestdag te :ren. Maar ook veel Neder- iders en Antillianen komen op deze kans om aan de Aru- anse cultuur te ruiken. cultuur zal er zeker zijn; ubaanse folkloristische ns en muziek, schilderijen kookkunst kunnen de ge le dag bewonderd worden. heeft ook een informa- f karakter, want de gevol- ichtigde minister van Aruba Nederland, A. Tromp-Yarza- ray en de Nederlandse mi ster van Antilliaanse en Aru- anse zaken, E. Hirsch Bal- zullen de naar verwachting 00 aanwezigen toespreken, orts worden er talloze Aru- anse produkten verkocht 1 standjes. laatste uren van de feest- g gaan de voetjes van de >er op de klanken van de ste band van Aruba; Pride, ze 14-mansformatie speelt mische muziek als salsa en irengue. Precies om 18.00 r zal volgens Arubaans ge lik de vlag worden gestre- n en is het feest voorbij, e nationale feestdag is een van eerbetoon aan de Aru- anse vlag en volkslied", zegt Dduber, mede-organisator de dag. „Maar velen zien ook als een kans om oude kenden te ontmoeten. Op de ubadag voelt iedereen zich er even thuis. Het is altijd hardstikke gezellige dag in een typisch Arubaanse sfeer". Om die sfeer te creëren zullen de Groenoordhallen die dag vol staan met palmbomen en tropische planten. Ook het de cor doet Arubaans aan, zodat de aanwezigen zich in de Aru baanse hoofdstad Oranjestad zullen wanen Ook kinderen zijn van harte welkom in de Groenoordhal len. „We vinden het belangrijk dat kinderen van Arubaanse ouders die in Nederland wo nen, de band met Aruba be houden", zegt Oduber. „Daar om is er een speciale kinder hoek met een draaimolen en een skelterbaan". Ook onder de oudere Aruba nen bestaat een grote behoefte om de Arubaanse cultuur te beleven. „Als ze hier al jaren wonen blijven ze zich Arubaan voelen", zegt Tromp. „Elke kans om de band met Aruba te versterken grijpen ze aan. Ve len zijn van plan om ooit nog terug te keren". De Arubaanse cultuur kent door het koloniale verleden vele Europese invloeden. Ook is er een sterke invloed van La- tijns-Amerika en de Indianen (de oorspronkelijke bewoners van Aruba) te ontdekken, zo dat een uniek mengsel is ont staan. Zo heeft een typisch Eu ropese cultuuruiting als de wals. onder de naam Mazurka een ritmische evenknie gekre gen. „Iedereen zal op de Arubadag kunnen zien wat voor mensen de Arubanen zijn", zegt Tromp. „Ik denk dat ze een vrolijk, ontspannen en sociaal volk vormen. Eigenlijk zijn de Arubanen precies zoals wij", zeggen alle aanwezigen eens gezind. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en i nabezorgd. Minister D'Ancona krijgt het eerste exemplaar van 'The Authentic Garden' overhandigd door voorzitter K. Cath van de Clusius- stichting. FOTO: WIM VAN NOORT Onder doze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na hot opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvaTigt onze krant'^ de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: <- --| 1 Dhr/Mevr Voorl I Straat: 1 Postcode/plaats: I Tolofoon: i voor controle bezorging! 1 LEIDEN Minister H. d'An- cona van WVC heeft gisteren in Leiden het boek 'The Au thentic Garden' in ontvangst genomen. Ze kreeg het in het Academiegebouw van de Leid se universiteit overhandigd door K. Cath, voorzitter van de Clusiusstichting en tevens oud-voorzitter van het college van bestuur van de universi teit. 'The Authentic Garden' bevat de teksten van een internatio naal symposium dat onder die titel werd gehouden in 1990 bij de viering van het 400-jarig be staan van de Hortus Botani cus. Dat symposium was ge wijd aan tuinarchitectuur rond 1600 in Europa, de Islamiti sche wereld en Azië. Het boek is in zekere zin de kroon op de jubileumviering van de Hor tus. Het 400-jarig bestaan was te vens aanleiding voor de recon structie van de oorspronkelij ke Clusiustuin in de Leidse Hortus aan het Rapenburg, vernoemd naar de eerste be heerder van die tuin Clusius. De Hortus is een van de oudste universitaire plantentuinen ter wereld. Behalve de Clusius tuin is naar aanleiding van de jubileumviering ook de Von Siebold Gedachtenistuin aan gelegd. Bij de overhandiging werd er gisteren aan herinnerd dat de tuin de schakel is tussen na tuur en cultuur en dat Neder land met name in de zeven tiende eeuw een naam op te houden had op dit gebied. Met name bij de aanleg van duin landschappen en geometri sche tuinen, zoals die bij Paleis Het Loo. toonden de Hollan ders zich ware meesters van de tuinarchitectuur. De tuin bij Het Loo is een van de weinige in Nederland die teruggeres- taureerd is naar de oorspron kelijke stijl. De betekenis van de Leidse Hortus is vooral groot waar het gaat om de in troductie van gewassen. Via de Hortus kwamen gewassen als de aardappel, de tulp en de azalea Nederland binnen, al dus voorzitter Cath. I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand (automatische betaling) f 27,00 I (~J kwartaal (automatische betaling) f79.80 f) kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank de paraplu naar: I Naam: I Straat: I Postcode/plaats: Stuur deze bun in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I l.eidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag, l\/ De El Cid-commissie '92, v.l.n.r. Hester Los, Carolien Schippers, Theo van der Bijl, Saskia van Laar, Kiek Berger en Sam Schoch. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9