Nog meer gevangenis cellen nodig Broeikasgas opslaan in lege aardgasvelden f -fc Mickey Mouse bouwt feestje in Statenhal hu ELSEVIER BINNENLAND Apeldoorns belasting kantoor legt gegevens in vensterbank Banenpools doen het steeds beter UIT DE WEEKBLADEN Afspraakjes deOÜJbENE Gouxant DONDERDAG 5 MAART 1992 Idoor JOS BERENSCHOT APELDOORN - Namen, adressen, leeftijden, sofi- nummers, en inkomens- gegevens liggen bij een kantoor van de belasting dienst in Apeldoorn voor iedereen zichtbaar achter het raam. Uitspraak Lubbers kan minderheden verdelen UTRECHT - Directeur van het Nederlands Cen trum Buitenlanders (NCB) M. Rabbae denkt dat het idee van premier Lubbers om meer invloed te geven aan nieuwe organisaties van minderheden ten koste van reeds bestaande instellingen „tot ver deeldheid kan leiden binnen de gemeenschap van etnische minderheden". Rabbea reageerde daar mee op uitspraken van Lubbers vorige maand. Lubbers vroeg zich af of het NCB wel dicht genoeg bij de „basis" staat en zag wat dat betreft ook een mooie rol weggelegd voor de pas opgerichte Islami tische Raad. Volgens Rabbea is de voorkeur van Lubbers vooral een politieke keuze. Door nadruk kelijk te kiezen voor de Islamitische Raad als ge sprekspartner dreigt Lubbers het vraagstuk van de minderheden „onnodig te islamiseren". Het zou daarom beter zijn om de landelijke inspraakorga nen als gesprekspartner te erkennen. Surinaamse president half juni in Nederland DEN HAAG - De Nederlandse regering heeft de Surinaamse president Venetiaan uitgenodigd voor een officieel bezoek op 16, 17 en 18 juni. Minister Jan Pronk noemde zondag een bezoek van Veneti aan een „goed politiek moment" om monetaire za ken af te ronden. Het zou als 'deadline' kunnen fun geren voor het doorhakken van de knoop over beta- lingsbalanssteun. Nederland is in principe bereid Suriname betalingsbalanssteun te verlenen in de voorfase van een structureel aanpassingsprogram ma. Volgens de Surinaamse minister van financiën Eddie Sedoc wordt voortzetting van het overleg over die steun voorbereid. Ministersdelegaties van de beide landen spraken in november op Bonaire over financiële steun. Suriname zou gedurende zes maanden een totaal bedrag van 150 miljoen dollar willen. Dit bedrag zou moeten komen uit het res tantbedrag aan ontwikkelingshulp. Tweede-Kamercafé gaat Speaker's Corner heten DEN HAAG Het café dat komend voorjaar geopend wordt op de hoek van de nieuwe behuizing van de T\vee- de Kamer gaat Speaker's Corner heten. Het café wordt geëxploiteerd door het Internationaal Perscentrum Nieuwspoort. Speaker's Corner biedt plaats aan ongeveer honderd bezoekers. Op het grote buitenterras kunnen nog eens zoveel mensen plaatsnemen. De prijsvraag die door Nieuwspoort was georganiseerd om een passende naam te bedenken, leverde ruim honderd inzendingen op. De jury bestaande uit Tweede-Kamervoorzitter Deet- man, de Haagse burgermeester Havermans en de Zuid hollandse Commissaris van de Koningin Patijn koos voor Speaker's Corner. „Uit deze naam blijkt een binding met het parlement. De naam doet tevens recht aan het plein waar het aan gelegen is. Op het plein komt een soort van bank, die tevens dienst kan doen als spreekpodium", aldus de jury in een toelich ting op haar keuze. Hirsch Ballin: Directielid H. van Epe heeft een intern onderzoek aange kondigd. Volgens de Wet Per soonsregistratie (WPR) moeten privacy-gevoelige ge gevens goed beveiligd zijn. W. Logt, woordvoerder van het ministerie van financiën, waar de belastingdienst onder valt, meent dat de slordigheid heeft kunnen ontstaan door drukte bij de dienst. Donker Overdag is het niet mogenlijk door de spiegelende ruiten naar binnen te kijken, maar als het donker wordt en binnen de lichten aangaan, is het inte rieur vrij te begluren. Langs het kantoor loopt een open baar trottoir en juist aan die kant liggen stapels informatie open en bloot in de venster bank. Zo is voor iedereen te zien wat het Apeldoornse echt paar D. globaal verdient. Bo vendien liggen op diverse bu reaus ingevulde formulieren met belastinggegevens van particulieren. „Als die dienst zo omspringt met haar toevertrouwde infor matie kunnen de benadeelden tegen de dienst een civielrech telijke procedure aanspannen wegens materiële en of imma teriële schade", zegt woord voerder Singewald van de Re gistratiekamer in Rijswijk, waar klachten over onzorgvul dige behandeling van persoon lijke gegevens binnenkomen. :-t- AMSTERDAM - De kabi netsplannen die voorzien in een uitbreiding van het aantal cellen met 700 tot 1994, moeten nog eens grondig worden doorgere kend. De kans is groot dat dat zal leiden tot de con clusie dat er veel meer bij moeten komen. Dat verklaarde minister Hirsch Ballin van justitie gis termiddag na afloop van een werkbezoek aan de Amster damse politie. Het cellentekort is met name in steden als Am sterdam en Rotterdam nij pend. Sinds de plannen voor een uitbreiding van de capaci teit aan het einde van de vorige kabinetsperiode werden bere kend, zijn er ontwikkelingen geweest die het tekort nog sneller hebben doen oplopen. Een oorzaak is dat er aanzien lijk meer langdurige vrijheids straffen worden opgelegd (lan ger dan 9 maanden), omdat de rechterlijke macht met steeds zwaardere criminaliteit wordt geconfronteerd. Een tweede oorzaak is volgens Hirsch Bal lin de noodzaak om criminele illegalen onmiddellijk op te sluiten. De opening van een nieuwe pe nitentiaire inrichting in Lely stad met 240 plaatsen in 1994 biedt enig soelaas. Volgens de bewindsman valt daarnaast te denken aan het langer open houden van oude instellingen of het treffen van tijdelijke noodvoorzieningen. Bij een uitbreiding van het aantal cellen in Amsterdam stuit het Openbaar Ministerie op een extra probleem; het blijkt bijzonder moeilijk om gekwalificeerd bewakingsper soneel te vinden. Hoofdcommissaris Nordholt houdt minister Hirsch Ballin (links) gezelschap in een paternosterlift op het Amsterdamse hoofdbureau van politie. De bewindsman liet zich in de hoofdstad voorlichten over de da gelijkse werkzaamheden van het korps. a foto: anp AMSTERDAM - De aarde dreigt warmer te worden door de uitstoot van broeikasgas sen. Wetenschappers over de hele wereld studeren hard op methodes om de uitstoot te verminderen. De grootste boosdoener, kooldioxyde, kan uit de schoorsteenpijp worden afgevangen en opgeborgen. Bijvoorbeeld in een leeg gas- veld, of op grote diepte in de oceaan. Verwijdering van kooldioxyde (C02) uit rook- en stookgassen is voor het eerst onderwerp van een driedaagse conferen tie in Amsterdam. De organise rende Universiteit van Utrecht verwelkomde gisteren 265 deelnemers uit diverse landen. Vooral Japanners waren in groten getale komen opdra ven. Tot grote vreugde van de overige wetenschappers, want Japan is koploper op dit ge bied. Met forse financiële steun van de regering en het bedrijfsleven zijn diverse onderzoeksprojecten in het land van de rijzende zon ge start. Niet omdat de Japanners zo extreem bezorgd zijn over het milieu, meent de Utrechtse hoogleraar W. Turkenburg. Het vergaren van een hoop pa tenten op nieuwe technolo gieën zal Japan geen windeie ren leggen, legt hij uit. De Aziaten waren de eersten die een blok bevroren C02 tot op 500 meter diepte lieten zin ken in de oceaan. Een camera ging mee naar beneden en re gistreerde een prachtig schouwspel. Het C02 en het zeewater vormden een soort sneeuwvlokjes, officieel clath- traten genaamd. Het is een na tuurlijk proces, op de zeebo dem zijn ook al natuurlijke C02-clathraten aangetroffen. Grote hoeveelheden C02 zou den dus in de toekomst kun nen worden afgezonken in de oceaan. Alleen bestaat de vrees dat de zuurgraad van het zee water door het vele koolzuur gas toeneemt, waardoor het le ven in de diepzee weer wordt bedreigd. „Waarom zouden wij ons druk maken over de oceaan. Wij hebben oude aardgasvelden", zegt de Nederlandse onderzoe ker K. Blok. Binnen tien jaar komen de eerste lege velden beschikbaar. Uitgerekend is dat deze velden veertig keer de Nederlandse jaarproduktie aan C02 kunnen herbergen. Grote risico's worden bij op slag onder hoge druk niet ver wacht en eerste onderzoeken bevestigen dat ook voorzich tig. De onderzoekers staan te trappelen om te beginnen met een experiment in Nederland. C02 zou ook kunnen worden benut bij het winnen van olie. Het koolzuurgas wordt onder hoge druk in een olieveld ge pompt, om de olie er gemakke lijker uit te krijgen. Daarbij blijft de helft van het C02 ach ter. Turkenburg denkt dat op een andere manier misschien alles achter kan blijven. Van alle technieken voor het verwijderen, gebruiken en op slaan van C02 werd eerst ge dacht dat het te kostbaar was voor gebruik op grote schaal. Langzamerhand wordt duide lijk dat het wel meevalt met die kosten. Turkenburg gaat er zelfs van uit dat deze technie ken voor het jaar 2005 'com mercieel rijp' zullen zijn. Dan kunnen ze ook bij de grootste C02-uitbrakers, elektriciteits centrales en industrie, worden ingevoerd. Nu gaat jaarlijks in Nederland ongeveer 180 miljoen ton C02- gas de atmosfeer in. De over heid wil de uitstoot in het jaar 2000 met drie tot vijf procent verminderen en daarna de re ductie voortzetten met één tot twee procent per jaar. Volgens een studie van het Intergo vernmental Panel on Climate Change - een internationale groep van deskundigen die on der auspiciën van de Verenig de Naties werkt moet de uitstoot van kooldioxide ech ter met vijftig procent worden teruggebracht wil een kli maatsverandering worden be perkt. Overleg J; Burge- meester n S. Veninga 0 van Urk in gesprek met minister v Bukman van a landbouw en k visserij tijdens b diens bezoek aan het dorp. v Aan de hand n van recente v cijfers e probeerde k Veninga aan S te tonen dat li de vissers v zich vorig jaar E over het éi*** v Jfc, netjes aan de regels hebben gehouden. foto: anp SUSKEENWISKE - LAM BIK BAHA Statenhal van het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag: World On Ice, Het Feest van Mickey Mouse. Tot en met zondag 8 maart. Idoor TOM VAN RIJSWIJK DEN HAAG - Wie als vader of moeder, opa of oma een paar kinderen tracteert op een avondje ijsrevue rond Mickey Mouse in de Haagse Statenhal mag een dikke portemonnee meenemen. Behalve de toegangsprijzen (van 20 tot 35 gulden voor kin deren en 30 tot 45 gulden voor volwassenen) lopen de kosten van een programma, een ver snapering (popcorn, Ameri kaans ijs en/of een suikerspin) aardig op. Als -bovendien tal van kinderen trots rondlopen met pas gekochte lichtgeven de zwaarden, draaiende Mic- key-Mouse-kopjes boven een zwaalichtje, Mickey-Mouse- oren, een zonneklep met daar op de muis, dan moetje als ou dere wel bijzonder goede argu menten in huis hebben om jouw kind of kleinkind zo'n speeltje te ontzeggen. In die sfeer moet al gauw een hon derdje of meer worden neerge legd voor een gezellig avondje- uit. De Disney-fabriek heeft in de afgelopen paar jaar met zijn ijsspektakels al een degelijke reputatie als kwaliteitbewaker opgebouwd. Iedereen was en thousiast over Sneeuwwitje en Pinokkio op de schaats. Nu is Mickey Mouse aan de beurt. Zijn 60-jarig bestaan (toch al weer vier jaar geleden, want in 1928 verscheen hij in de eerste tekenfilm met geluid) is aan gegrepen om een jubileum feestje rond deze beroemdste muis ter wereld te bouwen. Het is een reis naar sprookjes land. Tijdens de twee uur du rende show voert Mickey Mou se samen met Minnie, Donald en Katrien Duck, Goofy en Pluto en Knabbel en Babbel de toeschouwer mee op een reis naar het verleden om de cine matografische hoogtepunten als Fantasia en Steamboat Wil ly nog eens op de schaats over te doen. Fantasia, de derde avondvul lende tekenfilm van Walt Dis ney uit 1940, bracht dit con cern het laatste jaar als video film opnieuw veel geld in het laatje. Ter ondersteuning wordt in de Mickey Mouse Dia manten Jubileum Editie dit verhaal opnieuw in beeld ge bracht. Fantasia is één van de hoogtepunten van de show. Op muziek van Paul Dukas wordt het verhaal verteld van de To venaarsleerling die de door hem opgeroepen krachten niet meer kan bedwingen. De prachtige fluorescerende aan kleding van de bezems, die zich maar blijven vermenig vuldigen, de indringende en il lustratieve muziek van de Franse componist, en de schaatskunst van tovenaar At- sushi Oshima uit Japan maken dit tot een onvergetelijk onder deel van deze ijsshow. Samen met 'Mickey en de Bo- nestaak' is dit onbetwistbaar het beste van deze revue op de gladde ijzers. Het mag niet verwonderlijk zijn dat juist de show op zijn sterkst is als de muziek en cho reografie het verhaal vertellen en woorden overbodig zijn. Als er dan al een kritische kantte kening moet worden geplaatst bij deze perfecte uitvoering: er wordt over het algemeen te veel gepraat. Daarmee is met een de zwakke plek van deze voorstelling aangegeven. Er moet door de Disney-figuren teveel worden uitgelegd. De kinderen hebben er geen be zwaar tegen, want zodra de dans en de muziek voor zich zelf spreken - en dat ook als zo danig door de volwassenen wordt ervaren - dan hoor je links en rechts de kinderen om uitleg vragen. Voor volwasse nen wordt dit gevraag op den duur knap irritant. Je voelt je op een gegeven ogenblik net J.J. de Bom, voorheen de Kin dervriend. Maar niet vergeten mag worden, dat World On Ice vooral een kinderfeest is, meer dan Holiday On Ice dat ooit was. Met het 'recyclen' van de door Walt Disney gecreëerde figuurtjes staat de volgende show inmiddels al weer op de rails: in 1993 komt Peter Pan naar Den Haag. De liefhebbers kunnen alvast gaan sparen. Standaard Uitgeverij/Wavery Productions DEN HAAG Na een trage gen uit de Tweede Kamer. Be- start doen de banenpools voor gin november 1991 werd het zeer langdurig werklozen het aantal plaatsen in de banen- steeds beter. Dat schrijft mi- pools nog geraamd op 4250. nister De Vries van sociale za- Dat was eind 1991 opgelopen ken en werkgelegenheid in tot circa 6000. De Vries ver antwoord op schriftelijke vra- wacht dat de banenpools, veel- al ondergebracht in stichtin gen waarin gemeenten samen werken met regionale bestu ren voor de arbeidsvoorzie ning, de opgaarlde lijn in het eerste kwartaal van dit jaar zal weten vast te houden. Het lijkt waarachtig of te genpolen Elsevier en De Groene in het geniep af spraakjes hebben gemaakt. Als jullie (De Groene) nou Felix Rottenberg, kandi daat-voorzitter van de PvdA, aan de tand voelen, dan maken wij (Elsevier) een afpraakje met diens strijdmakker en beoogd vice-voorzitter Ruud Vree man. Beide bladen hebben ook beschouwingen over de stand van zaken in literair Indonesië. Politiek filosoof Fukuyama komt in HP/De Tijd aan bod, maar óók weer in diezelfde Groene. Alleen Hervormd Neder land is de weg kwijt. De milieubeweging heeft zich de woede van Elsevier op de hals gehaald. „De mi lieubeweging als groot-in quisiteur, machtiger dan menig politieke partij, ver oordeelt het geloof in de vooruitgang als verderfelij ke ketterij, ontkent dat de leefomgeving verbetert en negeert de terugkeer van de zalm in de Rijn", aldus het blad dat tien voorbeelden geeft van 'Hollandse hypo crisie'. Want „lucht en water zijn schoner dan ooit". Of zou het juist Elsvier zijn die zich schuldig maakt aan volksverlakkerij Ruud Vreeman, beoogd vice- voorzitter van de PvdA, ver haalt in Elsevier over de noodzaak van eerlijk delen van inkomen, kennis en macht en het belang van ar beidstijdverkorting. „Be schouw het in godsnaam niet als het grootste voor recht om voorzitter van die club te worden. Het zal een grote knokpartij worden om de PvdA er weer bovenop te helpen". Amsterdam heeft als drugs walhalla een naam op te hou den. Maar Frankfurt kampt met aanzienlijk grotere pro blemen. De Duitsers hebben het Amsterdamse model ge kozen voor de aanpak van de overlast. Elsevier consta teert evenwel een explosieve situatie rond de vierhonderd koffieshops in de hoofdstad. Sommige blijken toch in harddrugs te handelen. Het beeld van de beheersbare drugsscène wankelt. Experts vrezen dat een nieuwe golf gebruikers Amsterdam zal overspoelen. Vijftien gevarieerde pagina's - vijf interviews en beschou wingen - wijdt Elsevier aan cultuur in Indonesië. Het is een opwarmertje voor de boekenweek die zich richt op "t Prachtig Rijk van Insulin- de'. H^DETIJD Lubbers heeft de Inlichtin gendienst Buitenland (IDB) ineens opgeheven. Of was het niet ineens? Al jaren eerder kregen enkele mede werkers genoeg van intimi datie die bij de minste tegen spraak van bovenaf werd toegepast. „Er schijnt zelfs een mislukte poging te zijn geweest iemand uit de weg te ruimen". Medewerkers begonnen te 'lekken'. Schandalen te over en Lub bers besloot dat het tijd werd de beerput te sluiten. Krap vijf jaar na zijn dood halen vijf makkers op het Steenwijkse Schrijversfesti val herinneringen op aan het rekelschap van Eelke de Jong. Eelke had een levendi ge fantasie. Daags nadat Don, de zoon van Cherry Duyns was geboren, beende hij naar een literair antiqua riaat. Of ze misschien werk hadden van Don Duyns, uit zijn vroege periode. Boven dien verdacht hij elke vrouw ervan geen onderbroek te dragen. Frits Bolkestein is van een ander soort. Die houdt voor HP/De Tijd een gesprek op niveau met politiek filosoof Francis Fukuyama. De libe rale democratie zal zegevie ren. Het einde van de ge schiedenis is nabij. In de speciale boekenbijlage behandelt HP/De Tijd onder meer de roerige geschiede nis van het boekenbal („een historie van gillende speen varkens, pissende mannen de koningin"), Carel Pee- ters („de tovenaarsleerling van Ter Braak"), de literaire oogst (welke nieuwe boeken er dit voorjaar toe doen en welke niet) en de wordings geschiedenis van Van der Heijdens boekenweekge schenk. Hervormd Nederland is het spoor bijster. De ophef over het non-probleem van Bol- kesteins islamitische scho len is al een paar weken gele-L" den verstomd. Niettemin leek het HN zinnig ook het' WD-kamerlid Jan Franssenr nog eens uitgebreid over heti onderwerp te ondervragen.D Franssen had niets te vertel-|0( len, maar een stukkie kwam_ er toch. Ook de uitentreuren geïnter-, viewde psycholoog prof.Lg Diekstra krijgt gelegenheid;s1 zijn overbekende denkbeel-'' den onder de aandacht van"" de HN-lezer te brengen.f „Waarom zou een mens zijnL. eigen einde niet mogen orga-] niseren?" I De historicus Herman van der Dunk doet een weke po ging de vraag te beantwoor- 1 den of elk mens van origine I slecht, wreed en immoreel!^ zou zijn. „Misschien zit in ie der mens een beul, maar de weg van de potentiële Eich-|0( man naar de reële Eichmanmn is niet voor iedereen even lang. Het zou een gevaarlijke L relativering zijn uit te vlak ken dat er grote verschillen tussen mensen zijn", zegt hij ar wijs. st Het kan niet op. Ook John^ Löwenhardt, docent Rus- )r landkunde te Leiden, is een 5 c man met verrassend veel vi- j, sie. Hij vindt het „een be-|p. langrijke vooruitgang dat de L Koude Oorlog voorbij is, dat L het communisme heeft afge- f: daan". En gelukkig wordtL zijn vak er alleen maar inte- L ressanter op. De vraag naar ij Ruslandkundigen neemt toe. d( Zo ook de vraag naar Afri- rj kaanse kerken in Neder- ,n land. Ze schieten als padde- L stoelen uit de grond, leert de reportage in HN. Drie oud-presidenten van de KLM vertellen Vrij Neder- land over hün fusies. Al-, thans, over de pogingen daartoe. Of het nou ging om samenwerking met Amen-, kanen, Britten, Belgen ofa, Luxemburgers - niets luk-|g te. Het mislukken van de on- derhandelingen met British.j? Airways lijkt in een traditie 1 te passen. Een traditie hadden ook de Ir trainers en spelers van Feye-it noord hoog te houden: diei van grote verliezer. Het pu-A bliek was al blij als Feye-rj noord de toss won. Tot Wim: j Jansen naar de Kuip kwam. g „Die lekkere, eenvoudige, 17 fijne Wim Jansen", vertolkt u oud-speler Linssen de me-in ning van vele aanhangers, ie NRC-journalist Harry van t Wijnen: „Er gaat zoveel ver-ir trouwds en kalmerends van» hem uit dat spelers voor hem i door het vuur gaan". Het ge-» heim van de wederopstan-g ding schijnt te zijn dat Feye-ï noord weer van de Rotter-ie dammers is. ji Van den Broek en Grieken-1: land; veel foute dingen heeft i hij toch niet gezegd over Ma-il cedonië. Den Haag tast dan» ook in het duister over de* juiste reden van de Griekse boosheid. Wel wordt erop ge- j wezen dat de eigenaars van1 de Sky-radiostations, die totL de boycot opriepen, grote melkproducenten zijn. Die^( hebben er belang bij de Hol- f landse zuivelexport een loerij te draaien. L Het gaat slecht met de PvdA,,, ook financieel gezien. Is het,c salaris van zo'n 110.000 gul-.( den dat kandidaat-voorzitter Felix Rottenberg en kom-^ paan Vreeman beiden tou cheren niet een al te forse aanslag op de partijkas? L Geen leuke vraag van Dej Groene, vindt Rottenberg. Vreeman is een Den Uyl-^ adept, maar Rottenberg wast op het laatst niet meer zo ge-' charmeerd van de leidsman A „Die was echt niet meer in* zijn beste doen de laatste ja-i; ren. Hij werd op een gegevenr moment echt een soort ordi-i, naire propagandist". Rotten-ji berg gaat het allemaal an-[, ders doen. ji In de 'letteren-special' overi Indonesië een beschouwing" over de Stille Kracht, en ge sprekken met Rendra, de^ „ongekroonde koning van de Indonesische poëzie" en Pramoedja Ananta Toer, de schrijver die geloofde in de revolutie, maar die werd ver bannen naar Buru. Verscholen achter metersho ge stapels paperassen staat Martin Ros, uitgever bij de Arbeiderspers, groot afge beeld op de omslag van de Groene. Een arbeiderskind. Vernederd door 'de betere standen'. Gedreven door wraakgevoelens. „De armen en verdrukten naar boven helpen, de vernederden en vertrapten opstoten". En dat alles met boeken. Toen zijn leraar Grieks op het gymna sium zei dat-ie het nog eens tot minister-president zou; schoppen, trok klasgenoot Hansje van den Broek wit, weg.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4