Dwang bepleit bij aannemen vrouwen Run op belastingbijbels dient vooral zielerust <£cidóc6otvtant BINNENLAND DRAAI- KONTER S leevtrend n Thuis ^tanken in Alkmaar "Provincies ïisen Juidelijk mestbeleid :asperen hobbes Consumentenbond verwacht verlaging ziektekostenpremie Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Het was op een dag dat de wind de dakpan nen ranselde, de regen kwaad tegen de ruiten sloeg en de spaarlampen al angstig vroeg aanfloepten. De postbode had uitgerekend deze sombere middag uitgekozen om Hem te bezorgen. Tussen de folders, de middagkrant en de bankaf schriften hield hij zich verborgen, maar het was 'm toch écht: de 'blauwe brief van ome Fiscus. In hoeveel huiskamers wordt de komst van deze jaarlijkse boodschap van de belastingdienst niet met afgrijzen of op zijn minst lichte weerzin afgewacht? Het moeten er vele zijn. afgaande op de torenhoge stapels almanakken die deze maand bij de boekhandels liggen opgetast. Want tot die be lastingalmanakken zoekt de gemiddelde Nederlander zijn toevlucht, daaruit put hij zijn hoop om de fiscus - al was het maar één keer - te slim af te zijn. Het is vrijwel ongemerkt de afgelopen jaren een nationale sport geworden. Belastingoperaties kwamen en gingen, de seizoenen verstreken, de belastingdruk steeg en daalde, maar elk jaar wordt onder steeds meer bureaulampen ge zweet en geploeterd met een verbetenheid die soms aan de waanzin moet grenzen. In welk ander land beheerst de be volking de finesses van het aangiftebiljet zo excellent als het onze? Ook burgers die een heel jaar geen boek hebben inge zien aarzelen geen moment over de aanschaf van een alama- nak die toch al snel 400 pagina's telt. De uitgeverijen hebben, inspelend op de groeiende vraag, hun assortiment enorm uitgebreid. Daar zijn de klassiekers; de Elseviers Belastingalmanak 24,95) en de Kluwer Belas- tinggids 22,50). Voor de smallere beurs opteren de werkjes 'Belasting ABC' 14,90) en de 'Belastingkrant 8,50). Ori ginele geesten werpen zich op 'De Belastingontduiker' 15,90) of de 'Belastingaangiftegids' 19,95). En wie meer ordening wil brengen in zijn schoenendoos met bonnen, af schriften en losse aantekeningen neemt zijn toevlucht tot de 'Doe het zelf methode', een 29,50 kostend instructiewerkje dat in een handige ordnermap is gestoken. Is het allemaal wel zinvol, zo'n jaarlijkse aanschaf van wei nig spannende dikke telefoonboeken? Dat mag wat het fis cale jaar 1991 betreft, betwijfeld worden. Wie immers voor het eerste Oort-jaar 1990 al een gids in huis heeft gehaald kan normaal gesproken volgens dat recept ook nu zijn aan gifteformulier fluitend invullen. Want het bewindslieden duo Kok-Van Amelsvoort heeft zich in 1991 op fiscaal terrein na de ingrijpende Oort-operatie redelijk gedeisd gehouden. Kleine verschillen zijn er wel, maar die zijn op het belasting kantoor of via de belastingtelefoon (06-0543) in een oogwenk te achterhalen. Dan zijn er een paar rechterlijke uitspraken die iets meer mogelijkheden bieden voor de aftrek van be paalde (beroeps)kosten waar met de operatie-Oort het mes in was gezet. Zo is duidelijk geworden hoe de fiscus rekening houdt met de personal computer die voor het werk wordt ge bruikt, blijven de kosten voor kinderopvang aftrekbaar en is voor bepaalde nabetaalde inkomsten een uitsmering over verschillende jaren met belastingvoordeel mogelijk. Rechtvaardigen deze nouveautés een run op de boekwinkel? Zoals gezegd: dat is de vraag. Het belastingleed is dit jaar best te overzien en het zal op zijn minst nog tot 1993 duren voor de overheid tot een nieuwe ingreep (volgens het plan- Stevens) besluit. Maar dat neemt allemaal niet weg dat de belastingbijbels wel degelijk hun nut bewijzen als het gaat om de zielerust van de brave belastingbetaler. Want die waant zich - met zijn lijvig naslagwerk op tafel - wellicht wat minder weerloos tegen over het incasssobureau van de schatkist. DONDERDAG 5 MAART 1992 -)lievlekken voor lelgische kust jsEBRUGGE - Als gevolg van de aanvaring (steren voor Zeebrugge drijven in de Noord- je voor de Belgische kust drie olievlekken an in totaal tien- tot twintigduizend liter. Een pordvoerster van het ministerie van verkeer waterstaat in Den Haag noemde de hoe- 'utelheid olie behoorlijk. Er zou echter geen ontvaar zijn voor de Nederlandse kust. De olie- ïerfekken zullen gezien de windrichting wel in d^ordelijke richting drijven maar niet in de chting van de kust. Twee Belgische oliebe- jrijdingsvaartuigen zijn al ter plaatse. Een lederlands oliebestrijdingsvaartuig zal mon gers van de olie nemen. Gisteren was nog niet i ilekend om Wat voor olie het gaat. De aanva- dmg tussen een Chinees schip en een bulkcar- erlei". varend onder de vlag van de Bahama's, vi^itstond gisteren bij slecht zicht. Vloer bedekking Een nieuw tapijt wordt gelegd in de grote zaal van Slot Zeist. Het gaat om een kopie van het grootste kleed van het slot, het zogenaamde Savonerie tapijt, dat 115 vierkante meter beslaat en 740 kilo weegt. Ook het kleed in de trouwzaal werd onlangs vernieuwd. Beide kleden samen hebben 160.000 gulden gekost. foto: anp Brandbom vernielt school SNEEK Een molotov cocktail heeft vannacht brand veroorzaakt in openbare basisschool De Fennepoort in Sneek. Onbekenden gooiden rond drie uur vannacht een fles gevuld met brandstof door een raam van een kantoor ruimte van het school gebouw. De brandweer heeft het vuur snel weten te blus sen. Het kantoor is zwaar beschadigd. De klaslokalen hebben geen schade opgelopen. Voorlichting vandalisme heeft nauwelijks effect DEN HAAG Voorlichting over de gevol gen van vandalisme, spijbelbestrijding. ge doogzones voor graffiti en georganiseerde vrijetijdsbesteding, leidt zelden tot een afna me van de criminaliteit. Dat is één van de conclusies in het onderzoeksrapport „Pre- ventie-strategiën in de praktijk", dat giste ren bij het ministerie van justitie is versche nen. Het rapport doet verslag van het effect van 104 preventieprojecten tegen veel voor komende criminaliteit die tussen 1985 en 1990 plaats hadden. De opzet van preventie projecten moet volgens de onderzoekers worden verbeterd door vooronderzoek te doen naar belangrijke dadergroepen, delict typen en delictsituaties. „Artsen onderkennen moord niet altijd" GRONINGEN - Artsen in Nederland stel len soms ten onrechte vast dat iemand een natuurlijke dood is gestorven. Ze hebben te weinig kennis om aanwijzingen te zien waaruit ze zouden kunnen afleiden dat er sprake is van een onnatuurlijke doodsoor zaak. Het is daarom dringend nodig dat art sen in hun opleidingen cursussen forensi sche geneeskunde volgen. Dat is de genees kunde die onderzoekt of er mogeüjk gewela in het spel is geweest. Dat stelt de Groningse forensisch toxicoloog dr. D. Uges, verbon den aan het academisch ziekenhuis in Gro ningen. Uges heeft het intitiatief genomen tot een nieuwe cursus forensische genees kunde voor studenten geneeskunde in Gro ningen. De cursus - de enige in Neder land -gaat 30 maart van start. ADVERTENTIE MEER RUST MET EEN SLEEPTREND WATERBED M. Korevoorsu 2e. 071 122474 GOUDA, Kltivtgsir 26,0182012098 DEN HAAG, Terfnarkt 2S1, 070 3640701 SCHEVENINGEN, Keizerslr. 70, 070-354150? WATERBEDDER ;ioj ALKMAAR - In Alk- maar is gisteren het rkj eerste thuistanksta- ertion voor auto's op aardgas in gebruik ge steld. *.e Na een proefperiode van ev een jaar heeft het gasbe- bj' drijf Kop Noord-Holland er als eerste in Nederland het te rijden op aardgas en het thuis tanken voor particu lieren mogelijk gemaakt. De uitstoot van het broei- j kasgas kooldioxyde is van aardgas 25 procent minder -n dan van benzine en 15 pro- ït. cent minder dan van LPG. Het thuisstation ter groot- te van een flinke karton- le nen doos kan worden inge- bouwd in vrijwel elke wo- ning die is aangesloten op 3- het aardgasnet. Het vullen van een 60-li- ar tertank tot 200 atmosfeer 3e- duurt circa vier uur en er kost aan gas circa zeven gulden. Daarmee kan een f auto bijna 175 kilometer rijden. In Nederland rij- den inmiddels circa 200 auto's op aardgas. De con sument kan de installatie voor 105 gulden per maand huren. Het gasbedrijf be rekent het verbruikte gas in de gasnota. )r- Gezien de extra lasten van :a, het vulstation en hogere de wegenbelasting is rijden m op aardgas volgens het be te- drijf vanaf ongeveer 15 na duizend kilometer per jaar ?r- rendabel Behalve het gun- m stige milieu-aspect verwel- n- komt het gasbedrijf ook de n- extra nachtelijke afzet aan ve dethuisstations. n- tSSEN De provinciebe- turen van Drenthe, Gro- lingen, Friesland, Flevo- and en Zeeland eisen op :orte termijn duidelijk- leid van de ministers hikman (landbouw) en Üders (milieu) over het nestbeleid. Ze schrijven lit in een brief aan minis- er Bukman. )e acties tegen de mestwetge- ing, waaraan gisteren in Gro- ingen en Drenthe vele hon- erden boeren hebben meege- aan, zijn over het algemeen ustig verlopen. Justitie heeft Drenthe in totaal tien boe- en op de bon geslingerd we ens het overtreden van het itrijverbod van mest. In Gro- ingen werd tegen twee boe- en proces verbaal opgemaakt, ërder reden honderden boze oeren met tractoren in op- ocht naar hun gemeentehuis m daar petities aan te bieden. >e boeren hebben aangekon- igd de eerste donderdag van pril en de eerste donderdag n an mei weer mest uit te rij en. ifhaken Ie noordelijke provincies vre- en samen met Flevoland en k eeland dat door de huidige nduidelijkheid de landbouw efinitief afhaakt bij het opzet- -WcÉT JÉ NAGAAN: ÉÉN PRK GP PÉ KNcP ÉN JÉ BÉNT ÉÉN VJJF- HcNPÉRPKcfPIG /UoNSTÉfJ dr ÉÉN S0-AK zo GRoot AéS CÉ ÉIFfHvrcRÉN Dales: CPN kreeg geld uit Moskou DEN HAAG - Er zijn aanwij zingen dat de Communistische Partij Nederland (CPN) in het verleden „incidenteel finan ciële ondersteuning" heeft ge had van haar zusterpartijen in Moskou en de voormalige Oostbloklanden. Dit schrijft minister Dales van binnen landse zaken in antwoord op schriftelijke vragen van het CDA-kamerlid Ton de Kok. Volgens Dales zijn er geen slui tende juridische bewijzen voor de steunverlening, maar heeft de Binnenlandse Veiligheids dienst wel indicaties voor de internationale transfer van gelden. Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG - Werkge vers die niets doen om de achterstand van vrouwen in het bedrijf weg te wer ken, zouden daartoe door de rechter moeten worden verplicht. Dit stellen onderzoeksters van de universiteiten van Amster dam en Groningen in rappor ten die zijn gemaakt in op dracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. Staatssecretaris Ter Veld heeft de rapporten gisteren naar de Tweede Kamer ge stuurd. Vrouwen krijgen lang niet overal een voorkeursbehande ling als ze naar een baan solli citeren. Veel werkgevers zijn nog altijd geneigd een man aan te nemen, omdat ze menen dat die kwalitatief beter is dan een vrouw. De wet staat sinds enkele jaren toe dat werkge vers voor een functie een vrouw aannemen puur om het feit dat ze vrouw is. Dit is ech ter niet verplicht. Werkgevers kunnen een finan ciële tegemoetkoming krijgen als ze iemand in dienst nemen die ervoor zorgt dat vrouwen een betere positie binnen het bedrijf krijgen. Deze stimule ringsregeling bestaat sinds 1988 en loopt dit jaar af. Vol gens de twee onderzoeken heeft de regeling zijn nut be wezen; de kansen voor vrou wen zijn er groter door gewor den. In het Amsterdamse onder zoek zijn de argumenten beke ken van voor- en tegenstan ders van zes omstreden benoe mingen van vrouwen. De te genstanders beroepen zich op een mogelijk verlies van kwali teit als een vrouw wordt be noemd. Zij vinden 'kwaliteit' een neutraal begrip, waarbij sekse geen rol speelt. De beste persoon voor een functie kan in die visie zowel een vrouw als een man zijn. Volgens het on derzoek wordt het begrip 'kwa liteit' echter vooral bepaald door normen en waarden die in onze samenleving als manne lijk gelden. Daardoor kunnen vrouwelijke kandidaten niet als beste uit de bus komen. Bo vendien blijken tijdens het se lectieproces de eisen nogal eens te worden veranderd als er vrouwen hebben gesollici teerd. Het Groningse onderzoek con cludeerde onder andere dat er een feitelijke ongelijkheid tus sen mannen en vrouwen be staat, aangezien er meer vrou wen zijn voor bepaalde func ties op een bepaald niveau dan er in werkelijkheid werkzaam zijn. Vrouwen voldoen zelfs va ker aan de functie-eisen dan mannen; ze zijn in veel geval len overgekwalificeerd, wat wil zeggen dat ze vaker meer op leiding en ervaring hebben dan mannen. De onderzoek sters vermoeden daarom dat vrouwen wel degelijk worden gediscrimineerd, ook al ge beurt dat niet altijd bewust. Geloofs brieven Jezelf voorstellen aan iemand gebeurt in diplomatieke en koninklijke kringen altijd in stijl. De nieuwe ambassa deurs van Oostenrijk en Algerije arriveerden gisteren dan ook in koets bij het Paleis Noordeinde in Den Haag, alwaar zij hun geloofs brieven over handigden aan koningin Beatrix. En zo maakte onze vorstin officieel kennis met ambassadeur Otto Maschke en ambassadeur Mostefa Bouakaz. foto: milan konvalinka Ontevredenheid over onderzoek kinderopvang RIJSWIJK - De Vereniging van Ondernemingen in de Ge premieerde en Gesubsidieerde Sector, de VOG, is ontevreden over de opzet van het evalua tie-onderzoek dat minister D'Ancona (Welzijn) naar de kinderopvang doet. Het gaat' om de evaluatie van de zoge noemde Stimuleringsmaatre gel, die eind 1993 7600 zoge noemde „kindplaatsen" extra moet hebben opgeleverd. De VOG presenteerde vandaag een rapport waaruit blijkt dat de minister tenminste 15 as pecten onderbelicht laat die voor de instellingen van groot belang zijn. Zo wordt er niet gekeken naar de wenselijk heid van investeringsmiddel len na 1993 en naar de door stroom van 0- tot 4-jarigen naar de buitenschoolse opvang. Verder is er ook geen aandacht voor de regionale verschillen in de mate waarin bedrijven en instellingen plaatsen voor kin deren hebben gerealiseerd. Veel burgemeesters weigeren kievitsei UTRECHT - Veel burgemees ters willen geen eerste kievits ei meer in ontvangst nemen. Uit een enquête van de Vogel bescherming blijkt dat 95 pro cent aanbieding van het eerste ei zal weigeren. Aan de enquê te namen driehonderd burge meesters deel. Met uitzonde ring van commissaris H. Wie gel van Friesland hebben de commissarissen der koningin eveneens besloten geen eerste kievitsei meer te aanvaarden. In Friesland sluiten elf burge meesters zich aan bij hun com missaris. Volgens N. de Haan van Vogelbescherming is de traditie van de aanbieding in Friesland vermoedelijk nog zo hecht dat de hoogwaardig heidsbekleders daar zich het nauwelijks kunnen permitte ren om het eerste kievitsei te weigeren. Vogelbescherming is tevreden over de reacties en beschouwt die als belangrijke ondersteuning van haar stand punt dat de traditie van het zoeken naar kievitseieren en het uithalen van nesten is ach terhaald. HOÉF-IN NIÉT BANG TÉ ZJJN.. JÉ BÉNT MÉTÉÉN VÉRAM>ÉRE> ÉN GÉfÉÉJ WAlAVIHoÉ T (Vervolg van voorpagina) RIJSWIJK - De voorzitter van het vijf-partijenoverleg, oud minister Van Aardenne, is ver heugd over de doelmatigheid safspraak. Die komt volgens hem neer op een verlenging van het vijf- partijenakkoord waarin al is geregeld dat verouderde ta riefsystemen die het doen van veel verrichtingen voor de spe cialisten financieel aantrekke lijk maken verdwijnen. Ook de voorzitter van de Lan delijke Specialisten Vereni ging (LSV), dr. A.W. Mulder, was zeer positief over de uit komst van het overleg met Si mons. „Het is nog niet zo vaak voorgekomen dat zo'n moeilijk probleem in harmonie kon worden opgelost". Ook de Consumentenbond is verheugd over het akkoord over de specialistentarieven. De bond vindt het een goede zaak dat als gevolg van de overeenstemming de dreigen de escalatie van het conflict over de vergoedingen van de baan is. Ook denkt woordvoer der De Klerk dat de consu ment er voordeel van heeft dat de tarieven voor behandelin gen omlaag gaan. „De verlaging zal moeten door werken in de premies. Voor ziekenfondsverzekerden en voor particulieren zal dat voor delig uitpakken; hetzij in een lagere premie, hetzij in een mindere hoge stijging van de premie" aldus De Klerk. De woordvoerder vindt het eveneens toe te juichen dat Si mons en het vijf-partijenover- leg elkaar hebben gevonden in een doelmatigheidsonderzoek. De Klerk: „Het is goed dat er kritisch zal worden gekeken naar de doelmatigheid in de zorgsector. Uit een recent on derzoek van de Consumenten bond blijkt dat er veel overbo dig onderzoek wordt verricht en dat er ten onrechte soms lange wachttijden voorkomen. De bond is er voorstander van om het hele zorgsysteem tegen het licht te houden". Volgens De Klerk is het even eens een goede zaak dat staats secretaris Van Rooy (economi sche zaken) vanaf 1 januari 1993 tariefafspraken voor, on der meer, medici en notarissen wil verbieden. „Tot 1 januari werden de specialistentarie ven wettelijk vastgesteld via het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg. Door van dit systeem af te stappen kunnen nieuwe concurrentieverhou dingen ontstaan". ten van een goed mestbeleid. „Het draagvlak bij de landbou wers verdere maatregelen te accepteren neemt zienderogen af', schrijft men. Het Landbouwschap heeft de mestacties ontraden omdat ze ten koste kunnen gaan van het krediet van de land- en tuin bouw in de samenleving. Het schap deelt overigens het on genoegen van veel boeren en zal minister Bukman volgende week vragen de regels op een aantal punten helderder en eenduidiger te maken. Groningse en Drentse boeren protesteerden gisteren opnieuw tegen het mestbeleid door demonstratief mest uit te rijden, zoals hier in het Groningse Kolham waar dertig tractors klaar stonden om hun mest uit te strooien. foto: anp

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3