Kerkstrijd in een Westlands dorp Breuk tussen Vaticaan en orthodoxen vermeden GEESTELIJK LEVEN OPINIE Regeling abortus zorgt voor 'juridische spanning' Naaldwijk als centrum van vrijzinnigheid COMMENTAAR 5. Blanke kerk onthoudt zich over referendum iCeidócSoirumt DONDERDAG 5 MAART 1992 Aswoensdag Gisteren was het Aswoensdag. In de kloosterkerk van de paters Redemptoristen in Wittem geeft pater Michielsen een kerkganger een askruisje. waarmee de vastenperiode werd ingeluid. FOTO: ANP Je kunt de wonden van een ander alleen maar genezen als je er zelf ook enkele hebt Carl Gustav Jung Vastenmaand ramadan begonnen DEN HAAG De islamitische vastenmaand ramadan is giste ren in de meeste staten aan de Perzische Golf, Jordanië, Marok ko en Sudan begonnen. De moslims in Nederland volgen het pa troon van hun land van herkomst, aldus een woordvoerster van het Moslim Informatie Centrum in Den Haag. De maand valt dit jaar toevallig samen met de veertigdagentijd, de periode waarin rooms-katholieken zich voorbereiden op Pa sen. De ramadan begint als de sikkel van de nieuwe maan de avond tevoren met het blote oog te zien is. Maar er is geen unifor me regeling voor het begin van de vastenmaand. In sommige is lamitische landen, bijvoorbeeld Oman, Egypte en Syrië, begint de ramadan vandaag. In Turkije gaat men vanaf morgen vasten. De Marokkanen zijn gisteren met het vasten begonnen. Uit respect voor de moslims zijn ook de niet-moslims in de con servatieve Golfstaten verplicht zich buiten hun huis aan de ra madan te houden. Saudi-Arabië heeft buitenlanders gewaar schuwd dat diegenen die de ramadan overtreden, het risico lo pen te worden uitgewezen. Ook in Bahrayn is van officiële zijde erop gewezen dat eten en drinken van zonsopkomst tot zonson dergang verboden is en dat overtredingen worden bestraft. Idoor lutsen kooistra LEIDEN Er is een juri dische spanning tussen het Wetboek van Straf recht en het Burgerlijk Wetboek (BW) op het punt van de abortus. Dat is een van de conclusies van de advocaat mr. P.W. Smits uit Bilthoven, die vandaag' in Leiden promoveert aan de rechtenfaculteit. Volgens de 76-jarige promo vendus die voorzitter is van de juristenvereniging Pro Vita, welke abortus en euthanasie afwijst, verleent het BW een ongeboren kind het recht op leven, maar tegelijkertijd biedt het Wetboek van Strafrecht de mogelijkheid tot het uitvoeren van een abortus zonder dat die daad leidt tot rechtsvervolging (op basis van een generale strafuitsluitingsgrond), name lijk wanneer de Wet afbreking zwangerschap in acht wordt genomen. Behalve het bezwaar dat beide standpunten niet te verenigen zijn, voert de promovendus aan dat het beginsel dat een rechtssysteem als een eenheid moet worden gedacht, hier wordt ontkracht. De 'oplossing' voor het pro bleem zou erin gezocht kun nen worden het afbreken van de zwangerschap onder om standigheden niet strafbaar te beschouwen, maar wel als een onrechtmatige daad tegenover het kind. Dat laatste is alleen mogelijk wanneer aan het on geboren kind een bepaalde (ju ridische) status wordt ver leend. De promovendus, in 1915 geboren in Waddinxveen, heeft juist op -dit punt diverse juridische documenten onder zocht. Hij deed dat aan de hand van bijvoorbeeld de vraag of het recht op leven zo als dat is geformuleerd in in ternationale documenten over de rechten van de mens, ook geldt voor het ongeboren kind. Smits constateert verschillen de opvattingen in de diverse documenten, zeker ook ten aanzien van de vraag of en zo ja wanneer aan een ongeboren kind de status van 'persoon' moet worden toegekend. De opvatting dat de mens als per soon in juridische zin begint bij de conceptie, is de beste ga rantie voor de bescherming van het ongeboren leven. Elke andere opvatting, waarbij het begin van de mens als persoon bijvoorbeeld bij de innesteling in de baarmoeder of de levens vatbaarheid buiten de baar moeder wordt gelegd, gaat uit v-an een in hoge mate onzeker en vaag en bovendien wille keurig waardeoordeel. Smits meent dat het Burger lijk Wetboek het recht op leven vanaf de conceptie bevestigt. Dit boek bevat de bepaling: „Het kind waarvan een vrouw zwanger is, moet als reeds ge boren worden aangemerkt, zo dikwijls zijn belang dit vor dert". De stelling dat deze be paling alleen betrekking heeft op het vermogenrecht wijst Smits van de hand. NAALDWIJK - In de tweede helft van de ne gentiende eeuw taande de betekenis van de her vormde kerk in Naaldwijk steeds meer. De geprivile gieerde kerk van staats wege en bovendien de meeste dominante kerk in de Westlandse regio ver schrompelde tot een kerk voor een bepaalde gezind te die het wat daadkracht en aantrekkingskracht moest afleggen tegen de nieuwe verontrusten: or thodoxe protestanten, en katholieken die uit hun schuilkerken tevoorschijn waren getreden. Verzuiling in Nederland is meestal van bovenaf bestu deerd, vanuit het gezichtspunt van de leiders, de studie waar op de Alkmaarder Frans Groot vandaag in Amsterdam is ge promoveerd vertrekt vanuit een heel ander gezichtspunt. Wederwaardigheden op le vensbeschouwelijk terrein in de vorige eeuw die hun oor sprong hadden op landelijk ni veau zijn hier op micro-niveau bestudeerd in de plattelands gemeente Naaldwijk. Hoe kwam de betrokkenheid van de gewone gelovigen bij die verzuiling tot stand en hoe kwamen vervolgens de ver schillende groeperingen te genover elkaar te staan en hoe bleef uiteindelijk het samenle ven tussen die nieuwe groepen mogelijk? Deze en andere vra gen worden op uiterst boeien de wijze behandeld in het boek dat Groot schreef over wat hij noemt de roomsen, rechtzinni- gen en nieuwlichters in Naald wijk tussen de periode 1850 en 1930. Geloof doorsijpelde nog het hele leven en nog niet eerder werd de geschiedenis van dit dorp op deze wijze be licht. De nieuwlichters, dat was op de eerste plaats toch de wat verlichte oude liberaal-prote stantse garde. Groot schrijft in een typerend hoofdstuk over hen: „Wie op een willekeurige zondag in 1850 de ochtend dienst in de hervormde kerk aan het Marktplein - (in 1898 tot Wilhelminaplein omge doopt) - bezocht, had een goe de kans enkele personen met een bijzondere status aan te treffen: uiteraard de predi kant, die als laatste in een reeks van ambtsdragers door de heer Van Naaldwijk was be noemd; voorts enkele leden van het gemeentebestuur, die op een voor hen gereserveerde regentenbank plaats namen, een voorlezer-voorzanger, die in het gewone leven hoofd van de openbare lagere school was, en tenslotte een kerkelijk ont vanger die tevens gemeente ontvanger was. De voorganger van dominee Van Deinse had voor het eerst te maken gehad met malcon tenten die de diensten te lauw en te vrijzinnig vonden en er eigen evangelisatiebijeenkom sten op na waren gaan houden. Maar daar werd vanuit de her vormde gemeente nauwelijks op gereageerd. De nieuwe or* thodoxen verzamelden zich in een boerenschuur buiten het dorp en hun invloed werd door de protestantse elite niet hoog aangeslagen. Ds. Van Deinse zelf stamde uit een vooraan staand predikantengeslacht. Hij studeerde in Leiden toen de vernieuwing in de theologie daar nog maar nauwelijks was doorgedrongen. Hij was wat Groot noemt een typische ver tegenwoordiger van de rede-, lijk-zedelijke theologiebeoefe- ning die toen opgeld deed maar deze bleek in toenemen de mate een ongeschikt ant woord op de zich steeds verder verscherpende tegenstellin gen tussen rekkelijken en pre- ciezen in de hervormde kerk. Interessant is hoe die ontwik keling in Naaldwijk verliep. Zij stond immers aan de basis van de verzuiling die in de laat ste vijftien jaar van de negen tiende eeuw op gang zou ko men. Predikant en kerkeraad waren in wezen liberale bestuurders. Het gebruik van de kerkelijke tucht of van andere middelen om de gemeenteleden in het gareel te dwingen was zo goed als in ongebruik geraakt. Al leen in zeer uitzonderlijke ge vallen besloot men lidmaten van het avondmaal uit te slui ten. De polarisatie tussen veront ruste orthodoxen die naarmate de eeuw voortschreed in aantal toenamen, en modernen kwam in een stroomversnel ling in de jaren tussen '67 en '76. Een nieuw reglement in de hervormde kerk maakte de vorming van een kiescollege mogelijk dat de koers van de Frans Groot kerkelijke gemeente zou kun nen bepalen. Zo gebeurde ook in Naaldwijk waar de deelna me aan stemming voor het kiescollege in het begin zeer groot bleek. De orthodoxen dolven daarin het onderspit toen het aankwam op de beroe ping van een nieuwe predi kant Ds. B. S. van Deinse werd in 1876 opgevolgd door zijn zoon. Deze bleek een uitge sproken modern predikant. Het was, zo concludeert Groot, een keuze voor de bestaandè li berale kerkelijke praktijk in de Naaldwijkse hervormde ge meente. Onder Van Deinse jr. ver dween de kerkelijke tucht ge heel. Groot citeert de theoloog K. H. Roesingh om dat moder nisme in die tijd nader toe te lichten: geen bijbelgezag meer, geen wondergeloof meer. God werd gezien als een werkzame kracht in eigen geest, de moderne natuurwe tenschap werd verworpen, het bovennatuurlijke werd gerela- tiveer. Dit vanuit de behoefte van de modernen om contact te houden „met het cultuurle ven van onze tijd". Het gevolg van het beleid van Van Deinse sr. was dat de or- FOTO: DIJKSTRA thodoxe hervormden de cate chisatie en diensten van deze dominee steeds vaker gingen mijden. Zij zochten hun heil in omliggende plaatsen tot in Den Haag toe, terwijl de vrij zinnigen in Naaldwijk toe stroomden. In de Westlandse rechtzinnigheid bleek Naald wijk een eiland van vrijzinnig heid te zijn geworden. Ook onder de opvolgers van Van Deinse sr. behielden de vrijzinnigen in de Naaldwijkse hervormde kerk de meerder heid. Er bleek zich op dat punt een duidelijke traditie te vor men. Ds. J. P. de Graaf die van 1920 tot 1943 predikant in Naaldwijk stond, was een der oprichters van de VPRO. De pastorie in Naaldwijk vormde lange tijd het landelijk secreta riaat van deze omoepvereni- ging. Anders dan men zou verwach ten was de vrijzinnigheid in het Westland, althans voor wat de onderzochte periode be treft, geen voorbode van ont kerkelijking, zo stelt Groot. Onkerkelijken worden in Naaldwijk voor het eerst in 1899 gesignaleerd, maar deze groep was op de vingers van Panorama van Naaldwijk omstreeks 1840. Van rechts naar links, de joodse synagoge aan de Heilige Geesthof, de hervormde kerk, de katho lieke kerk en de graanmolen. twee handen te tellen en bleek voor het merendeel import te zijn. Telden de orthodoxe protes tanten tot 1880 slechts enkele procenten, na de Doleantie van 1886, waarbij de gereformeer den zich op instigatie van Abraham Kuyper organiseer den in eigen gemeenten, steeg hun aantal geleidelijk aan tot een vijfde van de Naaldwijkse bevolking. Zowel orthodoxe protestanten als ook de katholieken welke laatsten een derde van de be volking uitmaakten, probeer den in Naaldwijk de gelederen zoveel mogelijk gesloten te houden en dit droeg bij aan vergroting van hun machtspo sitie in de zich breed op ma kende verzuiling in het laatste decennium van de vorige eeuw. De katholieken bezaten in Naaldwijk al op het eind van de achttiende eeuw een „kerk- huijs". Nu kwamen daar scho len bij. Tot grote conflictën kwam het overigens nauwelijks. Een uit zondering was de herdenking van de bevrijding van Den Briel van 1572 door de geuzen, een gebeuren dat in 1872 natio naal werd herdacht en waarbij de katholieken geacht werden zich aan te sluiten. Maar de herinnering aan de martelaren van Gorcum deed de katholie ken daar toch anders over den ken. Het gemeentebestuur van Naaldwijk had iedereen ver zocht de vlag uit te steken, maar pastoor Lazaar bleek daar geen oren naar te hebben. Toen groepen protestanten door het dorp trokken bm de weigeraars te manen de vlag uit te steken, leidde dat tot on geregeldheden. Bij een aantal katholieken werden de ruiten ingegooid. Burgemeester Van der Goes, zelf een vrijzinnige hervormde, was zo boos over de weigering van Lazaar dat hij de bisschop vroeg om over plaatsing van „dien fanatieken priester". Het mocht niet ba ten. Lazaar werd beschreven als een man die als een der wei nigen de dominante burge meester het hoofd wist te bie den. De verzuiling in Naaldwijk was niet volledig. Op het ter rein van de politiek en het on derwijs was zij het meest suc cesvol. Maar in het uitgaansle ven lukte ze minder. Ook in het economisch leven bleven de leden van de verschillende groeperingen volop contacten met elkaar onderhouden. Con fessionele coöperaties kwa men niet van de grond. Groot wijst ook op een positief aspect van de verzuiling in Naaldwijk in het bijzonder en in het Westland in het alge meen. De christelijke ideeën over de plaats van het gezin in de samenleving en de kerkelij ke pleidooien voor het grote gezin vonden een willig oor bij de katholieke en gereformeer de tuinders. Zij pasten ook bij hun belangen als kleine zelf standigen. Frans Groot: Roomsen, recht- zinnigen en nieuwlichters. Ver zuiling in een Hollandse plat telandsgemeente, Naaldwijk 1850-1930. Uitgverij Verloren, Alexanderlaan 14, 1213 XSHil- versum. Prijs 49,-. Het eerste exemplaar van het boek wordt maandag aan burgemeester J. de Bruin aangeboden. Idoor AART HEERING VATICAANSTAD - Na twee dagen van overleg in Qenève tussen de Vati caanse afgevaardigden kardinaal Cassidy en aartsbisschop Dupré en metropoliet Kyrill van Smolensk namens de Russisch-orthodoxe kerk, de kans op een breuk tussen de twee grootste christelijke kerken aan zienlijk verminderd. TJit een gisteren door het Vati caan verspreid document blijkt dat de oorzaken van de qpmin tussen katholieken en orthodoxen nog niet uit de weg zyn geruimd, maai' dat de on derlinge dialoog na anderhalf jaar van feitelijke opschorting weer op gang is geraakt. De als 'Concordaat' gedefi nieerde verklaring maakt mel ding van een 'oprecht en vrij' gevoerde discussie en de wil om praktische oplossingen te vinden voor de twee voor naamste twistpunten. Het eer ste betreft de benoeming in het gebied van de voormalige Sovjetunie van zes 'apostoli sche bestuurders'. In de prak tijk vervullen die de functie van bisschoppen, maar het Va ticaan heeft de voorkeur gege ven aan deze tactische term om bij voorbaat de beschuldi ging te ontkrachten dat het binnen het 'orthodoxe jachtge bied' een alternatieve hiërar chie zal willen scheppen. Dat heeft niet mogen baten, want de Russische kerk beschuldigt het Vaticaan al meer dan een jaar van 'schaamteloze beke ringsijver'. Cassidy en Dupré hebben daarom in Genève trachten uit te leggen dat dit conflict op een misverstand berust en dat de nieuwe offi cieuze bisdommen alleen be doeld waren voor de zielzorg van de al bestaande katholieke gemeenschap. Het slotdocu ment geeft echter toe dat er sprake blijft van een 'verschil lende inschatting van de fei ten' Van orthodoxe zijde is de bezorgheid uitgesproken dat sommige katholieke struc turen de werkelijke pastorale behoeften te boven gaan en wil tot expansie vertonen'. Ook in de kwestie van de geü nieerde kerk in de westelijke Ukraine blijven de oude me ningsverschillen bestaan. Deze katholieke kerk met Griekse ritus werd in 1946 op last van Stalin ontbonden, waarna haar circa 4.000 kerken aan de Russisch-orthodoxe kerk werden toegewezen. Toen 40 jaar later Gorbatsjov een einde maakte aan de dis criminatie van de katholieken eisten die niet altijd even zachtzinnig hun oude rechten op, waardoor 1500 orthodoxe priesters dakloos werden. In het document wordt herinnerd aan het akkoord tussen de paus en de Russische patri arch Alexej II van januari 1990. Daarin werd ondermeer vast gelegd dat de verdeling altijd diende te verlopen via een vreedzaam overleg, waarbij de huisvesting van beide confes sies gegarandeerd werd. In de praktijk kwam daar niets van terecht en ook nu nog wordt gesproken van een 'verschil van mening over de wijze waarop deze beginselen gerea liseerd moeten worden' „Ter voorkoming van misver standen", wordt nu aange drongen op overleg tussen apostolische bestuurders (daarbij inbegrepen de geü nieerde bisschoppen, verklaar de de Vaticaanse woordvoer der Navarro Valls) en ortho doxe bisschoppen in hetzelfde gebied. Met name wanneer de katholieken die momenteel in aantal groeien nieuwe paro chies willen stichten. „Beide delegaties hebben dank zij de dialoog kennis kunnen nemen van elkanders standpunten en zijn daardoor tot een beter we derzijds begrip geraakt", schreven de onderhandelaars hoopvol. Het Geneefse Concor daat is daarmee vooral een in tentieverklaring, die over tien dagen zijn eerste test zal on dergaan. Op 15 maart komen in Istanbul de patriarchen van de verschillende orthodoxe kerken bijeen. Dan zal blijken in hoeverre het overleg in Ge nève heeft bijgedragen tot een versoepeling van hun anti- Roomse houding. EI Sublieme slag Fokker b De principe-overeenkomst die Fokker heeft gesloten rneF Deutsche Aerospace (DASA) is een sublieme slag voor de NeL derlandse vliegtuigbouwer. Fokker is er met geweldige drulL op de DASA in geslaagd een nieuw Duits-Frans-Italiaans confev sortium te splijten, dat een zeer grote concurrent had kunneilel worden indien het daadwerkelijk was overgegaan tot df° bouw van vliegtuigen. cl In plaats van te kiezen voor een miljarden-verslindend pro|e, ject a la Airbus, hebben de Duitsers blijkbaar meer gezien irek een investering in de samenwerking met Fokker. Voor denj Duitsers snijdt het mes aan twee kanten: ze zijn op korte teriei mijn aanzienlijk minder geld kwijt, terwijl ze tegelijk via1* Fokker een behoorlijk stevige greep op de markt voor regioH nale verkeersvliegtuigen krijgen. r FOKKER ziet zich, als alles doorgaat, verzekerd van de Duit sers als toeleverancier van de Fokker 100 en hoeft niet naar stig te zoeken naar een nieuwe fabrikant die onderdelen vooi 1 dit vliegtuigtype levert, iets dat de produktie zeker enige tijd in de war zou hebben gestuurd. BOVENDIEN kan Fokker nu versneld doorgaan met de ont wikkeling van nieuwe vliegtuigtypes, die al geruime tijd op de tekentafel liggen te wachten. Met een familie van regiona>r le verkeersvliegtuigen kan Fokker haar aandeel in de markl^ verstevigen en kan ze de concurrentie met de Amerikanetf beter aan. c Toch zijn er rond de samenwerking met DASA vraagte j, kens te plaatsen. Wat is de rol die de Duitsers zichzelf toeëi e genen? Het is niet aannemelijk dat zij genoegen zullen bliji c ven nemen met de rol als toeleverancier. Daarvoor is het verj j langen om in Duitsland een sterke vliegtuigindustrie op te i bouwen veel te groot. j ZOLANG Fokker voortborduurt op bestaande vliegtuigty j pes hebben de Nederlanders de overhand. Het is echter te verwachten dat de Duitsers een leidende rol zullen opeisen zodra de opvolger van de Fokker 100 familie ter sprake komt. 1 En dan is het te hopen dat de Nederlanders en Duitsers hel1 bijltje er niet zo snel bij neer zullen leggen als in het verle: j den, toen de samenwerking tussen Fokker en de Vereinigte Flugtechnische Werke (VFW) stukliep op onwil en onbegrip. WILLEN Fokker en DASA dit keer de vruchten plukken van 1 samenwerking, dan zullen ze niet alleen naar de nabije toe-1 komst moeten kijken, maar vooral hun bereidheid moeter uitspreken om samen op basis van gelijkwaardigheid iets op te bouwen. JOHANNESBURG - Het bestuur van de Nederduitse Gerefor meerde Kerk (NGK), de grootste blanke kerk in Zuid-Afrika, heeft alle vooraanstaande theologen en functionarissen van de kerk verboden in het openbaar hun mening over het referendum van 17 maart kenbaar te maken. Eerder had de kerk ervan afge zien haar leden een stemadvies te geven.. Het verbod volgt na een klacht van voorzitter Jaap Marais van de uiterst-rechtse Her- stigte Nasionale Party. Hij protesteerde bij de kerkleiding tegen een uitspraak van een NGK-theoloog op de televisie. Deze meen de dat de NGK haar leden zou moeten oproepen bij het referen dum 'ja' te stemmen. Andries Treurnicht van de conservatieve partij liep zondag de kerk uit nadat de predikant voor ja-stem-_ men tijdens het referendumn had gepleit. Wij geloven. Maar niet in: "eigen schuld dikke bult:' Stasi-contacten - De katho lieke kerk van Oost-Duitsland heeft besloten alle priesters en leken te laten onderzoeken op banden met de Oostduitse ge heime dienst Stasi. In een gis teren openbaar gemaakte ver klaring van de kerk staat dat de betrokkenen er over heb ben geklaagd in het verleden „steeds opnieuw door de Stasi benaderd te zijn". Enkelen vreesden als verklikker in de archieven opgenomen te zijn. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Rinsumageest-Sy- brandahuis en Foudgum c a.(SOW) (toez.) G.H Labooij. kandidaat te As sen. Aangenomen de benoeming tot pastoraal werkster te Rinsumageest- Sybrandahuis en Foudgum c a. (SOW) mevr K.D. Labooij-Koole, wonende te Assen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Wetsinge-Sauwerd S. de Jong, kandidaat te Kampen. Bedankt voor Hoogkerk L. Solliete Delfzijl. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Kantoor Apothekersdijk 34. Leiden Telefoon 071 -122 244 Telefax: 071 -134 941 Postadres Postbus 11. 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717 Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49): G - J. Onvlee (chef-redacteur) F Buurman. K van Herpen. K van Kesteren, R. Kleijn, drs. R Koldenhof, M Kroft, T Pieters en M Roso, Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C van Haersma Buma, A. van Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G Ansems (coordinator). B Jansma. H Piet Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L Kooistra. drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef). S. Evenhuis. S Pieterse Redactie-secre e (tel. 070 - 3190 819) T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K Swiers, M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H Bijleveld, D Hofland, P. Koopman. D van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B van Huèt (Panjs), M de Koninck (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijne (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster drs. M de Cocq. Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op m« 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling- per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244 Telefax voor'uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 n 18.00 tot 19 00 uur, op z, 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2