Uit Emissie maakt winst op aandeel Fokker onzeker mmm Tarieven medisch specialisten omlaag Bloemlezing CcidócSoöumt 2 10 13 14 RDM gaat tiet mee taar China 2995® HISWA '92 'Weerzinwekkend uiterlijk' reden voor afwijzing stageplaats rl4 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeidoeSouaant DONDERDAG 5 MAART 1992 CCICLóc <2o 22 PAGINA'S in drie katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25280. Losse nummers 1,50. Naaldwijk was centrum van kerkelijke vrijzinnigheid Dwang bepleit bij aannemen vrouwen i Rillen van de gedachte aan Randstadprovincie Feyenoord dankt hoop aan foutje Zanger Steve Harley wordt gekweld door hevige twijfels BIJLAGE geestelijk leven/opinie binnenland buitenland beurs 1 f) economie leiden/regio dienstverlening sport kunst/rtv rtv-programma s weer/puzzel'menu Groter aantal ski-ongevallen AMSTERDAM - Het aantal Neder landers dat tijdens de wintersport in de krokusvakantie gewond is ge raakt is in vergelijking met vorig jaar toegenomen met elf procent. Het totaal aantal gerepatrieerde Nederlanders tijdens de krokusva kantie komt daarmee op ruim twee honderd, zo heeft de hulpverle ningsorganisatie SOS Internatio nal gisteren bekendgemaakt. Ook dit jaar blijkt Oostenrijk met ruim zestig procent meldingen de be langrijkste vakantiebestemming van de skiënde Nederlander. Het lage prijspeil van Oostenrijk maakt het land tot Europa's meest bezoch te wintersportgebied. „Libië haalt geld uit Europa weg" LONDEN Libië heeft voor 2 a 3 mil jard dollar aan banktegoeden uit Euro pa teruggetrokken en overgebracht naar banken in het Midden-Oosten om verwachte sancties wegens de Locker- bie-zaak voor te zijn, zo meldt de Britse Financial Times. Libië weigert gehoor te geven aan het verzoek van de VS en Groot-Brittannië om de twee verdach ten van de Lockerbie-aanslag in 1988 uit te leveren. Frankrijk heeft om de uitlevering gevraagd van vier Libiërs die worden verdacht van de aanslag op een Frans vliegtuig boven Niger tien maanden later. Libië heeft een beroep gedaan op het Internationale Hof van Justitie in Den Haag om de VS en Groot-Brittannië te verbieden tot ge wapende actie over te gaan. Milieu oorzaak van meeste sterfgevallen GENEVE Ongeveer driekwart van de 49 miljoen mensen die jaarlijks in de wereld overlijden, sterft aan een ziekte die het gevolg is van slechte milieu omstandigheden en een voor de gezondheid scha delijke levensstijl. Zo'n twee en een half miljard mensen lijden aan kwalen die worden veroorzaakt door gebrek aan schoon water en goede sanitaire voorzieningen. Dit is de conclusie van het rapport 'Gezondheid en Milieu' dat na een tweejarig onder zoek is opgesteld door een werkgroep van de We- reldgezondheidorganisatie van de Verenigde Na ties (WHO) in Genève. Slechte milieu-omstandig heden leiden in de meeste gevallen tot kanker en infectieziekten. De samenhang tussen de sterke bevolkingstoename, de groeiende armoede, het verkwistende gebruik van natuurlijke hulpbron nen en de vervuiling door afval is volgens de ex perts van buitengewoon grote betekenis. Ook Republikeinen tegen begroting Bush WASHINGTON - Het Huis van Afgevaardigden heeft de begro ting van president Bush voor 1993 afgewezen. De Democraten, die in beide kamers van het Con gres in de meerderheid zijn, vin den dat Bush te veel geld blijft uitgeven aan defensie. Zij willen dat het einde van de Koude Oor log wordt weerspiegeld in lagere defensie-uitgaven en dat meer geld wordt vrijgemaakt voor on derwijs en gezondheidszorg. Be halve alle 250 Democraten stem den ook niet minder dan 119 le den van Bush' eigen Republi keinse Partij tegen de begroting. Slechts 42 Republikeinen stem den voor. Politie Israël vreest wraak na arrestaties - TEL AVIV - De Israëlische politie vreest wraakacties tegen de Arabische bevolking in noordelijk Galilea, nu bekend is ge worden dat vijf inwoners uit dat gebied zijn gearresteerd op verdenking van de moordaanslag op drie Israëlische soldaten in een militair tentenkamp, ruim twee weken geleden. De vijf Arabieren, allen Israëlische staatsburgers, hebben toegege ven, dat zij behoren tot de extreme Islamitische Jihad-bewe- ging. De politie wilde nog niet de namen van de verdachten bekendmaken om de families van de gearresteerden tegen wraakacties te beschermen. Wel werd bekend, dat al eind vori ge maand drie broers uit het dorp Nushreifeh gearresteerd waren. De politie vond in hun huis de vier geweren die de in filtranten in het militaire kamp bij Ramat Menashe na de moord hadden buitgemaakt. Gisteren werden een leraar en de secretaris van de Islamitische Beweging gearresteerd. Het nieuws over de arrestatie van de vijf veroorzaakte een schok in Israël, omdat dit de eerste keer is, dat Israëlische Arabieren betrokken zijn bij zo'n misdaad. SCHIPHOL - De beleg gers van de vliegtuigfabri- kant Fokker kunnen hun borst natmaken. Fokker wil in de tweede helft van april met een emissie van een half miljard gulden komen. Wat de gevolgen daarvan zijn voor de ont wikkeling van de winst per aandeel kon het be drijf gisteren tijdens de toelichting van de jaarcij fers over 1991 echter geen duidelijkheid scheppen. Volgens de financiële man van Fokker, R.F. Hendriksen. wordt het aandelenkapitaal „aanzienlijk" uitgebreid, om de ontwikkelings- en produk- tiekosten voor de Fokker 70 te kunnen dekken. Of het een claimemissie of een „gewone" aandelenuitgifte gaat worden, is nog niet bekend bij Fokker. De emissie wordt volgens Fok ker geplaatst op de „belangrij ke" beurzen, zoals die in de Verenigde Staten en het Vere nigde Koninkrijk. De Amster damse effectenbeurs wordt overgeslagen. Giéteren kondigde de Neder landse vliegtuigbouwer tevens aan dat met de Duitse vlieg tuigfabrikant Deutsche Aeros pace in principe te hebben be sloten tot een verregaande sa menwerking. Deutsche Aeros pace behoort tot Daimler- Benz, het grootste industrie concern van Duitsland. Door de krachtenbundeling ont staat in Europa een vliegtuig- producent van het formaat van Boeing en Airbus en die de grootste producent ter wereld is van straalverkeersvliegtui- gen voor het vervoer van 70 tot 130 passagiers over de korte en de middellange afstand. Vierde verdachte aangehouden in ontvoeringszaak HAARLEM De politie heeft eergisteren een vierde ver-, dachte aangehouden in de ont voeringszaak van een vijfiten- jarige Haarlemse jongen. Het gaat om een negentien-jarige man uit Rotterdam. Persoffi cier van justitie mr. C.J. Hem mes-Boender heeft dit van daag bevestigd. De Rotterdammer wordt ervan verdacht dat hij de jongen heeft bewaakt toen deze werd vastgehouden. Hij zou van middag bij de officier van jus titie worden voorgeleid. De Haarlemse jongen werd vo rige week woensdag ontvoerd. Zaterdag maakte de politie in Rotterdam een einde aan de ontvoering. Bij de bevrijding van het slachtoffer werden drie Rotter dammers gearresteerd. Zij zit ten nog in voorarrest. Compromis over ivoorhandel KYOTO De vijf zuidelijke Afrikaanse landen, die eerder de hervatting van de handel in ivoor eisten, hebben vandaag op de Conferentie over de handel in bedreigde dier- en plantensoorten voor een verrassing gezorgd door aan te geven dat zij bereid zijn tot een compromis. Jean-Patrick Leduc, woordvoerder van CI TES (Conventie over de internationale handel in met uitsterven bedreigde dier- en plantensoorten), maakte bekend dat Botrwa- na, Malawi, Namibia en Zimbabwe bereid zijn een vrijwillig mo ratorium op de handel in ivoor in te stellen voor een redelijke pe riode. Zuid-Afrika heeft een soortgelijke verklaring uitgeven. Pools treinstel als jongerencafé De voorbijgangers keken gisteren hun ogen uit. Normaal arriveren de treinen onder het Stadhuisplein in Zoetermeer. maar gistermorgen stond een treinstel op het plein. Een oud Pools exemplaar uit de jaren veertig werd met een kraan van 35 ton van de vrachtwagen getild Het bejaarde treinstel, een passagierstrein met een gewicht van 6,5 ton, komt na een opknapbeurt te staan in een nieuw jongerencafé dat in mei wordt geopend. foto anp RIJSWIJK - Staatssecre taris Simons (volksge zondheid) heeft gisteren met de specialisten, de ziekenhuizen en de drie organisaties van verzeke raars overeenstemming bereikt over de verlaging van de tarieven van de medisch specialisten. Het akkoord leidt er toe dat de particuliere tarieven van de specialisten op 1 april 2,8 pro cent omlaag gaarn Afhankelijk van de snelheid waarmee het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG) nieuwe tarieven kan vaststellen gaan de particuliere tarieven op 1 april of 1 mei met nog eens met 0,3 procent extra omlaag en de ziekenfondstarieven met 3,85 procent. De tarieven van de psychiaters, die via de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) worden betaald, dalen dan met acht procent. Simons dreigde verscheidene malen dat hij zou ingrijpen als de specialisten niet met een ac ceptabel voorstel voor tariefs verlaging zouden komen. Hiermee moesten de over schrijdingen goed worden ge maakt. De partijen bleven het gisteren oneens over een bedrag van tien miljoen gulden. Maar Si mons laat dat voorlopig „val len". Hij vindt het te klein om er „messen over te trekken", zei hij na afloop van het be raad. Belangrijk vindt Simons de gemaakte afspraak dat WVC en de vijf organisaties de ko mende anderhalve maand sa men een programma gaan uit werken om de doelmatigheid van de specialistiscne zorg te vergroten. Simons verwacht fi nanciële winst van een grotere doelmatigheid, al valt nu nog niet te voorspellen hoeveel geld ermee zal worden be spaard. Onnodige onderzoe ken en behandelingen moeten worden vermeden. Er zijn nu binnen diverse specialismen tussen de artsen onderling nog grote verschillen in aantallen verrichtingen. Pagina 3: Consumentenbond verwacht verlaging ziekte kostenpremie Geen problemen Feyenoord-Spurs ROTTERDAM Aan de relgeschiedenis van Feyenoord-Totten- ham Hotspur is gisteravond in de volle Kuip geen derde hoofd stuk toegevoegd. Na 1974 en 1983 gingen 'Rotterdam-Zuid' en 'Noord-Londen' elkaar niet voor een derde keer met grof geweld op de tribunes te lijf. Niet alleen de thuisclub (1-0 overwinning! maar ook de Rotterdamse politie mocht zich daarom de grote winnaar noemen van een avond Europa-Cupvoetbal. „Geen noe-< menswaardige problemen", vertelde een woordvoerder van dé politie. Couppoging van leger Burundi mislukt BUJUMBURA - In de Oostafrikaanse staat Burundi heeft een groep militairen vergeefs geprobeerd de macht te grijpen. Rond 30 militairen zijn gearresteerd. Volgens de Burundese radio wa ren opstandige troepen naar een kazerne in de buurt van de hoofdstad getrokken om een coup te beginnen. De opzet misluk te omdat de bij Bujumbura gelegerde militairen weigerden mee te werken. Met de coup hoopten de militairen te voorkomen dat het geplande referendum, over de vraag of Burundi een pluralis-] tische democratie moet worden, zou doorgaan. Vooral gedurende de nacht en ochtend wat regen. Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden. In de loop van de dag nu en dan I zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Wind draaiend naar zuidwest tot west, matig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJsselmeer vrij krachtig tot krachtig, 5 tot 6. .OTTERDAM - De Rotter- lamsche Droogdok Maat- jchappij RDM gaat niet met linister Andriessen (economi- ;che zaken) mee naar China. )e RDM legt de uitnodiging an de minister naast zich neer imdat het bedrijf geen moge- ijke opdrachten uit China ver- 'acht. Toen de Tweede Kamer ee weken geleden een stokje stak voor de levering door DM van vier onderzeeërs aan 'aiwan, nodigde Andriessen le Werf uit mee te reizen naar Ihina. Daar gaat hij eind iaart, begin april heen met in :ijn kielzog een aantal Neder- ;ndse bedrijyen. „Het gaat ins er niet om dat we minder :ans in Taiwan zouden hebben s we mee naar China gaan. aar we beoordelen de kansen China voor RDM als klein", ildus de woordvoerder. RDM 'erwacht niet dat China onder- :eeërs gaat bestellen. En op ■ilieu- en energiegebied zijn le Chinezen volgens de RDM 3-juit op complete pakketten, zo- Is energiecentrales. advertentie 31 ORIGINEEL I 1 ENGELSE I CHESTERFIELD ffiouseoLMtlliam advertentie 7-15 MAART Vrouwen uit Azerbajdzjan rouwen tussen de verse graven van de slachtoffers van het bloedbad in Chodzjali. Veel mensen zijn uit het dorp weggevlucht. Azerbajdzjan heeft gisteren te kennen gegeven in te stemmen met het sturen van blauwhelmen van de VN naar het gebied. foto: epa DEN HAAG - Het zal je maar gezegd worden dat je mon strueus, weerzinwekkend eji eetlustbedervend bent. Een scholier uit Den Haag kreeg het vorig jaar als reden te ho ren waarom hij niet werd aan genomen voor een stageplaats. Hij was niet welkom bij het ca teringbedrijf van het directo raat-generaal milieubeheer van het ministerie. De scholier heeft een aangeboren gebrek aan haargroei. Ook heeft hij flaporen. Volgens de manager van het cateringbedrijf had de scholier er tijdens het kennis makingsgesprek zeer verzorgd uitgezien, had hij zich goed voorbereid op het gesprek en was hij ook zeer beleefd ge weest. Alleen het uiterlijk was de reden van afwijzing. „De mensen komen niet meer eten en worden misselijk van de aanblik". De scholier diende vervolgens een klacht in bij de Stichting Haags Meld- en Re- gistratiepunt Discriminatieza ken. DeNationale Ombuds man oordeelde dat het minis terie, dat een personeelsbeleid voert dat erop gericht is discri minatie te voorkomen, een ac tievere rol had moeten spelen. Dè minister zegt 'de gang van zaken te betreuren'. De 'weer zinwekkende en monstrueuze' scholier heeft inmiddels zijn opleiding met succes afgerond na een iden tieke stage bij een ander mi nisterie. Elsevier, HP/De Tijd, Vrij- en Hervormd Nederland, De Groene. Overal liggen ze voor het grijpen, althans als er voor wordt betaald. Maar als je niet op zo'n blad bent geabonneerd en je wilt toch waar voor je geld hebben is het handig iets meer te weten. Vandaar dat wij elke week bij wijze van service tevoren al een duik in de voorhanden zijnde weekbladen nemen om in een speciale rubriek een bloemlezing te geven van wat de bladen te bieden hebben. Om zo de lezer te helpen zijn keuze in de boekwinkel wat te vergemakkelijken. Het kiezen van een dagblad wordt zo ook niet moeilijk. Want waar vind je die service anders en beter dan in de Leidse Courant. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. lp Dagelijks van 10-17 uur. gjr 12 en 13 maart van 10-22 uur. Gratis pendelbus: volg borden Q RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. ^5Ë23 Dhr/Mevr: Voorl: Telefoon: Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) IJJV.VL ue.in«y g 711 84gl 003000 J

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1