Muziek INTERVIEW/ Ed Spanjaard Uit Leidse Courant i donderdag 5 maast 1992 outhside Johnny imply Red (Verwacht onder voorbehoud) 5 MAART Little village - Ahoy, Rotterdam. 7 MAART Billy bragg - Paradiso, Amsterdam. Gotcha - Kasteel, Alphen a/d Rijn. Sans rancune - Podium, Schiedam. 8 MAART Steve harle y cockney rebel - Parkzicht, Rotterdam. 9 MAART Lou reed - Carré, Amsterdam. Cowboy junkies - Paradiso, Amsterdam. 10 MAART B.b king - Concertgebouw, Amsterdam. Southside johnny - Paradiso, Amsterdam. John gorka - Tivoli, Utrecht. 11 MAART Senseless things - Nighttown, Rotterdam. Teenage fanclub - Melkweg, Amsterdam. 12 MAART Kaoma - Vredenburg, Utrecht. Greg sage, Senseless things - Tivoli, Utrecht. John gorka - Paradiso, Amsterdam. 13 MAART Ronny jordan - Popular, Rotterdam. Honey b. the t-bones - Patronaat, Haarlem. The accused - Vrije Vloer, Utrecht. 14 MAART Greg sage - Patronaat, Haarlem. Ronnie Jordan - Paradiso, Amsterdam. 15 MAART Tori amos- Roxy, Amsterdam (aanvang: 16 uur). Frank boeuen - Stadsschouwburg, Amsterdam. 17 MAART General lee - Paap, Den Haag. Swans - Paradiso, Amsterdam. 18 MAART Fabulous thunderbirds - Tivoli, Utrecht. My bloody valentine - Paradiso, Amsterdam. Sick of it all en Scatterbrain - Melkweg, Amsterdam. Sans rancune - Is Meddle, Rijpwetering. 19 MAART Simply red - Ahoy, Rotterdam. Entombed, Carcass, Confessor en Cathedral - Paard, Den Haag. Butter mountain boys - Tivoli, Utrecht. Zodiac mindwarp - Melkweg, Amsterdam. Soundgarden en Coc - Nighttown, Rotterdam. 20 MAART Belcanto - Paard, Den Haag. Fabulous thunderbirds - Nighttown, Rotterdam. Twilight zoon - Pater, Den Haag. Saviour - O.L.S., Den Haag. Le rue - Boerderij, Zoetermeer. Soundgarden en Coc - Tivoli, Utrecht. 21 MAART Gallon drunk - Paard, Den Haag. Butter mountain boys - LVC, Leiden. Nightcall - Pater, Den Haag. 150 YEARS OF SAX: Rlnus groeneveld, Barend middelhof en Ben hermans - Boerderij, Zoetermeer. The soft parade - Nederland 3, Wateringen. SiCKOF it all-Scum, Katwijk. Levellers - Patronaat, Haarlem. 22 MAART The levellers en Ernst langhout& the hones -Paard, Den Haag. Tania maria - Vredenburg, Utrecht. Cruz and friends - Pater, Den Haag. 23 MAART Fabulous thunderbirds - Paradiso, Amsterdam. 24 MAART Steve harley cockney rebel - Paradiso, Amsterdam. Ramp stamp - Paap, Den Haag. Rob de nus - Vredenburg, Utrecht. 25 MAART Prong - Paradiso, Amsterdam. 26 MAART Prong - Nighttown, Rotterdam. 27 MAART joe cocker - Ahoy, Rotterdam. Think tree - Paard, Den Haag. The zoo - Pater, Den Haag. LEIDEN E.O. Donderdag 5 maart I Kapelzaal k&o, lazewindsteeg, Leiden, 12.45: iunchconcert door Mitsusko iaruwarti (piano). Werken van 'hopin, Beethoven enMiyosh. Vrudag 6maart I Stadsgehoorzaal, Ireestraat 60, Leiden, 20.15: iteven Mayer in lianistenserie. Werken van Veber, Schumann, Liszt, )ebussy, Ives en Tatum. I Hartebrugkerk, laarlemmerstraat 106, ^eiden, 20.15: Ned. Studenten (amerkoor. Werken van Ischer, Schat, Kerstens, Van er Meulen en Koolmees. Lvc, Breestraat 66, Leiden, 52.00: Signature. I De rank, Golfbaan 99, Woordwijk aan Zee, 20.15: riairck met 'De optocht' (ƒ20, ,00 JUP/P65/K&0 ƒ17,50, t/m 15 n). M10>- 205 zaterdag Ikon] 7 maart I Lvc, Breestraat 66, Leiden, ^pJj.OO: De Dijk (ƒ15). Jazzpodium hothouse, De Jj. Vaag, Aalmarkt 21, Leiden, 11.30: Your Neighborhood LoXiaxophone Quartet (V.S.). 1 Muzenhof, Cor .„„Jordijnsingel, Leiderdorp, J0.15: Deep River Quartet 717,50, CJP/65+ƒ15). Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Gotcha (ƒ12,50). Zondag 8maart De schelft, Noordwijkerhout, 14.00: Van Gogh Kwartet (ƒ17,50). De paauw, Wassenaar, 12.00: Pianoduo Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar. Werken van Mendelssohn- Bartholdy, Schumann, Saint- Saëns en Dvorak. Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Signature. Vrijdag 13 maart LVC, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Beatcream. Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Slagerij Van Kampen (ƒ8). Zaterdag 14 maart LVC, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Honey B. and the T. Bones (ƒ8,50). 'T huysdever, Heereweg 349a, Lisse, 20.00: Tre Donne (zang, fluit, harp); werken van Debussy en Bernstein (ƒ12,50, CJP/65 ƒ10,50). Zondag 15 maart Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden, 20.15: Concert Meesterserie met Arion Kamerorkest olv Alexandra Lascae en met Ed Spanjaard: 'Le grand voilier', een symfonisch gedicht, is zelfs in Frankrijk vrijwel onbekend'. doorAdriaan Hager „Het wordt het langste symfonische pro gramma dat ik ooit heb gedirigeerd", zegt Ed Spanjaard over zijn optreden met het Residentie Orkest. Het 'monsterconcert' met werken van de leden van La Jeune France en van de Groupe des Six begint om half acht, telt twee pauzes en presenteert een veelheid aan composities. Spanjaard is als dirigent van balletorkes ten en van operagezelschappen wel aan lange avonden gewend, maar een symfo nisch programma met werken van negen componisten is uitzonderlijk. Ed Span jaard: „Het wordt een flinke kluif, ook voor het orkest. De meeste werken worden zel den of nooit gespeeld. Er zit dus heel veel nieuw materiaal tussen. Niet allemaal even moeilijk, maar als geheel toch niet echt simpel". La Jeune France werd opgericht door de Franse componisten Olivier Messiaen, An dre Jolivet, Yves Baudrier en Daniel Lesur. Zij zijn op het programma van het Residen tie Orkest stuk voor stuk vertegenwoor digd. De Groupe des Six bestond uit Darius Milhaud, Arthur IJonegger, Francis Pou- lenc, Georges Auric, Louis Durey en Ger- maine Tailleferre. De samensteller van het programma schrapte, onaardig genoeg, de naam van de enige vrouw in dit gezelschap: Germaine Tailleferre. Het concert maakt deel uit van de serie 'Muzikale controver ses'. Volgens de programma-toelichting 'Een serie over een aantal meer of minder geruchtmakende controverses uit de mu ziekgeschiedenis. Programma's vol con trasten'. Ed Spanjaard daarover: „Eerlijk gezegd weet ik niet zo goed wat in dat pro gramma nu eigenlijk de muzikale contro verses zijn, maar op zich is dat niet zo be langrijk. Het wordt een lang, maar ook een Ed Spanjaard waagt zich op 14 maart aan een monsterconcert. Er staan werken van maarliefst negen componisten op het programma, die zelden of nooit worden uitgevoerd. In een vraaggesprek vertelt Ed Spanjaard hoe hij denkt overeind te blijven in deze zee van klassieke geluiden. afwisselend en boeiend concert. Neem nu dat eerste werk: 'Les Mariés de la Tour Eif fel'. Dat is de titel van een ballet-suite, ge componeerd door Jolivet, Auric, Honegger, Milhaud en Poulenc. Vijf componisten die gemeenschappelijk aan één compositie hebben gewerkt". Het is een kostelijk verhaal over een huwe lijksfeest op de eerste verdieping van de Eiffeltoren. Het tweede werk van het pro gramma is van Baudrier, een symfonisch gedicht getiteld 'Le grand voilier'. Span jaard: ,Ik heb zojuist twee lange directiepe riodes in Parijs afgesloten en het aardige is, dat mij bij navraag is gebleken dat dit werk, een symfonisch gedicht, zelfs in Frankrijk vrijwel onbekend is". Ed Spanjaard verheugt zich bij voorbaat op de uitvoering van 'La délivrance de Thé- sée', een zogenaamde Opéra-minute van Milhaud. De componist schreef nog twee van die opera's met een tijdsduur van acht minuten. „La délivrance wordt heel leuk", vertelt Ed Spanjaard. „Het is een compleet 'drama' met elementen als jaloezie, incest, woede, oorlog en het verslinden van Hippo- lytos door een monster. Het is een werk voor vierstemmig koor dat wordt uitge voerd door de zangafdeling van het Utrechts Conservatorium. De 'grote' aria's duren tussen de twintig seconden en an derhalve minuut. Een kostelijk werk". De Suite Delphique van Jolivet werd ge schreven voor blaasinstrumenten, ondes Martenot, harp en slagwerk. De ondes Martenot is een door Maurice Martenot ge construeerd electronisch instrument, wer kend volgens een principe met twee gelei dingen die onderling weinig verschillende frequenties produceren. Door samenvoe ging ontstaan trillingen. „Dit werk heeft in Frankrijk een redelijke bekendheid" aldus Ed Spanjaard, die het veel omvattende pro gramma besluit met 'L'Ascension, quatre Méditations symphoniques pour orchestre' van Olivier Messiaen. „Hij mag toch wel de grootste van 'het clubje' worden ge noemd". Van het vierdelige werk over de hemel vaart schreef Messiaen ook een versie voor orgel. Eigenlijk jammer dat een dergelijk werk is opgenomen aan het einde van een lang programma. Dit omvangrijke werk presenteren aan een publiek dat al een reeks van noten voorgeschoteld heeft ge kregen, is een miskenning van het compo sitorisch genie Messiaen. Muziektheater, Den Haag: Ed Spanjaard leidt het Residentie Orkest in een pro gramma getiteld 'Jeune France en de Groupe des Six'. M.m.v. de mezzosopraan Rachel Ann Morgan, het Residentie Bla zersensemble en de zangafdeling van het Utrechts Conservatorium. Op 14 maart (19.30 uur). Luc Houtkamp speelt duet met de computer Luc Houtkamp (38) speelt saxofoon samen met de computer. Hij improviseert en de machine reageert daarop met elektroni sche muziek, die afgeleid is van de saxo foon. „Ik heb 'm natuurlijk wel tevoren ge programmeerd. De computer kan zelf niets. Vergelijk het maar met een schaak computer", zegt Luc. Luc Houtkamp maakt deel uit van het S L Ensemble (Son en Lumière), dat be staat uit drie componisten, die eigen elek tro-akoestische composities en improvisa ties uitvoeren. De groep is vanavond, mor genavond en op 7 maart in Korzo te beluis teren. Luc blaast al twintig jaar professio neel op de saxofoon, maar hij heeft er nooit officieel voor geleerd. Hij is een autodidact. Dat komt meer voor in de geïmproviseerde muziek. We komen terug op zijn computer. Is hij te vergelijken met een synthesizer Luc: „Min of meer, al gebruiken we in de elek tronische muziek allang geen synthesizers meer. De elektronica is een verlengstuk van hetgeen ik doe. Ik ben niet zo zeer geïn teresseerd in nieuwe klanken als wel in het samengaan van gecomponeerde en geïm proviseerde muziek. Natuurlijk kan ik zelf met mijn saxofoon switchen van improvisa tie naar compositie, maar dan blijft er een scheidslijn. De computer daarentegen be antwoordt mijn improvisatie met de juiste compositie, die hij razend snel tevoorschijn haalt uit het arsenaal van composities dat ik erin heb gestopt. Hierdoor verdwijnt de scheidslijn". Samen met collega Gilius van Bergeijk en beeldend kunstenaar Adri Boon maakte Luc het muziektheaterstuk 'Dulcinea, Dulcinea', dat eveneens op het programma staat. Korzo, Den Haag: S L Ensemble met o.a. Gilius van Bergeijk, Luc Houtkamp en Marion de Laat. Op 5, 6 en 7 maart (21 uur). VER UIT JOHN GORKA'S FOLK-STATUS „Ik voel mij meer thuis voor publiek dan in de studio", zegt John Gorka, die met 'Land of the Bottom Line' een opmerkelijke cd aflevert. De Ameri kaan wordt gezien als de belangrijkste vertegenwoordiger van de nieuwe folk-lichting. Gorka - 11 maart in het Paard in Den Haag - begon zijn car rière in 1976. Om zijn status van com ponist-tekstschrijver te blijven waar maken, schrijft hij dagelijks twee nummers, want „behalve het plezier, baart oefening nog altijd kunst". KAMEROPERA IN ROTTERDAM De driehoeksverhouding, diè rond 1935 in een hotel in Parijs ontstaat tussen de hotelhoudster, een knecht en een gast, vormt de kern van het verhaal van de kameropera 'Hotel Fa- tima', geschreven door de Nederland se componist Peter Goedhart. De ope ra, een produktie van de Stichting De Kist, de Rotterdamse Schouwburg en de Stichting Bent-produkties, gaat 7 maart in genoemd theater in première en is verder van 9 tot en met 11 maart te zien. Pianist steven Mayer treedt twee keer op in Leiden: solo en met een orkest. solisten Steven Mayer (piano) en Godfried Hoogeveen (cello) (ƒ21). DEN HAAG Donderdag 5maart Kon. schouwburg, 20.15: Concert Mathilde Santing, Astrid Seriese en July a Lo'ko: 'The good thing'. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Vera Mann, Pia Douwes, Henk Poort, Joke de Kraijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Korzo, 21.00: S L Ensemble met o.a. Gilius van Bergeijk, Luc Houtkamp en Marion de Laat. Het Paard, 21.30: Popconcert The Gun Club en Maximum Bob. Vrijdag 6 maart Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Janos Fürst m.m.v. Pascal Rogé (piano); werken van Lekeu, Poulenc en Bartók. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 5 mrt.). Korzo, 21.00: S L Ensemble (zie 5 mrt.). Het Paard, 21.30: Popconcert Buffalo Tom en Blake's Babies. Zaterdag 7maart Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest (zie 6 mrt.). Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 5 mrt.). Korzo, 21.00: S L Ensemble (zie 5 mrt.). Kon. conservatorium, 20.15: Symfonie Orkest Bellitoni o.l.v. Alexandra Lascae m.m.v. Viktor Liberman (viool); werken van P. Visser, Sibelius en Sjostakovitsj. Het Paard, 21.00: 'Parels voor de zwijnen II'; met optredens van Arctic Heat, Sister Lovers, Fly Right Trio en popquiz. Zondag 8 maart Muziektheater, 14.15: Residentie Orkest o.l.v. Janos Fürst m.m.v. Pascal Rogé (piano); werken van Lekeu, Saint-Saëns en Bartók. Circustheater, 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 5 mrt.). Diligentia, 14.30: Emerson Kwartet; werken van Hay dn, Bartók en Beethoven. Theater pepun, 15.00: Dick de Graaf Septet. Korzo, 14.30: 'Buiten Westen', festival niet-westerse muziek. Concert door ensemble uit Fez, Marokko. Maandag 9 maart Muziektheater, 20.15: Asko Ensemble en Ned. Kamerkoor o.l.v. Jonathan Nott m.m.v. Roland Pöntinen (piano) en Barbara Borden (sopraan); werken van Vivier en Ligeti (inleiding: 19.15). Congresgebouw, 20.15: Braziliaanse zanger Gilberto Gil. Kon. conservatorium, 19.30: Leerlingen Leo van Oostrom: voorspeelavond saxofoon; 19.30: Leerlingen Mapje Keereweer en Edward Witsenburg: voorspeelavond Dinsdag 10 maart Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 5 mrt.). Diligentia, 20.15: Sjostakovitsj Kwartet; werken van Prokofiev, Sjostakovitsj en Borodin. Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Lunchpauzeconcert; 20.00: The Hub o.l.v. Chris Brown: 'Sonologuest nr. 3'. Woensdag 11 maart Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 5 mrt.). Kon. conservatorium, 19.30: Leerlingen Marcel Baudet: voorspeelavond piano; 19.30: Leerlingen Ali Groen, Frank Minderaa, Bart Schneemann, Remco de Vries en Vicente Zarzo: voorspeelavond hobo en hoorn. Donderdag 12 maart Muziektheater, 12.30: Dufy Kwartet; werken van Stravinski en Dvorak. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 5 mrt.). ruswukse schouwburg, 20.15: Musical 'Tsjechov' (uitverk.). Korzo, 21.00: Jazz in Motion: workshopconcert met Jasper Blom. Kon. conservatorium, 12.45-13.35: Lunchpauzeconcert Koperensemble K.C. o.l.v. Hans Dullaert; werken van o.a. Schickele, Barber en Chu Wen Chung; 19.30: Leerlingen Wilbert Hazelzet: voorspeelavond tra verso. Vrijdag 13 maart Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 5 mrt.). Congresgebouw, 20.15: Musical 'Revue Revue met o.a. Jos Brink, Frank Sanders, Lucie de Lange en Pleuni Touw. Theater pepun, 20.15. Operettegroep Entusiastico met fragmenten uit 'Der Vögelhandler', 'Polenblut' en 'Blume von Hawaii'. Korzo, 21.00: Frances- Marie Uitti (cello/live electronica): 'Kepler's Last Dream Ruswukse schouwburg, 20.15: Harry Sacksioni (gitaar). Kon. conservatorium, 19.30: Slagwerkconcert door leerlingen slagwerkafd. Zaterdag 14 maart Muziektheater, 19.30: Residentie Orkest o.l.v. Ed Spanjaard m.m.v. Residentie Blazersensemble, zangafd. Utrechts Conservatorium e.a.; werken van o.a. Poulenc, Jolivet, Milhaud en Messiaen. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 5 mrt.). Congresgebouw, 20.15: Musical 'Revue Revue' (zie 13 mrt.). Theater pepun, 20.15: zie 13 mrt.). Kon. conservatorium, 13.00-17.30 en 19.30-22.00: Haagse Fed. van Muziekgezelschappen: openb. audities voor harmonie, fanfare en brassband. Zondag 15 maart Congresgebouw, 14.00: Musical 'Revue Revue' (zie 13 mrt.). Diligentia, 14.30: Nikita Magaloff (piano). Chopin - programma; 20.15: Groninger Guitar Duo Duo Flamenco; werken van o.a. Granados, Albeniz en De Falla. Theater pepun, 15.00: Fusion band High Times. Ruswukse schouwburg, 20.15: Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Show Orkest: 'Live from Rotterdam'.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19