Herenstraat Voorhout moet centrum worden Verdichting ESTEC moet Katwijk woonruimte bieden Herenstraat ongezellig: lWd*c<3ow<wtDUIN- EN BOLLENSTREEKDONDERDAG 5 MAART 1992 11 Bowler Van der Stok scoort hoogste serie Man zwaar mishandeld Nieuwe cursus badkamerzingen Bromfietsters komen ten val Dagelijkse boodschappen VOORHOUT - Het win kelaanbod in Voorhout is vooral gericht op het voor zien in de behoefte aan da gelijks noodzakelijke arti kelen. Dat blijkt uit de in ventarisatie van de onder zoekers. De gemeente telt twee winkelgebieden; 35 winkels in de Herenstraat, en 4 aan het winkelcen trum Oosthoutplein. Daar naast is er nog de kleine markt die vrijdags in de Mgr. Broerestraat wordt gehouden, met zo'n 8 kra men. Wat in de huidige si tuatie opvalt is dat de da gelijkse sector goed verte genwoordigd is, in verge lijking met het landelijk gemiddelde voor een plaats van hetzelfde for maat. Voor de niet-dage- lijkse sector is het een an der verhaal en blijft Voor hout ver achter. Met name de sector kleding is duide lijk ondervertegenwoor digd REGIOJOURNAAL Bonsai Het Far East Bonsai Cen tre aan de Kraaierslaan 30 in Noordivijk houdt zater- dag open huis. Van tien tot vier uur kunnen belang stellenden terecht. Er zijn 70.000 uan deze Japanse potboompjes te zien. De goedkoopste kost 25 gul den, de duurste 25.000 gul den. Experts geven daar over informatie. House-party Jongerencentrum OJC houdt op zaterdag in het Cultureel Centrum van Voorschoten een house party. Er staan op deze avond optredens op het programma van Ramon 'R.J. Rule' Roelofs en 'DJ Automatic T'. Ook is er een workshop ingericht met in formatie over house-mu- ziek. De House-party be gint om half negen en de toegangsprijs is tien gul den per persoon. Expositie In galerie Het Oude Raad huis in Warmond expose ren tot en met 2 april diver- se kunstenaars. Lya dei Rooy toont collages van wilde zijdeJanny van der Linde met wandkleden, Jetty Wery met zilver- en edelstenen en Joke van Da- len met sculptures. Het Oude Raadhuis is geopend tijdens de normale kan- tQoruren. Toneel Toneelgroep Pancras staat zondag, maandag. 15 en 16 maart op de planken van Casanova aan de Hoofd straat in Sassenheim. Ge speeld wordt de klucht Pluizebol van de Neder landse schrijver Theo Ak kermans. Het toneelstuk staat onder regie van Joop van der Zwet. Alle ix)orstel- lingen beginnen om acht uur. De toegangsprijs be draagt vijf gulden. VOORHOUT Uit de enque- te onder de Voorhoutse on dernemers komt onder meer naar voren dat de winkeliers de gezelligheid van de Heren straat ver onder de maat vin den. Ook vinden zij dat de winkels te ver uit elkaar lig gen. De spoorlijn wordt door twee derde van hen niet per se als een barriere gezien. Verder zijn de ondernemers vrij po sitief over het fenomeen markt. Over de bereikbaarheid van de Herenstraat zijn de mees te ondernemers wel te spre ken, hoewel er op parkeerge bied nog wel ruimte voor ver- betering is. Gemiste bran ches zijn volgens hen onder meer een viszaak, een speci aalzaak voor ondermode en nachtgoed en een zaak voor kinderkleding. De enquete vroeg ook naar de verplaatsingsbereidheid van de Voorhoutse ondernemers, met name aan hen die ver van de spoorovergang geves tigd zijn. Opvallend is dat de verplaatsinsbereidheid hoog is. Bijna 60 procent is bereid te verhuizen. Ook de consumenten zijn te lefonisch geënqueteerd. Hieruit bleek dat bijna een kwart van de Voorhouters de dagelijkse boodschappen buiten Voorhout doet. En wanneer het om de niet-dage- lijkse producten gaat, zoekt zelfs 70% van de Voorhouters zijn heil buiten het dorp. Vooral naar Sassenheim vindt een grote afvloeiing plaats. Met de omvang van het aanbod in de niet-dage- lijkse sector zijn de Voor houtse consumenten duide lijk niet tevreden. De gezel ligheid in de Herenstraat wordt ook door de consumen ten gemist en de verkeerso verlast wordt als een grote hinderpaal ervaren. 85% van de ondervraagden mist be paalde winkels, vooral in de textielbranche. De vrijdagse markt wordt door bijna de helft van de Voorhouters nooit bezocht. Vooral de geringe omvang van de markt, samen met de aantrekkingskracht van de grote weekmarkt in Sassen heim zijn hieraan debet. Het landelijk gemiddelde voor een plaats tot 10.000 inwoners is 26 kramen, tegen 8 in Voor hout. Ook hier wordt vooral de textielbranche gemist. LEIDERDORP - Mike van der Stok bracht bij bowling Leiderdorp de hoogste serie op zijn naam. Via games van 214, 241, 238 en 168 bowlde hij voor zijn team Chemicon een totaal van 861 pins. Bij Walter Hasse- lo gingen er slechts drie pins minder om. Zijn games voor Drie Kleine Kleutertjes waren 226,165,224 en 243. de hoogste game deze week. Jef Hoebe- richts passeerde voor Bax Spendel ook de achthonderd- grens. Middels scores van 213, 226v, 201 en 162 gooide hij 802 pins om. Chemicon bowlde met 606 pins de beste teamga- me. Drie Kleine Kleutertjes was-goed voor een serie van 2214 pins. Bowlingstanden Leiderdorp: Maandag: Eagles 24- 383; Smikkelshop 24-365,5; Knudde tijgers 23-360; Bax/Spendel 23-356,-5; Limousine Clean 24-331, AHeycais 24-324.5; Jobaak 23-305; Strikeforee 24-301; Triootjes 24-272.5; DHL 24- 260.5; Van Bemmelen 24-238.5. Dins dag: Bax/Spendel 2 24-422,5; Lugt- hart 1 24-414.5; Chemicon 24-393. Mooyenkind 24-351; WVF 24-338,5; PAM 24-329,5; Menuet 2 24-327; Bow ling Family 24-323; Menuet 1 24-315; Pinvreters 24-312.5; MIG 24-298;5; Lugthart 2 24-293; Tamaja 24-256;5; Van Marwijk 24-160,5. Woensdag: Zo- merzorg 22-378; Transavia 23-346; Proshop 23-340,5; Europatuin 23-330; Drie kleine kleutertjes 23-325; Tur- kies 23-314,5; Je ziet maar 23-314; Auto Valkenburg 23-293,5; Jobaak 23- 265,5; Vos Partners 23-257,5; Van Rhijn 23-252; Familie Doorhaal 22- 247; Running Up 23-238,5; Mareton 22-229; De balletjes 23-214,5 Schoolkorfbal LEIDEN - Het jaarlijkse schoolkorfbaltoernooi wordt morgen weer gehouden in de Groenoordhallen. Aan het eve nement nemen achttien scho len deel met 32 teams die in verschillende leeftijdscatego- riën zullen strijden orp de hoogste eer. De aanvang van het toernooi is om 9.00 uur en om ongeveer 14.30 uur is de prijsuitreiking. De toegang tot het toernooi is gratis. ajongens richten 0Vernielingen aan 'ASSENAAR - De Was- inaarse politie heeft gis- ■ravond zes jongeren aan gehouden, die vernielin- ;en aanrichtten in het lorp. zes behoorden tot een oep van twaalf jongeren- rariërend tussen de 13 en 17 jaar, die rond acht uur loor de straten trokken, vernielden ruitenwis- 1, tjers, gooiden containers is (in winkelwagentjes omver en veroorzaakten veel bverlast. De zes hebben be- tend en krijgen een alter- ?'n Jiatieve straf. Jan Alma vertrekt bij Bollenstreek VOORHOUT - Jan Alma, trainer-coach, van de Voor houtse eredivisioniste Bol lenstreek stapt aan het einde van dit seizoen op. De Haagse oefenmeester tekende vorig jaar een con tract voor twee seizoenen maar hij heeft te kennen gegeven zijn verbintenis met Bollenstreek te willen verbreken. De voornaam ste reden voor het vertrek van Alma is de in zijn ogen te kleine speelstersgroep waardoor er niet optimaal gepresteerd kan worden. NOORDWIJKERHOUT - Een 22-jarige Voorhouter is in de nacht van dinsdag op woensdag op de Zeestraat in Noordwijker- hout zwaar mishandeld door vijf onbekende jongens. Het slachtof fer reed op zijn bromfiets naar huis toen hij plotseling werd aan gevallen. Er werd zonder aanlei ding op de man ingeslagen. De Voorhouter liep daarbij een ge scheurde wenkbrauw, diverse schaafwonden, een gekneusd middenrif en gezwollen lip op. Ook werd er bloed in zijn urine aangetroffen. Het slachtoffer is voor behandeling opgenomen in het Diaconessenhuis in Leiden. Inbraak in post kantoor ALPHEN AAN DEN RIJN - Een onbekende hoeveelheid ca deaubonnen is dinsdagnacht ge stolen uit het postkantoor aan de Julianastraat in Alphen. De inbrekers kwamen binnen door een deur aan de achter kant open te bre ken. LEIDEN - Een nieuwe cursus badkamerzin gen begint op 1 april in het Leidse buurthuis Groenoord. De cursus is bedoeld voor iedereen die graag wil zingen, maar dat op speelse, niet-profes- sionele wijze, wil doen. Plezier staat voorop, zangtalent is niet vereist. Het repertoire loopt uiteen van mantra tot smartlap. De cursus telt acht avonden en deelname kost 125 gulden. Wie daarna door wil gaan kan meedoen met het Badkamerkoor dat iedere maandagavond repeteert in het Vlietland- college aan de Beethovenlaan 10 in Voor schoten. Inlichtingen en inschrijving: Leonie van den Beuken, 071-616475. Auto volledig uitgebrand ALPHEN AAN DEN RIJN - Een auto is vanmorgen vroeg aan de Plutostraat in Alphen aan den Rijn door onbekende oorzaak volledig uitgebrand. Het vuur werd rond half vijf ontdekt. Vermoedelijk brandden ook de handremka bels door. De auto rolde naar voren en botste tegen een an dere wagen. Ook die vatte vlam. De brandweer kon ech ter voorkomen dat ook deze auto uitbrandde. Wel liep het voertuig schade op. Kleuter sluit gezin op LEIDERDORP - Een moeder en twee van haar kinderen hebben gister morgen enige tijd opgeslo ten gezeten in een slaapka mer aan de Vosjeslaan in Leiderdorp. Het derde kind -een tweejarig meisje - was namelijk zo vriende lijk geweest de slaapka merdeur vanaf de buiten kant op slot te doen. De po litie moest inbreken om het gezin uit de benarde si tuatie te kunnen bevrij den. LISSE - Een bromfietster van 17 jaar oud uit Lisserbroek en haar 18-ja- rige duopassagiere uit Lisse zijn gis teravond gewond geraakt bij een aan rijding op de kruising Kanaalstraa- t/Heereweg/Berkhoutlaan in Lisse. De bestuurster wilde vanaf de Ber khoutlaan de Kanaalstraat inrijden en verleende geen voorrang aan een 18-jarige fietser uit Lisse. Deze reed op de Heereweg en kwam van rechts. De twee jonge vrouwen kwamen ten val. Zij droegen geen helmen en lie pen licht hoofdletsel op. Het duo werd naar een ziekenhuis overgë- bracht. De fietser bleef ongedeerd. !7, ihatj door WILLEM VAN ALTENA ("fVOORHOUT - De He- Jjenstraat in Voorhout jrioet een groter en gecon centreerder winkelaan- 21 ;jod krijgen. Vooral in de i8iichting van de spoorweg moet worden ge naar verdichting het winkelaanbod. ^Jlen extra winkelvoorzie ning over het spoor in de 2i.jiieuwe wijken Hoogh ^Teylingen en Hooghka- ceivjner is minder gewenst. EON 21 j ily (Jat is de belangrijkste conclu- n't Ie uit een gisteren gepresen- 21 éerd rapport over de positie ^q°an de detailhandel in Voor- afljout tot het jaar 2000. Naast Putjerdichting pleiten de opstel de j£rs ervoor de straat door on- ermeer verkeersbeperkende laatregelen aantrekkelijker maken. Ook zou de Voor- markt wat groter worden en naar een zo entralere lokatie verplaatst eddioeten worden. Ipdrachtgever voor dit door oo'et HaaSse onderzoeksbureau l&P gerealiseerde rapport ras de Voorhoutse winkeliers- ip ereniging WiVo, maar er is ruk samengewerkt met de ge- ïeente, de Kamer van Koop- het KNOV en het mi- van Economische Za- lsth'en. Voor de totstandkoming an het rapport is onder meer DENebruik gemaakt van de gege- 1 vëns van een telefonische en- ^uete onder 300 Voorhouters. in 2 j Jjlodellen ot het jaar 2000 zal er volgens ENhb raporteurs een duidelijk be- L5id moeten worden gevoerd dedetailhandel in Voor- iiiküput weer aantrekkelijk te ma- U en voor de Voorhouters, voor- totl in de niet-dagelijkse sector, komende realisering van H°°gh Teylingen zal 18| ™Juub Pragt en l Joke Kleyweg lïiaar Bataven wee.EIDEN - Tijdens de le- j^envergadering van Bata- I.30 jen Leiden maakte voor gen itter John van Haasteren tfoerkend dat zijn club een eth-ponsorconract heeft af- jks fesloten met AA drink en Q°at als gevolg daarvan de laie ieide Leidse marathon- vad^acks Huub Pragt en 44®ke Pragt-Kleyweg lid afdeeworden zijn van De Ba- la9 ^ven. slap venijn zit in de staart en <js het op nieuws aankomt was woensdagavond in de kan- he van de Leidse Hout ook ft Sevah Als bijna laatste Agendapunt van de ledenver- Dj adering van Bataven Leiden 00 liond „het sluiten van een gaonsorcontract" vermeld, van Haasteren 1 0fieldde daarbij dat er een over- Opkomst is met Raak Neder- en dat de produktnaam drink gekoppeld gaat wor- Zielen aan het op korte termijn alve et hoofdtrainer Bram Wasse- o'gtkar samen te stellen mara- isku70nteam' °vereenkomst is renaP verzoek van Bataven voor na cP periode van drie jaar afge- beioten. Van Haasteren dankte 2 pajan Kulker die ooit zelf een >a,ièj)ntract met Raak had en de Nerfg vhjm^kte voor het be- (iPd'Juur om uiteindelijk deze uter^ereenkomst (en die van de Dabyjataven-Duinrellcross) te slui- afspin. Be4ilosmakelijk met dit con- 0ljact verbonden was de toetre- al11^ van zowel Joke Kleyweg n|s Huub Pragt als lid van Ba- e i4ven Leiden. De tot woensdag het Haagse Sparta utko- %nde marathontoppers zul- K|NIjn dan een hoofdrol krijgen in 23ift AA- drink Bataven mara- ov^onteam, wat op de dag van ine Zilveren Molen wedstrijd maart) voorgesteld zal wor- L- een bevolkingsgroei met zich meebrengen. Dit brengt te vens een vraag naar meer win kels met zich mee. Daarvoor zijn drie modellen mogelijk. Het eerste model voorziet in een vrij groot winkelcentrum in Hoogh Teylingen. Binnen de wijk zal dit de binding sterk verbeteren, maar er bestaat het gevaar dat er een gelijk waardige winkelconcentratie als in de Herenstraat ontstaat. Dit zal dan leiden tot branche duplicering, waardoor de uit straling van een winkelcen trum in Hoogh Teylingen naar de rest van Voorhout beperkt blijft; ook al wegens een bar- rierefunctie van de spoorlijn. Een tweede alternatief is het opvoeren van de verdichting van de winkels in de Heren straat, en dan met name in het deel dat aan de spoorweg grenst. Hier is ook een tweezij dig winkelfront te vinden en er ligt een kavel vrij op de plek van het vroegere gemeente huis. Bovendien kan er aan sluiting worden gezocht bij de realisering van het NS-station. Het verdient aanbeveling om verplaatsing van winkels aan het andere eind van de Heren straat richting spoor te stimu leren vanuit de gemeente. Hiervoor staan verschillende wegen open, zoals bijvoor beeld een 'verhuispremie'. De derde te onderzoeken optie propageert zowel een verdich ting van het winkelgebied aan de Noordelijke Herenstraat, als de vestiging van een solitai re supermarkt in Hoogh Tey lingen. Dit model biedt dezelf de voordelen als het tweede model, zij het in mindere mate. De begeleidingscommissie heeft zich unaniem uitgespro ken voor de tweede variant: de maximale verdichting van het winkelaanbod in de noordelij ke Herenstraat. Over het spoor De uit het rapport sprekende terughoudendheid aangaande winkels over het spoor lijkt moeilijk te rijmen met de plan nen van de Voorhoutse stede- bouwkundige Velthuisen. In de presentatie van de plannen voor Hoogh Teylingen eind 1991 zag hij een prominente rol weggelegd voor de Jacoba van Beierenweg als verleng stuk van de Herenstraat. Ook de onlangs rondgekomen ves tiging van de fietsenzaak van B. Warmerdam aan dezelfde Jacoba van Beierenweg lijkt niet in overeenstemming met de adviezen uit het rapport. Volgens wethouder B. Joon moeten winkels over het spoor niet a priori werden uitgeslo ten. Wel moest men „voorzich tig zijn", mede in verband met een barrierewerking van het spoor. Wat de nieuwe fietsen zaak betreft wilde de heer Joon nog kwijt dat daaraan geen en- Lege ruimtes aan de Herenstraat, zoals de plek van het voormalige raadhuis, zijn geschikt voor de bouw van nieuwe winkels. FOTO: HENK VAN DEN ENDE kele precedentwerking ont leend kon worden, en dat ook Warmerdam zelf had aangege ven de vestiging aan de Jacoba van Beierenweg als een tijde lijke te zien. Wat de verkeerssituatie in de Herenstraat betreft, die door zowel ondernemer als consu ment als zeer hinderlijk wordt ervaren, onthulde de wethou der dat over een paar weken enkele voorstellen zullen wor den gelanceerd. Wel gaf hij duidelijk aan dat er geen spra ke kan zijn van verkeersvrij maken van de Herenstraat, niet zolang de structuurschets niet was goedgekeurd, en de nieuwe infrastructuur van Voorhout gerealiseerd kan worden. Tot dat moment blijft de Herenstraat primair een verkeersweg. KATWIJK - De ruimtelij ke ontwikkeling van Kat wijk kan maar één rich ting opgaan en dat is naar het noorden. Dat is de wei nig verrassende conclusie in de gisteren gepresen teerde tweede fase van de nota 'Katwijk 2000'. In de nota wordt de vorig jaar gepresenteerde profiel schets uitgewerkt in een aantal scenario's. Eind april zal de nota in de raad worden behandeld. Hoewel de titel van de nota an ders suggereert ligt het zwaar tepunt van de plannen pas na het jaar 2000. Dan zullen de ruimteproblemen van de kust- gemeente immers pas in volle hevigheid gevoeld worden. Ruimteproblemen die naast behoefte aan bedrijfsterrein vooral tot uitdrukking komen in een schreeuwend tekort aan woningen voor de eigen bevol king. Tot 2000 kan hierin nog voorzien worden door het vol bouwen van het gebied Zande rij /Westerbaan, goed voor zo'n 1500 woningen. Voor de vijf tien daarop volgende jaren zal er echter ruimte gevonden moeten worden voor nog eens 2000 huizen. Zoals bekend heeft Katwijk zich gedistantieerd van het voorstel van het Samenwer kingsverband Duin- en Bollen streek (SDB) Katwijkers onder te brengen in Voorhout en Hil- legom. Katwijk zelf heeft het oog gericht op uitbreiding van Rijnsoever in noordelijke rich ting, op grondgebied van buur gemeente Noordwijk. De Noordwijkers wisten de Kat- wijkse aspiraties in SDB-ver- band met succes te verhinde ren. Vrijwel alle betrokken ge meenten gingen akkoord met Noordwijks tegenwerping dat het bewuste gebied noodzake lijk zou zijn voor een omvang rijke uitbreiding van ESTEC drijven kunnen blijven en zelfs naar binnen kunnen wor den gehaald. Naast verdichting zou ook ge bouwd dienen te worden in Katwijkerbroek en ten noor den van de gemeente. De voor malige vuilstort aan de 's Gra- vendijkseweg zou daarvoor geen beletsel vormen, zoals wel is geopperd door Noord- wijk. Uit herhaald onderzoek is volgens de opstellers van de nota gebleken dat tussen sportpark De Krom en het duingebied geen sprake is van verontreiniging van de bodem of van het grondwater. De ruimte zou gevonden moeten worden door de ESTEC-uit- breiding in termen van opper vlakte niet toe te staan. Wel zou ESTEC meer mogen bou wen, maar dan alleen op het ei gen - 40 hectare grote - ter rein. Volgens Katwijk is het feit dat daarmee de bebou wingsgraad op zou lopen tot 25 procent in plaats van de door ESTEC gewenste 15 procent „gemeten naar de situatie in de randstad" alleszins aan vaardbaar. „Katwijk kiest dus eenduidig voor verdichting van ESTEC op het eigen terrein, voor wo nen noord van Rijnsoever en voor werken noord van 't Heen", vat de nota de crux van het geheel samen. Deze maand zal al blijken of de provincie de gemeente daarin steunt. Woensdag 18 maart zal de Kat- wijkse optie naast die van de SDB-schets en de plannen van de Leidse regio besproken worden door Provinciale Sta ten. Samen zullen ze betrok ken worden bij de uiteindelij ke invulling van de provinciale Verstedelijkingsnota Zuid vleugel. In afwachting van die nota zal het uiteindelijke structuur plan Katwijk 2000 waarschijn lijk in het nqjaar aan de Kat- wijkse raad worden voorge legd. Iets later dan gepland, maar dat dient volgens het col lege. „gezien de grote belan gen die in het geding zijn", aanvaard te worden. Een deel van Katwijks woningbehoefte dient opgevangen te worden door sanering van dë Prins Hendrikkade/Haringkade waar woningen ge combineerd met kleinschalige bedrijven zouden moeten komen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE en een bedrijventerrein. Kat wijk weigerde daarop een handtekening te zetten onder de SDB-structuurschets. Verdichting Katwijk heeft de hoop op uit breiding naar het noorden ech ter nog niet opgegeven. Men hoopt in rechtsreeks overleg met de provincie alsnog zijn zin te krijgen. Daarbij wijst men er in de nota nadrukkelijk op dat voor Katwijk geen an der alternatief voor handen is. Weliswaar zou men net als Lei den graag willen bouwen op het terrein van het Marine vliegkamp Valkenburg, maar daarop is volgens de gemeente de eerste twintig jaar geen kijk. Volbouwen van de Kool tuin en de Mient, een tweede alternatief, zouden stuiten op grote ecologische bezwaren. Ook zouden deze gebieden no dig zijn voor de toekomstige uitbreiding van glastuinbouw. Katwijk ziet geen ander alter natief dan het verder verdich ten van de bebouwing in het centrum (200 woningen), het volbouwen van Katwijker broek (300 woningen) en ex pansie naar het noorden (1500 woningen). Inbreiden en uit breiden, zoals men dat zelf noemt. Inbreiding zou vooral plaats moeten vinden in het gebied Prins Hendrikkade/Haringka de. De bestaande berijfsbebou- wing zou daarom uitgeplaatst moeten worden naar 't Heen, dat mede daarom een beperkte uitbreiding 13 hectare) in ook ,al noordelijke richting zou moeten krijgen. Wel zouden kleine milieuvriendelijke be-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11