Mourad Louati heeft j nu tien ronden nodig OEPIE LEEST DE KRANT. DAT VINDTl HIJ INTERESSANT. DAGELIJKS HET NIEUWS EN DE ACHTERGROND INFORMATIE. EN S0MS00K WEL DE SENSATIE. Lillehammer is er al bijna klaar voor fiiidaegowcwtSPORT WOENSDAG 4 MAART 1992 Manchester kandidaat Nol de Ruiter roept Pierre van Hooydonk op Leontien van Moorsel geeft in Barcelona baanstrijd voorrang Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. Bel voor meer informatie of folder unieer 070 - 333 93 00 FOTO: PETER VAN MULKIji Ï1 MANCHESTER - Manches- ter heeft zich officieel kandi- i daat gesteld voor de organisa- tie van de Olympische Zomer spelen in 2000. De Britse rege ring heeft de stad bijna 180 miljoen gulden in het vooruit- zicht gesteld voor de bouw van accommodaties. De financiële garantie was voor het Britse nationale Olympische Comité doorslaggevend voor de kandi datuur. „De laatste keer mis ten we geld en bouwgrond. Dit keer komen we beter voor de dag", meende de voorzitter van het Britse NOC Bob Scott. Twee jaar geleden was Man chester ook kandidaat voor de organisatie van de Spelen in 1996. Zaak Krabbe voor commissie IOC NEUSS - De arbitragecom missievan het IOC (Internatio naal Olympisch Comité) dient een beslissing te nemen in de „Zaak Krabbe". Dat heeft Willi Daume gezegd. De voorzitter van het Duitse Olympische Co mité deed die uitspraak in een interview met de 'Berliner Ku- rier am Abend'. Het voorstel van Daume is met verbazing ontvangen door de jurist van de Duitse Atletiekbond (DLV) Norbert Laurens. „Het is geen zaak voor het IOC. Daarom verrast mij deze uitspraak", al dus Laurens. Vorige week nog liet Juan-Antonio Samaranch, voorzitter van het IOC, weten dat de kwestie een Duitse is en dat het IOC zich er niet mee zou bemoeien. Nieuwe sponsor voor marathon ROTTERDAM - De organisa toren van de marathon van Rotterdam, die op 5 april voor de twaalfde keer wordt gehou den, hebben een nieuwe naam- I sponsor aangetrokken. De Stichting Marathon Rotter dam en de Amerikaanse sport schoenen en -kledingfabriek Nike zijn een overeenkomst voor vijfjaar aangegaan. Het is de tweede keer dat de Ameri kaanse firma als hoofdsponsor van de Rotterdamse marathon 1 optreedt. Van 1981 tot en met 1985 was Nike ook hoofdspon sor van de marathon in de Maasstad. Beide partijen wil len geen mededelingen doen over het bedrag dat met de overeenkomst is gemoeid. ZEIST - Pierre van Hooydonk van NAC is de enige speler uit de eerste divisie, die door Nol de Ruiter is opgeroepen voor de Olympische kwalificatiewedstrijd tegen Zweden. Ajax is met vier de spelers de hofleverancier van de selectie. Doelman Van der Sar, Vink, Frank de Boer en Kreek zijn in de groep van zes tien opgenomen. De wedstrijd op woensdag 11 maart in Utrecht is de eerste van twee ontmoetingen. De winnaar plaatst zich rechtstreeks voor. Barcelona.-Voor de verliezer zijn er ook nog mogelijkheden de Olympische Spelen te halen. De selectie ziet er als volgt uit: Van der Sar (Ajax), Zoetebier (Vo- lendam), Roest (FC Utrecht), Luijpers (Roda JC), Vink (Ajax), Van Gobbel (Feyenoord), Numan (FC Twente), Taument (Feye- noord), Ronald de Boer (FC Twente), Frank de Boer (Ajax), Kreek (Ajax), Maas (RKC), Overmars (Willem II), Van Hooydonk (NAC), Meyer (MW) en Huiberts (Roda JC). s door HENK RUIJL I AMSTERDAM - Voor het t eerst in z'n loopbaan zón- j der trainer John Kristalijn aan de ring, is bokser J Mourad Louati er gister avond in geslaagd de weg terug naar de Europese top te vervolgen. De Haag se Tunesiër versloeg de sterke Fransman Martin Camara op punten tijdens het boksgala in de Am sterdamse Edenhal. „Ik heb John gemist", vertelde a de 24-jarige bokser wiens trai ner gisteren werd geopereerd. „Ik miste zijn stem. Maar ik I heb wel veel aan hem gedacht tijdens het boksen". De ex-Eu ropees kampioen stuitte in z'n 1 24e profpartij (tot gisteren: 19 maal winst, 3 keer verlies, 1 maal onbeslist) op waarschijn- J lijk de sterkste opponent tot I nu toe. Louati moest voor het eerst tien ronden van drie mi- l nuten in de ring staan en ver- sloeg de 30-jarige Fransman op 4 punten. De jury was unaniem in het oordeel: 3-0 (99-94,98-96, 98-95). J De Franse kampioen in het 1 zwaarweltergewicht verdiende de sympathie van het publiek door op een onorthodoxe wijze te boksen. Hij maakte grapjes in de ring, was niet wars van show, technisch uitstekend en bleek bovendien te beschik ken over een knap reactiever mogen. Toch besliste Louati de meeste ronden in z'n voor deel en had hij het eigenlijk al leen in de zevende ronde moei lijk. Maar het moest uit z'n tenen komen. Hoe Louati ver der ook uithaalde, de bewee glijke Fransman was niet te vermurwen en ving de klap pen soms met een glimlach op het gelaat op. „Chapeau voor hem", zei Louati na afloop. De Hagenaar bezet na het ver spelen van z'n Europese titel in augustus (tegen de Frans man Fontana) inmiddels de vierde plek op de Europese ranglijst. Z'n come-back ver loopt nu vlekkeloos. Na z'n snelle overwinning op knock out tegen Akim Zeroual in Houtrust Sport heeft Louati thans de tweede opeenvolgen de zege op zak. Op 8 mei hoopt hij in België aan te treden te gen nationaal kampioen Pa trick Vungbo. ,,Op weg naar een nieuw titelgevecht", aldus Louati. De andere Haagse bokser die gisteravond in actie kwam, deed het ook verdienstelijk. Het bevalt amateur Fred Dille- waard (ex-middengewicht) kennelijk goed in het (zwaar dere) halfzwaar-gewicht, want hij ging overtuigend langs Jan de Vos. Nadat de bokser van school Houwaart zijn oppo nent in zowel de eerste als tweede ronde knap in be dwang hield, volgde in de der de en laatste ronde de genade slag. Op de acht tellen rust die De Vos van de Haagse scheidsrechter Arie de Jong kreeg toegewezen, liet Dille- waard een mokerslag volgen. Er volgde een zware knock-out voor de bokser uit Assen. Deze partijen waren flink wat aangenamer dan die van Regi- lio Tuur en Engelsman Herbie Hide. Het publiek mocht zich bekocht voelen door hetgeen de respectievelijke tegenstan ders lieten zien. Tegen de in New York wonende Rotter dammer Tuur is al lange tijd weinig kruid gewassen, maar als dan ook nog eens een onbe kende Mexicaan als Armando Morales Terron wordt gehaald, is er reden al vooraf aan een boeiend gevecht te twijfelen.. De wereldkampioene op de weg van vorig jaar in Stuttgart heeft deze beslissing genomen in overleg met de bondscoa- ches Hoekstra (weg) en Gese- rick (baan). Dat werd gisteren tijdens een bijeenkomst in Schoorl bekend. Het drietal is van oordeel dat het wegparkoers in Barcelona niet zwaar genoeg is voor de Brabantse, die in 1990 in Japan de wereltitel achtervolging voor vrouwen veroverde. Ver leden jaar mikte Van Moorsel zowel op de weg als de baan. Op dat laatste onderdeel faalde ze door een te matige voorbe reiding. Het doel de regen boogtrui op de weg te pakken werd wel bereikt. In april wordt beslist of Bart Veldkamp deze zomer deel uit maakt van de olympische baanploeg in Barcelona. Giste ren werd medegedeeld dat de olympische kampioen van Al- bertville zich in principe vol gende maand bij de gekozen coureurs zal voegen. Er heeft al overleg plaatsgevonden met schaatscoach Krook. Het is de bedoeling dat de winnaar van de gouden schaatsmedaille op de 10.000 meter, uitkomt in de individuele - en ploegenach- SPORTWERELD Atletiek - Atlete Yvonne van der Kolk (23) maakt voortaan deel uit van de groep topspor ters, die door de Rotterdamse Sport Stichting binnen en bui ten de sport wordt gesteund. De Stichting sloot met Stad Rotterdam Verzekeringen een sponsorcontract voor een jaar af, waarin is overeengekomen dat de sponsoring ten goede komt aan de nationale kampi oene op de 1500 en 3000 meter. Zwemmen - De strijd om de wereldbeker zwemmen wordt volgend seizoen uitgebreid met wedstrijden in Azië en Au stralië. Dit seizoen telde de we- Leontien van Moorsel. FOTO id tervolging. Bondscoach G< riek liet er geen twijfel over staan dat de schaatser f eerst zal moeten bewijzen, benadrukte dat het geensï een publiciteitsstunt is var KNWU en/of Veldkamp. „V« kamp heeft al eerder getoij als wielrenner op de baan de voeten te kunnen. Bov dien is de combinatie wielP nen/schaatsen geen m^e waardige", aldus Geserick. fff serick selecteerde de volgej^ renners: Beumer, Cent, y' Bon, Broeren, Van Hamei11 Knaven, Van der Steen, en Veldkamp. 'e u reldbekercyclus zeven v c strijden. Zes ervan werdeie Europa afgewerkt, met de f r le in Palma de Mallorca. »r Voetbal - De Engelse inte: tional Des Walker speelt gend seizoen bij de huiq€ Italiaanse kampioen Sami>r ria. De verdediger van Nottjc ham Forest tekent een drifc rig contract. Met de overga is een bedrag van bijna 'h miljoen gulden gemoeid. Boksen - De Duitse bolr Sven Lange is in de nachtU maandag op dinsdag veroiji lukt. Lange, in 1989 in Athi Europees kampioen in jr halfzwaargewicht, zat in[)( auto van clubgenoot Hh< Hinz die van de weggera^, Hinz overleefde het ongeva- p Tuur bewees al in de tweede ronde dat hij een knock-out bokser is, maar of aan de zege tegen de veertiger veel waarde kan worden gehecht is de vraag. Karei Kleinoot, de Al- phense boksarbiter die af scheid nam, had een beter ver trek verdiend. Het was de 28e overwinning van Tuur in der tig partijen. Hij bokste een keer onbeslist en verloor één partij. LILLEHAMMER - Bart Veldkamp zal zijn olympi sche titel over twee jaar verdedigen in een omge slagen Vikingschip. De bouw van de schaatshal in Hamar schiet al aardig op. Eind van dit jaar is de ope ning. Half februari vol gend jaar zijn er de we reldkampioenschappen allround. De schaatshal ligt 58 kilometer zuidelijk van Lillehammer, het 23.000 inwoners tellende stad je dat de Olympische Spelen van 1994 kreeg toegewezen. Twee jaar voor de openingsce remonie is er al meer olympi sche sfeer dan in Albertville tijdens de Winterspelen. „Dat komt", weet Björn Sand- ness van het organisatiecomité LOOC, „voor een belangrijk deel door de successen van onze sporters in Frankrijk. Ne gen keer goud, dat was zelfs voor een specifiek wintersport- land als het onze uniek". Sandness herinnert zich nog goed, dat de inwoners van Lil lehammer en de omliggende stadjes Ringebu, Oyer, Hamar en Gjövik niet al te blij meer waren met de nominatie van het IOC toen zij dagelijks wer den opgeschrikt door de ont ploffingen van dynamiet voor de aanleg van skipiste, ijshoc- keyhal en bobsleebaan. „De Noren zijn zeer milieubewust. Hier en daar waren correcties noodzakelijk, maar we hebben de natuur geen geweld aange daan". Sandness noemt als voorbeeld de ijshockeyhal in Gjövik. Hiervoor werd een berg uitge hold. De ijspiste wordt geheel in het binnenste van de rots gebouwd. „Binnen heerst een constante temperatuur, waar door weinig energie voor de verwarming nodig is". Met een paar andere deuren kan deze wintersportsportac commodatie eventueel ook dienen als atoomschuilkelder. De bedoeling is dat er na de Olympische Winterspelen pop concerten komen en grote the aterstukken worden opge voerd. Lillehammer, bijna 200 kilo meter ten noorden van de hoofdstad Oslo, ligt slechts 150 kilometer boven de zeespiegel. De stad is omgeven door ge bergte, een inmense vallei en het grootste meer van Noorwe In dit in aanbouw zijnde stadion worden in 1994 de olympische schaatskampioenschappen gehouden. gen. Een paradijs voor natuur liefhebbers. De streek is erg „sneeuwzeker", al lag er ten tijde van Albertville in Lille hammer bar weinig. Het ijs op het Mjösa Meer hield nochtans auto's en ijsvissers met hun buit. Ook in Noorwegen zal de meeste belangstelling naar het skiën uitgaan, het skilopen nog meer dan alpine. In een 4000 jaar oud rotsblok in Rö- döy stond al een skiër afge beeld. LOOC streeft naar gelij ke behandeling van de ver schillende sporten en bracht ze dan ook daar waar de mees te traditie bestaan. Zo kwam het schaatsen (hardrijden, kunstrijden, shorttrack) logi scherwijs in Hamar terecht. Het hardrijden krijgt zijn ei gen vikingschip, een fraai stuk architectuur waarin veel Noors hout verwerkt is. Hamar wordt het vijfde overdekte ovaal in de wereld en de vaste stek voor alle hardrij wedstrijden op Noorse bodem. Een triest WK sprint, zoals afgelopen week einde op het vuile en natte Val- le Hovin, komt in de toekomst in Noorwegen niet meer voor. Veldkamp c.s. hebben over twee jaar niets te klagen over het ijs en ongelijke kansen. Voor de olympische sfeer moeten ze wellicht wachten tot 1998 in Nagano, want zij zullen in Hamar worden onderge bracht. Twee jaar van te voren is er in Hamar nog niets van Olympische Spelen te merken, in Lillehammer daarentegen alles. „Lillehammer 1994" wordt trouwens zo Noors als het maar kan. Alles aan de komen de Olympsische Winterspelen is Noors, behalve het grootste deel van de inkomsten aan ver koop televisierechten en spon soring (TOP Ill-programma van IOC samen met Atlanta '96). De openings- en sluitingscere monie krijgen hoogtepunten uit Noorse folklore en mytho logie. Zo'n zestig miljoen gul den werd besteed om de ver schillende onderdelen een Noorse achtergrond te geven, zoals het vikingschip op het schaatsovaal. Alles Noors Alle medewerkers van LOOC zijn Noors, de technologie is Noors, de bouwstoffen komen uit Noorwegen en de financie ring is geheel voor rekening van de Noorse overheid. De 17e Olympische Winterspelen zullen zo'n twee miljard gul den kosten. De Noorse reke naars becijferden dat ongeveer de helft aan geld terugvloeit in de staatskas, een verlies der halve van een miljard gulden. „Maar na de Spelen beschikt ons land wel over een aantal hypermoderne sport- en multi functionele installaties", aldus Sandness. Noorwegen ver wacht geen hausse in het toe risme. „Noorwegen is te duur voor de massa. We verwachten hooguit de middenklasse, die iets anders wil dan honderden chalets naast elkaar." Lillehammer gaat ten tijde van de Olympische Spelen een groot gebied rondom de stad voor het normale verkeer af sluiten om de toeschouwers massa's tijdig af en en aan te kunnen voeren. Op de meeste wedstrijddagen worden zo'n 200.000 toeschouwers ver wacht. Velen zullen in Oslo worden ondergebracht. De meeste hotels in de omtrek zijn intussen door LOOC on der contract genomen. Zij mo gen hun prijzen tot aan de Olympische Winterspelen niet meer verhogen. De prijzen van slapen, eten en drinken zijn in tussen al gepeperd. Twaalf gulden voor een halve liter bier, vijfentwintig gulden voor een miniscuul cognacje en 300 gulden voor een diner met de specialiteiten zalm en rendier- bieftuk. Bombarie De met veel bombarie aange kondigde partij tussen Herbie Hide en Percell Davis duurde exact dertig seconden. De Amerikaanse verliezer woog maar liefst 122 kilogram en ging nog voor er een werkelij ke stoot was geplaatst al lig gen. Dan was de partij tussen Vlaardinger John Held en Duitser Ralf Rocchigiani veel aantrekkelijker. Held hield aan aan zijn 'prestatiepartij' de Benelux-titel over, maar ver diende die niet zonder twee maal acht tellen rust te hebben gekregen. Het was aan de slechte conditie van de Duitser te danken dat Held er met een mihimaal voordelige score (96- 95)van afkwam. Mourad Louati op archieffoto: „Op weg naar een nieuw titelgevecht" SCHOORL Leontien van Moorsel geeft de olympische baanwedstrij- den de prioriteit boven de wegwedstrijd in Barcelo na.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8