Fokker denkt malaise in luchtvaart te ontlopen 'Er liggen geweldige kansen in Zuid-Afrika' ECONOMIE Landbouwplan van McSharry onzeker Klein belang van koningin Beatrix in Koninklijke Olie Dow Jones-index naar recordniveau ABN Amro wil zetel op de Spaanse beurs Minder huishoudens zitten op zwart zaad CiidacGommvt WOENSDAG 4 MAART 1992 Idoor JO WIJNEN BRUSSEL - De land bouwhervormingsplan nen van Eurocommissaris Ray MacSharry hebben gisteren grote averij opge lopen. Steeds meer EG- landen overwegen de plannen in de ijskast te zetten, dan danwel ze aan een grondige heroverwe ging te onderwerpen. De EG-landbouwministers kregen gisteren in Brussel een compromisplan van hun Por tugese collega Arlinda Cunha voorgelegd, dat zonder veel omhaal van woorden in de prullemand verdween. Daarop bepleitte Cunha aanname van het hervormingsplan „behou dens enkele wijzigingen", zo als hij het noemde. Het verwerpen van Cunha's al ternatief maakte een geheel nieuwe en onverwachte dis cussie los onder de twaalf land bouwministers. De vraag werd geopperd of het plan van MacSharry dat onder meer voorziet in een forse verlaging van de subsidies in ruil voor di recte inkomenssteun aan de Europese boeren niet volle dig herzien dient te worden. Sommige ministers drongen er zelfs op aan een streep te ha len door het zeer omstreden plan van de Ierse landbouw commissaris. Minister Buk man vond dat wat ver gaan, al was het maar omdat „MacS- harry's voorstellen natuurlijk ook goede elementen bevat- Het ziet er nu naar uit dat de landbouwministers zich op nieuw gaan zetten aan wat mi nister Bukman gisteravond al: „een grondige discussie ove de algemene filosofie van he Europees landbouwbeleid' aanduidde. Bij die discussii moet worden ingespeeld oj twee hoofdstromen in het den ken van de EG-ministers. Di bewindslieden van de noorde lijke landen neigen naar de op vatting dat de boer moet wor den gezien als een onderne mer die zich min of meer aai het vrije spel der economise! krachten onderwerpt. Enge land, Duitsland, Denemarker België en ook ons land volgei in zeer algemene lijnen die op vatting. De zuidelijke landei wensen de speciale positie vai de boer meer te benadrukkei en pleiten voor permanente in komenssteun. De noordelijk landen leggen de nadruk oj tijdelijke steun. Een groep van topexperts ei hoge ambtenaren zal zich an dermaal over het voorstel vai McSharry buigen en voor ein< maart een compromis op tafe leggen. De Ier lanceerde zijl plan voor „de meest grootsi hervorming van het landbouw beleid sinds het dertig jaar ge leden werd opgezet" in he midden van de zomer van he vorig jaar. Het plan voorzag ii een zeer forse verlaging van di landbouwsubsidies. Als gevolj daarvan zouden de graanprij zen in drie jaar tijd met 35 pre cent dalen, de rundvfeesprij zen met 15 procent en de melk prijzen met 10 procent. Boe rei die zwaar door deze prijsdalir gen zouden worden getroffer konden vervolgens rekenen oj een directe inkomenssteun. Jaeger 90 Technici leggen in een hangar van Messerschmidt- Boelkow-Blohm de laatste hand aan een prototype van de Jaeger 90. Eind dit jaar moet het nieuwe Europese 'vechtvliegtuig' de lucht in voor de eerste testvluchten. FOTO: EPA DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft tegen de ver wachting in geen belang van meer dan vijf procent in Koninklijke Olie. Een belang van die grootte heeft omgerekend een beurswaarde van 3,85 mil jard gulden. Al jaren duiken er met enige regelmaat geruchten op dat koningin Beatrix aanzienlijke belangen zou hebben in Ko ninklijke Olie. Het blad Fortu ne schatte in 1990 dat Beatrix een vermogen zou beheren van 8,8 miljard. Een jaar la ter echter wprd ze geschrapt van de lijst met miljardairs. Óf de koningin een belang heeft in Koninklijke Olie werd door de Rijksvoorlichtingsdienst niet gemeld. De stroom berichten in het ka der van de Wet Melding Zeg genschap is aan het opdrogen. De aanmeldingstermijn is offi cieel op 3 maart verstreken. Toch zijn ook vandaag nog meldingen verstrekt. Mochten bedrijven later deze week nog meldingen doen, dan zijn zij of de aanmelders van de aande lenpakketten in principe straf baar. Overtreders lopen de kans door de Stichting Toe zicht Effectenverkeer te wor den aangegeven bij de Econo mische Controle Dienst. De maximale boete is 100.000 gul den of twee jaar celstraf. Verrassend was de melding van 20 procent die Joep van den Nieuwenhuijzen heeft in Mulder Boskoop, een fabri kant van rollend materieel. Daarnaast bleek dat Van den Nieuwenhuijzen 49,35 procent van de aandelen Begemann in bezit heeft. Dat belang is gro ter dan de 45 procent die hij zelf in december noemde. Het belang van de familie Heijn in Ahold is inmiddels aangemeld. Via de Stichting Weerpad heeft de familie een belang van 7,66 procent in de Koninklijke Ahold. Het aantal meldingen is voor lopig blijven steken op 900 stuks. Morgen kan de Stich ting Toezicht Effectenverkeer, de beursorganisatie die belas is met de uitvoering van d Wet Melding Zeggenscha (WMZ), de balans definitief oi maken. Het aantal meldinge is aanmerkelijk minder dan d 1200 waarop vooraf gereken was. Opvallend is vooral dé vanuit het buitenland nauw< lijks meldingen zijn binnengt komen, terwijl daar naar vei wachting grote belangen zitte in Nederlandse beursgent teerde bedrijven. NEW YORK - De Newyorkse effectenbeurs is giste ren hoger gesloten onder invloed van gunstige cijfers over de Amerikaanse economie. De Dow Jones-index van de dertig belangrijkste aandelen steeg met 14,98 punten tot een recordniveau van 3290,25. Het vorige record (3283,33) werd geboekt op 26 februari. Het aan tal hoger sluitende fondsen was slechts weinig groter dan het aantal verliezers. De hoop op economisch her stel werd versterkt door de cijfers over de „index of le ading indicators" en de huizenverkoop in januari. Het maandag gepubliceerde indexcijfer van de Ameri kaanse inkoopdirecteuren wijst ook in de goede rich ting. De maximale winst voor de Dow Jones-index be droeg ongeveer 20 punten. De koersstijgingen werden binnen de perken gehouden door de obligatiemarkt, die de kansen op verdere rentedaling ziet verminde ren nu de Amerikaanse economie lijkt op te veren Veertien procent meer passagiers LONDEN In januari hebben de lijndienstmaatschappijen veertien procent meer passagiers vervoerd dan in januari vorig jaar. Dit heeft de LATA, de overkoepelende orga nisatie van internationale lucht vaartmaatschappijen, gisteren be kendgemaakt. Het vrachtvervoer steeg met tien procent. IATA-direc- teur Günter Eser noemde het ver heugend dat het vrachtvervoer zich ook aan het herstellen is. Hij teken de erbij aan dat het transport door de lucht in januari vorig jaar werd geminimaliseerd door de Golfoor log. Eser acht het nog te vroeg om een verwachting voor 1992 uit te spreken. „Amsterdam kanshebber Europese centrale bank" LONDEN - Amsterdam heeft goede kansen om de vestigingsplaats te worden voor de Europese centrale bank. De Nederlandse hoofdstad heeft in vergelijking met andere kandidaten de voordelen van een cen trale ligging, uitstekende luchtverbindingen en relatief goede talenkennis bij de bevolking. Bo vendien zullen de meeste lidstaten van de Euro pese Gemeenschap er weinig voor voelen de bank te vestigen in een groot land. Dit zegt het Britse Henley Centre for Forecasting, een vooraan staand particulier adviesbureau, in een vandaag gepubliceerd rapport. Het bureau heeft onder zoek gedaan naar de kansen van de kandidaat steden in opdracht van stadsdeelraden van Lon den. Behalve naar de Britse hoofdstad en Amster dam is gekeken naar onder meer Frankfurt, Ber lijn, Parijs en Madrid. AMSTERDAM - ABN Amro wil een zetel op de ef fectenbeurs van Madrid veroveren. Daartoe over weegt de bank een belang van negentig procent te nemen in het Spaanse effectenhuis Capital Mar kets Equities (CME). Hiermee is een investering gemoeid van tientallen miljoenen guldens. Een woordvoerster van de bank bevestigde vandaag het voornemen een beurszetel te veroveren. Volgens haar moeten de autoriteiten hun toestemming nog verlenen. Volgens Spaanse financiële kringen is met de acquisitie ongeveer 25 miljoen gulden ge moeid. ABN Amro wil met CME dat vorig jaar vier ton verlies leed en in 1990 tegen een een ver lies van 1,4 miljoen gulden aankeek tevens een breed dienstenpakket ontwikkelen zoals opzetten van beleggingsfondsen, vermogensbeheer, bege leiden van emissies en dergelijke. Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM - Fokker rekent voor de komende jaren op een gestage stij ging van de omzet. Voor 1992 rekent de vliegtuig bouwer op een verdere verbetering van het resul taat. Dat schrijft Fokker in het vandaag verschenen jaarverslag. Hoewel de luchtvaartindustrie als geheel moeilijke tijden doormaakt, denkt Fokker de malaise te kunnen ontlopen. De markt voor het regionale luchtverkeer, de belangrijkste markt voor de Fokker-vliegtui gen, zal de komende jaren al leen maar groeien verwacht men op het Amsterdamse hoofdkantoor. De omzet van Fokker ging in het afgelopen boekjaar met ruim 600 miljoen gulden om hoog tot 3,8 miljard gulden. De winst liet een wat bescheide ner stijging zien met 4 miljoen gulden tot 87 miljoen gulden. Gelet op de gunstige vooruit zichten gaat Fokker na jaren dividend betalen; 75 cent per aandeel van nominaal 10 gul den. In de loop van dit jaar zal Fok ker een beslissing nemen of zal worden overgegaan op de bouw van de Fokker 70 en 130. De beslissing is afhankelijk van de interesse die er vanuit de markt bestaat. Fokker is op timistisch over deze kansen, omdat de markt voor kleinere straalvliegtuigen toe zal ne men. De grote luchtvaartmaat schappijen besteden het regio nale vervoer binnen een land of een continent meer en meer uit aan regionale vliegtuigmaatschappijen. Juist bij deze regionale maat schappijen zal daarom de be hoefte aan kleinere straalvlieg tuigen toenemen, denkt Fok ker. Kostenbesparing Daarnaast is Fokker bezig het aantal types van de Fokker 50 uit te breiden. Naast de be staande civiele uitvoering brengt Fokker een militaire versie op de markt. Aan ver lenging van de Fokker 50 wordt ook doorgewerkt meldt het bedrijf. Met de bestaande Fokkers 50 en 100 loopt het intussen naar wens. Het doorgevoerde pro gramma voor kostenbesparing heeft in 1991 al zijn vruchten afgeworpen. Het bedrijfsresul taat bij de vliegtuigbouw nam, mede daardoor, toe van 39,5 miljoen gulden tot 102,6 mil joen gulden. De omzet nam toe van 2,8 miljard gulden tot 3,4 miljard gulden. Bij onderhoud en reparatie liepen omzet en bedrijfsresultaat sterk terug. De omzet daalde met 15,5 mil joen gulden tot 192 miljoen gulden en het bedrijfsresultaat duikelde ruim 10 miljoen gul den tot 22,2 miljoen gulden. De ruimtevaartpoot bleef op peil. De omzet bleef met 199 mil joen gulden gelijk en het be drijfsresultaat daalde met 1,5 miljoen gulden tot 20,2 miljoen gulden. Ook in 1991 investeerde Fok ker fors in de uitbreiding van de produktiecapaciteit. In to taal werd voor 140 miljoen gul den in nieuwe gebouwen en machines geïnvesteerd. De af schrijvingen bedroegen 64 mil joen gulden, zodat Fokker op nieuw geld moest lenen voor de uitbreiding. Het saldo van betaalde en ontvangen rente verslechterde in 1991 dan ook verder van 40 miljoen negatief tot 62 miljoen gulden negatief. Driewielertje Het is gissen, maar vermoedelijk heeft autofabrikant Daihatsu kapi taalkrachtige volwassenen waarin het kind nog woelt in gedachten gehad bij de ontwikkeling van de BC-7. Het elektrische driewielertje is vanaf morgen in Genève te zien op de internationale autotentoon stelling. FOTO: EPA De handel met Zuid-Afrika bloeit als nooit tevoren. De apartheid is dood. Op dit moment staan maar liefst vijf tig Nederlandse bedrijven op de 'Dutch Trade Fair' in Johannesburg waar zij met steun van staatssecretaris Yvonne van Rooy hun produkten aan de man proberen te brengen. VNO voorzitter Rinnooy Kann gaat in mei; de ministers Lubbers, Kok en Van den Broek in augus tus. De problemen met investeringen door Nederlandse bedrijven in Zuid in het objectieve, politieke risico van instabiliteit van het land. door LEO ENTHOVEN DEN HAAG - Het Nederland se bedrijfsleven is zich goed bewust van de kansen in het 'nieuwe' Zuid-Afrika, maar ook van de risico's. De aan dacht richt zich op dit moment vooral op de handel en niet op investeringen voor de lange termijn. VNO-voorzitter dr. A.H.G. Rin nooy Kann gaat in mei op be zoek in Zuid-Afrika, als gast van de Zuidafrikaanse rege ring. Hij is zeer optimistisch over de mogelijkheden voor het Nederlandse bedrijfsleven. In 1979 was hij er al eens enke le dagen. „Ik vond het een schitterend land met geweldi ge kansen waar tegelijkertijd zwaar de domper van die harde apartheidspolitiek op rustte. Dat gaf een heel onbehaaglijk gevoel". Nu de deur open staat naar een betere toekomst is hij optimis tischer: „Er is geen enkel prin cipieel verschil van inzicht met het ANC. Het ziet in dat het voor de economische toe komst van' Zuid-Afrika van groot belang is het land maxi maal open te stellen voor bui tenlandse investeringen. Al leen de uitwerking is voor het ANC een probleem. Voorberei dingen vindt het prima, maar het wil op regeringsniveau kunnen meepraten als de in vesteringen daadwerkelijk ge daan worden. Het wil dat in vesteerders wachten". Dus: contacten: ja; contracten: neen. „Ik heb de indruk dat, los van dit argument, bij het Neder landse bedrijfsleven op dit mo ment een bepaalde mate van nervositeit heerst. Het is on duidelijk wat er op politiek ge bied precies gaat gebeuren in Zuid-Afrika. De handelsbe trekkingen bloeien en breiden zich snel uit. Dat loopt alle maal best. Bij investeringen gaat het om de lange termijn en om vaak grote bedragen en corresponderende risico's". Nationalisatie Het ANC heeft het vaak over nationalisaties. „Het ANC realiseert zich steeds meer dat sommige uit spraken niet stimulerend zijn voor potentiële investeerders. Dan heb ik het over nationali saties of niet, over schuldenaf lossing of niet, over winstex- .port of niet. Toen ik in Davos met Mandela sprak werd mij duidelijk dat hij in een lastig parket zit met een achterban die hoge verwachtingen heeft van het nieuwe Zuid-Afrika. Investeerders beoordelen elke investering koel en zakelijk op risico versus rendement. Aan de ene kant verwacht het ANC veel van internationale inves teerders, aan.de andere kant heeft het nogal wat politieke wensen. Mandela begon in Da- vos met te vertellen dat het ANC zich een aantal rechten nadrukkelijk voorbehoudt. Een dag later erkende hij dat het signaal dat hij uitzendt in vesteerders afschrikt". Drs. F.A Engering, directeur- generaal voor de Buitenlandse Economische Betrekkingen leidde vorig jaar een beschei den handelsmissie naar Zuid- Afrika. Hij zegt in een analyse: „De politieke onzekerheid werkt door in de economie en vormt momenteel de belang rijkste reden voor aarzeling aan de kant van Zuidafrikaan se en buitenlandse investeer ders". En: „Zuid-Afrika heeft op dit moment (nog) geen aan trekkelijk investeringsklimaat vanwege de politieke instabili teit, dè geweldsrisico's en de onzekerheid over de ontwikke ling van de economie". Ondub belzinnige meningen voor po tentiële investeerders. Groeimarkt Dat neemt niet weg dat Zuid- Afrika een interessante markt is. De armoe is er groot, maar vergeleken met de rest van het continent is zelfs de gemiddel de zwarte er 'rijk'. Het bruto nationaal produkt per hoofd van de bevolking is er onge veer 4400 gulden. In Mozambi que is dat 160 gulden. In de pe riode 1980 tot september 1991 vertoonde de handel tussen Nederland en Zuid-Afrika al een stijgende lijn, ondanks boycots. De invoer steeg van 371,1 miljoen gulden in heel 1990 naar 424,5 miljoen in de eerste negen maanden van vo rig jaar. De uitvoer ging om hoog van 521,7 miljoen naar 764,5 miljoen gulden. Vorig jaar steeg die uitvoer met zes tig procent. Het economisch potentieel van het land is enorm: grote natuurlijke rijk dommen, indrukwekkende af zetmarkt, uitstekende infra structuur, strategische ligging, technologische kennis, hoog waardige landbouw, veel na tuurschoon en een fraai kli maat. Cruciaal zijn het economische toekomstperspectief en de po litieke ontwikkelingen. In dat proces is van belang welke eco nomische politiek het ANC straks volgt. Het ANC toonde zich tot voor kort een fervent voorstander van nationalisa ties en een door de staat be heerste economie. In Davos heeft Mandela echter te ken nen gegeven dat die stok paardjes minder heilig zijn dan twee jaar geleden. Toch zijn er nog andere onze kerheden. De Zuidafrikaanse vakbonden eisen een strenge investeringscode, om een groot deel van de opbrengsten in het land te houden. Rinnooy Kann: „Bedrijven zijn zich bewust van hun ver antwoordelijkheid jegens de samenleving waarin ze opere ren. Er is een goede, interna tionale investeringscode, mede door het Nederlandse bedrijfsleven onderschreven. We hebben geen behoefte aan een nieuwe code. Komt zo'n code er toch, met nieuwe eisen, dan zal dat investeerders niet aanmoedigen. Ik heb de over tuiging dat Mandela dat goed begint te begrijpen". Startpositie Voor welke sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven ziet het VNO vooral kansen in Zuid-Afrika? „In principe zijn er over de hele breedte van het exporte rende Nederlandse bedrijfs leven fantastische kansen op de Zuidafrikaanse markt. Er zijn nauwelijks beperkingen. Omgekeerd geldt hetzelfde. teeziccj. -Afrika zitten volgens Rinnooy Kann FOTO AP We kunnen heel veel uit Zuid- Afrika halen waar we hier wat aan hebben. Je kunt alleen maar hopen dat dit hachelijke avontuur goed afloopt". Nederland is niet het enige land dat staat te trappelen om in Zuid-Afrika zaken te doen. Rinnooy Kann: „Nederland heeft in alle opzichten een voortreffelijke startpositie. Het heeft een speciale, histori sche relatie met het land. We spreken de taal. Als het gaat om een principiële stellingna- me tegenover de apartheid heeft ons land zich vanaf het prilste begin heel principevast gedragen. De vruchten daar van vind je terug in de relatie met het ANC. De problemen zitten in het objectieve, politie ke risico van instabiliteit waar onder Zuid-Afrika gebukt gaat. Dat is niet van de ene op de andere dag weg te nemen. Eén ding is duidelijk: als de politieke overgang op een be vredigende manier lukt. is eco nomische groei het allerbeste medicijn tegen de naweeën van de apartheid". Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Het aantal men sen dat op zwart zaad zit lijkt af te nemen. In 1988 had 5 pro cent van de huishoudens fi nanciële problemen: 3.6 pro cent minder dan in 1985. Ook het aantal huishoudens in een 'problematische schuldsi tuatie' verminderde, van 4 naar 2,3 procent, zo blijkt uit cijfers van het ministerie van sociale zaken. De gegevens zijn gebaseerd op een enquête die elk halfjaar onder 4200 huishoudens wordt gehouden. Het onderzoek wijst verder uit dat het hebben van schulden geen hardnekkig verschijnsel is. Slechts 1,4 procent van de schulden-huishoudens ver keerden de gehele periode in de rode cijfers. In het onderzoek wordt een on derscheid gemaakt tussen g( wone schulden, financiële pre blemen en 'problematisch schuldsituaties'. Onder de eei ste categorie vallen alle hui: houdens met uitstaande lenir gen (19,4 procent). De tweed categorie heeft problemen m« de betaling van vaste laster zoals de huur en elektriciteit: rekening. De laatste groe slaagt er ook niet in de rent over afgesloten leningen o tijd te voldoen. In een begeleidende brief aa de Tweede Kamer schrij! staatssecretaris Ter Veld va sociale zaken dat het hebbe van schuldenproblemen gee exclusief domein is van mer sen met een minimuminkc men. Huishoudens met ee bovenminimaal inkomen m£ ken zelfs vaker schulden, i leidt dit minder snel tot bet< lingsachterstanden. Volgens een opgave van het VNO zijn op dit moment de volgende Nederlandse bedrijven sterk vertegenwoordigd in Zuid-Afrika Akzo, Cinema International. Nationale Nederlanden, SHV, Shell en de meeste grote banken. De KLM vliegt tweemaal per week op Johannesburg en gaat het aantal vluchten op Zuid-Afrika uit breiden. Uitvoer naar Zuid-Afrika: chemische produkten, machi nes, kantoormachines, elektrische apparatuur, textielinvoer uit Zuid-Afrika metaalerts, steenkool, groente, fruit. wijn. In 1991 bedroeg de handel tussen Nederland en Zuid-Afrika ongeveer twee miljard gulden. Sedert kort bestaat de mogelijkheid vooreen kredietgarantie bij exporten. De op één na beo te manier om kennlo te maken met Allele ke like no. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons. als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven. Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Korevaarstraat 11 tel. 071 - 149859

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6