Jerry Brown verrast in Colorado BUITENLAND Palestijnen presenteren plan voor zelfbestuur Meer demonstraties tegen Frans extreem-rechts bij Nenetenvrouwen Slovenië blij met toeristen EeidóeSotvumt WOENSDAG 4 MAART 1992 DNA-test foetus Iers meisje LONDEN - Het 14-jarige zwangere meisje dat vorige j maand in Ierland opschudding veroorzaakte omdat zij abortus wilde plegen, ondergaat deze week in istitij Groot-Brittannië erfelijkheidstests. Aan de hand van Dtten!een 'genetische vingerafdruk' hoopt de politie de ver- 'krachter te achterhalen. Het meisje is vertrokken uit Dublin, nadat het Ierse Hooggerechtshof haar vorige 1 [week toestond voor abortus naar Groot-Brittannië te ëaan- ingreep is illegaal in het overwegend rooms- ?loofd katholieke Ierland. Het meisje ondergaat de abortus va5.niet tijdens dit bezoek aan Groot-Brittannië. Artsen eeddoen eerst DNA-tests op de foetus, waarna de ver- Je zo krachter eventueel strafrechtelijk kan worden ver- isdajvolgd. Het meisje, wier identiteit zorgvuldig geheim vari js gehouden, dreigde met zelfmoord toen het Ierse ge- rechtshof haar verzoek om abortus afwees. De Ierse een lij overheid heeft de familie 50.000 Ierse pond betaald Ti. La (144 ooo gulden) aan wettelijke toelagen. Sympathi- as g^ santen in het buitenland hebben inmiddels 14.000 tfl gUiden hij elkaar gebracht. Stichting Gorbatsjov MichaTI Gorbatsjov (rechts) is gisteren teruggekeerd in de openbaarheid toen hij in Moskou zijn stichting voor sociaal-politiek onderzoek opende. Persoonlijkheden als de Japanse ex-premier Yasuhiro Nakasoneen de Russische vice-president Aleksandr Roetskoj woonden de plechtigheid bij. Op de foto wordt Gorbatsjov hartelijk begroet door de Russische filmregisseur Nikita Mikhalkov. FOTO: EPA Zes doden bij aanval helikopter MOSKOU - Bij Azerbajdzjaanse aanval gisteravond op een MI-26 helikopter van het GOS-leger bo ven de Armeense enclave Nagor- no-Karabach zijn zes doden geval- - len. Dat heeft de generale staf van de GOS-strijdkrachten meege deeld, aldus het persbureau ITAR- TASS. De overige 31 inzittenden, onder wie vijf bemanningsleden, hebben de ramp overleefd. Wel zijn er gewonden gevallen. Eerder sprak het Armeense ministerie van binnenlandse zaken van meer dan 30 doden. Het toestel vervoer de Armeense gewonden, vrouwen en kinderen vanuit de Nagorno- Karabach naar Armenië. Honecker terug in Chileense ambassade MOSKOU - De voormalige Oostduitse lei der Erich Honecker heeft gisteren de Bot kin-kliniek in Moskou verlaten en bevindt zich nu weer in de Chileense ambassade. Woordvoerder Thomas Rudin van het Inter nationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) zei dat deze organisatie heeft geweigerd Ho necker reisdocumenten te verstrekken die hem een vrijgeleide zouden geven naar een nieuw ballingsoord. De 79-jarige Honecker werd vorige week maandag in het zieken huis opgenomen. Hij lijdt naar verluidt aan leverkanker. Honecker vertoeft sinds maart 1991 in Moskou. Vorig jaar december zocht hij zijn toevlucht tot de Chileense ambassa de, nadat de Russische president Boris Jelt- sin te kennen had gegeven bereid te zijn hem naar Duitsland uit te wijzen. 'Tunesië martelt leden oppositie' TUNIS In Tunesië worden duizenden aanhangers van een verboden islamitische organisatie zonder proces gevangen ge houden. De detentie wordt vaak verlengd zodat door marteling veroorzaakte wonden kunnen genezen, zo staat in een vandaag uitgekomen rapport van Amnesty Interna tional. Vorig jaar stierven er volgens de mensenrechtenorganisatie in zeven maan den ten minste zeven gedetineerden, hoogst waarschijnlijk als gevolg van mar teling. Dit jaar zouden vier gevangenen on der verdachte omstandigheden zijn overle den. Volgens het rapport zijn er in de afge lopen achttien maanden ten minste acht duizend vermeende aanhangers van de verboden fundamentalistische moslim-or ganisatie Annahda gearresteerd. '[WASHINGTON - Pale- stijnse onderhandelaars J hebben gisteren hun Is- Jraëlische gesprekspart- Jners een plan over Pales- Itijns zelfbestuur in de door Israël bezette gebie- Iden gepresenteerd. [Volgens woordvoerster Hanan [Ashrawi van de Palestijnse de- Ilegatie voorziet het Palestijnse I voorstel in verkiezingen op 29 j september waarbij een Pale- ^£1 stijnse overgangsregering zal worden gekozen. Deze rege- >TAring zal volgens Ashrawi dan ^onderhandelingen aangaan 'SE met de Israëliërs om tot een ySjlJte komen. Het hoofd van de IwBjPalestiinse delegatie, Haidar SjÖAbdel Shafi, zei dat het plan de jijjwweg zou vrijmaken voor een P0EBPalestijnse staat. Volgens Ashrawi zijn er vrijwel 'O: ANgeen overeenkomsten met een {Israëlisch plan over beperkt 'Palestijns zelfbestuur. „Ik Idenk niet dat ze (de Israëliërs) dit document kunnen verwer den", zei Ashrawi niettemin. De vooraanstaande Israëlische onderhandelaar Yossi Ben- jAharon liet echter weten dat |het document niet als basis voor onderhandelingen kon dienen. „Het is feitelijk een po ging een model voor een Pale- N stijnse staat te presenteren", 'zei Ben-Aharon. Omdat het volgens Ben-Aharon bij de on- niet ging om n kade oprichting van een Pale- ve>stijnse staat, was het docu- m;ment voor de Israëliërs „futiel aaen onnodig". ol ^Doodstraf Algerijnen ,n ^ALGIERS - Een Algerijnse rechtbank heeft drie leden van tam e Hezbollah (Partij van God) ratjter dood veroordeeld. De drie oehoren tot een groep van 25 ^mensen die worden beschul- digd van moord, gijzeling, ont- van gebedsplaatsen, Jhet opzetten van een criminele r1^^organisatie en bezit van verbo- °den wapens. Twee andere ver- nachten kregen twintig en tien Jaar opgelegd. De mannen wer- ujdon gearresteerd na de moord pp een bewaker van een steen- Prapouwerij en diefstal van een Jgrote hoeveelheid explosie- da^en' e[lepodental treinbotsing n. jn Rusland loopt op ekeil hepIOSKOU - In Rusland zijn zeker 20 mensen om gekomen bij een botsing tus- de open twee treinen op het traject n hMoskou-Riga. Er vielen 43 ge- van wie er 15 in een al ofeiekenhuis opgenomen moes- [elegten worden. Acht mensen zijn strup- slecht aan toe. Bij het sta- Patsossenki, waar slechts enkelspoor ligt, botste de Maineltrein van Moskou naar id «liga frontaal op een goederen- Drie wagons van de jpassagierstrein brandden he lemaal uit. Vanuit de nabij ge- stad Rzjev kwam een Iteam artsen en vanuit Moskou daUverden reddingswerkers per lerimelikopter overgevlogen. De (reddingswerkzaamheden wer- 'en bemoeilijkt doordat de Takstukken midden in moe- wasland stonden. Naar de oor- ikaak van het ongeluk wordt «en onderzoek ingesteld. (Vervolg van de voorpagina) ATLANTA - Paul Tson- gas, ex-senator uit Massa chusetts, won gisteren de voorverkiezingen in Ma ryland en in de schaars be volkte westelijke staat Utah. Hij bewees daarmee voor het eerst dat hij ook buiten zijn eigen noord oostelijke regio aanslaat. Tsongas is in economisch op zicht conservatief, maar heeft op immaterieel terrein (onder andere abortus) een zeer libe raal programma. In de primary in Colorado eindigde Jerry Brown, ex-gouverneur van Ca- lifornië, als verrassende win naar. Hij vergaarde er net een groter percentage (29 procent) van de Democratische stem men dan Bill Clinton (28 pro cent). Tsongas kreeg in Colora do 25 procent. Brown wist ook in enkele andere staten meer kiezers te trekken dan Clinton. De 53-jarige Brown voert cam pagne tegen het hele Ameri kaanse politieke en fiscale be stel. Hij wil één belastingtarief van 13 procent op alle inko mens en tegelijk alle aftrek posten behalve de hypo theek - afschaffen. Tevens wil hij een eind maken aan de financiering van politieke par tijen en kandidaten door kapi taalkrachtige bedrijven en in dividuen. Brown legt ook veel nadruk op het milieubeleid. Behalve voor Clinton, Tsongas en Brown was er gisteren ook succes weggelegd voor een vierde Democratische presi dentskandidaat, senator Tom Harkin uit Iowa. Harkin won de voorverkiezing in Minneso ta, maar hij heeft buiten zijn regio, de 'Mid West', praktisch geen aanhang. De vijfde De mocratische kandidaat, sena tor Bob Kerrey uit Nebraska, deed het gisteren overal zo slecht, dat hij de dure campag ne waarschijnlijk spoedig zal moeten staken. Uit zogenaamde exit-enquêtes is gebleken dat Clinton vooral steun krijgt van zwarte Ameri kanen, Hispanics en blanken in de lagere-inkomensklasse. Tsongas had zijn resultaten in Maryland en Colorado vooral te danken aan de hoger opge leide en gesalarieerde Demo craten uit de voorsteden. En Jerry Brown krijgt voorname lijk de jeugdige kiezers achter zich. President Bush op zijn beurt beschouwt de hoge percenta ges Republikeinse stemmen die naar Buchanan gaan, niet als een anti-Bush- of een pro- Buchananbeweging, maar als een protest tegen politieke ver lamming in de Amerikaanse hoofdstad. De Republikeinen vormen daar de regering, maar de Democraten hebben er in beide kamers van het congres de absolute meerderheid. In een schriftelijk dankwoord aan de kiezers van Georgia zei Bush vannacht: „Tegen hen die eerder wel op mij hebben gestemd, maar nu niet, wil ik zeggen dat ik begrip heb voor hun frustratie jegens Washing ton". Maar op een ander moment nam Bush toch ook de schuld op zich voor zijn povere scores in de voorverkiezingen tot dus verre. Voor het eerst gaf hij toe wat conservatief Amerika al lang van hem wilde horen: dat hij zijn verkiezingsbelofte uit 1988 om geen belastingen te verhogen ('Read my lips, no new taxes') niet had moeten verbreken, zoals hij in 1990 heeft gedaan. „Ja, dat was een vergissing", aldus de Ameri kaanse president. Het komt zelden voor dat een zittend en herkiesbaar president binnen zijn eigen partij serieuze con currentie ondervindt van een andere Witte-Huisgegadigde. Tv-campagnes De stembusresultaten van gis teren zijn deels beïnvloed door ongemeen felle en negatieve tv-advertentiecampagnes, waarin de kandidaten meer hun tegenstanders zwart ma ken dan hun eigen denkbeel den uitdragen. Verwacht kan worden dat die praktijk voorlo pig, nu er nog steeds vijf kans hebbers op het presidentschap zijn, zal voortgaan. Ook 'Super •Tuesday', volgende week, zou het veld van vijf nog in stand kunnen laten. Mogelijk duurt het tot begin juni, als in Ameri- ka's grootste staat Californië de primary plaatsheeft, alvo rens met name bij de Demo craten duidelijk is wie de pre sidentsnominatie krijgt. De uiteindelijke Amerikaanse landelijke verkiezing is op 3 november. In feite gaat het bij de voorver kiezingen om het aantal gede legeerden dat elk van de presi dentsgegadigden naar de par tijconventie, komende zomer, kan sturen. In de telling van de gedelegeerden heeft bij de De mocraten Clinton inmiddels een flinke voorsprong op Tson gas en ligt bij de Republikei nen Bush ver voor op Bucha nan. Als gevolg van kiesdrem pels zijn de verschillen in aan tallen verzamelde gedelegeer den veelal veel groter dan de verschillen in stemmenper centages die de kandidaten hebben behaald. Er zijn nu elf voorverkiezingen gehouden van de in totaal vijftig die in evenveel Amerikaanse deel staten zullen plaatsvinden. Frankrijk maakt haast met geld aidsbesmetting Idoor WILKO V0QRD0UW PARIJS De Franse re gering verwacht in de ko mende maanden tussen de 5000 en 7000 aanvragen te ontvangen voor een schadevergoeding uit het fonds voor besmetting met aids als gevolg van een bloedtransfusie. In 1985 ontving een groot aan tal Franse bloederzieken niet- verhit plasma, terwijl het ste riel maken daarvan door mid del van verwarming al bekend was. Tot nu toe is de Franse Bloedbank al enige malen ver oordeeld tot schadevergoedin gen die rond de 700.000 gulden liggen. Het is vooralsnog chaos troef bij de regeling van de vergoe ding van de aidspatiënten, die als gevolg van een bloedtrans fusie zijn besmet. De Franse regering heeft de zaken vooral snel willen regelen, nadat het schandaal een ware tijdbom was geworden voor de regering van Edith Cresson. Eind de cember vorig jaar werd een ka derwet goedgekeurd, maar hoeveel die hele regeling gaat kosten, is onbekend. Ondermi nister Durieux verwacht, dat er omstreeks 3,5 miljard gul den zal worden uitgekeerd. 400 Miljoen gulden daarvan wordt bijgedragen door de verzeke ringsmaatschappijen. De rest komt uit de overheidspot. De patiënten die besmet bloed toegediend hebben gekregen, kunnen nu een aanvraag tot schadevergoeding indienen bij een commissie, die uit zes le den bestaat. Nut betogingen ter discussie Drank komt er niet in Idoor WILKO V00RD0UW protesteerden tegen de komst van partijsecretaris Carl Lang. Zes auto's gingen daarbij in vlammen op, een vijftiental winkelruiten werd vernield. Zeven demonstre rende jongeren werden gear resteerd. Volgens het Front PARIJS Het extreem rechtse Front nationale van Jean-Marie ie Pen heeft gisteravond op drie verschillende plaatsen in Frankrijk te maken gehad National is er~sprake van een met tegendemonstraties complot van de autoriteiten in de campagne rond de en extreem-linkse groeperin- aanstaande regionale ver- Sen. kiezingen. Ook in Chasseneuil, niet ver van Poitiers, kwam het tot In de Parijse voorstad Saint- ongeregeldheden. Partijlei- Ouen kwam het tot gevech ten tussen de politie en een driehonderdtal merken die der Le Pen, die afgelopen vrijdag al op betogers was ge stuit op Corsica, werd opge wacht door ongeveer hon derd tegendemonstranten. Ook daar vielen enige klap pen. Partij-ideoloog Bruno Mégret had eveneens proble men de zaal te bereiken waar het Front een bijeenkomst hield. De verkiezingsavond in Troyes werd een uur uitge steld. Ook daar vielen enkele rake klappen. Maandag avond kon het vliegtuig van Mégret, waarmee hij naar Li moges wilde, niet landen op het plaatselijke vliegveld. De landingsbaan was bezet door anti-demonstranten. Het vliegtuig moest uitwijken naar het nabijgelegen An- goulême. Pas enkele uren la ter kon de bijeenkomst een aanvang nemen. In Frankrijk is intussen een brede discussie ontstaan over het nut van dergelijke demonstraties. Enkele socia listische politici hebben de manifestanten gevraagd hun acties op te schorten. Vol gens hen levert iedere de monstratie Le Pen nieuwe stemmen op. „Want steeds manoeuvreert hij zich in de rol van het arme slachtoffer," zo vindt Jean-Pierre Camba- delis, een Parijs' kamerlid. Uit vrees voor ongeregeldhe den gaan steeds meer burge meesters over tot het verbie den van bijeenkomsten van de extreem-rechtse partij, waarvan verwacht wordt dat die op 22 maart gemiddeld vijftien procent van de stem men zal behalen. Burge meester Michel Noir van Lyon heeft Le Pen intussen een gemeentelijke zaal ge weigerd voor de verkiezings campagne. Ook heeft de bur gemeester van Toulon het houden van een zogeheten 'patriottische mars' verbo den. MOSKOU Het valt niet mee de vrije markt in Rusland in te voeren, merken de drankhandelaren in het autonome district van de Neneten in Siberië. Vrouwen uit de dorpen in de toendra hebben daar zelfverdedigingsgroepen opgezet om de drankhan delaren uit hun dorpen te houden. De drankzucht onder de Ne- netenmannen dreigt de sociale en economische orde in het ge bied te ondermijnen. De dorstigsten zijn zelfs bereid pelzen van poolvossen en zeldzame smakelijke vissen in te ruilen tegen een paar flessen. Veel handelaren spoedden zich naar de Neneten om snel een slaatje uit deze ruilhandel te slaan. Reden voor de ver ontruste echtgenotes om zich te organiseren. De vrouwen uit het dorp Nelmin-Nos wisten zo onlangs een „luchtaanval" af te slaan van drankhandelaren die per helikopter vanuit de naburige Komi-republiek waren komen aanvliegen om hun waar aan de man te brengen. Het bericht staat haaks op de ontdekking van een geneeskrachtige wodka. Volgens het blad Troed vertoont wodka van het merk Roeskaja Korona (Russische kroon) het bij zondere kenmerk dat het de snelheid van de afscheiding van ra dioactief strontium uit het menselijke lichaam verzesvoudigt. KRANJSKA GORA - De komst van een dertigtal Britse skiërs heeft -deze week in Slovenië de hoop doen toenemen dat de toe risten weer de weg weten te vinden naar de nieuw bakken republiek. De Joegoslavische crisis die vorig jaar .juni ontstond deed de toeristenindustrie in de noordelijke Joegoslavische re publiek volledig inzakken. De aanblik van vermoeide, bleke Britten die hun koffers het ho tel inslepen, is het beste wat hoteleigenaren van het Alpen stadje in maanden is overko- PITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER men. Buitenlandse toeristen mijden de Sloveense bergen en kuststrook sinds het Joego slavische leger het gebied in juni binnenviel. Alleen een en kele Italiaan en Oostenrijker gunde Slovenië een bezoek. De Europese Gemeenschap er kende in januari Slovenië als onafhankelijke staat waarna het vliegveld van Ljubljana weer werd opengesteld. De eerste chartervlucht landde eind februari in de Sloveense hoofdstad. „We hopen voor het einde van het skiseizoen nog zo'n 500 Britten te ontvangen", zegt Vojteh Budinek, hoofd van de plaatselijke VW in Kranjska Gora. Hoteleigenaren en toeristenor ganisaties in Slovenië zeggen hinder te ondervinden van de onrust in Kroatië. Veel buiten landers denken dat ook Slove nië nog het toneel is van ge vechten. „Buitenlanders zien op de televisie beelden van ge vechten in de (Oostkroatische provincie) Slavonië, wat tot de nodige verwarring leidt", zo verduidelijkt Budinek. De Slovenen zijn ondanks alle economische tegenslag opti mistisch over de toekomst van hun land. „Wij zijn harde wer kers. Wij zullen een klein Zwit serland worden", zo verzekert Budinek. et)N1085 - De „Hollander" koerst nu weer Zuidelijk en verwijdert ich al meer en meer van de Caraïbische Zee. De Hugenoten ma- ^en zich ongerust, want schipper Van der Decken schijnt hele- Ttsli naai te zijn vergeten, dat hij nog passagiers voor Cayenne aan loord heeft! Op zekere dag begeeft monsieur Lefèbre zich naar JA. I an der Decken en vraagt hem, wat hij eigenlijk van plan is. Di- tJ eet springt de schipper boos overeind en schreeuwt: „Waar be- noeit u zich mee? Ik ben schipper aan boord van dit schip en niemand ben ik verantwoording schuldig". Maar de gelovige Fransman antwoordt kalm: „Ge schijnt te vergeten, seigneur, dat gij eens verantwoording moet afleggen voor Hem, die alles ziet". Van der Decken barst uit in een stroom van vloeken, want hij merkt, dat de Hugenoot weet, met welke duivelskunsten hij zich bezighoudt. „Wat let me", roept hij uit, „of ik zet u ergens aan land! Ik heb met uw praatjes niets te maken". En die bedreiging schijnt hij te menen ook, want de drie passagiers worden in hun kajuit Explosieve grap over Japanners COLUMBIA - In de VS is eni ge beroering ontstaan over wrange uitlatingen die senator Ernest Hollings onlangs over Japan heeft gedaan. Bij een campagnebezoek aan een fa briek in South Carolina ver klaarde de 70-jarige Demo craat, doelend op de Ameri kaanse atoombom op Hiroshi ma, dat de Japanners maar eens moeten denken aan „een paddestoelvormige wolk en daar onder moeten zetten: ge maakt in Amerika door luie en ongeletterde Amerikanen en getest in Japan". Hollings lichtte toe dat hij de Japanse kritiek van de laatste tijd op de VS zat is en dat hij de opmer king maakte om Japan een tik terug te geven. „Ik maakte de grap om te onderstrepen dat de Japanse parlementsvoorzit ter (Yoshio Sakurauchi) fout zat, toen hij zei dat Amerikaan se werknemers lui en dom zijn," aldus Hollings. De Ja pans-Amerikaanse vriend schapsorganisatie heeft de op merkingen van Hollings op verkiezingspad veroordeeld. Een woordvoerster sprak van een „emotionele reactie van een racistisch soort, waarmee de senator zijn eigen verant woordelijkheid voor de econo mische situatie in dit land ont loopt en met de beschuldigen de vinger naar een ander land wijst". In kringen van slachtoffers van de bom in Hiroshima is de opmerking zeer slecht geval len. Maar de Japanse regering heeft nog niet op Hollings' op merking gereageerd. Pannekoeken-race In Engeland heeft de internationale pannekoeken-race een overwinning opgeleverd voor de huisvrouwen uit Liberal. De vrouwen liepen de 380 meter mèt pannekoek in 61,5 seconden. Olny's rennende huisvrou wen hadden een seconde meer nodig om hun pannetjes met de pannekoeken over de streep te krijgen. FOTO: AP MAAK EPILEPSIE NIET ERGER DAN HET WERKELIJK IS

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5