Opnieuw boeren protest tegen mestwetgeving Justitie maakt onthutsend veel fouten CDA en PvdA oneens over controle BVD Chauffeurs beginnen met abonneetaxi in Den Haag BINNENLAND Astmapatiënten dupe van produktiestop Oefenmoeilijkheden dreigen voor landmacht CaidócQowiard WOENSDAG 4 MAART 1992 Olielozing bij Ameland IJMUIDEN - Een niet geïdentificeerd schip heeft afgelopen nacht een grote hoeveelheid olie geloosd op circa tien ki lometer ten noorden van Ameland. Een vliegtuig van de kustwacht kon het schip niet identificeren wegens een kapot zoek licht. Uit het vliegtuig is gezien dat het betrapte schip een oliespoor veroorzaakte van twee kilometer lengte en tweehon derd meter breedte. Het totale spoor is mogelijk nog langer. Het vliegtuig moest wegens brandstoftekort de waarnemin gen staken en terugkeren naar Schiphol terwijl de lozing voortging. Het betrof waarschijnlijk afgewerkte olie. Het schip reageerde niet op radio- oproepen van de -kustwacht en vanaf Ameland. Vandaag onderneemt de kustwacht bij daglicht met hetzelfde vliegtuig een poging het schip alsnog te achterhalen. Eis: pedofiel moet verhuizen ZWOLLE Officier van justitie mr. D. Veurink heeft gisteren voor de rechtbank in Zwolle geëist dat een 45-jarige man uit Lelystad binnen een half jaar ver plicht verhuist. De man wordt verdacht van het ple gen van ontucht met twee jongetjes van zeven. Verder eiste de officier 18 maanden cel en verplicht contact met het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CDA). De man bekende in 1990 een buurjongetje on zedelijk te hebben betast. Hoewel hij daarna in ge sprekken met justitie al had beloofd te zullen verhui zen om op die manier de ouders en het kind zo veel mogelijk te kunnen mijden, was van verhuizing nog niets gekomen. Het vertrouwen van mr. Veurink in de goede wil van de verdachte is zodanig geslonken dat hij verplichte verhuizing als bijzondere voorwaarde in de eis opnam. Te meer daar de man zich later opnieuw vergreep aan een jongetje. De verdachte weet zijn handelwijze aan overmatig drankgebruik. Vluchtelingenwerk: ASSEN - Het ministerie van justitie maakt „onthut send veel fouten" bij de afhandeling van asielzaken. Bij twee van de drie asielzoekers die niet in Neder land mogen blijven gebruikt Justitie „oneigenlijke gronden'. Justitie leest niet goed en stoort zich niet aan jurisprudentie en het Vluchtelingenverdrag van Genève. De stichting Vluchtelingenwerk Groningen heeft een vernietigend rapport geschreven over de werkwijze van ambtenaren die soms .beslissen over leven en dood" van de vluchtelingen. Weliswaar be perkte onderzoeker drs A. A. Otten uit Assen zich tot vluchtelingen uit Eritrea en Ethiopië, maar Otten denkt dat zijn onderzoek ook voor de overige asiel zoekers opgaat. „Het zijn dezelfde ambtenaren die de beslissingen nemen". Vluchtelingenwerk vroeg bij afdelingen in het hele land honderd (willekeurige) dossiers op die in de periode tussen 1988 en 1990 zijn behandeld. De uitkomst van het onderzoek is schrij nend, vindt Bert Otten. Van de 87 vluchtelingen uit Eritrea en Ethiopië waarvan Otten de dossiers heeft onderzocht werd in eerste instantie slechts drie pro cent erkend als vluchteling. Twee van de drie be schikkingen van Justitie gaven volgens Otten blijk van onbehoorlijk bestuur. De argumenten waarmee asielzoekers nul op het request kregen deugen in veel gevallen niet. Bij zes van de tien asielzoekers werd aangevoerd dat zij in het land van herkomst niet bang hoeven te zijn voor vervolging. Vluchtelin genwerk Groningen concludeert dat dit argument rammelt in zestig procent van deze gevallen. Justitie zou dit argument te gemakkelijk hanteren. Otten „Cru gesteld komen alleen die mensen voor asiel ir aanmerking die gevangen zitten of al zijn terechtge steld". Van vier van de tien asielzoekers werd het ver haal dat zij vertelden niet of gedeeltelij k niet geloofd Otten heeft onderzocht dat bij zeventig procent vai deze gevallen Justitie een onjuiste conclusie heef getrokken. „Als je het verhaal niet gelooft moetje zo iets heel goed onderbouwen. Doe je dat niet dan is da moreel slecht. Voor die mensen hangt alles er vai af'. Zo werd de geloofwaardigheid van een asielzoek ster in twijfel getrokken, omdat zij al enige weken ir Nederland verbleef voordat zij bij Justitie kwam. La ter bleek dat de vrouw enige tijd gevangen was ge houden omdat ze had geweigerd in een seksclub t< werken. Praktijkschool moet meer ambachts lieden kweken Idoor ANDRÉ VAN DER WATEREN DEN HAAG - Door opricl ting van praktijkscholen kal het aantal vaklieden ve' groot worden. Op dit m< ment dreigt een tekort aa ambachtslieden nu het lage beroepsonderwijs te weinj leerlingen trekt. Door nieuwe vormen van bl roepsonderwijs kan het n( pende tekort worden wegg werkt. Dit zegt de Nederland sche Maatschappij voor Nijva heid en Handel, die gisteren i, een rapport de noodklok luk de over het lager beroepsoü derwijs (lbo). De organisatï van ambachtelijke bedrijvë pleit voor de komst van zogi naamde vakpraktijkscholen. Deze nieuwe onderwijsvorm moet aansluiten op de toekorr stige basisvorming in h( voortgezet onderwijs. De praj tijkschool is dus in de eerst plaats bedoeld voor vijftien- e zestien-jarigen. Maar daal naast is het belangrijk dea vorm van onderwijs open stellen voor volwassenen, j concluderen de onderzoeken Met name de bedrijven hel ben baat bij dergelijk ondq wijs. Belangrijk is verder dat de of leiding kortlopend is en hl reilen en zeilen in een bedri nabootst. Naast klassikaal of derwijs zal het accent gele^ worden op individuele instrut tie. Ook moeten de vakscholdt hun diensten aan bedrijv< kunnen aanbieden. De Ma. schappij voor Nijverheid Handel wil binnenkort expe menten starten. Overwaardering De onderzoekers zeggen dat sprake is van overwaarderii van algemeen voortgezet o derwijs (mavo, havo en vwi Bovendien hebben leerling* na de basisschool alleen keus voor het lager beroepso derwijs, terwijl het algeme* vormend onderwijs drie i veaus biedt. Door de praktij school te koppelen aan de t sisvorming zou dat euvel ov< wonnen worden. Ook het ne{ tieve imago van het ambach lijke werk dat ééntonig en o gezond zou zijn, is slecht va de bedrijfstak. Toch consta ren de rapportschrijvers eve eens dat de lager opgeleiden hun functies steeds vaker w< den verdrongen door hoger geleiden. Overigens wor sterk geadviseerd het lbo zijn huidige vorm volledig laten voortbestaan naast praktijksschool. Met nai jongeren die geneigd zijn sr af te haken en kinderen v buitenlandse afkomst zijn aa gewezen op het lager beroej onderwijs. De onderzoekers zijn bang de schaarste aan ambachtsl den de praktijken van kopp bazen in de hand werkt wa; bij tegen een deel van het lo technisch bekwaam person* wordt aangeboden. 4 Den Helder open voor Oosteuropese schepen DEN HAAG - De haven van Den Helder zal voortaan ook open staan voor koopvaardij schepen uit republieken van de voormalige Sovjetunie en landen uit Oost-Europa. Dit hebben de ministers Van den Broek van buitenlandse zaken en Ter Beek van defen sie gisteren aan de Tweede Ka mer laten weten De thuisha ven van de Koninklijke Marine -in Den Helder was op grond van veiligheidsoverwegingen niet toegankelijk voor schepen uit Oost-Europa en de Sovjetu nie, zoals omgekeerd hun ma rinehavens gesloten waren voor Nederlandse koopvaardij schepen. De veiligheidssitua tie is inmiddels drastisch ver anderd en Rusland, Oekraïne en Georgië hebben hun ha vens opengesteld voor het in ternationale scheepvaartver keer. Nederland achtte de tijd rijp eenzelfde maatregel te ne men. Deelname vredesmacht kost 30 miljoen DEN HAAG - Deelname aan de VN-vredesmacht in Joego slavië gaat Nederland onge veer 30 miljoen gulden per jaar kosten. Dit blijkt uit een brief die de ministers Ter Beek en Van den Broek gisteren naar de Tweede Kamer hebben ge stuurd over hun besluit Neder landse troepen in te zetten voor de vredesmacht. De per soneelsleden van de Neder landse verbindingseenheid die deel gaat uitmaken van de VN- vredesmacht in Joegoslavië krijgen per dag een toelage van ongeveer vijftig dollar. Ze zullen voor maximaal zes maanden worden uitgezon den. Omstreeks 9 maart zal een voorbereidingsmissie voor de vredesmacht aankomen in Joegoslavië. Het grootste deel van het Nederlandse personeel zal half april naar Joegoslavië vertrekken. ASSEN Honderden boeren in Drenthe en Overijssel hebben van daag opnieuw geprotes teerd tegen de mestwetge ving waardoor het noor den volgens de boeren on evenredig zwaar wordt ge troffen. Ondanks een uitrijverbod re den boeren, evenals een paar weken geleden, mest uit op het land. De actie werd ditmaal on dersteund door het Drents Veenkoloniaal Landbouwge- nootschap. Het DVLG riep gis teren al zijn 23 afdelingen (in totaal 7000 leden) op om op de een of andere manier te de monstreren. Daarbij werden blokkade-acties niet uitgeslo ten. Justitie is niet gelukkig met de opstelling van de DVLG. „Het is toch een oproep om aan de actie mee te doen", meent offi cier van justitie mr. H.J. Schuth. Extra surveillance van de politie en de inzet van een heli koper moesten overtreders van het uitrijverbod direct op sporen. Bij de vorige mestactie werden processen-verbaal op gemaakt tegen 25 boeren uit Drenthe en veertig boeren uit Overijssel. Zij worden over een maand gedagvaard. Het DVGL is het niet eens met de mestmaatregelen van de re gering, waardoor het noorden over één kam wordt geschoren met de rest van het land. Het noorden kent echter geen mestoverschotten Bovendien moet de drijfmest in de zandbodem worden geïn jecteerd om verzuring van het milieu tegen te gaan. De boe ren vinden dit te kostbaar, om dat zij hiervoor loonwerkers voor 200 gulden per uur moeten inhyren. Verder me nen zij dat de injectietechnie ken nadelig zijn voor weidevo gels en klein wild. De boeren in het Noorden zijn het niet eens met de beperkingen op het uitrijden van mest. DEN HAAG Taxichauf feurs hebben in Den Haag de Stichting Abonnee Taxi (SAT) opgericht. Voor vijftig gulden per jaar kunnen klanten een pas kopen, waarmee een rit binnen de gemeente grenzen slechts tien gul den kost. Voor zestig-plussers en gehan dicapten kost hij 25 gulden per jaar. De abonneetaxi is een antwoord op de treintaxi waar tegen onder de Haagse taxi chauffeurs een grote aversie ^bestaat. Half maart moet de abonneetaxi gaan rijden. Er wordt samengewerkt met de taxicentrale HTMC. „Nu kan niet meer gezegd wor den dat we tegen de treintaxi zijn omdat, we mensen geen goedkope rit gunnen", aldus woordvoerder H. Taal van de organisatie van Haagse taxi ondernemers SHTO. De taxi chauffeurs zijn tegen de trein taxi omdat die aan één bedrijf wordt gegund, met de bijbeho rende subsidie van het Rijk en de spoorwegen. De taxipas, geldig bij taxi's met een SAT-sticker, geeft ook recht op gereduceerde tarie ven naar de randgemeenten. Zo kost een rit naar Rijswijk en Voorburg vijftien gulden, naar Leidschendam 17,50 en Wassenaar twintig gulden. Het initiatief voor de abonnee taxi is genomen vanwege de grote concurrentiestrijd in de gemeente. Door het vergun ningenbeleid van de provincie rijden er te veel taxi's rond, vinden de taxichauffeurs. „We staan nu veel te veel stil", al dus woordvoerder H. Taal. En kele weken geleden was er in Den Haag grote onrust na vechtpartijen tussen Haagse en Rijswijkse taxichauffeurs. „Ons wordt door de provincie verteld dat het vergunningen beleid gezonde concurrentie betekent. Als dat zo is, dan is deze abonneetaxi dat ook", al dus Taal. Volgens Taal kan er niet wor den opgetreden tegen de abon neetaxi omdat wordt uitge gaan van vastgestelde ritprij zen. „Het is contractvervoer. We hebben een overeenkomst met de klant. De prijs voor con tractvervoer is vrij". De pro vincie kon gisteren nog geen officiële reactie geven op het plan voor de abonneetaxi. Een andere groep Haagse taxi chauffeurs wil binnenkort be ginnen met de 'opstaptaxi'. Het gaat hier om taxi's die in de binnendstad rondrijden en op zijn Amerikaans (door hand opsteken) kunnen worden aangehouden. DEN HAAG - Duizenden astmapatiënten in Nederland zijn de dupe van een produktiestop van Salbutamol. Volgens de fabri kanten is produktie van het medicijn niet meer rendabel. Astma patiënten zijn nu aangewezen op Ventolin, dat buiten het ge neesmiddelenvergoedingssysteem valt. Volgens het Astmafonds moeten veel patiënten maandelijks en kele tientjes tot meer dan honderd gulden bijbetalen. Met de boze brieven van patiënten onder de arm zal het fonds volgende week protest aantekenen bij het ministerie van WVC. Om de ergste nood te lenigen heeft de fabrikant van Ventolin, het bedrijf Glaxo in Nieuwegein, aangekondigd het middel op beperkte schaal gratis te verstrekken. De ziektekostenverzeke raar Noord-Holland-Noord heeft besloten Ventolin voorlopig vol ledig te vergoeden. Het ministerie van WVC plaatste Salbutamol per 1 december 1991 op een lijst met medicijnen waarvoor geen vergoeding geldt. Als alternatief droeg WVC het middel Berotec aan. Maar het Astmafonds raadt Berotec af omdat er nog veel te veel ondui delijkheden bestaan over de bijwerkingen van het medicijn. Minister Dales. FOTO: SP DEN HAAG - De regerings fracties van CDA en PvdA zijn het niet met elkaar eens over de wijze waarop het parlement de Binnenlandse Veiligheids dienst BVD en de Militaire In lichtingendienst MID moet controleren. Het CDA is tevreden met de huidige gang van zaken, maar de PvdA vindt het nu de hoog ste tijd voor instelling van een buitenparlementaire perma nente commissie die in op dracht van de Tweede Kamer de activiteiten van de geheime diensten onder de loep kan ne men en personen onder ede kan horen. Daarnaast wil de PvdA de ka mercommissie voor de inlich tingendiensten uitbreiden tot een normale kamercommissie waarin alle fracties „van enige omvang" zijn vertegenwoor digd. In de huidige commissie, die uitsluitend achter gesloten deuren bijeenkomt, zitten al leen de fractievoorzitters van de vier grootste partijen: CDA, PvdA, WD en D66. PvdA- woordvoerder Stoffelen vindt dat ook de gespecialiseerde ka merleden daarin moeten zit- Aanleiding voor dit standpunt van de PvdA zijn de plotselin ge opheffing vorige week van de buitenlandse inlichtingen dienst IDB en beschuldigin gen aan het adres van de BVD- leiding over bewuste mislei ding van de Tweede Kamer en de verantwoordelijke minister van binnenlandse zaken, Da- les (PvdA). Steun WD Het CDA zei gisteren „geen en kele aanleiding" te zien om de ideeën van de PvdA te steu nen. Fractielid Van der Burg over uitbreiding van de huidi ge 'kleine' kamercommissie: „Dat is een motie van wantrou wen tegen de eigen fractie voorzitters. Ik ben reuze be nieuwd of Stoffelen het stand punt van de PvdA-fractie ver tolkt. We zullen wel zien vol gende week". De Tweede Ka mer debatteert volgende week over het jaarverslag van de commissie. Voor haar idee om een speciale commissie in het leven te roe pen die erop moet toezien dat de BVD binnen de wet ope reert, krijgt de PvdA steun van de WD. Woordvoerder Dijk stal: „In alle bescheidenheid moet ik zeggen dat het ons ei gen idee geweest is, dus ik ben best geïnteresseerd". D66 en Groen Links voelen evenals het CDA weinig tot niets voor een permanente buitenparlementaire onder zoekscommissie. Scheltema- De Nie van D66 vindt het plan van de PvdA veel lijken op een parlementaire mini-enquéte- commissie. „En dat is in strijd met de bedoeling van de wet voor parlementaire enquêtes. Zoiets doe je alleen bij hoge uitzondering". BVD-specialist Willems van Groen Links moet hartelijk la chen om het idee. „Dat heeft de BVD, en in het verlengde daarvan de minister, zelf voor gesteld. De BVD zegt behoefte te hebben aan een klankbord van mensen uit alle geledin gen van de samenleving met wie zij van tijd tot tijd eens van gedachten kan wisselen, ha ha". Willems is wel voorstan der vart een grotere BVD-ka- mercommissie, die in het openbaar overlegt met de mi nister. Dat geldt ook voor D66, zij het dat deze partij zich kan voorstellen dat niet alles in de openbaarheid kan worden be sproken. SUSKE EN WISKE - LAMBIK BABA NIJLAND Voor de Neder landse landmacht dreigt een fiks tekort aan realistische oe fenmogelijkheden, omdat Duitsland op het punt staat de militaire manoeuvres buiten de officiële oefenterreinen te verbieden. Het Nederlandse ministerie van defensie voert op dit mo ment moeizaam overleg met de Duitse collega's in Bonn over de toekomst van de oefe ningen op het Duitse platte land. Staatssecretaris van de fensie Van Voorst tot Voorst zegt somber gestemd te zijn over de uitkomst van deze be sprekingen, hoewel hij een vol ledig verbod op militaire oefe ningen in het vrije veld niet in het verschiet ziet liggen. „De weerstand bij de bevolking in de Bondsrepubliek tegen mili taire oefeningen van NAVO- partners is de laatste tijd sterk gegroeid. Het wordt steeds moeilijker om met zelfstandi ge Nederlandse eenheden bui ten de aangewezen oefenter reinen te bewegen. Groot scheepse oefeningen in NAVO-verband blijven naar mijn inschatting wel moge lijk", aldus de bewindsman gisteravond op een CDA-bij- eenkomst in het Friese Nij- Bij tactische aanvals- en verde digingsoefeningen maakt de Nederlandse landmacht regel matig gebruik van het Duitse platteland. Voor realistische oefeningen zijn met name gro te eenheden op brigade-niveau (circa drieduizend militairen) aangewezen op 'burgerter rein'. Dergelijke oefeningen zijn te omvangrijk voor de be staande militaire terreinen. De Duitsers krijgen overigens royale vergoedingen voor de schade, die rupsvoertuigen en Nederlandse militairen op oefening in het Duitse dorp Slot Ahlden. Staat ssecretaris Van Voorst tot Voorst voorziet moeilijkheden nu Duitsland het houden van oefeningen buiten de officiële terreinen aan 'banden wil leggen. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4