Geen geld voor verhoging Ionen in gezondheidszorg CDA-kamerlid rook zelf al onraad bij opgave salaris Cao-ronde NS levert niets op Nederland is nu een immigratieland BINNENLAND Boycot tegen Griekenland was een grap Bedreigde diersoort CeicLóeSomrwt WOENSDAG 4 MAART 1992 Eis vier jaar voor doodsteken supporter ALMELO - Een 28-jarige Feyenoord-supporter die beschuldigd wordt van doodslag heeft giste ren voor de Almelose rechtbank vier jaar gevan genisstraf tegen zich horen eisen. In de nacht voor de wedstrijd tussen Twente en Feyenoord vond er een vechtpartij plaats in de binnenstad van Enschede. Eén van de Rotterdammers mengde zich in het strijdgewoel. Vervolgens pro beerde de 28-jarige Rotterdammer zijn kameraad te ontzetten en kreeg daarbij een klap. Hij pakte zijn mes en stak zijn tegenstander in het hart. Het 21-jarige slachtoffer uit Enschede overleed korte tijd later in het ziekenhuis. De districtspsy chiater oordeelde dat de Rotterdammer in licht verminderde mate toerekeningsvatbaar is. De raadsman van de Rotterdammer achtte doodslag niet bewezen, omdat hij in een panieksituatie tot zijn daad zou zijn gekomen. De rechtbank doet op 10 maart uitspraak. VAEA-discjockey Jack Spijkerman HILVERSUM - De VARA is stom verbaasd dat NRC Handelsblad de als grap bedoelde anti-Grieken- land-actie van Jack Spijkerman se rieus heeft genomen. De kwaliteits krant kopte gistermiddag groot op de voorpagina dat een discjockey van de VARA had opgeroepen tot een boycot tegen Griekenland. Bedoeld werd het radio-programma 'Steen en Beenshow' waarin Spij kerman gistermiddag Griekse pla ten weigerde te draaien. Ook vroeg hij wiskundeleraren de stelling van Pythagoras terug te sturen, riep lekkerbekken op geen fêta-kaas meer te eten en stelde hij voor va kanties naar Griekenland te annu leren. Het ruw afbreken van een Griekse plaat leverde hem een boos telefoontje op van een Griekse Ne derlander. Spijkerman verdedigde zich tijdens de uitzending met de opmerking dat carnavalsplaten de zelfde behandeling ondergingen. En dat hij zich absoluut niet met politieke zaken wilde bemoeien. De VARA is met name verbaasd dat de NRC Spijkermans opmerkingen over de stelling van Pythagoras verkeerd heeft ingeschat. „Vooral gezien deze laatste oproep verwon dert het de VARA ten zeerste dat de redactie niet begreep dat deze op roep van Jack Spijkerman nooit se rieus" bedoeld kan zijn geweest, maar past in de programmaformule van de Steen en Beenshow, waarin Spijkerman geregeld zaken en per sonen op de hak neemt", aids de omroep in een verklaring. De om roep distantieert zich 'uitdrukke lijk' van de berichtgeving in de NRC. Auto's ook elders in EG te verzekeren DEN HAAG Auto-eigenaren kunnen, als een EG-richtlijn is omgezet in Nederlandse wetge ving, hun auto voortaan ook in andere lidstaten verzekeren. De vierde WAM-richtlijn (Wet aansprakelijkheidsverzekering motorrijtuigen) moet uiterlijk 20 november 1992 in een wet zijn omgezet. Net als in andere EG-landen is het in Nederland tot nu toe niet mogelijk dat ver zekeraars aansprakelijkheids verzekeringen kunnen aanbie den aan ingezetenen van ande re EG-lidstaten. llen RIJSWIJK - Staatssecre- Deraitaris Simons (volksge- een izondheid) wil de oplossing Diejvan de knelpunten in de f°r- gezondheidszorg door hun schuiven naar 1993 en die 1994. Er is in 1992 geen geld beschikbaar om de era"iproblemen op te lossen, zo "aH-[heeft de bewindsman la ten weten in een gesprek met de Nederlandse Zorg- [federatie (NZF) en de laad (zorgverzekeraars Nujoe ziekenhuizen, psychiatri- lief-|sche inrichtingen, verpleeg huizen en zwakzinnigenin richtingen zeggen 170 miljoen 'gulden nodig te hebben om de 'kwaliteit van de zorg in stand |te houden. Dat geld is het abso- r dilute minimum om de knelpun- hetten op te lossen, aldus NZF- ;cheivoorzitter drs. A. Krol. be- Simons heeft echtèr_geen cent Ermeer wil overigens wel de'met ^ZF en verzekeraars bespreken of en hoe de knel- d en punten in volgende jaren kun- 'dennen worden opgelost. Daartoe |vvil hij het formele overleg met de partijen al over twee weken hervatten. De NZF en verzeke raars hebben de budgcttc- ringsovereenkomst, die dat overleg regelt, vorige week op- Naast de 170 miljoen heeft de NZF nog 400 miljoen gulden nodig voor een 'marktconfor me' loonsverhoging voor de circa 230.000 werknemers. Daarmee kan een loonsverho ging van om en nabij de 4 pro cent worden betaald. De vak bonden hebben looneisen ge steld van 4,5 a 5 procent. Ook op dat gebied heeft Simons „geen reële opening geboden", aldus Krol. Overigens is Si mons niet tegen loonsverho gingen in de zorgsector; hij stelt er alleen geen ruimte voor beschikbaar. De staatssecreta ris vindt dat een loonsverho ging van wat hem betreft maximaal drie procent gro tendeels moet worden bekos tigd uit een daling van de pre mie van het pensioenfonds PGGM. De bonden en de werk gevers zijn daar mordicus te gen. Nu het kabinet geen geld be schikbaar stelt voor loonsver hogingen is de kans op acties zeer reëel. AbvaKabo-bestuur- der X. den Uyl waarschuwde gisteren voor „een golf van ar beidsonrust". De acties zullen grimmiger zijn dan twee en drie jaar geleden. „We hebben geen behoefte meer aan op tochten", aldus Den Uyl. Personeel van de NS houdt een demonstratieve actie voor het hoofdgebouw van de Spoorwegen in Utrecht om hun looneisen kracht bij te zetten. foto anp UTRECHT - De eerste onder handelingsronde voor een nieuwe cao bij de Nederlandse Spoorwegen heeft gisteren niets opgeleverd. Volgens be stuurder W. Korteweg van de Vervoersbond FNV hebben de vakbonden duidelijk gemaakt dat de NS-voorstellen onaccep tabel zijn. „Het kan niet zo zijn dat de NS alle vakbondsvoorstellen blijft verwerpen", zegt Korteweg. De partijen praten vandaag weer verder. Moeilijke punten in het overleg zijn vooral de lo nen, het inleveren van atv-da- gen en flexibelere werktijden met de bijbehorende vergoe dingen. De Vervoersbond FNV heeft een looneis gesteld van 1,5 procent met prijscompen satie en die berekent de bond op 2,75 procent. Automatische prijscompensatie in de cao staat voor deze bond voorop. „Bovendien kunnen wij niet aan het personeel opnieuw de nivellering voorleggen. De NS proberen dat de afgelopen ja ren steeds, maar daar willen wij niet over praten". NS biedt een loonsverhoging van 3,4 procent per 1 april, maar de bonden vinden dat te weinig. Ook met de extra ver hogingen voor hoger betaal den zijn de vervoersbonden van FNV en CNV niet geluk kig. De NS willen juist de ho ger betaalden iets extra's bie den om deze vakbekwame mensen binnen te houden en nieuwe medewerkers aan te kunnen trekken. door BERT JANSMA Soms geloof ik oprecht dat het moeilijker is géén mening te hebben dan wel een mening. Want ik héb er weer wat gehoord de afgelopen dagen. Discriminatie, allochtonen. De ether zat vol Nederlanders die er iets van wisten. De een vond dat we op moesten houden over Dé Turken en Dé Marokkanen te praten. Omdat zulke groepsbenamtngen al discriminerend zijn. Een ander liet weten dat we die lastige, werkloze Marokkaanse jongeren maar eens mores en taal moesten leren via militaire dienst. Ik wenste vurig dat een paar verstandige alloch tonen zélf aa n het woord zouden komen. Maar onm iddellijk verklaart iemand in 'Broeiend ongenoegen' over z'n allochtone wijkje: „Doe de hele intelligentie hier in een notedop en je houdt nog ru imte over". Vervolgens verbaas ik me weerover het triumviraat Lubbers, Van den Broek en Kok, die nu gedrieën juichen dat ze op reis naarZuid- Afrika mogen. Het anti-apartheidscomité in Nederland juicht nog altijd niet. Ook het ANC liet nuffig-koeltjes weten dat het t.z.t. wel gepast zal reageren. Te gaan of niet te gaan? Weet u tDe Amerikaanse actrice Kathy Bates die een rol speelt inde deze week in de bioscoop verschijnende film 'At play in the fields of the Lord' vroeg dat nota bene aan mij. Haar film gaat over blanke zendelingen en avonturiers die het gebied van de Amazone-Indianen binnentrekken om ze te redden. Hun komst wordt de ondergang van de stam, die niet bestand blijkt tegen de simpele ziekte griep. Waar het werkelijk om gaat is dat die blanken hun zendingswerk doen om zichzelf of een bevestiging van zichzelf te vinden. Kathy Bates was in Zuid-Afrika. Als actrice in een stuk van de Zuidafrikaan Athol Fugard, schrij ver van een paar van de mooiste en meest genuanceerde anti-apartheidsstukken. Fugard vond de boycot alleen maar slécht voor zijn land. Kathy Bates wist 't niet. En ik twijfel. Over steeds meer. Leeftijd? Hebben we eenmaal alle fosfaten uit onze waspoeder, dan hoor je dat er opeens veel te wéinig fosfaat in het zeewater zit voor het voeden der vissen. In Afrika roept een aantal arme landen dat ze weer op olifanten willen jagen omdat ze de inkomsten aan ivoor node missen en omdat de olifantenstand toch weer op peil is. Welnee, roepen de kenners: Een olifantendracht duurt 22 maanden, niemand kan nog zeggen of er genoeg jongen bij zijn. Ik zeker niet. Ik ga straks alles geloven. Zelfs dat die Afrikaanse landen op die conferentie in Japan gelijk hadden toen ze om het westen te pesten de haring op de lijst van Bedreigde Diersoorten wilden hebben. ^Minister Ritzen geDrJ>roblemen in 'kabinet en HAAG - Minister van onderwijs Ireest dat de gewenste sa larisverhoging in het on- Hujlerwijs weinig steun genLrijgt in het kabinet, ïvalj Dnlangs werd duidelijk dat het bnderwijs een achterstand in beloning heeft opgelopen ten bpzichte van andere ambtena len en trendvolgers. Ritzen wil pie achterstand voor met name jieginnende leraren inlopen, [naar hij vreest dat hij weinig bans maakt. In een interview (net dagblad Trouw zegt de be windsman: „Wij hebben in het kabinet steeds enorme steun kehad. Maar er ontstaat zo pngzamerhand een zekere netaalmoeheid. In hun min- ler sterke momenten merk je bij collega's iets van: daar heb e onderwijs weer". DEN HAAG - De officier van justitie in Utrecht heeft een boete van 15.000 gulden of zes maanden hechtenis ge ëist tegen het CDA-Tweede- Kamerlid G. Koffeman. De eis volgt op de verdenking van fraude wegens het niet op geven van bijna 11.000 gulden aan neven-inkomsten als ka merlid. Hij kreeg ruim drie maanden extra salaris wegens zijn verdiensten als voorzitter van de Algemene Christelijke Politiebond. Tijdens de rechtszitting bleek gisteren duidelijk dat er in de boeken van de ACP behoorlijk is gerommeld om te zorgen dat de 3,5 maanden salaris anders te boek kwamen te staan. Ka merleden mogen namelijk tot ruim 12.000 bijverdienen. Daarboven worden ze op hun schadeloosstelling (loon als ka merlid) gekort. Hoewel al maanden voor september 1989 bekend was dat hij zou opstap pen als ACP-voorzitter, werd ter elfder ure pas een 'af scheidsregeling' getroffen. Aangezien het nogal ongebrui kelijk is in de vakbondswereld om verdienstelijke leden een gouden handdruk mee te ge ven, werd een alternatief ge zocht om Koffeman te bedan ken voor zijn bewezen dien sten als voorzitter van de grootste politiebond. Hij zou tot 1 januari 1990 in dienst blij ven bij de ACP, zonder daad werkelijk daarvoor te werken. Hoewel het bondsbestuur ak- coord ging, werd gevreesd voor het hoogste orgaan van de bond, de ledenraad. Vandaar dat zwart-op-wit overeen geko men werd dat Koffeman zijn diensten aan de bond zou blij ven aanbieden. Volgens de of ficier van justitie heeft Koffe man met het bestuur voor zijn lidmaatschap van de Kamer af gesproken beschikbaar te zijn voor adviezen. Nadat hij tot ka merlid was beëdigd in'septem ber 1989 heeft hij dan ook nog twee keer dat jaar een vergade ring van het dagelijks bestuur bezocht. Koffie Voor de officier van justitie en de belastingdienst was dat re den om aan te nemen dat de 3,5 maagden salaris gezien moeten worden als inkomen uit verkregen arbeid en niet als gouden handdruk bij zijn afscheid als voorzitter van de ACP. In het eerste geval had hij het moeten opgeven als ka merlid. Het beklaagde CDA- kamerlid zei gisteren bij her haling dat hij na zijn beëdiging als kamerlid geen enkele ar beid meer heeft verricht voor de bond. De vergaderingen met het dagelijks bestuur wa ren uitsluitend bestemd om „onder het genot van een bak je koffie" bij te praten. De officier benadrukte dat Koffeman al snel door had dat hij fout zat. Hij zond kort na aanvaarding van het kamerlid Kamerlid G. Koffeman. FOTO: SP maatschap een kopie van zijn opgave over neveninkomsten naar de ACP. In het begelei dende briefje verwees Koffe man naar telefoongesprekken met bestuursleden van de bond. In die gesprekken noemde hij de affaire zelf een 'tricky' zaak. De officier leidt daaruit af dat Koffeman zich bewust was dat hij langs het randje van het toelaatbare ging. Na het briefje aan de be stuursleden kregen medewer kers opdracht het salaris van Koffeman over november en december (de lonen van sep tember en oktober waren uit betaald zonder protest van Koffeman) te verwerken in de loonstrookjes van juli en au gustus. Dat was voor de aan klager reden te concluderen dat Koffeman ook nog eens aanzet had gegeven tot fraudu leuze handelingen. Gemor De officier zei van mening te zijn dat nergens in de papieren gesproken wordt over een gou den handdruk, maar voortdu rend sprake is van drie maan den salaris. Zo is het ook aan de ledenraad voorgelegd. Die beëindigde onder gemor het ur). dienstverband drie maanden na aanvaarding van het ka merlidmaatschap. De leden raad was namelijk bepaald niet enthousiast over de drie maan den doorbetaling van hun hun voorzitter die daarvoor geen prestaties meer leverde. De zaak is uiteindelijk door een (later) ontslagen boekhou der aangekaart. Overigens had de boekhouder een redelijk goede verstandhouding met Koffeman gezien het feit dat het CDA-kamerlid na ontslag in 1990 nog gediend heeft als referent bij een sollicitatie van de man. De getuige-deskundigen, on der wie een belastinginspec teur en een hoogleraar belas tingrecht. spraken elkaar voor de meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank lijnrecht tegen. Terwijl de hoogleraar het volkomen opnam voor Kof feman en de verklaring van de belastinginspecteur volstrekt waardeloos" achtte, poogde de inspecteur aan te tonen geen reden te zien om het verkregen inkomen van Koffeman niet als neveninkomsten te zien. Vooral het feit dat hij later via de telefoon nadrukkelijk vroeg naar de extraatjes over zijn sa laris, bewijst volgens de belas tinginspecteur dat Koffeman zich wel degelijk kort» na zijn lidmaatschap in dienst voelde van de ACP. Bij de extraatjes ging het om geringe bedragen, zoals de tegemoetkoming tele foonkosten en krante-abonne- menten. Volgens de hoogle raar D. Juch is Koffeman het slachtoffer van „oprechte ama teurs die zich in allerlei boch ten moesten wringen" om de zaak te verantwoorden vóór hun achterban. In zijn ogen heeft Koffeman terecht geen neveninkomsten opgegeven^ omdat alleen inkomsten uit feitelijk verrichte arbeid als kamerlid opgegeven moest worden. De officier van justitie meende daarentegen dat Kof feman het vertrouwen ge schonden heeft van de kiezers. De uitspraak volgt over twee weken. ADVERTENTIE (Vervolg van de voorpagina) moet wel degelijk iets verande- DEN HAAG - Ten aanzien van de scholing van allochto nen adviseren de deskundigen meer praktijkgerichte oplei dingen te starten. Het begint bij grotere waarde ring voor handarbeid in de maatschappij. De lagere-be- roepsonderwijsinstellingen zijn te theoretisch en duren voor veel jongeren te lang. De conferentiegangers conclu deerden dan ook dat er korte opleidingen moeten komen die direct zijn verbonden aan een arbeidsplaats. Minister Dales van binnen landse zaken ziet in het rap port van de deskundigen een ondersteuning van haar be leid. Van der Zwan dat giste ren iets te gemakkelijk. Er De rapporteurs vinden dat het kabinet voortaan moet besef fen dat Nederland een immi gratieland is geworden. Pre mier Lubbers zei bij de alge mene beschouwingen nog dat Nederland geen immigratie land is. Volgens Van der Zwan gebiedt de realiteit een andere opstelling. „Wij moeten zeggen .wees wel kom, versterk de gelederen zonder je eigen identiteit op te geven en lever je bijdrage aan de samenleving waar je nu toe behoort", aldus Van der Zwan. Dat betekent dat de allochto nen ook de Nederlandse taal en cultuur moeten kennen. Dat mag best dwingender wordne opgelegd, menen de deskundigen. Zo mag het recht op een uitkering gekop peld worden aan de verplich ting tot het volgen van onder wijs. Uiteraard moet de over heid dan voldoende mogelijk heden bieden. Gedacht kan worden aan langere schoolda gen in het lager onderwijs en opvang van kinderen nog voor ze leerplichtig zijn geworden. Minister Dales maakte giste ren duidelijk dat een voorstel van minderhedenorganisaties tot het benoemen van een staatssecretaris voor minder heden bij haar geen kans maakt. „We hoeven de apart heid op die wijze niet nog eens een zetje te geven" aldus de minister. De deskundigen doen verder de opmerkelijke aanbeveling gezinshereniging te bevorde ren. In het rapport wordt ge steld dat hoe jonger de kinde ren in Nederland bij hun va ders en moeders komen, hoe beter de integratie plaatsvindt. In het rapport wordt gespro ken van financiële prikkels via de kinderbijslag. Hoe jonger de kinderen overkomen hoe hoger de kinderbijslag is. Staatssecretaris Kosto van jus titie overweegt de gezinshere niging juist te beperken dooi het te koppelen aan een be paald minimuminkomen van de ouders. Maar ook ministei D'Ancona voelt niets voor die suggestie van haar ambtsge noot, zo zei ze vandaag bij de opening van het nieuwe kan toor van het Nederlands Cen trum Buitenlanders (NCB) in Utrecht. CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON PIZl Tl3AKj3fOF/V10NITfUR ICUWNDJOÉ VÉRANPÉRÉN IN WAT 0É/WUe WIUT JÉ MOÉT 6ÉWO0KJ AAW6ÉVÉKJ WAT WIUT W0RDÉN,ÉÉW SUAWO, ÉÉN êufféi^ÉÉKI eeuzeuMUÉ Of ÉÉN PlKJOSAUeuS^N pe /VlACHlbÉ QOÏT VéRPéR Pé rést. Explosie in vuilniswagen MIERLO Een vuilnis wagen in Mierlo is giste ren ontzet als gevolg van een explosie. De ontploffing is veroorzaakt door een hoeveelheid scherpe patronen. Het is niet bekend op welk moment de munitie in de vuilniswagen terecht is ge komen. Het voertuig is in over leg met personeel van het Ex plosieven Opruimings Com mando naar een bosperceel ge sleept: Daar werd de inhoud uit de bak gehaald.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3