Vakantielekker Clinton en Tsongas nog nek aan nek 01 Meer dwang bepleit voor minderheden DojuMM Het eerste 2 11 15 ii HELP HELPEN Confrontatie in Bosnië afgewend Honderden doden in Turkse mijnen i~Ï4 Dagen Gratis^ INFORMATIE ZONDER SENSATIE EeidócSouiotvt 4 MAART 1992 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Kardinaal Simonis roept in vastenbrief op tot bekering Geen geld voor verhoging lonen in gezondheidszorg Op zoek naar Barnsteenkamer in Weimar John de Wolf niet bang voor Lineker LEIDEN OMGEVING Autoluwe binnenstad Leiden mogelijk landelijk voorbeeld RTL4 biedt 12 miljoen voor betaald voetbal GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN/REGIO11 DIENSTVERLENING BEURS KUNSr/RTV RTV-PROGRAMMAS WEER/PUZZEUMENU Vannacht opklaringen. Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden. Overdag flinke zonnige perioden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Wind zuidelijk, zwak tot matig, rond kracht 3. VOETBAL OP TV i y Nederland 3, 20.05 uur: Feye- d noord-Tottenham Hotspur, kwartfinale Europa Cup voor be- L kerwinnaars A RTL 4, 19.25 uur: AA Gent-Ajax, kwartfinale UEFA Cup JBBC 1, 20.00 uur: Genua-Liver- Ipool, kwartfinale UEFA Cup £cidóe Sotwa/ni Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25279. Losse nummers 1,50. Dire Straits en Genesis op podium voor de kust DEN HAAG De popgroepen Dire Straits en Ge nesis geven komende zomer waarschijnlijk een concert op een groot drijvend podium voor de Scheveningse kust. De optredens maken deel uit van het Beach Festival, dat gehouden wordt van 31 juli tot en met 2 augustus op en rond het Noorder- strand. De organisatie is in handen van HBS Pro jectontwikkeling. Het Haagse college van B en W heeft de gemeenteraad laten weten 'in beginsel po sitief te willen reageren op de vergunningaan vraag van de organisatie. Hierover moet echter nog overleg worden gevoerd met de Scheveningse be wonersorganisaties en de raadscommissie voor mi lieu. Behalve de concerten omvat het festival een wedstrijd 'sterkste man van de wereld', vuurwerk, een zeilwedstrijd Scheveningen-Kijkduin-Scheve- ningen, lasershows, een wedstrijd waterskiën en het oplaten van elf heteluchtballonnen. Vrouw vindt dure klok bij grofvuil DEN HAAG - Een Haagse vrouw die het afgelopen najaar buiten bij het grofvuil een klokje zag staan, vond dat zonde van het uurwerk en nam het mee naar binnen. Ze maakte het schoon en zette het in de huiskamer. Eén ding vond ze jammer: de klok liep niet meer. De vrouw besloot vorige week naar een klokkenmaker te stap pen en te vragen of daar iets aan te doen was. „Ik schrok enorm toen hij me vertelde dat het een antieke Engel se tafelklok was ter waarde van vijf tienduizend gulden", aldus de vrouw, die prompt met de klok naar de politie stapte. Bij onderzoek bleek dat de klok vorig jaar in juli was gestolen bij een antiquair aan het Noordeinde. Nederland schenkt Grieken honderdzeventig tanks Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - De Griekse militaire staf kan zich verheugen in de komst van honderdzeven tig Nederlandse tanks van het type 'Leopard-I Verbeterd'. Het materieel wordt gratis en voor niets aan de Griekse NAVO-bondgenoot gele verd. De schenking vloeit voort uit internationaal ge maakte afspraken, zo heeft een defensiewoord voerder gisteren bevestigd. De leverantie, die in 1993 zijn beslag moet krijgen, komt op een pi kant moment aangezien in Griekenland nog steeds een boycotactie tegen Nederlandse pro- dukten gaande is. Het ministerie van defensie zegt de leverantie echter niet te willen gebrui ken als 'smeermiddel' om de Griekse boycot te bestrijden. „De Griekse boycot en deze leveran tie staan geheel los van elkaar", aldus een woordvoerder. De verplaatsing van het militair materieel is het gevolg van de CVSE-akkoorden die 19 november 1990 werden gesloten ter ver mindering van conventionele wapensystemen in Oost en West. Krachtens dit verdrag, dat ove rigens nog geratificeerd moet worden, moet Ne derland ruim 225 tanks afstoten. In totaal wor den 56 tanks 'permanent' opgeslagen, de rest gaat naar Griekenland. De leverantie aan Griekenland is ook gevoelig in verband met de gespannen relatie van Grie kenland met buurland Turkije. Turkije, even eens NAVO-lidstaat, heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat de militaire krachtsver houding met Griekenland niet verstoord mag worden. Het ministerie van defensie vindt dat aan deze voorwaarde nog steeds wordt voldaan omdat Turkije eerder van Nederland een aantal Starfighter-gevechtstoestellen in ontvangst heeft genomen. Palestijnse verplegers weggestuurd bij Begin TEL AVTV Ex-premier Mena- chem Begin van Israël, die gisteren door een hartaanval werd getroffen en in bewusteloze toestand in een ziekenhuis in Tel Aviv werd opgeno men, is inmiddels weer bij bewust zijn. Zijn toestand werd door een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid omschreven als kritiek, maar stabiel. De 78-jari- ge Begin ligt aan een beademings machine. De radio berichtte dat de Palestijnse personeelsleden van Begins ziekem huisafdeling zijn vervangen door joodse werknemers en dat zeer scherpe veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. ATLANTA De race bin nen de Democratische Partij om het president schap van de Verenigde Staten is er na de voorver kiezingen van gisteren in zeven Amerikaanse deel staten alleen maar on voorspelbaarder op ge worden. Beide koplopers, Bill Clinton en Paul Tsongas, boekten be langrijke successen, waarop zij in de komende 'primaries' kunnen voortbouwen. Boven dien is er nu een derde Ameri kaanse presidentskandidaat, Jerry Brown, naar voren geko men als een serieuze mededin ger. In de Republikeinse Partij kreeg de ultra-rechtse uitdager van president Bush, Patrick Buchanan, opnieuw gemid deld een derde deel van de Re publikeinse kiezers achter zich. Veel meer dan tussen de 30 en de 40 procent lijkt Bu chanan nergens in de VS te kunnen behalen, zodat het er naar uitziet, dat Bush welis waar politiek beschadigd maar toch onbedreigd op de presi dentsnominatie door zijn par tij afgaat. De traditionele De mocraat Bill Clinton, gouver neur van Arkansas, won giste ren met een grote meerderheid de belangrijke voorverkiezing in de zuidelijke staat Georgia. Clinton kreeg daar 57 procent van de stemmen, tegen Tson gas niet meer dan 24 procent. Zijn winst in Georgia bezorgt Clinton een krachtige spring plank naar volgende week dinsdag ('Super Tuesday'). Dan hebben tegelijk voorver kiezingen plaats in elf, vooral zuidelijke, deelstaten waarvan Texas en Florida de grootste zijn. Leidschendam hoeft niet mee te werken aan bouw vuiloven DEN HAAG Leidschendam hoeft de procedures voor de bouw van de geïntegreerde af valverbrandingsinstallatie (Gavi) aan het Prins Claus plein niet meteen te hervatten. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, staatsraad mr. P. Bouke- ma heeft een verzoek van het Samenwerkingsverband afval verwijdering Zuid-Holland Wést (SAVA) om Leidschen dam te dwingen het bestem mingsplan zo snel mogelijk te wijzigen niet in behandeling genomen. Deze uitspraak is vanmorgen bekend geworden. Het oordeel van Boukema komt het SAVA zeer ongele gen omdat iedere dag uitstel van de 'bouw van de Gavi 200.000 gulden- aan rente en mogelijke schadeclaims van de bouwers kost. Leidschen dam schortte de medewerking aan de procedures in januari op in afwachting van een on derzoek naar alternatieven voor de verwerking van huis vuil. Dit onderzoek wordt eind deze maand bekend gemaakt. RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868 Een moslim in Sarajevo maakt in koper het nieuwe wapen voor de onafhankelijke republiek Bosnië- Hercegovina. foto: ap SARAJEVO Servische ex tremisten die gisteravond op weg waren gegaan naar de Bosnische hoofdstad Sarajevo, hebben rechtsomkeert ge maakt. Naoverleg tussen de presidënt van Bosnië-Herce- govina, Alija Izetbegovic, en de Servische leider Radovan Ka radzic is het Joegoslavische le ger in de hoofdstad de straat opgegaan om te patrouilleren en verdere schotenwisselingen tussen militanten te voorko men. Gewapende burgers in yevo die dachten dat het orhent gekomen was om hun stad tegen (Servische knok ploegen té beschermen, keer den in de vroëge^ochtend naar huis terug. Hunplek.bij barri caden op de toegangswegen tot de stad werd ingenomen door gemengde patrouilles van het Joegoslavische leger en de plaatselijke politie. „We heb--- ben de hulp van het leger no dig", zei Karadzic. „De mensen moeten thuis blijvën. De oor log is niet begonnen. Er is geen burgeroorlog". Het was wel no dig dat Karadzic dat zo onom- Reddingswerkers in Turkije dragen een gewonde mijnwerker naar buiten. fotc KOZLU Bij ongelukken in twee kolenmijnen in Turkije zijn gisteren waarschijnlijk 300 mensen om het leven ge komen, zo is uit officiële bron vernomen. Inmiddels zijn de stoffelijke resten van meer dan 70 mijnwerkers geborgen. Ze ker 40 gewonde mijnwerkers zijn gered. De ongelukken ge beurden in de mijnen Incirha- mami en Ihsaniye in de Noord- anatolische provincie Zongul- dak en zijn veroorzaakt door explosies van mijngas, aldus de gouverneur van de provin cie. Volgens Turan bestaat er geen contact meer met de ver misten in de twee mijnen die zich vermoedelijk op een diep te tussen 485 en 560 meter be vinden. De mijnen Incirhama- mi en Ihsaniye liggen in de buurt van Kozlu, een plaats bij na 200 kilometer ten noord westen van de Turkse hood- stad Ankara. Hitte en zuurstof gebrek bemoeilijken de pogin gen om de gangen te bereiken waar de ingesloten mijnwer kers zich vermoedelijk bevin den. Laatste vlucht Pim Sierks SCHIPHOL Pim Sierks (59) maakt morgen zijn laatste vlucht als beroepspiloot. Sierks verwierf grote bekend heid toen hij in 1974 vrijwillig vier Japanse terroristen naar het Midden-Oosten vloog. De Japanners hadden namens het Rode Leger elf mensen gegij zeld op de Franse ambassade in Den Haag in ruil voor de vrijlating van de terrorist Foe- roeya. Voor hun aftocht eisten zij een bedrag van 300.000'dol lar, een Franse Boeing 707 met Nederlandse bemanning en twee handwapens voor hun 'ideologisch recht op zelf moord'. Sierks' co-piloot kreeg later negatiéve bekendheid door zijn aandeel in de Heineken- afpersingszaak. Sierks heeft de laatste jaren veel vakantie gangers naar Turkije, Grie kenland en Tunesië gevlogen. Vanuit Gatwick heeft hij mor gen zijn laatste vlucht. Sierks baalt dat hij vanwege zijn leef tijd moet stoppen met vliegen. De gezagvoerder bij Transavia heeft dispensatie aange vraagd, maar niet gekregen. Een zwarte bladzijde in het le ven van Neerlands bekendste piloot was de dood van zijn zoon, een beroepspiloot die en kele jaren geleden veronge lukte met een sportvliegtuig. advertentie wonden zei, want het had er gisteravond alle schijn van dat berichten over gevechten in gebieden buiten Sarajevo de spanningen in de hoofdstad tot een ongewilde ontploffing zou den brengen. Wat echter giste ren voor de grootste onrust in Sarajevo zorgde, was Karad- v zics verklaring dat hij Serviërs ttitide omgeving had opgeroe- peh .(^m hun etnische broeders in Sarajèvo te komen „hel pen". Varfeen aanval op Servi sche burgersAvas echter hele maal geen sprake nï Sarajevo. Maak van de voor jaarsvakantie een lekkere vakantie, met de kant en klare maaltijden van onze huistraiteur. Feesteten zónder koken! Ctl Nasi Speciaal, bakje C Cr» 400 gram 01 Lasagne Bolognese, bakje O QO 400 gram ABerO.VO Cf) Chill con Came, hakje A AC 400 gram 5^5 H-.H-O Aanbiedingen zijn geldig tot en met zaterdag 7 maart De Huistraiteur Uw privékok bij Albert Heijn. DEN HAAG - Dwingen de maatregelen moeten zorgen dat minderheden zich sneller aanpassen in de Nederland. Contracten met werkgevers, interna ten voor moeilijk handel bare jongeren en kinder begeleiding voorafgaand aan de basisschool moeten hun toekomst kansen verbeteren. Dit staat in het rapport 'Toe komstkansen van allochtone jongeren' dat is opgesteld naar aanleiding van enkele confe renties achter gesloten deuren over minderhedenbeleid, die op verzoek van minister Dales (binnenlandse zaken) zijn ge houden. Aan de vergaderingen namen 75 deskundigen (al lochtonen en autochtonen) deel. Volgens voorzitter prof.dr. A. van der Zwan moet het afgelopen zijn met de om zichtige benadering van min derheden. Hij meent dat de al lochtonen niet langer 'met flu welen handschoenen' aange pakt hoeven te worden. De belangrijkste aanbevelin gen hebben betrekking op scholing en arbeid. Het feit dat bijvoorbeeld bijna de helft var^ de Marrokanen geen onder wijs heeft gehad en dat de helfC van sommige minderheids groepen geen werk heeft baart de aeskundigen zorgen. Vei> wezen wordt naar landen alë Israël en Australië waar immi granten juist worden gezien als nieuwkomers waarin geïnr vesteerd moet worden. De rapporteurs willen niet dat de allochtonen hun cultuur eri identiteit opgeven. Integen deel, want volgens Van dep Zwan zou de cultuur binnei> bepaalde groepen juist ge bruikt kunnen worden. Hij verwijst naar de mogelijkheid jongeren die veel spijbelen en moeilijk handelbaar zijn, on der te brengen in internaten. Andere sancties die wel wer ken voor andere kinderen blij ken bij allochtone jongeren na^ melijk te 'zacht'. Aangezien in ternaten normaal zijn in veel landen van herkomst, bevelen de deskundigen deze moge lijkheid ook in Nederland aan. Pagina 3: Nederland is nu een immigratieland Pim Sierks verwierf grote be kendheid toen hij in 1974 vrijwil lig vier Japanse terroristen naar het Midden-Oosten vloog. foto:sp Boymans-Van Beuningen maakt beste catalogus ter wereld ROTTERDAM - Het Rotterdamse museum Boymans-Van Beu ningen schreef met 'Perspectieven, Saenredam en de architec tuurschilders van de 17de eeuw' vorig jaar de beste tentoonstel lingscatalogus over Westerse kunst ter wereld. Het museum is hiervoor onderscheiden met de Prix Minda de Gunzburg, ter waarde van 25.000 dollar. In de jury zaten de directeuren van on der meer het Prado, het Louvre en de National Gallery. De cata logus werd samengesteld door Jeroen Giltay, hoofd-conservator oude schilder- en beeldhouwkunst in Boymans, en Guido Jansen van dezelfde afdeling. Verder werden inleidingen geschreven" door de Amerikaanse professoren Montias en Liedtke en door de Nederlandse deskunsdige Ruurs. De prijs wordt 8 april uitge reikt in Parijs. Giltay hoopt van de prijs iets moois voor Boy^ mans-Van Beuningen te kopen. Carnaval mag dan vandaag, op aswoensdag, voorbij zijn, in Breda valt er tot en met^zondag 15 maart nog volop van te genieten. Dat kan van woensdag tot en met zaterdag van half tien tot vijf uur, dinsdag en zondag van een tot vijf uur op een tentoonstelling die in het kader van het 55-jarige bestaan van de Stichting Bredase Carnavals Viering wordt gehouden in het Breda's Museum. De expositie bestaat hoofdzakelijk uit typerende aspecten van de voorbereiding en viering van carnanal zelf. Maar er wordt ook terug in de tijd gekeken. Foto's, drukwerk, kostuums, alles is er. Leuke tip voor de krokusvakantie. Van de Leidse Courant: het eerste waar je naar grijpt als je van zo'n uitstapje weer thuis komt. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: io maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: I Telefoon: (Indien daartoe aanleiding bestaat, kc Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in eei Antwoordnummer 998, 2501 vc Den Haag (voor controle op bezorging) fieidóeSouto/nt innttim: zmm

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1