LEIDEN OMGEVING S Autoluwe binnenstad Leiden mogelijk landelijk voorbeeld QeidócOounamt 11 Kunst op zevende Leidse Stripdag I .91 Gemeente onderzoekt 'call a car'-project voor centrumbewoners .3! .5 1\ .9i gFelefoonmaniak achtervolgt Leidse studentes en familie Een cadeau van formaat ders £eidóc6ou4a/nt WOENSDAG 4 MAART 1992 it, is d vani iifzien it licl i zijr is flir mvoc al di u ht- ighet iniet als jrieëi "°.c zoetje „Baggerstort kan beter op het land" UTRECHT/JACOBSWOUDE - Stort van bagger in voormalige zand winputten zoals in het Braassemermeer is niet aan te raden. Stort op het land is beter. Dat werd stelt de Stichting Gifvrij Nederland. De stichting trok deze conclusie uit een onderzoeksrapport van de Chemie winkel van de Universiteit van Amsterdam, dat gisteren in Utrecht werd gepresenteerd. Als er toch voor opslag onder het water wordt ge kozen dan moeten er strenge eisen worden gesteld aan de opslagplaats, zeggen de onderzoekers. Om te voorkomen dat het verontreinigd bag ger zich verspreid, zou een stortplaats onder water onder meer een on doordringbare kleilaag als bodem moeten hebben en zou het water niet of nauwelijks mogen stromen. Volgens het rapport zou een deel van de bagger met bestaande of binnenkort te gebruiken technieken kunnen worden gereinigd. Met nu nog niet bekende technieken zou wellicht la ter nog een deel van de bagger kunnen worden gereinigd. Gifvrij Ne derland heeft de ministers Alders en Maij gevraagd snel met richtlijnen te komen over het opslaan van fc Eenmaal andermaal LEIDEN - De makers van het vei lingprogramma 'Eenmaal andermaal' van de Tros komen aanstaande zon dag naar de Leidse Pieterskerk. Eerder is abusievelijk gemeld dat zij gisteren naar Leiden zouden komen. Iedereen die denkt waardevol curiosa of antiek te hebben en dat wil laten veilen kan dat dan tussen 10.00 en 16.00 laten zien aan deskundigen. Uit het totale aanbod wordt een aantal ob jecten geselecteerd die vervolgens worden geveild. De veiling heeft op 30 maart plaats in Amsterdam, de te levisie-uitzending is op 22 april. Eredoctoraat Leidse hoogleraar LEIDEN - De universiteit van Gent (België) heeft de Leidse hoogleraar B. Markesinis een eredoctoraat toegekend. Markesinis is hoog leraar Engels recht in Leiden en tevens direc teur van het Anglo American Law Institute. Hij is daarnaast fellow aan het Trinity College van de universiteit van Cambridge en bezet hij ook de Lord Denning-leerstoel voor rechtsvergelijking aan het Queen Mary Colle ge en Westfield College van de University of Londen. Het Belgische eredoctoraat wordt hem verleend wegens zijn verdiensten op het gebied van de rechtsvergelijking en met name voor de manier waarop hij op het Euro pese continent de kennis over de Engelse common law heeft verspreid. De verlening van het eredoctoraat heeft plaats op 20 maart in Gent. Leidse politie pakt groot aantal winkeldieven LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren maar liefst negentien win keldieven in de kraag gevat. Gewoon lijk worden er per dag slechts onge veer zes winkeldieven gepakt. Vol gens de politie bestaat de mogelijk heid dat veel jeugdigen de krokusva kantie benutten om op het dievenpad te gaan, maar er werden ook twee be jaarden betrapt. Zo werd een tachtig jarige man gepakt die een dimscha- kelaar niet had afgerekend. Een 77- jarige vrouw stal artikelen ter waarde van 3,70 gulden. Alle daders zijn er met een schikking of een proces-ver baal vanaf gekomen. Algemene wint inhaalduel LEIDEN - Korfbalvereniging De Al gemene heeft een inhaalduel tegen Diamco met 15-13 gewonnen. De wed strijd was eertijds een kwartier voor tijd gestaakt bij een stand van 11-9, omdat een van de korfpalen was afge broken. De wedstrijd van gisteren be tekende de tweede overwinning op rij voor interim-trainers Ruud en Wim van Vliet die de taken van de ontsla gen coach Cor Gravekamp overna men. Of de winst waarde heeft moet zondag blijken als de Leidse ploeg van Roda moet winnen om kans te maken in de eerste klasse te blijven. I abS'EIDEN Het autoluw naken van de Leidse bin- lenstad wordt mogelijk ?en landelijk proefproject. )l Snfïet ministerie van ver teer en waterstaat wil een gfeiantal van dergelijke )roefprojecten aanwijzen 2>m als voorbeeld te die- ïen voor andere nieuwe m htuto-arme gebieden. De ;emeente heeft daarover il een aantal gesprekken fold(_ Mogelijk weer auto's in deel Haarlemmerstraat LEIDEN - Het stukje Haarlemmerstraat tussen Vt Hooigracht en het Haven- plein wordt misschien weer opengesteld voor au to's. Dat is een van de kor te termijn maatregelen die de gemeente wil onderzoe- ken in het kader van het autoluw maken van de 1 binnenstad. Het stukje straat valt net buiten de verkeersader Hooigracht die mogelijk de grens gaat bepalen van het autovrije 91 gebied in het centrum. Een andere korte termijn- maatregel is het autovrij maken van de Stille Rijn ter hoogte van de Haar- lemmerstraat, verderop in het centrum en het verwij- i deren van straatmeubilair. Bij al dit soort maatrege- —j 4 len moet wel zorgvuldig worden omgesprongen 1 met de inrichting van de omgeving. gevoerd met het ministe rie. Volgens wethouder J. Walen kamp is de gemeente echter niet van plan de voorbereidin gen te vertragen om zich aan te passen aan plannen van het ministerie. Ook niet als dat ex tra subsidies zou kosten. „We denken dat we met dit project landelijk voorop lopen. Toch kunnen we niet op het ministe rie gaan wachten. Dat is dtfn wel jammer van eventuele subsidies, maar tegelijk zijn we ook optimistisch over de mogelijkheden om alles uit te voeren". Klankbord De voorbereidingen van het autoluw maken van de binnen stad moet dit jaar verder ge stalte krijgen. Gisteren ver scheen een nota met daarin een overzicht van meer dan twintig zeer uiteenlopende deelprojecten. Eind deze maand komt die notitie in de inspraak. Volgens Walenkamp zal er begin april ook nog een informatiebijeenkomst wor den belegd waar de bevolking op de plannen kan reageren. Naast de inspraak moet er een 'klankbordgroep' komen die bij de uitvoering van het pro ject wordt betrokken. Daarin moet een groot aantal organi saties zitting nemen; uit de binnenstad, op het gebied van verkeer, uit de politiek en bij voorbeeld van gehandicapten. Begin volgend jaar moer er uit eindelijk een plan liggen voor het autoluw maken van de bin nenstad, waarover dan in de eerste helft van 1993 een be sluit kan worden genomen. De uitvoering krijgt daarna gelei delijk zijn beslag. Walenkamp bevestigt dat de kans groot is Wethouder J. Walenkamp, dat de auto's pas in de tweede helft van de jaren negentig uit de binnenstad zullen zijn ver dwenen. „We zullen eerst op lossingen moeten hebben voor een groot aantal zaken. Daarbij gaat het om het stadsdistribu tiecentrum om winkels te be voorraden, maar ook om het parkeren. Het kan niet zo zijn dat we al maatregelen nemen, zonder dat dergelijke proble men zijn opgelost". Het gaat daarbij bijvoorbeeld om het ri sico van enorme parkeerover last in wijken rond het cen trum. Een ander voorbeeld betreft het minder druk maken van. ontsluitingswegen rond de binnenstad. Al enige maanden FOTO TEJO RINGERS geleden werd bekend dat de gemeente de mogelijkheden nagaat qm de Kanaalweg via het industrieterrein De Waard door te trekken naar Sumatra- straat/Willem de Zwijgerlaan. Walenkamp merkt desge vraagd op dat dit onderwerp deel uitmaakt van het struc tuurplan dat in voorbereiding is. „Maar het grijpt wel direct in elkaar met het autoluw ma ken van het centrum. Daarbij moeten ook andere verkeers aders worden betrokken, zoals bijvoorbeeld de A4. Ook moet bijvoorbeeld nog worden nage gaan of een eventueel grotere drukte op de Sumatrastraat wel past binnen de normen die daarvoor gelden". Nieuw systeem voor parkeren LEIDEN - Parkeerterrei nen buiten het centrum vanwaar automobilisten met pendelbusjes naar de stad vervoerd worden. Het is een van de mogelijkhe den die dé gemeente Lei den overweegt om in te voeren met het autoluw maken van de binnenstad. Een ander project op het gebied van parkeren voor ziet in gedifferentieerde parkeertarieven, met an dere woorden parkeer plaatsen worden duurder naar mate ze dichter bij het stadshart liggen. Bo vendien mag daar dan steeds korter gebruik van worden gemaakt. Bij het onderzoek naar de moge lijkheden daartoe moet ook worden nagegaan hoe veel plaatsen er nodig zijn. Tegelijk moeten 'over- loop'-effecten worden voorkomen, zoals het vol- parkeren van woon straten net buiten het centrum. Andere onderzoeksprojec ten hebben betrekking op het bestrijden van het par keren waar dat het zicht op monumenten bederft en het nagaan van de moge lijkheden om parkeergara ges en -terreinen van in stellingen en bedrijven al gemeen op te stellen. Daarbij gaat het bijvoor beeld om de garages van het Hoogheemraadschap aan de Boommarkt, het brandweerterrein aan de Langebrug, en het par keerterrein van de EWR aan de Langegracht. Weer een ander onderzoek heeft betrekking op de moge lijkheden om de toegang tot het centrum voor auto's permanent of gedurende delen van de dag onmoge lijk te maken. Daarbij gaat het om het aanbrengen van al dan niet elektro nisch gestuurde slagbo men, het plaatsen van bor den en dergelijke. Stripliefhebbers Hans Edink en Willem van Dijk laten hun lievelinqsalbums zien. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - Als een meng vorm van huren en leasen. Zo omschrijft de gemeente Lei den het idee van een call a car project voor binnenstadbewo ners. Het is een van de 21 deelpro jecten die de gemeente dit jaar wil onderzoeken ter voor bereiding van het autoluw maken van de binnenstad. Door deel te nemen aan Call a car hoeft iemand zelf geen auto meer te bezitten. De huurauto is tegen betaling van een vast bedrag en een ki lometervergoeding altijd be schikbaar. Een dergelijk pro ject zou vooral aantrekkelijk zijn voor mensen die wel een auto hebben, maar die maar weinig kilometers per jaar rij den. Zij hebben daardoor rela tief hoge kosten. Call a car zou bovendien het rijden van kor te afstanden tegengaan en het De gemeente wil daarnaast dat bedrijven in de binnen stad vervoerplannen gaan ma ken om hun autokilometers te beperken. De gemeente zal daarbij zelf het voorbeeld ge ven. Om bevoorradingspro blemen op te lossen moet er een stadsdistributiecentrum komen. Hoewel Leiden eerder afviel toen Verkeer en Water staat hiervoor een voorbeeld- project zocht is volgens wet houder J. Walenkamp wel de gelijk aangetoond dat er in Leiden mogelijkheden zijn voor zo'n centrum. Voorraden voor winkels moeten daar centraal worden afgeleverd, waarna ze met kleinere, liefst elektrische bestelwagens, naar de afnemers worden ge bracht. Andere deelprojecten op het gebied van vervoer hebben betrekking op een betere be wegwijzering voor fietsers en voetgangers en van parkeer- routes, de aanleg van fietsrou tes door de stad en het geven van informatie over bereik baarheid per openbaar ver voer. Veel mensen blijken geen idee te hebben van de reistijden per openbaar ver voer naar Leiden en binnen de stad en van de mogelijkheden die er zijn. LEIDEN De echte strip verzamelaar beschouwt de strip als kunst. Voor honderden liefhebbers is de Leidse Stripdag, die zondag voor de zevende maal wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare, dan ook een buitenkansje om een aantal zeldzame kunststukken op de kop te tikken. Niet alleen de strip-ruilbeurs en veiling zullen de aandacht trekken, ook voor de stripteke naars die hun albums komen signeren zal veel belangstel ling van met name kinderen bestaan. Zo zullen Robert van de Kroft, tekenaar van 'Sjors en Sjimmie', en de Leidenaar Eric Schreurs van 'Joop Klep zeiker' zondag de gang naar de Lange Mare maken. Ook wor den er honderd bierflessen met een Sjors en Sjimmie-eti- ket verkocht. Bijna alle stripboeken die ooit in Nederland zijn uitgegeven zullen verkrijgbaar zijn. Aan gezien dit er tienduizenden zijn, zullen de meeste bezoe kers al neuzend door de bak ken uren bezig zijn. „Maar de vorige stripdagen waren ook heel gezellig", zegt Hans Edink. die in samenwerking met de Leidse stripshop de or ganisatie op zich heeft geno men. „We kregen daar vaak complimenten voor". Literatuur Hans Edink vindt strips zo leuk omdat „creatieve teke ningen worden gecombineerd met een goed verhaal. Het is moeilijk een goede strip te ma ken, want de tekst en de plaat jes moeten elkaar aanvullen en één geheel vormen". „Een strip is kunst, daarover is geen twijfel mogelijk", zegt Willem van Dijk van de Leidse stripshop. „De Bommel-strips zijn literatuur. Ook zijn een he leboel stripverhalen gebaseerd op literaire meesterwerken". „Helaas wordt de strip niet door iedereen als kunst be schouwd, want het zit nogal eens in het verdomhoekje", gaat Van Dijk verder. „Zo mochten strips vroeger niet op scholen worden gelezen en werden ze uit bibliotheken ge weerd. De algemene opvatting is dat strips niet zo fantasievol zijn. De kinderen zouden zich te weinig in de verhalen hoe ven in te leven omdat ze zo ge makkelijk leesbaar zijn. Men dacht zelfs dat striplezende kinderen lui worden. Ik ben het daar niet mee eens, want de plaatjes zijn voor mij een verrijking van de tekst". Comics Verwacht wordt dat op de ko mende stripdag vooral veel be langstelling zal zijn voor de Amerikaanse Comics-strips. „Die zijn de laatste tijd erg in trek", zegt Edink. „Dat zijn verhalen over superhelden die dingen kunnen, die een nor maal mens niet kan. Ze heten bijvoorbeeld X-man, Thor of Batman". Maar ook Kuifje doet het nog goed bij de verzamelaars. „Een exemplaar van Kuifje uit de ja ren vijftig die nog in ongelezen staat is. levert zo 2400 gulden op", zegt Van Dijk. „Bij de vo rige stripdag werd er voor drie stripalbums bijna 2900 gulden neergeteld. En dan te beden ken dat veel verzamelaars hun 'collectors items' nooit inkij ken, om te voorkomen dat het album beschadigt". De Zevende Leidse Stripdag wordt aanstaande zondag ge houden in het Antonius Club huis aan de Lange Mare i n Lei den en is geopend van 10.30 tot 16.00 uur. Leidenaar met fietsketting bedreigd LEIDEN - Een 40-jarige Lei- zijn fiets, toen een andere fiet- met enkele klappen en reed denaar is gisteravond op het ser op hem af kwam. Hij ge- snel weg. De onbekende man Plantsoen aangevallen door droeg zich uiterst agressief en volgde hem per fiets, dreigend een onbekende man. De Leide- dreigde de Leidenaar aan te met een fietsketting. De Leide naar reed rond negen uur op vallen. Deze weerde hem af naar wist echter te ontkomen. L h< eine e j, REIDEN Ouders van eidse studentes worden ggelmatig geconfron- eerd met een man, die [en telefonisch lastig valt. pe telefoonmaniak heeft het afgelopen anderhal- jaar al honderden ou- Jers door het hele land be- [reigd, geïntimideerd of ndervraagd over hun in leiden studerende doch- r. Volgens de politie gaat let steeds om dezelfde fgelopen maandag liet de lan opnieuw twee keer van Sch horen. Een Leiderdorpse moeder werd gebeld en hoorde dat haar dochter bij hem in de wagen Zou zitten. De moeder moest ontuchtige handelingen verrichten, anders zou haar dochter wat overkomen. Toen de moeder hier niet op inging, hing de man op. De moeder belde vervolgens haar dochter, die gewoon op haar kamer bleek te zitten. Maandag belde de maniak voor het eerst ook een studente zelf. Een studen te aan de Hooigracht moest van de man zeggen wat voor kleren ze droeg. Als ze weiger de zou hij haar moeder wat doen, die bij hem in de wagen zou zitten. „De man is de laatste weken weer erg actief na een wat rus tigere periode", aldus politie- voorlichter D. Graveland. „Hij begon anderhalve jaar geleden heel behoedzaam, maar belde eind vorig jaar al gauw meer dere malen per dag". De twee grootste studenten verenigingen Minerva en Quintus hebben toentertijd maatregelen genomen tegen de beller. „We hebben onze le den gewaarschuwd en gezegd dat ze hun ouders moesten in formeren over de praktijken van de man", aldus F. Kist, praeses van Minerva. Ook op Quintus trof men maatregelen, middels een waarschuwings brief aan alle damesdisputen. „We hebben ook een artikel over de man in ons vereni gingsblad geplaatst", aldus J. Slagter, praeses van Quin tus. „Sindsdien hebben we het idee dat het probleem enorm is afgenomen, omdat iedereen nu weet hoe te reageren". Almanakken Graveland: „Het is vrijwel ze ker dat de man zijn slachtof fers haalt uit informatie van de universiteit". In de universi taire almanak staan studeera- dressen en ouderlijke adres sen van iedere Leidse student. In de almanakken van Leidse studentenverenigingen zelfs begeleid met foto. „Iemand die kwaad wil kan veel doen met deze gegevens", aldus Grave land. „De makers van alma nakken moeten zich beraden of het wel verstandig is om al die gegevens te vermelden. Dat geldt met name voor de na men, adressen en telefoon nummers van familie". Vol gens Graveland zou dit op grond van de huidige privacy wetgeving, waarin iedereen toestemming moet geven voor vermelding, niet eens moge lijk moeten zijn. Minerva'gaat binnenkort met de politie rond de tafel zitten om zich voor te laten lichten over de privacy-wetgeving. „Ieder lid van Minerva komt in principe in de almanak, tenzij ze dat absoluut niet willen. „Als blijkt dat we hiermee de wetgeving niet voldoende na leven, dan zullen we de ver melding veranderen", aldus Minerva-praeses Kist. „Maar eigenlijk gaan we er van uit dat de gegevens niet buiten het ge bouw komen, gezien het beslo ten karakter van de vereni ging". Quintus laat weten voorlopig geen stappen te ondernemen. Slagter: „We staan in contact met de politie. Werkelijke aan passingen van de almanak lijkt ons op dit moment niet Uit navraag onder de slachtof fers van de maniak heeft de politie een signalement sa mengesteld. Het zou gaan om een man van ongeveer dertig jaar met een Haags accent. „We hebben wel enig idee in welke hoek we de man moeten zoeken", aldus Graveland. „Maar bij een anoniem per soon, die iemand telefonisch lastig valt, is het zoeken naar een speld in de hooiberg. Het mooiste zou zijn als iemand het gesprek op een bandje op zoif nemen. Dan zouden we al heel wat verder zijn". Aft* Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i1 Noteer als nieuwe abonnee ing.1 Dhr./Mcvr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor control» bezorging) jntje voor Wassenaarder Wassenaar Ter geiegen- leid van zijn 40-jarig ambtsju- jileum heeft de 62-jarige Was- pnaarder Leendert Kruit gis- feren de eremedaille in goud, iehorend bij de Orde van )ranje Nassau, opgespeld ge lregen. Kruit neemt afscheid |ls plaatsvervangend chef Na- üurkunde en navigatie-in- umenten bij het MEOB (Ma- ine Elektronisch en Optisch drijf) in Oegstgeest. De on- [erscheiding werd uitgereikt tor de directeur van het be- ijf. ALLERLEIDS Cursussen Volksuniversiteit K O be gint binnenkort met een aan tal nieuwe cursussen. Het gaat om cursussen die eerder ook al op het programma stonden, maar waarvoor belangstellen den moesten worden teleurge steld. K O biedt hen alsnog de mogelijkheid mee te doen aan een nieuwe serie lessen Frans (vakantiecursus), clow nerie (voor kinderen), antieke beren maken en boetseren met FIMO-klei. Inschrijven bij K& O aan de Oude Vest 45, te lefoon 071-141141. Oud papier Oud papier, metaal en kleding kunnen morgen worden inge leverd in de Merenwijk. Dan staan weer containers bij ker kelijk centrum De Regenboog aan de Watermolen 1. Vrijwil ligers nemen het materiaal vanaf 9.00 tot 21.00 uur in ont vangst. Vorige maand heeft De Regenboof 15.000 kilo papier en 2.100 kilo kleding ingeza meld. De kleding wordt niet tot lompen verwerkt, maar op kwaliteit en soort geselecteerd. Het bruikbare materiaal gaat naarpntwikkelingslanden. Rembrandt 'Rembrandt in de gouden eeuw' is het onderwerp van een voordracht die Frans Smit vrijdag houdt in zaal 149 van het Centraal Faciliteitenge bouw van de universiteit, CLe- veringaplaats 1, aanvang 20.00 uur. De lezing is georga niseerd door de Stichting Rem brandt. Bijbelclub Alle kinderen van vier tot twaalf jaar zijn morgen en vrijdag van 10.00 tot 11.30 uur welkom in de Vakantiebijbel- club, in gebouw 'Irene', Drift straat 49a. Rond het thema 'Er is er maar één' wordt een ver haal verteld, gezongen, gete kend en geknutseld. Toegang is gratis. Hardcore Liefhebbers van hardcore mu ziek kunnen morgen hun hart ophalen bij jongerencentrum Het Stathuys, Breestraat 19. Twee bands spelen er dan: Bobwire uit Lisse en Born Against uit New York. De hardcore-avond begint om 21.00 uur. Toegang 6. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: nun niKi i i ifm itUE i -i ■j

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11