'SoumntOMGEVINGdinsdag3MAART 1992 9 „Meer wijkagenten in de binnenstad" Nieuwe koepelstichting voor verzorgingshuizen "1 Opruimen asbest Formido begonnen £ckióe6ou/ui/nt 1 Explosie in bejaardenhuis Goed op tijd IN NAAM DER WET Vergissing j door 1 STAN VAN HAASTEREN Zoals elke organisatie maakt ook het justitieel apparaat wel eens een ver gissing. Zo schrijft het wel eens in een proces-verbaal I een naam verkeerd, waar na de aangeklaagde alles I in het werk stelt om onder I de straf uit te komen. Gis- I teren kwamen er twee van I dergelijke gevallen voor j bij de Leidse kantonrech ter. „Op het proces-verbaal stond alleen mijn achter naam", zegt een man die overigens toegaf te hard te hebben gereden. „Daar mee kunnen ze dus ook de duizenden andere mensen Imct dezelfde achternaam hebben bedoeld. Daarom heb ik niet betaald". De man was over de gang van zaken zo boos geworden, dat hij brieven schreef aan de officier van justitie en zelfs aan minister Hirsch Ballin van justitie. Dat hielp echter niets, want maanden hierna gleed een I nieuw schikkingsvoorstel in de bus. Omdat de eerste betalingstermijn was ver streken, was de boete ver hoogd. „Daar werd ik nog bozer over", aldus de man. „Justitie maakt een fout, maar het gevolg is dat ik een hogere boete moet betalen. Als we dit een rechtstaat noemen, waar gaat dat dan heen?" Overigens was de naam in I het nieuwe schikkings voorstel wel goed gespeld. „Hoe kwamen ze eigenlijk daarna aan> mijn goede naam?, vroeg de man zich dan ook af. „Maar in de dagvaarding voor deze zit ting schreven ze mijn ach ternaam wéér verkeerd. Komt er aan die vergissin gen geen einde?". Zo boos als de man was op het justitieel apparaat, zo vriendelijk deed hij tegen rechter Morshuis. „Ik zie dat üw~been in het gips zit", merkte hij op. „Ik hoop dat u toch fijn ge skied heeft". Maar dat weerhield de rechter er echter niet van de man een boete op te leggen, omdat spellingsfouten geen re den voor vrijspraak mogen zijn. ,,U moet tachtig gul den betalen", aldus Mors huis. „Dat is dus even hoog als het eerste schik- i kingsvoorstel, want we mogen u niet straffen voor een adminstratieve fout". Een gelijksoortig geval was dat van een andere snelheidsovertreder. „Ze hebben zowel mijn voor naam als mijn achternaam verkeerd geschreven", protesteerde de man. „Misschien heb ik wel te hard gereden, maar als ze al niet goed een proces ver baal kunnen maken, ga ik er ook aan twijfelen of ze wel correct kunnen waar nemen of ik te hard reed". Desondanks veroordeelde rechter Morshuis hem tot een boete van 75 gulden. De man maakt aanstalte direct zijn portemonnee te -trekken. „Niet hier", wist Morshuis hem nog net te weerhouden, „wij nemen geen geld aan". Expres Een andere man erkende betrokken te zijn geweest bij een aanrijding, maar pleitte met een speciale re den om vrijspraak. „De te genpartij reed expres te gen me aan", aldus de man. „Hij had me kunnen ontwijken, maar toch raak te hij me. Zijn auto was be schadigd, maar volgens mij zat dat er al, want er za ten roestplekjes omheen. Door een aanrijding in scè ne te zetten, wilde hij de verzekering oplichten". „Daar komt bij dat de man daar helemaal niet mocht rijden, want hij kwam van de busbaan", vervolgde de man zijn pleidooi. Mors huis bleek het daar echter niet mee eens te zijn: „U had hem toch voorrang moeten geven, want het had ook een bus of een taxi kunnen zijn. Daarom krijgt u 50 gulden boete". Een man die ervan be schuldigd wordt in een on verzekerde auto te hebben rondgereden, wist de rech ter echter wel in twijfel te brengen. „Mijn auto was wél verzekerd, anders had de politie me immers nooit de auto terug gegeven de dag erna. Toen dacht ik er nooit meer iets van te ho ren". De man beweerde een pa pier thuis te hebben, waar mee hij die stiling zou kunnen bewijzen. De rech ter toonde zich gevoelig voor zijn argumenten en meende dat er helderheid moet worden verschaft, voordat hij een uitspraak kan doen. Over drie maan den komt de zaak opnieuw voor en zal hij zijn bewijs- Uitstel opening Raad en Daadwinkel LEIDEN - De raad en daadwin- kcl aan de Uiterstegracht gaat later open dan gepland. Oor spronkelijk zou dit informatie punt voor allerlei gemeentelijke zaken gisteren haar deuren ope nen. Maar omdat de aankoop van meubilair wat langer duur de dan verwacht, is de openings datum voorlopig vastgesteld op 23 maart. „We beginnen dus iets later", zegt Margreet Bakker, die de Raad en Daad winkel zal leiden. „Maar uiteindelijk gaan we met honderd procent inzet aan de slag". Meer subsidie schoolconcerten NOORDWIJKERHOUT - De werkgroep voor culturele vor ming in Noordwijkerhout wil meer subsidie voor het geven van concerten aan het basison derwijs. Aan dc gemeente v/ordt voorgesteld de jaarlijkse steun te verhogen van 3500 tot G000 gulden. Op 9 april staat er in De Schelft een klassiek con cert op de rol met het Tancredi Trio en Frank Groothof uit Se samstraat. In het najaar is het de bedoeling voor dc kinderen een toneelstuk te brengen. Jongens bekennen besmeuren schapen LEIDEN - Drie Leidse jongens, allen zes jaar, hebben bekend dat ze ruim een weck geleden op de kinderboerderij aan de Flevoweg enkele schapen met verf hebben besmeurd. Ook gaven ze toe en kele vernielingen te hebben aan gericht. Eén van de ouders heeft zich bereid verklaard de schade te vergoeden. Op 23 februari wer den de schapen aangetroffen met blauwe verf op hun vacht. De schapen, hoogdrachtig, waren zo geschrokken dat ze door een vee arts met een kalmerend middel ingespoten moesten worden. CD's gestolen LEIDEN - Bij een inbraak in een wo ning aan de Willem de Zwijgerlaan zijn afgelopen zondag een televisie, een stereocombinatie en een kleine twee honderd CD's ge stolen. De daders hebben eerst gepro beerd de voordeur te forceren. Toen deze vergrendeld bleek te zijn, for ceerden ze een raampje. Bromfietser zwaar gewond LEIDSCHENDAM - Een 15- jarige bromfietser raakte gis termiddag zwaar gewond bij een aanrijding op de Oude Trambaan in Leidschendam. De jongen reed met grote vaart door het rode stoplicht bij de Dr.van der Stamstraat, waarna hij op de kruising geschept werd door een 52-jarige Hage naar. De Leidschendammer smakte vervolgens op het weg dek, waarbij hij ernstig hoofd letsel opliep. Hij werd overge bracht naar het Anthoniuszie- kenhuis. HAZERSWOUDE-DORP - In bejaar dentehuis Driehof in Hazerswoude- Dorp heeft zich gistermiddag om vier uur een explosie voorgedaan in een elcktriciteitshuisje. De bewoners zaten een half uur zonder stroom. Bij de explo sie deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Aangezien er slechts wat rookontwikkeling ontstond hoefde dc brandweer niet in actie te komen. Uit voorzorg werden een aantal bewoners van de Drichof wel tijdelijk elders on dergebracht. Over de oorzaak van de ex plosie is nog niets bekend. ALLERLEIDS Ezelsfeest Mimetheater K-dijk speelt de voorstelling Ezelsfeest op donderdagm iddag in de Muzen hof, Cor Gordijnsin gel 4 in Leiderdoi*p. Ezels feest is een bewegingsvoor stelling. een krachtig ver beeld sprookje voor kinde ren van 5-9 jaar. De aanvang is half drie. Toegang zes gulden. Tarot Belangstellenden voor een cursus tarot kunnen mor gen terecht in café Eigen- zorg aan de Stationsweg 29 in Leiden. Zij kunnen tus sen 13.30 en 16.00 uur een persoonlijke tarotlezing krijgen en/of zich voor de cursus inschrijven. Inlich tingen bij Hans Ummels 07 i-218302. Pop en poen Voor de tweede keer houdt het LVC donderdag een workshop Pop en poen. De workshop is bedoeld voor bands, muzikanten en hun managers. Ingegaan wordt op financiële en fiscale as pecten van het bestaan als popmuzikant. Dick Mole naar, belastingspecialist met ervaring als manager van diverse bands treedt op als docent. De workshop duurt van 20.00 tot 22.30 uur, wordt gehouden in het LVC aon de Breestraat 66 en deelname kost f .17,50. Inlichtingen en opgave: 071-146449 Hardcore Liefhebbers van hardcore muziek kunnen donderdag hun hart ophalen bij jonge rencentrum Het Stathuys, Breestraat 19. Twee bands spelen er dan Bobwire uit Lisse en Bom Against uit New York. De hardcore- avond begint om 21.00 uur. Toegang f 6. LEIDEN - De opruimac- tie van het asbest dat is neergeslagen na de brand in de Formido-bouwmarkt aan de Hoge Morsweg is gisteren begonnen. Het Rotterdamse bedrijf Reym, dat van de Leidse directie milieu opdracht heeft gekregen de buurt rond de Rijndijk en de Van der Blom Vijlbrief- straat asbest-vrij te ma ken, verwacht ongeveer zeven weken nodig te heb ben voor de klus. „Zeven weken lijken natuur lijk erg lang", zegt de voorman van Reym. „Maar we speuren het terrein waar asbest ligt centimeter voor centimeter af'. Dat terrein is 12 hectare groot en alle stukjes asbest die hier liggen worden opgezogen door een speciaal zuigappa- raat. Elk stukje grond dat is schoon gezogen, wordt hierna geïn specteerd door het bedrijf dat de omvang van de asbestneer- slag heeft onderzocht. „Zij moeten vaststellen of inder daad al het asbest is verdwe nen", zegt A. van den Berg van de directie milieu. „Als er ooit daarna weer asbest blijkt te lig gen, weten we in ieder geval dat dat niet komt doordat dc grond slecht is schoonge maakt". Vijf werknemers van Reym zijn gisteren begonnen asbest op te zuigen op het dak van houthandel Pontmeycr. dat naast Formido staat. Hier is namelijk erg veel asbest te recht gekomen en om te voor komen dat dit wegwaait, heeft de verwijdering hiervan haast. Vanaf vandaag worden ook tui nen, daken, goten en grasvel den asbestvrij gemaakt. Twee buurtbewoners hebben echter laten weten niet mee te wer ken aan deze opruimaetie. De Directie Milieu had voor dit karwei oorspronkelijk vijf ge specialiseerde bedrijven op het oog en koos uiteindelijk voor Reym. Volgens Van den Berg was Reym in staat snel te beginnen en is de kwaliteit van het werk in verhouding tot de prijs goed. Dc kosten van deze opruimac- tie, die enkele tonnen bedra gen, wil dc gemeente verhalen op de brandverzekering van Formido. „Hiermee is al over leg gevoerd", zegt Van den Berg. „De verzekering heeft nog niet toegezegd de kosten op zich te nemen, maar er is ook geen conflict. We zullen zien hoe sterk we staan". Het verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan wordt waarschijnlijk vervangen door nieuw bouw op dezelfde locatie. FOTO HENKV.D ENDE LEIDEN - De besturen van de Leidse verpleeg huizen en instellingen voor ouderenzorg zijn het eens over samenwerking. Een nieuwe koepelstich ting gaat de reorganisatie van de bejaardenzorg de komende jaren doorvoe ren. Er is inmiddels een nieuw bestuur gevormd onder voorzitterschap van G. Dallinga. De onderne mingsraden van de instel lingen hebben te kennen gegeven daar geen be zwaar tegen te hebben. Aanleiding voor de reorganisa tie is het verpleeghuisplan voor de Leidse regio dat de provincie opstelde. Dat voor ziet in een forse uitbreiding van het aantal bedden voor psycho-geriatrische patiënten, opvang voor dementerende ouderen. Er moeten twee nieu we verpleeghuizen komen en een dependance bij een verzor gingshuis. Daarnaast moeten er allerlei nieuwe verpleegvor men komen, zoals die ook al zijn begonnen vanuit de voor ziening Zijloever. Daarbij zijn ook kruiswerk, ouderenwerk en gezinsverzorging betrok ken. De nieuwe koepel gaat deelnemen aan het overleg daarover. De oprichting van de nieuwe koepel is het resultaat van het overleg binnen de Samen wer kingscommissie psycho-geria trische voorzieningen onder voorzitterschap van het Leidse statenlid Th. Roes (PvdA). Aan de koepel nemen deel de stich ting RK Verpleeghuizen. (Van Wijckerslooth-Oegstgeest, Eli sabeth Gasthuishof), Zuid- twijck, Overduijn Katwijk, Huize Groenhoven, de Stich ting tot exploitatie van Bejaar dencentra (Rijn en Vliet, Ro- bijnzicht en Zijloever) en 't Hofflants Huijs Voorschoten. In eerste instantie verliep het overleg moeizaam omdat met name de katholieke stichting vreesde voor zijn identiteit. Volgens Roes is er inmiddels echter sprake van een harmo nieuze samenwerking. „Er is een ander bestuur en de stich ting heeft ook voor een brede re, interconfessionele, grond slag gekozen". Nieuwbouw De plannen voor de nieuwe verpleeghuisvoorzieningen zijn inmiddels ook verder uit gewerkt. Duidelijk is dat Zuydtwijck een gecombineerd verpleeghuis moet worden voor zowel dementerende als andere ouderen met 180 bed den. Waarschijnlijk wordt het huidige gebouw daarvoor ge sloopt en vervangen door nieuwbouw. Een tweede nieuw tehuis zal worden geëxploi teerd door Overduin. De loca tie daarvoor wordt waarschijn lijk Leiden-Noord, bij de Mare- singel op het terrein van het slachthuis. Er zijn daar echter nogal wat problemen op te los sen. Roest: „Het gaat om de hele herinrichting van het ge bied. Dat kost veel geld en dat moet ergens vandaan komen. De gemeente zal bereid moeten zijn daar veel aan te betalen". Overduin is onder andere bij de samenwerking betrokken omdat deze instel ling de ervaring met de opvang van dementerende ouderen heeft die in Leiden ontbreekt „In feit is dit voor Leiden on ontgonnen gebied", aldus Roest. Daarnaast wordt voorgesteld Van Wijckerslooth in Oegst- geest te renoveren en uit te breiden tot 120 bedden. Het Elisabeth Gasthuishof, een klein huis in historische pan den in de Leidse binnenstad gaat op termijn dicht, maar houdt waarschijnlijk een be stemming in de ouderenzorg. Het wordt mogelijk een wijk- voorziening. Verder moet nog een besluit worden genomen over de bouw van een depen dance met 60 bedden. Omwonenden Van Alphenplein richten belangen vereniging op Idoor FRANS BR0CKEN LEIDERDORP - De omwo nenden van het Van Alphen plein in de Leiderdorpse wijk het Binnenhof gaan een belan genvereniging oprichten. Dat werd gisteravond besloten in een bewonersbijenkomst in De Menswording. Het gesprek dat het actiecomité afgelopen vrij dag met wethouder J. Veld- stra-van Donk (D66) heeft ge voerd over de gemeentelijke bouwplannen is op een teleur stelling uitgelopen. De wet houder wil vasthouden aan het plan voor de bouw van 84 se niorenwoningen op de plaats van de inmiddels gesloopte ba sisscholen van De Hobbit en Samen Onderweg. De bewo ners zijn veronrust over de haast waarmee het bouwplan moet worden gerealiseerd. De gemeente wil de plannen voor 1 juni rond hebben en past daarom een versnelde (Artikel- 19) procedure toe. De gemeen teraad heeft daartoe al een voorbereidingsbesluit geno men dat op 16 maart van kracht wordt. Het actiecomité van omwonenden heeft inmid dels bezwaar gemaakt tegen dat besluit. Het gemeentebe stuur van Leiderdorp wordt verweten ondemocrastisch te handelen door af te zien van de normale bestemmingsplan procedure. De rechten van de omwonen den worden in hoge mate aan getast, aldus de verontruste omwonenden. Gesprekken met de gemeente zien de be woners als „mosterd na de maaltijd". „Men kan zich moeilijk aan de indruk ont trekken dat de plannen al vast staan en dat inspraak op dit moment nog van invloed kan zijn op de plannen", aldus de boze bewoners. LEIDEN Er moeten meer wijkagenten in de binnenstad worden ge plaatst. Dat vindt de werk groep sociale vernieuwing voor de oostelijke binnen stad, die hierover een pro testbrief zal schrijven aan de Leidse politie. Voorts zal de groep uit Pancras- Oost en Noord-Rijnevest de zaak aankaarten bij de raadscommissie sociale vernieuwing. De wijkgrocp komt hiermee in verzet tegen het plan van de politie om één wijkagent voor het volledige gebied binnen de singels aan te stellen. Dat is volgens de wijkgroep onvol doende, ook al omdat in ande re wijken meer wijkagenten worden aangesteld. De wijkgroep is het ook niet eens met de veranderingen fn het takenpakket van de wijk agent die de politie wil door voeren. Het plan van de politic houdt volgens de huidige wijk agent Busschert in dat hij zich ook bijvoorbeeld met aanrij dingen en aangiftes moet gaan bezighouden. De wijkgroep meent echter dat de wijkagent meer als aan spreekpunt voor de bewoners zou moeten fungeren. Door contacten met bijvoorbeeld buurthuizen en scholen te on derhouden, zou hij beter op dc hoogte blijven van wat er leeft binnen de wijk. Voorts zou dc wijkagent meer een sociaal voelend mens dan een „recher cheurstype" moeten zijn. „Ik schat de kans dat we nog invloed kunnen uitoefenen niet zo hoog in", zegt Lizette Ploeg, voorzitter van de wijk groep Pancras-Oost en Noord- Rijnevest. „Door de regionali sering heeft de gemeenteraad niet meer zoveel te zeggen over het politiebeleid. Boven dien heeft de raad de zaak niet aan de orde gesteld op het mo ment dat het kon". De wijkgroep maakt zich zor gen over het isolement van asielzoekers in de oostelijke binnenstad. Daarom denkt men erover bijvoorbeeld gezel ligheidsavonden of cursussen Nederlands voor deze groep te organiseren. De wijkgroeple- deri menen dat het Rijk niets voor asielzoekers doet, omdat negentig procent wordt uitge wezen. Dit beleid werd door enkele wijkgroepleden om schreven als „geestelijke moord en onmenselijk", om dat verveling en langdurige onzekerheid hiervan het ge volg zouden zijn. Toch ziet de wijkgroep de toe komst van de sociale vernieu wing in Leiden nog positief in. „Op landelijk niveau loopt het niet zoals zou moeten", zegt Lizette Ploeg. „Maar in Leiden zijn we er keihard mee bezig. Sociale vernieuwing is een on omkeerbaar proces en ik ver wacht niet dat we er in Leiden de brui aan zullen geven". Werknemers van Reym begonnen hun schoonmaakactie op het dak van houthandel Pontmeyer, waarop veel asbest terecht is gekomen. FOTO: WIM VAN NOORT Orkest Bellitoni in Stadsgehoorzaal LEIDEN Het symfonie orkest Bellitoni geeft morgen vanaf 20.15 uur een concert in de Stadsgehoorzaal. Solist is violist Vik tor Liberman. Bellitoni staat onder leiding van Alcxandru Las- cae. De in Roemenië geboren dirigent van Bellitono is tevens tweede concertmeester van het Residentie Orkest en geeft ook leiding aan het Artion ensemble. Viktor Liberman is geboren in Leningrad. Hij was concertmeester van het Philharmonisch Or kest van Leningrad. Sinds 1979 woont hij in Nederland. Hij is te genwoordig concertmeester van het Concertgebouw Orkest en is docent aan het Utrechts conservatorium. Op het programma van het concert van morgen staan het Vioolconcert in D. opus 47 van Sibelius, de Sinfonietta Hasonica van Peter Visser en de Negen de symfonie op 70 van Dimitri Sjostakoviwitsj. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quart/ wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- =a=g=^^=====ff:Y mogelijkheden, liet wordt -% van u na het opgeven uHP J- V, van een nieuwe abonnee. w" v_ C; V, Deze nieuwe lezer krijgt v!l)' de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. 1 Deze ontvangt dc krant dc eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27,00 O kwartaal (automatische betaling) f79.80 I kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het reiswekkortje naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: •voor controle bo/orgiug) M.'ii.ii'iuiaii'mKTTmiMj

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9