EG: Griekse boycot is onaanvaardbaar Eurocommissaris Andriessen ist Marshall-plan voor GOS Speciaal GATT-beraad is volstrekt mislukt Souocwit ECONOMIE 7 Delors verwacht acceptatie uitbreiding EG-uitgaven Benzine en diesel morgen goedkoper ul*e „Een Timmer zie je van verre aankomen, vierkante mensen met een snelle pas" Bührmann- Tetterode ziet winst kelderen Air Holland verliest geldschieter DINSDAG 3 MAART 1992 taatslening erder afgelost ou di l woi Dijzor 1 wer ineen;, oor ee oork< erkn< ink<f; EN HAAG - Minister Kok n financiën zal de 10,75 pro nt staatslening 1980 per 86/95 geheel vervroegd aflos- n. Het uitstaande bedrag van lening is 400 miljoen. De ^ning wordt afgelost tegen a, n koers van 103 procent, al- ~is een bekendmaking van- '(iag. De rente op de aflosbaar '^stelde schuldbewijzen loopt 2 april 1992 en wordt op ;ze datum op de normale wij betaalbaar gesteld. Door ;ze vervroegde aflossing be daart het rijk circa 130 mil- ,pr en aan rentebetaling. BRUSSEL Jacques Delors, de voorzitter van de EG-commissie, heeft er het volste vertrouwen in dat het pakket van financiële maatrege len dat hij voor de komende jaren heeft voorgesteld door de EG-lidsta- ten geaccepteerd zal worden. Delors zei dit gisteren in Brussel na afloop van de bijeenkomst van de EG-ministers van buitenlandse zaken, die het pakket voor de eerste maal officieel op tafel kre gen. Het 'Delorspakket' omvat een stij ging van de EG-uitgaven van ruim twintig miljard ecu (46 miljard gulden) tussen 1993 en 1997. De verhoging van de uitga ven die Delors heeft voorgesteld is nodig om de armere EG-landen economisch meer in de pas te brengen met de overige lidstaten. De speciale fondsen van de EG (sociaal fonds, regionaal fonds en land- bouw-structuurfonds) moeten daarvoor over meer geld gaan beschikken. Verder zal, zo is tijdens de EG-topconferentie in december afgesproken, een „cohesie fonds" in het leven worden geroepen. Al eerder (in 1987) werd de omvang van de speciale EG-fondsen sterk verhoogd om de armere EG-landen dichter bij het eco nomische peil van de andere lidstaten te brengen. Dat eerste pakket, aldus Delors, verhoogde de uitgaven van de EG met ze ven procent per jaar. „Wat ik nu heb voor gesteld komt neer op een verhoging met 5,6 procent per jaar. Als de voorstellen die de EG-commissie heeft gedaan volledig worden gevolgd zal het Europese budget in 1997 slechts drie procent van alle over heidsuitgaven van alle twaalf EG-landen uitmaken", aldus Delors. „Mijn pakket is het enige instrument om de EG werkelijk te verwezenlijken. Het mag niet alleen ge zien worden als de rekening van Maas tricht". De raadsvoorzitter, de Portugese minister van buitenlandse zaken Joao de Deus Pin- heiro, zei in Brussel dat „alle EG-lidstaten streven naar een positieve uitkomst van het debat over de Delors-voorstellen". Een regeringsstandpunt over het Delors-pak- ket is er nog niet. Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en België hebben inmiddels al onomwonden laten weten dat ze vinden dat Delors teveel vraagt. ROTTERDAM - Benzine wordt morgen 1 cent en diesel 2,4 cent per liter goedkoper. De zelftank-adviesprijs wordt dan voor su per gelood 1,97 gulden, voor super plus loodvrij 1,85 gulden en voor euro loodvrij 1,81 gulden per liter. Diesel wordt 112,4 cent per liter. Marktleider Shell heeft dat gisteren bekendgemaakt. Fokker hervat dividendbetaling AMSTERDAM - Fokker gelooft weer in de toekomst. Gezien het resultaat in het boekjaar 1991 en de vooruitzichten op ter mijn wil de vliegtuigbouwer weer dividend uitkeren. Dat is voor het eerst sinds 1986. Fokker stelt de aandeelhouders voor een be drag in contanten uit te keren van 0,75. In 1986 keerde het be drijf voor het laatst een contant dividend uit van 1,75, zo meld de Fokker gisteren. De nettowinst steeg in 1991 van 83 miljoen naar 87,3 miljoen. Daarvan wordt nu in totaal 25,12 miljoen aan de aandeelhou ders uitgekeerd. bj e, j -m m- retoi vrei 1' tot t vreest bovendien dat,'als pecte Westen niet tot groot- betocheepse hulp bereid is, de ^vormingen in de GOS-lan- kkel%n zuiien falen. „Ik ben bang °P it ons niet veel tijd meer rest. e moeten de lessen trekken t wat is gebeurd met Gorba- riiets fis< deelf l bij e pakket HCS pfiet aangemeld oor Van den nlieuwenhuijzen _^REDA Van den Nieu- enhuijzen is zijn pakket HCS waarschijnlijk al vijt. Op de laatste dag ii n aanmelding van pak- tten kwam Van den .ieuwenhuijzen niet met n melding van enig be ng in HCS. Noch hijzelf HCS was bereikbaar r commentaar. jpch 1 cior c zaki lüite lg Kt' beltjt 'dfoni nege11 lege"-1 h igati rcijfe 113. wj ran n de; lathid/ 'spra? ;unst etsve lt to< „'Brussel - Eurocom- asaaassaris Frans Andries- ifte ien heeft de ministers van toepaiuitenlandse zaken van oïïïe twaalf EG-landen giste- °c n n dringend om meer ËjulP voor de voormalige out govjetunie gevraagd. An- van iriessen vindt zelfs dat er gevc?n soort Marshall-plan ior de GOS-landen moet omen om te verhinderen at die terugvallen in een euwe dictatuur. tsjov", aldus Andriessen giste ren. De Eurocommissaris is zondag terugkeerd van een be zoek aan de Oekraïne, Wit- Rusland, Oezbekistan en Ka- zachstan. Andriessen hield de EG-mrnis- ters voor dat de hulpconferen tie voor het GOS, die midden Zo zullen de donorlanden de mei in Lissabon wordt gehou- roebel moeten stabiliseren. mijnsteun. De Eurocommissa ris is na zijn reis tot de slotsom gekomen dat de situatie in de GOS-landen zo desastreus is, dat grootschalige hulp op ma cro-economisch niveau en voor de langere termijn is geboden. Pronk geeft 18 miljoen aan GOS DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking draagt 18,75 miljoen gulden bij aan de hulp die de regering voor dit jaar heeft uitgetrokken voor hulp aan de GOS-republieken. In totaal bedraagt die hulp 150 miljoen gulden, waarvan 40 mil joen via de Europese Gemeenschap loopt. Het geld uit de begro ting van minister Pronk gaat deels naar een uitbreiding van het West-Oost-Zuid-programma (hulp aan Oosteuropese landen ter compensatie van de ontwikkelingshulp die zij verlenen. Een an der deel is bestemd voor de GOS-republieken die beschouwd kunnen worden als behorend tot de groep armere ontwikke lingslanden. het leningenregime moeten versoepelen. Andriessen pleit te wat dat laatste betreft voor de directe versoepeling van de voorwaarden voor de lening van 1,2 miljard Ecu die de EG voor het aankopen van voedsel en medicijnen aan het GOS heeft verstrekt. Andriessen liet gisteren weten dat de mil jardenhulp die vooral het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) aan het GOS wil gegven, bij lange na niet toereikend zal zijn om de economische her vormingen te realiseren. Andriessen bepleitte ook een Europese bijdrage voor het In stituut voor Wetenschap en Technologie dat op Duits- Amerikaans initiatief wordt opgezet om ruim 3000 kernge leerden uit de voormalige Sov jetunie op te vangen die an ders naar het buitenland drei gen te gaan. De EG-ministers besloten daarop een een nog nader te bepalen bedrag voor dat doel uit te trekken. Hulp, omvangrijker dan het vroegere Marshall-plan, is onontbeerlijk om gaarkeukens en andere tekenen van de economische malaise degelijk aan te pakken, aldus Andriessen. FOTO; EPA 'Hf. december al verklaarde Van Nieuwenhuijzen dat hij pakket in HCS tot nul had [eschreven en de aandelen Ide verkopen. De afwaarde- van de aandelen heeft Van Nieuwerjhuijzen 19 mil- :n gulden gekost. Hoeveel verkoop heeft opgebracht is duidelijk, maar meer dan paar miljoen gulden kan niet geweest zijn. Van den euwenhuijzen kocht een kket HCS-aandelen voor 70 per stuk en nam later el aan een claimemissie voor iO gulden per aandeel. De :e maanden staat de koers HCS rond één gulden. Van Nieuwenhuijzen maakte voornemen om uit HCS te ippen bekend op een einde- ,j trsbijeenkomst. Hij gaf daar ;ning van zaken omtrent i privébezittingen, nadat er de pers verhalen waren ver lenen over moeilijkheden gevolg van de dalende ra|urskoersen van Begemann HCS. Daarnaast loopt nog ;eds een onderzoek tegen den Nieuwenhuijzen in [ii rband met de verkoop van .000 aandelen HCS een dag ir het bekendworden van de mimemissie. Het gaat hier om onderzoek naar mogelijk ;bruik van voorwetenschap, den Nieuwenhuijzen heeft jd ontkent dat hij degene is achter de aandelentransac- zat. Enkele duizenden Grieken betoogden gisteren in Brussel tegen de erkenning door de EG van de Joego slavische provincie Macedonië als onafhankelijke staat. FOTO: EPA BRUSSEL - „Onaan vaardbaar". Zo bestem pelden de ministers van buitenlandse zaken van de EG gisteren de boycot van Nederlandse produk- ten in Griekenland. Daarmee haalde Nederland tij dens het Brussels ministerso- verleg zijn gelijk in een hoog opgelaaid conflict over het Ne derlandse standpunt over de erkenning van Macedonië dat het ruim een week geleden door, Griekenland kreeg opge drongen en dat leidde tot een massale boycot van Neder landse produkten in dat land. Het Portugees EG-voorzitter- schap - bij monde van minis ter van buitenlandse zaken Deus de Pinheiro - legde gis teravond namens 'de Twaalf een verklaring af waarin de boycot niet alleen „onaan vaardbaar", maar ook „in strijd met de beginselen van de Ge meenschap" werd genoemd. Minister Van den Broek wist zijn collega's ervan te overtui gen dat het hier niet zozeer om een Grieks-Nederlandse aan gelegenheid ging, als wel om een conflict tussen Grieken land en de andere EG-lidsta ten. Het Portugese voorzitter schap gaat nu proberen de Grieken en Macedoniërs tot een gesprek te bewegen. Pas daarna zal de EG zich opnieuw gaan beraden over een moge lijke erkenning van afgeschei den Joegoslavische republiek die onlangs om erkenning van de EG vroeg. De boycot schijnt in weerwil van de EG-verklaring te zijn overgeslagen naar de provin cies en de eilanden. Van den Broek suggereerde gisteren dat achter de boycot wel eens concurrentiemotieven kunnen zitten. Idoor PEET VOGELS fulip verkoopt ompudata IN BOSCH - De Japanse interfabrikant Star neemt de rkoopactiviteiten op printer- ried van Tulip-dochter mpudata in Nederland en Igië over. Compudata was irs officiële vertegenwoordi- in de Benelux. De verkoop, lardoor in totaal 45 werkne- i. ers van werkgever verande- levert Tulip een boek- nst op van „enkele miljoe- ijn guldens", aldus Tulip-di- iteur F. Hetzenauer giste- Volgens Tulip behoren de port en de verkoop van niet de Tulip-stal komende mputerrandapparatuur niet eer tot de strategische activi- van het Bossche bedrijf, service-afdeling en de ver- >p van de andere randappa- ïur zijn overgeheveld van impudata naar Tulip. De ee ex-bedrijven van Tulip ït hoofdvestigingen in Den isch en Mechelen (België) bben hun naam op 1'maart wrijzigd in Star Micronics RIJSWIJK - Jan Timmer als de allesdurver, de man met de juiste strategische inzichten, de supersaneer der die ondanks alles aar dig gevonden blijft wor den. In het nieuwe boek over Philips, 'De revolutie van Jan Timmer', zijn de superlatieven over de nieuwe Philips-topman niet van de lucht. 'De revolutie van Jan Timmer' gaat over de eenvoudige bak kerszoon uit het Gelderse Lienden die niet naar de uni versiteit kon wegens geldge brek, maar desondanks door stootte tot de top van een van 's werelds meest vooraanstaande elektronicaconcerns. Ruim een jaar zijn de twee Parool journalisten Erik van Gruijt- huijzen en Peter Junge bezig geweest om de verwording van het wereldconcern en de maat regelen om het tij te keren te beschrijven. De figuur Jan Timmer is de leidraad van het boek. De auteurs volgen het spoor terug tot het Gelderse Lienden, geboorteplaats van Timmer. „Een Timmer zie je van verre aankomen, vierkan te mensen met een snelle pas", is de typering die dorpsbewo ners geven. „Nuchtere en hardwerkende mensen", vol gens de herinneringen van de voormalige dorpsbewoners. Timmers carrièrepad wordt gevolgd via Afrika naar Poly gram, waar bewonderend ge sproken wordt over hoe de eenvoudige jongen zich staan de weet te houden temidden van de glamourwereld van de popmuziek. Na de gezondma king van Polygram volgen de auteurs Timmer op zijn weg door de Philips-divisie Consu mentenelektronica, waar zijn keiharde saneringen hem de bijnaam „Orkaan Gilbert" op leveren. Die lakmoestest valt positief uit, reden voor topman Wisse Dekker om hem als ver vanger van de gevallen Van der Klugt naar voren te schui- Decorum Een vanzelfsprekende stap volgens de beide auteurs. Tim mer is immers een man die niet hecht aan vormen en de corum, wars is van rangen en standen en zich verre houdt van details. Wie opvalt ten overstaan van- een man met zo'n enorme uitstraling kan het ver schoppen. Timmer steunt zijn mensen en heeft een goed oog voor talent. De auteurs zijn niet te beroerd flinke scheppen bewondering door hun verhaal te mengen. De weg naar de top, de pijnlij ke beslissingen die Timmer in zijn eerste jaar als president moest nemen verkoop van de computerdivisie, het stop pen met het Megachipproject en de tienduizenden ontsla gen en de nieuwe strategie van Philips, alles wordt welwil lend beschreven. Zelfs het mislukken van de beeldplaat, door Timmer zelf omschreven als zijn grootste blunder, wordt hem maar ten dele aangere kend. Bij het schrijven van het boek hebben de journalisten geen enkele medewerking van Phi lips gehad en dat wreekt zich. Noodgedwongen hebben de auteurs zich bezig moeten houden met het putten uit ge schreven materiaal, aangevuld met gesprekken met Philips- functionarissen die volstrekte anonimiteit eisten. Nieuwe verrassende feiten levert het boek dan ook nauwelijks op. Wel geeft het in heldere stijl geschreven boek en goed over zicht van de belangrijkste pro blemen bij Philips en de ma nier waarop Timmer de moei lijkheden te lijf wil en gaat. Voor mensen die het boek 'Kortsluiting' van Marcel Met- ze hebben gelezen komt 'De revolutie van Jan Timmer' echter als mosterd na de maal tijd. Metze had voor zijn boek interviews met honderden hui dige- en oud-werknemers van Philips. Daardoor geeft het boek een verrassende kijk ach ter de schermen bij Philips. Tevens geeft het een grondig inzicht in de financiële trucs die Philips al tientallen jaren gebruikt om de resultaten op te krikken. Het geeft tot in de tail het echec van het compute- ravontuur en het debacle van het Video-2000 systeem aan. Kauwen In 'De revolutie van Timmer' kauwen Gruijthuijsen en Jun ge deze feiten nog eens na. Het boek mist de diepgang die 'Kortsluiting' lezenswaardig maakt. Blijkbaar hebben de auteurs alleen met voorstan ders van Timmer gepraat. De kritiek op zijn beleid en de blunders die er gemaakt zijn worden allemaal uit tweede en derde hand beschreven. De conclusie van het boek is dan ook niet verrassend; als Tim mer Philips niet kan redden, kan niemand het. Het definitieve Philipsboek hebben de beide auteurs niet geschreven. Over het concern is de afgelopen twee jaar zo uit puttend geschreven dat het bijna onmogelijk is nog nieu we feiten boven water te krij gen. Zeker als vanuit Philips elke medewerking aan het boek verboden wordt. Voor mensen die de gang van zaken rond Philips slechts zijdelings „Timmers zijn vierkante mensen met een snelle pas". gevolgd hebben is het boek echter een uitkomst. Waar Metze in 'Kortsluiting' gede tailleerde en technische infor matie geeft, beschrijft 'De re volutie van Jan Timmer' de hoofdlijnen, gelardeerd met voorbeelden en citaten. Boven dien is de stijl van het boek wat vlotter en luchtiger dan bij dat I FOTO: PHILIPS van Metze. De beschrijving van de moeilijkheden en de ge kozen oplossingen bij Philips is toegankelijker. Erik van Gruijthuijzen en Pe ter Junge: De revolutie van Jan Timmer. Uitgever: A.J.G. Strengholt's Boeken. Prijs: 37,50. ISB-nummer 90-6010- 764-0 "'J"6U inelux. Yvonne van Rooy. BRUSSEL - Het speciale beraad van de EG-minis ters van buitenlandse handel, gisteren in Brus sel, is op een volstrekte mislukking uitgelopen. De ministers waren bijeen om de stand van de onderhande lingen over een verdere vrij making van de wereldhandel onder de loep te nemen. Staatssecretaris Yvonne van Rooy van economische zaken noemde het overleg „een her haling van zetten". Ze zei zich bezorgd te maken over het feit „dat heel wat collega's onvol doende lijken te beseffen dat we de laatste weken van de on derhandelingen zijn inge gaan". Ze noemde het risico, dat een uitstel van de onder handelingen leidt tot afstel „zeer reëel". Als deze ronde mislukt zal dat leiden tot een explosie van pro tectionisme in de wereld. Er zal een grote reeks van nu nog sluimerende handelsconflic ten uitbarsten ..en daar heb ben we totaal geen behoefte aan in een wereld die aan de rand van een recessie staat". Het gesprek over een verdere liberalisering van de wereld handel, de zogeheten Uru- guay-ronde, had al in decem ber 1990 besloten moeten wor den. Maar de grote tegenstel ling tussen de Verenigde Sta ten en de EG over de land bouwhandel vormde toen het grootste struikelblok voor een akkoord. Dat is nog steeds zo. Een van de punten waarop de Amerikanen blijven hameren is dat de Gemeenschap haar uitvoer van landbouwproduk- ten fors vermindert. Arthur Dunkel, de secretaris-generaal van de GATT (de Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven) heeft een com promis op tafel gelegd waarin onder meer staat dat de EG haar landbouwexport met in gang van volgend jaar in zes jaar tijd met 36 procent zou moeten verminderen. De Duitsland, het Verenigd Ko ninkrijk en Nederland stelden zich, volgens mevrouw Van Rooy, maandag constructief op. Maar dat waren de enigen. Op de vraag of het nuttig zou zijn als de ministers op korte termijn opnieuwe bijeen zou den komen zei ze: „Dat heeft alleen zin als vaststaat dat er dan resultaten worden ge- AMSTERDAM Bührmann- Tetterode (BT), grafisch pa pier. verpakkingen en kan toorsystemen. heeft de netto winst met 60 procent zien te ruglopen van 260.8 miljoen in 1990 tot 103,1 miljoen vo rig jaar. De nettowinst uit ge wone bedrijfsuitoefening daal de met 26 procent van 260,3 miljoen tot 193.1 miljoen, zo heeft BT gisteren nabeurs be kendgemaakt. De vergadering van aandeelhouders zal op 12 mei worden voorgesteld het di vidend over 1991 vastte stellen op 2,20 in contanten per aan deel tegen 2,80 in 1990. In 1991 werd een buitengewone last opgevoerd van 90 mil joen. Herstructureringsmaat regelen gericht op winstverbe tering vereisten een éénmalige voorziening van 45 miljoen, terwijl het pakket aan aande len Ahrend met 45 miljoen is afgewaardeerd. AMSTERDAM - Het opstel len van een nieuw bedrijfsplan voor de onlangs heropgerichte chartermaatschappij Air Hol land heeft tot onenigheid ge leid. Een van de zeven finan ciers, W. Rooders van de parti- cipatiegroep Matcorp uit Hoofddorp, bevestigde giste ren dat zijn onderneming zich heeft teruggetrokken uit Air Holland. Rooders stak met nog zes andere financiers onder leiding van „bedrijfsredder" P. Langendijk vorig jaar 25 miljoen in de restanten van de luchtvaartmaatschappij Air Holland. De groep wilde met één overgebleven Boeing 757 het luchtruim kiezen na het faillissement van de moeder- maatschapij. Hoe groot zijn be lang was in de luchtvaartmaat schappij, wilde Rooders niet mededelen. Postbank en PTT Post willen hechtere banden DEN HAAG - PTT Post en de Postbank gaan onderzoeken of nauwere samenwerking moge lijk is. Hoe die nauwere sa menwerking er uit moet zien konden woordvoerders van beide bedrijven niet zeggen. Een fusie of overname is vol gens de Postbank echter uitge sloten. Een aanleiding voor het onderzoek is het aflopen van het contract eind 1995 tussen de Postbank, onderdeel van Internationale Nederlanden Groep, en PTT Post, onderdeel van Koninklijke PTT Neder landen. Een andere aanleiding is een onderzoek van McKin- sey, waaruit blijkt dat er voor de postkantoren goede toe komstmogelijkheden zijn. Voorwaarde is wel dat er aan zienlijke investeringen plaats vinden. Noord-oosten krijgt één nergiebedrijf ARNHEM Over een aantal jaren zal er in het noord-oosten van Nederland nog maar één groot energiebedrijf werkzaam zijn. Deze verwachting werd gisteren uitgesproken bij de bekendmaking van de fusie tussen de energiemaatschap pij voor Gelderland en Flevo land (PGEM) en het Friese energiebedrijf (PEB). Binnen kort wordt ook de fusie tussen de IJsselmij (Overijssel, Noordoostpolder en zuidelijk Drenthe) en het Energiebedrijf Groningen/Drenthe (EGD) verwacht. De' kans is groot dat die twee nieuwe bedrijven dan weer in elkaar opgaan. Woord voerders van EGD en IJsselmij willen nog niet vooruitlopen op het resultaat van lopende gesprekken. De zegsman van de IJsselmij zegt over een mo gelijke integratie na fusie met het PGEM en het PEB ,Als die fusie tussen EGD en IJssel mij zou doorgaan, dan moetje niet uitsluiten dat er vrij snel een nieuwe fusie met die PGEM en PEB zou kunnen ko men". Dollar stijgt AMSTERDAM De Ameri kaanse dollar is de handel van daag begonnen met een flinke koersstijging. Om 10.00 uur noteerde de munteenheid in Amsterdam 1.8610 na een slotkoers van 1,8495 giste ren. Aanleiding is de bekend making dat de index van Ame rikaanse inkoopdirecteuren in februari fors is gestegen tot bo ven de vijftig procent. Dat geldt als een teken van herstel van de VS-economie. Handela ren verwachten een verdere stijging deze week.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7