Israël bereidt zich op ergste voor Politietop VS wil van Interpol af BUITENLAND Ecidae Souttwit Noodtoestand in Jnjestr-republiek OU Si IHISINAU De zogenoemde )njestr-republiek. een overwegend Xissisch-talig gebied dat zich van "oldavië heeft afgescheiden, heeft isteren de noodtoestand afgekon- igd in het district Dubossary. Eerder de dag vielen in Dubossary drie oden bij een aanval van Russisch-ta- milities op een Moldavische poli tiepost. De avond tevoren vielen en p|p Hn iele doden bij gevechten op een feest een textielfabriek. De Moldavische utoriteiten hebben de Dnjestr-repu- iek nooit erkend. De Russische be- olking,heeft de republiek zelf uitge- Depen om te voorkomen dat de Roe- leenstalige Moldaviërs zich aanslui- 'n bij Roemenië. Meerderheid eren wil ibortuswet Versoepelen |j 'dili DINSDAG 3 MAART 1992 Lentegevoel Ook in Wenen zorgt het weer voor een vervroegd lentegevoel. En honden zijn er de figuren niet naar om alleen maar naar elkaar te kijken, zoals mensen dat graag doen. Nee, honden pakken de zaken graag direct aan. Zelfs het kleinste beestje waagt het te snuffelen aan een reusachtige soortgenoot. Ach, wie is er bang als-ie verliefd is. Verhitte discussies over haring en ivoor KYOTO - De internationale con ferentie over bedreigde dier- en plantensoorten in Kyoto is giste ren met verhitte discussies be gonnen. De haringvangst in de Noordzee is een van de vele con troversiële onderwerpen op de twee weken durende conferentie. Zimbabwe en enkele Afrikaanse buurlanden willen een verbod op de handel in deze vis. Europa ont kent echter dat de haring tot de bedreigde diersoorten hoort. Vol gens Europese deelnemers aan de conferentie is het haring-voor stel slechts op de agenda ge plaatst als een tegenzet om het verbod op de ivoorhandel van 1989 ongedaan te maken. Wanhoopsdaad op Rode Plein MOSKOU - Een 32-ja- rige Rus heeft zich zon dag op het Rode Plein in Moskou met benzine in brand gestoken, zo heeft het persbureau ITAR-Tass gisteren ge meld. De politie slaagde erin het vuur te doven en de man werd opgeno men in het ziekenhuis. Zijn toestand was giste ren stabiel. De man, een bouwvakker, was ken nelijk door de verslech terde levensomstandig heden in Rusland tot wanhoop gedreven. IUBLIN De meerderheid n de bevolking van de Ierse lepubliek is voor een versoe- •ling van de strenge anti- iortuswetgeving van het ind. Dit blijkt uit een enquête an het dagblad The Irish Ti- an de resultaten isteren werden gepubliceerd, 'olgens het dagblad betekent e uitslag van de enquête dat et Ierse parlement nu ge- wongen is maatregelen te ne- len, ofwel door een nieuwe re- elgeving ofwel door het uit- :hrijven van een nieuw refe- indum. Voor dat laatste jreekt zich overigens iets leer dan de helft, namelijk 52 2ent van de ondervraag- b roo talië is bang oor Albanese nvasie [OME - De Italiaanse over- volgt met argusogdn de ntwikkelingen in Albanië. De istwacht is in staat van alarm ;bracht en op de Adriatische randen wordt gepatrouil- erd. Want de vrees bestaat at door honger en valse ver achtingen gedreven Albane- zullen proberen om mas- aal de Adriatische Zee over te :en. In de havensteden iürres en Valona staan dui- nden berooide mensen klaar n Albanië kunnen verlaten, idertussen is er al een kleine ttocht op gang gekomen, roepen van vijf of zes perso- worden 's nachts met vis- •rsboten vanuit Albanië over- i' to ei Ni akbondsactivist Salvador vermoord UN SALVADOR - Een acti- ist van een belangrijke Salva- oraanse vakorganisatie is gis- :ren met doorgesneden keel ood in zijn kantoor aangetrof- :n. Volgens de linkse verzets- iweging FMLN zou de moord ;t werk zijn van een rechts 3odseskader van dissidente ilitairen, die het oneens zijn "ii et het vredesakkoord dat de tjlvadoraanse regering in ja- lari met de rebellen sloot, izario de Jesus Garcia werd moord terwijl hij het kan- ir van de Federatie van On- ankelijke Vakverenigingen Vakbonden van El Salvador 'aakte. Organisaties die :n geld hebben om particu- ;re bewakers te kunnen beta- doen dat wel vaker. ranse socialisten |ijn „versleten" .IJS Versleten en onbe- 'aam. Dat zijn de twee irden die het snelst opko- :n bij de Fransen als hun irdt gevraagd een beschrij- ig te geven van de regeren- Socialistische Partij. Dit lijkt uit een opiniepeiling die :rd gepubliceerd in de krant Figaro. Uit het onderzoek lijkt dat 61 procent wil dat resident Francois Mitterrand de algemene verkiezingen gjan volgend jaar aftreedt, en iet aanblijft tot de presidents- ïrkiezingen van 1995. Om in imago op te vijzelen oeten de socialisten de politi- ivervolgen die betrokken zijn de financiële schandalen ind de partij, zo blijkt uit de ïiling. TEL AVTV - Een klein berichtje in een van de Is raëlische kranten: Israëls premier Yitshak Shamir heeft een commissie be noemd die moet nagaan hoe het land zich moet voorbereiden op een nu cleaire aanval. Hoge legerofficieren, leden van de inlichtingendienst, atoomdeskundigen en parle mentsleden maken van de commissie deel uit. Weer een commissie, zo op het eerste ge zicht. maar in werkelijkheid een teken van de groeiende on gerustheid in Israël over de mogelijkheid dat een volgende oorlog in het Midden-Oosten een niet-conventioneel karak ter zal dragen. De grote angst: de islamitische bom. „Het is voor de Arabische en islamitische landen geen en kel probleem meer de hand te leggen op alles, van raketten tot atoombommen toe", zegt Gerald Steinberg, directeur van het Instituut voor Strategi sche Studies aan de Bar Ilan- Universiteit in Tel Aviv. Er zijn zoveel potentiële leveranciers van kennis, uitrusting en ruwe materialen, dat ook een vernie tigend Israëlisch bombarde ment, zoals in 1981 op de atoomreactor van Baghdad, geen zin meer heeft. Israël is in feite machteloos en dus hebben de deskundigen het 'scenario van de 'dag des oordeels' al op tafel gelegd: een vijftien kiloton atoombom, vergelijkbaar met de bom die de Amerikanen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog op Hiroshima lieten vallen, kan honderdduizend mensen in Israël doden. De doemende atoomwolk is - nog veel meer dan de al of niet bestaande vredeswil van Israël en de Arabische lan den - de dreigende stok ach ter de deur in het vorig jaar door de Amerikanen aangezet te vredesproces voor het Mid den-Oosten. Maar terwijl Is raëliërs en Arabieren rondom de onderhandelingstafel ru ziën, gaat de nucleaire wapen wedloop in dit deel van de we reld met een alarmerende snelheid door. De Middenoostelijke atoom club ziet er ongeveer als volgt Baker ontkent sanctie Israël WASHINGTON - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Ja mes Baker, heeft gisteren ontkend dat hij besloten heeft, om Israël financieel te straffen voor het neder- zettingenbeleid van dit land in Palestijns bezet ge bied. Volgens een senator was Baker van plan voor te stellen dat elke dollar die het land besteedt aan het bouwen van nederzettin gen, van de jaarlijkse eco nomische hulp van 1,2 mil jard dollar afgetrokken zou worden. Syrië heeft Is raël gisteren beschuldigd van pogingen het vredes proces om zeep te helpen, terwijl de in Washington gehouden vierde ronde van de conferentie over vrede in het Midden-Oos ten haar einde naderde zonder dat zelfs is afge sproken waar de partijen elkaar de volgende keer zullen ontmoeten. Rustig stadsbeeld van Jeruzalem. uit. Israël heeft volgens bui tenlandse gegevens op zijn minst honderd atoombom men. Volgens het boek 'Sam son Option' van de Ameri kaans-joodse schrijver Sey mour Hirsch zelfs driehonderd of meer. Ook Pakistan zou al over de bom beschikken, ter wijl Algerije en Iran daar bin nen enkele jaren aan toe zijn. Irak, dat aan de vooravond van de Golfoorlog op de rand stond van de nucleaire produktie, zou ondanks de vernietiging van zijn oorlogsmachine nog steeds over een eigen produk- tie-infrastructuur beschikken. Ook Libië, Syrië en Egypte zijn op weg naar het atoomtijd perk. Meer nog dan de bom zelf is de combinatie van nuclaire wa pens en lange-afstandsraket- ten die de generaals in het mi litaire hoofdkwartier in Tel Aviv slapeloze nachten be zorgt. Na de scud-trauma's van de Golfoorlog is het besef let terlijk dichter bij huis geko men, dat landen zelfs zover weg als Iran in het oosten of Li bië in het westen Israël nu kunnen bedreigen. Al jaren probeert de Israëli sche militaire industrie, met fi nanciële hulp va"n de Amerika nen, een antwoord op die drei ging te vinden met de ontwik keling van de Arrow lange-af- standsraket. Het project moet in 1994 afgerond zijn, maar na drie jaar niet zo succesvolle proeflanceringen is de Arrow al een jaar op zijn produktie- schema achter en wordt zelfs gevreesd dat hij uiteindelijk geheel van de agenda zal ver dwijnen. Tot nu toe hebben de VS en Israël ongeveer twee miljard dollar aan het project besteed. Of Washington ook in de ko mende jaren het grootste deel van de ontwikkelings- en pro- duktiekosten voor zijn reke ning zal nemen lijkt niet zeker. Het is precies dit vooruitzicht, dat inmiddels een revolutie heeft veroorzaakt in het tradi tioneel negatieve Israëlische standpunt over wapenbeheer sing in het Midden-Oosten. Voorstellen om op zijn minst tot een bepaalde vorm van wa pencontrole in het Midden- Oosten te komen werden tot voor kort systematisch afgewe zen, omdat Jeruzalem hierin een poging zag Israël te dwin gen internationale inspectie van zijn nucleaire atoomreac tor in Dimona toe te staan. En hoewel die inspectie ook nu nog door Jeruzalem van de hand wordt gewezen, is de wa pencontrole nu op zijn minst een punt geworden waarover gepraat kan worden. Het ministerie van buitenland se zaken heeft al een speciale eenheid in het leven geroepen om eigen voorstellen uit te werken. En in het licht van de multilaterale vredesbespre kingen voor het Midden-Oos ten buigt ook een team van ex perts, benoemd door het mi nisterie van defensie, zich over het probleem. „Nu Israëls politiek van pre ventie van nucleaire prolifera tie heeft gefaald", zegt Gerald Steinberg, „is er de erkenning dat wapenbeheersing het alter natief is. Het is duidelijk ge worden, dat het steeds moeilij ker wordt de wedloop van niet- conventionele wapens te stop pen". Maar verder dan denken en voorstellen formuleren is Is raël nog niet gekomen. Het eeuwige wantrouwen in het Midden-Oosten deed Jeruza lem kortgeleden zelfs beslui ten een Egyptisch plan af te wijzen, waarin Israëls bezit van atoomwapens als een noodzaak werd erkend. On aanvaardbaar was Cairo's voor waarde, dat Israël precies zou aangeven hoeveel atoomwa pens het bezit en van welk type, en zich bovendien zou verplichten deze wapens bin nen een bepaalde periode te vernietigen. „Wapenbeheersing", zegt Ha- nan Bar-on, de voormalige di recteur-generaal van het mi nisterie van buitenlandse za ken, „moet gebaseerd zijn op een beëindiging van de oor logssituatie". Wat in Europa vijftien jaar van gezamenlijke Amerikaans-Russische in spanningen kostte, zal in het Middenn-Oosten dus nog wel meer tijd vergen. Ook als bij de vredesonderhandelingen uit eindelijk succes wordt ge boekt. Een extra probleem is, dat Is raël zeer waarschijnlijk niet bereid zal zijn mee te doen aan de wapenbeheersing in het Midden-Oosten en tegelijker tijd gebied op te geven dat in 1967 tijdens de Zesdaagse Oor log werd bezet. Met de handen door BERT VAN VELZEN Italiaans zonder tanden, dat kan. Maar Italiaans zonder handen, dat lijkt nergens op. Mijn oefeningen op dit terrein, dat vol voetangels en klemmen ligt, hebben reeds geleid tot klachten over ongewenste intimiteiten. Als ik de amicale Napolitaanse wangkneep wil toepassen duikt Pietro, toch een hartelijk en sociaal bewogen collega, bevend van ontzetting onderzijn bureau. Hij vindt het al onaangenaam dat ik hem tegenwoordig, in een alles omvamend Italië-gevoel, Pietro noem. Gianni loopt in een wijde boog om me heen, want ik heb de brede omhelzing met de matte Russische generaalskus op hem uitgevoerd. Het viel voor ons beiden niet mee. Volgens mij is hij bezig met een felle rapportage over ongewenste intimiteiten in ons bedrijf. Gefluisterd wordt dat een wat oudere man een der dames in de bil heeft geknepen met de opmerking: 'Hoe fraai van textuur!' of woorden van die strekking. Ik weet van niets, behalve dat dit soort zaken erg gevoelig l iggen. Omdat ik het niet-verbale Italiaans nog niet beheers beschouwt men mij in de wereld van Dante als een saaie en wat kille, afstandelijke man. Sereno, heb ik al horen zeggen. Dat komt door het gebrek aan lijfelijk contact. Ik geef mijn vrienden niet zo gemakkelijk een arm. En je moet ook zo oppassen. Voordatje het weet heb je met één vinger het fijne raderwerk van een exotische cultuur lamgelegd. Zoals u weet is het vrijwel universele picobello-teken de vorming van een cirkel tussen duim en wijsvinger ter hoogte van de rechterslaap. Soms wordt daar. met name in slagersadvei-tenties, een knipoog aan toegevoegd. In Frankrijk is dit echter het zero-teken, het staat voor niks. In Japan betekent het teken geld. Ik maakte het gebaar, zonder knipoogooit op Malta om een ober te seinen dat ik zeer tevreden was. De Maltezer echter verbleekte en reageerde agressief naar later bleek omdat het picobello-teken aldaar als een wervend homofiel gebaar wordt verstaan. En dan kun je nog zo hard roepen datje Nederlander bent, de schade is moeilijk te herstellen. In Thailand mag je, om redenen van religieuze aard, de bovenzijde van een meisjeshoofd niet beroeren (zelfs niet met een vluchtige kus) en in Japan mag je niet aan de achterzijde van de nek van een vrouw zitten, omdat dit gebied als een erogene zone wordt beschouwd. Naar een Griek mag je geen du wend gebaar maken met de handpalm naar voren gekeerd. Wij gebruiken dit gebaar wel als iemand bezig is je een berg aardappelen op te scheppen en je wilt zeggen: 'Het is wel genoeg zo'. In Griekenland echter is dit gebaar - het wordt moutze genoemd - buitengewoon kwetsend. De belediging kan alleen maar worden overtroffen dooreen afwerend gebaar met twee handen of en dan is het vechten met twee handen en een voet. Ik zit deze bijzonderheden uit het veld der niet- verbale communicatie niet uit m'n duim te zuigen, maar ontleen de feiten aan het boek 'Manwatching' van Desmond Morris, die grote faam verwierf met 'The Naked Ape'. In ons eigen veilige land kan een misverstand rond een gebaar al tot grote moeilijkheden leiden en men hoede zich dus voor zorgeloze onachtzaamheid in den vreemde. Mij is gebleken dat expressies van Napolitaanse hartelijkheid in ons land niet altijd goed vallen. Ik heb mijn wetenschappelijk veldwerk voorlopig beperkt gehouden tot het bekloppen en aaien van mannen, alsof het om een groot soort honden ging. Vrouwen heb ik hier niet bij betrokken, omdat ik tot elke prijs de indruk wil vermijden dat ik, onder het mom van wetenschappelijk onderzoek, erotische genoegens zou willen beleven aan onzedige gestes. Daar begin ik niet aan, ook al maken de gedachten soms een ongewenste vlucht. Op de tribunes van FC Den Haag hoef ik het ook niet te proberen, zelfs niet als de spelers daar kronkelend in het gras een doelpunt vieren. Italiaans met de handen betekent in dat milieu al snel Italiaans zonder tanden. Zelden was een film zo aktueel. Indianen in het Amazonegebied, vechtend voor hun kuituur. De schokkende en ontroerende waarheid, meesterlijk verfilmd. A 3^ENCO^/w I VANAF 6 MAART V 41 M IN DE BIOSCOOPHK JB lak GOS-troepen botsen met Armeniërs STEPANAKERT - Troepen van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten die zich te rugtrekken uit de omstrede enclave Nagorno-Karabach, zijn in botsing gekomen met Armeense militanten buiten Stepanakert. Bij de beschietin gen in het dorpje Baloerdzja viel vandaag een dode. Veertig procent van de troepen heeft inmiddels Nagorno-Karabach verlaten, terwijl de rest dek king heeft gezocht in Baloerd zja. Armeense militanten ver zetten zich tegen de terugtrek king omdat zij de GOS-troepen zien als een remmende kracht in de strijd tegen de Azerbajd-. zjanen en de laatste broze ver dedigingslijn tussen de twee partijen. i LAPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Heet Bij het carnaval in Rio de Janeiro kan het er heet aan toe gaan, maar deze brand in de Sambadrone arena hoort niet bij het beroemde feest Het gebeurde vlak nadat de stoet van de Samba school voorbij was. FOTO: AP vjn N1084 - Weer neemt Van der Decken het albatros-veertje van gd,ijn hoed en blaast er op. En wéér geschiedt het wonder: de pas- e j, aatwind flauwt af en het begint plaatselijk uit het Westen te 'aaien. Met een flinke snelheid stuift de „Hollander" naar het fj.e uidoosten, terwijl de Spaanse schepen irt een windstilte liggen rollen op de zware deining. Wel vuren ze nog enkele schoten maar deze bereiken hun doel niet. Ditmaal is echter iemand getuige geweest van Van der Deckens list: Jeanette heeft gezien wat hij heeft gedaan en zij snelt onmiddellijk naar haar vader. ,,De schipper heeft een bondgenootschap met de duivel!" roept zij bijna ademloos en zij vertelt haar vader welke kunstgreep Van der Decken heeft uitgevoerd om aan de Spaanse omsingeling te ontsnappen. WASHINGTON - De NACOP, de nationale vereniging van Amerikaanse politie-officie- ren, heeft het Congres gisteren gevraagd om de samenwer king van de Verenigde Staten met Interpol te stoppen. De affaire-Habash die eind ja nuari voor een politieke crisis in Frankrijk zorgde, heeft vol gens de NACOP bewezen dat Interpol „een risico voor een efficiënte uitvoering van de wet is en een bedreiging vormt voor de veiligheid en het privé- leven van burgers in de we reld". In een brief aan de on dercommissie voor grondwet telijke rechten en burgerrech ten van het Huis van Afgevaar digden, vroeg NACOP-voorzit- ter Gerald Arenberg het Con gres om het initiatief te nemen om Interpol te dwingen „fun damentele hervormingen" door te voeren. NACOP en an dere Amerikaanse organisa ties zijn al langer kritisch over Interpol. Volgens de kaanse pers zou Arenberg ge zegd hebben dat Ivan Barbot, voorzitter van Interpol, op de hoogte was van de komst van Habash. die zich in het Rode Kruis-ziekenhuis in Parijs wil de laten behandelen. Barbot zou de betrokken politiedien sten echter niet op de hoogte gesteld hebben. „Dit bewijst", schrijft Arenberg in zijn brief aan de commissie, „dat Inter pol te gemakkelijk door zijn ei- •gen medewerkers gebruikt kan worden om eigen verbor gen politieke en/of financiële doelstellingen te verwezenlij ken, ten koste van de uitvoe ring van wettelijke doelstellin gen en de veiligheid van bur gers". Interpol stelt geen enkele voorwaarde aan het democra tisch gehalte van zijn leden. Interpol is formeel een non profit organisatie die in leven gehouden wordt door betalin gen van de lidstaten en met name van de Franse regering, maar er wordt al jaren hevig getwijfeld of Interpol-mede werkers niet privé gegevens verkopen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5