Britten geven aanzet tot hernieuwd overleg met Noord-Ierland Michail Kalashnikov probeert zijn machinegeweer te redden „Suriname gebaat bij economisch deskundigen" BINNENLAND BUITENLAND Autoverkeer in Amsterdam aan banden Toekomst Curasao op agenda reis premier Lubbers Manifestatie tegen racisme Bodemonderzoek deugt niet CeidócGotvuvnt DINSDAG 3 MAART 1992 i Nicaraguaanse stad krijgt 'boekensteun' DEN HAAG - De 150.00( inwoners van de Nicara guaanse stad Léon zijr niet te benijden met die ene enkele 'bieb', waai een schamele 4500 boeker op de schappen staan. D< honderdste verjaardag van de Nederlandse open bare bibliotheek moe' daar verandering in bren gen. Een inzamelingsactie onder d< rijk bedeelde Nederlandse bi bliotheekleden moet geld op brengen om Léon een beter* collectie in een beter gebouv cadeau te doen. Ter gelegen heid van de honderdste ver jaardag van de openbare bi bliotheek in Nederland is ge kozen voor juist Léon, omda' die gemeente een zusterstac van Utrecht is. In Utrecht staa namelijk de oudste openbar* bibliotheek van Nederland. D< actie Boekensteun Nicaraguj vormt het begin van een reek' manifestaties die zich verdei in Nederland afspeelt. Verschillen De verschillen tussen Léon er een gemiddelde Nederlands* stad zijn enorm. Dank zij goec onderwijs kan weliswaar 8( procent van de bevolking le zen. maar in de plaatselijke bi bliotheek staan evenveel boe ken als op de planken van één driftig lezende, Nederlands* familie. De bibliotheken ir grote steden in Nederland heb ben al snel een collectie var meer dan een miljoen boeken Léon moet het met heel wa' minder doen. Er is één biblio theek voor 150.000 mensen. Ir Nederland hebben gemiddelc 12.500 mensen de beschikking over een bibliotheek. Daar naast rijden in het land 140( bibliobussen rond, iets waard* geïnteresseerde Nicaraguaar alleen maar van kan dromen. Er is 120.000 gulden voor nodig om Léon de beschikking te ge ven over een meer volwasser bibliotheek. De Interkerkelij ke Organisatie voor Ontwikke lingssamenwerking legt eer ton op tafel. Een woordvoer ster van het Nederlands Bi bliotheek en Lektuur Centrun zegt te verwachten dat de Ne derlandse openbare bibliothe ken het resterende bedrag ruimschoots zullen binnenha len. Elk van de 1200 vestigin gen in Nederland zal - var simpele inzamelingsacties to complete tentoonstellingen op eigen wijze invulling gever aan de actie Boekensteun Ni caragua. CNV-vrouwen gaan waardig wandelen DEN HAAG De Vrouwenbond CNV wil zondag tijdens de internationale vrouwen dag 'waardige wandelingen' houden naar verschillende vrouwenstandbeelden in het land. Het is de bedoeling dat bij elk van deze standbeelden een brandbrief wordt aange boden aan een plaatselijke vrouwelijke be kendheid. In de brandbrief stellen de CNV- vrouwen de slechte financiële positie van vrouwen aan de kaak. „Veel vrouwen in ons land leven in stille armoede", aldus M. Mon driaan, voorzitter vap de Vrouwenbond CNV. De internationale vrouwendag in Am sterdam zal in het teken staan van vrouwen rechten en racisme. Voorafgaand aan deze dag organiseert het 8 maart Comité zaterdag een demonstratie met als thema 'vrouwen solidair tegen racisme'. Hasj onderschept voor Nederlandse markt RABAT De douane in de Marokkaanse havenplaats Tanger hééft eind vorige week tienduizend kilo hasj in beslagge nomen die verborgen was in drie vracht wagens die door Nederlandse chauffeurs werden bereden. Een van de wagens was voorzien van een Belgisch kenteken. Dat heeft een woordvoerder van de Marok kaanse douane gisteren meegedeeld. De drie Nederlanders zijn volgens de woord voerder niet gearresteerd. De hasj was verborgen tussen een lading levensmid delen. De vrachtwagens stonden op het punt van verscheping. De vracht zou goeddeels bestemd zijn geweest voor Ne derland. Volgens de douanewoordvoer der betreft het de grootste hasjvangst tot dusverre in 1992. Advies: AMSTERDAM - Om het ben zeengehalte in de Amsterdamse binnenstad in 2000 onder het toelaatbare maximum te laten dalen, moet het autoverkeer in sommige straten en verkeers aders aanzienlijk verminderen. De Milieudienst van Amsterdam adviseert onder meer om in 4,2 kilometer straat het aantal rij dende auto's met 25 tot 50 pro cent te verminderen. In nog eens 13,5 kilometer straat zou het au toverkeer met zo'n 25 procent moeten afnemen. In de Mr. Treu- blaan zou dat maar liefst 60 pro cent moeten zijn, op de Stadhou derskade 55 procent en op de De Ruyterkade 42 procent. De uitstoot van benzeen wordt volgens de opsteller van het rap port, F. Nauta, de belangrijkste maatstaf om de luchtvervuiling aan te duiden. Als het autover keer in Amsterdam gelijk zou blijven aan het niveau van 1987 wordt - mits alle auto's zijn uit gerust met een katalysator - de grenswaarde voor koolmonoxide nergens meer overschreden. De hoeveelheid stikstofdioxide komt dan vrijwel nergens meer boven de vastgestelde norm. De Milieudienst heeft het jaar 2000 als peildatum genomen, omdat naar verwachting de meeste auto's dan zullen zijn voorzien van een katalysator. Als er dan toch nog auto's zonder een uitlaatgasfilter rijden, is een nog grotere afname van het ver keer nodig dan in het rapport wordt aanbevolen. De onderzoe ker vreest dat dat het geval zal zijn, doordat het modale inko men in Amsterdam zal dalen. De kwaliteit van het wagenpark zal daardoor afnemen, voorziet Nau ta. Klassieke Londense dubbeldekker blijft LONDEN - De Routemaster, de klassieke dubbeldekker-bus, blijft de komende tien jaar behouden voor het Londense straatbeeld. On der druk van de publieke opinie is het Londense busbedrijf terugge komen op het besluit de 486 reste rende Routemasters naar de sloop te sturen. Ruim dertig miljoen gul den is uitgetrokken voor een gron dige revisie van de bekende bus, waarvan het eerste exemplaar in 1958 op de weg kwam. Kenmer kend voor het oude model is het open achterbalkonnetje, waar pas sagiers op en af kunnen springen. Bij nader inzien vindt men de Rou temaster de best geschikte bus in de drukke winkelstraten. Idoor BOB VAN HUËT LONDEN De Britse mi nister voor Noordierse za ken, Peter Brooke, heeft gisteren een aanzet gege ven tot hernieuwd overleg met de politieke leiders uit de Noordierse provin cie. Dit overleg was sinds juli 1991 afgebroken. Na een ontmoe ting met de belangrijkste par tijen, uitgezonderd de radicale Sinn Fein, sprak Brooke de hoop uit spoedig „wezenlijke gesprekken" te beginnen over eventuele politieke hervor mingen in Noord-Ierland. In principe nog voor de verkiezin gen in Groot-Brittannië die be gin april gehouden zouden worden. Twee vooraanstaande prote stantse geestelijken hebben op een persconferentie bevestigd contacten te hebben gehad met de leiders van de Ulster Defence Association. Samen met de IRA heeft deze organi satie dit jaar al meer dan dertig doden op haar geweten. „We moeten proberen uit deze put te klauteren", aldus de prote stantse doctor Jack Weir, die benadrukte op persoonlijke ti tel te hebben gehandeld. „Sommige Ieren dromen over de toekomst. En als Ieren dro men eindigt dat helaas vaak met moorden. Degenen met wie wij gesproken hebben zijn mensen van vlees en bloed, geen duivels. Gods genade reikt soms tot ongedachte plekken". Weir beantwoordde met zijn stap een oproep van de Noord ierse sociaaldemocratische lei der John Hume aan alle kerk leiders „uit hun ivoren toren te komen". De protestantse on derhandelaar zei bereid te zijn ook de IRA te spreken. Naar verluidt zouden ook katholie ke geestelijken contacten heb ben gehad met de strijdende partijen. Waarnemers menen dat de on verwachte impasse-doorbraak vooral symbolische waarde heeft en nauw verband houdt met de aanstaande verkiezin gen. Na de recente bomaansla gen in Londen en een serie moorden in Noord-Ierland wil de Britse regering aantonen het initiatief te houden. Pre mier John Major besprak de Noordierse kwestie vorige week uitgebreid met zijn nieu we Ierse collega Albert Rey nolds. Onoverkomelijk probleem blijft dat de protestanten een meerderheid vormen in Noord-Ierland en zeer afwij zend staan tegenover elke in menging van het 'katholieke' Dublin. De katholieke minder- .heid in de provincie denkt het zelfde over de initiatieven uit het 'protestante' Londen. Op een Londense nieuwsradio werd gisteren gesuggereerd dat de VN wellicht een einde kan maken aan de vijandighe den. Nauwelijks indruk De bomterreur van het afgelo pen weekeinde lijkt op de Lon- denaren overigens nauwelijks indruk te hebben gemaakt. Gisterochtend waren opnieuw metrostations gesloten wegens vals bomalarm. „Het wordt net zoiets als files voor automobi listen, je leert ermee mee le ven", meende een forens. De Londense metro heeft een par ticuliere bewakingsdienst in de arm genomen voor extra veiligheidscontroles. Het bom alarm, zondag, voor de voetbal wedstrijd Tottenham Hotspur- Nottingham Forest en de daar opvolgende stadionontrui ming, leidde zelfs tot samen zang van vijandige supporters, Een unicum in de Engelse voetbalgeschiedenis. Inmiddels zijn stemmen opge gaan voor een hardere aanpak van IRA-militanten. Alles bij elkaar gaat het om zo'n vier honderd mensen. Scotland Yard weet precies wie het zijn, maar het ontbreekt aan bewij zen om ze op te pakken, aldus een conservatieve afgevaar digde. Hij riep op nimmer on derdak te verlenen aan IRA- sympathisanten. Naar verluidt zou de IRA voor zijn jongste terreurcampagne nieuwe mili tanten hebben gerecruteerd. Deze zogeheten 'lilywhites' (le lieblanken), onbekend bij Scotland Yard. zijn oncontro leerbaar en kunnen dus overal toeslaan. WILLEMSTAD - Het werkbezoek dat premier Lubbers en zijn echtgeno te van aanstaande donder dag tot en met maandag aan de Antillen en Aruba brengt, wordt gekenmerkt door een overladen pro gramma. De premier zal alle zes eilanden bezoe ken. Op de Antillen staan bespreke- ningen op het programma met zijn ambtgenote Maria Liberia, de raad van ministers, en de gezaghebbers en bestuurscol leges van de eilanden. De Ne derlandse premier zal daarbij twee nieuwe gezaghebbers ontmoeten: Russel Voges van Sint Maarten en Frits Goedge- drag van Bonaire. De laatste dag van het werkbe zoek is het echtpaar Lubbers op Aruba. Daar worden bespre kingen gevoerd met premier Nelson Oduber en de raad van ministers. Het bezoek van Lubbers be treft volgens een officiële be kendmaking een regulier be zoek. Waarnemers op de Antil len gaan er echter van uit dat zeker ook de staatkundige her structurering aan de orde zal komen. Vooral het streven van Curasao om in een nieuwe structuur als afzonderlijk land binnen het koninkrijk te fun geren, zou voor de Nederland se premier aanleiding zijn ge weest een paar dagen naar het tropische deel van het konink rijk te gaan. Markering Op het strand van Egmond verplaatsen werklieden een markeringspaal die in verband met zandsuppletie tijdelijk een andere stek had gekregen. foïO:ANP IZJEVSK - Hij was een van de grootste succesver balen van de Sovjetunie, een briljant technicus wiens naam synoniem is geworden voor ieder mili tair conflict in de wereld van de afgelopen vijftig jaar. In de nadagen van zijn carrière wordt ook Michail Timofeje- vitsj Kalashnikov, de ontwer per van het populairste en meest gevreesde machinege weer dat ooit is gemaakt, ech ter getroffen door de depressie in zijn land. Zijn ogen worden vochtig wanneer hij vertelt over het leven in zijn woon plaats Izjevsk in hartje Rus land. „We produceerden de beste wapens van de wereld in mijn fabriek", aldus de 74-jari- ge. „En nu raken we onze beste mensen kwijt omdat de rege ring probeert de wapenindus trie terug te schroeven. Die mensen zijn.onvervangbaar". Kalashnikov kijkt, als alle in woners van dit besneeuwde stadje ten westen van de Oeral, met angst en beven naar de toekomst. Sinds hij hier vlak na de Tweede Wereldoorlog zijn AK-47 machinegeweer ontwikkelde, was de industrie van Isjvesk bijna geheel ge richt op wapenproduktie. De werkzaamheden waren zo ge heim, dat er pas negen maan den geleden voor het eerst westerlingen in de stad wer den toegelaten. Nu de regering van Boris Jelt- sin besnoeit op de militaire uit gaven, zal de staatssteun voor defensiefabrieken waarschijn lijk deze maand worden afge schaft. In Izjevsk, waar zeven tig procent van de bevolking werkzaam is in de wapenin dustrie, zal dit naar verwach ting massale werkloosheid tot gevolg hebben. Een functionaris in Moskou voorspelde vorige week dat het aantal werklozen in de defen siesector tegen het einde van het jaar de anderhalf miljoen zou kunnen bereiken. Veel fa brieken hebben al geprobeerd om over te schakelen op huis- houdartikelen. De fabriek van Kalashnikov, IzhMasj, maakt naast de AK-47 en de nieuwere versie van het geweer, de AK- 74, fietsen, auto's en machine werktuigen. Net als bij de an dere fabrieken is de omscha keling echter niet snel genoeg gegaan. Het is onwaarschijn lijk dat alle banen behouden kunnen blijven. Grote helden Voor Kalashnikov is aan het eind van zijn leven een onze kere periode aangebroken. In zijn hoogtijdagen was hij een van de grote helden van de Sovjetunie, naast Joeri Gaga rin, 's werelds eerste kosmo naut, en Andrei Sacharov, de vader van de Russische water stofbom. In zijn studeerkamer toont hij zijn aandenkens: een foto van een groot standbeeld van hemzelf in zijn geboorte plaats in Siberië, Sovjetme dailles, postzegels ter ere van zijn verjaardag en hele series nieuwjaarskaarten van alle lei ders van de Sovjetunie, van Leonid Brezjnev tot Michail Gorbatsjov. „Ik kwam altijd op regerings feestjes", gniffelt hij. „waar of ficieren opschepten dat ze zij aan zij met me hadden gevoch ten in de oorlog, ook al was dat niet zo. Ik kon het nooit over mijn hart verkrijgen om ze in het openbaar terecht te wij zen". Ondanks de problemen is er nog een sprankje hoop. Ka lashnikov denkt dat Jeltsin zal proberen een aantal wapenfa brieken te redden. Vorige week kwam een invloedrijke Moskouse functionaris tijdens een bezoek aan Izjevsk met de suggestie om de produkten van de wapenfabrieken aan het buitenland te verkopen. De opbrengsten hiervan zouden kunnen worden gebruikt voor de omschakeling van minder winstgevende delen van de de fensie-industrie op huishoude lijke produktie. De westerse regeringen ma ken zich bezorgd over dergelij ke voorstellen, niet in de laat ste plaats omdat de voormalige Sovjetunie al de grootste wa- penexporteur van de wereld was, met een omzet van 35 mil jard gulden per jaar. Volgens recente Amerikaanse cijfers zijn er sinds 1947 vijftig mil joen AK-47's van de band ge rold, vergeleken met 8,5 mil joen M-16's, het Amerikaanse equivalent van de Kalashni kov. Afkopen Onlangs sprak Jeltsin in een interview met vuur over de mogelijkheid van wapenex port. De handel vormt een „bron van harde valuta die we hard nodig hebben. Het is een absolute noodzaak", aldus de Russische president. Die visie zou Izjevsk kunnen redden. „Het is van levensbelang dat we werkloosheid hier vermij den en de export zou een grote bron van harde valuta zijn", beaamt Kalashnikov. Een aantal lokale politici is niet zo blij met het vooruit zicht van een hulpactie door de regering van Rusland. Isjevsk is de hoofdstad van Udmurtia, een olierijke autonome regio van Rusland die politieke on afhankelijk nastreeft. De poli tici denken dat Moskou de on afhankelijkheid wil afkopen met een belofte om de fabrie ken in Udmurtia draaiend te houden. Weerbaar Hoe het verder ook zal lopen, Kalashnikov blijft zich weer baar opstellen. Hij staat nog steeds iedere dag om zes uur op om negen uur in zijn fa briek te steken. „Ik ben soms hevig ontsteld als ik zie hoe mijn wapens worden gebruikt in internationale oorlogen", zegt hij. „Maar dat is geen ex cuus om ze maar niet te ma ken. Als wij geen machinege weren produceren doet ie mand anders dat wel. Als de markt ze wil, krijgt de markt (c) The Sunday Times Opgetogen marcheren deze Russische militairen met hun Kalashnikov, het populairste en meest ge 3 machinegeweer dat ooit is gemaakt. foto al ROTTERDAM Suriname verpaupert zodanig dat de Nederlandse regering snel economische deskundigen aan dit land ter beschikking moet stellen. Dezen zouden in Paramaribo op de ministeries van econo mische zaken en financiën en DEN HAAG - De rapportages over bodemonderzoeken die worden verricht voordat kan worden begonnen met bouw- projekten, moeten worden ver beterd. Er worden onvoldoen de bodem- en grondmonsters genomen. Dit blijkt uit een onderzoek in de provincie Utrecht dat i? uit gevoerd in opdracht van het ministerie van VROM. Doel op het planbureau kunnen as sisteren en adviseren bij het opstellen van een programma voor de sanering van de Suri naamse economie. Dit heeft het Tweede-Kamer lid Weisglas (WD) gisteravond gezegd op een bijeenkomst van zijn partij in Rotterdam. Hij zal zijn idee ook verwoor den in schriftelijke vragen aan van het onderzoek was na te gaan hoe het staat met de kwa liteit van de zogenoemde „schone grond verklaring". Het ministerie verlangt een dergelijke verklaring bij de aanvraag van subsidie voor woningbouwprojekten. Het kijkt alleen of zo'n verklaring er is. De inhoud komt voor ver antwoordelijkheid van de ge- meentey. Uit het onderzoek is de ministers Pronk (ontwikke lingssamenwerking) en Van den Broek (buitenlandse za ken). Weisglas: „De prijzen rij zen in Suriname de pan uit; steeds meer elementaire pro dukten zijn schaars of niet ver krijgbaar en het zwarte circuit floreert. Dit heeft steeds nega tievere gevolgen voor de Suri naamse bevolking en zal op gebleken dat gemeenten soms een verklaring afgeven op ba sis van oude bodemonderzoek- rapporten die de huidige toets der kritiek niet kunnen door staan. Verder vindt bodemon derzoek vaak te laat plaats, al dus het ministerie. De regiona le inspecties Milieuhygiëne en Volkshuisvesting hebben de minister van VROM aanbevo len de gemeenten duidelijker aan te geven hoe zij de ge schiktheid van de bodem voor woningbouw moeten beoorde len. den duur ook de politieke sta biliteit weer in gevaar bren gen". Volgens de WD-parlementa- riër is de regering van presi dent Venetiaan, hoewel van goede wil, gewoonweg niet in staat een economisch herstel programma op poten te zetten, zelfs niet met het op zich goede voorstel van het bureau Coo pers en Lybrand, dat gemaak is op verzoek van de Europesi Commissie. Weisglas trekt eei vergelijking met de onmachl van de Surinaamse regerinj om zelfstandig de door Boutel se overheerste krijgsmacht tj reorganiseren. Op dat gebia heeft de Nederlandse regerin| ook deskundigen ter beschik king gesteld. AMSTERDAM Het „Comité 21 maart" roept alle politieke pal tijen, met uitzondering van de Centrumdemocraten, op deel fl nemen aan de landelijke manifestatie tegen racisme en vreenj delingenhaat, „Nederland bekent kleur", op 21 maart in Amsted dam. Dat heeft het comité, waarin vakbeweging, levensbeschou welijke organisaties en organisaties van minderheden zijn vere nigd, gisteren bekend gemaakt. De manifestatie zal plaatsvin1 den op de internationale dag tegen het racisme die de Verenigd! Naties hebben uitgeroepen. Naast de landelijke manifestatie in Amsterdam zullen in diverse steden activiteiten plaatsvinden Het comité wil de tendens tegengaan waarbij mensen zich afke ren van de politiek en op zoek gaan naar een zondebok voor al hun("broblemen. SUSKE EN WISKE - LAMBIK BABA MUI ft!1 7e<f, kan dat met u/at rustn/er

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4