li Kok weigert op onderwijs ;te bezuinigen Familie vaak ontevreden over kille procedure orgaandonatie BINNENLAND CDA wil garanties voor VN-soldaten L Diekstra: te weinig zorg in academische ziekenhuizen D66 eist stop van actie 'Holland Dorp' Israël Korea komt dagelijks 30.000 broden tekort Ruim 700 rijbewijzen in beslag genomen 2 Ccidóc Somont DINSDAG 3 MAART 1992 Geen kolengestookte centrale op Maasvlakte DEN HAAG - Minister Andriessen van eco nomische zaken ziet af van de bouw van een kolengestookte elektriciteitscentrale op de Maasvlakte. De bewindsman wil verder gaan met zogenaam de warmtekrachtinstallaties. Andriessen had in 1989 ingestemd met de bouw van de conventio nele centrale. Dat besluit nam hij vorig jaar in heroverweging onde^ druk van een gerechtelij ke uitspraak. Volgens hem moeten de mogelijk heden worden onderzocht van warmtekracht koppeling en het importeren van door water kracht opgewekte, uit Noorwegen ingevoerde elektriciteit. Andriessen is op zijn besluit teruggekomen door nieuwe inzichten over de omvang van het toekomstige centrale vermogen. Ook het milieu is volgens Andriessen met zijn besluit gebaat. De zekerheid van de elektriciteitsvoorziening en de doelmatigheid van de produktie komen naar zijn oordeel niet in gevaar. „Daarnaast zou een investering van 1,2 miljard gulden in een eenheid die niet nodig is, niet sporen met het beginsel van een openbare stroomvoorziening tegen zo laag mogelijke kosten", aldus Andries sen. De minister heeft bij zijn besluit het argument van de werkgelegenheid minder zwaar laten wegen dan de zekerheid van de elektriciteits voorziening en de spreiding van de brandstofin zet. Voorzitter M.Th. Groeneveld van de onder nemingsraad van het elektriciteitsbedrijf EZH is „zeer teleurgesteld" over het besluit van de bewindsman. Hij hoopt dat Andriessen Zuid- Holland aanwijst voor de vestiging van warmte krachtinstallaties. Hij vreest anders voor het verlies van arbeidsplaatsen bij EZH. WD wil opheldering over interne werkwijze BVD DEN HAAG De WD en Groen Links in de Tweede Kamer willen dat minister Dales als hoogste chef van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) duidelijkheid verschaft over de interne gang van zaken. De Kamer debatteert volgende week over het jaarver slag van de kamercommissie voor de inlich tingen- en veiligheidsdiensten. Aanleiding voor de bezorgdheid van beide oppositiepar tijen is het openingsartikel van het Alge meen Dagblad van gisteren. Daarin staat dat de BVD de minister en de Tweede Kamer opzettelijk onjuist informeert over haar praktijken. Het ministerie van binnenland se zaken heeft deze beschuldigingen overi gens ontkend. Voor Groen Links staat bij voorbaat vast dat de parlementaire controle op de BVD „vol strekt onvoldoende" is. DEN HAAG - Het CDA eist van de re gering de garantie dat dienstplichti gen die naar de VN-vredesmacht in Joegoslavië gaan, zich werkelijk vrij willig hebben aangemeld. „Het moet niet zo zijn dat er op een slaapzaal ge vraagd gaat worden of degene die niet mee willen, maar even Willen gaan staan...", aldus het CDA-kamerlid Frinking, die doordat hij beroepsoffi cier is geweest de sfeer in de krijgs macht goed meent te kennen. Ook de Vereniging van Dienstplichtig Militai ren heeft haar twijfels over de gang van zaken. Volgens de WDM is de werving voor Joegoslavië onmiddel lijk na het kabinetsbesluit van vrijdag begonnen, niet alleen in Garderen, maar o,ok in andere kazernes waar on derdelen van de verbindingsdienst zijn gelegerd, zoals Ede, Schaarsber- gen en Harderwijk. Ook zou het zeker zijn dat 23 man van de 102 Herstel compagnie (voertuigreparatie en on derhoud) in Nieuw-Millingen worden uitgezonden.'Volgens de WDM wor den dienstplichtigen in al deze leger plaatsen aangespoord een bereid heidsverklaring te tekenen voordat zij een goed oordeel kunnen vellen over de situatie in Joegoslavië. De vereni ging vindt dat „absoluut onverant woord". De WDM heeft pamfletten verspreid waarin de dienstplichtigen wordt gewezen op hun recht op goede informatie. Ook stelt zij dat de rege ring de plicht heeft haar besluit met betrekking tot uitzending naar Joego slavië voor te leggen aan de Tweede Kamer. Het CDA-kamerlid Frinking, die een motie van zijn hand met een dergelijke strekking aangenojnen zag worden in het parlement, beschouwt het als vanzelfsprekend dat de rege ring dit doet. Hij rekent erop dat de ministers Ter Beek van defensie en Van den Broek van buitenlandse za ken hun plannen volgende week, na het krokusreces dus, aan de betrok ken kamercommissies zullen voorleg gen. Daarbij zullen de bewindslieden vooral moeten aangeven hoe het met de veiligheid van de uit te zenden mi litairen gesteld zal zijn. LEIDEN Een aanrij ding, een hersenbloeding, plotseling overlijdt een dierbaar familielid. Hecti sche toestanden in het zie kenhuis, waar onbekende mensen in de weer zijn met een levenloos li chaam. De boodschapper van het slechte nieuws, meestal de arts, vraagt op zo'n moment toestem ming aan de verbijsterde familie voor orgaandona tie. Het antwoord hangt veelal af van de manier waarop de vraag wordt ge steld. Psycholoog Mare Cleiren vroeg 132 mensen die toestem ming gaven voor orgaandona tie naar hun ervaringen. Hij bundelde deze in het boekje 'Leven na Geven' dat vandaag is gepresenteerd. Bij het be slissen over donatie speelt de 'ingeschatte wil van de overle dene' een belangrijke rol als geen duidelijk donorcodicil voor handen is. Inzicht in het belang van orgaandonatie geven voor leven - en de houding van de arts en verple ger tellen ook mee bij het uit eindelijke ja of nee. En dat wordt niet altijd beseft in het ziekenhuis, zegt Cleiren. Hij heeft niemand ontmoet die spijt had van de beslissing, wel was de helft van de nabestaan den ontevreden over de ma nier waarop toestemming werd gevraagd. „Die ontevre denheid wordt veroorzaakt door de kille, klinische bena dering van de artsen. De men sen krijgen het gevoel in een soort koehandel terecht te zijn gekomen. Dat ze onder druk worden gezet. En als ze een maal toestemming hebben ge geven voor orgaandonatie, worden ze naar huis ge stuurd", schetst Cleiren. Hij heeft mensen gesproken die zo boos waren na zo'n ervaring, dat ze spontaan hun donorco dicil hebben weggegooid. Slapen De nabestaanden hebben niet alleen behoefte aan een men selijke benadering, maar ook aan opvang in het ziekenhuis, nazorg en vooral informatie. „Eigenlijk ben je op die mo menten zelf ook patiënt", hoorde Cleiren van de nabe staanden. Wie weet dat hart, le ver en longen zonder doorbloe ding ongeschikt worden voor transplantatie, heeft er wat minder moeite mee dat de bea deming wordt voortgezet en dat de infusen niet worden af gesloten. „Het lichaam ademt nog en heeft een roze kleur. Zo lijkt het net alsof de persoon ligt te slapen. Het is dan een stuk moeilijker om de dood te ac cepteren, afscheid nemen is nog moeilijker". Een belangrijke aanbeveling van Cleiren is dat de mensen hun familielid nog even kun nen zien nadat de organen zijn weggenomen. Dat ze terugke ren in het ziekenhuis om af scheid te nemen. Niet in de koelcel, maar in alle rust in een aparte kamer. „Het belangrijk ste is dat mensen bij de hele procedure betrokken blijven. Dat ze snappen wat de hande lingen zijn en wat er straks met het lichaam gebeurt. Ver tel het de mensen, herhaal het desnoods een paar keer". De psycholoog pleit ook voor een uitgebreide brochure, waarin mensen een en ander kunnen lezen. Ook op een wat rustiger moment. Een 'transplantatiecoördina tor' speelt een grote rol bij de nazorg. Die vertelt de mensen waar de organen uiteindelijk terecht zijn gekomen. Namen en adressen worden niet ge noemd, leeftijd en geslacht wel. De nabestaanden putten veel troost uit dit soort gege vens, de donatie is immers er gens goed voor geweest. Clei ren vindt dat de coördinator ook moet vragen of de mensen nog behoefte hebben aan hulp of informatie. Bij een bevesti gend antwoord moet daarvoor worden gezorgd. Rotte vraag „Het ketenprincipe noem ik dit. De coördinator of iemand anders binnen het ziekenhuis is verantwoordelijk voor de na bestaanden. Vragen moeten worden beantwoord, aan be hoeften moet worden voldaan. Desnoods door een ander, als je dan maar controleert of het is gebeurd. Als je dit principe aanhoudt, voorkom je dat mensen tussen de wal en het schip vallen". De psycholoog wil hier een standaardproce dure voor instellen. Te veel heeft iedere transplantatie- coördinator nog 'zijn eigen winkeltje'. En de artsen? „Ach je kunt het de artsen ook niet kwalijk ne men. Ze komen met de meest rotte vraag op het meest rotte moment", neemt Cleiren het voor hen op. Volgens hem hoeft een groot aantal artsen zich ook niet aangesproken te voelen, zij pakken het goed aan. Hij vindt wel dat een pak ket communicatieve vaardig heden moet worden opgeno men in de opleiding van art sen, specialisten en intensive care verplegers. Daarnaast ontwikkelde Eurotransplant in Leiden, de organisatie die er voor zorgt dat de beschikbare organen bij de juiste patiënt te recht komen, vorig jaar een cursus waarin vragen als 'Hoe vertel ik het slechte nieuws' en 'Hoe vraag ik toestemming' uitgebreid aan bod komen. Die cursus mag wat Cleiren betreft in ieder ziekenhuis worden ge houden. „De beste reclame voor orgaandonatie komt van de nabestaanden met goede er varingen. Zij" stimuleren de omgeving meer dan postbus 51 met televisiespotjes over het donorcodicil". Katholiek Nieuwsblad Barstensvol nieuws nu gratis 4 weken op proef Het Katholiek Nieuwsblad is de enige katholieke krant in Nederland. Het verschijnt i twee maal per week. Op dinsdag en vrijdag. Maak kennis met deze krant en vul de bon In voor een gratis proefabonnement. JA ik wil graag kennismaken met het Katholiek Nieuwsblad en ontvang vier weken geheel vrijblijvend de krant. De bon in een open envelop, zonder postzegel sturen naar. Katholiek Nieuwsblad, Antwoordnummer 10034, 5200 VB Den Bosch Naam Adres Postcode Woonplaats Tel nr I Katholiek Nieuwsblad, Jan Heinsstroat 26. Postbus 1270. I 5200 BH 's Hertogenbosch, telefoon 073-123480 1 Het drietal heeft overigens steeds ontkend dat er sprake was van een voorgenomen drugstransport. Het drietal sprak van een mislukte we reldreis. Het bewijs dat de poli tie wist te verzamelen bestond slechts uit een aantal telefoon taps waarop werd onderhan deld over de boot. De Hagenaar werd wel schul dig geacht aan een deal met 21 kilo cocaïne in 1989 in Rotter dam. Het hof veroordeelde hem daarvoor tot driejaar cel. LEIDEN - Gezondheidszorg is een term die de lading niet dekt omdat de zorg vaak ver te zoeken is. De Leidse hoogle raar in de klinisehe psycholo gie prof.dr. R. Diekstra zegt dit in het blad van de medische fa culteit. Volgens hem beconcurreren academische ziekenhuizen el kaar met medisch-tecnnologi- sche hoogstandjes. „Ze noe men dat topklinische zorg maar wat betreft hun psycho logische benadering is er haast sprake van debiliteit". Diek stra zegt dat de „cure" (het be handelen) de overhand heeft en dat van „care" (zorg) nog nauwelijks sprake is. Mensen worden lichamelijk beter gemaakt, maar in psy chologisch opzicht is de scha de soms groot, wat niet gunstig is voor het genezingsproces. Volgens Diekstra is aange toond dat angst en stress het afweermechanisme van de mens verminderen. Medici, ze ker degenen die 'high tech' be zig zijn, houden daar te vaak geen rekening mee. Wat aan de ene kant door cure wordt be reikt, wordt aan de andere kant door gebrek aan care weer voor een deel teniet ge daan, aldus Diekstra. hormonale processen in gang gezet die belemmerend wer ken op het herstel, aldus Diek stra. Volgens hem is er bijna geen effectiever medicijn voor een angstige patiënt dan een gesprek met een hulpverlener die op een warme, betrokken manier informatie verstrekt. CASPER EN HOBBES DEN HAAG Het kabinet moet een eind maken aan de inzame lingsactie 'Holland Dorp' van de Stichting Christenen voor Is raël. Dat stelt Tweede-Kamerlid Kohnstamm (D66) in schriftelij ke vragen aan minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Volgens Kohnstamm is de actie voor de bouw van een met Ne derlands geld gefinancierd dorp op de door Israël bezette Jor- daanoever strijdig met het volkenrecht. Kohnstamm riep giste ren op geen geld te geven. Ook vindt hij dat als Van den Broek geen juridische middelen ziet om in te grijpen hij duidelijk zou moeten maken dat de regering zich distantieert van de actie. Zo wel dé Stichting Christenen voor Israël als het Centrum Infor matie en Documentatie Israël betreuren de oproep, omdat de plaats van het dorp - een stuk niemandsland bij Oost-Jeruza- lem - buiten de orde van de nederzettingenpolitiek valt en het dorp tegemoet komt aan de grote behoefte aan opvang voor Rus sische joden. A 1 'Justitie onderuit '®nin cocaïnezaak dei ndpEN HAAG - Het gerechts- lof in Den Haag heeft gisteren Ie 54-jarige Hagenaar G.A., de un|52-jarige Rotterdammer W.T. en zijn 39-jarige stadgenoot iV.Y. vrijgesproken. Zij werden verdacht voorberei dingen te hebben getroffen roor het smokkelen van dui zend kilo cocaïne met de twee master 'Get Away' vanuit Co- ombia, via Aruba of Venezuela laar Nederland. Justitie heeft vanaf 1988 onderzoek naar de zaak gedaan. Daarmee was uim een miljoen gulden ge- noeid. Er werd echter geen gram aangetroffen. 3rocureur-generaal Wurzer eiste twee weken gele ien zeven jaar cel en een boete Van een ton tegen de Hage- zeven jaar en verbeurd verklaring van de boot tegen de 52-jarige Rotterdammer e vier jaar cel en 10.000 gulden ïoete tegen zijn stadgenoot. Volgens president van het hof- nr. W.A. van Deth is de tenlas telegging echter onvolledig. De handelingen die de man- ïen ten aanzien van de 'Get kway' in Venezuela wordt ver weten, zijn volgens Van Deth geen handelingen in de zin van de opiumwet. (Vervolg van de voorpagina) Idoor NOL WESSELING WATERINGEN De warme bakkers in het Westland geven met hun actie 'Broodje Albanië' gehoor aan een oproep van burgemeester Manushi van Korea om te helpen het dagelijks tekort van 30.000 broden op te lossen. Korea ligt ten zuiden van het Ohrid-meer vlak bij de grens van Joegoslavië en telt 70.000 inwoners. De stad is voor het dagelijks brood aangewezen op een sterk verouderde broodfabriek. De ca paciteit van ruim 19.000 broden - elke 24 uur 800 broodjes - blijft ondanks hulp van een tiental kleine bakkerijtjes in de om geving ver onder het gewenste aantal. Door gebrek aan geld is sinds de bouw in 1959 niets gedaan aan onderhoud. Mengmachi nes en transportbanden zijn dan ook volledig versleten en de ar beiders werken in een met vuil en vet besmeurde omgeving ver onder normale omstandigheden. De mensen van Korea staan da gelijks vele uren in de kou op de bevoorradingswagens te wach ten, maar door het tekort moeten velen toch nog zonder brood weer naar huis, aldus burgeméester Manushi. De actie wordt gevoerd in samenwerking met de internationale hulporganisatie Dorkas waarvan Marion van der Plaat uit Wate ringen vertegenwoordigster is. Zij hoopt dat bakkers in de Haag se en Leidse regio het voorbeeld van de warme bakkers in het Westland zullen volgen zodat kan worden tegemoet gekomen aan de wens van de burgemeester van Korea een nieuwe brood fabriek te kunnen bouwen. HEERENVEEN - Minis ter Kok van financiën wil onder geen beding verder bezuinigen op het onder wijs en de bejaardenzorg. Daarmee wijst hij op nieuw een ombuigings- voorstel van het CDA af. De PvdA-leider zei gisteravond op een spreekbeurt in Heeren veen dat het bepaald niet uit gesloten is dat in 1993 verder bezuinigd moet worden, maar daarvoor is onderwijs niet de aangewezen post. Nadat de PvdA het idee van CDA-frac- tievoorzitter Brinkman vorige week afschoot om tot een ver hoging van het arbeidskosten forfait over te gaan met onge- eer honderd gulden per zet maand, hekelt Kok nu ook het idee van het CDA de collectie ve uitgaven voor het onderwijs terug te draaien. Het CDA wil verder bezuiningen om de be loofde lastenverlichting van *.5 miljard in 1993 door te kun nen laten gaan. Het gestoei rond de begroting 1993 is begonnen, omdat Kok over anderhalve maand met de ei zogenaamde kaderbrief komt, 1 de V4 waarin een eerste voorzet wordt gegeven voor de begro ting 1993 die op prinsjesdag 1! wordt gepresenteerd. De vice-premier sloot niet ge heel uit dat er volgend jaar las tenverlichting komt, maar hij is allerminst gecharmeerd van het idee van premier Lubbers eventuele lastenverlichtingen te vertalen in minder kosten verhogingen voor auto-en wo- ningbezit. Volgens Kok kun nen die posten niet verlaagd worden zonder daarbij de hu ren en tarieven voor het open baar vervoer te verlagen. In dat geval gaat het om te grote ombuigingen, meent Kok. Niei, comber Hoewel de vice-premier gister avond, de leden van de Com merciële Club Zuid-Friesland enerzijds voorhield dat de be loofde lastenverlichting er voor volgend jaar vrijwel zeker niet inzit wegens een tegenval lende economie, vond hij het anderszins niet verstandig te somber te zijn over de Neder landse economie. Volgens hem is de internationale conjunc tuur weinig rooskleurig, maar daar staat tegenover dat de structurele positie van Neder land goed is. In zijn ogen zal een al te sombere inschatting snel leiden tot terughoudende bedrijfsinvesteringen, waar door de voorspelling van te genvallende economische ont wikkelingen zichzelf vervult. Volgens Kok moeten dit jaar uit extra a ardgasbaten nieuwe investeringen worden bekos tigd voor railvervoer, stedelij ke vernieuwing en bodemsa nering. Voorbeeld Een wachtmeester van de rijkspolitie van Aalten plaatst een waarschuwingsbord op een langs de weg geplaatst autowrak. Het geheel moet als afschrikwekkend voorbeeld dienen voor passerende weggebruikers. Aalten hoopt op die manier het qebruik van veiliqheidsqordels te stimuleren. a foto: anp Ministerie wil weten wat op school gebeurt ZOETERMEER - Hoe goed, hoe slecht of hoe matig leren kin deren op de basisschool lezen, rekenen en schrijven? Wat voor prestaties leveren de scholieren eigenlijk en hoe functioneren hun leerkrachten? Op deze en andere vragen wil het ministerie van onderwijs antwoord krijgen door een commissie hierop zo'n twee jaar te laten studeren. De Tweede Kamer, die met krokus vakantie is, heeft gisteren het onderzoeksplan van die commis sie Evaluatie Basisonderwijs toegestuurd gekregen. Het minis terie heeft de commissie vorig jaar ingesteld. Een hoge ambte naar heeft daarin de leiding over een aantal professoren van ver schillende universiteiten. De commissie moet eind 1993 rapport uitbrengen. HILVERSUM - Justitie heeft in de maand februari 751 rijbewijzen ingevorderd wegens het rijden onder in vloed, zo werd gisteravond bekendgemaakt in het tv- programma Hier en Nu. Uit de cijfers blijkt dat met name in de ressorten Den Haag (216) en Amsterdam (211) veel rijbewijzen zijn ingeno men. Vorig jaar werden over het hele jaar maar duizend rij bewijzen ingenomen. Sinds 1 februari zijn de straffen voor het rijden onder invloed ver hoogd en wie wordt aangehou den met meer dan 1,3 promille alcohol in zijn bloed moet di rect zijn rijbewijs inleveren. De Bossche advocaat-generaal mr. A. Franken noemde in Hier en Nu het beleid effectief: „De mensen voelen onmiddel lijk door dit lik-op-stuk-beleid dat rijden onder invloed echt niet kan". Maandag wasdag Ondanks het carnaval was het gisteren in Etten Leur zeker ook was dag. De straten hingen vol met wasgoed in een poging op deze car navalsmaandag traditiegetrouw een nieuw record te vestigen voor het Guiness Book of Records. Aan een waslijn van vijf kilometer hing de witte en bonte was te drogen. foto. anp

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3