Overleg tussen het Vaticaan en orthodoxe kerk li Haarlem krijgt nieuw behoudend bisdomblad Treurnicht loopt kerkdienst uit Tv-prediker wil op Nederlandse kabel =C««tac Somont GEESTELIJK LEVEN OPINIE Mensen in Nood voert hulpactie voor Albanië 'Dopen van kinderen van niet- belijdende ouders gebeurt vaker' COMMENTAAR uT CcidbcSourant e dinsdag 3 maart 1992 DEN BOSCH - Twee vrachtwagens met hulpgoederen 'van de rooms-katholieke hulporganisatie Mensen in Nood >.ijn maandag uit Maarssen naar Albanië vertrokken. Zij vervoeren 40 ton 'boter-melange' (boter vermengd met •olie) ter waarde van 256.000 gulden. Om te voorkomen dat 'de wagens worden overvallen begeleidt een escorte van Caritas Albanië, de partner van Mensen in Nood in dat -land, het transport vanaf' de grens. Deze maand hoopt "Mensen in Nood wekelijks transporten met voedsel, kle ding en ziekenhuisbedden naar Albanië te verzorgen, met -een waarde van 500.000 gulden. Albanië heeft te kampen met een groot gebrek aan voed- "sel. Dit is een gevolg van de impasse na de verdwijning •van het communistische bewind De grond is formeel nog 'steeds staatsbezit en de boeren bewerken het land niet Vneer. omdat zij vrezen dat hun grond na de verkiezingen van eind maart aan een ander wordt toegewezen. De grootste kracht ter wereld is het pianissimo Maurice Ravel EMMEN - „Wij hebben al leen het fatsoen gehad om het te melden. Maar het ge beurt veel meer in Zuid- oost-Drenthe. En ook in an dere classes". Dat zegt ds. W. M. Verbaan, gere formeerd predikant van Emmen, naar aanleiding van het besluit van zijn wijkkerkeraad om me dewerking te verlenen aan de doop van een kind van ouders die geen belijdenis hebben ge daan In andere classes wordt hier volgens ds. Verbaan met of nauwelijks een probleem van ge maakt De wijk Bargeres in Em men heeft de zaak aan de orde gesteld in de hoop dat er een ker kordelij ke oplossing wordt ge vonden „Het gaat om mensen die kerkelijk meeleven", zegt Verbaan. Maar ze mogen hun kind niet laten dopen. „Dat kan natuurlijk niet" Hij wijst er op dat je ouders die wel belijdenis deden na de doop van hun kind vaak nooit weer in de kerk ziet. Daarom heeft hij in de classis de handelwijze om in dit geval wel te dopen verdedigd. Het is iets dat door de synodes in het kader van Samen op Weg moet worden geregeld, vindt ds. Verbaan. Het is naar zijn mening te vergelijken met de onderteke ning van de belijdenisgeschrif ten door ambtsdragers. Bij de doop wordt van dc ouders echter door de beantwoording van de doopvragen al een getuigenis ge vraagd. Het woord is nu aan de synode. Evangelische 'gebedsmars' voor verwerking oorlogsverleden DRIEBERGEN/DOORN Evangelische christenen hou den begin mei een 'gebeds mars' die moet bijdragen aan de verwerking van het oorlogs verleden. Dc mars begint bij het oorlogsmonument op de Dam in Amsterdam en loopt via de Grebbeberg en Vught •-naar de internationale oorlogs begraafplaats in Margraten. vJIet verleden is nog steeds biet begraven. De pijn en de Woede van de oorlog zijn nog altijd niet vergeten", weten "Pieter Bos en Cees Vork van de Organiserende 'Jeugd met een Opdracht'. Het is belangrijk 'dat „wat in het verleden ge beurd is, werkelijk vergeven wordt, zodat dc last ervan niet "telkens nieuwe generaties 'blijft achtervolgen." 'Om dit effect te bereiken zul- Ten ook Duitse jongeren mee- Topen in de mars, die op 28 '"Opril begint en op 4 mei ein digt. Op de Grebbeberg. in Vught en in Margraten zullen ""^orte plechtigheden worden -gehouden. Op bevrijdingsdag Tp mei) is er in Maastricht een ^gebedsconcert'. Dit 'concert' zal tevens bijge woond worden door de deelne mers van de internationale mars van Londen naar Berlijn. Öok hier staan verzoening tus sen dc diverse nationaliteiten en eenheid onder christenen centraal. De mars, van 22 april b't 23 mei, is georganiseerd door Engelse en Duitse ge bedsgroepen. Op 23 mei zal ter afsluiting in Berlijn de zogenaamde 'Mars voor Jezus' worden gelopen. Ditzelfde zal tegelijkertijd ge beuren in dertig andere Euro- jpese steden, waaronder Am sterdam. Dimitrov sluit Bulgaarse rol bij aanslag op paus niet uit WASHINGTON - Tijdens een -lunch met de Nationale Pers Club in Washington heeft de Bulgaarse premier Philip Di mitrov niet uitgesloten dat .Bulgaarse geheime diensten jp 1981 betrokken waren bij ♦een moordaanslag op de paus. Hij voegde eraan toe dat men jn de archieven van de Bul gaarse veiligheidsdiensten echter geen bewijzen had ge- yonden voor medeplichtig heid. Dimitrov meende dat „de uiteindelijke afloop van de ge beurtenissen van toen ergens bij de KGB, de vroegere gehei- une dienst van dc Sovjetunie, .gezocht moet worden." DOG zendt 1500e ontwikkelings werker uit naar het buitenland :ZEIST Dc Dienst Over de Urenzen (DOG) zendt op 11 -maart de 1500e ontwikkelings werker naar het buitenland ■sinds zijn oprichting in 1962. "Op dit moment zijn 125 door de interkerkelijke organisatie uit gezonden ontwikkelingswer kers actief in 30 landen. Zij werken in sectoren als gezond heidszorg, gehandicaptenzorg, onderwijs en plattelandsont wikkeling. De 1500e missie voor DOG bestaat uit het echt paar Otto, dat gaat werken in Botswana. DOG is een samen werkingsorgaan van de her vormde en gereformeerde or ganen voor Zending en We- rclddiakonaat, de Nederlandse Zendingsraad en de Stichting Oecumenische Hulp. DOG wordt financieel bijgestaan door het ministerie van ont- wikkelingssamenwerking. BEROEPINGEN Gereformeerde Kerken Beroepen te Smilde J Knol te Sneek; te Rotterdam-Lombardijen drs. A F de Oude, kandidaat te Waddinxveen; te 's- Gravenzande J.C. Buurmeester te IJlst die die beroep heeft aangenomen Beroepbaar drs. A F de Oude, kandi daat te Waddinxveen Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Spakenburg-Noord H.Sj Wiersma te Nieuwegein VATICAANSTAD - In Genève, dat door zijn cal vinistische achtergrond als neutraal terrein mag worden beschouwd, wordt sinds gisteren geprobeerd de dreigende breuk tus sen de katholieke en de orthodoxe kerk te voorko men. De onderhandelingen, waarbij geen waarnemers worden toe gelaten. worden van Vaticaan se zijde gevoerd door de Au stralische kardinaal Edward Cassidy, de voorzitter van de Pauselijke Raad tot Bevorde ring der Christelijke Eenheid. Cassidy wordt vergezeld door zijn secretaris, de Franse aarts bisschop Pierre Dupre.y, die net terug is uit Etiopië, waar hij tegenover Koptische prela ten de katholieke leerstelling van het vagevuur heeft verde digd. Tegenover zich vinden zij metropoliet Kyril van Smo lensk. in zijn functie van 'mi nister van buitenlandse zaken' van de Russische patriarch Alexej II. Doel van het overleg is om ten minste een zweem van over eenstemming te bereiken, voordat medio maart de ortho doxe patriarchen van Europa in Athene bijeenkomen. De vermeende katholieke beke ringsijver in Oost-Europa en de onversneden Vaticaanse steun aan het katholieke Kroa tië in de Joegoslavische bur geroorlog heeft de patriarchen van de verschillende nationale orthodoxe kerken verenigd in een anti-rooms front. Eind vo rig jaar weigerden zij om 'broe derlijke afgevaardigden' naar de Europese bisschoppensyno de in het Vaticaan tc sturen. In januari sprak Bartholomeus I, de oecumenische patriarch van Constantinopel, van een „tijdelijke of misschien zelfs definitieve stopzetting" van de dialoog met de katholieken. En een maand geleden drong de Griekse patriarch Seraphim er zelfs bij zijn regering op aan om de diplomatieke betrekkin gen met het Vaticaan tc ver breken. De vergadering in Athene dreigt daardoor te ont aarden in een 'proces tegen Rome'. Naast dc dialoog lopen ook de pauselijke reizen naar Oost- Europa, in het bijzonder naar Moskou, gevaar. Gorbatsjov heeft de paus twee keer offi cieel uitgenodigd, maar Jeltsin nog nooit. In het Italiaanse weekblad Famiglia Cristiana verklaart de Russische ortho doxe priester en parlementa riër Vjaceslav Polosin dat Jelt sin de steun van het patriar chaat van Moskou heeft gekre gen op voorwaarde dat hij dc uitnodiging van de paus niet zou vernieuwen. Ook aartsbis schop Tadeush Kondrusevich, de 'apostolische bestuurder' van de kleine katholieke ge meenschap in Rusland, vreest dat door het uiteenvallen van de Sovjetunie de reis van Jo- hannes-Paulus II naar Moskou voor onbepaalde tijd uitgesteld zal worden. Voor de zomer werd er veel meer over gepraat - gaf Kon drusevich toe in een interview met het dagblad L'Indipcn- dente - „we zouden trouwens niet eens weten waar we hem onder moeten brengen. En het is ongehooord dat een paus in een hotel zou moeten slapen." Joods protest Zo'n honderd orthodoxe joden posteerden zich gisteren op de band van een graafmachine om te protes teren tegen de aanleg van een winkelcentrum in Hamburg. Ze waren speciaal uit Londen en Antwerpen overgekomen. Op de plaats was vroeger een joodse begraafplaats gelegen die later door de nazi's werd vernietigd. Na de oorlog kregen de joden de begraafplaats terug, maar een joodse organisatie verkocht vijf jaar later de grond weer. Volgens de orthodoxe joodse wetten mag een begraafplaats nooit geruimd worden. FOTO AP HAARLEM Het bisdom Haarlem krijgt binnen kort een tweede, behou dend bisdomblad. S. van den Aardweg-Hissink, voorzitster van de vereni ging van vrouwen in de RK Kerk, zal 'Dc Apostel' gaan leiden. Het blad ver schijnt naast het onafhan kelijk opererende 'Samen Kerk'. „Een grote groep dioeesanen kon zich niet meer vinden in het bestaande blad", aldus Van den Aardweg-Hissink. „Reden daarvoor is dat de officiële leer van de kerk voor 'Samen Kerk' geen criterium vormt voor het plaatsen van artikelen." De redactie van 'Samen Kerk' verkondigt volgens Van den Aardweg-Hissink vaak „sub jectieve meningen", waar veel gelovigen geen behoefte aan hebben en ziet het volgens Van den Aardweg-Hissink als noodzakelijk kwaad dat bis schop Bomers van Haarlem een rubriek heeft in hun blad. De bisschop heeft zijn mede werking toegezegd aan het nieuwe bisdomblad, dat uit zal gaan van „de leer van de ka tholieke kerk zoals die tradi tioneel algemeen officieel ge zien wordt". Het is nog niet precies bekend wanneer het eerste nummer van 'De Apostel' van de persen zal rollen. In elk geval zal het er wat eenvoudiger uit gaan zien dan 'Samen Kerk', aange zien de middelen beperkter zijn. Giften vormen de finan ciële basis van het blad. dat verder hoopt té kunnen be staan van de opbrengsten uit abonnementen. Het artikel dat bisschop Bom ers maandelijks aan 'Samen Kerk' levert, zal ook in 'Dc Apostel' worden gepubliceerd Daarnaast zal de bisschop een sc hriftel ij ke geloofscu rsu s aanbieden, die 'Samen Kerk' „gerust ook in haar blad mag afdrukken", aldus Van den Aardweg-Hissink Verder zal in elk nummer een gastpries ter aan het woord komen en zal er verslag worden gedaan van gebeurtenissen in het bisdom. „De onderdelen van het blad zijn dus vergelijkbaar met die van 'Samen Kerk', maar ons uitgangspunt is fundamenteel anders", aldus Van den Aard weg-Hissink. „Wij willen een blad maken dat diegenen ten goede komt die de kerk zien JOHANNESBURG - Dr. Andries Treurnicht, leider van de Zuidafrikaanse Conservatieve Party en voorstander van apartheid oude-stijl, is afgelopen zondag een kerkdienst in Pretoria uitgelopen. Volgens hem gebruikte de pre dikant de preek om op tc roe pen ja te stemmen bij het refe rendum van 17 maart aan staande. Blanke Zuidafrika nen kunnen op 17 maart uit spreken of zij wensen dat het land voortgaat op de huidige weg van hervormingen. Treur nicht en zijn partij hebben de kiezers opgeroepen zich hier tegen uit te spreken. De Nederduits Gereformeerde Kerk (NGK). waarvan Treur nicht lid is en die duizenden aanhangers van de Conserva tieve Party herbergt, heeft be sloten om haar leden geen stemadvies te geven. De NGK vindt dat „niet de taak van de kerk". Desalnietemin maakte predi kant dr. Louis Louw zondag in de kerkdienst van de gemeen te in Pretoria waartoe Treur nicht behoort, gebruik van een passage uit Jozua (24:15) om naar het referendum te verwij zen. „Wat gaat u zeggen? Ja of nee?", vroeg Louw zijn toe hoorders tijdens dc preek. „Net zo min als in dc tijd van Jozua kunnen we nee zeggen. Hoe kunnen u en ik als gelovi gen nee zeggen als we voor een dergelijke keuze gesteld wor den?" Daarop stormde Treurnicht de kerk uit, kort voordat dc dienst was afgelopen. De voormalige predikant maakte bezwaar te gen de parallel die werd ge trokken tussen de situatie ter plaatse en een retorische situa tie waarin een mens geen 'nee' kan zeggen voor het aange zichtvan God. De kwestie ligt heel gevoelig in de NGK, wiens leiders zich sinds de synodes van 1986 en 1990 uitspreken tegen apart heid. In oktober vorig jaar overwoog de kerk een tucht maatregel tegen Treurnicht, nadat deze de kerk had uitge daagd hem te bestraffen voor zijn blijvende steun aan het apartheidssysteem. LONDEN De Ameri kaanse tv-evangelist Mor ris Cerullo is in onderhan deling met Nederlandse kabelexploitanten voor uitzending van een reli gieus satellietprogramma. Met ingang van juni krijgt Ce rullo de beschikking over een Engelse zendmachtiging voor het European Family Christi an Network, de eerste Europe se 'reli-satelliet'. De nieuwe zender krijgt waarschijnlijk een kanaal op de Luxemburg se tv-satelliet Astra. Vanuit de hemel zullen non stop gebedsdiensten, recht streekse genezingen en reli gieuze spelprogramma's wor den uitgezonden. „Onze uit zendingen zijn vooral gericht op jongeren", zegt dominee Greg Mauro, verantwoordelijk voor Cerullo's Europese satel lietmissie. De nabi j Londen ge vestigde evangelische gezins zender start in het Engels, maar hoopt spoedig Neder landstalige programma s te brengen. Mauro denkt niet dat het dan tot een concurrentie slag met de Evangelische Om roep zal komen. „Jezus zegt. 'De oogst is groot en er zijn weinig arbeiders'. Ik denk dat we aanvullend kunnen wer ken, want de EO is maar één dag in de lucht. Voor de ver spreiding van Gods boodschap is plaats voor wel tien zen ders". De evangelische satellietom roep is een onderdeel van Mor ris Cerullo's World Evangelical Organisation. Het startkapi taal van de zender is ruim zes miljoen gulden, grotendeels opgebracht door giften. Een speciaal 'evangelisch' nieuws zal dagelijks worden uitgezon den, waarbij geweld en seks ta boe zijn. De religieuze satellietzender heeft een zendmachtiging ge kregen van de Britse onafhan kelijke televisiecommissie (ITC). Omdat de uitzendingen worden verzorgd door Astra, valt de nieuwe zender buiten de strenge regels van het Brit se omroepbestel. Wel heeft ITC een voorbehoud gemaakt bij de wonderbaarlijke gene zingsshows van Morris Cerul lo. Voorafgaand aan zijn pro- 1 Macedonië Macedonië is al sedert lange tijd een twistappel op he Europese continent. Serviërs, Bulgaren, Turken, Grieken be twistten elkaar, met of zonder de rugdekking van de Europe se grootmachten, het gebied. Tito maakte er een einde aar door Macedonië te verheffen tot aparte republiek binnen d( Joegoslavische staat en de Macedoniërs om te vormen tot eer eigen volk met een eigen geschiedenis, taal en cultuur. Feit ij dat Macedonië daardoor een eigen identiteit heeft ontwik keld. En Europa en vooral de omringende landen zitten ei mee. 1 NiEMAND ziet het graag. In de eerste plaats Griekenlanc niet. De Grieken zeggen dat de Slavische republiek helemaa geen aanspraak kan maken op de naam Macedonië. Boven dien vrezen zij dat een onafhankelijk Macedonië het Griekse deel van Macedonië zal opeisen. De landstreek metThessalo niki als hoofdstad werd door overplanting van Grieken ui: Bulgarije en Turkije en door middel van streng doorgevoerde assimilatie helemaal vergriekst, op enkele uitzonderingen ir het noorden na. De Macedonische president Gligorov zeg' wel dat de Macedoniërs tevreden zijn met de huidige grenzer en dat ze niet de bedoeling hebben daarbuiten land op te ei sen. Maar de Grieken hebben daar geen vertrouwen is. Zij ho ren steeds de kreet: Macedoniërs, verenigt u in één staat. Hel liefst zou Athene hebben dat Macedonië zijn naam veranderl in 'republiek van Skopje' en voor de rest vast aan de leibanc van Belgrado blijft lopen in een nieuwsoortige Joegoslavi sche republiek, iets waarvoor trouwens de Verenigde Stater en Groot-Brittannië ook blijven ijveren. met het naburige Albanië heeft Macedonië ook geen al t< beste betrekkingen. Eenentwintig procent van de Macedoni sche bevolking bestaat uit Albanezen. Net zoals hun volksge noten in Kosovo groeit hun aantal snel aan. Zij hebben gewei gerd deel te nemen aan de volksraadpleging over de onafhan kelijkheid omdat zij hopen aansluiting te vinden bij Albanii en Kosovo. BLIJFT Bulgarije. Sofia was er als de kippen bij om de onaf hankelijkheid van Macedonië te erkennen, maar merkwaar dig genoeg betrof het alleen de staat, niet de natie, want vol gens de Bulgaarse regering zijn de Macedoniërs eigenlijl Bulgaren. Diplomatiek gezien ziet het er voor de Macedoni sche republiek niet gunstig uit. Eigenlijk hebben ze maai twee keuzen: in het romp-Joegoslavie en dus onder Servi sche overheersing blijven of aansluiting zoeken bij Bulgarije Het ene is niet de eerste keuze van de Macedoniërs en he tweede zal heftige weerstand oproepen in Griekenland, Ser viëen Albanië. HET geval Macedonië toont aan dat onafhankelijkheidsver klaringen in Midden- en Oost-Europa geen eindpunt zijn. Bi, de hertekening van de kaart van Europa zijn het niet altijd d( volkeren die de doorslag geven. Griekenland bijvoorbeeld ze1 alles op haren en snaren om de erkenning van Macedonii door de EG te voorkomen. Hoe ver men daarin kan gaan be wijst de absurde boycot van 'Grieks-vijandige' produkten. Vaardagen als het mystieke lichaam van Christus hier op aarde." Respectvol De redactie van 'Samen Kerk', het maandblad van het bisdom Haarlem, hoopt dat de redactie van het nieuwe, behoudende bisdomblad 'De Apostel' „de weg van de respectvolle dia loog zal verkiezen boven die van dc zelfverzekerde polari satie." De redactie zegt al enige tijd onder druk te staan van een groep gelovigen, die eiste dat zij in haar beleid meer plaats in zou ruimen voor de officiële leer van de kerk „Wij zijn daar niet op ingegaan", aldus de re dactie, „omdat wij menen in ons beleid recht te doen aan zo wel het kerkelijk gezag als aan een zo breed mogelijke groep diocesane gelovigen." Recent marktonderzoek en re acties van lezers hebben hen in deze mening gesterkt. De redactieleden hebben er desal nietemin begrip voor dat er ook gelovigen zijn die zich niet in het beleid van 'Samen Kerk' herkennen. Zij betreuren dit, maar zien het tegelijkertijd als een teken van „legitieme ver scheidenheid in geloofsbele ving VOLGENS het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoel moeten we er rekening mee houden dat de visvangsten in d( Noordzee afnemen tot het niveau van de jaren vijftig. Doo: het terugdringen van de fosfaten uitwasmiddelen komen e: aanzienlijk minder van deze stoffen via het afvalwater in dl Noordzee. En het gevolg daarvan is dat het plankton minde wordt bemest en dat er dus minder voedsel beschikbaar ii voor vissen en schelpdieren. Minister Bukman rest nu niets anders bliksemsne vangstbeperkende maatregelen te nemen, bijvoorbeeld he invoeren van zogeheten vaardagen. Vissers van wie de vaar tuigen zich buiten die dagen niet in de haven bevinden moeten dan automatisch zware geldboetes krijgen. Zondei dit soort diep ingrijpende maatregelen zullen de Nederland se zeevissers, van wie zeer velen een ergerniswekkende min achting voor wettelijke regels aan de dag leggen, een fosfaat arme Noordzee inderdaad snel in een levenloos aquariun veranderen. Andries Treurnicht foto epa gramma moet de mededeling worden gedaan dat de tv-evan gelist persoonlijk geen wonde ren kan verrichten, maar han delt 'als kanaal van Gods macht'. Cerullo was eerder ac tief op Super Channel met de ochtendshow 'Victory with Morris Cerullo'. Het program ma werd door Super Channel gestopt na klachten van ITC over schending van de zendeo- de. Cerullo deed onder andere aan exorcistisch aandoende se ances en zorgde voor sensatio nele 'mirakels' waarbij gehan dicapten hun krukken wegs meten. Uitgave Kantoor: Telefoon: Telefax Postadres Hoofdkantoi Telefoon: Postadres v (maakt deel uit van Sijt Apothekersdijk 34. Leiden 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswi|k 070 - 3190 933 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 8 Leiden en omgeving (tel. 071-1 F Buurman. K van Herpen, K v. T Pieters en M Roso. Binnen- en buitenland, financien en economie (tel 070 - 3190 815) A van Rijn (chef). W Bunschoten, drs C van Haersma Buma A van Holstein. E Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R de Roo. drs K Veraart Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G Ansems (coördinator), B Jansma. H Piét Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel 070-3190 831) Ch Bels (chef). A de E J Hofmeester. C de Kier. H Nieuwmans, H Schneid Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied. - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K Swiers. M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H Bijleveld. D Hofland, P Koopman D van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis). A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B van Huet (Parijs). M de Koninck (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo). R Simons (Londen), drs R Vundennk (Moskou). W Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado). F Wijnands (Bonn), J Wijne (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster drs. M de Cocq n 08 30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op ma t/m vr. var 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6%HDtw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal per jaar 18 00 tot 19 00 u 27,00 79,80 312,65 28.20 82.80 318,65 Het abonnementsgeld die Advertenties uit te worden voldaan iver advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2