The Items Are' is minder wild geworden H Wi il Op mijn schoenen moet je 1000 mijl kunnen lopen por forse ouwen kan n hoop daan worden DE pSE COURANT MODE W CHRISTA VAN DER HOFF :1e nt )0l en un smalle winkel op de Nieuwe Rijn loop je zo voorbij. „Dat klopt", zegt Monique Tervoort (31). «1 mensen denken dat dit een «dehandswinkeltje is". Niets is der waar: hier wordt op een pro- iionele manier zelf ontworpen ling gemaakt. bos tulpen en de nieuwe collec- zorgen voor een lente-achtige r. Een rek vol bestellingen ht achterin de zaak op de klan- Samen met John van Harderen en Karin Cryghton (31) runt pique al een paar jaar 'The Items in Leiden. „We willen met de üng een Italiaanse sfeer uitstra- zegt Karin. „Elegante model- in soepele stoffen, die toch rede- "j geprijsd zijn". ie|H voegt toe: „We zitten net niet e trend, om te voorkomen dat hetzelfde hangt als overal. Zo uiken we niet exact dezelfde en die in een bepaald seizoen n. Meestal kiezen we gedektere n". Voor het komende seizoen dat abrikoos, gepoederd-oker- zand en zwart. Naarmate het n vordert komen er nieuwe iren bij. 'The Items' gebruikt namelijk effen stoffen. De jasjes smal getailleerd, sluiten hoog bben veel knoopsgaten. eeijmaat okjes zijn strak, en kunnen zo isi I SM ensen die beroepsmatig JlÊW met 'grote maten' bezig W fl zijn moeten nog heel wat I leren. Aparte hoekjes die idezaken voor vrouwen worden icht: dat werkt niet. „Een forse iir vindt het niet prettig naast naatje 38 in de spiegel te kij- i zegt mode-ontwerpster Mir- an der Veen (34). om denkt Mirjam dat speciaal- d met volslanke verkoopsters est gedijen. „Je moet een be- Ie sfeer creëren waarin de klant irettigvoelt". liet ze een grote markt voor pa- n voor zelfmaakmode in de maten. „Je kunt een patroon lat 38 niet zomaar vergroten een maat 52. Als je een grote hebt, is er van een taille nau- j s sprake. Het heeft geen zin ilooien te maken. Je hebt ook fins meer lengte nodig tussen npen en het kruis. De kleding- in moeten een stuk langer h elk geval over de billen val- at ik in het begin deed, korte es en blouses maken, kan nu ;er". trkant i spreekt uit jarenlange erva- fanaf 1983, toen ze bij De Jof- Leiden begon met een mini- ie van zes stuks, is ze bezig ïtwerpen voor de doelgroep ivige vrouwen. Nu, negen jaar brengt ze ieder seizoen een tie waarvan duizenden stuks li afgenomen. „Het is moeilijk seds wat nieuws te verzinnen, e bovenkant van rokken en in valt weinig te ontwerpen. geleerd dat men het liefst k in de taille heeft. Blijft over: erkant. Daarin kun je varië- et plooitjes, versieringen en «turen". ajlectie van Mirjam is in dertig ■in Nederland te koop. Ze mikt vrouwen, die be- ■jn meer dan gemiddeld neer Pen voor een kledingstuk. De ïgziet er informeel uit, maar is Monique Tervoort, John van Harderen en Karin Cryghton van 'The Items Are' in Leiden. Op de voorgrond een van hun nieuwe combinaties voor het voorjaar. Foto Stephen Evenhuis lang of zo kort gemaakt worden als de klant wil. Er zijn gehaakte pas- telkleurige truitjes van bestaande merken, die prima passen bij de zelf gemaakte kleding. De kleding wordt, als de klant dat wil, aange past. In principe worden de standaard- maten gemaakt, maar heeft een klant een dunnere taille en bredere heupen, dan wordt het kledingstuk gratis vermaakt. Vooral vrouwen tussen de dertig en de veertig voelen zich tot de kleding van The Items aangetrokken. Ook studenten die voor hun afstuderen een leuk pakje zoeken weten The Items te vinden. Inmiddels heeft het drietal er ook een aantal bestaande merken bij voorbeeld het truienmerk Turn Over bijgenomen. „Het blijft knokken voor je eigen inkomen. Met andere merken kunnen we de com merciële basis van de winkel breder maken", vertelt John. Elegante kleding als uitgangspunt is een heel verschil met de ideeën waarmee ze een paar jaar geleden begonnen. Toen hadden ze nog een winkel in de Haagse Herenstraat, en zaten nog helemaal in de sfeer van de academie. Zowel Karin en Monique volgden de opleiding mo devormgeving bij de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. John komt uit een heel andere hoek: de sociale academie. „Stoffen met wilde patronen, jaren vijftig-stof fen: mooi maar gek was ons motto. Als je begint met een zaak weet je van niks. Op de academie leerden we ternauwernood patroontekenen, om van het runnen van een eigen zaak maar niet te spreken". Een paar jaar geleden besloten ze naar Leiden te verhuizen, omdat de winkel in de Herenstraat niet liep. Hun ideaal: er nog eens een perso neelslid bijnemen, zodat ze wat rui mer in hun jasje komen te zitten. wsss^-'-yl» vss Mirjam van der Veen (34) tussen haar collectie grote maten voor voorjaar/ zomer. Foto Milan Konvalinka De kleding van Mirjam van der Veen is in deze regio ondermeer te koop bij: De Joffers (Leiden), Grande des Grandes (Scheveningen), Rond om (Den Haag) en Passé Partout (Delft). met accessoires sjieker te maken. Jeans Mirjam heeft twee collecties: een jeans-collectie, die als een trein loopt, en een 'gewone' collectie. De jeans-collectie voor dit voorjaar is uitgevoerd in de vrolijke kleuren geel, fris-groen, roze en het gedekte- re écru. Er zijn eenvoudige jasjes met v-hals, rokken en 7/8 broeken met leuke doorgestikte plooitjes. In haar gewone collectie gebruikt ze voile-achtige stoffen met mooie prints in onder andere groen/blauw/ ecru of paars/bruin/ecru. Ieder jaar probeert de Leidse ontwerpster een nieuw element aan haar collectie toe te voegen. In het winterseizoen komen er, als experiment, truien bij. „Die zijn erg gewild. Ik mik op eenvoudige, sportieve truien met losse cols. Stof vlak om de hals vin den de meeste vrouwen niet pret tig". Vrouwencafés Sinds Mirjam negen jaar geleden be gon is er veel veranderd. „Ik ben commerciëler geworden dan vroe ger. Ik maak wat de markt vraagt. Toen ik net van de academie kwam, was de kleding veel extremer. Skai- achtige broeken met draperieën, tu nieken met stukken plastic ertus sen enzo. De armoede-look was in, en daar haakte ik op in met drape rieën. Het hoorde allemaal bij de sfeer van die jaren. Ik ben begonnen naar aanleiding van een uitzending van de actiegroep VetVrij, een groep van dikke vrouwen die voor de ac ceptatie van dikke vrouwen vocht. Mijn eerste shows waren in vrou wenhuizen. Daar kwam ik overi gens voor het eerst. Hele toestanden waren dat, want mannelijke foto grafen mochten niet binnen. Vandaar dat ik al gelijk veel publici teit kreeg". Nu begint de grote-ma- ten-markt aardig dicht te slibben. Mirjam heeft er nog niet zoveel last van gehad. Wat ze in de toekomst wil? „Als mijn drie kinderen naar school gaan wil ik mijn activiteiten uitbreiden naar het buitenland. door JUDY NIHOF Als klein meisje was ze al be hept met een schoenentic. Daarom ergerde ze zich dood aan het feit dat er in Leiden nergens aparte schoenen te koop waren. „Dat probleem ga ik op lossen", dacht Hanneke van der Plas anderhalfjaar geleden. Hanneke was twaalf jaar lang verte genwoordiger voor drie grote cosme- ticafïrma's. Sinds vijf maanden heeft ze haar eigen schoenenwinkel, Mille Miglia, op de Hogewoerd in Leiden. Van een veilige vaste baan naar het runnen van een eigen zaak, dat was een sprong in het diepe. Maar ze is blij de stap te hebben ge zet. Hoewel ze pas vijf maanden be zig is, heeft ze al een aardige klan tenkring opgbouwd, vindt ze zelf. Onder die klanten bevinden zich de meest uiteenlopende types. Van mensen die voor een avondje uit iets heel speciaals willen tot de echte schoenenfreaks, die thuis al zestig paar schoenen hebben staan. De Hogewoerd was het enige plekje in Leiden waar Hanneke een winkel wilde opzetten. De kleine straat heeft al een aantal exclusieve win keltjes en daar wilde ze graag bij aansluiten. Toen 'Meubels van Toen' het pand op nummer 31 ver liet, greep Hanneke haar kans. Sa men met haar man knapte ze de winkel helemaal op. Donkeroranje, zalm en grijs op de muren, roestvrij stalen banken en een marmeren toonbank geven Mille Miglia Itali aanse allure. De naam van de zaak heeft op zich niets met schoenen te maken, al weet Hanneke er een compleet eigen draai aan te geven. „De Mille Miglia (1000 mijl) is een klassieke autorace die lange tijd in Italië werd gehou den. Mijn man en ik zijn autofana ten en vonden de naam altijd al lek ker klinken. Bovendien is het een Italiaanse naam en komen de mees te van mijn schoenen uit dat land". Hoewel de collectie van Mille Miglia voor een deel uit 'maffe' dames- en herenschoenen bestaat, kijkt Han neke bij het inkopen wel degelijk naar het comfort. „Schoenen Hanneke van der Plas van Mille Mi glia heeft zelf ook een schoenentic. Foto Stephen Evenhuis moeten voor alles lekker zitten, an ders neem ik ze niet". De meest op zienbarende schoenen in de collectie van Mille Miglia zijn afkomstig van merken als Colisée de Sacha en Mos- quitos. Daarentegen zijn de de meeste modellen van Nouschka weer tijdloos en klassiek, terwijl ook de cowboylaarzen van Adams Boots en de stevige stappers van Dr. Mar tens niet snel zullen vervelen. Van de schoenen van Lola Pagola is Hanneke zelf het meest gechar meerd. De nieuwe collectie is nog niet helemaal binnen, maar belooft volgens haar veel. Plateauzolen, veel kleur en borduursels, dat zijn de belangrijkste elementen voor dit voorjaar. Exclusiviteit staat bij Han neke hoog in het vaandel en daarom koopt ze van elk model een beperkt aantal paren in. „Het is niet leuk als je op een feest komt en je ziet vier vrouwen dezelfde schoenen dragen als jij. Dat is mijn bezwaar tegen een winkelketen als Sacha. Ze hebben er wel hele gekke schoenen, maar je ziet de hele stad ermee lopen". Die exclusiviteit betekent wel dat je bij Mille Miglia niet snel zult slagen voor minder dan 200 gulden. Naast de collectie schoenen en laarzen, verkoopt de winkel ook een tiental handgemaakte hoedjes. Hoeden en schoenen, het is een combinatie die volgens Hanneke aanslaat.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25