Mode is emotie TRENDS HETEN NU STEMMINGEN MODE loor RIA SCHUURHUIZEN Er klinken sombere en pessi mistische geluiden in het modewereldje. Mode is dood, mode is uit. Het gaat slecht, mensen hebben hun kasten vol, er is teveel van hetzelfde, kla gen makers en verkopers van kle ding. Hun enige troost is nog dat mensen altijd wel kleren zullen blij ven kopen. Er is inderdaad veel veranderd de laatste seizoenen. De swingende ja ren zestig en iets minder muzikale jaren zeventig, waarin de modewe reld zichzelf bijna voorbij liep en het allemaal niet vlug genoeg kon gaan. Waarin de ene trend werd vervan gen door de andere rage. Waarbij kwantiteit belangrijker was dan kwaliteit en wie niet meedeed maar aen vreemde figuur was. Daarna volgde nog eens de jaren tachtig, de yup-jaren waarin uiter lijk een cultus was. Zonder Rolex, Hugo Boss of Armani uiteraard met bijpassende BMW telde je niet mee, niet als man en ook niet als .vrouw. Maar daarna zette de bezinning in, een verschijnsel dat zich al naar ge lang een eeuw zich teneinde spoedt ivel vaker voordoet. Terugkijken naar wat geweest is, en vaak gaat dat gepaard met heimwee naar vroeger tijden, naar herinneringen hoe het toen was, hoe het rook, hoe het eruit zag. Daarbij komt de angst voor de nieu we eeuw. Die zich uit in een plotse linge zorg voor het milieu, voor het natuur en voor al het goede van die natuur. Het natuurlijke moet terugkomen, ook in ons uiterlijk en in onze gedra gingen. Jezelf zijn, je niet meer la ten voortstuwen door succes of ja loezie. Meer aandacht voor familie, gezin en ook voor jezelf. Meer aan dacht voor de mooie dingen van het leven, voor de kwaliteit van het be staan. Afspiegeling Heeft dit iets met mode te maken? Ja alles, want de mode is altijd al een afspiegeling geweest van de maat schappij en mode is ook een van de eerste zaken waaraan je verande ringen die maatschappij kunt zien. En wat zie je daar dan gebeuren Dat er minder kleren worden ge kocht, dat gekozen wordt voor ba sis-kleren, dat gekozen wordt voor kwaliteit, dat men let op mooie stof fen, dat het de bedoeling is dat een kledingstuk een paar jaar meegaat en niet over drie maanden naar de tweede handswinkel of naar het Le ger des Heils. Voor de consument een niet zo moeilijke opgave. Als je ziet wat je zoekt dan koopje het. En vind je het niet, ook geen ramp, de kast hangt nog vol en dat kun je voor dat geld nog wat nieuws in huis kopen, of een dagje naar een beauty farm. Óf mis schien over een paar weken nog een stedentripje met een paar vriendin nen maken. Heel wat moeilijker is het op dit mo ment voor fabrikanten, detaillisten en styling-bureaus. In de jaren ze ventig en tachtig rezen deze progno se-bureaus als paddestoelen uit de grond. De marketing-,-reclame- en modemensen wisten daarom al in een vroeg stadium wat er over een seizoen, twee of zelfs vier seizoenen gedragen zou gaan worden en welke stoffen, kleuren en modellen er zou den komen. Ze zaten er wel eens naast, maar met name fabrikanten maakten dankbaar gebruik van de diensten van deze bureaus. Helaas, die tijd is voorbij. Jos Berry, directrice van het styling-bureau Concepts in Parijs zag het al een poosje geleden aankomen en wissel de op tijd van 'trends naar stemmin gen'. Trendbureaus In haar prachtige begane grond-ap partement in de oude wijk Marais geeft ze samen met haar Engelse man John concepten aan haar klan ten. Geen kant en klare oplossingen meer, maar plannen en stemmin gen. Plaatjes en stofjes in bepaalde kleuren tegen bepaalde achtergron den, maar daarbij geen kant en kla re modellen. Dié moeten de fabri kanten (met hun stylistes) maar zelf invullen. „Het nadeel van al die trendbureaus was dat ze ongeveer op dezelfde ma nier werkten en dat iedereen precies hetzelfde ging maken. Op een gege ven ogenblik was er dus veel te veel van hetzelfde. Bovendien verander de de mensen. Lifestyle-types waren niet meer als zodanig herkenbaar en dus werd het moeilijk de doel groep te traceren. Dus raakte men hier en daar redelijk in paniek", al dus Jos Berry. Emotie Mode is meer dan ooit emotie, een kwestie van stemming, heel vaak verbonden met herinneringen. Wie de hele winter in een legging met een wijde trui heeft gelopen heer lijk comfortabel en helemaal pas send in het modebeeld zal toch als het eerste voorjaarszonnetje er is, plotseling zin krijgen om dat kor te rokje aan te trekken, misschien met een paar schoenen met hakken. En wat is er lekkerder om op zon dagmiddag een wandeling te maken met een paar stevige schoenen en een houtjes-touwtjes jas. Misschien herinnert het ook wel aan vroeger, aan wandelingen met opa en oma. Op die manier wordt op het ogenblik kleding gekocht. Op grond van emo tie, op grond van medeleven, solida riteit. Indiaanse en Peruviaanse motieven staan niet zomaar op t- Deze afbeelding in de brochure van Leeser laat duidelijk zien dat kleding door stemmingen wordt bepaald. De ge hele folder is gefotografeerd en gestyleerd in een bepaalde stemming. De lange rok past daar wonderwel in. Foto Leeser. shirts, een handgebreide trui uit de Himalya wordt niet zomaar ge kocht. Het t-shirt is trouwens ook niet meer zomaar een kledingstuk. De modewereld ziet het nu duidelijk als een basis-item dat wel goed moet zijn. Net dat goede kraagje, net dat goede materiaal en die bepaalde kleur. Dan is men ook bereid er veel geld voor te betalen, maar als het nèt niet goed zit en goedkoop is wordt het niet verkocht. De grens tussen wel en niet kopen is afhankelijk van een soms heel klein detail. De mens bepaalt op dit moment zelf in welke kleding hij zich lekker voelt. Want je lekker voelen in je ei gen lijf is heel belangrijk. Wat kleding betreft hoef je niet meer te schitteren op school of op je werk, want daar draagt dan ook ie dereen hetzelfde soort kleding. Waar je kunt 'opvallen' is de sport school of de vrije tijd. Het is niet meer de kleding die be paalt hoe je eruit ziet, maar de per soonlijkheid overvleugelt de kle ding. Bepaalde zaken worden niet gedragen om de kleren, maar als on derdeel van de persoonlijkheid. Samenstelling: RiaSchuurhuizen. Vormgeving: Peter Martens Foto voorpagina: De roze en groene kleuren wa ren ook in de jaren zestig zeer populair. Escada heeft ze dit voorjaar volop in de collectie. Foto Escada.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17