Opera Forum en Forum Filharmonisch opheffen Nieuwe subsidiëring kunstinstellingen EeidaeSouotmt KUNST/RTV ll World Service TV Picasso gestolen ligt voor op schema Advies Raad voor de Kunst aan minister: „Advies Raad voor de Kunst barst van ondeskundigheid" Rotterdamse kunststichting wil meer rijksgeld voor filmfestival Koninklijke Schouwburg toont zijn opknapbeurt Extra bijdrage voor instituut Vormgeving Peekei maakt met strikje ziekenhuis onveilig DINSDAG 3 MAART 1992 Prince nu vijf keer in Ahoy' ROTTERDAM - De kaarten van de vier juli-concer- ten die de Amerikaanse mega-ster Prince in het Maastrichtse MECC (een keer) en het Rotterdamse Ahoy' (drie keer) geeft, zijn in zo'n snel tempo over de toonbank gegaan, dat concertpromotor Mojo in over leg met het muzikale genie uit Minneapolis heeft be sloten extra concerten in te lassen. Dat betekent, dat de primeur voor de Europese con certtournee plotseling is weggelegd voor Nederland. De enige data die Prince nog niet in zijn agenda had ingevuld waren 26 en 27 mei. Deze worden nu benut voor twee extra concerten in Ahoy', waardoor Neder land en niet het in Olympische stemming verkeren de Barcelona de opening van de Europese tournee voor zijn rekening neemt. Eerder had Prince al be paald dat hij zijn concertreeks in Nederland zou af sluiten. Dat blijft zo. De kaartverkoop voor de twee extra Ahoy'-concerten begint zaterdag. Zo kunnen alle teleurgestelde fans alsnog een kaartje bemachti gen. Prince ...begin en einde Europese tournee... LONDEN - De televisiezender van de BBC, World Service Television, is in de eerste vier maanden van haar bestaan sneller gegroeid dan was verwacht, zo heeft directeur John Tusa bekend gemaakt. Uit onderzoek van het bedrijf Star TV, dat de BBC-zender in Azië verkoopt, blijkt dat nu al 1,8 miljoen huishoudens de zender kunnen ontvangen. „Dat is veel meer dan was ver wacht", verklaarde Tusa tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de Britse Royal Television So ciety. Tusa zei dat World Service Television aangepast zal worden om ook in Groot-Brittan- nië doorlopend nieuws te verzorgen, maar hij zei niet wanneer. Wereldwijd is er volgens hem genoeg vraag om zowel de BBC als CNN te la ten bestaan. NICE Twee alarmsystemen en een 24-uurs bewaking hebben niet kunnen voorkomen dat een schilderij van de Spaanse schil der Pablo Picasso uit een kan toorgebouw in Zuid-Frankrijk is gestolen. De Franse politie verklaarde gis teren niet te weten hoe de dieven hun slag konden slaan. Het olieverf-schilderij, 'Hidalgo met duiven', dat Picasso's wedu we Jacqueline twaalf jaar geleden schonk aan de Sophia Antipolis Stichting, is naar schatting 1,8 miljoen gulden waard. De diefstal werd volgens de poli tie afgelopen vrijdag in het kan toor bij Antibes ontdekt. DEN HAAG Forum Fil harmonisch, Opera Fo rum en het Limburgs Symfonie-orkest zijn en kele van de gezelschap pen die volgens de Raad voor de Kunst met ingang van 1993 kunnen worden opgeheven. Dit blijkt uit het meer dan duizend pa gina's tellende Advies Kunstenplan 1993-1996, dat vandaag aan minister D'Ancona van wvc werd overhandigd. Volgens de Raad voor de Kunst is er straks in Neder land nog plaats voor drie grote regionale orkesten. In dat ver band werden eerder al eens de namen genoemd van het Noord Nederlands Orkest (NNO), het Gelders Orkest (HGO) en het Brabants Orkest (HBO). Twee van die orkesten krijgen in de plannen van de Raad een veel grotere bezet ting. Het door de opheffing van Forum Filharmonisch en het Limburgs Symfonie-orkest kleinere concert-aanbod in de provincie wordt volgens de Raad gecompenseerd door de opdracht aan de randstedelij ke orkesten vaker de regio in te trekken. Ook de kleinere en sembles die gespecialiseerd zijn in oude en nieuwe muziek krijgen die opdracht. De Raad wil dat daarvoor drie miljoen gulden extra wordt uitgetrok ken. Opera Forum moet plaats ma ken voor eén beter toegerust reisoperagezelschap, dat moet samenwerken met de Neder landse Opera. De Raad hoopt dat die samenwerking leidt tot betere voorstellingen en avon tuurlijkere regies. Het nieuwe gezelschap zou net als Forum in Enschede kunnen worden gevestigd. Naast dit gezel schap is er in de optiek van de Raad voor de Kunst ook nog ruimte voor een operastudio en een extra bedrag van drie miljoen gulden voor eenmali ge opera-produkties. Daarvan zal onder andere de in Lim burg gevestigde Opera Zuid gebruik kunnen maken. Met de maatregelen wordt vier miljoen gulden bezuinigd. Mi nister D'Ancona stelde eerder een bezuiniging van negen tot zestien miljoen gulden voor, maar dat noemt de Raad „on acceptabel groot". Theater In het Advies Kunstenplan krijgt twintig procent van het theaterbudget een andere be stemming. De subsidies aan onder meer de Dog Troep, Stu dio Hindrik en theatergroep De Nieuw Amsterdam worden vanwege tegenvallende presta ties ingetrokken. Het Noord Nederlands Toneel krijgt aan merkelijk minder subsidie, maar de in het Noorden geves tigde toneelwerkplaats Grand Theatre en de jeugdtheater groep De Citadel komen voor het eerst in aanmerking voor subsidie. Verder is er een meerjarige subsidie voor De Trust en De Toneelschuur in Haarlem. Het Griftheater (mime) krijgt minder subsidie, Bewth verdwijnt helemaal van de subsidielijst. In het advies aan de minister wordt 3,5 miljoen gulden extra uitgetrokken voor film. Dat geld is bestemd voor het op een hoger peil brengen van Nederlandse filmprodukties Minister D'Ancona van wvc kreeg vandaag het Advies Kunstenplan 1993-1996 aangeboden. en voorde Nederlandse Film dagen, het Filmfestival in Rot terdam en het International Documentary Festival in Am sterdam. Wat het dansbudget betreft zal Het Nationale Ballet iets moeten inleveren, ten gunste van nieuwe initiatieven van dansgroepen. Eén, niet nader genoemd, dansgezelschap zal worden opgeheven. In het plan wordt verder meer geld uitgetrokken voor het Ne derlands Architectuur Insti tuut, het vormgevingsinstituut en voor een nieuw fonds voor kunstpresentaties in onder meer het buitenland. Van dat laatste fonds had, als het eerder had bestaan, de Neder landse presentatie op de Frankfurter Buchmesse jaar kunnen profiteren. Pijn Voor opneming in het Kun stenplan waren bij de Raad voor de Kunst 316 aanvragen ingediend. Honorering van zo'n aanvraég betekent, als de minister het Plan overneemt, in ieder geval voor vier jaar fi nanciële zekerheid. De Raad klaagde bij de presentatie van daag opnieuw over het te lage bedrag dat voor de kunsten be schikbaar is, waardoor „we gens geldgebrek en met pijn in het hart" op zich waardevolle initiatieven niet konden wor den gehonoreerd. Waren alle HENGELO - „Er stond meer in dan we hadden gedacht", rea geert hoofd publiciteit van Opera Forum Filharmonisch, Menno van Duuren, namens het gezelschap. „Het hele gezelschap op heffen? Daar wordt het advies alleen maar minder serieus van". Hij ligt er namens de directie kortom niet wakker van: „Het hele advies is gefundeerd op aantoonbare fouten en veronderstellin gen. Het barst van de ondeskundigheid ten aanzien van het reali seren van operaprodukties. We voelden het al aankomen en we hebben daarom gezegd: de mensen die er echt verstand van heb ben moeten zelf maar eens met een plan komen". Dat wordt dan een plan van de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouw Directeuren (VSCD) samen met de Nederlandse Opera en Opera Forum. „Omdat die hebben aangetoond die combinatie van taken efficiënt te kunnen uitvoeren". Maar de Raad voor de Kunst noemt de kwaliteit zowel als organi satiestructuur van Opera Forum de reden om het gezelschap op te heffen. „De vraag is waar zij hun oordeel op baseren wat de kwaliteit betreft. Wat de organisatie betreft zitten we in een fase waarin de leiding veranderd in de richting van het verzoek. Als WVC geen onrust had gestookt, had die nieuw gestructureerde leiding er al gezeten. Ons idee gaat uit van een tweehoofdige lei ding, een zakelijke en een artistieke. Wat de samenwerking be treft, wij willen zeker naar samenwerking met de Nederlandse Opera". „Natuurlijk zijn we geschrokken, dat kun je wel zeggen ja. Verbijsterd waren we. Maar ook verwonderd over de ondes kundige en onrealistische argumentatie. Ze zeggen dus: wel een reisopera in Enschede maar geen orkest. Wel samenwerken met drie tot vijf orkesten uit het land. In de praktijk werkt dat niet. In het advies staat verder dat het operadeel moet verdwijnen, blij ven mogen het koor en de ateliers. Maar wat heb je dan opgehe ven? De administratie? De staf? Wat ze eigenlijk willen zeggen is: er moet een nieuwe artistieke leiding komen! Maar daarvoor hoefje het hele gezelschap toch niet op te heffen aanvragen die aan de normen van kwaliteit en diversiteit vol doen gehonoreerd, dan zou een verhoging van het kun stenbudget met tien procent (veertig miljoen gulden) nodig zijn. De Raad noemt het daar om „extra gevoelig" dat de zes miljoen gulden extra die eerder door het kabinet waren toegezegd, weer zijn ingetrok ken. De enige instantie die dat weer teniet kan doen is de Tweede Kamer. Die buigt zich dit voorjaar over het Kunsten plan dat minister D'Ancona op grond van het advies van de Raad in mei zal uitbrengen. Warren Beatty krijgt onderscheiding De Amerikaanse acteur Warren Beatty wordt gefeliciteerd door zijn metgezelin Annette Benning, nadat hij door de Franse minister van cultuur Jack Lang in de Franse hoofdstad was benoemd tot Commandeur in de orde van Franse Kunst en Letteren. FOTO: AP ROTTERDAM - De Rot terdamse Kunststichting (RKS) wil dat minister D'Ancona van cultuur haar bijdrage aan het Filmfestival Rotterdam met 400.000 gulden ver hoogt. Dat blijkt uit het advies dat de RKS heeft uitgebracht voor het Kun stenplan 1993-1996. De kunststichting vindt dat het festival een internationale uitstraling heeft en adviseert daarom de subsidieverhou ding tussen Rijk en gemeente te wijzigen. Bovendien heeft de minister zelf film aangewe zen als beleidsprioriteit. Nu betaalt Rotterdam zestig pro cent van de totale overheids subsidie en WVC de resterende veertig procent. De RKS wil dat omdraaien zonder dat Rot terdam haar bijdrage dert. Per saldo betaalt het Rijk dan vier ton meer. De RKS heeft haar advies te vens benut om nog eens te be pleiten dat het Rijk meer geld uittrekt voor opera in Rotter dam. De Maasstad wordt zowel wat de spreiding als de toewij zing van geld betreft stiefmoe derlijk bedeeld door WVC, zo luidt het verwijt van de kunst stichting. Zij roept D'Ancona dan ook nogmaals op om één miljoen gulden te steken in het operaproduktieplan dat de Rotterdamse Schouwburg sa men met het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest heeft ont wikkeld. Het RKS-advies heeft betrek king op instellingen en festi vals die zowel door het Rijk als de gemeente worden gesubsi dieerd. Rotterdam spendeert ruim twintig miljoen gulden per jaar aan deze kunstuitin gen. In het advies van de kunststichting is ervan uitge gaan dat dat bedrag gelijk blijft. Het Rijk spekt de Rotter damse aktiviteiten jaarlijks met vijftien miljoen gulden. Dat bedrag staat in geen ver houding tot de bijdrage van 100 miljoen gulden die Am sterdam jaarlijks ontvangt, zo meent de kunststichting. Rotterdamse kunststichting wil meer rijksgeld voor film festival De Rotterdamse politiek spreekt zich over ruim een week uit over het advies van haar ambtenaren. Het Rotter damse advies weegt waar het de Maasstad betreft even zwaar als dat van de (landelij ke) Raad voor de Kunst. Die adviseert dinsdag over het Kunstenplan. DEN HAAG - De Ko ninklijke Schouwburg or ganiseert een open dag waarin de nieuwe hal en kassa naar een ontwerp van de Belgischè architect Charles Vandenhove en de beeldend kunstenaar Sol LeWitt (muurschilde ringen) aan nieuwsgieri gen worden gepresen teerd. Dat gebeurt op zon dag acht maart van twaalf tot vijf uur's middags. Het programma bestaat onder andere uit korte causerieën, jeugdtheater, toelichtingen over de verbouwing, dia-pre sentatie en video's van werk van architect en beeldend kun stenaar. In de 'Caroussel van cause rieën' in de grote zaal komen onderwerpen aan de orde als 'Taal toneel Europa 1993' door Hans van Westreenen, direc teur van de Koninklijke Schouwburg, 'De architectura le schilderkunst van Sol Le Witt' door J.B.M. Janssen, con servator van het Haags Ge meentemuseum en 'Program mering als praktijk van de cul turele spreiding' door Oscar Wibaut, adjunct-directeur Ko ninklijke Schouwburg. Peter Wanders, conservator bij het Gemeente-archief, zet het Haagse leven in historisch per spectief, terwijl Hans Croiset, artistiek leider van Het Natio nale Toneel over theater-archi tectuur praat onder de titel 'Ruimte'. Herman Frank van Het Natio nale Toneel speelt tweemaal (om 12 uur en half twee) de voorstelling 'Gordel van Sma ragd' in het Paradijs. Elk uur is in de hal een korte toelichting op de verbouwing te volgen. Hierin worden de geschiede nis van de hal en de uitgangs punten van architect Charles Vandenhove belicht. Een dia-presentatie toont de verbouwing in al zijn stadia.» Verder worden video's getoond van het werk van Sol LeWitt en Charles Vandenhove. AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam wil het Nederlands Instituut voor de Vormgeving gedurende vier jaar een extra bij drage bieden van 150.000 gulden voor de inrichting van het nieuw op te richten instituut. Daarnaast wil het de huisvesting voor eenzelfde periode gratis ter beschikking stellen. Het insti tuut zou tijdelijk dan wel permanent in de hoofdstedelijke Beurs van Berlage kunnen worden gevestigd. Het college van B en W van Amsterdam schrijft dit in een brief aan minister D'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De Raad voor de Kunst adviseerde de minister onlangs de hoofdstad als vestigings plaats voor het Vormgevingsinstituut te kiezen. De raad stelde echter als voorwaarde dat Amsterdam met een duidelijk finan cieel aanbod moest komen. Wanneer dat onder de maat is, moet het nieuwe instituut wat de raad betreft in Rotterdam komen. Of het nu gedane voorstel voldoende is voor de minister moet bin nenkort blijken. Naast het huisvestingsaanbod voor het insti tuut wordt mogelijk een fonds opgericht dat financiële middelen uit het bedrijfsleven kan aantrekken. Op hoeveel financiële steun uit het bedrijfsleven kan worden gerekend, is niet duide lijk. door RENE DE COCQ Als de media het niet over de media hebbendan hebben ze het wel over gezondheid zo lijkt het wel eens. De medische, semi-medische en pseudo- medische programma's vullen in elk geval samen heel wat zendtijd. Deze week kwamen er weer twee nieuwe bij, keurig in de pas met het voorlopige, want volgend seizoen weer terugkerende, werd er geruststellend bijgezegd) afscheid, van Medisch Centrum West'. Eerst zagen we 'De Mankementenshow' binnenkomen bij de NOS, en zondagmiddag begon bij RTL4 een nieuw wekelijks magazine dat de toepasselijke naam 'Gezondheid!' voert. Dat laatste programma xoordt gepresenteerd door Loretta Schrijver (die daarvoor tusèen haar nieuwslezerij door kennelijk tijd genoeg heeft), en dat is'niet het ergste. Erger is dat het programma wordt vervaardigd door het bureautje van Peekei Stips u weet wel, die vorig jaar niet wisten datje ook een bijverdienste moet opgeven aan de belasting en daardoor het begrip 'Wordt vervolgd' een n ieuwe lading gaven). Dat betekent dat Han Peekei zelf weer eens de kans schoon zag zichzelf beeldvullend in te schakelen. Zo zien we hem, de machtige tors gestoken in een oogverblindend helgroen colbert, gewapend met een koket strikje en een microfoon, het ziekenhuis onveilig maken om daar het item 'het mooiste bed' te maken, waarin een mevrouw, geïmponeerd door de camera, bereidwillig een lieve kaart van haar man toonde. Dit soort voyeurisme zou toch eigenlijk moeten worden verboden. En die ijdele Peekei ook. Die is trouwens veel te omvangrijk om als presentator geloofwaardig te kunnen zijn in een gezondheidsmagazine. Verder is het programmaatje redelijk onschadelijk, er valt geen onvertogen woord, maar het lijkt wel allemaal nogal overbodig en oppervlakkig. Er was een goedbedoelende apotheker die ging uitleggen wat het medicijnenvergoedingensysteem nou eigenlijk was en dat zó monotoon deed dat ivij na twee zinnen het spoor al bijster waren. De makers lijden, dat was bij de eerste aflevering al wel duidelijk, in elk geval niet aan een overdreven vorm van zelfkritiek. Maar we zijn al blij dat er nu eens bij RTL4 een inf o-programma is dat even niet wordt geteisterd door de oh zo integere en goed geïnformeerde, maar supersaaie Jaap van Meekren, bij wie we altijd ontzettend worden afgeleid doorzijn spreekmimiek we hebben steeds het bange vermoeden dat hij heeft vergeten die toffee uit zijn mond te halen voordat de camera ging lopen). Dan 'De Mankementenshow' van de NOS, gemaakt door Frans Boelen, met in het produktie- en spelteam weeral die schrijvers en acteurs die hem al omringen sinds de mooie dagen van 'De Stratemaker-op-Zee-Show'. Dit nieuwe medische programma brengt derhalve een onbedwingbaar aha-gevoel teweeg, het speelt zich allemaal af ergens tussen 'Het Klokhuis'en 'J.J. de Bom'. Dat mag, graag zelfs, want we krijgen niet gauw genoeg van Aart Staartjes (althans buiten het STER-blok) en Wieteke van Dort. Ze moeten bij de NOS alleen niet net doen of het iets nieuws is. Maar het is natuurlijk prachtig als er eens gewóón wordt gedaan over meestal met smoezelig gegrinnik omgeven medische problemen als hinderlijke gasvorming (zei hij plechtig, terwijl hij gewoon scheten bedoelde). Die liedjes hoeven trouwens niet van ons, we vinden de sketches leuker. Een van de mooiste televisiemomenten van de afgelopen week was in onze ogen de reportage die het NÓS-Jourjladl wijdde aan de plannen voor uitzending,V(m een paar honderd Nederlandse soldaatjes nalibr Kroatië, teneinde daar de gewapende vrede te helpen bewaren. Reporter Betty Lamers kwam in beeld, staande voor de poort van de Generaal Spoorkazerne in 't Harde. Maar ze stond daar min of meer 'onverrichter zake', want, meldde ze blijmoedig, het merendeel van de krijgsmacht ter plekke was met ATV, dus niet aanspreekbaar. Kijk, dat doet ons deugd, dat de ATV ook geldt voor onze jongens in de kazerne. Die hebben tussen het uitputtende gevulde-koeken-eten in de kantine en het zenuwslopende geweerpoetsen natuurlijk ook recht op arbeidstijdverkorting, dat spreekt voor zich. Geheel gerustgesteld gingen we het weekend in: met zo'n leger winnen we straks de oorlog wel. AMSTERDAM - De ge meente Amsterdam en het Rijk moeten tot een andere verdeling komen bij de subsidiëring van de kunstinstellingen in de hoofdstad. Het Rijk mo^J gaan zorgen voor alles wat internationaal en natio naal van belang is, terwijl Amsterdam de verant woordelijkheid moet ne men voor de kleinere groepen. Tevens dient de gemeente te zorgen voor huisvesting van alle kunstinstellingen. De Commissie Kunstenplan van de Amsterdamse Kunst- raad schrijft dit in haar Eind advies, het zogenoemde Twee de Rapport, dat gisteren be kend werd gemaakt. Uitvoe ring van het advies zou de ge meente 3 miljoen gulden extra gaan kosten. De nieuwe rolverdeling tussen Rijk en Amsterdam houdt in dat de zorg voor onder meer Het Nationale Ballet, het Con certgebouworkest en Toneel groep Amsterdam in handen komt van het Rijk, terwijl de gemeente als huiseigenaar op treedt via Het Muziektheater, het Concertgebouw en het nieuwe toneeltheater. De ge meente krijgt daardoor de „volledige zorg op zich voor vernieuwende, spraakmaken de groepen en ensembles", zo staat te lezen in het rapport. De commissie stelt verder dat er bij Het Muziektheater één inhoudelijk directeur moet ko men, in plaats van de huidige zeskoppige directie. Door het veelhoofdige directeurschap' wordt het Muziektheater niet efficiënt bespeeld en zijn er veel voorstellingsloze dagen. Wanneer de verantwoordelijk heid voor Het Nationale Ballet, één van de bespelers van het theater, zoals voorgesteld naar het Rijk wordt overgeheveld, dan zit het balletgezelschap in dezelfde positie als De Neder landse Opera, de andere vaste bespeler. Een logische stap is dan om de twee onder één be stuur samen te brengen, aldus het rapport. Over de toekomst van de Stadsschouwburg en de vaste bespeler Toneelgroep Amster dam (TGA), meent de Commi- sie dat TGA een nieuw theater complex moet krijgen. Dat the ater moet dan een grote en een kleine zaal bevatten, en mag niet slechts huistheater zijn van TGA. Het moet ook een speelplek zijn voor het andere heden daagse repertoiretoneel en mo derne dans. De artistiek leider van TGA zou de éénhoofdig leiding moeten krijgen. Het nieuwe theater moet volgens de commissie bij voorkeur a het Museumplein worden j realiseerd. Over de toekomst van het O certgebouworkest is de co missie vol lof. De inhoudelij plannen worden echter ov schaduwd door de financii positie van het orkest. De co missie meent dat het orki structureel over een aantal v 115 musici moet kunnen 1 schikken, en niet over het hl dige aantal van 106. Voor negen musici die nu word gefinancierd door de spons bijdragen, moet extra gf .worden vrijgemaakt, zo ad seert de commissie. r

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12