AZL gaat ziekteverzuim van personeel aanpakken Poppedeyntje is een doorgeschoten hobby „Wel een bubbelbad, maar geen snoeischaar" LEIDEN OMGEVING Meisje (8) met mes bedreigd Tuinvaria 1992 Annie Romein-Verschoorlezing over vrouwen in Rusland EeidóaQounant MAANDAG 2 MAART 1992 Bedreigingen in Alphen ALPHEN - Een 13-jarige jongen uit. Ter Aar heeft vrijdag aan de Alphense Burgemeester Bruins-Slotsingel on der bedreigingen zijn skateboard af gestaan. Twee jongens van ongeveer twee jaar ouder knepen zijn keel dicht en drukten sigaretten op zijn hand uit. Een 21-jarige Alphense vrouw werd een dag later op de Hoofdstraat bedreigd. Twee mannen drukten een stiletto op haar keel en vroegen om geld. Toen ze zei dat ze dat niet bij zich had, sloegen ze haar tweemaal in het gezicht. Met verwon dingen aan haar oog, neus en keel wist de vrouw te ontkomen. LEIDSCHENDAM Een 8-jarig meisje is gistermorgen in de Leid- schendamse Prinsenhof met een mes bedreigd. Rond half elf speelde het meisje met enkele vriendinnen op straat, toen een man haar aansprak. Hij lokte haar mee naar de dichtstbij zijnde struiken en bedreigde haar met een mes. Op dat moment kwam een voorbijganger langs die zijn hond uitliet. Deze hoorde geluiden en ging kijken. Hierop vluchtte de dader. De politie is zowel op zoek naar de voor bijganger als de dader, een man van tussen de dertig en veertig jaar met een fors postuur. Vrouw valt achter stuur in slaap WASSENAAR - Doordat een 26- jarige Leidse vannacht op de se cundaire rijbaan van de Rijks straatweg achter het stuur in slaap viel, sloeg haar wagen over de kop en kwam in een sloot te recht. De vrouw liep daarbij hoofd- en nekletsel op. Zij is ver voerd naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het ongeval gebeurde, vanuit Den Haag ge zien, zo'n 150 meter voor de Mo- bil-benzinepomp. Nadat de vrouw in slaap gevallen was week zij uit naar links, ramde daar een lantaarnpaal en schoof vervol gens weer naar de rechterkant van de weg. Het avontuur eindig de in de sloot. Eettafel Merenwijk moet stoppen LEIDEN - De Stichting Ou derenwerk moet de eettafel voor 55-plussers stoppen we gens gebrek aan vrijwilligers. Elke dinsdag of donderdag om 12.00 uur kwamen ongeveer twintig ouderen bijeen in het dienstencentrum Merenwijk voor een smakelijke maaltijd en onderling contact. Nieuwe vrijwilligers die willen helpen om het bestaan van deze eetta fel te redden, kunnen bellen met 214808. Motorrijder aangereden ALKEMADE - Een 20-jarig motorrijder uit Leiden is vrij dagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de provincia le weg in Rijpwetering, nabij de Ripselaan en de oprit naar rijksweg A4. Een 20-jarige au tomobilist uit Lisse zag de man over het hoofd toen hij de pro vinciale weg overstak om de rijksweg op te rijden. De mo torrijder reed op de provinciale weg en had voorrang. Bij de botsing kwam de motorrijder ten val. Hij is met onbekend letsel overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis Leider dorp. Hagenaars richten ravage aan ALPHEN/ZOETERWOUDE - Drie Hagena ren van rond de 20 jaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag door de politie van Ha- zerswoude aangehouden, nadat zij in de om geving verschillende inbraken hadden ge pleegd. In een horecagelegenheid aan De Hoorn in Alphen hadden zij ingebroken en 50 liter bier gestolen. Vervolgens waren zij een pui ingereden van een winkel aan de Van Foreestlaan, eveneens in Alphen. Daar werden zij opgemerkt door het vele kabaal en maakten zij zich uit de voeten. Vervol gens probeerden zij in te breken bij een wo ning aan het Rijneveld in Boskoop. Ook daar werden zij gestoord. Korte tijd daarna werden zij op de Hoge Rijndijk in Zoeter- woude aangehouden. Onderscheiding voor A.de Vries KATWIJKVALKENBURG - De Valkenburger A. de Vries is zaterdagmiddag onderschei den met de eremedaille in goud, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De onder scheiding werd hem uitgereikt door burgemeester C. Sinke, tijdens een drukbezochte af scheidsreceptie in hotel-res taurant De Roskam in Katwijk aan den Rijn. De Vries, ge meenteraadslid in Valken burg, heeft zaterdag na 30 jaar zijn dienstverband beëindigd bij het chrysantenstekbedrijf J. van der Me ij BV. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. LEIDEN - Het AZL gaat het ziekteverzuim van haar, personeel aanpak ken. Voortaan wordt iede re zieke werknemer na acht dagen wegblijven au tomatisch opgeroepen voor een verplicht ge sprek met de bedrijfsarts. Ook medewerkers die re gelmatig ziek zijn krijgen zo'n oproep. verbeterd en geïntensiveerd met het doel hen eerder weer aan het werk te krijgen. Dat meldt het jongste nummer van het blad Cicero van het AZL. De maatregelen zijn bedacht door een speciale projectgroep 'ziekteverzuim', waarin ook de Bedrijfs-geneeskundige Dienst (BGD) is vertegenwoor digd. De aanpak van het ziek teverzuim vloeit voort uit een fusie in september vorig jaar van de twee afzonderlijke BGD's van het AZL en de RUL (Rijksuniversiteit Leiden). De fusie kwam vooral tot stand op aandringen van het AZL. Het ziekenhuis kampte met een hoog ziekteverzuim van om streeks tien procent. Door de afdelingshoofden werd veel geklaagd en de BGD van het AZL kon het werk niet meer aan. Bovendien ontbraken de middelen om de ernst van de situatie te onderzoeken. Door het samengaan van de twee BGD's is er een grotere en flexibelere organisatie ont staan. In totaal werken er nu zes bedrijfsartsen en vier be drijfsmaatschappelijk werken den. Zij zijn verantwoordelijk voor de bedrijfsgezondheids zorg van meer dan 10.000 werknemers. Werkhervatting De projectgroep is verder van plan om voor de individuele zieke werknemer een zoge naamd werkhervattingsplan op te stellen. Zo'n plan omvat een serie schriftelijke afspra ken die gemaakt worden tus sen de werknemer en de direc te chef over de hervatting van het werk. Een dergelijk werk hervattingsplan zal op den duur wettelijk verplicht wor den. Na drie maanden ziekte verlof moet er zo'n plan van aanpak zijn. Over de invoering van het plan wordt de Raad van Bestuur van het AZL en het college van bestuur van de RUL binnenkort geadviseerd. Ook de preveniève taken van de nieuwe BGD worden uitge breid. De personeelsleden zul len vaker worden onderzocht tijdens een periodiék bedrijfs- gezondheidskundig onder- Eenmaal andermaal in de Pieterskerk LEIDEN 'Eenmaal ander maal' het veilingprogramma van de TROS houdt morgen zitting in de Pieterskerk in Leiden. Iedereen die dat wil kan dan antieke of curieuze voorwerpen laten taxeren. De meest bijzondere worden mo gelijk in de televisie-uitzen ding geveild. De feitelijke vei ling is op 30 maart bij Veiling huis Glerum in Den Haag. De televisie-uitzending is op 22 april te zien. Wie met zijn spul len naar de Pieterskerk wil ko men kan dinsdag van 10.00 tot 16.00 uur daar terecht. Inbraken via balkon LEIDERDORP Dieven heb ben in het weekeinde ingebro ken in twee flatwoningen op de eerste verdieping aan de Roodborststraat in Leider dorp. De inbrekers klommen steeds het balkon op en for ceerden vervolgens een raam. Beide woningen zijn door zocht. Wat er is ontvreemd is nog onduidelijk. Rotterdammers kort na overval opgepakt LEIDEN - Drie daders van de overval op de gokautomatenbe- drijf aan de Kalvermarkt, vrijdagavond, zijn een paar uur later in Rotterdam aangehouden. Ook de buit, 92.000 gulden, is terugge vonden. Na een wilde achtervolging wisten de daders in eerste instantie via de A4 naar Rotterdam te ontsnappen met een auto van het gokautomaten bedrijf. De Rotterdamse politie trof de wa gen vervolgens leeg aan. In de buurt werd echter een koffer aan getroffen, met de buit erin. De politie wachtte vervolgens bij de geparkeerde auto eventuele ophalers op. Drie mannen die even later bij de wagen arriveerden werden aangehouden, bleken da ders van overval te zijn, 22, 25 en 28 jaar oud en afkomstig uit Rotterdam. De vierde wist met een vluchtauto te ontsnappen. ALLERLEIDS Cursussen Bij het LVC begint in maart een aantal nieuwe cursussen en workshops van start. Het gaat daarbij om muziektheo rie, fotografie voor beginners en gevorderden, hardrock en 'hoe maak ik een cd'. Inlich tingen en inschrijving bij het Gespreksgroep De Leidse Werkgroep Homo seksualiteit/COC start begin maart een gespreksgroep over het ontdekken van ho moseksualiteit. Inlichtingen: 071-214285 Jeroenof 071- 149481 (Adriaan). Ouderen Voor ouderen uit de wijken Boerhaave, Raadsheren- buurt en de Vogelwijk wordt woensdag een wijkbijeen komst georganiseerd. De werkgroep houdt een presen tatie over de ontwikkelingen in de wijk. De bijeenkomst in de Woutertje Pieterseschool aan de Antonie Duycklaan 13 begint om 14.00 uur. LEIDEN De stap van directie-secretaresse naar directeur wordt tegen woordig wel vaker ge maakt. De stap van het di rectiesecretariaat naar de leiding over een poppen- winkel en groothandel in poppenmateriaal is wat minder gewoon. Maudy van den Elshout maakte die wel, en heeft er be paald geen spijt van. „Dit is echt het voorbeeld van een hobby die verschrikkelijk is doorgeschoten". In haar winkel aan de Oude Singel wordt ze omringd door tiental len poppen, die ze zelf in de af gelopen jaren heeft gemaakt. Geen poppen van porcelein of klei, die de bekendste zijn. Maudy was geïnteresseerder in tricot poppen: „Ik heb iets met stoffen, toen ik klein was al. Die liefde heb ik geërfd van mijn moeder. Poppen van por celein zijn zo breekbaar, die kun je alleen maar op de kast zetten. En poppen van klei moetje meteen afmaken, daar moet je ook een hele middag voor uittrekken. Daarnaast hou ik niet van natte handen. Tricot poppen kun je wegleg gen wanneer je wilt, en je kunt ze weer oppakken. Je kan er bovendien alle creativiteit in leggen, terwijl porceleinen poppen vaak een exacte kopie lijken te moeten zijn van de originelen uit de negentiende eeuw". De basis van een tricot pop is een plastic mal van een gezichtje, dat vervolgens wordt overtrokken met spe ciaal tricot. De rest kan de ma ker zelf verzinnen: wel of geen beweegbare ledematen, een romp, het haar, de kleding, ge zichtsuitdrukking, accessoi res. In 1983 maakte ze haar eerste pop, en daarna werd het van kwaad tot erger. Haar verza meling poppen groeide als kool, en ze besloot een deel van de hand te doen. „Ik heb toen op werkelijk alle beurzen en braderieën in Leiden en omge ving gestaan. Ik wilde er meer mee doen, wist alleen niet wat. Totdat iemand zei: je weet er zoveel van, waarom ga je geen cursussen geven? Dat heb ik gedaan, op kleine schaal". En vanaf dat moment ging het heel snel. In 1984 begon ze in de voorka mer van haar woning aan de Oude Singel een poppenwin- kel, voor haar cursussen schre ven steeds meer mensen zich in. De winkel was daarvoor al snel te klein, en ze brak de keuken uit. Maar ook dat bleek niet voldoende, dus werd het pand van de buren erbij be trokken. Nu is ook de eerste etage van het pand cursus ruimte. Per week heeft ze acht groepen van zes mensen, ze leidt ook andere cursusleid sters op. Accessoires Meteen vanaf het begin ont dekte ze één groot probleem: „Ik reisde stad en land af op zoek naar alle spullen voor één pop. Hier hadden ze een ge zichtje, daar een pruik, weer ergens stoffen voor de kleding, vijftig kilometer verderop wa ren accessoires te vinden. De Nederlandse fabrikant bood mij toen het alleenrecht van verkoop aan en ik heb 'ja' ge zegd". In 1988 startte ze een groothandel in poppenmateri aal. Na een conflict met de le verancier, brak ze met hem en besloot ook de import voor haar rekening te nemen. „Toen was er geen weg meer terug". Er waren zeker momenten waarop ze zich toch afvroeg waar ze mee bezig was. Zeven dagen in de week met poppen bezig zijn, overdag in de win kel, 's avonds met het zelf ma ken, jezelf alles moeten ont zeggen omdat elke verdiende cent in het bedrijf moet wor den gestoken. „Je bent dag en nacht met poppen bezig, kunt je werk nooit van je af zetten". Sinds 1 januari heeft ze één medewerker voor de winkel, en begint ze zich langzaam een beetje terug te trekken. „Ik kan nu zes dagen per week werken, een zaligheid! En nu ik wat meer afstand kan ne men van het werk, krijg ik ook weer mijn zin in poppen ma ken terug". Ze heeft nu ook meer tijd om zich toe te leggen op alle ande re aspecten van het directeurs schap: contacten onderhouden met de cliënten in Nederland en België, met fabrikanten in het Verre Oosten, het op peil houden van de voorraad, het fi nancieel beheer, het aftasten van wat de markt nog meer wil. Maar Van den Elshout heeft ook nog steeds de creatieve touwtjes in handen: alle ge zichtjes worden geproduceerd naar haar ontwerp, terwijl ze eveneens tekent voor de tien tallen kledingontwerpen voor de poppen. Het was ook haar idee om ma terialen voor patchwork en quilt in het assortiment op te nemen. „Een mooie lente en zomer zijn funest voor ons. Wij zijn een sterk seizoensgebon den bedrijf: van september tot Pasen willen de mensen wel poppen maken maar zodra de zon het toelaat, gaat iedereen naar buiten. Met de verant woordelijkheid voor een be drijf met een gi-ga-gantische voorraad moet je ook die stille maanden zien op te vangen. Patchwork - het op kunstzin nige wijze aan elkaar naaien van lapjes stof kun je ook 's zomers doen, buiten, op de camping. Het enige wat je no dig hebt zijn stof, een naald en een klosje garen". Op de kartonnetjes van de ver pakkingen prijken de naam en het logo van haar zaak: Poppe deyntje. Dat moet toch een goed gevoel geven. „Ik heb een opleiding voor directiesecreta resse gevolgd, een cursus pu blic relations gedaan, had drie jaar HBO-Inrichtingswerk ge daan en stond vlak voor het examenjaar. Dat heb ik alle maal opgegeven, maar hier komt alles samen. Het is de meest perfecte baan die ik ken". LEIDEN Tuinvaria 1992, ruim 7000 vierkante meter tuinplezier, zo werd de komst van de tuin- beurs in de Groenoordhal- len groots aangekondigd. Menig bezoeker ging ech ter weer teleurgesteld naar huis: „Je kunt er wel een bubbelbad kopen, maar een snoeischaar is nergens te vinden". Gemikt was op een bezoekers aantal van 20.000. Uiteindelijk telde Tuinvaria er bijna 14.000. Gisteren was de topdag met bijna 8000 belangstellenden, zaterdag 4000 en op vrijdaga vond bezochten 2000 bezoe kers de beurs. Ondanks de te genvallende opkomst was beursmanager J. Bos gister middag heel tevreden. „Het weer was veel te mooi. Als ik niet hier had moeteq zijn, had ik ook liever een terras opge zocht". De tuinbeurs telde 42 deelne mers, variërend van hove niersbedrijven tot informatie stands en verkopers van tuin- machines, bloembollen en ro tan tuinmeubelen. Modellen van de Japanse tuin werden af gezet tegen de traditionele tuin. Fred Lorsheijd stond er met zijn broer Bart om de Ne derlandse wijn te promoten. „Iedereen kan druivestruiken zetten en zelf wijn maken", liet hij weten, „dat is nog veel te weinig bekend". Behalve drui vestruiken verkocht hij ook wijn, afkomstig uit zijn eigen wijngaard in het Zuidholland se Zuidland. Gemis Voor de amateurtuinder was er echter niet veel. Voor een doodgewone schoffel, snoei schaar of een hark moest je niet bij de Tuinvaria zijn. Dat werd toch wel door een aantal bezoekers als een gemis erva ren. Wellicht kan een verkla ring worden gezocht in het vijftal standhouders die het op het laatste moment lieten af weten. Volgens Bos zijn er ook wel be zoekers geweest die met ver keerde verwachtingen naar de Tuinvaria kwamen. „Wij zijn toch meer toegespitst op sier- tuinen dan op volkstuinen", al dus de beursmanager. Spijtig vond hij het wel dat er een aan tal afzeggers waren. „Het zal misschien de onbekendheid zijn geweest om deel te nemen aan de beurs. Twee keer heb ben we de Tuinvaria in Zwolle gehouden. Daar zag je ook dat de tweede keer veel meer men sen trok. Nu zijn we voor de eerste keer in Leiden". Niettemin staat vast dat de Tuinvaria volgend jaar weer in de Groenoordhallen wordt ge houden. „Met een dubbel aan tal deelnemers", verzekert Bos. „Mogen er nu een aantal bezoekers zijn die iets op het gebied van tuinen misten, zo als kassen of hartman, tuin meubelen, volgend jaar zijn we compleet. Wellicht trekken we dan de teleurgestelde bezoe kers van nu toch weer over de streep". Royaal De tuinbeurs was ruim opge zet. Geen aaneenschakeling van kramen zoals op vele an dere evenementen in de Groe noordhallen, maar veel open plekken. Er was een ruim op gezet terras en ook de kinder boerderij nam een flink opper vlak in beslag. „Het is te royaal opgezet", peinst Andre Ver hoog, een van de toezichthou ders bij de beesten. Samen met zijn collega Kees van Dist stond hij het afgelopen week einde met wat geiten, schapen en konijnen afkomstig van psychiatrisch ziekenhuis En degeest uit Oegstgeest in de Groenoordhallen. „Wij werden afgelopen maandag gebeld door de organisatie of we ze alsjeblieft uit de brand wilden helpen. Degene die eerst zou komen had het af laten weten. Wij hebben niet zo heel veel dieren, dus vroegen wij om 100 vierkante meter. We kregen echter 240 vierkante meter. Om er dan toch nog wat van te maken, plaatsten wij maar een hok met een trap voor de geit jes midden in het gemarkeer de gebied. Ook hebben wij ons zelf maar een royale ruimte toebedacht". En zo zaten de twee toezichthouders dit weekeinde op hun stoel bij een tafeltje als 'mensendieren' in een met ijzeren hekken omge ven ruimte. Pianist Lazar Berman onderschat Beethoven Lazar Berman (piano) en het Residen tie Orkest onder leiding van Günther Herbig: Beethoven, Vierde Pianocon cert; Wagner, Ouverturen voor Die Meistersinger en Tannhauser, Vor spiel und Liebestod uit Tristan und Isolde. Gehoord in de Leidse Stads gehoorzaal. zaterdag 29 februari. Beethoven en Wagner op één programma, dat lijkt een goe de gelegenheid voor de nieuwe vaste gastdirigent van het Re sidentie Orkest, Günther Her big, om te laten zien dat hij twee zwaargewichten op hun waarde weet te schatten - de weelderige melodiek van Beet hoven diepgang weet te geven, en de overvolle harmonieën van Wagner kan nuanceren. Bij Beethoven was Herbig na tuurlijk niet de enige die het eindresultaat bepaalde. Aan de Rus Lazar Berman was het om het ogenschijnlijk losse van het Allegro, het spanningsveld van het Andante en het vuur werk van het Rondo kracht en inhoud te geven. Hij wilde meteen beginnen. Als een ge zellige barpianist, licht over de toetsen gebogen, begon hij aan de quasi-geïmproviseerde ope ningsmaten, zonder ook maar op algehele stilte te wachten. De lijn in zijn spel was niet meteen te volgen. Ook toen Herbig het orkest een enigs zins vlakke, maar adequate achtergrond liet neerzetten, bleef Bermans spel rommelig en gehaast. Meer dan eens was het aan de flexibiliteit van Her big te danken dat rappere pas sages of lastige tempi niet vol ledig uit de hand liepen. Had Berman Beethoven een beetje onderschat? Pas toen er in het tweede deel, het Andante con moto, minder een beroep op zijn vingervlugheid en zijn ge heugen voor kleine nootjes werd gedaan kon Berman la ten horen dat hij ook wel wist dat Beethoven méér inhoudt. In de ingehouden maar ge spannen dialoog tussen strij kers en piano speelde hij genu anceerd en af en toe zelfs ge passioneerd, zonder de drama tiek te overdrijven. Jammer dat dat razende Rondo nu nog moest volgen, want daarin sloeg hij zo vaak de plank mis dat de herinnering aan het An dante alweer snel vervaagde. Na de pauze bond Herbig de strijd aan met.Wagner. Wagner in een concertzaal heeft altijd iets tegennatuurlijks - het ging de componist immers om het totaaltheater, de volledige ver smelting van drama en mu ziek. In de concertzaal slaat de balans dan ook maar al te snel door naar holle dramatiek en lege gebaren en klinkt de mu ziek eerder vermoeiend dan overweldigend. Herbig slaag de er uitstekend in de rijkdom aan klankkleuren tot zijn recht te laten komen, maar schoot daarbij toch af en toe te ver door. De twee ouverturen - hele opera's in een notedop - plus Vorspiel und Liebestod kwamen er wat zwaar mee op de maag te liggen. Hier was de afstandelijke benadering die Herbig bij Beethoven hanteer de meer op haar plaats ge weest. Snelkraak NOORDWIJK - Bij een dief-1 stal uit een kledingzaak in de Noordwij kse Bomstraat is za terdagnacht in enkele secon den kleding gestolen ter waar de van vijfendertigduizend gulden. Om binnen te komen werd een trottoirtegel door de ruiten van de zaak gegooid. Computerdump in Pieterskerk LEIDEN Onder de veelbelovende naam Computerdump wordt zaterdag 7 maart een computerbeurs gehouden in de Pie terskerk. Computers en randapparatuur worden er tegen zo scherp mogelijke prijzen aangeboden. De beurs is opgezet door drie Leidse studenten aan een Amsterdamse heao. Ze hopen op deze manier in een nieuw gat in de markt te duiken voor laagge prijsde apparatuur. Daarbij mikken ze op medestudenten, maar ook op anderen. Belangstellenden kunnen van 10.30 tot 16.30 uur in de kerk terecht. Toegang: 5,-. LEIDEN De derde Annie Romein-Verschoorlezing wordt op donderdag 5 maart verzorgd door Anastaiya Po- sadskaya. Zij is de directeur van het Center for Gender Stu- dues aan de Academie voor Wetenschappen in Moskou. Ze spreekt over het onderwerp 'The hidden dimension. Gen der in the current social trans formation of Russia'. Posads- kaya is sociaal econoom. Ze promoveerde op het onder werp sociaal-economische pro- lezing is bedoeld voor een een manuscript van Annie Ro blemen van vrouwenarbeid, breed publiek en wordt gehou- mein-Verschoor aangeboden Zij en haar collega's waarschu- den in het Groot Auditorium aan de Leidse Universiteitsbi- wen tegen tendensen die sinds van het Academiegebouw aan bliotheek. Kaarten kunnen de perstrojka zichtbaar zijn ge- het Rapenburg 73 De lezing worden besteld bij het secreta- worden. begint om 20.00 uur riaat van de lezing, 071-273129. De Annie Romein-Verschoor- Tijdens de lezing wordt ook

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7