liel van het Amerikaanse ;uiden in nevelen gehuld 4 leid&z Sotumit BUITENLAND .'dl - fieuw Belgisch kabinet (ïoet extra bezuinigen Russische luchtmacht verkoopt vliegtuigen Palestijns cafe Bonn rekent niet meer op uitlevering Honecker Discussie over Duitse drugswetgeving verscherpt aan- lOUW acti- lgen lbaniërs proberen ind te ontvluchten RANA Duizenden Albaniërs hebben zich terdag verzameld in de havenstad Durres, op n 35 kilometer ten westen van de hoofdstad rana, in een poging het verarmde land per hip te ontvluchten. Volgens het persbureau FA hebben de autoriteiten de haven afgezet te voorkomen dat mensen het haventerrein reiken, maar leek zaterdag toch „een nieuwe odus" begonnen te zijn. De politie heeft met epast geweld" geprobeerd te voorkomen dat menigte de haven bereikte en schepen heb- n de opdracht gekregen buitengaats te blij- n zodat niemand aan boord zou kunnen klim- sn. Fadil Canaj, de vice-minister van openba- orde, verklaarde vrijdag dat zes mensen ge ïnd waren geraakt bij voedselrellen in het irp Peqin. Andere berichten maakten melding n een dode en twintig gewonden. Turkse luchtmacht bombardeert Kurden DIYARBAKIR De Turkse lucht macht heeft gisteren stellingen van de militante Kurdische Arbeiders partij (PKK) in het noorden van Irak gebombardeerd. De PKK zou aan zienlijke verliezen aan mens en mate rieel hebben geleden. De gebombar deerde doelen lagen tot tien kilome ter binnen de Turkse-Iraakse grens in de omgeving van de stad Hakurk. Minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) heeft een bedrag van 4,2 miljoen gulden beschikbaar ge steld voor humanitaire steun aan de bevolking van Irak. Het geld is onder meer bestemd voor kleding, verwar ming, medicijnen en voedsel voor vluchtelingen. MAANDAG 2 MAART 1992 Moskou opent sekswinkel MOSKOU - Het kon niet uitblijven. In Rusland heeft de eer ste sekswinkel zijn deuren geopend. Op merkelijk is dat klan ten moeten betalen om binnen te komen. De winkelschappen van 'Intiem' zijn ge vuld met artikelen uit Duitsland, Hong kong en Taiwan. Moskovieten kunnen er ook terecht voor advies om hun seks leven te verbeteren. Alleen volwassenen worden toegelaten. Armeniërs en Azeri's bestoken eikaars dorpen MOSKOU Drie plaatsen met een voornamelijk Azerbajdzjaanse bevolking in Nagorno-Karabach (de Armeense enclave in Azerbajdzjan) zijn gis termorgen van Armeense zijde bestookt met ra ketten en granaten. Daarbij vielen ten minste zes doden, zo heeft Azerbajdzjan bekendgemaakt. De woordvoerder van president Ayaz Moetalibov zei dat de stad Sjoesja drie uur lang hevig onder vuur was genomen. Er vielen vier doden en twaalf gewonden en zo'n 30 huizen werden ver woest. Bij beschietingen met granaten en raket ten van de dorpen Koebatly en Veisaly kwamen twee mensen om het leven. De Armeense dorpen Martoeni en Tsjartar in Nagorno-Karabach wer den zaterdagavond door de Azerbajdzjanen be stookt, zo zei een woordvoerder van de Armeense veiligheidsdienst. Of en hoeveel slachtoffers er waren gevallen was nog onbekend. Muiters Niger bezetten opnieuw omroepgebouw NIAMEY Voor de derde maal in drie dagen hebben militairen in Niger gisteren het omroep- centrum in de hoofdstad Niamey bezet. De mui ters werden na korte tijd uit het omroepgebouw verdreven door een groep andere militairen. Eerder op de dag gingen 10.000 mensen in Nia mey de straat op om te protesteren tegen de muiterij. Soldaten kwamen vrijdag in opstand omdat ze enkele maanden geen soldij hadden gekregen. Korte tijd hielden ze de leider van de regering en de minister van binnenlandse za ken gevangen. Laouli Moutari, vakbondsleider, zei gisteren dat de muiters kapitein Miliki Bou- reima uit de gevangenis hadden bevrijd. Die zou verantwoordelijk zijn voor de executie van 63 Toearegs. Hij riep op tot een algemene sta king die pas moet stoppen als de soldaten naar de kazerne terugkeren. Libië bereid tot uitleveren agenten CAIRO - Libië is bereid de twee verdachten van de aanslag op een toestel van Pan Am dat in 1988 op het Schotse plaatsje Lockerbie neerstortte, voor berechting uit te leveren aan een neutraal land. De Libische minister van buitenlandse za ken Ibrahim Bishari heeft dit gisteren in Cairo ge zegd. Bishari had diezelfde dag een gesprek met de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Kozyrev, die voorstelde de twee verdach ten aan de Verenigde Naties over te dragen. Bis hari zei na een onderhoud met secretaris-generaal Esmat Abdel-Meguid van de Arabische Liga ver der te hopen dat de VN-Veiligheidsraad geen re soluties tegen Libië aanneemt. De Veiligheids raad gelastte Libië vorige maand de vermeende agenten van zijn veiligheidsdienst uit te leveren. Mogelijk stelt de raad economische sancties te gen Libië in als het hieraan geen gevolg geeft. m TA Dit is Geor- ia, het subtropische land -• an 'Gone with the wind', i Jimmy Carter en An- rew Young, van de Olym pische Spelen in 1966 en de spannende presi- ntiële voorverkiezing i morgen. ir staan de fruitbomen al in oei en zitten de zwarte en mke schoonheidskoningin- n in blote jurken op de ach- :appen van de sleeën in de rnavalsoptocht door de bin- nstad van Atlanta. En hier ekken de karavanen van nerika's Witte-Huiskandida- door rommelige dorpen en ngs strakke pindavelden, int Georgia is het eerste zui- lijke en daarom voorlopig langrijkste slagveld in de '■[nerikaanse nationale race het hoogste ambt. lden is het aan de vooravond n een voorverkiezing zo on- geweest voor wie zege- en voor wie vernedering hét nabije verschiet ligt. Wat eft 'Georgia on it's mind?' r ruim zeventig procent de bewoners is de intieme slissing die zij morgen in het imhokje zullen nemen van- ag nog een mysterie. Deze nerikaanse deelstaat van zes ljoen inwoners was altijd al vat vol politieke tegenstrij- ;heden, maar nu sleurt de ijfel meer dan ooit aan het üviduele gemoed. 'Bubba vote' heet hier het fale bestand van conserva- blanke Democraten, die alleen geneigd zijn om Dr deze gelegenheid republi cs te stemmen, maar ook dan maar meteen de ultra- itse republikein Pat Bu- anan te prefereren voor pre ient Bush. De Bubba's on- rscheiden zich van de 'Yel- Dog Democrats', de in Ge- [ia schaars geworden loya- ten die nog Democratisch aden stemmen als de kandi- at een laffe hond was. „Ik weet het nog niet", zegt emeritus-zendeling Walter Pettitt op het parkeerterrein naast het bakstenen gebouw tje van de Kamer van Koop handel in Griffin, een kleine stad vijftig kilometer benoor den Atlanta. Walter wacht sa men met een kleine samen scholing van buurtgenoten op Pat Buchanan die er aanstonds een tussenstop zal maken. „Ik wil zien en horen wat hij zegt. Zijn verwerping van abortus, van pornografische kunst en van belastingverhoging spreekt me aan". Elders in de oploop zegt economie-student Erik: „Ik neig naar Buchanan, hoewel ik het meer eens ben met Bush. Bush verdient een waarschuwing te krijgen". Het debat tussen Amerika's presidentskandidaten, ge voerd in 'Sound bites' ten be hoeve van de avondjournaals en in 'Attack ads' ('aanvalsad- vertenties') mogen dan van een grof soort simplisme zijn, talrijke Amerikaanse burgers leggen een ingewikkeld afwe gingsproces ten grondslag aan hun stem. De argeloze waarne mer ziet veelal dingen die er niet zijn. „Denk maar niet dat ik op Buchanan zal stemmen, hoor", zegt onderwijzeres Peg gy, „ook niet als je me straks voor hem ziet klappen. Ik ben Democraat en voor Clinton, of voor Tsongas, dat weet ik nog niet, maar ik vind het prachtig zoals Buchanan tegen Bush te keer gaat". Er komen twee po litieauto's en drie oude auto bussen de hoek om. De eerste bus is het rijdend hoofdkwar tier van Buchanan en is de 'As falt One' gedoopt, een ironi sche verwijzing naar de luxe Boeing 747 die Air Force One heet en waarmee tegenkandi daat George Bush het land en de wereld pleegt te bereizen. Buchanan geeft de voorkeur aan dit soort 'parking lot ral lies' omdat zo'n meer dan be scheiden omgeving zijn kruis tocht tegen het vadsige Was hington en tegen de in macht en luxe geïsoleerde president nog heldhaftiger maakt. Hij begint weer een ouderwet se tirade tegen het republi keinse establishment. „Ik zal jullie zeggen waar ik tegen ben. Ik ben tegen de salaris verhoging die het Congres zichzelf vorig jaar heeft gege ven. Laat die lui zelf ook eens voelen wat recessie is. Ik ben tegen de smerige kunst die de regering-Bush subsidieert. Zo dra ik president word ga ik naar het gebouw van de natio nale kunstsubsidiëring, gooi er iedereen uit en doe een hangslot op de deur. Ik ben te gen ontwikkelingshulp. Ik ben tegen de nieuwe wereldorde, waarin George Bush onze na tionale onafhankelijkheid uit levert aan de Verenigde Na ties, aan de Wereldbank en het IMF. Ik ben tegen de subsidies die Japan aan zijn industrie geeft om auto's te dumpen in Amerika. Als ik president ben zal ik tegen premier Myazawa zeggen: 'Stop die subsidies en open je grenzen of wij doen de deur voor jullie dicht'. Ik ben tegen werkloosheid hier in Ge orgia en ben daarom voor meer werkloosheid in Washington DC". Buchanan heeft zichtbaar ple zier in zijn uitdagende slogans en in de instemmende reacties („Yeah, throw them out". Gi- v'em hell".) van zijn gehoor. Aan het slot van zijn optreden roept de presidentskandidaat op tot een landelijke coalitie van Republikeinen, onafhan- kelijken en Democraten om Amerika's failliete politieke bestel te vervangen door een nieuwe volkse beweging. Als Buchanan zich tussen kiezers en cameralui terugwurmt naar zijn 'Asfalt One' krijgt de ver slaggever uit Nederland vijf seconden de kans om zijn op vallend zachte kantoorhand te drukken en te vragen of hij daarnet bedoelde tegen de Eu ropese eenwording te zijn. „Ik denk inderdaad niet, om eer lijk te zijn, dat de EG iets blij vends is", luidt Buchanans antwoord. Koeltoren Wat een andere entourage heeft kandidaat George Bush uitgezocht voor diens optreden in Atlanta, een uur later. De president spreekt in het fabe lachtige Marriott Marquis Ho tel, waarvan de hal de afme ting heeft van de koeltoren van een kerncentrale. De verlichte liften schieten als pijlen door de ruimte van deze futuristi sche logeerstad. In de Grand Ballroom zitten tweeduizend zichtbaar welgestelde Georgi ans klaar voor de president. Dertig procent van Georgia's bevolking is zwart, maar net zo min als op het parkeerterrein in Griffin is hier onder de kroonluchters één zwart ge zicht te ontwaren. Het politieke probleem van George Bush wordt hoorbaar in diens betoog, dat minder simpel, minder geknipt voor tv-flitsen is dan dat van oppo nent Buchanan. Bush' plan voor gegarandeerde ziektever zekering voor elke Amerikaan, maar zonder overheidsdwang, blijft ondoorzichtig. Hij wil geen Amerikaans protectionis me, want daarmee zou Ameri ka haar economische meerde re erkennen in Japan. Het applaus en het 'nog vier jaar!' vanuit de zaal missen elke hartstocht. De Ford- en General-Motors-fabrieken rond Atlanta zijn mensen aan het ontslaan. Grote delen van de stad lijken wel oorlogsge bied en het wemelt het er van de dronken bedelaars. Bucha nan is een extremist en aan de Democraten is 's lands econo mie nooit toe te vertrouwen ge weest. Hoewel, zou ditmaal Paul Tsongas een goed alter natief zijn? Willen we wel wat we roepen, 'four more years' voor Bush? De twijfel hangt ook tastbaar over dit gezel schap van suburbane golfclu bleden. Zelfs als de president hier in het Zuiden, dat zo trots is op zijn militaire traditie, de Golfoorlog in herinnering roept, blijft de reactie koel. Hetzelfde Zuiden immers krijgt de zwaarste militaire in krimpingen te verwerken die het gevolg zijn van de nieuwe wereldorde. Glimp Bush' vertrek tekent een over IUSSEL - België zal nog dit jaar voor een bedrag van (omge kend) vijf miljard gulden extra moeten bezuinigen. Dat zegt de llgische christen-democraat Jean Luc Dehaene. j was gisteren de centrale figuur in verscheidene politieke aatprogramma's. De extra besparingen zijn nodig om de over- dsfinanciën te saneren. Dehaene sluit niet uit dat de belastin- verhoogd zullen worden. Maar eerst moet er gesneden wor- in de overheidsuitgaven en in de uitgaven voor de sociale ze- rheid, zo zei hij. ihaene slaagde er in de nacht van vrijdag op zaterdag in om alse en Vlaamse christen-democraten en socialisten op één te krijgen voor het vormen van een nieuwe regering. Het euwe rooms-rode Belgische kabinet stelt zich ten doel de Bel- che overheidsfinanciën zo te saneren dat het land tegen 1996 doet aan de voorwaarden om toe te kunnen treden tot de Eu- >ese Economische en Monetaire Unie (EMU). Verder wil het, us het recent gesloten regeerakkoord, nog voor de zomerva- ntie, de verdere hervorming van de Belgische staat voor el- ar hebben. Daarvoor is een tweederde meerderheid in het par- nent nodig die de rooms-rode coalitie niet bezit. Maar.Dehae- hoopt dat partijen die nu buiten de regering blijven hem toch n die meerderheid zullen helpen. „Ik ga geen scenario beden- n voor het geval dat dit niet lukt", zo zei hij gisteren in ant- örd op vragen. Dehaene wilde niet zeggen of hij zelf het nieu- kabinet gaat leiden. De invulling van de ministersposten mt pas aan de orde na de partijcongressen. Die partijcongres- (van CVP, PSC, SP en PS) worden donderdag gehouden. Die het regeerakkoord goedkeuren. Democratisch presidentskandidaat Bob Kerry waait even uit op een paard tijdens zijn campagnebezoek aan Colorado. foto: afp heid die 'out-of-touch' is met de burgers en met de proble men van het land. Nieuwsgie rige stedelingen en een hand vol demonstranten voor vrije abortus krijgen slechts een glimp van zijn gepantserde auto te zien als die zich voegt in de enorme stoet van politie-, verbindings-, geheime dienst-, staf-, zieken- en andere bege leidende auto's die het staats hoofd wegvoeren. Bush en Buchanan hadden Georgia op deze zaterdag voor zichzelf. De Democraten Clin ton, Tsongas, Kerrey en Brown zijn op tweeduizend kilometer afstand in Denver, Colorado, waar morgen ook een primary plaatsheeft. Zondagochtend waren ze echter in Atlanta ge bracht, waar nu alle kandida ten onder grote belangstelling van de media ter kerke gaan en de Democraten nig een tv- debat afwerken. Morgenavond, vastenavond, zal Georgia zich ontmaskeren en weten George Bush, Pat Bu chanan, Bill Clinton en Paul Tsongas wat de ziel van het le- vensvoorwaardelijke Zuiden met hen voorheeft. MOSKOU De Russi sche president Jeltsin heeft de Russische lucht macht toegestaan direct actief te worden op de we reldmarkt door vrij van belasting niet meer in ge bruik zijnde vliegtuigen te verkopen. Door de beslissing van Jeltsin, die donderdag een decreet hierover ondertekende, mag de luchtmacht nu zelfstandig kopers zoeken en beginselver klaringen met betrekking tot de verkoop van luchtmacht- materieel tekenen, zo ver klaarde het persbureau Inter fax. Het maximum aantal vliegtui gen dat verkocht mag worden is 1600, zodat de gevechts kracht van de voormalige Sov jet-luchtmacht niet aangetast wordt, aldus Interfax. Het was niet duidelijk om welke type het gaat. De daadwerkelijke export zal worden afgehandeld door het Russische ministerie van bui tenlandse economische rela ties. Eventuele winsten zullen worden gebruikt voor het aan leggen van huizen, voor het verhogen van de salarissen van het personeel en voor de bouw van nieuwe vliegtuigen. Tussen nu en het jaar 2000 mag de luchtmacht maximaal negen miljard roebel aan winst in zulke programmas investe- Busongeluk in Bangladesh DHAKA - Bij een busonge luk in het noorden van Ban gladesh zijn waarschijnlijk meer dan 100 mensen om het leven gekomen. Een te zwaar beladen bus met 150 passa giers raakte van de weg en reed in een zeven meter lager gelegen kanaal. Het ongeluk gebeurde bij Nilphamari. 450 kilometer ten noorden van de hoofdstad Dhaka. Rond 100 passagiers konden zich niet meer uit het wrak bevrij den. HAMBURG - De Duitse rege ring zou volgens informatie van het vandaag verschenen weekblad Der Spiegel niet meer rekenen op de uitleve ring van de voormalige DDR- partijleider Erich Honecker. Volgens het Duitse ministerie van buitenlandse zaken is Ho- neckers status als vluchteling in de Chileense ambassade in Moskou tot zijn dood zeker, zo staat te lezen in het blad. De Russische regering heeft de Chileense president Aylwin verzekerd dat de 79-jarige Ho necker na zijn medisch onder zoek niet gearresteerd zal wor den en aan Duitsland overge dragen zal worden. Als tegen prestatie heeft Aylwin aange boden Honecker alleen met toestemming van Duitsland naar Chili te laten komen, waardoor de patstelling com pleet is en Honecker tot aan zijn dood in de ambassade kan blijven. Overigens maakten Russische artsen dit weekein de bekend dat Honecker, in te genstelling tot eerdere berich ten, redelijk gezond is. Geheim overleg kerken in Ulster BELFAST - In Noord-Ierland (Ulster) blijken de kerken al ge ruime tijd geheim overleg te voeren met alle bij de burgeroorlog betrokken partijen, aldus Sunday Times. De IRA, het Ierse Re publikeinse Leger, blijft zijn terreurcampagne opvoeren om de Britse aanwezigheid in Noord-Ierland op de agenda van de Brit se algemene verkiezingen te plaatsen. Gisteren maakte de En gelse politie een bom onschadelijk die was verborgen op het sta tion White Hart Lane, slechts enkele uren voordat de speciale treinen aankwamen met aan boord vele duizenden belangstel lenden voor de voetbalwedstrijd tussen Tottenham Hotspur en Nottingham Forrest. De wedstrijd begon met een uur vertraging. Het was de derde bom in even zoveel dagen in Londen. Minister van binnenlandse zaken Kenneth Baker zei zaterdag dat de IRA er niet in zal slagen zich op de politieke agenda te bombarderen. „Een verkiezing is een tijd waarin het gaat om een botsing van ideeën, beleid en argumenten. Het heeft niets te maken met bommen en kogels". Zaterdagavond onplofte een bom in het centrum van Londen. Daarbij viel één licht gewonde. De politie was een half uur voor de ontploffing telefonisch gewaarschuwd dat in het gebied een bom zou ontploffen. BONN In Duitsland is dit weekeinde de slepende discus sie over de drugswetgeving verscherpt. Woordvoerders van de socialistische oppositie hebben verklaard dat de ver koop en het gebruik van mari huana en hasj niet langer be straft moeten worden. De socialisten haken daarbij aan op een uitspraak van de rechtbank in Lübeck, die en kele dagen geleden een vrouw vrijsprak die haar gevangen zittende man een kleine dosis hasj had gegeven. Hasj en ma rihuana strafbaar stellen is vol gens de Lübecker rechters strijdig met de grondwet. Uit de eerste reacties blijkt dat de bondsregering er niets voor voelt de strakke drugswetge ving soepeler te maken. Politi ci uit de christen-democrati sche hoek, maar ook de meere- gerende liberalen hebben ge waarschuwd dat het vrijgeven van hasj en marihuana voor veel gebruikers de overstap naar hard drugs zal vergemak kelijken. Vergelijkingen met zogeheten sociale genotsmid delen als alcohol en tabak wij zen zij af. „Wie vandaag de hasj vrijgeeft, laat morgen de heroïne en de cocaïne onbe lemmerd toe", meent de chris ten-democratische minister president van Baden-Würt- temberg, Teufel. In de door de socialistische SPD geregeerde deelstaat daarentegen groeit de bereidheid om de hasj en de marihuana uit de sfeer van het strafrecht te halen. N1083 - De „Hollander" bevindt zich nu in de Caraïbische Zee i het is Jan Robertsz geweest, die alarm heeft geslagen, want Br Spaanse schepen komen in het zicht. Van der Decken ver- et zijn ruzie en stormt de trap op naar de campagne. „Een tige situatie, seigneur", zegt Jan Robertsz, „we zitten in de «■want de Spanjolen liggen hoger in de passaatwind". Weer woordt Van der Decken niet, maar wel geeft hij het bevel te Uzen en om de Oost te koersen. Niemand begrijpt het bevel, te minder omdat Van der Decken geen order geeft het geschut te bemannen. De Spaanse schepen komen al dichter en dichter bij en elk ogenblik kan de „Hollander" de volle laag verwachten van het trotse admiraalschip van de Spaanse vloot. Wanneer Jan Ro bertsz zich omdraait om de schipper te vragen, wat hij van plan is te doen, ziet hij, dat Van der Decken is verdwenen. Hij is naar zijn hut gegaan. Onder het puin van een café in Oost-Jeruzalem, waarvan zater dagmiddag het dak instortte, zijn 23 stoffelijke overschotten ge borgen. Er vielen 23 gewonden. Tijdens de reddingsoperatie werkten voor het eerst sinds de oorlog in 1967, toen Oost-Jeru zalem door de joodse staat werd bezet, Israëliërs en Palestijnen zij aan zij en zochten twintig uur lang tussen de brokken steen en beton naar slachtoffers terwijl de regen onafgebroken op hen neerviel. Het werk werd bemoei lijkt door nieuw instortingsge vaar. Het dak bezweek onder het gewicht van sneeuw en door in filtratie van water. foto: ap Aanslag op Turkse synagoge ISTANBUL - Een man heeft gisteren twee handgranaten ge gooid naar een synagoge in de Turkse stad Istanbul. Een joodse omstander raakte gewond. De dader werd overmeesterd door een bewaker van de synagoge. Een handlanger wist te ontko men. De synagoge werd beschadigd en door de kracht van de ex plosie braken ook de ruiten van omliggende gebouwen. In de sy nagoge Neve Shalom, de grootste van Istanbul, had kort daar voor een huwelijk plaatsgevonden. In 1986 was het godshuis ook al eens doelwit van een aanslag. ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5