Eerherstel 'laffe' kapitein van schip in buurt Titanic Sabena moet weer praten met KLM BINNENLAND BUITENLAND Tekst Marseillaise is veel Fransen te bloedig Bouw somber over toekomst Allochtonen bijeen voor meer werk Bond dreigt met acties bij Akzo Stijlvolle eenvoud bij Frans Molenaar CeidócSoirumt MAANDAG 2 MAART 1992 PARIJS Het Franse volkslied ligt sinds de Olympische Spelen van Albertville zwaar onder vuur. Nimmer in de ge schiedenis van de in 1792 door legerkapitein Rouget de l'Isle gecomponeerde 'La Marseillaise' was er zo veel oppositie tegen de bloedige tekst. Ongeveer een kwart van de Fransen denkt zelfs dat het ver standig is de tekst te wijzi gen. De werkelijke inhoud van fra sen als 'Dat het onzuivere bloedt vloeit door de akkers' en 'De met bloed besmeurde vlag is gehesen' viel nooit zo op bij gelegenheden als een inter nationale voetbalwedstrijd of bij aanvang van een rugby- match in het kader van het Vijflandentoernooi. Maar toen de. 11-jarige Svrine het lied met haar broze stemmetje zong bij de opening van de winterspelen, steeg een storm van protest op. Vooral omdat die spelen de broederschap van de volkeren moesten sym boliseren en Svrine vlak voor haar vertolking een witte duif losliet. Leverde de vertolking door het schoolmeisje in het buitenland de nodige protesten op, het verschil tussen het doel van de spelen en de boodschap van La Marseillaise ging ook niet on opgemerkt aan de Fransen voorbij. Volgens een onlangs gehouden opiniepeiling vindt veertig procent van de Fran sen de tekst van hun volkslied te oorlogszuchtig. Toch denkt maar 24 procent dat het ver standig is zinnen te schrappen en te vervangen door vredelie vender tekst. Er is overigens al veel langer discussie over het lied ter ver heerlijking van het Rijnleger van vlak na de Franse revolu tie. De opposanten worden aangevoerd door abb Pierre, de oprichter van de Emmaus-ge- meenschap. Hij schrijft in het voorwoord van het boek 'Voor een Marseillaise van de broe derschap' van Jean Toulat: 'Gaan we nog langer door met het te lijf gaan van de 'bloed dorstige despoten, meedogen loze soldaten, die tijgers zon der medelijden' zoals onze voorouders zeiden van onze huidige Europese partners?" De abb werd gesteund door persoonlijkheden als Michel Platini en de echtgenote van president Francois Mitterrand. De door hem ten tijde van de 200-jarige herdenking van de Revolutie opgerichte stichting kreeg echter nauwelijks voet aan de grond. Dat lijkt nu dus veranderd. Toch ziet het er niet naar uit dat binnenkort de tekst van La Marseillaise wordt gewijzigd. Het complete volkslied ligt verankerd in de Franse Grond wet. Om die te veranderen is een tweederde meerderheid nodig van zowel Assemble Na tionale als Senaat. Minister van defensie Pierre Joxe begrijpt niets van de op positie tegen La Marseillaise. „Mensen die de exode en de Nazi-legers hebben meege maakt begrijpen heel goed de agressieve intentie van een zin als 'Dat het onzuivere bloed door onze akkers stroomt". Grondwetdeskundige Maurice Duverger wil ook niet horen van een andere tekst: „In het leven zijn er niet alleen Olym pische Spelen, er zijn ook oor logen. Het veranderen van de tekst van La Marseillaise is zo iets als het veranderen van de kleuren van de landsvlag". Maar ook hij kan niet ontken nen dat er een bres is geslagen in de onaantastbaarheid van een van de Franse nationale heiligdommen. ANWB druk bezig in Duitsland Dichte mist, kettingbotsingen en kilome ters file. Dat was het beeld zaterdag op de autowegen in met name het zuiden van Duitsland. Tientallen mensen raakten ge wond en er vielen ten minste vijf doden. Bij de verscheidene botsingen waren ook vijf tig tot zestig Nederlandse auto's betrok ken. Volgens de ANWB raakten enkele Nederlanders alleen licht gewond. Er was wel een fikse materiële schade. De ANWB stuurde twintig huurauto's naar de betrok ken gebieden om gestrande Nederlan ders verder op weg te helpen. Tijdens een aantal verkeersongelukken op Franse snelwegen raakten zaterdag 53 mensen gewond, van wie vijf ernstig. Op de foto: Een Franse politieman neemt de schade op van een groot verkeersongeluk op de snelweg bij Thionville. foto: epa Berechting leiders betoging Oost-Timor DILI De leiders van een anti-Indonesische beto ging in Oost-Timor afgelopen november worden, volgens een rechtbankfunctionaris in Dili, deze week berecht. De betoging liep uit op een bloedbad toen militairen het vuur openden, waarbij officieel 50 doden vielen. De twee voormannen, Gregorio da Cunha Saldanha en Francisco Miranda Branco, worden aangeklaagd wegens subversie. Daarvoor riskeren zij de doodstraf. Zes andere Oosttimorezen staan terecht voor kleinere overtredingen. De vre desmissie naar Oost-Timor van het schip Lusitania Expresso is afgelast. Het schip wilde met een vijftig deelnemers, onder wie journalisten en de Portugese oud-president Ramalho Eanes, vanuit de Noord- australische haven Darwin naar Oost-Timor om bloemen te leggen bij het graf van de slachtoffers van het bloedbad. Indonesië heeft het schip de toegang tot zijn territoriale wateren geweigerd. AMSTERDAM De vorstperiode in januari heeft voor veel stagnatie gezorgd in de bouwnijverheid. Dat blijkt uit de con junctuurtest van het Economisch Instituut voor de Bouwnij verheid (EIB), die maandelijks in opdracht van de Europese Commissie wordt uitgevoerd. Daaruit komt tevens naar voren dat de bouwondernemingen somber zijn over de ontwikkeling in de komende drie maan- Q 'den. Oorzaak is de conjuncturele inzinking waarmee de bouw p kampt. Meestal zijn bouwondernemingen in januari licht opti mistisch. Ze bereiden zich voor op het aantrekken van de acti viteiten na de winter. Dat uit zich in positieve verwachtingen over de toename van het aantal werknemers en over de om vang van de orderpositie. Nu is het aantal bedrijven dat personeel denkt te ontslaan echter groter dan het aantal dat personeel denkt aan te trek ken. Ook de orderportefeuille is slechter gevuld dan andere Jr jaren. LONDEN - Volgende maand is het tachtig jaar geleden dat de Titanic zonk. Maar nog deze maand zal er een einde ko men aan de nachtmerrie van de familie van een ka pitein die het gezag.voer de over een ander schip. Stanley Lord, die door vrien den werd omschreven als een Britse zeeman in hart en nie ren, werd ervan beschuldigd werkloos te hebben toegezien vanaf zijn schip de 'Califor- nian', terwijl 1503 opvarenden van de Titanic verdronken. Lord werd ten onrechte ge brandmerkt als een lafaard, nadat hij in 1912 in een contro versieel proces was veroor deeld. De smet op zijn naam heeft hem tot in het graf achter volgd. Maar verdedigers van Lord, onder aanvoering van Lords enige zoon, beweerden dat de kapitein als zondebok diende in de beruchtste zeer amp uit de (Britse) geschiede nis. Zij hebben dertig jaar lang actie gevoerd om Lords naam te zuiveren. Het afgelopen weekeinde ro ken de actievoerders de over winning. Een twintig maanden durend onderzoek naar Lords gedrag als kapitein van de 6225 ton zware Californian op 14 april 1912, de datum waarop de 46.328 ton wegende Titanic op een ijberg voer, zal hem waarschijnlijk van alle blaam zuiveren. De bevindingen zijn gebaseerd op nieuwe bewijzen over de po sities van de twee schepen ten tijde v^n de ramp. Die posities kwamen in 1985 aan het licht toen het wrak van de Titanic werd gevonden. Lords enige zoon, een 83-jarige voormalige bankbediende, was vorige week niet voor commentaar beschikbaar. Maar Leslie Har rison, de 79-jarige oud-secreta- ris-generaal van de Britse Ver eniging van Koopvaardijsche pen, zei: „De aanklacht tegen kapitein Lord was nergens op gebaseerd. Iedereen die hem kende wist dat hij niet in staat was tot de onbekwaamheid- waarvan hij werd beschuldigd. Maar dat het zo lang heeft ge duurd voor het onderzoek kon worden afgerond is moeilijk te verdragen. Twee jaar lang is er over de zaak gezwegen. Waar- Het onderzoek van het minis terie van vervoer werd in juli 1990 ingesteld door Cecil Par kinson, de toenmalige minis ter van vervoer. Doel van het onderzoek was te achterhalen of Lord tén onrechte was be schuldigd door Lord Mersey, de rechter die aan het hoofd stond van het officiële onder zoek in 1912. .De 'schande' waaraan kapitein Lord tachtig jaar heeft blootgestaan, was vooral te wijten aan rechter Mersey's beweringen dat de Californian, die zelf ook in het ijs was komen vast te zitten, slechts 16 kilometer van de ge troffen Titanic was verwijderd. Lord heeft altijd gezegd dat zijn schip zich op een afstand van ruim 30 kilometer van de Titanic bevond, een verklaring die nu wordt gesteund door de vindplaats van het wrak van de Titanic. Rechter Mersey beweerde ver der dat Lord geen aandacht be steedde aan vuurpijlen die werden gezien nadat de Tita nic om 23.40 uur een ijsberg had geraakt. Lord dacht dat de lichtflitsen die door zijn be manningsleden werden gezien gewone signalen waren van een ander schip dat alleen zijn aanwezigheid wilde aangeven. De radio op de Californian was uitgezet om het enige schakel bord aan boord van het schip niet te veel te belasten en Lord hoorde pas van de ramp toen zijn schip om 05.30 uur weer radioberichten kon ontvan gen. Mersey bleef echter bij zijn standpunt dat de Californian na het zien van de vuurpijlen door het ijs had moeten breken om de Titanic te hulp te ko men. „Als dat was gebeurd", aldus Mersey, „had men vele, zo niet alle nu omgekomen op varenden kunnen redden". Lord heeft meer dan veertig jaar met de schande moeten le ven. Honderden mensen kwa men tegen de beschuldiging in opstand. Ze beweerden dat een zondebok was gezocht om te verhullen dat de veiligheids maatregelen niet in orde wa ren. Zo waren er bijvoorbeeld veel te weinig reddingsboten. De afgelopen week waren de aanhangers van Lord in een ju belstemming. „De autoriteiten hebben de zaak tot het einde toe tegengehouden", zei Brian Ticehurst van de 500 man ster ke Titanic Vereniging. „Het was een proces gebaseerd op laster". (c) The Sunday Times Aan de demonstratie 'Geen woorden, maar banen' namen ruim tweeduizend mensen deel. foto: anp i AMSTERDAM - Naar schat ting 2500 mensen hebben za terdagmiddag in Amsterdam deelgenomen aan de landelij ke demonstratie „Geen woorden, maar banen". De ac tie, die was georganiseerd door het Landelijk Komitee „Geen woorden, maar banen", had tot doel druk uit te oefenen op de arbeidsmarkt om meer alloch tonen in dienst te nemen. Het huidige beleid werpt volgens de organisaties van allochto nen te weinig vruchten af en is bovendien te vrijblijvend voor werkgevers. Ondanks pogin gen om de werkloosheid onder allochtonen terug te dringen, lijkt het merendeel van de werkgevers hiervoor geen en kele inspanning te leveren, al dus het Komitee. Het pleit daarom voor effectieve maat regelen, zoals de invoering van een Wet Bevordering Arbeids kansen. Volksunie: BRUSSEL Het bestuur van de Vlaamse taaipartij de Volk sunie vindt dat de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabe na weer moet gaat praten met de KLM. „Het afspringen van de onder handelingen tussen British Airways en de KLM schept nieuwe kansen voor samen werking tussen het Néderland- Sabena heeft inmiddels een samenwerkingsakkoord met de Franse luchtvaartmaat schappij Air France. Maar de Volksunie voelt niets voor een samenwerking tussen het Franse en het Belgische lucht vaartbedrijf. Ze maakt zich ernstig zorgen over de toene mende invloed van. de Fransen in de Belgische economie. En kele jaren geleden namen de Fransen de machtige Belgi sche Generale Maatschappij („de Generale") over. Het sa menwerkingsakkoord met Air France is overigens nog niet door de overheid bekrachtigd. KLM, British Airways en Sabe na hebben al eerder rond de ta fel gezeten, maar samenwer king werd toen afgeblazen. Volgens steeds sterker wor dende geruchten in België wil de de machtige Waalse socia listenleider Guy Spitaels, nu leider van de Waalse regering, er niets van weten. Akzo-onderhandelaar A. van Es haalt de benodigde papieren uit zijn koffertje voor het overleg met de bonden. foto. anp UTRECHT - De Industrie bond FNV gaat zijn leden raad plegen over acties als de direc tie van het chemieconcern Akzo (22.500 werknemers) on voldoende tegemoet komt aan de aanvullende vakbondseisen op het gebied van de vut en de lonen. Een woordvoerder heeft dat za terdag meegedeeld na afloop van een ruim vier uur durend overleg tussen de bonden en het chemie-concern over de cao-perikelen. Ook de Unie BLHP gaat dan zijn leden raadplegen. Maar die bond vindt het te vroeg om nu al te spreken over acties. Hoewel twee van de vier vakbonden bij Akzo (de FNV-bond en de Unie BLHP) het principe-akkoord hebben verworpen omdat hun leden de afspraken op het ge bied van vut en lonen onder de maat vonden, is Akzo is niet van plan om de cao-onderhan delingen te heropenen. Dat Akzo aan de aangescherpte vakbondseisen tegemoet zal komen lijkt ook zeer twijfel achtig. Het in januari bereikte princi pe-akkoord over een 15- maandscontract met alle vier de bonden omvatte onder meer een loonsverhoging van 4 procent per 1 februari. Ook werd afgesproken dat de col lectieve vut bij Akzo vanaf 1997 geleidelijk aan zou ver dwijnen en zou worden ver vangen door een individuele vut-regeling. De achterbannen van de Industriebond FNV en de Unie BLHP floten vervol gens hun onderhandelaars te rug omdat ze het resultaat te mager vonden. Vooral hikten ze aan tegen de vut-plannen. SUSKE EN YVTSKE - LAM BIK BABA •o standaard Uitgeverij/Wavery Production: Topman werkgevers banken overleden ZOETERWOUDE - Dr. J.H.J. Crijns, tweede voorzitter van de Werkgeversvereniging voor het Bankbedrijf, is zaterdag in zijn woonplaats Zoeterwoude op 57-jarige leeftijd overleden. Crijns, die al enige tijd ziek was, was de eerste cao-onder- handelaar namens de bank- werkgevers. Crijns was verder penningmeester en later vice- voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW), lid van het alge meen bestuur van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) en lid van de Sociaal-Economische Raad. Crijns, van oorsprong wis- en natuurkundige, begon zijn loopbaan in het onderwijs. Daarna was hij een aantal ja ren directeur rechtspositieza ken bij het ministerie van on derwijs en wetenschappen. In 1976 werd hij directeur sociale zaken bij het VNO. In 1982 stapte hij over naar het bank bedrijf. Een reisensemble van zuiver zijden taft (links) en een cocktailjurk Een strak linnen mantelpakje en een strandensemble met nop- van dezelfde stof. foto'S: anp pen. AMSTERDAM - Soberheid en stijl toont couturier Frans Molenaar bij de presentatie van de nieuwe voorjaars- en zomercollectie voor 1992. In zijn overvolle zonnige Am sterdamse salon wordt en thousiast gereageerd op een parade van shorts. Van korte meer of minder wijde broek jes van stof of leer waarop heuplange tops in allerlei va riaties worden gedragen. Bij voorbeeld een wit topje met wijde ronde hals op witte shorts. Het witte topje heeft een iets gebogen onderkant, korte zijsplitjes en korte mouwen. Of shorts met een topje met hele lange achter panden. Rondingen in jurken en pak jes zijn afgezet met afstekend gekleurd breed band. Net als in de jaren zestig, maar Mole naar heeft er een complete restyling van gemaakt. Bij voorbeeld de creaties waarin suède en leer samen in ster vormige brede banen zijn verwerkt. Complete stofpane- len in flatteuze belijningen zijn vaak anders van kleur. Dat geldt ook voor driehoeki ge verwerkingen die eindi gen in uitstekende stofdeel tjes - net vleugeltjes. Een charmant detail dat herin nert aan de ingenieuze Ja panse papiervouwtechniek. De jasjes zijn lang en recht en worden gedragen op een kor te plissérok. Zo'n jasje is voorzien van een lange grove middenrits en opstaande bre- Een spierwitte finnen robe- manteau heeft een klokvpr- mig silhouet en grote mouw koppen. Prachtig, maar wie dit koopt kan er beter meteen aandelen in een stomerij bij aanschaffen. Een smal recht wit jurkje met overpand, voorzien van wilde zwarte vlekkentekening, lijkt daar entegen makkelijker in on derhoud. Intrigerend zijn sobere zwar te jurken waarvan de lange mouwen zijn afgezet met gril lig gekromde windingen van witte koorden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4