Cf Pronk voelt zich beledigd door CDA Carnavalvierders blijven nuchter BINNENLAND Haarlemse jongen vrij na ontvoering i ME-oefening verstoort overdracht losgeld IMH op Curasao draait zonder vergunning Minder vis in Noordzee door daling fosfaten Defensie-ambtenaren Suriname voor stage naar Nederland 2 CcidócSouaatit MAANDAG 2 MAART 1992 Minder voorstanders Simulant twaalf keer militaire dienstplicht naar het ziekenhuis DEN HAAG - Steeds minder Neder landers zijn voor een militaire dienst plicht. Eind vorig jaar was nog maar 32 procent voor de dienstplicht. In 1990 was het percentage voorstanders nog 44 en een jaar eerder 49, aldus een enquête uitgevoerd in opdracht van de Stichting Maatschappij en Krijgsmacht. De steun voor een vrijwilligersleger groeide, van 36 procent in 1989, 43 procent in 1990 tot 55 procent eind vorig jaar. Uit de en quête1 blijkt verder van 65 procent van de bevolking de krijgsmacht nodig vindt. Ruim een kwart van het volk vindt het leger niet of nauwelijks nodig. Tijdens de Golfcrisis vond 80 procent van de ondervraagden nog dat Neder land een leger nodig heeft. NIJMEGEN Een 33-jarige Nijmeegse is er de af gelopen week in geslaagd zich al simulerend twaalf keer naar het ziekenhuis te laten vervoeren. In het weekeinde werd de vrouw in zwembad Meijhorst voor de laatste keer ogenschijnlijk levenloos aan getroffen. De badmeester paste reanimatie toe. Vervolgens werd de ambulance opgetrommeld om haar over te brengen naar het ziekenhuis. Daar aangekomen bleek de vrouw iedereen opnieuw in het ootje te hebben genomen. Volgens een woord voerder van de politie wendde de vrouw elke keer weer iets anders voor. „Ze moet het wel heel goed gespeeld hebben. Ambulance-personeel heeft meestal wel vrij snel door hoe de vlag erbij hangt. Ze is zaterdag zelfs nog aan het infuus geweest". De politie heeft geen proces-verbaal opgemaakt, omdat de vrouw waarschijnlijk psychiatrische hulp nodig heeft. Minderheid wil asielzoekers weren DEN HAAG - Veertig procent van de Nederlanders wil dat er veel minder of helemaal geen asielzoekers tot Nederland wor den toegelaten. Dat asielzoekers in een opvangcentrum strikt bewaakt moeten worden vindt 32 procent. Een meerderheid (56 procent) meent dat uitgeprocedeerde asielzoekers direct het land moeten verlaten, Dat blijkt uit een onderzoek onder ruim duizend Nederlanders, in opdracht van RTL-4 en Het Parool uitgevoerd door het NIPO. Opmerkelijk gegeven uit de enquê te is dat een meerderheid van de ondervraagden niet uitsluit dat economische vluchtelingen een verblijfsvergunning kun nen krijgen. 120 Kilometer te hard op A4 AMSTERDAM Een 37-jarige Amsterdamse snelheidsover treder is zaterdag zijn peperdure Ferrari kwijtgeraakt. De Am sterdamse verkeerspolitie nam de auto in beslag omdat de man met een vaartje van 240 kilometer per uur over de A4 van Den Haag naar Amsterdam scheurde. Daarmee overschreed hij de maximumsnelheid met 120 kilometer per uur. „Hogere huizenprijzen door garantieregeling" HILVERSUM Het voornemen van het ministerie van justitie om huizen kopers vijf procent van de koopsom te laten inhouden tot drie maanden na de oplevering, zal leiden tot een stijging van de prijzen van huizen. De Vereniging Grootbedrijf Bouwnijver heid verwacht dat het plan van Justi tie „kopers zal stimuleren ontevre den te zijn" en dat kopers moedwillig vernielingen in hun huis zullen aan brengen, om vijf procent van de koop som in hun zak te kunnen steken. Het plan van Justitie is bedoeld om huizenkopers een waarborg te bieden tegen verborgen gebreken bij nieuwe woningen. De Vereniging Eigen Huis pleit al ja ren voor zo'n regeling. DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking is beledigd door kritiek op zijn beleid door een CDA-commissie onder leiding van oud-mi nister Van Dijk, thans lid van de Eerste Kamer. In een nota over internationale hulpverlening stelt de CDA- commissie dat Pronks beleid is blijven steken in de jaren ze ventig. Hij zou te veel sturen van bovenaf en het bedrijfs leven te weinig inschakelen voor samenwerking. Voor de NCRV-radip zei Pronk gister middag dat hij zich door deze opmerkingen intellectueel be ledigd voelt. „Het rapport is er gerlijk en beneden de maat'. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd aldus de minister. „Ik ben de eerste geweest die zelf kritiek heeft geleverd op de Neder landse politiek aangaande ont wikkelingshulp en ik heb daarbij duidelijk afstand geno men van de normen en waar den van de jaren zeventig. De kritiek van de CDA-commissie gaat voorbij aan de beleidswij zigingen die inmidels zijn aan gebracht. Ik wil best een dis cussie voeren op grond van fei telijke gegevens, maar deze manier van politiek bedrijven is niet fair". Eerder leverde de PvdA al felle kritiek op het CDA-rapport. De CDA-commissie bepleit meer geld voor hulp aan Midden- en Oost-Europa. Pronk wil alleen hulp aan die landen geven als hij daarvoor meer gêld op zijn begroting krijgt. ,,We zullen zelf meer welvaart moeten af staan ten behoeve van deze landen. Daar moet je niet Afri ka voor laten betalen", aldus Pronk. Hij noemde de situatie in het voormalige Oostblok wel ernstig, maar geen zaak van le ven en dood zoals in vele lan den van Afrika en Azië. Minister Kok en PvdA-fractieleider Wöltgens (rechts) hossen achter prins Jean Louis aan tijdens de opening van het carnaval in het stadhuis van Maastricht. foto: anp DRIEBERGEN - Een nuchte re, vreemd uitgedoste vrouw achter het stuur met daarnaast een eveneens verklede man die wel te diep in het glaasje had gekeken. Dat beeld trof de politie veel aan bij groot scheepse alcoholcontroles tij dens de carnavalsviering. De controles werden gehouden bij Leiden (A4), Nootdorp en Waddinxveen (A12), op het ver keersplein Oudenrijn bij Utrecht, in het Brabantse Wer kendam en het Gelderse Eist Daarbij bleek dat 1 procent van de gecontroleerde be stuurders te veel op had. Woordvoerder K. Hofman van de verkeersdienst van de rijks politie in Driebergen vindt dit resultaat voor het carvavals- weekeinde gunstig. De politie liet in totaal zo'n 3500 auto's stoppen waarvan de bestuurders allen een blaas- test moesten ondergaan. Tij dens de controle in Werken dam werden twee aanrijdingen gemeld waarbij de veroorza kers te diep in het glaasje had den gekeken. Kortom, een gewoon mens door BERT JANSMA De mondigheid van de patiënt is de schrik van de huisarts. Dat begrijp ik zo ongeveer uit interviews en commentaren van de afgelopen week nadat een bericht van de Landelijke Huisartsenvereniging als een bom insloeg: veel huisartsen in de grote steden hebben al op jonge leeftijd het gevoel opgebrand te zijn. Patiënten eisen te veel. Huisartsen worden gesommeerd op te draven als zij denken dat 't niet hoeft en bedreigd met lichamelijk letsel als een bezoekje aan hun praktijk niet meteen beloond wordt met beterschap. Vervelend, maar ik moet zeggen dat ik er niet echt van wakker heb gelegen. Ik denk dat huisartsen te maken hebben met wat mensen in andere beroepsgroepen al tijden ervaren: groeiende werkdruk, een veranderende mentaliteit bij de clientèle. Een aanstaande dokter vertelde me dat hij van collega's vaak de indruk kreeg dat huisartsen te veel lapmiddeltjes moeten leveren voor grotere, sociale kwalen. Dat dokters in de grote steden vaak te veel patiënten moeten bedienen, slechts beperkt tijd hebben voor hun visites, neem ik graag aan. Dat ze daardoor geïrriteerd kunnen raken als zo'n visite niet écht nodig was geweest, ook. Maar je zal maar een ziek kind hebben, je dokter bellen en via de doktersassistente - die dan vaak door de arts als een buffer is ingebouwd - uitgehoord worden hoe hoog de koorts is en of je 't toch nog maar een dagje wil aankijken Ook dat ken ik van nabij. Je wilt dat toch op z'n minst van de autoriteit-in- persoon horen en een wezenlijke ongerustheid valt bovendien nu eenmaal niet met verbale pilletjes te onderdrukken. En wat die gekke tijden betreft: daar zijn toch speciale doktersnacht- en weekenddiensten voorEn dan is er een stuk mondigheid die ik meer dan terecht vind: we kijken niet meer bij voorbaat hoog op tegen meneerde dokter, en de samenleving heeft nu eenmaal voor iedere leek meer medische informatie beschikbaar. Natuurlijk is het jammer dat we minder tijd voor elkaar hebben. Mijn ouders wonen in een plaats waar de gepensioneerde huisarts nog trots kon zeggen dat hij het hele stadje ter wereld had gebracht. Mooi gevoel, lijkt me dat. En waar zijn de tijden dat onze eigen dokter Cats op zijn huisbezoeken rechtstreeks doornaar moeders keuken liep, het deksel van de pan optilde en liet weten dat hij daar óók wel trek in had. Jij werd er niet beter van, maar het had wel iets huiselijks. Afgelopen allemaal. De huisarts van vandaag moet woekeren met z'n tijd, kent stress, heeft lastige klanten en denkt wel eens dat-ie 't allemaal voor niets doet. Kortom, een gewoon mens. ROTTERDAM/HAAR LEM De politie in Rot terdam heeft zaterdag een einde gemaakt aan de ont voering van een 15-jarige jongen uit Haarlem. De jongen werd sinds woens dag vastgehouden in een wo ning in Rotterdam. Vermoed wordt dat de ontvoerders op losgeld uit waren. Bij de bevrij ding van de Haarlemmer zijn 'drie Rotterdammers, 24, 26 en 32 jaar oud, gearresteerd. De actie werd uitgevoerd door een speciaal arrestatieteam. Bij de ontvoerders zijn een vuurwa- pen en handboeien in beslag genomen. Het onderzoek in de zaak is verricht door een regio naal bijstandsteam van vijftien ménsen, dat vanuit Haarlem opereerde. Door aanwijzingen uit het criminele milieu wist de politie dat het slachtoffer zich in Rotterdam bevond. 4.U.F. JT P Nieuws Bezoekers van de SGP-jaarvergadering krijgen bij de ingang van de Utrechtse Jaarbeurs een nieuws brief. Het nieuws zat niet alleen in de brief. Zaterdag werden voor het eerst vrouwen tot de vergadering toegelaten, na dreiging met een kort geding door een vrouwelijk SGP-lid. foto: anp EINDHOVEN De overdracht van het losgeld, nabij Eindhoven, in de ontvoeringszaak van het Belgische jongetje Anthony de Clercq (11), is vorige week moge lijk mislukt omdat de mobiele eenheid op dat moment een oefening hield in die buurt. Hoofdinspecteur A. van der Toorn van de politie in Eindhoven verklaarde gisteren dat de Eindhovense korpsleiding er donder dag niet van op de hoogte was dat die avond in de buurt van Eindhoven losgeld zou worden overhandigd. Dat bleek pas naar aanleiding van verklaringen die vader De Clercq, een steenrijke Belgische textielhandelaar, vrijdag aflegde. Tijdens de oefening reden de ME-busjes niet alleen op de grote wegen, maar ook op buitenweggetjes en bospaden. Dat zou de ontvoerders afge schrikt kunnen hebben. WILLEMSTAD Het op 26 februari officieel geopende postaal overslagcentrum International Mail Handling NV (IMH) op Cu rasao draait volgens de Kamer van Koophandel in Willemstad zonder vestigingsvergunning. IMH is een joint-venture van de Antilliaanse overheid en de Nederlandse PTT Post BV. De Ka mer constateert dat steeds meer bedrijven op Curasao hun deu ren openen zonder dat zij over de vereiste papieren beschikken. Waar de overheid juist een voorbeeldfunctie heeft, gaat zij vol gens de Kamer zelf de fout in om als aandeelhoudster in het nieuwe bedrijf zonder vestigingsvergunning aan het werk te gaan. De Kamer valt verder over de verdeling van de aandelen (40 procent Antilliaanse overheid, 60 procent PTT Post BV). Zij zegt geen bezwaar tegen privatisering te hebben maar dan moet het wel zo zijn dat iedereen die „belangstelling heeft deel te ne men in bedrijven van de overheid daarvoor ook de kans krijgt". De Antilliaanse regering liet als reactie hierop in een zaterdag verspreid persbericht weten dat IMH geen onderdeel uitmaakt van de privatisering van de Antilliaanse Postdienst. CASPER EN HOBBES O* STAPT ÉRIN,ZÊT 711 OP DE 0UI57É STAMP, ÉN HU VÉEAKJPÉKDdÉ IN IA/AT dl maak mr woePÉN DOOR BILLWATERSON ON&eumIJK WAT IK 7P6ÊKI- WOOEDKS ail6maal kakj MET KAETÖN HILVERSUM - Het, Rijks In stituut voor Visserij Onder zoek (RIVO) voorspelt een for se daling van het aantal bo- demvissen en schelpdieren in de Noordzee. Oorzaak is dat er minder fosfaten in de Noord zee terechtkomen door milieu maatregelen zoals invoering van fosfaatvrije wasmiddelen en het opvangen van fosfaten in rioolzuiveringsinstallaties. Dr. D. Boddeke van het RIVO zei gisteren voor de IKON ra dio dat de Nederlandse vissers door deze ontwikkeling reke ning moeten houden met lage re visvangsten. Die kunnen met de helft afnemen en terug vallen op het niveau van de ja ren vijftig toen er een op brengst was van zo'n 400.000 ton Noordzeevis per jaar. Fosfaat is een meststof voor plankton dat als voedsel dient voor vissen en schelpdieren. Via de Rijn kwam in het top jaar 1981 één kilo opgelost fos faat per seconde in de Noord zee terecht. Volgens het RIVO is die hoeveelheid in 1991 te ruggelopen tot 0,13 kilo per se conde. In de Waddenzee is de vermindering het grootst, na melijk 90 procent. Vooral kabeljauw, tong, schol en wijting verminderen door een geringer aantal jongen en afnemende groeisnelheid. Zo dateert de laatste sterke jaar klasse kabeljauw uit 1985. Ook de mosselstand in de kustwa teren gaat achteruit, aldus Boddeke. Het RIVO zegt in zijn binnenkort te verschijnen jaarverslag dat er opnieuw drastische visvangstbeperken- de maatregelen nodig zijn om te voorkomen dat de Noordzee wordt leeggevist. Boddeke denkt daarbij aan minder schepen, of hetzelfde aantal met een geringer motorvermo gen of vermindering van het aantal visdagen. De Stichting Natuur en Milieu is blij met de terugloop van fosfaat in de Noordzee. Dat de visvangst minder wordt, komt echter niet alleen door de ver mindering van deze meststof maar is ook te wijten aan de enorme overbevissing, aldus woordvoerster M. Brunting. Natuur en Milieu is erop tegen de Noordzee kunstmatig te gaan bemesten om zo de vis stand voor vissers op peil te houden. Je schept dan een kunstmatig vervuilde toe stand, een soort bio-industrie, terwijl de Noordzee in de eer ste plaats een natuurgebied is waar ook gevist kan worden, aldus Natuur en Milieu. DEN HAAG/PARAMARI BO Nog dit jaar zullen vijf tot tien medewerkers van het Surinaamse mi nisterie van defensie sta ge komen lopen op het Nederlandse ministerie van defensie. Nederland betaalt de kosten. De afspraak is afgelopen week in Paramaribo gemaakt tijdens het werkoverleg van een Ne derlandse militaire missie en Surinaamse defensiespecialis ten. Minister Ter Beek (defensie) was in januari op Bonaire al met Suriname overeengeko men dat Nederland technische bijstand zou verlenen bij de democratiseringspogingen van de nieuw aangetreden Su rinaamse regering. Onderdeel daarvan is de reorganisatie van het Surinaamse ministerie van defensie en verkleining van het leger. De Nederlandse missie heeft behalve met de Surinaamse minister van defensie Gilds ook gesproken met president Venetiaan en leden van de de fensiecommissie van de Natio nale Assemblee. Gilds zei za terdag in Paramaribo tevreden te zijn over het resultaat. De Nederlandse missie heeft adviezen gegeven over onder andere het personeelsbeleid en de opstelling van de begro ting. Suriname zal bij minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking voorstellen indie nen voor een 'sociaal educatief fonds' voor militairen die uit het leger stappen. Verder zijn in Paramaribo ge sprekken gevoerd over het plaatsen van een militaire atta ché aan de Nederlandse am bassade in Paramaribo. De Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) vindt dat de regering te traag is met het doorvoeren van een structu reel aanpassingsprogramma van de economie. De organisa tie acht het noodzakelijk dat de knoop nu wordt doorge hakt, omdat het anders nog langer duurt voor er financiële steun vanuit Nederland komt. Een aanpassingsprogramma zonder devaluatie van de Suri naamse gulden is volgens de VSB niet mogelijk. Volgens de vereniging is het onverant woord bepaalde bedrijven naar de parallelmarkt te verwijzen, zoals sinds kort gebeurt, voor de aankoop van buitenlandse valuta die nodig zijn voor im port van grondstoffen. Als het aan de VSB ligt moet de paral lelmarkt dan ook zo snel moge lijk worden gelegaliseerd. Baby-olifantje Een baby van minstens negentig kilo vormt sinds gisteren de nieuwe aanwinst van het Noorder Dieren park in Emmen Daar kwam rond halftien 's avonds het olifantje Mingalar Oo ter wereld. De geboorte ven liep voor zowel moeder (Htoo Kinaye) als kind zonder noemenswaardige problemen Het jonge olifantje is 83,5 centimeter hoog en is voor negentig procent zeker van het vrouwelijke geslacht „Dat is op dit mo ment nog wat moeilijk te zien", vertelt directrice Aleid Rensen De naam van de 'baby' is ontleend aan het Burmaans - de Emmer olifanten komen oorspronkelijk uit Burma - en staat voor 'Op goed geluk, de eerste'. foto: anp

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3