Piet Derksen voor zijn vele volgelingen moderne Franeiscus Kritische organisaties herdenken Golfoorlog li G&idaeGouqq/ni GEESTELIJK LEVEN OPINIE Eerste nuntius voor Kroatië Tienduizenden moslims in Jakarta de straat op Druk afscheid J. Kwaaitaal Ringweggebed voor Amsterdam: biddend achter het autostuur Nieuwe katechismus komt met gebod tegen belastingontduiking Drewermann wil pas praten na opheffing preekverbod COMMENTAAR Saddam Husayn 5" Ceiclöc Souxont MAANDAG 2 MAART 1992 VATICAANSTAD - Paus Jo- hannes Paulus II heeft de Itali aanse aartsbisschop Giulio Ei- !naudi benoemd als nuntius in Kroatië. Einaudi wordt de eer ste pauselijke vertegenwoordi ger in de voormalige Joegosla vische republiek, waar rooms- katholieken de meerderheid >ïormen. Het Vaticaan erkende Kroatië en Slovenië op 13 janu ari, enkele dagen voordat de Europese Gemeenschap tot er kenning overging. Op 8 febru ari werden diplomatieke be trekkingen met de twee repu blieken aangeknoopt. Het is moeilijker gevoelens die men heeft te verbergen, dan die men niet heeft te huichelen La Rochefoucauld JAKARTA Tienduizenden moslims zijn zon dag in Jakarta bijeengekomen voor de grootste religieuze manifestatie sinds vele jaren in het overwegend islamitische Indonesië. Toch was het aantal deelnemers aanmerkelijk kleiner dan de organisatoren hadden gehoopt. Naar schatting 150.000 mensen waren naar de hoofdstad gereisd voor de 68ste verjaardag van de Nahdlatul Ulama (NU), de grootste moslim organisatie in Indonesië. De organisatoren had den gerekend op twee miljoen deelnemers. Des alniettemin was het de grootste manifestatie sinds Suharto in 1965 aan de macht kwam. De regering had toestemming gegeven voor de manifestatie op voorwaarde dat de moslims zich niet zouden inlaten met politiek. Indonesië, met ongeveer 180 miljoen inwoners, is het land met de meeste moslims, maar Suharto heeft elke poging om een islamitische staat van de grond te krijgen tot nu toe kunnen blokkeren. Het afgelopen jaar heeft hij, volgens waarne mers in een poging om de macht van de militai ren in evenwicht te houden, echter steeds meer toegegeven aan de verlangens van moslims. Op de achtergrond spelen de algemene verkiezin gen van juni aanstaande en de presidentsver kiezingen van volgend jaar mee. Waarnemers wijzen erop dat de NU, die met 40 miljoen leden groter is dan enige politieke par tij, onvermijdelijk grote invloed heeft op de po litiek vanlndonesië. De sprekers in Jakarta me den echter elk controversieel onderwerp. „Wij zijn vastberaden te blijven bijdragen aan de ontwikkeling van ons land", aldus een van hen. Demonstratie voor kritische pastoor WENEN Ongeveer 2.000 Oostenrijkse rooms-katholie- ken hebben dit weekeinde ge demonstreerd voor pastoor Fi scher van Paudorf, die het ge vaar loopt ontslagen te worden omdat hij kritische opmerkin gen over zijn bisschop Krenn heeft gemaakt. Fischer heeft de bisschop van Sankt Pölten verweten geld van het bisdom te misbruiken voor de renova tie van zijn ambtswoning en een dure tweede woning in We nen. Ook vindt de pastoor de behoudende Krenn te weinig bereid tot gesprek met de gelo vigen. EINDHOVEN - Ruim 2.000 rooms-katholieken hebben zaterdag in Eind hoven samen met oprich ter Piet Derksen het tien jarig bestaan van de stich ting Getuigenis van Gods Liefde gevierd. Zij applau- diseerden lang en veelvul dig voor de 79-jarige man die zijn kapitale vermo gen beschikbaar stelde voor 'goede werken'. Sinds 1982 heeft Getuigenis van Gods Liefde ruim 200 mil joen gulden uitgegeven aan evangelisatie en hulp aan de allerarmsten in de Derde We reld. De stichting kreeg tien jaar geleden de beschikking over de 600 miljoen gulden die de verkoop van Derksens 'Cen ter Pares' opleverde. ,,In de dertiende eeuw kreeg Franeiscus van Assisi van God .te horen: bouw mijn kerk. Tien jaar geleden hoorde Piet Derk sen dezelfde stem en dezelfde opdracht", zei de Amerikaanse Moeder Angelica, die voor haar religieuze satellietzender van Derksen inmiddels 35 miljoen gulden steun heeft ontvangen. Deze 'Amerikaanse TV non' „kreeg in haar eentje voor el kaar wat alle bisschoppen van de Verenigde Staten gezamen lijk niet konden bereiken", zo prees media-directeur Ed Arons Moeder Angelica aan. Eind van dit jaar zal haar zen der, die 24 uur per dag pro-, gramma's uitzendt, de hele we reld kunnen bereiken. Dit laatste is ook altijd de grote droom van Derksen geweest, weet Moeder Angelica. Dank zij zijn stichting wordt binnen kort een profetie uit de bijbel vervuld die zegt dat „de bijbel se boodschap aan elke natie, elke stam en in elke taal ver spreid zal worden". Applaus uit de zaal. Toen de bejaarde religieuze Derksen voor het eerst ont moette kon zij Jezus in zijn ogen zien. „U bent een vriend van Jezus", zei ze toen. „Piet Derksen is een voorbeeld..." (applaus) van een leven met Jezus" (nog luider applaus). Ook andere sprekers roemden de ex-multi-miljonair, „die zo veel goede werken heeft moge lijk gemaakt". Moeder Angelica riep de aan wezigen op enthousiast te ge tuigen van hun geloof: „Eigen lijk zou iedere christen een keer per dag iemand het goede nieuws moeten vertellen." Ze nodigde hen uit haar met luide stem na te zeggen: „Zend mij Heer", maar dat leverde slechts gemompel op in het Eindhovense beursgebouw. „We zijn ons enthousiasme voor God kwijtgeraakt", zei Moeder Angelica. Als dat zo blijft, zal de christelijke wereld niet overleven, voorspelde ze. Daarentegen zal er „een gees telijke revolutie losbarsten als we Jezus prediken met en thousiasme, liefde, medelijden en vreugde". Op een dergelijke omwente ling hoopt ook stilletjes kardi naal A.J. Simonis, die niet aan wezig kon zijn, maar Derksen en zijn stichting per brief be dankte „voor het vele goede dat tot stand kwam". De kardi naal hoopt dat via dit werk „eindelijk de ware vernieu wing mag komen, waar de kerk van ons land al zo lang op wacht". Er werd veel gebeden, gemusi- Zang tijdens de viering van het tienjarig bestaan van de Stichting Getuigenis van Gods Liefde in Eindho ven. Oprichter Piet Derksen (rechts), zijn echtgenote Trude en Moeder Angelica vormden het middel punt. FOTO: ANP ceerd en gezongen, waarbij vele handen lofprijzend de lucht in gingen. „Wij hebben een blij geloof... en dat vieren", stond er groot boven het podi um. De sfeer deed denken aan een gemiddelde EO-familie- dag, met dit verschil dat om 12 uur het angelus gebeden werd en er aan het slot een eucharis tieviering was. Achterin de zaal presenteer den zich de vele organisaties die deel uitmaken van Derk sens nieuwe imperium: het fa milieblad Manna Plus, het vor mingswerk Emmanuel, de SOS gebedslijn, de rk journa listenschool Robert Schuman, de rk filmmaatschappij Logo Media en uiteraard het wereld wijde mediaproject Lumen 2000. „Bent u een vriend of een vij and", vraagt Maria Bellon van Lumen 2000. Na een ontwij kend antwoord klaagt zij ero ver dat de Nederlandse omroe pen geen ruimte bieden voor de getuigende programma's van Lumen, zelfs de KRO niet. De vele charismatische katho lieken die volgens haar de EO aan de A-status hebben gehol pen, moeten nu druk uitoefe nen op deze omroep om daar eindelijk verandering in te brengen. DEN HAAG - Vele hon derden namen gisteren in Pulchri Studio de gele genheid te baat om af scheid te nemen van de Haagse deken J. Kwaai taal die benoemd is tot pastoor van de parochies H. Liduina en O.L. Vrouw van Goede Raad in de Haagse Bezuidenhout. £)e scheidende deken had bij wijze van afscheidsgeschenk èen bijdrage gevraagd voor .pen reis naar Santiago de Comnpostela. Dit bedrag werd fuimschoots gehaald. Jfoorafgaande aan de druk be-, "«pchte receptie werd in een "fcoed gevulde kerk aan de parkstraat een mis gecele breerd waarin bisschop R. Bar 5le hoofdcelebrant was en de- Pen Kwaaitaal en pastoor Hofstede van de Parkstraat- kerk assisteerden. Het jeugd- gn het herenkoor van de Ag- «esparochie zongen Neder landse gezangen. Bisschop Bar toonde zich aangenaam ftrrast dat hij bij het afscheid en de deken was gevraagd, ^en eer die hem normaal ge sproken alleen te beurt valt bij installatie van een nieuwe pieken. Hij prees de opge ruimdheid en beminnelijkheid Aan Kwaaitaal. Ook vele plaat selijke autoriteiten onder wie burgemeester Havermans ^oonden de dienst bij. r BEROEPINGEN ftED.HERV.KERK geroepen door de provinciale kerkver gadering Noord-Holland tot predikant -foor buitengewone werkzaamheden Scriba van de provinciale vergadering Woord- Holland) J Bruin te Den Helder; Aangenomen naar Elst(Gld.) H.J.E van Es te Blitterswijck-Venray; GEREF.KERKEN Beroepen te Smilde J Knol te Sneek; te Rotterdam-Lombardijen drs. A F. de Oude, kandidaat te Waddinxveen, te Oost-Souburg drs. L A. Woltering te Tilburg die dit beroep heeft aangenomen; te 's-Gravenzande J.C. Buurmeester te kilst die die beroep heeft aangenomen; Beroepbaar drs. A F de Oude, kandi daat te .Waddinxveen; AMSTERDAM - Als de nieuwe internationale orde niet meer betekent dan dat de Verenigde Sta ten de politieman in de wereld spelen, is dat slechts voortzetting van de Koude Oorlog in ver momming. Een echte internationale orde moet een orde zijn waarbij het Zuiden zich betrokken voelt en waarin statenloze volkeren en oppositiebewegingen zich thuis voelen. Dat constateerde minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking afgelopen weekiende in Amsterdam bij een herdenkingsbijeenkomst voor de dode en levende slachtoffers van de Golfoorlog, waaraan precies een jaar gele den een einde kwam. De bij eenkomst, waarvoor ongeveer 100 mensen naar de Mozes en Aaronkerk waren gekomen, was georganiseerd door de Raad van Kerken, Pax Christi Nederland, het Interkerkelijk Vredesberaad en het Amster damse Mozeshuis. Aan de bij eenkomst werkten ook jodèn en moslims mee. Pronk, tijdens de Golfoorlog waarnemend minister van de fensie, onderstreepte dat ten gevolge van de Golfoorlog de „euforie van de perestrojka" heeft plaatsgemaakt voor on zekerheid en conflicten. De conflicten tussen Noord en Zuid, bijvoorbeeld op het ge bied van het milieu en het in ternationaal recht, worden scherper gevoeld. En binnen landse conflicten, die de Kou de Oorlog versluierde, zijn in diverse landen manifest ge worden De internationale rechtsorde moet volgens Pronk in de eer ste plaats zijn gericht op het voorkomen van conflicten. Dat is mogelijk doordat er ruimte komt voor nieuwe politieke mechanismen als verplichte arbitrage, sancties en grondi ger inspectie. Verder moet de verspreiding van kernwapens worden tegengegaan en moet veel meer aandacht worden be steed aan de conversie, de om schakeling van de defensie-in dustrie op produktie van civie le goederen. De voorzitter van de Raad van Kerken, prof.dr. D.C. Mulder, haalde een uitspraak aan van de Zwitserse theoloog Hans Küng: er is geen vrede tussen de volkeren zonder vrede tus sen de religies en er is geen vrede tussen de religies zonder dialoog. Het is de Iraakse dic tator Saddam Husayn niet ge lukt van de Golfoorlog een oor log van de moslims tegen de ongelovige rest van de wereld te maken, maar het gevaar van een godsdienstoorlog blijft aanwezig. De dialoog tussen de godsdiensten moet daarom met kracht worden voortgezet. Mulder wees op enkele gunsti ge ontwikkelingen na de Golf oorlog in Nederland, zoals de contacten tussen joden en moslims en het protest van mensen van allerlei godsdien sten tegen de aanslag op de Turkse moskee in Amersfoort. Orthodox De leider van de ultra-orthodoxe joden, de 95- jarige rabbi Eliezer Menahem Schach, sprak gisteren in Jeruzalem zijn volgelingen toe. De ultra orthodoxen liggen overhoop met andere orthodoxe joden, verenigd in de chassidische Lubavitcher sekte. Schach riep op tot een boycot van kranten en televisie waar sommige andere orthoxen zich niet aan storen. FOTO: EPA VATICAANSTAD - Gij zult de belastingen niet ontduiken. Gij zult geen weddenschappen afslui ten. Gij zult niet profite ren van slavernij of goed kope arbeid uit de Derde- Wereldlanden. Gij zult geen steekpenningen aan nemen. De paus staat op het punt zijn goedkeuring te geven aan een nieuwe reeks godsdienstige geboden voor moderne zon daars. Gokken en belasting ontduiking staan op de officië le lijst van dwalingen zoals die geïntroduceerd worden in de herziene versie van de Wereld- katechismus. De kathechis- mus is al goedgekeurd door medewerkers van de Curie en moet nu alleen nog worden on dertekend door de paus. Veel nieuwe regels zijn opge steld om de bestaande gebo den te moderniseren door hun betekenis in de huidige sa menleving te verduidelijken. De Romeinse katechismus, die in feite in vierhonderd jaar niet is veranderd, zal waar schijnlijk de nodige reacties oproepen door verboden op huidige financiële gewoonten en praktijken, in het bijzonder dat van de belastingontdui king. De nieuwe katechismus neemt een traditioneel standpunt in wat betreft de seksuele moraal. Echtscheiding, vrije liefde, ho moseksualiteit en zelfbevredi ging worden nog steeds be schouwd als zware morele mis stappen. In het ontwerp van de nieuwe katechismus besteedt de kerk ook aandacht aan de ecologie en gebiedt dat 'gij gepast res pect zult hebben voor de inte griteit van de schepping'. Con trove rsiëler is de herinvoe ring van de katholieke leer van de boetedoening, volgens wel ke de zielen van zondaars die na hun dood niet tot de hel zijn veroordeeld, gestraft worden voor hun misdaden alvorens ze tot de hemel worden toegela ten. Zes iaar geleden werd een in ternationaal comité van elf theologen opgericht om de nieuwe katechismus op te stel len. Toen één van de eerste ontwerpen naar bisschoppen over de gehele wereld werd ge stuurd voor commentaar, werd er geprotesteerd omdat het te dwingend was. Het huidige ontwerp is nog steeds streng waar het seksue le aangelegenheden betreft. Seks voor het huwelijk wordt veroordeeld als een zware zon de. Homoseksualiteit wordt omschreven als 'ontaardend' wanneer deze wordt geuit in homoseksuele daden. Echt scheiding wordt veroordeeld als 'bedreigend voor de verlos sing'. Zelfbevrediging wordt genoemd onder de kop 'Afwij kingen, abnormaliteiten en perversiteiten'. Het wordt een 'ernstige morele stoornis' ge noemd, hoewel de zonde jon geren minder zwaar wordt aan gerekend dan volwassenen, (c) The Sunday Times, Londen AMSTERDAM - Onge veer 150 evangelische christenen zijn in de vroe ge zondagochtend al bid dend per auto om Amster dam gereden. Tijdens dit zogenaamde ring weggebed, een initiatief van de plaatselijke Christengemeen te, werd gebeden voor de hoofdstad en de rest van Ne derland. Tijdens hun symboli sche omsingeling van Amster dam riepen de deelnemers de „verloederende stad" op haar vertrouwen in God te stellen en niet langer „in zichzelf, in sociale en medische voorzie ningen, in geld en in onafhan kelijkheid", aldus de instruc tie die zij vooraf kregen uitge reikt. Gebouwen die vanaf de 35 kilo meter lange rondweg te zien zijn, werden aangegrepen om gerichte voorbede te doen. Een cassettebandje instrueerde de bidders van kilometer tot kilo meter. Met een gangetje van 70, 80 kilometer werd tussen half acht en negen uur de rus tige ringweg anderhalve keer rond gereden. Zo werd ter hoogte van enkele grote hotels gebeden voor gast vrijheid voor de vreemdelin gen. Terwijl de VU passeerde werd het christelijk onderwijs gememoreerd, bij twee zieken huizen en het GAK-gebouw werd barmhartigheid afge smeekt. Met het zicht op de ha ven werd gevraagd om werk gelegenheid en arbeidsvreug de. In de Coentunnel werd gebe den voor automobilisten in de file en voor het milieu. Bij het World Trade Center werd ge vraagd om meer toegewijde christenen op topfuncties in het bedrijfsleven. Terwijl het gebouw van de Telegraaf zicht baar werd, baden de automobi listen voor verkondiging van de waarheid met een hoofdlet ter. Er werd ook gedankt, bijvoor beeld voor de vroege voorjaars zon die de ringweg fraai be scheen. Het vroege tijdstip was gekozen om de deelnemers, voor het njerendeel afkomstig uit de Randstad, de gelegen heid te geven om 's ochtends ook nog naar hun eigen kerk dienst te gaan. Op een later tijdstip zou het bovendien te druk zijn op de ringweg. PADERBORN - De omstre den Duitse theoloog en psy choanalyticus Eugen Drewer mann gaat alleen het gesprek met bisschop Joachim Degen- hardt aan als deze eerst het leer- en preekverbod opheft. Dit schrijft hij in een reactie op Degenhardts uitnodiging om nog eens zijn standpunten te komen verduidelijken. „Elke terugkeer tot verstandige ge sprekken" veronderstelt vol gens Drewermann bovendien „beëindiging van de jarenlan ge uitsluiting en steeds weer geuite beschuldigingen van ketterij." Eerdere gesprekken brachten de twee niet nader tot elkaar. Bisschop Degenhardt besloot eerder deze week „na rijp be raad en na afweging van alle omstandigheden Drewermann nog eens de gelegenheid te bieden om zijn theologische standpunten te verduidelijken en eventueel te corrigeren". De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft tijdens haar zitting vrijdagavond Irak gewaarschuwd voor zware ge volgen wanneer het zich niet conformeert aan de bepalingen van resolutie 687. Deze resolutie omschreef de voorwaarden voor een definitief staakt-het-vuren in de Golfoorlog: Irak moest onverwijld alle ballistische, nucleaire, chemische en biologische massavernietigingswapens opruimen. Irak was bovendien verplicht alle noodzakelijke gegevens te leveren en directe controle op het terrein toe te staan. IRAK kon uiteindelijk niet meer loochenen dat het deze wa pens voor massavernietiging bezat of bezig was eraan te wer ken. Maar Saddam Husayn heeft zich hardnekkig verzet te gen de integrale uitvoering van de Veiligheidsraad-resolu ties. Saddam Husayn voerde een politieke en administratie ve guerrilla tegen de VN, een taaie strijd waarin hij naast ne derlagen ook successen heeft geboekt. Want in rapporten aan de VN-Veiligheidsraad wordt eraan getwijfeld of Saddam Hu sayn wel alle informatie vrijgegeven heeft. Saddam zou er bo vendien in geslaagd zijn produktie-eenheden voor de aan maak van kernwapens te verbergen. Terwijl hij de VN-controleurs bij de neus leidt, zou hij ijverig voortwerken aan zijn kernwapen. De weinig coöperatieve houding van Saddam Husayn zou volgens de VN-Veilig heidsraad dus zware gevolgen kunnen hebben. Welke? In de vn-wandelgangen verwijst men naar de 'militaire op tie'. De Britse minister van buitenlandse zaken, Douglas Hurd, herhaalde dat gisteren, hoewel hij daaraan onmiddel lijk toevoegde dat wij daar nog lang niet aan toe zijn. De Brit se minister zal wel geweten hebben waarom hij zijn dreigen de taal onmiddellijk afzwakte. Amerika en zijn president zijn niet in de stemming om Saddam Husayn opnieuw een opla waai te verkopen. PRESIDENT Bush heeft de handen vol om te proberen her kozen te worden in november. De Amerikanen, die vorig jaar hun president 95 procent van de waarderingspunten gaven, geven hem nu een ruime onvoldoende. De Amerikanen zijn namelijk in de eerste plaats bezorgd over de afbetaling van hun huizen en hun auto's, het behoud van hun werk en hun levensstandaard. Hun hoofd staat niet naar nieuwe avontu ren in de Golf. En dat van de president evenmin. Saddam Hu sayn weet dat natuurlijk ook. Hij weet perfect goed dat hij zich ongestraft een uitdagende houding kan aanmeten en kan proberen het obstakel van de internationale boycot een beetje opzij te schuiven. De vernietiging van de massavernie tigingswapens koppelt hij aan de opheffing van de VN-sanc- ties tegen zijn land. Is dat front doorbroken, dan ligt de weg voor hem weer open. In Washington geeft men toe dat men de Iraakse dictator lie- ver kwijt dan rijk is en dat de problemen met Irak slechts zul len ophouden te bestaan na de fysieke verdwijning van Sad dam Husayn. Maar dat kan slechts werkelijkheid worden wanneer de Amerikanen en hun Golfoorlog-bondgenoten be reid zijn Irak binnen te vallen en voor een langere periode te i bezetten. Het is duidelijk dat men in Washington niets voelt voor dergelijke avonturen. Het liefst zou men natuurlijk hebben dat een of anderel Iraakse generaal zijn pistool leegschoot op Saddam Husayn. Maar geen enkele Iraakse generaal krijgt ooit de kans om dat te doen en diegenen die het ooit hebben geprobeerd, zijn spoorloos verdwenen. De VN-Veiligheidsraad, Amerika en zijn Golf-bondgenoten zijn daardoor nog lang niet klaar met Saddam Husayn, iets wat ze eigenlijk al wisten toen duidelijk werd dat Bush zijn oproep aan het Iraakse volk om zich te ontdoen van Saddam Husayn eigenlijk niet zo letterlijk be- i doeld had. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en i nabezorgd. Kantoor Telefoon Telefax Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34, Leiden 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L. van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-redacteur), F Buurman, K van Herpen, K. van Kesteren, R Kleijn, drs. R. Koldenhof, M. Kroft, T Pieters en M Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190 815) A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs C. van Haersma Buma, A van Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G Ansems (coördinator). B Jansma, H Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S Pieterse Redactie- (tel. 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K Swiers, M. van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis). A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heermg (Rome), B van Huët (Parijs). M de Koninck (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- e publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster drs. M de Cocq n 08.30 tot 17.00 uur. n 18 00 tot 19 00 uur. opz, Nabezorglng Telefoon 071 -122 248 op ma t/m v 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2