Sarajevo na referendum afgesloten Griekse supermarkt beëindigt boycot Bedrijven bezet in oostelijk Duitsland Watertanden INFORMATIE ZONDER SENSATIE QeidóaQowiarit fieidoe Sou/tont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25277. Losse nummers 1,50. Doden op Gazastrook JERUZALEM - Israëlische soldaten heb- g ben gisteren op de bezette Gazastrook een 16-jarige Palestijnse jongen doodgeschoten die deelnam aan een demonstratie in ver- Ito band met het doodschieten van twee Pales- I tijnen een dag eerder. Volgens het Israëli- fe sche leger en Arabische berichten hebben gemaskerde Palestijnse activisten gisteren in afzonderlijke incidenten op de Gaza strook twee Palestijnen vermoord die wer den verdacht van collaboratie met Israël. Twintig Palestijnen liepen volgens Pale stijnse bronnen schotwonden op bij de bot singen met soldaten en moesten worden be handeld in een ziekenhuis. Het leger heeft een uitgaansverbod ingesteld in het vluchte lingenkamp Rafah, waar het geweld zich voordeed. Volgens het leger was het ingrij pen bedoeld om een einde te maken aan „rellen op grote schaal in Rafah". Chinees varken De Universiteit van North Carolina is na jarenlange pogingen eindelijk in het bezit gekomen van 33 Chinese varkens. De onderzoekers van deze Amerikaanse instelling willen bij wijze van experiment deze opvallende dieren kruisen met andere typen varkens. Of de nazaten van Meishan, één van de 33, en haar soortgenoten straks strakker in hun vel komen te zitten, is nu nog de vraag. FOTO AP Sponsor-eigenaar: „Gespuis moet weg bij S W/Dordrecht" DORDRECHT - Cees den Braven, sponsor-eigenaar van de voet- balfusieclub SVV/Dordrecht, heeft zich in felle bewoordingen uit gelaten over zijn spelers. In dagblad de Gelderlander liet Den Bra ven vanochtend weten, dat „het gespuis weg moet bij Dordrecht". Vooral de gekleurde spelers van SW/Dordrecht, dat dit seizoen al maar geteisterd wordt door interne problemen, krijgen er van langs. „Bijna allemaal bajesklanten, drugsgebruikers. Zo gauw wij vijf punten meer hebben en veilig zijn, gooi ik het hele gespuis eruit", aldus Den Braven. Kleurling Romano Sion reageerde met: „Als Den Braven zulke dingen inderdaad heeft gezegd, dan is hij niet goed bij zijn hoofd. Afgelopen vrijdag heeft hij tijdens een be spreking gezegd: 'Jullie zijn vóór of tégen me'. Zoiets is natuurlijk niet bevorderlijk voor de sfeer". Hagenaar Peter Barendse mocht afgelopen donderdag in het tv-programma Match Barend Van Dorp zijn zegje doen over de club, maar dat heeft hij geweten. De dag erna vertelde Den Braven, dat de vertoning van Barendse „schandalig" was. En Barendse zegt: „Ik wil hier niet verder op in gaan. Het hele gedoe zit me in elk geval niet lekker". 'Uitlevering aan Spanje toelaatbaar' ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft vandaag bepaald dat de uitlevering van een 24-jari- ge Rotterdammer aan Spanje toelaatbaar is. Justitie in Spanje verdenkt de man ervan op 31 juli 1986 in een appartement in Reus twee in Spanje wonende Nederlanders te hebben vermoord. De uitspraak leidde tot emotionele taferelen in de rechtbank. De verdachte smeet uit woede een microfoonstandaard hard tegen de grond en vrienden en familieleden schreeuwden vanaf de publieke tribune de recht bank toe. Fungerend rechtbankpresident mr. H. Harmsen schorste daarop de zitting voor korte tijd. Na de schorsing deed de rechtbank nog een vergeef se poging het vonnis toe te lichten. Mr. Harmsen meldde vervolgens zonder motivering dat de recht; bank het verweer van de raadsman heeft verwor pen. „U hebt 14 dagen de tijd om in cassatie te gaart bij de Hoge Raad, u kunt nu gaan". I SARAJEVO - In Bosnië- Hercegovina dreigt na het referendum van afgelo pen weekeinde, waarbij een meerderheid voor de onafhankelijkheid lijkt te hebben gekozen, een ex plosie van etnisch geweld te ontstaan. In de hoofdstad Sarajevo heb ben de drie belangrijkste be volkingsgroepen moslims, Serviërs en Kroaten na een reeks botsingen waarbij doden vielen hun woonwijken met wegversperringen afgegren deld. De politie verklaarde dat alle aan- en afvoerwegen naar de stad van 600.000 mensen waren versperd door barrica den van groepen activisten. Gevreesd wordt dat een nieu we ronde in de burgeroorlog in de spanningsvolle republiek nauwelijks nog te vermijden is. Via de radio werd vanoch tend een oproep gedaan aan alle burgers om voor hun eigen veiligheid niet naar hun werk te gaan en de hele dag thuis te blijven. Scholen, winkels en bedrijven werd verzocht geslo ten te blijven. In een nieuwbouwwijk in het westen van Sarajevo, waar in augustus 1914 de Eerste We reldoorlog een aanvang nam met de moord op de Oosten rijkse aartshertog Franz Ferdi nand, werden doorlopend schoten gehoord. De regering kwam in spoedzit ting bijeen om zich te beraden over maatregelen die een nieu we burgeroorlog kunnen af wenden. Serviërs zouden on der meer drie moslims hebben doodgeschoten uit wraak voor de moord op twee Serviërs bij. een orthodoxe huwelijksplech tigheid in het moslimgebied van Sarajevo. Ook op andere plaatsen vielen bij gewelddadi ge botsingen doden. Militante Serviërs grendelden met bus sen en vrachtwagens onder meer de omgeving rond het parlementsgebouw in Saraje vo af. Zij zeiden met de actie te willen protesteren tegen het referendum en zich teweer te zullen stellen tegen het door hen verwachte geweld van de kant van moslims, die de helft van de bevolking in de repu bliek vormen. De geweldda digheden zouden zich intus sen hebben verspreid naar an dere steden en regio's. In Bos- nië-Hercegovina zijn de afge lopen dagen naar schatting honderdduizend militairen van het federale leger gecon centreerd. Australiërs maken schoon SYDNEY - Vierhonderdduizend Australiërs hebben gisteren hun steentje bijgedragen aan een schoner leefmilieu door mee te doen aan de nationale schoonmaakdag. De schoonmaakacties speelden zich af op 5000 plaatsen in het hele land. De schoon maakdag leverde volgens de organisatoren meer vuil en afval op dan verleden jaar, hoewel de actie in verschillende gebieden we gens hevige regenval werd uitgesteld tot komende zondag. Bij de actie kwam ook veel gestolen goed boven water. Alleen al in de staat New South Wales werden 300 gestolen auto's terugge vonden. Zelfs in het Zuidpoolgebied werd grote schoonmaak ge houden. Daar werd bij het Australische wetenschapsstation Ca sey 23 ton afval ingezameld, dat in Australië wordt herverwerkt. Verkeerschaos na ongeluk op Rijndijk Een urenlange verkeerschaos vJ^s vanmorgen het gevolg van een ongeluk op de Hoge Rijndijk, op de grens van Leiden en Zoeterwou- de bij de afrit van de A4. De aanrijding ontstond nadat een 25-jarige Hagenaar met zijn personenauto vanaf de afrit Zoeterwoude-Rijndijk van de A4 de Rijndijk opreed. Rechts van hem stond een vrachtauto, bestuurd door een 58-jarige Voorschotenaar te wachten. Hij merkte niet op dat links van hem een lege veewagen naderde, bestuurd door een 21-jarige man uit Papekop. Die kon de Hagenaar niet meer ont wijken, sleurde diens auto mee en botste vervolgens tegen de stil staande vrachtauto. De Hagenaar kwam er met zeer lichte verwon dingen vanaf. De vrachtwagenchauffeurs raakten bekneld in hun ca bines. Zij konden pas na lange tijd worden bevrijd. De ernst van hun verwondingen viel uiteindelijk mee. Beiden liepen enkelfracturen op. Van de Voorschotenaar werd een achillespees doorgesneden. Als gevolg van het ongeluk zijn de Hoge Rijndijk en de afrit Zoeterwou de-Rijndijk van de A4 tot na half tien afgesloten geweest. Daardoor ontstonden kilometerslange files op de Rijndijk en op de A4 tussen Leidschendam en de afslag. foto- wim van noort ATHENE De Griekse super marktketen Hellaspar Vero- poulis stopt haar boycot van Nederlandse, Deense en Itali aanse produkten. De maatre gel volgde gisteren op een af keuring van de campagne door de Griekse regering. Premier Mitsotakis zei dat de boycot schadelijk was voor de relaties tussen Griekenland en de an dere EG-partners. Hellaspar Veropoulos" ging voorop in de boycot waartoe een populaire radiozender en kranten vorige week opriepen en waarbij andere grootwin kelbedrijven, slagers, boeren bonden en eigenaars van bloe menwinkels zich aansloten. Bij schappen met Italiaanse en Nederlandse produkten wer den waarschuwingen geplaatst waarin werd gezegd dat deze landen tegen Griekenland wa ren in de Macedonische kwes tie. Volgens de actievoerders zijn Nederland en Italië voor een erkenning door de EG van de naar afscheiding strevende Joegoslavische republiek Ma cedonië. Een onafhankelijke republiek Macedonië zou vol gens de Grieken aanspraak maken op de noordelijke Griekse provincie met dezelf de naam. De EG overlegde vandaag over Macedonië. Het ministerie van buitenland se zaken is tevreden over de oproep van Mitsotakis om de boycot van Nederlandse pro dukten te beëindigen. De werkgeversorganisatie VNO heeft gisteren niettemin ge dreigd naar de Europese Com missie stappen als de boycot vandaag niet totaal afgelopen zou zijn. Volgens internatio naal secretaris Hauwert van het VNO zou de EG-commissa- ris voor de interne markt, de Duitser Bangeman, aan de Griekse regering moeten dui delijk maken dat de EG actie zal ondernemen als de boycot niet wordt beëindigd. Irak wil botsing met VN voorkomen BAGHDAD - De Iraakse vice- premier Tariq Aziz heeft giste ren gezegd dat hij met een de legatie naar de Verenigde Na-' ties in New York zal gaan om uitleg te geven over de Iraakse inspanningen bij het vernieti gen van zijn massavernieti gingswapens. De stap lijkt be doeld om een ernstige confron tatie met de VN te voorkomen.- De VN maakte eind vorige week melding van Iraakse te-, gen werking. Volgens VN-reso- luties moet Irak al zijn massa- vernietingswapens en facilitei ten daarvoor vernietigen, een gevolg van de Golfoorlog. Vol gens een Duitse krant zou Irak meer dan vijftig kerngeleer den uit de voormalige Sovjetu nie hebben geworven, zo heb ben twee van hen gezegd in een interview. Het tweetal zei gisteren op het Duitse vlieg veld Schönefeld op weg te zyn naar „een militair complex in de omgeving van Baghdad". Ze zeiden een contract voor vijf jaar ondertekend te heb ben voor een salaris van 10.000 dollar per maand. Middel tegen - iepziekte AMSTERDAM Een nieuw biologisch bestrijdingsmiddel kan de beruchte iepeziekte uit bannen. Het middel is ontwik keld door dr. R. Scheffer, tot voor kort onderzoeker bij de ms biologische faculteit van de iat universiteit van Amsterdam, iet In de bast van de boom wordt tu- een kleine snee gekerfd, waar- ma in enkele druppels vloeistof sa- worden toegediend die de dat schimmel verticillium bevat- ge- ten. De boom is dan één jaar re- iog sistent tegen de iepeziekte, ële Het middel laat zich het best mt. vergelijken met de griepprik ma voor de mens. Net als bij de jri- griepvaccinatie hoeft niet de de hele soort te worden ingeënt, maar alleen die exemplaren 'mt_ die tot de risicogroep behoren. aar Dat zijn de iepen die in ber ;en dreigde gebieden staan. De ie- peziekte heeft deze eeuw méér ^se bomen geveld dan enige ande- jm_ re boomziekte. het Carnaval in Wassenaar Het was niet nodig dit weekeinde naar het zuiden te gaan om iets van carnaval te proeven. Ook in het statige Wassenaar trokken de feest gangers rond. De 'Deylknotsen' organseerden zelfs de langste op tocht uit hun 25-jarig bestaan. foto: milan konvalinka l: ROSTOCK - Terwijl langs Rijn en Main en in Zuid-Duits- land onbekommerd carnaval gevierd wordt, en zelfs in een enkele Oostduitse stad voor het eerst sinds veertig jaar v/eer een carnavalsoptocht door de straten trekt, zijn in de Oostzeehavens van oostelijk Duitsland massale bedrijfsbe zettingen van scheepswerven en machinefabrieken gaande. Duizenden arbeiders hebben werven in de Oostzeehavens Rostock en Wismar bezet, als waarschuwing tegen massa ontslagen. Ook de grote diesel- motorenfabriek van Rostock is bezet. En in Warnemünde wil len arbeiders eveneens hun bedrijf bezetten. Volgens de vakbonden worden de bezet tingen en protestdemonstra ties ononderbroken voortgezet tot 17 maart. Op die dag beslist de Treuhand, de instantie die verantwoordelijk is voor de sa nering en privatisering van het Oostduitse bedrijfsleven, defi nitief over de privatiserings- vorm van de Oostzeewerven. In de havens wordt gevreesd dat bij verkoop aan geïnteres seerde Westduitse en Noorse bedrijven tal van arbeidsplaat sen geschrapt zullen worden. De Oostzeewerven draaiden in het verleden voornamelijk op orders uit de socialistische zus terlanden, met name de Sov jetunie. Toeristen gewond na botsing met walvis LAS PALMAS - Meer dan 40 passagiers zijn zaterdag bij de Canarische Eilanden gewond geraakt toen de volle hoover- craft waarop zij zaten in aanva ring kwam met een walvis. Het vaartuig was met 170 passa giers aan boord, voor het me rendeel toeristen, op weg van het eiland Gran Canaria naar Fuerteventura toen het de bij na 20 meter grote walvis raak te. De gewonde passagiers wer den naar een ziekenhuis of eerste hulpposten op Fuerte ventura gebracht. Twee van de passagiers hebben ernstige verwondingen opgelopen. Agenten met bijl bedreigd LEIDEN - Een 40-jarige Lei- denaar heeft gisteravond vier agenten met een hakbijl be dreigd. Pas na het lossen van een waarschuwingsschot liet de man de bijl zakken. De da der, eigenaar van een woon boot aan de Haarlemmerweg, trof de agenten bij zijn woon boot aan, nadat deze een 28-ja- rige man hadden achtervolgd die in de boot was verdwenen. De achtervolgde man was op de Haarlemmerweg bezig met het afbranden van koper, waardoor giftige stoffen vrij kwamen. De man liep meteen naar een bouwkeet en haalde een hakbijl. Hij naderde hier mee de agenten zo dicht, dat deze zich genoodzaakt zagen een waarschuwingsschot te lossen! Uiteindelijk liet de man de bijl op aanraden van zijn vrouw vallen. Hij werd aangehouden op grond van be dreiging. Bij huiszoeking op de boot trof de politie patronen aan. behorende bij twee ver schillende wapens. Trek in hachee met rode kool en aardappelen? Nou, dat treft, want Jeanne heeft dat ook. Vandaar, dat ze vandaag meteen achter haar schrijfmachine ging zitten om een recept uit te schrijven waarvan water, runderpoelet, zout, laurierblad, peper, kruidnagelen, bloem, ui, margarine, azijn, aroma, worcestersaus, rode kool, suiker, ontbijtspek, appel, kaneel, azijn en aardappelen de bestanddelen zijn. Op de radio- en tv-pagina de juiste te gebruiken hoeveelheden, zodat letterlijk weer van een dampende maaltijd kan worden genoten. Net zoals zovelen dat dagelijks in figuurlijke zin ook doen van de krant: volgens het onvervalste recept van de Leidse Courant. rl4 Dagen GratuT Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr:Voorl: l 1 I Postcode/Plaats:I Telefoon:(voor controle op bezorging) (Indien daartoe aanleiding besloot, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd) I 8ei 071-313 677 Of deze bon opsturen in een I I I I I I I open envelop - zonder postzegel - III I II I I I 11 naar Leidse Courant, III I III I I I y Antwoordnummer 998, 1^2501 VC Den Haag g 711848 003000 CeïdóeSou/ïa/nt HiH.iiitiix.rniMii'Hnn lieren- te ver* lifantje dit mo- lan het luk, de 'O: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1