Boris Becker pleit voor opwaardering toernooi Atleten Oranje met lege handen Nederlanders stellen teleur Ook Joval voldoet aan kwalificatie Twee titels voor Joyner Olympus is minst slecht leidódOowumtSPORTMAANDAG 2 MAART 1992 JI ROTTERDAM - Boris Becker pleit er bij zijn spelersvakbond (ATP) voor het jaarlijkse ABN/ AMRO-toernooi in Rotter dam een opwaardering te gunnen. Na zijn eindzege in Ahoy' zag de Duitser af van de gebruike lijke 'speech' aan het adres van het publiek. Maar in de cata comben van het sportpaleis meldde de miljonair uit Monte Carlo dat wat hem betreft de toernooien van Brussel en Rot terdam stuivertje mogen wis selen. Becker baseert zijn suggestie op de massale opkomst van pu bliek in de Maasstad. ..In Brus sel zaten aan het begin van de week maar vier mensen te kij ken; hier in Rotterdam zat het vanaf maandagmiddag al met een vol", vergeleek Becker de twee toernooien die hij binnen veertien dagen beide zonder nederlaag had afgesloten. Het was de rossige winnaar, die met 194 kilometer per uur te vens een Rotterdams snel heidsrecord vestigde, kenne lijk niet opgevallen dat op maandagmiddag de lege twee- 'de tribunering was verstopt achter grote gordijnen, maar 's avonds ging het bezoekersaan tal al op weg naar een record. Gistermiddag werd bekend dat de 19e editie van het toer nooi in Ahoy' 92.000 toeschou wers had getrokken; ruim "i.OOO meer dan vorig jaar. Kalender De ATP heeft het Belgische in- door-toernooi ondergebracht in de categorie 'Champions Se ries', waarvan er jaarlijks twaalf worden gehouden en waarvan er niet meer dan twee tegelijk op de -volgens Bec ker te volle - kalender mo gen staan. In Brussel zat i.OOO dollar in de prijzenpot. Rotterdam, dat 525.000 dollar te bieden had, moet het (net als Rosmalen en Het Melkhuisje) stellen met de status van 'World Series'-toernooi, waar van er 51 in een jaar gaan (maximaal drie per week). „Rotterdam is echt één van de weinige toernooien waar op de eerste dagen al veel publiek zit. Laat de ATP Brussel en Rotterdam maar omdraaien", sprak Becker, tot grote tevre denheid van toernooi-direc- teur Buitendijk. Becker bemoeit zich de laatste tijd steeds nadrukkelijker met het kalender-beleid van de ATP, maar de Duitser reali seert zich dat hij (bijna) alleen staat in zijn strijd. „Ik vind dat er meer ruimte en tijd tussen de toernooien moet zitten, maar ik weet dat de meeste col lega's daar anders over den ken". Zij zijn, laat Becker on vermeld, op jacht naar het gro te geld dat hij al lang op zak heeft. Becker verzet zich ook tegen de (nog niet aangeno men) ATP-plannen om het ser- veergeweld in te dammen. In mede-finalist Volkov vond Becker wat dat betreft een dui delijke medestander. „Larie koek", oordeelde de Rus, vrij vertaald. De stug ogende num mer twintig van de wereld kreeg na afloop zowaar de la chers op zijn hand door de jongste suggesties als „bela chelijk" van de hand te wijzen. „Dan kunnen ze evengoed die levensgrote ballen gebruiken die hier aan het plafond han gen, of overgaan naar de ma ten van een voetbalveld", op perde Volkov, die er ook qua Boris heeft een geheim ROTTERDAM „Boem boem" Boris zegt een ge heim te hebben. Tijdens het toernooi in Rotterdam onderstreepte John McEn roe desgevraagd nog eens de kracht van de Duitser. „Becker scoort altijd de be langrijke punten". Gecon fronteerd met die uit spraak bevestigde Becker dat hij dit als één van zijn specialiteiten beschouwt. „Ik heb er een geheim voor", liet hij er slechts op volgen. Bij insiders is be kend dat hij voor elke op slag zijn tongpunt hard te gen de binnenkant van zijn tanden drukt. En om het adrenaline-peil in zijn bloed op te voeren, pijnigt hij zich soms door hard met z'n racket tegen de on derkant van z'n voet te slaan. In de finale tegen Volkov deed Becker dat één keer. tennis aparte opvattingen op na blijkt te houden. „Het is nou eenmaal mijn stijl om zo lang mogelijk te wachten voor dat ik sla", meldde hij over zijn uitzonderlijke techniek. ROTTERDAM De overgebleven Nederlanders hebben teleur gesteld tijdens de laatste twee dagen van het toernooi in Rotter dam. Paul Haarhuis, die in de tweede ronde had verrast met zijn winst op Ivan Lendl, volgde zaterdag het slechte voorbeeld van Jan Siemerink. Evenals de Rijnsburger verloor Haarhuis zater dag in de halve finales van de Rus Volkov (6-2,6-7,6-2), terwijl de latere winnaar Becker de Amerikaan John McEnroe met 6-2, 7-6 opzij zetten. In de finale van het dubbelspel moest het Nederlandse duo Haar huis/Koevermans ook al genoegen nemen met een troostprijs. Het Duitse duo Göllner/Prinosil was met 6-2,6-7 (2-7), 7-6 (9-7) net te sterk. Overigens is Paul Haarhuis de enige speler uit de top 50 die nog nooit in de finale van een enkelspeltoernooi heeft ge staan. Volkov, wonend in het Russi sche Kaliningrad, is momen teel de hoogst geplaatste ten nisser uit zijn land en hoeft (behalve van Chesnokov) voor lopig niet al teveel concurren tie te verwachten. „Voor mij is het leven in Rusland eenvou dig. Ik kan alles kopen wat ik wil (bijvoorbeeld een dikke Mercedes, red.). Maar voor de tennissport is de nabije toe komst niet zo gunstig. Vroeger werd er geld gestoken in de op leiding van talenten. Maar daar is nu geen geld meer voor beschikbaar", aldus Volkov, die gisteren voor de zevende achtereenvolgende keer van Becker verloor. Het tweetal spotte gisteren in Rotterdam met de sinds vorige week veelbesproken stelling dat de tennissport aantrekke lijker wordt als er minder hard wordt geserveerd. Aan het eind van de week, bleken de twee immers dicht in de buurt van het eind van hun latijn, waardoor het van Becker ge wone „boem-boem"-tennis achterwege bleef. Volkov kampte verder met de handi cap dat hij de avond tevoren nog, zonder al teveel moeite overigens, Paul Haarhuis ter zijde had gezet. „Als je om half twaalf s nacht in je hotel komt, ligt je toch zeker tot twee of drie uur na te denken", voerde Volkov als excuus aan. De Rus zorgde met Becker voor een maar sporadisch boei ende finale, waarin het aantal echte slagenwisselingen op de vingers van twee handen te tel len was. In de drie sets (31 ga mes en een 'tie-break') viel slechts zes keer een slagen wis seling te noteren waarbij de bal vaker dan tienmaal over het net vloog. De langste 'rally' telde 32 slagen en hielp Volkov aan het eerste punt in de 'tie break' van de eerste set. Bec ker won dit extraatje, zij het moeizaam via 11-9. Daarin sloeg hij één van zijn in totaal acht 'aces', tegenover twee van Volkov. Ook met dit beschei den serveergeweld werd de partij dus maar zelden zinde rend. Achter de 166 (geslaagde) opslagen die deze finale te zien Schutters tonen vormbehoud aan CAIRO - De Nederlandse kleiduiven- schutters, al zeker van deelname aan de Olympische Spelen, hebben het afgelo pen weekeinde vormbehoud aangetoond. Het driemansteam eindigde bij de we reldbekerwedstrijden in Cairo als tweede. Hennie Dompeling, Eric Swinkels en Kiek van Ieperen schoten in Egypte een puntentotaal van 441 bij elkaar. Het team uit de Gemenebest van Onafhankelijke Staten (443) won, Italië (440) werd derde. In het individueel klassement eindigden Dompeling en Swinkels met elk 221 pun ten op de vierde en vijfde plaats. Timok- hin (GOS) won met één treffer meer. Van Ieperen haalde de finale niet, hij werd met 195 punten negende. Eugene Sedney (links) incasseert, maar wint uiteindelijk van de Deen Anders FOTO: EPA KOPENHAGEN - De Nederlandse Boks Bond zal Raymond Joval voordragen voor deelname aan de Olympische Spelen. E)ë middengewicht uit Amsterdam won gisteren het toernooi om de Kopenhagen Cup. Joval versloeg in de finale de Deen Brian Lentz op punten (9-7). Lentz kreeg in de derde ronde acht tellen rust van de scheidsrechter na een rake klap van Joval. In de Deense hoofdstad stapten ook lichtwelter- gewicht Jacobus en halfzwaargewicht Eugene Sedney als winnaars uit de ring. Jacobus, pupil van de Amsterdamse sportschool Albert Cuyp. versloeg de Deen Petersen. Sedney, trainend bij Avezaath in Zeist, was net te sterk voor An dersen. Na de gelijke jury-uitslag (8-8) werd de Nederlander als winnaar aangewezen. Winst judoka Antonie Wurth BUDAPEST - Anthonie Wurth heeft het afgelopen weekeinde een nieuwe toernee door het vroegere Oost-Europa succes vol geopend. De judoka uit Maassluis, vorig jaar winnaar van de Europese titel in Praag, zegevierde in het toernooi om de open Hongaarse titel in Bu dapest. De judoka van Mahoro- kan won in de eindstrijd op be slissing van de Amerikaan Mor ris. Wurth was een van de drie Nederlandse winnaars. Alex Smeets won in het middenge wicht (tot 86 kg), Dennis Raven bij de zwaargewichten. TT blijft eind juni op kalender DEN HAAG - Bernie Ecclestone en de Internationale Motor sport Federatie (FIM) hebben hun Grand Prix kalender voor het nieuwe jaar rond gekregen. De kalender heeft de TT van Assen op laatste zaterdag van juni (27) gehandhaafd. Assen is daarmee de enige zaterdagwedstrijd. Van het programma zijn drie Grote Prijzen verdwenen: Amerika (Laguna Seca), Oostenrijk (Salzburgring) en België (Francor- champs). Daarvoor in de plaats zijn Hongarije (Hungaroring-Bu- dapest) en Europa (Barcelona) gekomen. Bij alle wedstrijden zul len de drie solo-klassen (125-, 250- en 500 cc) van start gaan, acht GP's zullen ook de zijspannen op het programma plaatsen. De beslissing daarover volgt later. De kalender voor 1992 ziet er als volgt uit: 29 maart: Japan (Suzuka). 12 april: Australië (Eastern Creek), 19 april: Maleisië (Shah Alam). 10 mei: Spanje (Je rez), 24 mei: Italië (Mugello). 31 mei: Europa (Barcelona), 14 juni Duitsland (circuit nog niet aangewezen), 27 Juni: Nederland (Assen). 12 juli: Hongarije (Hungaroring), 19 juli: Frankrijk (circuit nog niet aangewezen), 2. augustus: Engeland (Donington Park), 23 augustus: Brazilië (Interlagos), 6 september: Zuid-Afrika (Kyalami). Nog kwartet kandidaat Camel Trophy GRAND BRU - In het in de Belgische Ardennen gelegen Grand Bru hebben de afgelo pen drie dagen Remco Haxe, Bernard Juffermans. Max Kwantes en Erik Veldhuizen zich geplaatst voor de laatste selectie voor deelname aan de Camel Trophy. Het kwartet werd geselecteerd uit een groep van achttien deelnemers die op hun beurt overbleven uit voorronden waar 1000 ge gadigden aan deelnamen. Eind van deze maand gaan de vier naar Frankrijk, waar uit eindelijk zal worden beslist welk koppel zal meedoen aan Ie zwaarste autorally ter we reld die in april begint in Frans Guyana. Dertig procent van medailles naar het GOS GENUA - Het 23e toernooi om de Europese indoor atle- tiektitels in Genua was be paald geen aanwijzing dat de vooraanstaande positie van de vroegere Sovjetunie in de atle tiek aan het afbrokkelen is. Van de in totaal 81 medailles die in de Italiaanse havenstad op 27 onderdelen waren te ver delen, ging liefst derttig pro cent naar de sportlieden van het Gemefiebest van Onafhan kelijke Staten: twaalf gouden, acht zilveren en zeven bron zen. Acht titels voor de vrou wen, vier voor de mannen. Hoewel een aantal Europese toppers in Genua ontbrak, kwam het GOS vrijwel op oor logssterkte uit. Alleen Sergei Boebka (polshoog) en Natalja Artjemova (1500 m) ontbraken. Zij werden uitstekend vervan gen door Pjotr Botsjkarjov en Jekaterina Potkopajeva. Al leen de Duitse Heike Henkei (hoog) en de Spaanse Ameri kaanse Sandra Myers (400 m) wisten bij de vrouwen de Oost- europese successen, Roeme nië veroverde ook drie titels, te doorbreken. De Brit Jason Livingston, die evenals de Rus Vitali Savin dit indoorseizoen het Europese re cord (6,51) op de 60 meter van de ontbrekende Engelsman Linforpl Christie evenaarde, toonde zich een waardig opvol ger van zijn landgenoot. Li vingston lijkt op de Canadees Ben Johnson. Hij is dan ook bekend onder de bijnaam „Little Ben", die hij van zijn trainingsmakker Christie heeft gekregen. Livingston wil echter helemaal geen vergelijT king met de van het internatio nale toneel verdwenen Cana dees. De Zweed Patrik Sjöberg deed een poging het wereldrecord hoogspringen, dat met 2,43 meter op naam van de Cubaan Sotomayor" staat, te verbete ren. De Zweed faalde op 2,44 meter. Hij werd wel voor de derde keer Europees indoor- kampioen, na een enerverend pokerspel in hoogten met de Roemeen Sorin Matei. NEW YORK - Jackie Joyner- Kersee zorgde als één van de weinigen voor hoogtepunten bij de Amerikaanse indoor at- letiekkampioenschappen. De bijna dertig-jarige atlete, in To kyo bij de wereldkampioen schappen door een dijbeen blessure in de zevenkamp uit geschakeld, sprong zonder concurrentie naar 6 meter 84. Ook opmerkelijk was haar eer ste plaats op de 60 meter hor den. Met 8,07 was zij twee-hon derdste sneller dan specialiste Kim McKenzie. Het waren haar eerste zaaltitels van de Verenigde Staten. Carl Lewis won voor de 21ste keer in successie een indoor- wedstrijd verspringen. Zijn zesde en laatste sprong, 8 me ter 35, betekende de eerste plaats. Leroy Burrell liep 6,55 op de 60 meter. Thigpen, Marsh en McRae stonden met verschil len van steeds één-honderdste seconde ook op de finish-foto. Mark Everett won in 1.00,19 de zeer incourante 500 meter. De in Amerika zeer populaire mijl werd beheerst door de Algerijn Noureddin Morceli, die net binnen de vier minuten bleef, 3.59,45. Vijftig Muhammed Ali blaast de kaarsen uit op de taart die hem ter gelegen heid van zijn vijftigste verjaardag is voorgezet. FOTO: AP VUGHT - De volleybalsters van Olympus en Martinus vochten zaterdagavond in Vught hun bekerfinale uit. Olympus won met 3-1 (15-5 7- 15 15-5 15-4), niet als de beste, maar als de minst slechte ploeg. Martinus, dat twee jaar achtereen de NeVoBo-beker gewonnen, droop teleur gesteld af. Met Elena Markina Voorop. De ex-speelster van Dynamo Moskou werd in de cember naar Amstelveen ge- 1. Manager Dick Luyten pikte haar naam van een „drie meter lange" fax waarop zo on geveer alle Russische speel sters in de aanbieding werden gedaan. Markina kostte niet veel, maar presteerde dat evenmin. Zij mag binnenkort dan ook weer terug naar haar man wiens overtocht ondanks herhaalde verzoeken niet door Martinus werd gefinancierd. Olympus had dit seizoen meer plezier van de twee Roemeen se speelsters die het vertrek van Marjolein de Jong en Hen- riëtte Weersing moesten com penseren. Hoewel spelverdeel- ster Corina Malaxia zaterdaga vond vooral haar landgenote Mirela Bojescu in stelling bracht en daarmee internatio nal Erna Brinkman te vaak ne geerde, is het duo een geslaag de greep gebleken. 1 ÉLS Boris Becker op weg naar zijn tweede toernooizege binnen veertien dagen. gaf, volgde dan ook liefst 62 En dat meent hij. In tegenstel- met het verkeerde racket (Adi- slagenwisselingen van minder ling tot de kreet die hij na een das, red.)". Na afloop kwam de dan drie klappen. Toch houdt mislukte slag tijdens de wed- Duitser daarop terug: „Ach, tij- Becker vol dat aan de regels strijd slaakte: „Ik ben de beste dens een wedstrijd zeg ik wel niets moet worden veranderd, van de wereld, maar ik speel meer rare dingen". GENUA Voor het eerst sinds 1983 (Budapest) is een Nederlandse atletiek- ploeg zonder medailles van een Europees indoor kampioenschap terugge keerd. De vierde plaats met een natio naal record van meerkamper Robert de Wit was de beste prestatie van het tiental, dat het afgelopen weekeinde in Genua in actie kwam. De vijfde plaatsen van de Haagse Stella Jongmans (800 m) en van Elly van Hulst (3000 m) alsmede de zesde plaats van verspringer Emiel Mell- aard waren slechts troostprij zen. Van Hulst (goud) en Mell- aard (zilver) vielen twee jaar geleden in Glasgow met Nelli Cooman (brons op de 60 meter) nog in de prijzen. Jongmans, Van Hulst, Mellaard en 800 meter-loper Leon Haan waren de enigen, die in Genua op nieuw de limiet haalden op ba sis waarvan zij waren uitgezon den. Stella Jongmans heeft in Ge nua een schat aan internatio nale ervaring opgedaan. De 21- jarige Haagse moest voor het eerst in haar loopbaan drie keer achtereen een 800 meter lopen. „Het is een uitstekende leerschool voor mij geweest. Ik had overigens wel moeite mij te motiveren voor de finale om dat het bereiken daarvan mijn doel was geweest". Jongmans liep in de halve finales haar langzaamste race, maar zij liet daarin zien bepaald niet bang te zijn. In het gedrang bij het positie zoeken deelde zij drie forse duwen uit. Voor een der- geijke handelwijze hebben an dere atletes een leerschool van jaren nodig. Druk grient na haar teleur vijfde plaats bij de EK in der. De Rotterdamse moest haar Europese titel voor de derde keer verdedigen en had als laatste de kans voor een Ne derlandse medaille te zorgen. Die belasting was voor de atle te, sinds enkele maanden her steld van een ernstige rugbles sure .die haar bijna een jaar kostte, te veel. De wereldre cordhoudster verklaarde na af loop hyperneurveus te zijn ge weest. „Ik had mijzelf gewoon niet onder controle. Je kunt er niet ongestraft een jaar volle dig uit zijn. Ik mis het wed strijdritme. Bovendien moet ik weer wennen aan het dringen in een wedstrijd". Van Hulst richt zich, net als Robert de Wit, nu volledig op de kwalificatie voor Barcelona. De 29-jarige Eindhovenaar, naar zijn zeggen gemotiveer der dan ooit, deed het in de ze venkamp die voor de eerste keer op het programma van het EK indoor stond, voortref felijk. Hij ontmoette in Genua met Robert Zmelik (Tsj), Anto nio Penalver en de nieuwe we reldrecordhouder Chrsitian Plaziat drie tegenstanders die vorig jaar augustus bij het WK in Tokyo bij de eerste tien ein digden. De Wits totaal van Ge nua kan vergeleken worden met een score van rond de 8200 punten op de tienkamp. Om in Barcelona aan het konings nummer van.de atletiek te mo gen deelnemen zal De Wit eind mei in het Oostenrijkse Gótzis 8000 punten moeten behalen. „Het zou geen kwaad kunnen als de keuzeheren eens naar die 6023 punten zouden kij ken. Ik zou me dan in alle rust op Bracelona kunnen voorbe reiden". D^Wit kwam slechts 39 punten tekort voor een bronzen medaille. Mellaard Emiel Mellaard, de afgelopen twee jaar vooral mentaal het spoor bijster, groeit langzaam naar zijn oude niveau. De Ro zenburger leverde een uitste kende serie af mét 7,84 en 7,89 meter als beste afstanden. „Ik ben in feite weer van onder be gonnen. Ik moet nog niet te veel willen maar met dit resul taat ben ik dik tevreden". Frans Maas was in Genua zeer gedesillusioneerd. De Zeeuw, die met 7,36 meter 23ste werd, bijna wanhopig: „Waarom komt het er niet uit. In training gaat het perfect". Voor sprinter Frank Perri en 800 meter loper Oscar Terol, die het voordeel van de twijfel hadden gekregen, liep Genua op een teleurstelling uit. Re den tot tevredenheid had wel Karin de Lange. De Arnhemse, die ondanks haar 28 jaar pas betrekkelijk kort aan atletiek doet, kreeg van de KNAU kans ervaring op te doen in verband met de poging een 4 x 100 me ter ploeg vrouwen naar Barce lona af te vaardigen. De Lange sneuvelde in de series van de 60 meter, maar liep op de 200 meter zowel in de serie (23,90) als halve finale (23,75) een per soonlijk record. Krista Auke- ma, na twee enkel operaties die haar bijna drie jaar kost ten, kon tevreden zijn met het bereiken van de halve eind strijden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17