NK mosterd na olympische maaltijd Capiot gelukkigste gokker Clicl^e SoU/UlTlt SPORT MAANDAG 2 MAART 1992 15 Van Velde bevestigt Vrouwenschaatsen blijft gemoederen bezig houden prestaties v Tweede titel voor Monique Velzeboer GRONINGEN - Monique Velzeboer is in Gro ningen voor de tweede achtereenvolgende keer Nederlands kampioene shorttrack geworden. Na haar triomfen op de 500, 1500 en 1000 meter was zij al zeker van de titel. Vervolgens won zij ook de afsluitende 3000 meter met nauwelijks waarneembaar verschil voor Priscilla Ernst, die in het klassement als tweede eindigde. Anja van der Poel legde beslag op de bronzen medaille. Erik TDuijvelshoff heeft bij de mannen de titel overgenomen van Jan Hoogeveen. Duijvelshoff legde de basis voor zijn kampioenschap door Overwinningen op de 500 en 1000 meter. Op de 1500 en 3000 meter kwam hij niet verder dan de derde plaats. Jeroen Otter eindigde als tweede in het klassement, Alexander Velzeboer als derde. Zege komt uit de tenen van Richard van Kempen AMSTERDAM - Het laatste rondje was het zwaarste voor Richard van Kempen. Dit seizoen had hij en het marathonpeloton bijna 780 kilome ter afgelegd in de strijd om de KNSB-beker. Nooit kende een finalewedstrijd zo'n climax als zaterdag in Amsterdam. Naast Van Kempen waren er nog twee kanshebbers op de eindzege: Lammert Hui- tema en Oleg Bozjev. Een schrijver van een thril ler had het niet beter kunnen doen. Pas tien meter voor de finishlijn was Van Kempen zeker van de buit. Hij gaf in de eindsprint om de negende plaats na genoeg niets toe op zijn voornaamste klassements belagers en veroverde voor de vierde maal de KNSB-cup. „De eindzege moest ditmaal uit mijn tenen komen", kreunde Van Kempen, die het KNSB-bekerrecord van Co Gilling evenaarde. Richard van Kempen (links) wordt ge lukgewenst door Lambert Huitema. FOTO:ANP Vochteloo in het ziekenhuis ASSEN De enige Nederlandse deelnemer aan de halve finales om de wereldtitel ijsspeedway Wiebe Vochteloo heeft weinig plezier be leefd aan de thuiswedstrijd op de ijsbaan van Assen. De inwoner van Bovensmilde kwam zaterdagavond ten val en werd met een zware her senschudding naar het ziekenhuis van Assen overgebracht. Winnaar in de Drentse hoofdstad werd Joeri Ivanov. De coureur uit het Gemene best van Onafhankelijke Staten nam zaterdag al de leiding. De 33- jarige rijder won al de vijf heats en liet zijn landgenoten Fadeev en broer Sergei ver achter zich. Wereldbeker voor Accola NARVIK/SHIZUKUISHI De Zwitserse skiërs heb ben Albertville nog niet verlaten of ze winnen weer. Na nul gouden medailles op de 16e Olympische Win terspelen pakte Paul Accola gisteren in het Japanse Shizukuishi in zijn vijfde profjaar de wereldbeker bij de mannen. En behaalde Vreni Schneider in Narvik haar 40e overwinning in de wereldbeker. Accola, de grote verliezer in Val d'Isere en Les Menuires, werd in Japan wereldkampioen van de allrounders. Door zijn winst in de Super G werd hij in het klassement van de wereldbeker onbereikbaar voor zijn enige concurrent, Alberto Tomba. De Noordse skispelen in Lahti werden een feest voor Toni Nieminen. Op de stoep van zijn ouderlijk huis won hij het schanssprin gen van de 90- en 120-meterschans. De 16-jarige Fin leverde zondag op de grote schans een formidabele prestatie met zijn zweefsprong van 125 meter. Tien meter dan alle anderen. „De beste sprong uit mijn carriere", durfde de tiener te stellen. Sport op tv Nederland 3, 19.30 uur: Snooker met Dennis Taylor. 22.15 uur: Stu dio Sportjournaal Superchannel, 20.00 uur: Prime sport Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN Superchannel, 12.30 uur: Hang loose. Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 09.00 uur: Sport. ALKMAAR - Koud terug van de Olympische Win terspelen in Albertville zijn Falko Zandstra en Lia van Schie gisteren op de buitenbaan de Meent in het winderige Alkmaar Nederlands kampioen schaatsen all round ge worden. Ze beschouwden de nationale titelstrijd weliswaar niet als een plichtmatig nummer, maar de opmerkelijke sei zoensplanning maakte van het NK mosterd na een olympi sche maaltijd. Het zou geen kwaad kunnen als de schaatsbond vóór de Winterspelen in Lillehammer twee jaar eens rekening houdt met de invulling van en nationaal evenement als het NK. Dat een Europees kampi oenschap zo vlak voor de Win terspelen als een stevige op warmer geldt met als inzet het verdienen van olympische tic kets, is toe te juichen. Maar om lichamelijk en geestelijk moe gestreden rijders te porren voor een NK pal na het sum mum der toernooien, is niet een al te beste keuze geweest. Getuige het relaas van Lia van Schie. „Toen ik afgelopen maandag terugkwam van de Spelen, was ik moe. Ik kon me moeilijk op peppen voor het NK", zegt de 21-jarige schaatster uit Stomp- wijk. Ook Bart Veldkamp moest zich er flink toe aanzet ten om zich te motiveren. De Hagenaar werd vorige week maandag uitgebreid gehul digd vanwege zijn gouden olympische rit op de tien kilo meter. De daaraan gekoppelde plichtplegingen (aanwezig heid in een supermarkt) gaan niet in de koude kleren zitten. „Ik had vooral lichamelijk een terugslag. Geestelijk viel het wel mee", aldus Veldkamp. Voor Rintje Ritsma, die op de derde plaats eindigde bij dit NK, had het seizoen best afge lopen mogen zijn na de Spelen. „De motivatie was ver te zoe ken, ja", meent de Fries. Het weer maakte veel goed. Regende het vorig jaar in Alk maar nog pijpestelen, afgelo pen weekeinde scheen de Zon voortdurend al kregen de rij ders wel een nijdige wind in het gezicht waardoor het rij den van toptijden uitgesloten was. Alleen Falko Zandstra kreeg het voor elkaar op de 1500 me ter het baanrecord te verbre ken. De frêle Fries liet een tijd van 1.58.81 klokken, terwijl Hein Vergeer zeven jaar gele den in een tijd van 1.58.87 over de finish gleed. Zandstra, vó rig jaar nog vijfde in Alkmaar, had voor de tien kilometer een voldoende marge (15.96 secon de) opgebouwd om zijn eerste plaats na de 500, 5000 en 1500 meter te handhaven. Op de langste afstand zocht Veld kamp in een directe confronta tie met Zandstra de aanval op, maar de 20-jarige noorderling gaf uiteindelijk maar vijf se conden toe op Veldkamp die met een tijd van 15.02.25 wel de snelste was van het gezel schap. Veldkamp stelde zelfs, dat hij een betere race had gereden op deze afstand dan in Albertville. „Als ik vandaag op de tien kilo meter op een binnenbaan had gereden, dan was er een hele snelle tijd uit de bus gerold", zegt hij. Hetgeen tevens bete kent, dat Zandstra (15.07.17 en de tweede tijd na Veldkamp) ook een zeer acceptabele tien kilometer-rit had gerealiseerd. „Ik ben veel sterker geworden in vergelijking met vorig jaar", laat Zandstra weten. „Ik heb bewezen, dat ik buiten ook goed kan presteren". Even leek het erop, dat Veld kamp in een uiterste poging op de tien kilometer de eerste plaats in het algemeen klasse ment zou gaan innemen. Hij perste er op een gegeven mo ment een verbluffend snel rondje (34.9) uit, maar kwam zich vervolgens tegen. Keek nog achterom hoeveel achter stand Zandstra had opgelopen, maar het verschil was voor de Hagenaar niet groot genoeg. Ondanks verschillehde World Cup-wedstrijden, het NK af stand, het EK, de Winterspelen en het NK all round voelen Veldkamp en Zandstra zich niet 'seizoensmoe'. Veldkamp: „Ik vind het wel goed, zo'n lang seizoen. Nu hebben we het een weekje wat rustiger. Kan ik me weer opladen voor een volgend toernooi". Zand stra: „Ik dacht dat het seizoen erg lang zou zijn, maar dat valt wel mee. Ik heb er nog steeds zin in". Lia van Schie kan na het beha len van haar eerste nationale titel (ook in haar juniorentijd wist ze nooit het Nederlands kampioenschap naar haar hand te zetten) weer wat moed putten. Moed die ze goed kan gebruiken voor het wereld kampioenschap all round ko mend weekeinde in Heeren veen. De Stompwijkse maakte een sterk seizoen '90-'91 door, gleed ook in de aanloop naar de top-evenementen dit sei zoen alleszins redelijk over het ijs maar daarna stokte het met de prestaties. „Het keerpunt was rond het EK", zegt Van Schie die tij dens de Olympische Spelen onder haar kunnen heeft gere den en ver buiten het zicht van de medailles is terechtgeko men. Een diepe val die ze on der meer wijt aan zaken van schaatstechnische aard. Sinds het begin van dit seizoen werkt ze aan een andere slag, maar dat het nog niet helemaal snor zit met de techniek liet de win nares gisteren doorschemeren. Over de allerminst vrolijke ge luiden binnen de kernploeg na alle heisa rond Yvonne van Gennip tijdens de Spelen, liet ze geen woord los. In tegen stelling tot Carla Zijlstra die harde maar eerlijke kritiek le verde op het gedrag van Van Gennip (de Haarlemse wilde aanvankelijk afzien van de rit op de 5000 meter in Alberville), wilde Van Schie alleen maar kwijt: „Ik vind het alleen zon de, dat Yvonne dit weekeinde niet heeft gereden". Van Schie heeft met het natio nale goud vooralsnog de strub belingen van zich af geschud. „Na Albertville heb ik alle za- .ken eens op een rijtje gezet en eerst mijn teleurstellingen verwerkt", vertelt Van Schie. Dat is haar afgelopen weekein de gelukt, want ook Neerlands sterkste troef tijdens de Spe len Carla Zijlstra kon niet tip pen aan de Zuidhollandse. Van Schie had voor de rit op de vijf kilometer een voorsprong van ruim dertien seconden opge bouwd op Zijlstra. Het tweetal ontmoette elkaar op de 5000 meter. Zijlstra won in een tijd van 8.13.24, maar kon niet ver hinderen dat Van Schie zich naar het eremetaal schaatste. ai- is- I door n- I RENZE L0LKEMA jk ALKMAAR Het kon 0). dus gebeuren dat een be ng labberde sprint uiteinde- te lijk een zilveren plak ople- verde. Het overkwam Car- 11 la Zijlstra het afgelopen en weekeinde op het NK-al- 3C round in Alkmaar, De Groningse studente kwam tot 45.13, een juniorentijd. In de tussenstand droeg ze een rode lantaarn. Zijlstra compen- seerde echter op de lange af- standen. Omdat de concurren- tie, op kampioen Lia van Schie na, niet bij machte was meer leuke dingen te etaleren. Het nationale kampioenschap bij de vrouwen voedde de dis- cussie dat de Nederlandse vrouwen internationaal lang- ds *amerhand afhaken. Het 9" vraagstuk kreeg een paar dui- Q) delijke aanknopingspunten. Het gat tussen Jong Oranje en de kernploeg lijkt nauwelijks te overbruggen. Erkennen ook de insiders. Met de bondscoa- ches Arie Koops en Leen Pfrommer voorop. „Dit week einde maakt duidelijk dat we daar een oplossing voor moeten zien te vinden", liet Koops weten. Pfrommer, sinds '84 gezag voerder over de nationale ju niorenselectie, denkt dat het mentaliteitskwestie is. „Als je het mij vraagt wel", aldus de ex-beroepsmilitair. „Wanneer •die meiden vanuit Jong Oranje niet in de kernploeg komen, vallen ze in een enorm gat. Bij Jong Oranje waren ze gewend acht tot tien keer per week te trainen. Eenmaal terug in het gewest beperken ze het tot zes keer. Dus doe je een stap terug in plaats van vooruit. Het lijkt me een redelijke verklaring. Maar echt duidelijk is het me niet waarom onze vrouwen in ternationaal niet aan kunnen sluiten." „Ik kan me geen namen herin neren van junioren die de laat ste jaren zijn doorgebroken", zegt Koops. „En ik bedoel met doorbreken een plaatsje bij de beste zestien in een internatio naal veld. Misschien stoppen er wel te veel. Er zijn namelijk een hoop sporten interessant. Maar dat geldt natuurlijk ook voor de mannen. En als blijkt dat er minder meisjes zich als lid van een club aanmelden, moeten we ons serieus zorgen gaan maken." Pfrommer: „Het heeft niets te maken met afhaken. Sinds ik Jong Oranje train zijn er drie namen weggevallen. Marga Preuter is gestopt, evenals Wendy van der Poel. En Moni que Velzeboer. Maar die is gaan shorttracken." De enige juniorennaam die in de top van het allroundklasse ment voorkwam was die van Colette Zee. Zee, amper 17, werd vierde, achter Van Schie, Zijlstra en Hanneke de Vries. „We zouden eigenlijk vier Co- letjes moeten hebben", merkte Koops op. „Ben je meteen ge holpen. Het aanbod voor de top is karig. Dat blijkt hier in Alk maar maar weer eens. Kijk eens naar de kernploeg. Ik heb er hier dit weekeinde maar. twee staan." Koops wees naar Van Schie en Zijlstra. Titelver dedigster Jolanda Grimbergen meldde zich voor de tweede dag af. „Privé-omstandighe- den", motiveerde Koops. Omdat nieuw talent zich niet aandiende, was daar Hanneke de Vries. De 32-jarige stayer uit Diepenheim plaatste zich voor het WK in Heerenveen, ko mend weekeinde. „Dit moet mijn seizoen goedmaken", merkte De Vries op. De Vries had dit schaatsjaar in het te ken van de Olympische Spelen gezet, maar een fikse verhoud- heid verknoeide haar kwalifi catietest, begin januari. „Ik werd op een vervelende ma nier uitgeschakeld. Terwijl je hier aantoont toch bij de snel- sten te horen." De Vries heeft zich zitten ver bijten Voor de televisie. Voor haar een dwangbuis. „Ja, als ik kijk hoe Van Gennip zich heeft gedragen in Albertville. Dan krijg je toch een vreemd smaakje in de mond. Toen Van Gennip zei geen zin in de Olympische vijf kilometer te hebben, dacht ik 'als ze me nu bellen, sta ik vanavond nog in Albertville'. Ik denk dat de mensen meer lol aan mij zou den hebben gehad, dan aan Yvonne". „Het damesschaatsen heeft zich in Albertville slecht ver kocht", vervolgde De Vries. „De houding van Van Gennip bevestigde voor velen het idee dat het damesschaatsen niets voorstelt. Van Gennip neemt het schaatsen niet serieus. En als je dat niet doet, moet je er niet aan beginnen. Zo krijgen we internationaal nooit aan sluiting. Waar dat nu aan ligt? Als ik zeg dat het een mentali teitskwestie is, zou ik enkelen toch te kort doen. Maar het heeft er mee te maken. Op dit moment zijn er geen nieuwe namen. Het zijn al dezelfde na men die circuleren. De top staat stil." OSLO Op vuil en nat ijs in Oslo heeft Gerard van Velde bevestigd dat hij de sprintkampioen van de toekomst is. De amper 20- jarige Groninger eindig de, op eerbiedige afstand van de Witrussische ge weldenaar Igor Zjelezovs- ki, als zesde. Die prestatie lag in de lijn van zijn optreden bij de Olympi sche Spelen. In Albertville werd hij vijfde op de 500 meter en vierde op de 1000 meter. In Oslo veroverde hij zijn eerste medaille, brons op de tweede 1000 meter. Vorig jaar was bij zijn WK-debuut nog niet meer dan de 15e plaats weggelegd. „Ik ben een stapje dichter bij de top gekomen", stelde Van Velde nuchter vast. In Oslo kon dat van Christine Aaftink niet gezegd worden. In de Olympische sprints bleef ze tot haar grote ergernis versto ken van Olympisch eremetaal, het WK bracht haar tot razer nij: zevende in het klassement en niet één medailletje op een van de vier afstanden. De Noorse koning Harald en een paar honderd schaatsge- trouwen zagen hoe de Chinese Qiaobo Ye de tweevoudig Olympisch kampioene Bonnie Blair voorbijstreefde en China de eerste wereldtitel in de ge schiedenis bezorgde. Af stand Zjelezovski en Ye waren met afstand de besten. De Witrus luisterde zijn vijfde wereldtitel op met vier afstandszeges. Zo werd het voor de 29-jarige ko los een optimale revanche voor zijn povere Olympische Spe- GENT Een triomfante lijk lachje speelde rond zijn lippen, maar al te op vallende uitspraken rol den niet uit zijn mond. Jo- han Capiot gaf gepaste antwoorden en waakte voor bravourachtige kre ten. De 27-jarige Belg heeft geleerd de afgelopen twee jaar. Hij heeft ondervonden dat een brutale mond alleen onvol doende is erkenning af te dwingen binnen de TVM-ploeg én het peloton. De lef toont hij op de fiets. Zoals zaterdag aan de Zuiderlaan in Gent, waar hij zich de grootste lefgozer en gokker toonde in de tumul tueuze finale van de 47ste Om loop Het Volk. in een hectische massasprint was Capiot slimmer en sneller dan Peter Pieters en Eric Van- deraerden. Twee jaar na zijn eerste overwinning in de Bel gische openingskoers viel hij in herhaling. Hij is evenwel geenszins van plan ook het vervolg te copiëren. Want sinds die zege blonk Capiot louter uit in blessures en con flicten met ploegleider Cees Priem. De winst in Parijs- Tours vorig jaar bracht het tweetal dichter tot elkaar, maar hun relatie bleef een van haat-liefde, hoewel het weder zijds begrip is verbeterd. Twee jaar geleden leunde Ca piot tevreden achterover na Het Volk. Het toegewezen kop manschap kon hij niet bevesti gen. Ook het jaar daarop slaag de hij aanvankelijk niet zijn bazen tevreden te stellen. Ze waren hem liever kwijt dan rijk. Dit keer wil hij het niet zo f ver laten komen. „Dit succes is mooi meegenomen, maar in het voorjaar zijn belangrijkere prijzen te verdienen. Milaan- San Remo, de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix hebben terecht een hogere marktwaarde dan de Omloop", beseft hij. „Bij die wedstrijden zie je de kopmannen ook altijd vooraan in de slotfase. Als je als zodanig wordt betaald, ben je verplicht dat waar te ma ken". Ontsnapping De ontsnapping van een sterke groep van zeven met Maassen, Solleveld, Sergeant. Nulens, Delion, Richard en De Clercq verontrustte ploegleider Priem niet. „Ik heb alleen op dracht gegeven het verschil niet veel meer dan een minuut te laten worden. Was dat het geval geweest, dan waren we in de tegenaanval gegaan. Ik had gegokt op een massa sprint, zeker gelet op de milde temperatuur, waardoor een slijtageslag onmogelijk was", verklapte Priem zijn strategie. Het zevental was gevormd even voordat een einde kwam aan een solo van meer dan honderd kilometer van Patrice Esnault en een iets kortere al leengang van de Nederlander Willem-Jan van Loenhout. Van dat moment, ongeveer zeven tig kilometer van de eind streep, kreeg de koers een se rieus karakter. Het lukte de koplopers echter niet een be slissende kloof te slaan. Hun voorsprong schommelde rond de minuut. Casado en Bishop kwamen dichtbij, maar niet dichtbij genoeg. Dat gold ook voor De Wilde en Museeuw, die op de laatste bult, de Molenberg, op zoek gingen naar de vluchters. Zij kregen gezelschap van Jelle Nijdam. „Toen wist ik dat de koers was stukgelopen voor de Bucklers. Nijdam kon onmo gelijk de rassprinters Mu seeuw en De Wilde naar voren loodsen. Dat zou niet slim zijn geweest", oordeelde Priem. Vijf kilometer voor de aan komst verliet Capiot de dende rende hoofdmacht. Nijdam riep de Belg tot de orde. „Met hem naar de streep gaan staat gelijk aan zelfmoord", vertelde Capiot later. De uitbraak van Van Hpoydonck en Huyghe mislukte daarna ook. De sprin ters kozen positie. Capiot de beste. Hij richtte zijn blik op het wiel van Pieters die op tweehonderd meter van de fi nish de sprint begon. Lang leek de Nederlander op weg naar de winst. Capiot had meer adem. En geluk. „Dat klopt. Over geluk had ik niet te klagen. Deze aankomst ligt me wel. Maar dan dien je het ook nog af te maken. We hebben goed gegokt. En om goed te gokken heb je veel ge luk nodig". Een dag na de Omloop Het Volk was Olaf Ludwig gelukki ger. Zaterdag werd de Duitser in het gedrang van de massale aankomst in Gent slechts vier de achter Capiot. Zondag schreef de sprinter uit de ploeg van Peter Post na 205 kilome ter Kuurne-Brussel-Kuurne op zijn naam. Het was zijn tweede overwinning dit jaar. In de fi nale versloeg hij de Fransman Christophe Capelle en de Belg Johan Museeuw. Johan Capiot (rechts) drukt zijn voorwiel iets eerder over de streep. Gerard van Velde rechts laat zijn bronzen medaille zien die hij won op de duizend meter len. De Chinese, die in Albert ville met minimale verschillen door haar Amerikaanse rivale was verslagen, profiteerde za terdag van een windflauwte om de leiding in het klasse ment te nemen. Gisteren, toen de slechte weersomstandigheden voor eenieder gelijk waren, consoli deerde de 27-jarige grens wacht bekwaam met de tweede plaats (achter Blair) op de 500 en een nieuwe triomf op de 1000 meter. Ye maalde niet om het slechte weer. „In mijn trai ningskamp in Inzeil was het drie weken bar en boos. Daar leerde ik er mee leven", vertel de zij in goed school-Engels. Met de overdekte banen in Heerenveen en Den Haag zijn de Nederlanders misschien al te veel verwend geweest met perfecte omstandigheden. In Oslo ging zelfs Christine Aaf tink, die nooit naar excuses voor slecht presteren zoekt, pleiten voor permantente in- door-WK's. Aaftink had het maar te accepteren. Achter Ye en Luding finishten de vier Duitsen - Luding, Garbrecht, Baier, Hauck - voor haar. Van Velde, Nederlands sprint kanon bij de mannen, was eveneens geconfronteerd met tegenslagen. Hij voelde voor zijn 1000 meter van zaterdag een groot bot stuk aan zijn schaats. „Er lag ook zo veel Lia van Schie tijdens haar ereronde. zand op het ijs, het was onge looflijk smerig. Ik merkte het vlak voor de start, te laat om er nog iets aan te doen. Ik moest veel energie gebruiken om door de bochten te komen. Ik voelde haast geen grip meer én kon door het corrigeren me nietleegrijden." Van Velde bleef in de laatste bocht met de grootste moeite overeind, moest een slag laten lopen en finishte als zestiende, waardoor hij uit de top-10 viel. FOTO:ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15