Gary Mabbutt bewijst mogelijkheden diabetici Marco van Basten scoort driemaal in vijf minuten Ajax komt pas tot scoren na vertrek van John van Loen SPORT NAC voegt zich bij de koplopers Fiat voor nieuw stadion CcidócSoivuMit MAANDAG 2 MAART 1992 KNVB BEKER EREDIVISIE FC Groningen-Ajax1-2 Feyenoord 26 17 Vitesse RodaJC FC Gronini 10 8 10 6 8 10 SW Dordrecht 26 Fortuna S 26 FC Den Haag 27 De Graafschap 26 4 41 55-18 6 32 40-25 7 29 32-29 6 28 34-25 9 26 43-37 7 26 38-42 0 6 10 26 37-31 7 11 7 25 43-38 6 13 7 25 26-28 8 8 9 24 26-34 8 7 12 23 28-37 8 4 14 20 35-53 3 10 13 16 26-43 4 8 15 16 25-51 3 7 16 13 20-46 2 6 17 10 22-59 DEN HAAG - NAC mengt zich nadruk kelijk in de strijd tussen de Friese strijd aan de kop van de ranglijst van de eerste divisie. De Bredase ploeg won zaterdag tijdens de start van het Caranval de uit wedstrijd bij Heerenveen met 1-0. Cam- buur versterkte de leiderspositie. De for matie uit Leeuwarden won van Emmen, 1-0. Heerenveen - NAC 0-1 (0-0): 80. Van Hooijdonk 0- 1. Scheidsrechter: Houben. Rode kaart: 54. Ga briels (NAC). Gele kaart: Andone en Groen (bei den Heerenveen). Emmen - Cambuur 0-1 (0-0): 86. De Gier 0-1. Scheidsrechter: Lammers. Toeschouwers: 4100. Gele kaart: De Haan (Emmen), Elzinga en Cru- den (beiden Cambuur). AMSTERDAM - De Raad van Commissarissen Sta dion Amsterdam NV heeft besloten dat de bouw van het Multifunctionele Sport- en Evenementstadion op de lokatie Stramanweg in Amsterdam-Zuidoost door gaat. De exploitatie van het stadion wordt „goed haalbaar" geacht. Voor de financiering is een bedrag van 200 miljoen gulden nodig. Het plan voor het nieuwe stadion dat over de Stramanweg moet worden heengebouwd, werd eerder deze week door wethouder Genet gepresenteerd. Het stadion zou in combinatie met een zo genoemd transferium moeten worden gerealiseerd, dat plaats biedt aan circa 2500 parkeerplaatsen. Amsterdam zal zich gaan inzetten om het Europese voetbalkampioenschap van 1996 naar de hoofdstad te halen. De gemeente draagt in totaal een bedrag van 60 miljoen gulden bij in de kosten van het multifunctionele stadion. De rest wordt gefinancierd door Ajax (20 miljoen gul den), aandelen (25 miljoen), toezeggingen van vijf „founders" (30 miljoen), het Rijk (12) en externe financiers (55). Belodedic keert terug in de Roemeense ploeg BUKAREST - Verdediger Miodrag Belode dic keert voor de kwalificatiereeks van de we reldtitelstrijd terug in de Roemeense nationa le ploeg. De 28-jarige verdediger van Rode Ster Belgrado speelde tot 1988 bij de door het leger geleide topclub Steaua Bukarest, alvo rens hij naar Joegoslavië vluchtte. Een jaar la ter maakte een revolutie een eind aan het bewind van dictator Ceaucescu. Belodedic is een in Roemenië geboren ethnische Serviër, die aldaar Belodedici moest heten. Voorzitter Mircea Sandu van de Roemeense bond: „Ik heb in Belgrado met Belodedic gepraat en hem een document van de hoogste aanklager laten zien waarin staat dat hij niet vervolgd zal worden voor zijn vlucht uit het land in Gary Stevens afgekeurd LONDEN - Gary Stevens is afgekeurd voor het spe len van betaald voetbal. De voormalige international van Engeland heeft last van zijn knie. Stevens, on der contract bij Ports mouth, speelde zeven keer voor de nationale ploeg. Hij voetbalde 332 wedstrijden in de league, waaronder 142 voor Tottenham Hotspur. De verdediger is bijna 30 jaar. Stevens was geope reerd aan de kniebanden. De laatste elf maanden was hij geblesseerd. Lampteymagweg bij Anderlecht BRUSSEL - Nii Lamptey mag weg bij Anderlecht. De 17-jarige aanval ler uit Ghana staat op het verlang lijstje van enkele Europese topclubs. „Onder meer Juventus heeft naar hem geinformeerd", vertelde Ander lecht-bestuurslid Robert de Pot. Vol gens Belgische kranten moet Lamp tey een transferbedrag van ongeveer 11 miljoen gulden opbrengen. Lamp- teys contract bij de Brusselse club loopt nog vijf jaar door. „Maar als erl een goed aanbod komt, waarom zou den we hem dan niet laten vertrek ken?". aldus De Pot. Anderlecht kocht Lamptey in 1990 van zijn Gha- nese club voor 100.000 gulden. EERSTE DIVISIE NEC RBC Den Bosch Haarlem Wageningen Veendam GA Eagles AZ Helmond Sp Emmen 30 16 5 9 37 30 14 30 14 30 12 30 12 29 12 29 13 30 11 30 10 30 9 1 30 9 10 31 64-48 11 31 48-44 10 31 49-43 16 23 47-66 15 21 36-58 17 17 32-60 SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 9: 11-21-29-31-32-38 Reserve getal: 19. Cijferspel: 28 39 90 Toto 9:2-2-2-1-1-3-3-3-1-1-3-1 Duitse lotto: 11-13-19-25-27-30 Re servegetal 5 Spel'77 061 4407 Belgische lotto: 3-21-24-27-29-40. Re servegetal 25. Joker 4844 1 54. Telstar naar halve finale met dank aan scheidsrechter VELSEN De eredivisie club die Telstar loot in de halve finales van het toer nooi om de KNVB-beker, kan zich in de handen wrijven. Tenzij de KNVB besluit scheidsrechter Cees Bakker ook voor die wedstrijd aan te wijzen. Dan is alles mogelijk, behalve een normaal wed strijdverloop. Gisteren rukte de arbiter, die letterlijk en fi guurlijk op z'n laatste benen loopt, het duel uit evenwicht, waardoor Telstar tenslotte ruim (4-1) van Haarlem won. Bakker stuurde Haarlemmer Van Galen kort na rust met een rode kaart, waardoor een tien tal overbleef dat op genade en ongenade was overgeleverd aan Telstar. In de strijd van elf tegen elf was Haarlem voetbal lend veel beter. Telstar-coach Niels Overweg had voor vech ters en knokkers gekozen en Regtop en Hoop aan de kant gelaten. Op de instelling van Telstar was niets aan te mer ken, dan alleen dat de regels nadrukkelijk overtreden wer den. Voor rust bestrafte Bak ker Telstar - bepaald niet om futiliteiten - 23 keer. Na rust, toen Van Galen zich zeer on verstandig revancheerde op De Kruif, had de arbiter on middellijk de rode kaart klaar. De provocateur ging nagenoeg Het incident beëindigde de wedstrijd, die leuk was begon nen met twee treffers. De Roode voor Telstar en Baas voor Haarlem, in de eerste vijf minuten. Daarna ging Haar lem makkelijker, snelleren ge richter voetballen. Het recht vaardige tweede doelpunt bleef echter uit. Telstar scoor de via Liefden op slag van rust wel. Haarlem ging na rust vijf mi nuten zeer aanvaardbaar ver der, tot Van Galen tegen De Kruif het recht in eigen hand nam, nadat Bakker het zo lang achterwege had gelaten. Een. zwak moment van - doelman Oost schonk Telstar het derde doelpunt van Oostrom en daar na hadden de Velsenaren er nog een stuk of vijf moeten maken tegen de uitgebluste Haarlemmers. Er kwam er nog slechts één, van Oostrom, om dat Regtop en Oostrom een voudige kansen misten en De Roode zelfs een strafschop on gebruikt liet. Telstar - Haarlem 4-1 (2-1): 4. De Roode 1-0,5. Baas 1-1,45. Liefden 2-1, 37. Oostrom 3-1, 74. Oostrom 4-1. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 6000. Gele kaart: De Kruif en Van Duijvenbode (Telstar), Keur en Brouwer (Haarlem). Rode kaart: 50. Van Galen (Haarlem). Telstar: Nijkamp; De Kruif, Olde Rie- kerink, Van Duijvenboden en Lief den; Oostrom, Smak en Van der Zwaan; Plug (80. Hoop), Bertolini (46. Regtop) en De Roode. Haarlem: Oost; McDonald. Baas, Brouwer en De Jong; Pocorni, Helen- klaken en Diffley (60. De Meijer); Ilio- han, Keur en Van Galen. hoop. En daar ben ik best trots op". LONDEN - Gary Mab butt, aanvoerder van Tot tenham Hotspur, heeft zin in een weerzien met Feye noord, tegenstander in de kwartfinale van de strijd om de Europa Cup II. Acht jaar geleden speelde Mab butt eveneens tegen de Rotterdamse ploeg, maar toen om de UEFA Cup. Ene Johan Cruijf was destijds zijn directe tegenstander. „Ik was zeer onder de indruk toen hij tegenover me stond. Hij was altijd mijn idool geweest. Toen ik tien was had ik twee schildpadden. De ene heette Cruijff, de andere Pele. Ook op het einde van zijn carrière was zijn balbehandeling briljant en hij had nog steeds die extra versnelling". De lange carrière van Mabbutt, die dertien keer de nationale A-ploeg haalde en meer dan 300 wedstrijden speelde voor Tottenham Hotspur, mag uniek heten gezien zijn handi cap. Op zijn zeventiende bleek Gary aan suikerziekte te lij den. Dankzij een buitenge woon doorzettingsvermogen bewees hij dat diabetici top sport kunnen bedrijven, on danks slopende crisisperio den. Twee weken geleden werd Mabbutt bewusteloos ge vonden in de gang van het En gelse spelershotel door clubge noot Paul Steward. De avond tevoren had hij met de natio nale B-ploeg nog een 3-0 over winning geboekt op de Franse reserves. Coma „Ik had een probleem met een nieuwe insuline. Mijn lichaam reageerde daar heel slecht op. 's Nachts raakte ik in coma en de volgende ochtend kwam ik bij in het ziekenhuis", zegt Mabbutt. Na onderzoek kon hij diezelfde dag naar huis. De volgende ochtend meldde hij zich al weer op de training en vervolgens speelde hij centrale verdediger in de belangrijke thuiswedstrijd tegen Arsenal (1-1). „Ik herstel gelukkig snel. In mijn carrière is het me drie keer overkomen dat ik in coma raakte. Gelukkig waren er al tijd mensen in de buurt die alert reageerden". Dankzij een ijzeren zelfdisci pline is Mabbutt in staat top sport te bedrijven. Naast het trainingsveld staat een tas met daarin lucosade, een glucose- drank die zijn suikerniveau aanvult. Voor elke wedstrijd en in de rust doet Mabbutt een bloedanalyse. Daarvan afhan kelijk doseert hij zijn behoefte aan lucosade. De handicap weerhield hem er enkele jaren geleden van in te gaan op rian te aanbiedingen van Lyon en Atletico Madrid. „Ik was een beetje bang omdat ik niet weet wat voor dokters ze daar heb ben. En eerlijk gezegd is het voor mij heel belangrijk mijn familie om me heen te heb- PR-man De Mabbutts vormen een Gary Mabutt veroverde vorig jaar met Tottenham de FA Cup, waardoor hij overmorgen in het stadion van Feyenoord zijn oude maatje Johnny Metgod weer ontmoet. FOTO: AP hechte voetbalclan. Vader was ooit prof bij Bristol Rovers en broer Kevin speelde voor Crys tal Palace. Praten over zijn ziekte vindt Mabbutt niet erg. „In het begin vond ik het wel vervelend als mensen het over die suikerzieke van Totten- ham hadden. Nu hebben ze het eerst over de voetballer Gary Mabbutt, aanvoerder en inter national, die toevallig ook sui kerpatiënt is". Mabbutt is in de loop der jaren een voorbeeld geworden voor de Engelse dia betici en min of meer PR-man van de British Diabetic Associ ation. Wanneer mogelijk geeft hij lezingen over de ziekte waarmee hij heeft leren leven. Mede-patienten putten daar hoop uit. Mabbutt ontving we kelijks zestig tot zeventig brie ven waarin hij wordt aange moedigd, of waarin ouders van suikerpatiëntjes hem om ad vies vragen. „Voor een jonge tje dat voor het eerst in het zie kenhuis ligt, is het soms een troost wanneer de dokter hem zegt dat Gary Mabbutt hetzelf de heeft en toch een beroemd voetballer is kunnen worden. Zo iets geeft die kleine jochies Odds Drie jaar geleden publiceerde hij een boek over zijn bijzonde re carrière: 'Against all odds' ('Tegen alle verwachtingen"). Het boek is uitverkocht. Het onbegrip over wat een suiker patiënt doorstaat is volgens Mabbutt altijd nog vrij alge meen. Voetbalfans kunnen soms wreed zijn. Zo overkomt het hem dat het publiek zoetig heden naar hem gooit onder de kreet „Eet ze maar op, lamme ling". Omdat hij zich vier keer per dag moet injecteren, wordt hij eveneens uitgescholden voor junkie. „Wat wil je daar op antwoorden. In het begin deed het pijn. Aan de andere kant: zoveel spelers worden bele digd, ik sta erboven. 'Gazza' (Paul Gascoigne) schelden ze bijvoorbeeld uit omdat hij te dik is". Ondanks alle moeilijkheden en tussentijdse hospitaalopna mes buiten de normale voetbalblessures die hem evenmin gespaard bleven - is Mabbutt een basisspeler ge bleven bij Tottenham. Op 30- jarige leeftijd is hij er nu cen trale verdediger in een rol ver gelijkbaar met die van zijn oude maatje Johnny Metgod, die ooit bij de Spurs speelde. „Ik vind het fijn hem straks weer te ontmoeten". De groot ste teleurstelling in zijn spor tieve carrière kreeg hij te slik ken van de voormalige Engel se bondscoach Bobby Robson, die hem ooit „de enige echte bionische man" noemde. Rob son haalde Mabbutt als 22-jari- ge in de nationale ploeg, maar liet hem buiten de selectie voor de WK in Spanje. „Ik was net geblesseerd geweest, maar ik heb heel hard gewerkt om op tijd terug te komen. Dat ik niet mee kon naar Spanje was een grote teleurstelling. Ik heb nu twee kwalificatie-wedstrij- den voor de EK gespeeld. Ik duim dat ik mee mag naar Zweden. Het zou de kroon op mijn carrière zijn". Michel Kreek (8) zorgt voor vreugde bij de Ajacieden Petterson (links) en Winter door voor 2-1 te zorgen in de uitwedstrijd tegen FC Groningen. FOTO:ANP GRONINGEN - John van Loen had het veld koud verlaten, of Ajax sloeg bij FC Groningen aan het scoren. In een tur bulent slot bogen de Am sterdammers een achter stand van 1-0 om in winst, 2-1. Roy, ingevallen voor Van Loen, had een aandeel in de gelijkmaker. Hij nam de vrije trap, Vink kopte door, Petters- son maakte af. De nuttige Kreek, steeds beter tot zijn recht komend, besliste het duel, na een vlekkeloze aanval over Jonk en Blind. Heeft Van Loen het vlak voor de Europese confrontatie te gen AA Gent, woensdag in Bel gië. verbruid? Technisch di recteur Van Gaal dacht van niet. „Hij deed nuttig werk, stoorde de opbouw van Gro ningen en was nog gevaarlijk ook. Alleen, ik geef toe, hij had een paar kansen moeten be nutten". Westerhof, trainer van FC Gro ningen, betuigde steun aan Van Loen en Van Gaal. „Van Loen is een ondergewaardeer de voetballer. Hij kan meer dan koppen alleen. Zijn wissel kwam mij niet slecht uit". Daarnaast noemde de aan staande trainer van PSV het Ajax van nu moeilijker te be strijden dan voorheen. „Vroe ger wist je precies wat ze de den. Met de huidige taktiek zijn ze moeilijker te verras sen". FC Groningen, op jacht naar Europees voetbal, kreeg eigen lijk maar een echte kans. Die werd prompt benut. Dat was halverwege de tweede helft. Trainer Westerhof noemde het een doelpunt uit het boekje, al gingen er verdedigingsfouten (onder andere Vink) aan voor af. Van Duren zette van links voor, Huizingh schoot hard en laag in. Westerhof leek zijn nieuwe club, PSV, daarmee de helpende hand toe te steken, Maar de onverwachte opleving van Ajax besliste anders. FC Groningen - Ajax 1-2 (0-0): 58. Huizingh 1-0, 73. Pettersson 1-1, 76. Kreek 1-2. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 18.000 Gele kaart Zigmantovitsj en Wilson (FC Gronin gen Winter (Ajax). FC Groningen: Lodewijks; Boekweg, Veenhof, Zigmantovitsj en Wilson, Olde Riekerink, Huizingh, Holband (81. Zuurman) en Roossien; Van Du ren en Meijèr. Ajax: Menzo; Blind, Silooy, Jonk De Boer; Van 'l Schip, Vink, Winter en Kreek; Pettersson en Van Loen (62. Roy). ROME Marco van Bas ten heeft opnieuw zijn waarde voor AC Milan be wezen. In de thuiswed strijd tegen middenmoter Atalanta Bergamo (3-1) scoorde de spits gisteren in een tijdsbestek van nog geen vijf minuten drie keer. De voormalige Ajacied bracht met de glaszuivere hattrick, zijn derde deze competitie, zijn seizoentotaal op twintig tref fers. Juventus bleef op vier punten van het superieure AC Milan. De laatste concurrent van de aanstaande kampioen ver sloeg in eigen huis Genoa met ruime cijfers: 3-0. De negen wedstrijden op de 23ste speel dag in de Serie A leverden 27 doelpunten op. De grootste overwinning boekte Napoli, dat hekkesluiter Ascoli met 5-1 deklasseerde. De teleurstellen de derby tussen Lazio en AS Roma (1-1), ontsierd door sup- portersrellen, werd bijge woond door Paul Cascoigne. De middenvelder van Totten- ham Hotspur, nog altijd niet hersteld van een zware knie blessure, had na de wedstrijd een onderhoud met het be stuur van Lazio. De Italiaanse club wil de Engelse vedette pas definitief inlijven als hij weer topfit is. Tot die tijd werkt Cas coigne in zijn geboorteland aan zijn rentree. Spanje Real Madrid begint zaterdag het duel dat de Spaanse com petitie zal beslissen, de uitwed strijd tegen Barcelona, met één punt voorsprong op de ranglijst. Leo Beenhakker kan in ieder geval nog één week de handen dichtknijpen. De ma gere overwinning van 1-0 in de thuiswedstrijd tegen Gijon gaf er alle reden toe. Barcelona deed het niet alleen beter, maar ook overtuigender, 2-0 bij Oviedo. De meest opwin dende wedstrijd op de 24ste speeldag was Zaragoza - Atleti co Madrid. Scheidsrechter Go mez Baril bleef redelijk ver van de lijnen om buiten het spervuur van projectielen te blijven dat van de tribunes op hem neerdaalde. Hij trok vijf tien keer de gele kaart en drie keer de rode, voor Schuster en Tomas van Atletico en Aguado van Zaragoza, dat met 1-0 won door een treffer van Higueras. Albacete, voor Spaanse begrip pen een dorpsclubje, dat drie jaar geleden nog in de derde divisie speelde, won zondag met 3-1 van Valladolid en deelt nu de derde plaats met Atleti co, op zes punten van Real Ma drid en één punt boven Hid- dinks Valencia dat in een ont goochelende wedstrijd bij Es- panol op 0-0 bleef steken. Engeland De Franse international Canto na heeft zijn eerste doelpunt voor Leeds gemaakt. Mede daardoor won de nummer twee van de League van Luton, 2-0. Koploper Manchester United verspeelde twee punten door teleurstellend gelijk te spelen bij Coventry (0-0). Enkele hon derden fans van West Ham protesteerden kort voor tijd rond de middenstip tijdens het duel van de degradatie-kandi daat tegen Everton. De aan hang eiste het vertrek van het management. De aanleiding was de 0-2 achterstand van de thuissclub. Na ontruiming van het veld door de politie werd het duel na een onderbreking van vijf minuten voortgezet. In de stand kwam geen verande ring meer. Manchester United heeft van de laatste zeven wed strijden er zes gelijk gespeeld. Tegen Coventry was Giggs als één der weinigen dicht bij een doelpunt. Na een pass van Ince miste hij voor open doel. Liver- Marco van Basten blijft in een sierlijk luchtgevecht de baas over de Zweed Stromberg van Atalanta Bergamo. pool speelde op eigen veld te- plaats staat. Spraakmakend won met 4-3. Het was de eerste leurstellend gelijk tegen Sout- was het duel tussen Norwich overwinning van de ploeg in hampton, dat op de laatste en Crystal Palace. Norwich een uitwedstrijd sinds novem- na de uitzege van 1-0 tegen Lo keren. Van de achtervolgers pakte Club Brugge als enige de volle winst tegen Lierse SK, 4- 1. En heeft een punt achter stand. KV Mechelen diende een punt in te leveren door het gelijkspel van 0-0 tegen Ra cing Genk. Standard Luik zag het verschil tot drie punten groeien door de nederlaag van 0-1 bij RWDM. AA Gent verloor bij Waregem met 1-2. Duitsland De beste ploegen van de Bun- desliga hebben een punt verlo ren aan degradatie-kandida ten. Borussia Dortmund speel de gelijk tegen VfL Bochum (1- 1), VfB Stuttgart tegen Dyna mo Dresden (1-1). Eintracht Frankfurt en Leverkusen pro fiteerden, door respectievelijk Hamburger SV (2-1) en Hansa Rostock (3-0) te verslaan. Kai- serlautern viel terug. De lands kampioen verloor bij Nürn: berg (2-3). Bayern München had opnieuw niets dan tegen slag. Óp eigen veld werd gelijk gespeeld tegen Köln (0-0). Doelman Aumann, net terug na langdurig geblesseerd te zijn geweest, kreeg de rode kaart. Dezelfde straf kreeg overigens ookBrunner Nürnberg. In de strijd t degradatie deed Karlsruher SC het goed tegen Stuttgarter Kic kers (3-1). Frankrijk Olympique Marseille heeft de leiding in de competitie van Frankrijk heroverd. De over winning van 2-0 op Auxerre hielp de ploeg van Bernard Ta- pie aan een voorsprong van een punt op Monaco. De bela gers uit het vorstendom waren FOTO: AP de titelverdediger aanvanke lijk gepasseerd, door reeds ber vorig jaar. vrijdag te winnen van Caen, 2- Anderlecht blijft alleen koplo- 1 Door de zeëe °P Hennes 1-0) per in de Belgische competitie werd Paris St Germain derde.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14