SPORT Vriesekoop en Hooman: huilen in Wenen CcidócSouoont 13 Fiets van Vanderaerden gestolen Nigel Mansell eerste winnaar formule 1 Tafeltennissters willen stage lopen in China Voetelink krijgt voorkeur Becker behaalt 32e toernooititel Nationaal record voor Rob de Wit )9 Evers kondigt anti-dopinglijst aan Tottenham verliest na verlenging in Cup-duel Slimme EHBO-kit £cidóc(3ou/ia/nt MAANDAG 2 MAART 1992 Nederlanders zwemmen in geld PALMA DE MALLORCA De Nederland se zwemploeg heeft het afgelopen week einde bij de finale van de wereldbeker in Palma de Mallorca de goede vorm van de nationale titelstrijd omgezet in geld; veel geld. Ruim vijftigduizend gulden leverde het tripje naar het Spaanse vakantie-eiland op. Voor de individuele deelnemers wel te verstaan, niet voor de financieel armlastige zwembond, die van tevoren in een royaal gebaar had besloten geen aanspraak op de premies te zullen maken. Ron Dekker ont popte zich zelfs als een regelrechte goud delver. De Deventenaar was goed voor 23.000 gulden. Koss opnieuw onderzocht OSLO Johan Olav Koss heeft vrijdag in Oslo opnieuw een uit gebreid medisch onderzoek on dergaan. De Noorse schaatsenrij der, olympisch kampioen 1500 meter, was in het weekeinde toe schouwer bij het WK sprint. Koss bereidt zich op de baan van Valle Hovin, samen met Geir Karlstad, voor op het WK allround, dat over drie weken in Calgary wordt ge houden. Het medisch onderzoek was bedoeld om de oorzaak op te sporen van zijn ziekte vlak voor het olympisch schaatstoernooi. Marathonsponsor stopt ermee AMSTERDAM - Het marathon schaatspeloton raakt weer een ge sponsorde ploeg kwijt. Na Aegon haakt ook het verzekeringsberijf VGZ af. Als reden wórdt opgegeven „her structurering van het sponsorbud get". Rijders en ploegleider Piet Schipper werden zaterdag voor de fi nale van de KNSB-competitie schrif telijk op d^ hoogte gebracht. Schipper probeert de komende veertien dagen een nieuwe sponsor te vinden. „Lukt dat niet dan is het over met deze ploeg". Het team bestond uit De Mar- reiros. Dijkstra, Jasch en Grimbergen. Leo Koopmans levenslang geschorst LONDEN De Britse ijshockeybond heeft de Nederlandse oud-internatio nal Leo Koopmans, tegenwoordig ac tief als trainer van de Schotse club Murrayfield Racers, en speler Roger Hunt levenslang geschorst. De offici als reageerden met die zware straf op een zelfs voor ijshockeybegrippen on verkwikkelijke vechtpartij tijdens een wedstrijd van vorige week tegen Bracknell Bees. Het Racers-tweetal wordt verantwoordelijk gesteld voor de ernstige ontsporing waarbij Brack - nell-speler Lee Odelein een gebroken kaakbeen en een bekkenfractuur op liep. Na het incident werd Hunt zelfs door de politie gearresteerd, maar la ter weer op vrije voeten gesteld. „Spe lers en clubvertegenwoordigers, die zich niet aan de regels wensen te hou den, hebben in onze sport niets te zoe ken", was de verklaring van de Britse bondsvoorzitter Frederick Meredith. Hunt en Koopmans, die in Nederland enige tijd assistent-bondscoach was, hebben een week de tijd tegen de straf in beroep te gaan. GENT - De tweede overwinning in vier dagen na de Grote Prijs Wieler revue werd Eric Vanderaerden niet alleen ontfutseld. De Belg raakte zaterdag in afwach ting van de dopingcontrole ook zijn fiets kwijt. Het racekarretje was buiten de sport hal in Gent geparkeerd. Een verzor ger van Buckler ontdekte dat het verdwenen was. WENEN Overdreven luchtigheid tegenover zichtbaar ongenoegen. Ti telverdedigster Mirjam Hooman en Bettine Vrie sekoop namen een dag voor de beslissende fase van de Top Twaalf ieder op hun eigen manier snel afscheid van het jaarlijkse onderonsje tussen de bes te Europese tafeltennis sters. Hooman trok een lange neus naar het eind resultaat, Vriesekoop kon tot haar eigen ongenoe gen niet aangeven waar om ze in de Oostenrijkse hoofdstad had gefaald. De eindzege ging naar de num mer één van de Europese rang lijst Csilla Batorfi, die in de fi nale geen kind had aan de Zweedse invalster Marie Svensson: 21-18 21-17 21-9. De intenties van beide Neder landse speelsters lagen in We nen mijlenver uiteen. Volgens de uitlatingen van het tweetal. Vriesekoop ziet de Top Twaalf als 'haar' evenement. Voor ze haar topsport-loopbaan voor korte tijd onderbrak, bracht ze het toernooi twee keer op haar naam. Na haar rentree eindig de ze vorig jaar in Den Bosch, waar het poulesysteem pas voor de tweede keer werd ge hanteerd, als derde. Voor We nen achtte ze zich favoriet. Ze ker gezien de progressie van de afgelopen maanden, waar bij trainingsstages in China een belangijke rol vervulden. Het werd een afknapper voor Vriesekoop. Die geen enkele reden kon bedenken, waarom ze in het op Japanse vechtspor ten georienteerde sportcen trum in een bijrol werd ge drukt. Ze eindigde slechts als. vijfde in haar poule. De fikse enkelblesure, die ze in de ove rigens gewonnen partij tegen de latere finaliste Marie Svens son opliep, weigerde ze als re den aan te voeren voor het mis lukte evenement. „Ik zat in de minst sterke groep. Als je niet bij de eerste twee eindigt, heb je het ge woon slecht gedaan. Onbegrij pelijk, zeker als ik vlak voor mijn eerste partij in de trai ningshal nog de sterren van de hemel sta te spelen". Mirjam Hooman slaat uit wanhoop haar handen voor de ogen als zij overlegt met coach Frits Kantebeen. De nederlaag tegen de naar Zwitserland uitgeweken Chi nese Tu Yong had grote in vloed op het vervolg van haar toernooi. „Mijn zelfvertrouwen was naar de maan. Daarnaast dwong ik de pech af. Enkel blessure tegen Svensson, twee netballen van Badescu op het moment dat ik op matchpunt stond. Het liep helemaal niet", liet de Amsterdamse, koud vijf dagen in het bezit van een sponsorcontract, met natte ogen weten. De schuchtere Hooman had aan de hand van begeleider Frits Kantebeen al afscheid ge nomen van de in Den Bosch FOTO:ANP met overmacht veroverde titel, voor ze thuis haar spullen voor de trip Wenen bijeenraapte. Luidde de strekking van haar verhaal voor de mindere pres tatie in de Oostenrijkse hoofd- stad. Ze stelde zich er niets van voor. De voorbereiding was van verre van optimaal ge weest. Na het mislukte WK in Chiba sukkelde ze een half jaar met een polsblessure, in oktober begon ze voorzichtig weer te trainen. „Je kunt na vier maanden training niet ver wachten weer op je normale ni veau te zitten". WENEN - Vaste afspraken zijn er nog niet, maar Miijam Hoom an geeft in de aanloop naar de Olympische Spelen in Barcelona de voorkeur aan een trainingstrip naar China. Met Bettine Vrie sekoop, die na haar rentree al twee keer een stage in Azië afwerk te. „In Nederland is het moeilijk geschikte trainingspartners te vinden", aldus Hooman. „Als de competitie in mei afgelopen is, lijkt me een reis in juni mogelijk. Als de bond daar ook financieel aan bijdraagt. Met Bettine heb ik er ook al een keer over gespro ken. Zij wil voor de Spelen nog een keer terug en mij lijkt het ook wel zinvol". Falko Zandstra slaat na het behalen van de titel van vreugde zijn hand op het hoofd van zijn coach Leen Pfrommer. ALKMAAR Sandra Voetelink is de vierde Ne derlandse deelneemster aan het toernooi om het wereldkampioenschap schaatsen, dat komend weekeinde in Heerenveen wordt gehouden. De bege leidingscommissie kern ploegen gaf de voorkeur aan Voetelink boven Co- lette Zee. De overige drie Nederlandse rijdsters in de Thialf-hal zijn nationaal kampioene Lia van Schie, Carla Zijlstra en Hanne- ke de Vries. Zij eindigden afge lopen weekeinde bij het NK allround in Alkmaar als eerste, tweede en derde. Voor het WK bij de mannen plaatsten zich naast de nieuwe nationale kampioen Falko Zandstra zich Bart Veldkamp, Rintje Ritsma en Thomas Bos. Het wereldkampioenschap sprint in Oslo heeft pal na de Olympische winterspelen eens te meer duidelijk gemaakt dat schaatsen op buitenijs uit de tijd is. Het ijs was slecht, het weer was slecht, het toernooi was slecht. Een dag van tevoren realiseer de het personeel van Valle Ho- vin zich dat het WK sprint moest worden georganiseerd. De vuiluitstoot in de Noorse hoofdstad maakte het ovaal in de buitenwijk smerig, een voorjaarszonnetje deed de vriesinstallatie haast uiteen spatten. „Na twee ronden wa ren mijn schaatsen al bot", stelde Herma Meijer na de laatste training vast. Bij de vrouwen ging de titel naar de Chinese Qiaobo Ye. Bij de mannen was de Rus Zjelezevs- ki voor de vijfde keer de sterk ste tijdens een WK-sprint. Pag 1.5: NK schaatsen mos terd na de maaltijd Idoor ROB LANGEVELD ROTTERDAM - Boris Becker heeft gisteren in het Rotter damse Ahoy' zijn 32e toernooi titel behaald. De 24-jarige Duitser versloeg in zijn 49e fi nale de ongewoon tennissende Rus Alexander Volkov, die eerder Paul Haarhuis liet stranden op weg naar de eind strijd. Becker had drie sets no dig om Volkov, die morgen zijn 25e verjaardag viert, terug te wijzen: 7-6,4-6,6-2. Met deze toernooizege voegde Becker weer 68.400 dollar toe aan zijn loopbaan-totaal van 9.539.910 dollar. Twee weken eerder schreef Becker ook het toernooi van Brussel op zijn naam. „Het is weer tijd om even pauze te nemen", vertel de de nummer vier van de we reldranglijst gistermiddag. Op weg naar de Rotterdamse fina le had Becker achtereenvol gens Michiel Schapers, Anders Jarryd, Patrick McEnroe en John McEnroe verslagen. Het was voor het eerst sinds 1981 dat een toernooi-winnaar twee broers had verslagen. Toen presteerde Jimmy Connors dat ten koste van Sandy en Gene Mayer. Pag 17: Becker pleit voor op-^ waardering van toernooi. KYALAMI - Nigel Man sell heeft gisteren het for mule I seizoen geopend met de overwinning in de Grote Prijs van Zuid-Afri- ka. De 38-jarige Brit leid de in zijn Williams van start tot finish op het Kya- lami-circuit. Stalgenoot Ricardo Patrese werd op 24 seconden tweede, we reldkampioen Senna in de McLaren op 35 tellen der de. Mansell's 22ste GP-zege was de triomf van de techniek. De Williams was superieur aan de McLaren. Het speelgoed van Mansell was een geavanceerd stukje high tech. Met een ac tief veersysteem, een compu ter gestuurde motor-ophan ging en een half automaat. Schakelen en gaspedaal werk ten automatisch. Mansell was in de cockpit de stuurman en programmeur. In alle trainingen was hij ver uit de snelste. Patrese nestelde zich direct na de start van de vierde op de tweede plaats. Hij gaf zijn kopman de rustgeven de rugdekking. Senna deelde in de eerste van de 72 ronden van 4216 meter wat plaagstoot jes uit, maar beperkte zich daarna tot consolidatie van zijn derde plaats. „Tegen de Williams kunnen wij niet op", merkte de Brazili aan realistisch op. „Ik zal moeten wachten tot mijn nieu we wagen er is. Tot die tijd zal ik er alles aan doen mijn ach terstand zo klein mogelijk te houden". De nieuwe McLaren wordt in Brazilië of Spanje ver wacht. De bolide wordt voor zien van een revolutionair chassis en nieuwe Honda-mo- tor. GENUA - Robert de Wit heeft eindigde, kwam uit op een to- zaterdag tijdens de Europese taal van 6023 punten, titelstrijd indoor in Genua het' Nederlandse record op de zé venkamp verbeterd. De Bra bander. die met de Duitser Paul Meier gedeeld als vierde De Fransman Christian Plaziat zorgde voor een verbetering van het wereldrecord, dat met 6289 punten reeds op zijn naam stond. Hij bracht het za terdag op 6418 punten. Het oude Nederlandse record stond sedert 3 maart van het vorig jaar op naam.van Marcel Dost, die in Zaragoza 5633 pun ten behaalde. KEULEN - Dr. Hans Evers, voorzitter van de anti-dopingcommissie van de Duitse Sport Bond (DSB), heeft de publicatie iri aangekondigd van een lijst waarop de namen staan vermeld van vijftig officials en trainers die met het gebruik van sti mulerende middelen in verband zijn gebracht. Evers, die jarenlang als politi cus namens de christen-demo craten in de Bondsdag zat, denkt dat binnen de Duitse at letiek een harde kern van circa tien procent bestaat van „men sen die met financiële, juridi sche en medische steun in staat is dopingcontroles te ont lopen". In de Duitse sport heerst vol gens Evers de mentaliteit dat een met dopegebruik behaalde medaille nog altijd beter is dan geen medaille. Op Europees niveauis hij voorstander van een georganiseerde strijd te gen het dopegebruik. Een sa menwerkingsverbandvan Duitsland met Finland en het Gemenebest van Onafhanke lijke Staten bestaat er al. Na zeven jaar stond Kyalami weer op de agenda van de for mule I coureurs. In 1985 won Mansell de vijfde en voorlopig laatste race. Gisteren kwamen 110.000 toeschouwers af op de rentree, inclusief minister van buitenlandse zaken Pik Botha. De race was al weken uitver kocht. Kaartjes deden op de zwarte markt het drievoudige en enkele uren voor aanvang stuurde de politie al op vijf ki lometer voor het circuit men sen zonder geldig toegangsbe wijs naar huis. Mansell had zich uitstekend voorbereid op het nieuwe sei zoen. Hij keerde niet terug naar zijn villa op het eiland Man, maar gaf de voorkeur te overwinteren in Florida. Daar trainde hij dagelijks in het krachthonk en liep hij zes mijl per dag. Bij terugkeer in Euro pa was de gebruinde Mansell kilo's afgevallen. Volgens ex-wereldkampioen James Hunt was Mansell na af loop van het vorige seizoen door Williams voor de keus ge steld: afvallen (gewicht) of af vallen (uit renstal). Williams eist dit seizoen de wereldtitel van Mansell. „Hij heeft de titel vorig jaar verspeeld in Japan", aldus Hunt. „Op kinderlijke wijze. Dat zit Williams nog steeds hoog. Vooral omdat ze over de snelste auto beschik ten". De dubbelslag van Williams was de 15e sinds 1950 in de for mule I. Mansell reed zijn 166ste Grote Prijs, Patrese zijn 225ste. Met de twee heeft Willi ams de meest ervaren cou reurs onder contract. Boven dien mogen beide coureurs niet meer tegen elkaar rijden, zoals vorig seizoen bij herha ling het geval was. De koploper krijgt rugdekking, de kopman is Mansell, goed voor 18 mil joen gulden salaris per sei zoen. LONDEN In de aanloop naar het Europese duel van overmor gen tegen Feyenoord heeft Tottenham een flinke klap gekregen. De club uit Londen moest gisteravond in de halve finales van het toernooi om de League Cup in de verlenging voorrang verlenen aan Nottingham Forest. Keane maakte in de honderdste minuut het beslissende doelpunt: 1-2. Na negentig minuten was de stand 1-1. Het eerste duel tussen beide ploegen was met dezelfde cij fers geëindigd. AA Gent, woensdag tegenstander van Ajax, verloor in de Belgi sche competitie zonder de disciplinair gestrafte Eric Viscaal de uitwedstrijd tegen Waregem met 1-2. De marge met landskampi oen Anderlecht bedraagt sinds zaterdag tien punten. De NOS-televisie zendt woensdagavond het duel tussen Feye noord en Tottenham Hotspur in het toernooi van de Europese bekerwinnaars rechtsreeks uit. De uitzending op Nederland 3 begint om 20.05 uur. Pag 14: Gary Mabbutt bewijst mogelijkheden diabetici. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Telefoon: (voor controle br/orging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: IG maand (automatische betaling) f27,00 G kwartaal (automatische betaling) f79.80 G kwartaal via acceptgiro. f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Rob de Wit tijdens het onderdeel polstokhoog. Stuur deze bon in een-open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13