LEIDEN OMGEVING Weinig interesse Leidenaar oor eigen schilderszoon Kleinschaligheid is het wapen van Freewave Radio Leiden li I Dader Langegracht-moord krijgt toch vier jaar Niet voor iedereen -g-c CeidóeSomcuit 'Adöc. Gouaant ZATERDAG 29 FEBRUARI 1992 Fred Kuijers (WD) verlaat gemeenteraad REIDEN - Fred Kuijers verlaat na achttien jaar de Leidse ge- meenteraad- Als belangrijkste reden voor zijn vertrek geeft hij op dat hij te weinig tijd over heeft voor andere zaken dan ge meentepolitiek. Kuijers heeft op dit moment algemeen bestuur lijke aangelegenheden in zijn portefeuille. Kuijers werd in 1974 raadslid voor de liberalen en bekleedde vanaf 1977 het fractie voorzitterschap. In 1985 werd hij wethouder van maatschappelij ke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur. In 1990 legde hij het wethoudersschap neer na de 'schouwburgaffaire', waarbij 132.000 gulden uit de kas van de Leidse Schouwburg kon ver dwijnen omdat de controle op de financiële administratie slecht was. Hem hing toen een motie van wantrouwen boven het hoofd maar Kuijers besloot de eer aan zichzelf te houden. Daarna was hij onder andere interim-manager bij de SAVA, het samenwer kingsverband van 35 Zuidhollandse gemeenten dat de bouw van de vuilverwerkingsinstallatie op Ypenburg moest realiseren. Zijn contract werd vorig jaar niet verlengd. LEIDEN Radio Freewave en Stadsradio Leiden slaan de handen ineen: vanaf morgen zullen beide Leidse radiozen ders fuseren en voortaan on der de naam Freewave Radio Leiden de lucht in gaan. „De Leidenaren moeten het gevoel krijgen: Freewave is onze lo kale omroep", zegt voorzitter Chris de Waard. „Leiden is niet zo'n grote stad, maar juist van kleinschaligheid moeten we ons wapen maken". De fusie moet vooral de duidelijk heid ten goede komen. Omdat niet alleen Freewave en Stadsradio Lei den, maar ook Omroep Rijnland op dezelfde frequentie uitzonden, raakten de luisteraars nogal eens verward. „We moesten elke keer uitleggen van welke omroep we wa ren", zegt De Waard. „Daarom leek het ons beter om onder één naam uit te zenden, want dat maakt het wat herkenbaarder". Overigens zal Freewave Radio Lei den nog steeds de uitzendfrequen tie moeten delen met Omroep Rijn land. De informatieve programma's van Freewave zullen echter alleen over Leiden gaan, terwijl Omroep Rijnland zich juist op de randge meentes gaat richten. Rijnland gaat vanaf 1993 ook vanuit de Bollen streek uitzenden, zodat er waar schijnlijk zendtijd vrijkomt waar Freewave gebruik van kan maken. „We hebben in de nieuwe naam Freewave aangehouden, omdat die al langer uitzendt en dus wat be kender in de oren klinkt", zegt De Waard. „Bovendien zal door de fu sie de kwaliteit Vein de program ma's verbeteren, want de deskun digheid van beide organisaties wordt samengevoegd. We hebben al zo weinig mensen, waarom zouden we die in twee organisaties geschei den houden? Samen staan we sterk". „Bovendien kunnen we als één or ganisatie gemakkelijker werken. Er komt nu één bestuur dat overal voor aanspreekbaar is en dat de contacten met de gemeente onder houdt. Het is ook goedkoper: kleine dingen als briefpapier hoeven we niet meer apart aan te schaffen". De nieuwe omroep heeft grootse plannen. „We willen naar de men sen toe komen door wat vaker van een lokatie in een Leidse wijk uit te zenden", zegt De Waard. „De Leide naren moeten weten dat we pro gramma's maken over zaken waar ze direct bij betrokken zijn. De lo kale omroepen in de wat kleinere steden en dorpen worden vaak heel goed beluisterd, omdat het zo dicht bij de mensen staat. Juist de klein schaligheid maakt het interessant". D KORFF DE GIDTS IIDEN De Leidse ac- iteiten in het kader van Rembrandt:jaar wor- n dit weekeinde afge- ten. De organisatoren wachten na drie maan- nog een massale eind- •int naar de verschillen- exposities. Gebleken is de gemiddelde Leide- ar nauwelijks warm pt voor haar schilders- Rembrandt en Lievens-ex- itie in De Lakenhal zal vol- is directrice J. Bolten vrij- zeker haar streefgetal van lal 40.000 bezoekers halen, verwachtingen waren eerder deze week wat lager in geschat, maar ze verwacht dat dit laatste weekend veel zal goedmaken. Volgens haar zijn veel buitenlandse groepen af gekomen op de tentoonstel ling. „Het is opvallend hoeveel Fransen er bijvoorbeeld zijn gekomen. Waarschijnlijk komt dit door het goede contact met hun touroperators". Ook ko men veel Fransen (en andere zuiderlingen) na hun bezoek aan de Rembrandtexpositie in het Amsterdamse Rijksmu seum naar Leiden, aldus Bol ten- „Ze komen nu nog snel naar het Rijksmuseum, omdat dé grote Rembrandt-tentoon- stelling in maart naar Londen gaat". R. Jellema, groepsbege- leidster in de Lakenhal, viel het ook op dat er voornamelijk buitenlandse groepen afspra ken maakten voor bezichti ging. „Eigenlijk zijn er heel weinig Leidse scholen langs gekomen". Meepikken In molen de Valk bezochten een kleine tweeduizend bezoe kers de tentoonstelling 'Rem brandt, molenaarszoon'. Op deze expositie werd de sociaal historische kant van Rem brandt nader belicht, vanuit zijn molenaarsfamilie. Beheer der H. van der Lelie vindt de regionale belangstelling even eens tegenvallen. „Misschien komt het doordat Leidenaren bang zijn voor de drukte op de tentoonstelling. Het was trou wens voor de eerste keer dat we een wisselende tentoonstel ling hadden, naast onze per manente molenexpositie. Dat is ons goed bevallen". Het is moeilijk in te schatten hoeveel bezoekers de imitatie- Nachtwacht in het Rijksmu seum van Oudheden hebben bezichtigd. „De meeste men sen komen voor de Egyptische expositie en nemen de Nacht wacht dan gratis even mee", al dus een suppoost. Aandacht verslapt Het Rembrandt-atelier aan de Stadstimmerwerf heeft zeker haar graantje meegepikt van het Leidse Rembrandt-sei- zoen. Het atelier, waarin een moderne interpretatie van Rembrandtwerken getoond wordt, is door zo'n tweedui zend mensen bezocht, aldus baliemedewerker A. Gulde- mond. „Een behoorlijk aantal voor ruim twee maanden be staan". Bezoekers, die bij de Rembrandt-wandeltocht on der andere de geboorteplek van de schilder aan de Wed- Geen drommen mensen in de Taffehzaal van het museum voor Oudheden, waar de imitatie-Nachtwacht hangt. FOTO: WIM VAN NOORT desteeg bezochten, konden ei- bouwd atelier van Rembrandt dat de aandacht voor zijn ate- genlijk nauwelijks om het ate- gaat. Ik zeg er tegenwoordig lier zal verslappen, nu de acti- lier heen. Guldemond: „Velen steeds bij dat het een audio-vi- viteiten rond de schilder stop- dachten dat het om een nage- sueel gebeuren is". Hij vreest pen. ALLERLEIDS 1azz [et kwintet Jubilation Pierre purbois, speelt vanavond bij azzpodium Hothouse in de laag aan de Aalmarkt. Het meert begint om 21.30 uur. Bejaardencamaval 'De Spoorbumpers' houden morgenmiddag een carnavals feest voor 55-plussers in buurt huis 't SpoortjeBemhardka- de 40. De toegang is gratis. Pijpenmaken In het PijpenkabinetOude Vest 159a, wordt morgen een demonstratie pijpenmaken gegeven. Met originele gereed schappen perst de pijpenma ker pijpen uit vormeloze hom pen klei. Tijden: doorlopend tussen 13.00 en 17.00 uur. Chanson noir Morgen heeft vanaf 15.00 uur de zevende middag van het Chanson Noir plaats in café The Duke, Oude singel 2. De middag wordt geopend dooi de Leidse troubadou r Kees Ou wejan. Pianist Philip Paar, dichters en zangers vullen de rest van de middag. Entree be draagt vijf gulden. Voor het komend seizoen is Chanson Noir nog op zoek naar deelnemers. Aanmelden: Ververstraat 27d, 2312 LR Lei den, tel: 071-216572. Prestatieloop De Krokusprestatieloop van atletiekvereniging De Bata ven wordt morgen gelopen in de Leidse Hout. De start voor de 1, 4, 7, 10 en 13 km is om 11.00 uur op de atletiekbaan. Inschrijving hiervoor kost vier gulden, jeugd tot 15 jaar be taalt drie gulden. De start voor de Coopertest is om 10.30 uur. Inschrijving hiervoor kost twee gulden. Aan de trimloop is een loterij verbonden. Lezing M. Raven houdt morgen een le zing over Egyptische mum- miekisten in het Rijksmuseum voor Oudeheden aan het Ra penburg 28. Raven, conserva tor van de Egyptische afdeling van het museum, verzorgt te vens het maandelijkse archeo logisch spreekuur. Iedereen kan daar eigen vondsten laten zien. De lezing begint om 15.00 uur. Het spreekuur heeft plaats van 13.00 tot 15.00 uur. Expositie Galerie Zone (Nieuwstraat 17b) opent zondag panaf 13.00 uur een expositiè bcm de Ca nadese kunstenaar Dave Bo- broske. Zijn werk zal tot 31 maart te bewonderen zijn. Alternatieve straf voor ontucht met dertienjarige DEN HAAG/LEIDEN - Een 26-jarige man uit Lei den is gisteren door de po litierechter in Den Haag veroordeeld tot 180 uur dienstverlening. Hij stond terecht wegens ontucht met een 13-jarig nichtje, dat bij hem inwoonde. Ook had hij geprobeerd een vijftienjarig nichtje aan te randen. De massaal uitgerukte familie van de twee slachtoffers toon de zich verbolgen over de alter natieve straf voor de man. Na afloop vroegen zij aan een ver bouwereerde zaalbode waar zij in hoger beroep konden. Met veel moeite kon die uitleggen dat alleen de officier van justi tie dat kon. Het dertienjarige meisje werd door de man an derhalfjaar lang, tussen janua ri 1990 en juni 1991, seksueel misbruikt. Het vijftienjarige slachtoffer kende hij van zijn werk in een snackbar. De offi cier van justitie eiste aanvan kelijk een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie on voorwaardelijk. Hij kon zich echter wel vinden in de door politierechter opgelegde alter natieve straf, die hoger uitviel dan de door de verdediging ge vraagde straf van 120 uur. De rechter meende dat de man wel celstraf verdiende, maar hield er rekening mee dat on- tuchtplegers, vooral als het om minderjarigen gaat, niet echt populair zijn bij collega-gedeti neerden. WEEKEINDE Ijdragen: Frank Buurman, udolf Kleijn, Monique Roso i Ellen Verhaar. 'ikke burige mensen, rechtscha- tn burgers. De Hoekemaat- s. Ze wonen aan een gezellig bonerf in de Merenwijk. ipa Jan Hoekema is namens 66 lid van de gemeenteraad Leiden en doet iets heel be- ngrijks op een ministerie, üere dag gaat hij door weer i wind op de fiets naar het ation om helemaal in over- jnstemming met wat zijn irtij en het kabinet vindt :t de trein naar zijn werk te an. lekema junior is een echte m van zijn vader. Een opge- (erde zuurstokrose Gilera irfiets is aan hem niet be- ;ed. Net als papa is hij ver in burgerzin. Als hij n rechts wordt inge- .ld door knaapjes op stin- de apparaten houdt hij jn kaken op elkaar, maakt |en gebaar met zijn middel- figer, maar rijdt snel naar 1 lis. Om gebruik te maken |n zijn democratische rech- n. Samen met een vriendje at hij de deuren langs om n schriftblaadje vol handte- jningen te verzamelen tegen e vreselijke brommers. Die indtekeningen overhandigt I vervolgens aan de politie, i die doet er dan wat aan, of Ikkers (2) kabbelen de dagen voorbij, ads- en commissievergade- igen zijn de kleine hoogte- Intjes waar papa Jan steeds Ier naar toe leeft. Maar de f gelopen week moet enerver- d geweest zijn. Toen werd r n in zijn hoedanigheid als adslid erop gewezen dat op |t Stadspolderpad kikkers L padden bij bosjes werden odgereden door fietsers. kennelijk ook weer niet zo lieuvriendelijk zijn als wel ts wordt gedacht. Jan klom iteen in de pen en stuurde l brief aan burgemeester en thouders. Er moesten waar- 5 ïuwingsborden komen! !ee dagen later stonden ze al, dat moet voldoening bben gegeven, dan rest de vraag of Jan ekema, die waarschijnlijk pr het slapen gaan graag i g even een spannende amb- e ijke nota leest, wel weet wat pr dieren kikkers en pad- n zijn. Of salamanders, die ook in zijn brief noemt, int schrijft Jan niet dat door jt zachte voorjaarsweer de kkers en ..padden dit jaar Deger dan anders uit de eie- I zijn gekomen. Het natuur Kerst in Leiden Ruim twee maanden na kerstmis brandt 's avonds op verschillende plekken in Leiden nog de kerstverlichting, zoals hier aan de Nieuwe Rijn. Toegegeven het staat feestelijk en we kunnen het straks ook paasverlichting noemen. Maar kunnen die winkeliers niet gewoon een permanente feestverlichting aanbrengen en gelijk de commercie rond de feestdagen een tikje dimmen FOTO: TEJO RINGERS mens Jan Hoekema zal als kind nooit potjes met kikker dril uit de sloot hebben ge schept om gefascineerd te vol gen hoe kleine dikkopjes zich ontwikkelen tot kikker of pad. Ongetwijfeld had de tienjari ge Jantje het daarvoor te druk met het inzamelen van hand tekeningen of het schrijven van brieven aan het college van b en w over het waaghal zerige weggedrag van zijn klasgenoten. „As-beste" (1) Wonderlijk zoals een mens van gedachten kan verande ren. Verbazingwekkend zoals een raadslid kan meebuigen als het riet in een stevige zo- merbries. Cor Vergeer staat bekend als een man die zich erg inzet voor de volksgezond heid. Niet voor niets zette hij zijn tanden in de asbestver- vuiling van de recreatie-eilan den De Strengen en Tengna- gel. Op onverklaarbare wijze bleek het kiezel dat de wan delpaden bedekte, vermengd te zijn met stukies asbest. Cor klom in de gordijnen, greep en passant naar zijn tekstver werker en stelde er vragen over. Gemeente en provincie stelden een onderzoek in, haalden de grootste stukken asbest van de wandelpaden en besloten de rest te bedelven onder een laagje asfalt. Pro bleem opgelost, dacht milieu wethouder Hans de la Mar. Maar zo gemakkelijk liet Cor zich niet afschepen. Hij eiste dat de eilanden volledig voor het publiek werden afgeslo ten. Je moet er toch niet aan denken dat kinderen over met asbest vervuilde wandelpa den dollen? Daar trapte zijn opponent niet in. Een storm in een glas water vond De la Mar de hele affaire. Opgeblazen door de Socialistiese Partij, en de media bliezen het nog ver der op tot surrealistische pro porties. Afsluiten? Geen haar op het hoofd van De la Mar die daaraan dacht. „Iedere auto geeft meer asbest vrij door twee keer te remmen dan er op het hele eiland ligt", foeter de hij. 'Lulverhalen' noemde hij de pleidooien en argumen ten van de arme SP'er. „As-beste" (2) Zou „As-beste Cor" geschrok ken zijn van die uitbarsting? Of meende hij echt wat hij zei deze week over de meest re cente asbest-affaire, in de ge meenteraad en de commissie milieu? Het feit dat er stukjes asbest werden gevonden in tuinen in Leiden Zuid na de uitslaande brand bij bouw markt Formido, en het feit dat de directie milieu daarvan pas na een maand kond deed ter wijl zij wist dat er asbest in Formido's dakbedekking was verwerkt, en dat zij daarvoor, de melding van een bewoner nodig had, had Cor Vergeer toch moeten doen opspringen als ware hij gestoken door een wesp. Maar nee. „Onze com plimenten voor het snelle en alerte reageren van de directie milieu", aldus As-beste Cor in beide vergaderingen. Snel, na een maand? Alert? Was dit de zelfde Cor Vergeer die twee ei landen wilden laten afsluiten toen er minder asbest lag dan in de hele Breestraat op een dag wordt verspreid? Mis schien was hij nog onder de indruk van een furieuze wet houder, en wilde hij niet het risico lopen nogmaals van het verspreiden van 'lulverhalen' te worden beticht. Maar op zijn beurt kan hij nu wel De la Mar wijzen op klet spraatjes. Terwijl van de wet houder het asbest op Stren gen en Tengnagel nog tijden rustig kan blijven liggen, is het hem na een bliksemon- derzoek rond de Rijndijk dui delijk dat in Leiden Zuid di rect de stofzuiger erop moet. Laat Hans nu volgende week vanwege vanwege het asbest- gevaar alsnog de Breestraat en Strengen en Tengnagel af sluiten? Turbobekering (1) Het WD-raadslid Henk van Duykeren vertoonde deze week wel heel vreemd gedrag in de Alkemadese gemeente raad. Nadat hij al maanden aan wie het maar horen wilde had verkondigd niets te moeten hebben van een com- postfabriek op bedrijventer rein De Lasso nabij een woon wijk in Roelofarendsveen, was uitgerekend hij het, die voor de doorslaggevende stem zorgde. „Nu ook de verant woordelijke CDA-wethouder er geen heil meer in ziet om de vestiging van de fabriek door dik en dun te verdedigen, hoeft dit voor mijn WD-frac- tie ook niet meer", verklaarde hij aanvankelijk. Wie schetst de verbazing van de aanwezi gen, toen Van Duykeren, na een pleidooi zonder nieuwe gezichtspunten van burge meester Arie Meerburg, plot seling schorsing van de verga dering wilde. Hij trok zich te rug met zijn partijgenoot wet houder Luuk Beelen, die er vanuit het verre Rijpwetering niets op tegen heeft als Roe lofarendsveen gaat stinken. Bij terugkomst vroeg Henk het woord en begon op een on gelooflijke wijze van leer te trekken tegen de CDA-wet houder van ruimtelijke orde ning Willem Nugteren, de man met wie hij het een kwar tier eerder zo roerend eens was. De wethouder had in zijn functie toch meer steun moeten geven aan een initia tief dat tot doel had de afval berg te verminderen. „Het is theoretisch mogelijk dat de overlast van een compostfa- briek meevalt; ik denk dat het risico meevalt", aldus betoon de Van Duykeren zich plotse ling een warm aanhanger. Een „turbo-bekering" derhal- Turbobekering (2) De voorschriften van een be stemmingsplan stellen tegen woordig weinig meer voor. Als er in het bestemmingsplan voor bedrijventerrein De Las so in Roelofarendsveen staat dat daar slechts schone bedrij ven, en dus geen compostfa- brieken gevestigd mogen wor den, dan geeft de milieu-in specteur wel even een onthef fing. Als er in datzelfde be stemmingsplan staat dat mi- lieuhinderlijke bedrijven een afstand van 200 meter tot ge voelige bebouwing zoals scho len en woningen in acht moeten nemen, dan zorgt het provinciebestuur wel voor een procedure, waardoor je de re gels kunt omzeilen. Het plan is van Rijpweteringer Sjaak Hoogeboom, eigenaar van het composteringsbedrijf voor tuinafval, Groenrecycling Rijpwetering B.V., kon gestal te krijgen. De provincie, ver twijfeld op zoek naar moge lijkheden om afval kwijt te ra ken, had er wel oren naar. Al kemade wil niet dat er zuive ringsslib wordt gestort op het Veenderveld? Mooi, maar dan moeten ze wel een compostfa- briekje aan de overkant voor lief nemen. Burgemeester Arie Meerburg wilde om rede nen van algemeen belang wel meewerken. Wethouder Luuk Beelen ook om andere, zij het onnavolgbare, redenen. Al leen die lastige Willem Nugte ren deed niet mee. Die luister de veel te veel naar de mening van de inwoners van Roelof arendsveen. Rest de vraag hoe Luuk Beelen Henk van Duy keren tijdens de schorsing zo ver heeft gekregen om een koerswijziging van 180 graden te maken. Heeft Luuk Henk het mes op de keel gezet en gehamerd op de liberale par tijdiscipline? Of is Henk soms beloofd dat de straat langs de fabriek naar hem genoemd wordt? De Henk van Duyke- renweg, daar zit straks een sterk compostluchtje aan. DEN HAAG De dader van de 'Langegracht-moorq', een 24- jarige Leidenaar, is gisteren door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. Het hof beves tigde daarmee het vonnis dat de rechtbank hem in augustus vorig jaar oplegde. De advo caat van de Leidenaar over weegt in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Op 28 februari 1991 vond de politie aan de Langegracht het stoffelijk overschot van de Amerikaan Mark Moore, met een mes in de keel. De 24-jarige Leidenaar zou hem al op 29 december 1990 om het leven hebben ge bracht bij een vechtpartij. Die was ontstaan toen het slachtof fer de verdachte met een mes bedreigde en hem seksueel be naderde. Of het slachtoffer bij de worsteling werkelijk het le ven liet, is tot nu toe onduide lijk gebleven. Veertien dagen geleden riep de verdediging bij het Haagse gerechtshof twee getuigen op die verklaarden het slachtoffer na de bewuste datum nog ge sproken te hebben. Een derde getuige, de onderbuurman van het slachtoffer, beweerde bo vendien dat hij ongeveer één week na 29 december nog een teken van leven uit het appar tement van de Amerikaan hoorde. Het gerechtshof vond echter dat de drie getuigenver klaringen niet doorslaggevend genoeg waren om het oordeel van de rechtbank te verande ren. Aanvankelijk meende de ver dachte het slachtoffer tijdens de worsteling gewurgd te heb ben. Hij bekende de moord maar trok zijn verklaring later in. De politie vond het stoffe lijk overschot van de man ech ter op dezelfde plek waar hij tijdens de knokpartij op 29 de cember in elkaar gezakt zou zijn. Dat was voor het gerechts hof een duidelijke aanwijzing dat de Amerikaan door de ver dachte om het leven is ge bracht. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalsledcr dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: voor controle be/.nrgingl Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27,00 1 O kwartaal (automatische betaling) f79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bun in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag IJIHiiiHiTi'iiniiHinflE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9