olfson-ruzie ïkenend voor jechtere sfeer i de coalitie li Qou/umt OPINIE Initiatiefwet nodig voor minderheden een sanering vloot kan visserijfraude tegengaan Thijs en Janmaat BRIEVEN VAN LEZERS ZATERDAG 29 FEBRUARI 1992 'T HOUT kabinet-Lubbers/Kok ilieubescherming heel in het vaandel geschre- ials blijkt uit het Natio- [ilieubeleids Plan Plus juni 1990 met veel fanfa- d uitgebracht. Vrijwel ie- i zal zich nog herinneren vdA-minister Hans Al- ij de presentatie van dat plechtig verklaarde r au daadwerkelijk een gemaakt zou worden le aanpak van kwalijke als het broeikaseffect. It wel: door de uitstoot ioldioxyde (gas dat vrij- iij de verbranding van is, olie, kolen, benzine [gelijkewordt de atmos- igewarmd en dreigen de ;en desastreus te veran- Dat bracht het kabinet je beloven dat de uitstoot ioldioxyde drastisch zou teruggedrongen. In 2000 moet er zo'n vijf a miljoen ton minder van jas in de lucht komen het geval is. iductie lijkt misschien n krachttoer maar is il. De economische be- jheid groeit immers nog hetgeen automatisch ;ot meer verbruik van Je en dus tot meer kool- je. Bij ongewijzigd be de uitstoot in 2000 met joen ton per jaar zijn en. il het kabinet de geplan- irmindering bereiken? meer door de samenle- ;oe te bewegen aanzien- iniger met energie om te Daartoe publiceerde ninister Andriessen van inische zaken tegelijk et 'NMP+' de Nota Ener- jparing. Daarin wordt on- £er gewezen op de moge nd van het invoeren van j^ten regulerende ener- Fingen. Dat is een mooie foor het zoveel duurder kj van aardgas, benzine efa dat Nederland vanzelf ;r]r gaat verbruiken. :e "ijk e, J ■tl zoiets natuurlijk ui- pijnlijk is voor burgers en bedrijfsleven, stelde Andries sen een commissie in. Hoe zou zo'n regeling er het best kun nen uitzien? Deze week bracht de commissie, die onder lei ding staat van de PvdA-eco- noom Dik Wolfson, rapport uit. Haar advies: voer de heffingen alleen in voor de kleinverbrui kers. Daarmee worden super verbruikers als Shell en Akzo gespaard en wordt voorkomen dat deze ondernemingen naar het buitenland vertrekken. De bittere pil voor de kleinverv- bruikers kan de regering ver gulden door de inkomstenbe lasting en/of de BTW te verla gen. Een mooi plan, nietwaar. Toch is het nu al zeker dat het niet uitgevoerd zal worden, althans niet in deze kabinetsperiode. „Het rapport-Wolfson gaat on middellijk de boekenkast in", zei het CDA-kamerlid Terpstra zelfs nog voor Wolfson het do cument had gepresenteerd. Terpstra kon deze opmerkelij ke uitspraak doen, omdat bijna de gehele CDA-top tevoren al had vastgesteld dat een ecotax a la Wolfson momenteel niet wenselijk is. Dezelfde minister Andriessen die in 1990 de Nota Energiebe sparing uitbracht, speelde een belangrijke rol bij het formule ren van dit afwijzende stand punt. Onder druk van het bedrijfsleven, dat als de dood is voor energieheffingen, ver klaarde hij al een maand gele den openlijk dat hij alleen ak koord zou gaan met de uit komst van het rapport-Wolfson als de andere EG-landen soort gelijke maatregelen zouden treffen. Dat laatste was niet helemaal een loze kreet. In Brussel stu deert men inderdaad op een plan om een heffing te gaan leggen op ruwe olie, waardoor de prijs van deze grondstof in het jaar 2000 zou verdubbelen. Daarom ook kon PvdA-leider Kok, die een fervent voorstan der is van energieheffingen, zich zo verrassend snel aan de zijde van Andriessen opstel len. Maar tegelijkertijd weet iedere ingewijde dat de Europese Ge meenschap vaak grote moeite heeft met het nemen van dit soort ingrijpende besluiten en ik verwacht dat we met de scharrel-asielzoeker het CDA toch een flink stuk tegemoet komen.... maar oormerken - en muilkorven -/_jjjpkan natuurlijk dok noq.... dat er dus waarschijnlijk nog zeer veel water door de Rijn zal stromen voordat er daadwer kelijk iets verandert aan de Europese prijs van ruwe olie. In werkelijkheid zijn Andries sen en de CDA-fractie dan ook gewoon tegen 'Wolfson'. Lastenverzwaring Is het CDA opeens een stuk milieu-onvriendelijker gewor den dan in 1989 bij de start van het kabinet? Ach nee, de chris ten-democraten vinden het al leen niet leuk dat ook zij de laatste tijd kiezers kwijtraken. Zo'n kwart miljoen is al over gestapt naar de WD. Die afkalving is naar de me ning van de christen-democra ten vrijwel uitsluitend het ge volg van het feit dat de libera len-leider Bolkestein steeds harder kan tamboureren op de trom van de lastenverzwarin gen. En als een Nederlander ergens niet tegen kan, is tegen pijn in z'n portemonnee. Voor lopig nog maar geen regule rende energieheffingen dus, concludeerde het CDA. Maar hoe begrijpelijk die hou ding ook is, de christen-demo craten komen daardoor na tuurlijk wel in botsing met coa litiepartner PvdA. Dat blijkt ook al uit de verontwaardigde uitlatingen van PvdA-milieus- pecialist Feenstra. Het lijkt echter wel of de christen-de mocraten dat soort verwijten als water langs een oliejas la ten afdruipen. Zijn zij niet meer geïnteresseerd in samen werking met de sociaal-demo craten? Toch wel, er is nog niemand in de CDA-fractie die openlijk aanstuurt op een andere coali tie. Wat is er dan aan de hand? Heel eenvoudig dit: het CDA kampt met een leiderspro bleem. Nu Lubbers heeft aan gekondigd er na deze kabi netsperiode mee op te houden beseft fractieleider Brinkman steeds meer dat hij straks de kar zal moeten gaan trekken en dat het dus hoog tijd is voor enige 'profilering'. En net zoals Lubbers zich in 1981/1982 steeds meer ging af zetten tegen premier Van Agt, net zo begint Brinkman zich nu te verwijderen van de hui dige minister-president. De fractieleider voelt er niets voor „straks al het vuil op te ruimen dat door het kabinet onder het tapijt is geveegd", legt een CDA'er uit. Dat is volgens hem ook de ver klaring van de 'Texelse rede' van zijn fractieleider, waarin het kabinet werd gemaand pas op de plaats maken met alle plannen die de lasten van de burgers en het bedrijfsleven nog verder zouden verzwaren. Brinkman vindt juist dat het kabinet uitvoering moet gaan geven aan ae lastenveriicmmfc die in het regeerakkoord is be loofd voor de jaren '93 en '94. Als daarvoor weer harde bezui nigingen moeten worden ge troffen, zoals het ook materieel ontkoppelen van de lonen en de uitkeringen, ziet de CDA- voorman niet als een bezwaar. Gevaarlijk Die houding van Brinkman kan de coalitie in gevaar bren gen. Nogmaals, niet omdat het CDA uit is op de val van het ka binet, maar omdat de PvdA te gen begint te stribbelen. Deze partij heeft hoe langer hoe minder zin om mee te werken aan het soort maatregelen dat haar al de helft van haar kie zers heeft gekost. De sociaal democraten hebben alleen nog behoefte aan rust en eenheid. Zelfs de superrealist Wim Kok is tot de slotsom gekomen dat voor alles de rijen gesloten moeten worden. Wanneer hij straks als minister van finan ciën constateert dat er ook in 1993 weer een gat dreigt te on- staan (waarschijnlijk van zo'n 4,5 miljard gulden) zal hij ze ker in de verleiding komen een deel van deze problema tiek op te lossen door verdere lastenverzwaringen. Zijn aan bod in een interview met het dagblad Trouw om in 1993 de belastingen te verlagen kan moeilijk serieus genomen wor den, omdat hij een tegenpres tatie vraagt die vrijwel onmo gelijk geleverd kan worden: loonmatiging en extra banen. Men behoeft geen kristallen bol te bezitten om te kunnen voorspellen dat bij een voor stel van Kok voor belasting- of premieverhoging het leven van het kabinet dan aan een zijden draadje komt te hangen. En als premier Lubbers tegen die tijd ook nog 'ns zou horen dat 'Brussel' ofwel het voorzit terschap van de Europese Commissie vacant komt (door dat Delors wordt teruggeroe pen om premier te worden van Frankrijk), is er helemaal geen redden meer aan. (Rik in 't Hout is chef van onze parlementaire redactie ■VAN OOSTEN >erijproblematiek dreigt gzamerhand een gebed J einde te worden. Een eij terugkerend refrein: zouden massaal de is)egewezen quota over- en, waardoor een grote jlheid marktverstoren- jze' en 'zwarte' vis aan :atnt. oapen week was het weer >n* waren de zogenaamde ;nJe handel en de politici ;lde kippen bij om te ver- Eïat er nu eindelijk eens mtraffen moeten worden tfeld om de vissers tot de dé roepen. Met name de mink in Zwolle zou te slap s getreden. ie? zoveelste maal worden ijlijallerlei zaken door el- riÊgooid. De Zwolse eco- b^he politierechter, mr. J. oprde, heeft keer op keer ezgd dat hij zich niet ge- ;k. voelt om een falend en icgevoelig systeem met hoge boetes te corrigeren. Van daar dat er van de door de offi cier van justitie geëiste hoge boetes meestal niet veel over bleef. Geconstateerd moet worden dat de overheid tot nu toe alle adviezen van deskundigen, bonden en rechters in de wind heeft geslagen. De nu door po litici gekritiseerde rechter heeft er namelijk telkenmale blijk van gegeven wel te luiste ren naar de praktijk. Bij de mo tivering van zijn - lage - vonnissen gaf hij steevast aan dat de overheid de overcapaci teit diende aan te pakken en een eenvoudige, doelmatige quoteringsregeling zou moeten ontwerpen. Als aan die voorwaarden was voldaan, zei hij genegen zijn de forse eisen van het openbaar ministerie over te nemen. Die woorden waren echter tegen dovemans oren gericht. De vloot is nog steeds niet gesaneerd, omdat er nog altijd gewacht wordt op een saneringsregeling. Het verleden heeft trouwens bewezen dat met een sane ringsregeling op vrijwillige ba sis geen enkel resultaat wordt behaald. Ook hoge geldboetes sorteren nauwelijks effect, om dat er altijd mazen in het net zitten. Vergeten wordt name lijk dat vissers gedreven wor den door eigenbelang. Afspra ken om op basis van solidari teit te komen tot vermindering van het motorvermogen en dus minder intensieve bevis sing leden om die reden schip breuk. Pas toen de overheid een 'pk-stop' invoerde, kwam er een einde aan de pk-race. Diezelfde vissers, althans een deel daarvan, zullen zich ook niks aantrekken van quota, zo lang ze de capaciteit hebben om veel meer tong en schol te vangen dan is toegestaan. Meer ambtenaren (AID'ers) hebben geen zin. Het is een publiek geheim dat de inspec teurs op alle mogelijke manie ren voor de gek worden gehou den. Ze kennen het 'wereldje' niet en worden waar ze bij staan om de tuin geleid. En de oplossing is zo eenvou dig: sanering van de vloot en visserijdagen in plaats van qu ota. Met zo'n regeling kun je volstaan met enkele in plaats van tientallen controleurs. Bovendien zou een dergelijk beleid ook door de vissers wor den gedragen. Een dergelijke aanpak is namelijk in het be lang van alle partijen, inclusief de biologen. De zee wordt niet meer leeg gevist en de omzet- derving zal meer dan goed ge maakt worden, omdat de prijs, die door vraag en aanbod wordt bepaald, omhoog zal gaan. En daarnaast zullen het grijze en zwarte circuit ver dwijnen. In de eenvoud herkent men de meester. En dat geldt ook voor de visserij. (De auteur is redacteur van deze krant.) Heeft het incidentele geweld van de laatste weken tegen vooral moslims iets te maken met de hoge werkloosheid on der minderheden? Ik denk van wel, omdat werkloosheid een voedingsbodem is voor vormen van racisme die zich blijkbaar ook hier kunnen ui ten in geweld. Steeds luider klinken de geluiden dat de po litiek moet ingrijpen. Natuurlijk, de politiek kan iets doen. Lubbers had allang sa men met Stekelenburg, Hofs tede, Rinnooy Kan en de lei ders van de landelijke minder heden een keihard signaal moeten afgeven dat hier een grens overschreden wordt. Dat we dat niet accepteren in Ne derland. Daarnaast kan de po litiek vooral de tolerantie ver hogen door concrete maatrege len te nemen. Op het terrein van onderwijs, huisvesting en werkgelegenheid. Want juist dat gebrek aan werk - dat veroorzaakt wordt door ge brekkig onderwijs en discrimi natie in het personeelsbeleid van werkgevers - leidt weer tot slechte huisvesting en maakt het cirkeltje rond. Al bijna tien jaar wordt er ge praat over het terugdringen van de werkloosheid onder al lochtonen. De resultaten zijn bedroevend. Onder dreiging van wettelijke maatregelen ko zen werkgevers en werkne mers eind '90 het hazepad. Ze spraken af dat in zo'n vier a vijf jaar zestigduizend banen voor allochtonen zouden worden gereserveerd. Maar na ruim een jaar blijkt dat van die afspraak niets te recht is gekomen. Twee cijfers: uit een uitgebreid onderzoek blijkt dat slechts drie procent van de bedrijven zich actief in spant om de werkgelegenheid van minderheden te bevorde ren. Niet minder dan 94 pro cent heeft z'n beleid na deze af spraak niet aangepast. Hoe belangrijk het ook is dat werkgevers en werknemers hun inspanningen voortzetten en versterken, de hoge werk loosheid onder Turken, Ma rokkanen, Surinamers en An- tillianen is zo'n groot maat schappelijk probleem dat de politiek niet achterover in de leunstoel kan afwachten. Dus wettelijke maatregelen, want dat instrument kunnen wij als politici inzetten. Wij willen nu zo spoedig mogelijk wetgeving hebben die erop gericht is alle bedrijven te dwingen zich bij wijze van spreken bij elke va cature bewust te zijn van de vraag: neem ik een allochtoon of niet? Deze wetgeving waar ook de WD en D66 voorstan der van zijn, is in Canada be proefd en redelijk succesvol. Het gaat in hoofdzaak om het volgende: Alle werkgevers moeten jaarlijks rapporteren over hun personeelsbeleid. Dus over het aannemen, promoveren of ont slaan van mensen. Wie weigert krijgt een sanctie (forse boete bijvoorbeeld). De rapportages zijn open baar, zodat mensen die menen gediscrimineerd te worden de handel en wandel van het be treffende bedrijf kunnen door nemen en klachten kunnen in dienen. Bovendien vallen be drijven die er echt met de pet naar gooien gauw door de mand. Zo zou onder meer angst voor een slechte naam een mentaliteitsverandering teweeg kunnen brengen. Bedrijven moeten doelstel lingen formuleren die ze bin nen een bepaalde periode wil len bereiken. Hete adem De regering treuzelt, wacht weer op adviezen van de Soci aal-Economische Raad, maar voelt de hete adem van de Ka mer in haar nek. Groen Links, D66 en de WD zijn het wach ten zat. Wij hebben aangekon digd zelf een initiatiefWet te maken, om nu echt stappen voorwaarts te zetten en de poli tieke druk maximaal op te voe ren. De PvdA is het inhoude lijk met ons eens, van het CDA is dat onduidelijk, maar beide partijen houden vertrouwen in hun regering. Zo'n initiatief- wet komt niet dagelijks voor, maar het minderhedenbeleid schreeuwt om concrete maat regelen. Zo'n idee om als Groen Links met WD en D66 de handen ineen te slaan is daarom prima. Ons geduld raakt op. Ook in de Kamer is uiteindelijk de aanval de beste verdediging. Paul Rosenmöller is lid van de Tweede Kamer voor Groen Links) door DICK HOFLAND Als je uit Limburg komt en je werkt in Den Haag, dan vind je jezelf al snel de kampioen van de lange afstand. Thijs Wöltgens is zo iemand. Hij vergelijkt zich graag met de Nederlandse schaatsers. Tijdens de Winterspelen gingen de korte-baanrijders onderuit, maar de echte kracht lag op de tien kilometer. „Kijk, ik ben bescheidener dan Wim Kok. Die gaat voor goud op de marathon. Ik rook wel eens een sigaartje, ik ga voorde tien kilometer", zei Wöltgens deze week in Rotterdam. Begrijp me goed, ik mag Thijs wel. Hij heeft gevoel voor humoren dan heb je het als politicus bij mij al snel gemaakt. Thijs rookt niet alleen graag een sigaartje, hij heeft ook een buik, spuugt niet in een goed glas cognac en loopt 's zomers graag in korte broek en slippers. Thijs, zou olympisch kampioen Bart Veldkamp zeggen, is best een 'gauwe gozur'. Maar helaas. Thijs is ook, en vooral, fractievoorzitter van de PvdA. En dan vergaat het lachen je snel. De kiezers lopen massaa l weg. Afgaand op de laatste opiniepeiling is de aanhang van de partij ongeveer gehalveerd: van 49 naar 25 zetels. De PvdA is op papier de vierde partij van Nederland. Daar sta je dan. In Rotterdam. Oo it een PvdA- bolwerk. Ooit. Wiens idee het precies was, weet ik niet, maar de fractie had het plan opgevat de havenstad een hele dag te bezoeken. Een héle dag tussen de gewone mensen, kan 't d'raf? Gekozen was vooreen bezoek aan een oude wijk: Spangen. Sparta, Jules Deélder, die sfeer. Nou, dat viel tegen. Er wonen voornamelijk buitenlanders, die er met veel te veel tegelijk in te kleine huizen zijn gepropt. De Rotterdammers die er zijn blijven wonen, moeten niets van die mensen hebben. Ze durven nauwelijks nog over straat, zeggen ze. Terwijl er een schattig meisje in traditionele Turkse kledij voorbijliep, zei een man, ontspannen in de deuropening, tegen Thijs: „Buitenlanders, hè. Daarom is het hier allemaal verziekt. Ach ja, vroeger stemde ik links, zeker weten. Maar tegenwoordig Centrumdemocraten". Thijs zei niets. Zou-ie 'm op z'n bek slaan?, dacht ik. Wat zou dat mooi zijn geweest. Zelfben ik daar te laf voor, dus als een ander het doet, graag. Ik zweer 't, als Thijs een linkse hoek had uitgedeeld, had ik zeker tien jaar op zijn partij gestemd. Maar nee. De bewoner zei nog iets overeen wijkpost de agent stond erbij - die vanafvier uur 's middags dicht was. „Wat hebbie daar nou an, daar moetje als bewoner 24 uur per dag terecht kunnen". Zit wat in, zag je Thijs denken. En ja hoor, 's avonds tijdens de spreekbeurt herhaalde hij letterlijk wat de man had gezegd. Het stond niet in de oorspronkelijke tekst die ik tevoren keurig op papier had gekregen. Met andere woorden: één man is erin geslaagd de tekst van Thijs ingrijpend te wijzigen. Wat moet ik daar nou weer mee? Iemand die Centrumdemocraten stemt, bepaalt straks mede het veiligheidsbeleid van de PvdA?'. Begrijp me goed, ik heb niets tegen Thijs. Hij doet wat-ie kan. Als je de spanning een beetje van de ketel haalt, de Nederlanders hun zin geeft, dan verdwijnt de vreemdelingenhaat wel weer, denkt hij waarschijnlijk. Ik wil niet zo vergaan door daar achteraan te zeggen: en dan gaan ze misschien ook weer PvdA stemmen. Thijs heeft mijn steun als hij weet te voorkomen dat mensen CD stemmen. En als hij zegt dat het, net als met de PvdA, alleen op de lange duur goed komt, klinkt het gemeend. Maar ik geloof het niet meer. Het is te laat. Ach, ik ben ook geen politicus en de 1500 meter ging mij altijd beter af dan de tien kilometer. Als ik partijleider was, zou ik in elk geval helemaal niet lekker meer slapen als ik wist dat ik het moest hebben van mensen die bij tegenslag als een haas op Janmaat gaan stemmen. L)e redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren. Ano nieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Ze dienen geadresseerd te worden aan de hoofd redactie van deze krant, postbus 9, 2501 CA Den Haag. Broodzuiloffer Voordat mensen wezenlijk mo gen beslissen of het offeren van duizenden broden in de zee wel dan niet gewenst is, moet er mijns inziens eerst in zicht ontstaan in de vraag of deze actie 'enkel' een symboli sche verwijdende waarde heeft of wellicht wérkelijk een offer is: heeft het offer al 'benen om op te staan'? Als er hiertussen een verbinding, een levende brug is, dan betekent dit mijns inziens allereerst dat het offer (h)erkenning nodig heeft, alvo rens een definitieve beslissing genomen kan worden. F.Sannes, DEN HAAG. Sava De Sava gaat een juridische procedure aanspannen tegen de gemeente Voorburg. Aan- Het omstreden 'brodenproject' bestaat uit hoogspannings masten opgevuld met 20.000 broden. Ze zullen als 'monument van de dankbaarheid' te water worden gelaten. FOTO: ANP leiding is de afwijzende hou ding van deze gemeente t.a.v. het afvoerplan afvoer van het afvalwater van de te bouwen verbrandingsinstallatie op Ypenburg. De achterliggende gedachte is naar ik begrijp Sa va's angst om grote sommen geld te moeten betalen aan de bouwfirma, als compensatie voor het niet doorgaan van de bouw. Simpele vraag lijkt mij: hadden niet tevoren deze af valwaterkwestie en vele ande re bestuurlijke zaken in princi pe geregeld dienen te zijn? De Sava is, lijkt mij, op drammeri ge wijze te voortvarend te werk gegaan. De dreigende finan ciële strop wordt nu als pres siemiddel aangewend, om als nog de overbodige Gavi te bou wen. „Denk er om, wanneer je niet bouwt dan kost het miljoe nen!". Eén troost hebben we met z'n allen: bouwen we de overbodige Gavi toch, dan kost het vele miljoenen meer! Het bouwen van de door de rechter verplicht gestelde rookgasrei niger zou wellicht de druk op de politieke heksenketel ver minderen. Bij een selectief ge bruik van de vuilverbrander aan de Gaslaan, binnen een goed provinciaal afvalverwer kingsplan, is het geld mijn in ziens goed besteed. C. J.J. van Soest, NOOTDORP.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7