Politiek verliest steeds meer terrein aan ambtenaar Michail Gorbatsjov wil geen carrière in de oppositie Knopen doorhakken in de gezondheidszorg noodzakelijk Centraal-Europa wacht op volgende stap van NAVO OPINIE Z_1 Ccidoc Qounant ZATERDAG 29 FEBRUARI 1992 Wie aan de zorgverzekeraars de verkoop opdraagt, maar de inkoop van zorg centraal in Den Haag re gelt, krijgt ook daar de rekening ge presenteerd. Staatssecretaris Simons (volksge zondheid) tracht de rekening nog bij de verzekeraars te deponeren. Over enkele maanden zal blijken oi dit is gelukt. Heeft het kabinet on gelijk, dan zitten in elk geval de particulier verzekerden met een kater. De politieke stofwolk krijgt zo trekken van aanmodderen. Wie krijgt daarna de rekening aangebo den, als uit het'onderzoek blijkt dat de verzekeraars slechts de bood schappers van de kostenstijging zijn geweest? Zoals iedereen de voortgang van het plan-Simons kan volgen, is het stil rond de wao-plannen. Beide plannen hebben een sterke politie ke lading. Aanmodderen met deze plannen, heeft volgens CDA-sena- tor Kaland geen zin. Dat staat gelijk aan: wie dan leeft, die dan zorgt. En uiteindelijk betaalt de ploeterende werkman, die 's morgens vroeg op staat, de rekening. Wie dit wil voor komen, zal open staan voor de ech te problemen in onze verzorgings staat. Moet het kabinet niet zorgen voor een betaalbare aow en een goe de gezondheidszorg? Is er iemand anders die de rekening van de ver grijzing gaat betalen? Of gunnen we de ouderen geen zekere toe komst meer, omdat het loonstrook- je van januari en het huurwaarde- forfait wat tegenviel? Deze lasten verzwaring verplicht anderzijds het kabinet wel met spoed de ingewik kelde knopen in het plan-Simons door te hakken. Bij het verkennen van de mogelijk heden om alsnog de ziektekosten premies in 1992 omlaag te brengen, zou het ministerie van Economi sche Zaken moeten ingrijpen. Door middel van de prijzenwet of door het verbieden van verzekeringskar tels, zou een premieverlaging moeten worden afgedwongen. Een poging om Economische Zaken in te schakelen, veronderstel dat ver zekeraars eigen inkoopvoorwaar- den en prijzen mogen vaststellen. Men denkt dan aan de afwikkeling van auto-schaden. Een verzekeraar kan door scherp onderhandelen met de garagehouder, zijn de scha de-uitkeringen bewaken. Maar in de gezondheidszorg zijn deze on derhandelingen verboden. Hier ligt een gevoelig en tevens ingewikkeld probleem, waar het kabinet als maar op blijft studeren. Ondertussen begint het opgebouw de krediet, een goede zorgverzeke ring voor iedereen, af te brokkelen. Omdat kostenbeheersing achter wege blijft, blijven de ziektekosten premies stijgen. De zorgverzeke raar is genoodzaakt een hogere po- lis-premie in rekening te brengen, omdat niet met de zorgaanbieder over tarieven kan worden onder handeld. Deze onderhandelingen over de zogenaamde zorgcontrac- ten zijn bij de wet geregeld (Wet Ziekenhuisvoorzieningen en Wet Tarieven Gezondheidszorg). Het beste kan dit ingewikkelde sy steem vergeleken worden met een centrale inkoop-combinatie voor alle zorgverzekeraars, gevestigd te Den Haag. Hier worden de voor waarden en prijsafspraken ge maakt. In de ogen van Economi sche Zaken en de Europese Com missie zou hier sprake kunnen zijn van het grootste kartel in ons land. Dit wettelijke systeem beschermt de zorgaanbieders en onthoudt de verzekeraars de mogelijkheid als inkoper gunstige zorgcontracten af te sluiten. De verkoop van voordeli ge zorgpolissen blijft uit. Deze wet ten belemmeren in het plan-Si mons ook de noodzakelijke kosten beheersing. Zelfs een bescheiden concurrentie wordt voorkomen. En tenslotte, om zo sterk mogelijk te genover de wettelijk beschermde positie van aanbieders te staan, zoe ken ziekenfondsen en verzekeraars een fusiepartner. Wel maakt het plan-Simons de ver koop van de zorgverzekering eigen risico's aantrekkelijker, fj mogen uitgebreide zorgverzeki gen worden verkocht. In dit op2 is de verkoopzijde van het plat slaagd. Sommige ziekenfoni recteuren hadden liever alle^ gers hetzelfde ziekenfondspasji gund. Daarvoor is de concurrei beperkende 'centrale inkoop-( binatie' een vereiste. Maar wiel eindelijk deze rekening betaöj ook duidelijk geworden. De tijd aanmodderen met de concurrei beperkende wetten in de gez heidszorg is daarom voorbij in de Tweede Kamer.) Het democratische gehal te van de politieke besluit vorming in Nederland gaat sluipend achteruit. Duizenden supergespeci- aliseerde ambtenaren in elkaar beconcurrerende departementen fabriceren steeds meer wetten, die geen hoekje van de sa menleving meer ongere geld laten. Van coördinatie is weinig spra ke, eerder van congestie en overlapping. Bovendien is de zogeheten Grote Efficiency Operatie, waarbij het bureau cratisch apparaat moet worden afgeslankt, gestroomlijnd en kwalitatief verbeterd, bijkans vastgelopen. Zelfs ministers, staatssecreta rissen eri Tweede-Kamerleden blijken soms nauwelijks de complexe invulling van de ge presenteerde beleidsbrei te kunnen behappen. Laat staan de gewone burger. Vorige maand signaleerde de Eindhovense burgemeester en beoogd commissaris van de koningin in Noord-Holland Van Kemenade in zijn nieuw jaarstoespraak dat de Neder landse burger „niet zelden on voldoende of niet goed" door de media wordt geïnformeerd. Teneur van zijn betoog was dat ook de pers mede schuld draagt aan de uitholling van de democratie in ons land. Vol gens Van Kemenade lijdt de democratie schade als de vrije pers de burgers onvoldoende duidelijk maakt waarom, door wie en waarover geKozen wordt en wat er te kiezen valt. „En dat is telkens het geval als gemakkelijk incidentalisme en de jacht op primeurs het winnen van de moeizame ana Van Kemenade verwijt journalisten .te veel nadruk op „incidentalis me" en „primeurjachf FOTO: ANP lyse van achtergronden, motie ven en afwegingen en wanneer de overheid wordt afgeschil derd als een kleurloze mono liet. Dat is ook het geval wan neer de overheid en de politiek worden gereduceerd tot een achterbaks spel van personen die elkaar de loef willen afste ken of die uit zijn op eigen eer, glorie of gewin', aldus Van Ke menade in zijn toespraak. Van Kemenade heeft niet di rect de boodschapper de schuld van de slechte bood schap willen geven. Nee, de media brengen volgens hem de boodschap slecht over. In sommige gevallen kun je Van Kemenade gelijk geven, maar de burgemeester verliest de belangrijkste oorzaak voor de achteruitgang van het demo cratisch gehalte van onze sa menleving uit het oog. En dat is de overheid zelf. De sluipende verschuiving van het landelijke politieke be sluitvormingscentrum van onze volksvertegenwoordiging en in mindere mate ministers naar de gespecialiseerde rijks ambtenaren in de departemen ten maakt de controleerbaar heid van de besluitvorming er niet beter op. De vrije pers, in dit geval de politieke verslaggeving, doet allereerst verslag van de poli tieke stand en gang van zaken. Objectieve registratie, waarbij het ontsluieren van misstan den, corruptie en machtsmis bruik prioriteit moet hebben is de hoofdtaak van de onaf hankelijke media. Van Kemenade legt een vinger op de zere plek, als hij zegt dat in Nederland het zogeheten „muckraking" (tegels lichten om misstanden te onthullen) vaak onvoldoende uit de verf komt. Maar dat is zeker niet de schuld van de pers alleen. Wat betreft het in heldere be woordingen overbrengen van overheidsbeleid, is dit toch al lereerst een hoofdtaak van de overheid zelf. En daar wringt de schoen. Ministers en vooral de departementen hebben zich de afgelopen jaren bijna water dicht van de media afge schermd met een cordon van ondoordringbare voorlich tingsambtenaren De departementen en de ko ninkrijkjes daarbinnen laten alleen los wat zij zelf willen. Als er wat lekt dan is dit met een vooropgezette politieke bedoeling. Of dit nu voor bin nen- of buitendepartementale doeleinden bedoeld is, maakt niet veel uit. De vorig jaar uit gelekte brief van Van den Broek aan Lubbers over wie het laatste woord in het buiten landse beleid heeft is een dui delijk voorbeeld waarbij de pers 'gebruikt' wordt in een strijd tussen departementen en hun ministers. Opboksen Het is vechten tegen de bier kaai. De Kamer wordt over spoeld met complexe wets voorstellen uitgerekend ook een taak van de Kamer zelf - die met de dag ingewik kelder, gedetailleerder en alomvattender worden. Boven dien is de samenleving dusda nig gecompliceerd dat elke wet of stelsel van overheidsmaat regelen tal van onverwachte politieke en maatschappelijke gevolgen heeft. De door Van Kemenade geka pittelde media zijn op hun beurt nauwelijks in staat om de stortvloed van 'beleid' te controleren, omdat de tijd ont breekt grondig te bekijken welk onderdeel van welke maatregel welk resultaat heeft. Daarnaast wordt het de media zeer moeilijk gemaakt een vin ger achter binnen- en buiten- departementale politieke 'ma chinaties' te krijgen. Dat zijn belangrijke redenen waarom de media zo vaak in Van Ke- menades gesignaleerde „inci dentalisme en jacht op pri meurs" blijven steken. De laatste jaren zijn we op een Id 1 DEN HAAG - Op 12 fe bruari hield de secretaris generaal van de NAVO, Manfred Wörner, een toe spraak in Den Haag ter ge legenheid van het veertig jarig bestaan van de At lantische Commissie. In zijn inleiding wees hij op de nieuwe taken van het Westen: „Ondersteuning van de hervormings- en democratiseringsproces sen in Oost-Europa, die moeten leiden tot meer vrede en voorspoed in de wereld. Dit alles op basis van een netwerk van re gionale, stabiele structu ren". Dat hierin een hoofdrol voor de NAVO is weggelegd, viel niet mis te verstaan. De Noordat- lantische verdragsorganisatie heeft immers zijn bestaans recht bewezen. „De NAVO is geen organisatie die alleen bij 'mooi weer' uitrukt. Ook wan neer het slecht gaat kan men op haar rekenen". Dat wil niet zeggen dat de verzekering al leen uitkeert bij forse schade. Ook schadepreventie en advi sering behoren tot het verze keringspakket. De oprichting van de Noordat- lantische Samenwerkingsraad in december vorig jaar sloot dan ook naadloos aan bij de ge wijzigde veiligheidssituatie die was ontstaan door het uit eenvallen van de Sovjetunie. De Raad biedt de ex-Sovjet-re- publieken en de voormalige satellietlanden het noodzake lijk onderdak en levert hier door een wezenlijke bijdrage aan het bevorderen van de sta biliteit, nu deze landen zich in het kwetsbare overgangspro ces bevinden. De Centraaleu- ropese staten, koplopers in het democratiseringsproces, zijn echter teleurgesteld nu er voor hen geen voorkeursbehande ling is weggelegd. In Honga rije, Polen en Tsjechoslowakije is een periode van ontnuchte ring aangebroken. Democratie blijkt niet gelijk aan welvaart zoals velen aanvankelijk dach ten. Stijgende werkloosheid, hoge inflatie en opkomend na tionalisme bedreigen het de mocratiseringsproces. De toe nemende regionale instabili teit onder meer veroorzaakt door het uiteenvallen van de Sovjetunie en het conflict in Joegoslavië - heeft het vraag stuk van de eigen veiligheid weer bovenaan de agenda ge plaatst. Inkrimping leger In Polen heeft dit al geleid tot een conflict tussen Walesa en Parys, de nieuwe minister van defensie. De nieuwe veilig heidsrisico's maken een verde re afslanking van de strijd krachten met 50.000 tot een sterkte van 200.000 man onver antwoordelijk, zo is Parys van mening. Daarnaast sluit de im plementatie van de nieuwe de fensiedoctrine, die uitgaat van een verdediging van alle gren zen, ook in het Westen op be zwaren. De zo gewenste aan sluiting bij de NAVO maakt de stationering van troepen in het Westen immers overbodig, in vesteringen voor militaire in stallaties in dat deel van het land leiden dan tot kapitaal vernietiging. Polen is gebaat met verdere inkrimping van zijn krijgsmacht. Op deze wij ze komen meer middelen be schikbaar voor het economi sche hervormingsproces. Ge ringere militaire kracht levert bovendien ook een bijdrage aan het proces van wederzijds vertrouwen in de regio. Maar Walesa heeft de NAVO, althans voorlopig, 'afgeschreven'. Pa rys geeft de organisatie nog het voordeel van de twijfel. Nu ook het Pentagon in een van haar scenario's een bedreiging ziet van het Poolse grondge bied moet het Westen klare wijn schenken. In Hongarije is de situatie niet NAVO-secretaris-i veel rooskleuriger. Het budget van de strijdkrachten is nau welijks toereikend om te over leven. Herhaalde schendingen van het luchtruim door de Joe goslavische luchtmacht tonen de tekortkomingen van de Hongaarse luchtverdediging aan. Door gebrek aan NAVO- aanbiedingen probeert Honga rije zijn veiligheid met 'lap middelen' te vergroten (zie hiervoor ook mijn Clingen- daelpublikatie 'Budapest vraagt meer veiligheid'). Ook Tsjechoslowakije bevindt zich in een penibele situatie. Hoge inflatie en toenemende werkloosheid, met name in Slowakije vormen de voe dingsbodem voor extreem-na- tionalisme en spelen de groe peringen, die afsplitsing van de Slowaakse republiek voor staan, in de kaart. De middelen ontbreken om de strijdkrach ten, die nu geconcentreerd zijn in de Tsjechische republiek, ook in Slowakije te statione ren. Hun veiligheid staat hier mee op de tocht, zo vinden de Slowaken. „Het enige collectieve veilig heidssysteem in Europa, zowel vandaag als morgen, is de NAVO", zo zei Wörner vorige week. Veel keus is er dus niet. De Centraaleuropese landen wachten daarom ook ongedul dig op de volgende stap van de NAVO. Hun eenduidige lof zang op de Atlantische ver dragsorganisatie rechtvaardigt dit. Nu de 'defensie-organisa tie' van deze landen wordt ge herstructureerd is het moment aangebroken om met het inte gratieproces te beginnen. De Navo moet niet alle Oosteuro- pese landen over één kam scheren. Positieve discrimina tie op veiligheidsgebied kan verhinderen dat nationalisme en post-communisme het de mocratiseringsproces daar blijvend verstoren. De auteur is verbonden aan de afdeling onderzoek van het In stituut 'Clingendael'.) Michail Gorbatsjov heeft in de afgelopen dagen een aantal dingen gedaan waardoor bij sommigen de indruk is ontstaan dat hij werkt aan een politieke come-back. Gorbatsjov bekritiseerde de GOS-lei- ders, schreef zijn eerste column en bereidt reizen naar Duitsland, Japan en de VS voor. Maar zijn naaste medewerkers zeiden onlangs dat de voorma lige president geen plannen heeft om oppositie te voeren tegen zijn oude rivaal, de Rus sische president Boris Jeltsin. Gorbatsjov „is niet van plan een oppositieleider te worden. Integendeel, hij benadrukt al tijd dat hij Jeltsin steunt en wil helpen bij de hervormingen", aldus Gorbatsjov-adviseur Ge- orgi Sjachnazarov. „Indien de huidige regering in elkaar stort, wie zal dan aan de macht komen? Het zou een puinhoop worden en Michail Sergejevitsj weet dat", zo zei Sjachnazarov. Maandag werd bekend dat Gorbatsjov een rondreis door de VS zal maken, waarbij ont moetingen met de voormalige Amerikaanse president Ro nald Reagan in Californië en bezoeken aan Washington, New York, waarschijnlijk Chi cago en mogelijke een of twee steden in het Zuiden - Atlanta en Houston worden overwogen - op het programma staan. De twee weken durende reis door de VS zal gevolgd worden door een bezoek aan Duitsland en mogelijk een reis door Japan in april. Het zullen zijn eerste reizen zijn sinds hij op kerst dag 1991 aftrad als president van de toen in ontbinding ver kerende Sovjetunie. Gorbatsjov is begonnen met het schrijven van een column voor de Italiaanse krant La Stampa, die deze aan andere Europese bladen ter beschik king zal stellen. In de VS wordt Gorbatsjov begint op Jeltsin te lijken. de column overgenomen door de nieuwsdienst van de New York Times, waardoor ook de rest van de wereld van de ge dachten van de afgezette lei der kennis zal kunnen nemen. Na zijn aftreden heeft hij enke le weken vakantie genomen om zich vervolgens te richten op zijn nieuwe stichting voor politiek en economisch onder zoek in Moskou, die op 3 maart geopend moet worden. Nu, zo zeggen vrienden en ad viseurs, heeft Gorbatsjov ein delijk de tijd om zich te wijden aan d(e rol van staatsman in de Russische politiek, een nieuw fenomeen in een land waar voormalige leiders in ambt stierven, zoals Brezjnev en Stalin, of in een obscuur be staan werden teruggedrongen, zoals Chroesjt.sjov. „De stichting zal verschillende projecten en onderzoeken doen, maar voornamelijk zal zij een platform voor Gorba tsjov zijn om zijn mening te la ten horen, niet alleen in Rus land, maar in de hele wereld", zo verklaarde Pavel Palazts- jenko, Gorbatsjovs vertaler. Vorige week deed Gorbatsjov een felle uitval naar de leiders van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten. „Het land bestaat. Het is ondenkbaar voor ons dat wij in verschillen de landen leven alleen idio ten verdelen ons en willen dat wij gescheiden worden", aldus Gorbatsjov in een radio-uitzen ding ter gelegenheid van de augustus-coup. „Ik ben geschokt door de dik doenerij, de zelfoverschatting en onverantwoordelijkheid van onze huidige politieke lei ders", zo zei Gorbatsjov. „Zij komen eens per maand bij el kaar, alsof er niets aan de hand is. Zij zouden eens per week bij elkaar moeten komen en misschien een aantal vvi bij elkaar moeten blijver] dat zij een overeenkomsj reiken. Tenslotte valt ons) uit elkaar!" Het is volgens comments] ironisch dat nu Gorba steeds fellere uitspraken hij meer de positie inneen Jeltsin had toen hij zeil aan het bewind was. De E sche president staat im voor de opgave het volk t den te houden terwijl de nomie achteruit holt en binnen Rusland steeds nationaliteiten beginne: roeren die onafhankelij! len worden van het centru „Jeltsin begint op Gorbi te lijken en Gorbatsjov oi sin", zo schreef de Nez maya Gazeta vorige week (Alan Cooperman is rede bij Associated Press) Veel politieke spelletjes vinden niet in de Tweede Kamer plaats, maar op de departementen. behoorlijke portie onoverzich telijk (wan)beleid getrakteerd. Van de RSV-affaire via de pas poorten- en visserij-schanda len tot en met de Londo-affai- re, het superingewikkelde plan-Simons en het technocra tische asielbeleid van Kosto hebben Nederlandse politici keer op keer aangetoond ver bazend weinig greep op het 'ei gen' beleid te hebben. De stun telende ambtenaren zijn vrij wel allemaal vrijuit gegaan. Daar kun je toch moeilijk de media de schuld van geven. De Nederlandse democratie is veel meer gediend bij een ef fectievere controle van de ambtelijke besluitvorming. Nog beter is de wildgroei van overlappende wetten en rege lingen in te perken en nu ein delijk een echt heldere discus sie over de taken van de ver zorgingstaat te voeren. Van de toegezegde decentralisatie en de terugtredende overheid, waar de Grote Efficiency Ope ratie voor bedoeld is, is hoege naamd niets te merken. Wel verhuist binnenkort de Tweede Kamer naar een nieuw, statig en ruim opgezet onderkomen. De pers- en pu bliekstribune zijn aanmerke lijk uitgebreid, evenals de zit-, hang- en ligmogelijkheden van de parlementariërs zelf. Het is ironisch om vast te stel len dat juist in een tijd dat de Tweede Kamer steeds meer van hét politieke centrum af drijft, zij net als de keizer uit het sprookje een stel nieuwe kleren krijgt. Maar: „Die discussie (afslan ken overheidsapparaat - red.) moet zorgvuldig ge voerd worden. Pas daarna, bij- FOTO CEESVERjj voorbeeld tijdens de volgê kabinetsformatie, kun je X dere stappen doen. Het f hier immers niet om een kï tetspel", zei minister Dalef langs in de Tweede Kamer? nister Dales heeft gelijk gei dat de kaarten voornamelit handen van de departemet zelf zijn. En die zullen niet] der strijd hun verworven pi, leges afstaan. Voorlopig it len de ambtenaren ongestj verder achter een ond dringbaar muur van papier (Jan H. van Ommen is:r& teur voor onze krant)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6