Defensie Rusland zwijgt tiog steeds over kernafval II Vormfouten kunnen Brussel lawine van beroepen opleveren Ontvoerders Belgisch kind mogelijk Nederlanders BUITENLAND toeristen maken Egyptische sfinx ziek ^idócSommit ZATERDAG 29 FEBRUARI 1992 itakingen bij Duitse banken [AMBURG - Bij banken in Duitsland heb- en gisteren 8.000 mensen het werk neerge- :gd, zo heeft de Bond voor Handel, Banken n Verzekeringen (HBVj bekendgemaakt, erder waren al werkonderbrekingen gehou- en. !e acties voor meer loon bereikten gisteren un hoogtepunt. De HBV sprak van „de rootste bankenstaking sinds 1945". In Ber- jn waren 80 van de 500 banken gesloten, ok werd het werk neergelegd in rekencen- van banken en bij de centrale die de ansacties op de Duitse effectenbeurzen loet verwerken. De vakbonden eisen een onsverhoging van 10,5 procent. De 'banken ebben vijf procent geboden om de staking ivoorkomen. De bonden hebben aangeduid tkoord te kunnen gaan met een loonstij- |ng die de 6,34 procent, die is overeengeko- ien in de staalindustrie, evenaart. Corsicanen hinderen landing Le Pen AJACCIO - Corsicaanse nationalisten hebben gisteren geprobeerd te voorko men dat de leider van het extreem rechtse Front National, Jean-Marie Le Pen, voet op Corsicaanse bodem zou zet ten. Zij blokkeerden met vrachtwagens de landingsstroken van het vliegveld bij Bastia waar Le Pen zou arriveren. Het toestel met daarin Le Pen werd omge leid naar het westelijk gelegen Calvi. Het toestel kon later alsnog in Bastia landen nadat de oproerpolitie de demon stranten met harde hand had verwij derd. De nationalistische beweging Cor sica Nazione (CN) heeft haar aanhang opgeroepen actie te ondernemen zodat Le Pen in Ajaccio geen verkiezings bijeenkomst kan houden. Nederland tevreden over bestraffing Oost-Timor DEN HAAG - De Nederlandse regering heeft met voldoening kennis genomen van de maatregelen van de Indonesi sche Militaire Raad tegen militairen die verantwoordelijk waren voor het bloed bad op Oost-Timor op 12 november vo rig jaar. Dit staat in een verklaring die het ministerie van buitenlandse zaken gisteren heeft uitgebracht. De Militaire Raad, die door president Suharto is in gesteld om een intern onderzoek te doen naar de rol van het leger bij het bloedbad in Dili, heeft deze week stappen onder nomen tegen zes militairen. Drie militai ren zijn uit het leger ontslagen, twee zijn ontheven van hun functie en een is tij delijk op non-actief gesteld. Verder zul len nog acht militairen voor de krijgs raad moeten verschijnen. Voorsprong De Klerk komend referendum JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse presi dent F.W. de Klerk kan volgens een gisteren gepubliceerde opiniepeiling rekenen op een overwinning bij het komende referendum on der blanken over afschaffing van de apartheid. Volgens het dagblad The Star kan de hervor mingsgezinde De Klerk rekenen op de steun van 55 procent van het blanke electoraat, ter wijl 16 procent van de kiezers zei de Conserva tieve Partij, die de apartheid wil handhaven, te zullen steunen. Vijfentwintig procent van de ondervraagden wilde geen antwoord geven bij de enquête. Volgens The Star zouden vele van deze mensen waarschijnlijk tegen de regering stemmen bij het referendum dat op 17 maart wordt gehouden. Het weekblad The Weekly Mail zei dat De Klerk zal winnen met 55 tegen 45 procent. Chinese leiders willen groei geloof tegengaan HONGKONG - Een toenemend aantal Chinese jon geren wordt gelovig, hetgeen resulteert in een groei end verzet onder hen tegen de communistische partij. Dit blijkt uit een vertrouwelijk Chinees regeringsrap port, waarin stappen worden voorgesteld om de gelo vigheid onder jongeren tegen te gaan. In sommige de len van het land is wel 33 procent van de jongeren overgegaan op een geloof, zo staat in de documenten. China is officieel atheïstisch, alhoewel vrijheid van godsdienst door de grondwet wordt gegarandeerd. De nieuwste campagne tegen godsdienst, die deze zomer begon, geeft aan dat Peking nog steeds geen afstand wil nemen van een aantal marxistische opvattingen. De campagne tegen het geloof heeft naar het zich laat aanzien betrekking op alle godsdiensten, maar het protestantisme en het katholicisme, de islam en het Tibetaans boeddhisme moeten het in het bijzonder ontgelden. Politie Brazilië schiet zeven gevangenen dood RIO DE JANEIRO - Bij de beëindiging van een vijf dagen duren de gijzeling in een ge vangenis in de noord oostelijke stad Recife heeft de Braziliaanse politie gisteren zeven opstandige gedeti neerden doodgescho ten. De gijzeling in de overbevolkte gevange nis begon toen zeven gedetineerden enkele bewakers overmees terden. Idoor J0 WIJNEN BRUSSEL De Europe se Commissie gaat in beroep tegen een uit spraak van het Europese Gerechtshof in Luxem burg, dat de rechtsgeldig heid van duizenden van 'Commissiebesluiten over een periode van ruim 30 jaar op losse schroeven kan zetten, zo hebben zegslieden van de Com missie gisteren bekend gemaakt. De Europese Commissie is ver ontwaardigd over de opmerke lijke en intussen ook zeer om streden beslissing van het Hof van Justitie. Het Hof verklaarde donderdag een EG-besluit van 1988 - waarbij 14 petrochemische be drijven een boete van ruim 54 miljoen gulden kregen opge legd voor kartelafspraken in de PVC-sector - als "niet be staand". Het Europese Hof deed dat omdat de Commissie bij haar besluit tal van vorm fouten had gemaakt. Omdat niet uitgesloten is dat de Com missie zich bij tientallen en mogelijk zelfs honderden an dere besluiten aan soortgelijke fouten heeft bezondigd, kun nen de juridische gevolgen Idoor J0 WIJNEN BRUSSEL Het is niet uitgesloten dat de ont voerders van de 11-jarige Anthony de Clerck uit het Belgische Belsele in Ne derland moeten worden gezocht. Donderdag is een losgeldover dracht mislukt die ergens in de buurt van Eindhoven had moeten plaatsvinden, =zo heeft Jan de Clerck, de vader van het ontvoerde kind, gisteren tij van een en ander zeer ver strekkend zijn. Tal van Brusselse juristen zul len de komende weken pak ken dossiers met oude EG-be- sluiten, die vooral op het ter rein van concurrentiegeschil- len zijn genomen, tevoorschijn halen in de hoop dat ze het Hof van Justitie alsnog tot een her overweging kunnen aanzetten. Twaalf van de veertien petro chemische bedrijven - waar onder DSM - zijn destijds te gen het besluit van de Com missie in beroep gegaan. Vol gens de Commissie hadden ze, in strijd met de EG-concurren- tieregels, een prijskartel ge vormd in de PVC-sector (poly- vinylchloride). De advocaten van de bedrijven grepen vooral de vele vormfou ten aan die de Commissie bij dat besluit zou hebben ge maakt. Zo bleken er verschil len te bestaan tussen de tekst van het besluit dat de Commis sie aan de bedrijven zond en de tekst die in de officiële publi- katie van de EG (een soort Eu ropese Staatscourant) stond. Bovendien was het besluit niet door commissievoorzitter Jac ques Delors ondertekend. De- lors' handtekening stond al leen onder de notulen van de vergadering tijdens welke het besluit was genomen. De advocaten ontdekten bo vendien dat de handtekening van de toenmalige commissa ris voor concurrentiezaken - dens een persconferentie toe gegeven. Volgens De Clerck is de mislukking te wijten aan wat hij „een politie-actie" noemde. Overigens ontkent de politie van Eindhoven iets van de zaak te weten. Er waren al eerder berichten dat de familie De Clerck over bewijzen beschikte dat het bij na vier weken geleden door drie gemaskerde mannen ont voerde jongetje nog leefde. De afgelopen dagen werd het dan ook duidelijk dat de familie De Clerck in rechtstreeks contact met de ontvoerders stond. De aanwijzingen dat de ontvoer ders mogelijk uit Nederland, Peter Sutherland - op een document stond dat was geda teerd toen de commissaris niet meer in functie was. Vloedgolf Het Hof van Justitie nam die argumenten over en verklaar de het commissiebesluit als "niet bestaand". Juist dat laat ste heeft de mogelijkheid geo pend voor een vloedgolf van beroepen tegen eerdere EG- besluiten. Want voor een "niet bestaand" besluit gelden ook geen beroepstermijnen. Dat betekent dat tal van oude za ken theoretisch opnieuw kun nen worden opgepakt. Een woordvoerder van de Eu ropese Commissie zei gisteren dat beroep zal worden aangete kend tegen de beslissing van het Hof. Want het gaat hier om het "Hof in eerste aanleg". Bo vendien zei de woordvoerder er zeer aan te twijfelen dat het Hof zich met de administratie ve procedures van de Commis sie kan bezighouden. Die pro cedures zijn in de loop der ja ren aanzienlijk vereenvoudigd om vooral de voorzitter en de secretaris-generaal van de Commissie enigszins te ontlas ten. Jaarlijks worden in Brus sel ongeveer 8000 besluiten ge nomen. Omdat die besluiten in alle negen officiële EG-talen moeten worden gepubliceerd, is de voorzitter gedwongen zo'n 240 handtekeningen per dag te zetten. Vandaar dat de komen, was een van de vele verrassingen die zich de afge lopen weken in deze opzienba rende ontvoeringszaak hebben voorgedaan. Tot dusverre was altijd de indruk gewekt dast de ontvoerders in Frankrijk ge zocht moesten worden. De fa milie De Clerck heeft echter bij alle oproepen aan de ont voerders zich van het het Ne derland in plaats van het Frans bediend. Bovendien heeft de politie bij verschillende groots opgezette aanhoudingsakties ook consequent alle Neder landse aautomobilisten staan de gehouden. Commissie de tekenbevoegd heid heeft gedelegeerd. PTT De tekstwijzigingen zijn vol gens de woordvoerders ge woon. Het komt vaker voor dat juristen en taalkundigen de teksten voor de officiële publi catie nog enigszins verfijnen. De woordvoerder zei niet te ge loven dat de nu door het Hof genomen beslissing de moge lijkheid biedt allerlei oude za ken op te pakken. Volgens hem heeft het Hof zich bij zijn beslissing uitsluitend laten lei den door de tekstveranderin gen die later in de besluiten zijn aangebracht. Overigens heeft het Hof al eerder besluiten ongedaan ge maakt omdat de procedures onvoldoende stipt waren nage leefd. Zo heeft de Nederlandse PTT enkele weken geleden een beroepszaak gewonnen die ze tegen de Commissie had aangespannen. Of het Hof-be sluit van donderdag ook gevol gen heeft voor de boete van 52 miljoen gulden die de Com missie begin deze maand aan de Nederlandse SPO (Samen werkende Prijsregelende Or ganisaties in de Bouwnijver heid) oplegde, is niet bekend. De SPO, die door de Commis sie als een prijskartel werd aangemerkt, is eveneens in beroep gegaan bij het Hof van Justitie. Uitvinder van zelfmoord-machine moet terecht staan ROCHESTER HILLS - De Amerikaanse arts dr. Jack Ke vorkian moet terecht staan voor de hulp die hij aan twee zieke vrouwen heeft geboden om met een door hem uitge vonden 'zelfmoord-machine' hun leven te beëindigen. Kevorkian zal zich moeten ver antwoorden op beschuldiging van moord, zo heeft een rech ter in de staat Michigan giste ren bepaald. De twee vrouwen Overleden na het gebruik van door Kevorki an bedachte apparaten; de één door een dodelijke injectie, de andere door het inademen van koolmonoxide. Hoor ROB VUNDERINK bsKOU - ,,Radio-ac- >ve besmetting van de je rond Nova Zembla? blnee, er is geen pro- eem", zegt Anatoli Bir- iv, tweede man op het bomvlootdepartement. jn het ministerie van escheepvaart in Mos- u. beschuldigt de versprei ds van dit soort berichten er- dat zij erop uit zijn hun ei- marktwaarde te verhogen er ontslagen dreigen als ge- g van de economische cri- „Waar rook is, is vuur", rpt Gennadi Sabinov tegen, in de noordelijke haven- d Moermansk werkt als leepvaartcoördinator voor zeeën in het Noordpoolge- d. steeds opnieuw opduiken- berichten zijn alarmerend, lem Barents draaide zich t om in zijn graf toen be id werd dat de zee rondom eilnd waarop hij bijna 400 r geleden overwinterde, nu rsdood is door de straling, afgelopen decennia zouden r 17.000 vaten radio-actief al zijn gestort, meldde deze ek kerngeleerde Andrej Zo- kov. ïige week meldde Krimnus, ltsins gouverneur in de regio ihangelsk, dat plaatselijke irijven radio-actief afvalwa- jgewoon in de Poolzee lieten dumpen. De regio klaagde re gelmatig bij de toenmalige Sovjet-president Gorbatsjov, aldus Krimnus, maar de opeenvolgende regeringen hebben nooit echt stappen on dernomen om een eind te ma ken en het gebruik van de noordelijke zeeën als een grote afvalbak voor radio-actieve stoffen. Het probleem wordt niet ver oorzaakt door de civiele sector, aldus Sabinov. Gedurende een stage van dertig jaar is hem maar één civiele onheilstijding ter ore gekomen. In 1965 liep de atoomijsbreker Lenin na zes jaar exploitatie averij op. „Het is belachelijk, maar der tig jaar na het ongeval weten we nog steeds niet wat er pre cies gebeurd is. Het milieu heeft geen gevaar gelopen", verzekert de coördinator. Hij voegt eraan toe dat Russische atoomijsbrekers 'ideaal' en 'zeer veilig' zijn, terwijl de re actors op deze schepen van een heel ander type zijn dan die op oorlogsbodems. Defensie Sabinov ziet zijn geruststellen de woorden ondergraven door het gezaghebbende dagblad Izvestia, waarin Zweedse kern geleerden na inspecties van Russische kerncentrales ver klaarden dat de kans op averij hier honderd maal zo groot is als in het Westen. De grote vervuiler is Defensie. Het Rode Leger is altijd een staat binnen de staat geweest, met eigen wetten en regels, die zich van God noch gebod iets aantrok. Ook na de ineenstor ting van het Sovjetimperium komt het leger met mondjes maat met informatie over de brug. „Wij krijgen onze gegevens van wetenschappers uit Moer mansk", legt Svetlana Revina uit op haar kantoor in het Kremlin. Zij is een naaste me dewerkster van Aleksej Jablo- kov, Jeltsins staatsraad voor milieu. Ondanks zijn hoge po sitie krijgt Jablokov absoluut geen informatie los uit officië le bron. Het ministerie van de fensie houdt vast aan Sovjet tradities en neemt de muilkorf niet af voor Jeltsins bescher meling. Het feit dat de volks gezondheid in het geding is, maakt niets uit. „Wij stonden erop dat het test gebied op Nova Zembla werd afgeschaft", zegt Revina. „Nu is het wachten op een rege ringsbeslissing. De militairen hebben altijd ongestraft kun nen doen en laten wat zij wil den. Alleen zij beschikken over de gegevens die we nodig hebben om te bepalen hoe erg het milieu er in feite aan toe is. Zelfs nu nog is het zo dat we, als staatsraad Jablokov iets pu bliceert via de pers, veel brie ven krijgen van militairen. 'Wat voor recht heeft u om onze defensie aan te pakken', schrijven ze dan. Wij eisen dat de regering aan defensie op draagt informatie te verschaf fen aan het milieuministerie". De situatie op Nova Zembla is zorgwekkend. Een op de tien baby's sterft voor het bereiken van de eerste verjaardag. Het aantal kankergevallen ligt tien maal zo hoog als in de rest van het land. Zonder toereikende maatrege len dreigen hier wellicht Ka- zachstaanse toestanden. On der de bevolking rond het nu cleaire testgebied Semipala- tinsk lijdt een op de vijf men sen aan kanker. Het aantal achterlijke kinderen met her senbeschadigingen is sinds 1980 verzevenvoudigd. Een op de drie kinderen werd hier in 1988 dood geboren of kwam met zo ernstige misvormingen ter wereld, dat men ze onmid dellijk liet doodgaan. Tachtig procent van de kinderen lijdt aan infectieziekten door im muniteitsvermindering. De bevolking eet vlees van scha pen, koeien en paarden die grazen op weiden waar de stra ling tot 120 maal boven het na tuurlijke niveau ligt. Op een plaatselijk medisch instituut staat een fles met een twee hoofdige baby op sterk water. Misstanden als in Semipala- tinsk en op Nova Zembla kon den gemakkelijk ontstaan in een land waar een criminele overheid door persbreidel de eigen misdaden verzweeg. Nu kunnen er dan democraten aan de macht zijn gekomen, maar van een totale mentali teitsverandering is nog geen sprake. Dr. Gennadi Kavrets- ki, die in zijn medische insti tuut bij Semipalatinsk sinds 1961 studie heeft gemaakt van de rampzalige gevolgen van straling op de gezondheid van de plaatselijke bevolking, ip gewonde passagier wordt gr een klaarstaande ambulan- i: begeleid, nadat gisteren op 1[ perron van het London Brid- ■i Station een bom tot ontplof- 'tj kwam. Hierbij raakten 28 }nsen gewond, van wie vier ■jstig. De gewonden werden lestal geraakt door rondvlie- nd glas. Een reiziger werd Dr de kracht van de explossie etters verder op de rails gewor- ji en liep ernstige wonden op itiet gezicht. Niemand heeft tot 9toe de verantwoordelijkheid geëist, maar Scotland Yard kt ervan uit dat de aanslag het ?rk is van de IRA. FOTO: EPA ij jEA De sfinx is ziek I andere monumenten -i de tijd van de farao's j uit een nabijer verle- jn zijn er ook niet goed |i toe. Tempels uit de Idheid, middeleeuwse Iskeeën en sommige n 's werelds oudste ker- n in Egypte vertonen etenen van verval. Egyptische monumenten p|en op oude mensen", aldus ojt Zahi Hawass, de directeur 1 de piramiden en sfinx in l(a bij Cairo. „Je moet er voor ]£en en je kunt ze niet aan plot overlaten". A probleem dat de voor- /(mste toeristische attractie ill Egypte bedreigt, heeft vele ;£aken: afvalwater, een stij- alde grondwaterspiegel als gevolg van irrigatie en zelfs waterdamp uit de adem van de miljoenen toeristen die de mo numenten jaarlijks bezoeken. De sfinx, het raadselachtige beeld van een leeuw met het hoofd van eerr mens, dat aan de voet van de piramiden ligt, lag gedurende het grootste deel van zijn 4.500 jaar oude bestaan voor het grootste deel onder zand begraven en door stond op die manier de tijd. Al leen de kop stak boven het zand uit. Sinds het beeld in moderne tijden is uitgegraven, is het beeld ten prooi aan de werking van wind en water en goedbedoelende mensen. Vandaag komen in Egypte 90 deskundigen bijeen om te spreken over een strategie om de sfinx te restaureren en te behouden. De sfinx is het slachtoffer geworden van eerder uigevoerde slordige res tauraties en verkeert in een slechte conditie. Volgens Ha wass hebben de restauratie werkzaamheden aan het 48 meter lange beeld tussen 1982 en 1987 de sfinx meer kwaad dan goed gedaan. Tijdens een vier dagen durende conferen tie zullen gegevens besproken worden die de afgelopen twee jaar zijn verzameld. Adem Wat er met de sfinx aan de hand is, is een voorbeeld van wat er met alle monumenten gebeurt, aldus Hawass. Toch lijken de immense piramiden ongevoelig voor de invloed van de natuur en de mens. Volgens de Egyptenaar zijn er de afge lopen twee jaar in het binnen ste van de piramide van Che ops scheuren geconstateerd. De scheuren in het 137 meter hoge bouwwerk zijn waar schijnlijk veroorzaakt door een accumulatie van waterdamp uit de adem van toeristen. Na dat de luchtvochtigheid in de piramide was opgelopen tot 95 procent zijn maatregelen ge nomen om de schade te her stellen en de stroom toeristen naar de grafkamers te beper ken. Toeristen zijn niet de enige factor die een rol speelt in het verval van de monumenten. De voornaamste reden daar voor is volgens deskundigen de groei van de bevolking. In Egypte wonen 56 miljoen men sen en ieder jaar komen daar nog eens 1,3 miljoen mensen bij. De bevolking van de hoofd stad Cairo is gestegen van 2,5 miljoen in 1964 tot meer dan 14 miljoen vandaag de dag. Een Russische soldaat, gekleed in een speciaal, vuurbestendig pak, trotseert de vlammen tijdens gesimuleerde nucleaire aanval op een mili taire basis zo'n 900 kilometer ten oosten van Moskou. De laatste tijd bereiken steeds meer alarmerende berichten over kernafval de media, ondanks het hardnekkiq zwijqen van Defensie over de zaak. FOTO:AP heeft nergens spijt van: „Ik mijn land aan een effectief hankelijke Kazachstan eist nu in de loop der jaren heeft ver ben een patriot. Ik ben trots op kernwapen te helpen". van Rusland toegang tot alle zameld en in 1989 naar Mos mijn werk, want het ging erom Het parlement van het onaf- documenten die dr. Kavretski kou heeft gestuurd. !tAPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER v1082 - Als na enkele dagen de „Hollander" zijn weg naar ir'enne vervolgt, lijkt de kajuit van Van der Decken wel een Idsmidswinkel en Van der Decken is erg in zijn nopjes over CÉe voordelige ruilhandel. Maar dan komt monsieur Lefèbre ten en zegt op verontwaardigde toon: „Seigneur, op deze e1del kan geen zegen rusten. Ge bedriegt deze onwetende wil- en levert hun bovendien een artikel, dat hen naar de onder gang drijft: brandewijn". Van der Decken stuift woedend op. „Waar bemoeit ge u mee, monsieur!", schreeuwt hij. „Deze za ken gaan u niet aan!". Het komt tot een heftige woordenwisse ling want ook de kalme Fransman windt zich op en maakt Van der Decken het verwijt, dat hij tegenover de Indianen niet eerlijk is geweest. Op dat ogenblik worden alarmkreten aan dek ge hoord.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5