Uit eheimzinnigheid ras jarenlang troef i Huize Maarheeze Bonden: Geen inbraak in cao's voor '92 ubbers: Nauwelijks kans op lastenverlichting BINNENLAND KLOK VOOR BREZI VOCHTIGE MUREN? 30 JAAR I0MT UIT Optocht Oss niet direct op de tv döc Souxant ZATERDAG 29 FEBRUARI 1992 hofland HAAG - Er is nauwelijks kans op iverlichting in 1993. Premier Lub- cei dit gisteravond na afloop van de jterraad. jrt echter wel voor de hand dat het huur- eforfait minder omhoog gaat dan de be- ■gwas. Huiseigenaren hoeven dan minder ng te betalen voor hun bezit. Ook wordt ;orijden mogelijk iets minder duur dan binet in 1991 had afgesproken in de Tus- ans. :s sprak in dit verband van een 'relatieve 'erlichting', omdat het geen werkelijke verlichting is, maar een minder hoge verho ging. Wat betreft het autorijden kon de premier nog niet zeggen aan welke maatregelen het ka binet denkt. Vermoedelijk komt er een combi- kaart, zoals voorgesteld in de Tussenbalans, die korting geeft op gebruik van het openbaar ver voer. Beide maatregelen zijn mede afhankelijk van het inflatiecijfer. Tot nu toe is dat hoger dan aangenomen. Minister Kok van financiën suggereerde giste ren dat er volgend jaar een balastingverlaging mogelijk is als werkgevers en werknemers be reid zijn tot keiharde afspraken over loonmati ging en extra banen. Er kwam in 1991 700 mil joen gulden meer binnen aan belastinginkom sten dan verwacht en dat geld wil Kok gebrui ken om de lasten te verlichten. Het kabinet is bezorgd over de werkgelegenheid en de stijgen de werkeloosheid. Loonmatiging kan helpen om meer mensen aan het werk te helpen. De so ciale partners hebben echter al uiterst terug- hpudend gereageerd op het idee van Kok. Vol gens Lubbers is de meevaller veroorzaakt om dat heel veel bedrijven hun belastingschuld eerder hebben terugbetaald dan verwacht. Dat betekent dat veel van dit geld niet meer in 1992 en 1993 zal binnenkomen. De meevaller is daar door minder dan deze op het eerste gezicht lijkt. „Het is geen echte meevaller", aldus Lubbers. „Er blijft misschien een beetje geld over, maar voor een werkelijke lastenverlichting is dat te gering, zeker gezien de slechte economische vooruitzichten voor dit jaar. Er zal naar schat ting al twee miljard gulden nodig zijn om te voorkomen dat de lasten stijgen". De premier ontkende dat er in de ministerraad is afgesproken voor volgend jaar een bedrag van 3,5 miljard gulden te gebruiken om de las ten te verlagen. Wel zei hij dat als het even kan het arbeidskostenforfait verder zal worden ver hoogd, zodat mensen met een baan meer geld overhouden. Fractieleider Brinkman van het CDA deed onlangs deze suggestie. Lubbers vraagt zich echter af op dit betaalbaar is. Hon derd gulden voordeel per maand, zoals Brink man suggereerde, zit er volgens de premier in elk geval niet in. De PvdA wees er deze week al op, dat daarvoor acht miljard gulden nodig is. Deze partij ziet lie ver dat het hoge btw-tarief van 18% wordt ver laagd. Lubbers zei dat dit volledig is uitgeslo ten: „Daar is absoluut geen geld voor". Voor een verlaging met een half procent is al bijna een miljard nodig. De premier wees er op dat Duits land net het btw-tarief heeft verhoogd. big van de voorpagina) sENAAR - De ge heid in villa Huize aeeze aan de Rijks- Weg te Wassenaar is hrg groot geweest. rerkers van de daar ge le Inlichtingen Dienst land (IDB) kenden el- et bij hun ware naam en ■niceerden veelal via imen. Secretaresses za- t bezoek van geheime omsten in ferme pas stevenen. Gegroet ir niet, ook niet door nes uit het leger. ïzinnigheid behoorde de bij de dienst be- leden te omhullen.? )ionage' praatje niet. e geheimzinnigheid te eze hield op te bestaan «eer als er nieuwe reor- aie aan zat te komen. Als nbtenaren, bleken ook |i Maarheze bang voor jchie. De laatste 'gelek- fialen over interne af- i en fraudepraktijken j huidige IDB-directeur M. Meulmeester als kvas zijn bijnaam Jum- nebben minister-presi- ubbers doen besluiten st op te heffen. Als de et in staat is de gelede ren gesloten te houden, heb ben buitenlandse inlichtingen diensten geen vertrouwen meer in die club. En is zij nut teloos. Een al in 1990 door Lub bers aangekondigde mogelijke opheffing wordt inmiddels versneld doorgevoerd. Takenpakket Het einde van de Koude Oor log betekende het einde van veel IDB-activiteiten. Het ta kenpakket werd beperkter, de budgetten voor de dienst lie pen terug. Dezer dagen verha len ex-medewerkers in de Te legraaf over IDB-geld dat over de balk wordt gesmeten en over een heuse 'dubbelspion'; een majoor van de IDB zou be gin jaren tachtig informatie hebben doorgespeeld aan de Israëlische geheime dienst Mossad. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtings dienst puft als hem wordt ge vraagd of deze informatie klopt: „Ik weet het niet. En ik ga het niet vragen ook. Laten we het nou maar niet nog erger maken. Er wordt al zoveel ge kletst over de dienst. Dat is verdraaid vervelend voor zus terdiensten in het buitenland. - Niemand praat meer met een dienst die voortdurend naar de pers rent". Loslippige IDB'ers luidden de opheffing van de dienst in. Ne derlandse staatslieden zijn doorgaans niet bereid informa tie te verschaffen over het ge heime inlichtingenwerk; lo gisch, anders is het niet ge heim meer. Vers in het geheu gen ligt nog de 'Gladio-affaire', de uiterst geheime dienst in Italië die ook in Nederland een soortgelijke broeder kende, de dienst O I (Operatiën en In lichtingen). Deze uiterst ge heimzinnige club was ook ge vestigd in de villa Maarheeze, onthulde De Haagsche Cou rant in 1985 nadat verslagge vers van het Algemeen Dag blad in 1982 al in de buurt za ten. Geheimzinnigheid „Met grote geheimzinnigheid wordt bij de IDB over de 'inwo nende dienst' gesproken, die de begane grond van de villa in gebruik heeft. Het betreft een afdeling die formeel helemaal niet bestaat. De medewerkers ervan zijn in het bezit van een wapen die zij tot voor kort ook bij hun werk bij zich hadden" (AD, 1982). Onlangs schetste het weekblad Vrij Nederland deze dienst O I als een club van achtenswaardige lieden die vooral tot de jaren zestig actief was, maar inmiddels was verworden tot een stoffig relik wie uit vervlogen tijden. Onthullingen, zoals over een afluistercentrum voor satel lietcommunicatie in het mari nehoofdkwartier in Amster dam, werden afgewisseld met 'lekken' omtrent de rechtspo sitie van IDB-medewerkers Vanuit villa Huize Maarheeze aan de Rijksstraatweg in Wassenaar opereren de 'spionnen' van de Inlich tingen Dienst Buitenland. FOTO: MILAN KONVALINKA die geen lid mochten zijn van de vakbonden voor ambtena ren. De verantwoordelijke pre mier stond al die keren met de tenen krom in de schoenen. Ook toen werd gesuggereerd dat IDB-informatie omtrent gesprekken tussen Italianen en Irakezen leidde tot een bombardement op een in aan bouw zijn de kerncentrale in Irak. Waar of nietwaar, het was maar weer gezegd. Overplaatsingen Pogingen om de geruchten stroom rond dienst IDB in te dammen, waren de laatste maanden minder succesvol dan ooit. Personeel moest wor den overgeplaatst en hun gan gen werden nagegaan. Onder die druk liepen medewerkers naar de pers. Lubbers is dit beu en heft de dienst op. Slechts de werkzaamheden die IDB-chef Meulmeester voor het ministerie van justitie ver richt - inlichtingen over in ternationale drugslijnen - worden voorlopig gehand haafd. Naar Meulmeester is een onderzoek gaande in ver band met de vermeende afluis ter- en fraudepraktijken. De vraag is wat er moet gebeu ren met de buitenlandse in lichtingen. Voorlopig worden deze bij de Militaire Inlichtin gendienst (MID) onderge bracht! De buitenlandse activi teiten die betrekking hebben op de binnenlandse veiligheid een overigens rekbare for mulering gaan voorlopig over naar de Binnenlandse Veiligheids Dienst. Haagse ambtenaren melden dat wordt overwogen deze taak bij de Binnenlandse Veiligheids dienst onder te brengen: „Er komt géén nieuwe inlichtin gendienst en het is uitgesloten dat de MID dit werk alleen gaat doen". Maar een woord voerster van het ministerie van binnenlandse zaken ont kent ten stelligste: „De BVD houdt zich aan haar wettelijk voorgeschreven taken en die omvatten niet het buitenland se inlichtingenwerk. En zowel minister Lubbers als het hoofd van de BVD, Docters van Leeu wen, zijn tegen een uitbreiding van deze wettelijke omschrij ving van de taken". Wordt ver volgd, zoveel is zeker. Dessert op z'n Macedonisch door BERT JANSMA „Eenmaal in Macedonië ontdekte ik al gauw dat ik mijn vjngers in een politiek wespennest gestoken had". Niks geen actuele tekstmaar een regel van schrijver A.den Doolaard in 'Ogen op de rug' waarin hij terugkijkt op zijn werk. In dit geval op zijn roman 'Orient Express'. Den Doolaard vertelt hoe na het uiteenvallen van het Turkse rijk Macedonië in drieën gedeeld werd: „De chauvinistische Joegoslavische regering aan het hoofd waarvan een Servische koning stond, beweerde dat alle Macedoniërs al sinds eeuwen Serviërs waren, terwijl de Bulgaren die met een smalle reep bergterrein waren afgescheept, stijf volhielden wat ze vandaag nog volhoudenalle Macedoniërs zijn Bulgaren. Word daar als schrijver maar eens wijs uit wanneer je bovendien ontdekt dat er in Macedonië ook nog Albanezen, Grieken, zigeuners plus oude Turken wonen die nooit weg hadden willen gaan, en dan nog volkssplinters waarvan ik de namen voor het eerst hoorde: Aromunen, Zinzaren en Vlachen". Den Doolaard schreef'Oriënt Eocpress' in 1934. Anno 1992 roert Griekenland nog eens hevig in de smeltkroes: „Wat onafhankelijke Macedonische republiek? Schande". Terwijl er al jaren een Macedonische republiek binnen Joegoslavië bestond.. Griekenland danst een sirtaki van verontwaardiging, doet alsof Nederland zelfde Macedonische vlag heeft ontworpen, roept boycotten uit tegen onze Griek-onvriendelijke produkten in hun winkels. Zijn ze een beetje getikt in dat mooie GriekenlandHun economie krijgen ze er maar niet op orde, de EG stort jaarlijks miljoenen in een bodemloze put, en dan heeft opeens de Nederlandse waar het gedaan. Want Macedonië is Grieks. En Grieken hebben het alleenrecht op de naam Macedonisch. Onzin. Ze verwijzen zelfs naar Phüippus van Macedonië en Alexander de Grote, hun historische glorie. Maar dat waren wél Macedoniërs (derde eeuw voor Christus) die hun Griekenland onderwierpen! Ze kennen hun eigen geschiedenis niet eens in Athene en omstreken. Zo zouden wij en onze zuiderburen met Karei de Vijfde kunnen gaan schermen en ons afvragen waarom Limburg en Brabant zowel in België als in Nederland liggen. Nog een punt: Er is zelfs een Macedonische taal'. En daar is geen woord Grieks bij. Het is slavisch, het meest verwant aan het Bulgaars. Al is die taal pas in '44 erkend, de apostelen Cyrillus en Methodus (van het cyrillisch schrift) predikten het christendom in dat Macedonisch en vertaalden er vanuit het Grieks) de kerkelijke literatuur in. De oudste Slavische literaire taal dus. Wat zeuren die Grieken nou? Als nagerecht kunt u in elk culinair handboek een 'Macédoine de fruits' vinden. Een mengelmoes van verschillende soorten fruit, herinnerend aan dat 'rommeltje' op de Balkan. Geen Grieks dessert. Frans. Voor de actie 'Klok voor Brezi', die onze krant voert voor het kerkje van de H. Bartholomeus in het gelijknamige Tsjechische dorp, zijn de afgelopen week de volgende bedra gen op postrekening 1741181 t.n.v. comité Klok voor Brezi, gestort: W.M.G.v.d.B., Den Haag: 20; A.J.S., Monster: ƒ25; J.P.H. v.H., Monster: 25; B.B.K.- v.H., Oosterhout: 10; J.G.B., Den Haag: ƒ20; G.W.v.d.H., Den Haag: 15; H.M.K., Was senaar: ƒ10; Y.J.L., Den Haag: 25; M.J.R., Den Haag: 10; A.V., Maasland: 10; A.G.V.D., Voorhout: 20; A.V.E., Rijs wijk: 10; W.S.B, Hengelo: 5; L.D.J.M.B., Voorburg: 10; M.M.J.E.S., Den Haag: 10; R.K. Sportvereniging GDA, Den Haag: 100; W.H.P., Den Haag: 25; J.A.M.J., Wasse naar: 10; J.S., Den Haag: 25; J.G.-S., Nootdorp: 10; H.L.A.v.d.D., Den Hoorn: 25; J.P.v.d.G., Voorhout: 50; H.C.d.M., Den Haag: 50; P.E.M.J.K.-B., Den Haag: 10; Th.W.W., Voorhout: 10; N.A.K., Den Haag: 10; P.th.M.v.L., Den Haag: 10; E.G.M.v.R.-t.B., Delft: 5; J.W., Den Haag: 25. Dat is samen ƒ590. Het voorlopige totaalbedrag dat de actie tot nu toe heeft op gebracht is 11.284,00. Wat meer aan geld wordt ingeza meld dan nodig is voor de - inmiddels al bestelde - klok, wordt benut om het kerkje te restaureren. (ADVERTENTIE) WALLCARE NEDERLAND maakt ze definitief droog! Laat optrekkend vocht niet langer uw kostbaar bezit schade toebrengen. Het vocht, dat vanuit de grond in de muur optrekt en zich openbaart ais: muuruitslag schimmelvorming rottende vloerbinten aangetast stucwerk wordt vaak gezien als een niet op te lossen probleem! Er is er één manier om definitieI met vocht af te rekenen! Het \|\|ML systeem, gegarandeerd voor Stuur vandaag nog de bon in of bel voor meer informatie! Wallcare Nederland Energieweg 44 3133 EC Vlaardingen Tel. 010-4602444 Fa* 010 - 4602233 Bon voor gratis documentatie Stuur mij gratis Naam zonder enige verplichting Adresv3 uw complete documentatie Postcode...Tel.: Plaats In gefrankeerde envelop zenden aan: Wallcare Nederland Energieweg 44 3133 EC Vlaardingen iiterleidster vier jaar basisschool ÏAAG Basisscholen nog tot 1 augustus inminste één kleuter- er in dienst hebben, ecretaris Wallage van jijs heeft voor die ver- ig gisteren het groene fekregen van het kabi- !t de verlenging van de Siting wil Wallage de nu pge verworvenheden it kleuteronderwijs in ^isonderwijs veiligstel- 'E NIEUWE I BIJLAGE Massale uittocht krokusvakantie Een zwaaiende hand ter afscheid uit het autoraam. Overigens het enige vrolijke van de kilometers lange file die gistermiddag ontstond op de A1 ter hoogte van Diemen. Massaal vertrok 'Nederland' naar het bui tenland om van de krokusvakantie te gaan genieten. FOTO:ANP te EN WISKE - LAMBIK BABA Standaard Uitgeverij/Wavery Productions DEN BOSCH De lokale ra dio en televisie Maasland in Oss mag zondag de carnavals optocht in Oss niet recht streeks en volledig op televisie uitzenden, op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden. Dat bepaalde gisteren recht bankpresident mr. J. Poerink in Den Bosch. Volgens de omroep heeft de rechter bepaald dat de optocht voor een deel onder de au teurswet valt en dat de carna valsvereniging toestemming moet verlenen voor uitzen ding. De carnavalsvereniging vreesde dat door de recht streekse uitzending minder publiek langs de weg zou staan. De omroep overweegt nu opnamen te maken en deze later uit te zenden. DEN HAAG - FNV en CNV zijn in geen geval be reid in te breken in reeds afgesloten cao's en even min zullen ze wijziging brengen in de looneisen met betrekking tot cao's die nog tot stand moeten komen. Dit hebben Jacob Draijer, sociaal-eco- nmisch deskundige van de FNV, en Anton Wester- laken, toekomstig voorzit ter van het CNV gisteren desgevraagd meegedeeld. Zij reageerden op de uitspraak van minister Kok van finan ciën dat het kabinet bereid is de belastingen te verlagen in ruil voor een beheerste loon ontwikkeling. FNV en CNV zijn in beginsel wel bereid te komen praten over iets derge lijks in 1993. Maar zowel Draij er als Westerlaken stelt als voorwaarde dat het kabinet ook „iets concreets" aan te bie den moet hebben. Zij voelen er niets voor om zelf „een pot geld mee te brengen" waaruit de regering dan vervolgens de lastenverlaging zou kunnen fi- nanciëren. Onderhandelen over een korting op de sociale uitkeringen zal er niet bij zijn. Blij Draijer en Westerlaken toon den zich blij dat het kabinet nu zelf inziet dat praten beter is dan „bestraffend toespreken" van de sociale partners. Zij doelden onder meer op de uit spraak van premier Lubbers vorige week dat de looneisen van de vakbonden te hoog zijn. Elke cao waarin de loonsverho ging met een '4' begint, noem de de minister-president „on- verantwoordelij k" FNV-bestuurder Draijer wijst dat verwijt met kracht van de hand. „Als je kijkt naar de in flatie en naar de ontwikkelin gen in het buitenland, gedra gen wij ons ook dit jaar zeer ge matigd". Volgens Draijer heeft het kabinet dan ook geen re den de vakbonden de schuld te geven van het eventueel per 1 juli ontkoppelen van lonen en uitkeringen. „Als straks de uit keringen netto achterblijven bij de lonen is dat niet onze schuld. Volgens ons is de loon stijging zo gematigd -gemid deld 4 procent, slechts 0,25 procent hoger dan het kabinet als maximum had genoemd dat er best ruimte is voor een koppeling". Problemen Draijer zei wel te beseffen dat de ministers Kok en Dales (binnenlandse zaken) grote practische problemen hebben met het inwilligen van de loon eisen van de ambtenaren en trendvolgers. „Maarr dat is een probleem waar men op decen traal niveau moet onderhande len met de AbvaKabo en de an dere ambtenarenbonden". FNV en CNV zijn heel be nieuwd naar de reacties van de werkgevers op de uitnodiging van minister Kok voor een cen traal Voorjaarsoverleg. „Want ook de werkgevers zullen een concreet bod moeten doen. Wij zullen absoluut geen genoegen nemen met een vage verkla ring over het streven naar meerr werkgelegenheid", al dus Draijer. Zijn FNV vindt bijvoorbeeld dat alle functies in het bedrijfs leven opengesteld moeten worden voor deeltijdwerkers. Op die manier zouden ook de 190.000 wao'ers die staatsse cretaris Ter Veld van sociale zaken weer gedeeltelijk ar beidsgeschikt denkt te laten verklaren, een faire kans op de arbeidsmarkt krijgen. NCW-directeur Van Kesteren zei voor de NCRV-microfoon dat zijn organisatie van chris telijke werkgevers nog steeds grote twijfels heeft over de mo gelijkheid om op centraal ni veau nuttige afspraken te ma ken. „En aan rituele dansen hebben we niets". Vorig jaar weigerden de werkgevers cen traal overleg te voeren.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3