Woubrugse F-side steunt club door dik en dun finale Spanning bij LMHC, Alecto bouwt verder De Bataven wil meer dan brons ZATERDAG 29 FEFRUARI1992 PAGINA 35 door STAN VAN HAASTEREN WOUBRUGGE De voetbal- i vereniging Woubrugge is zo'n beetje de enige afdelingsclub die een supportersvereniging heeft. Hoewel het eerste team van Woubrugge nogal wisselvallig presteert, weet het zich altijd verzekerd van de steun van deze hondstrouwe club met de naam F-side. Schijn bedriegt, want de vergelijking met de agressieve naamgenoten uit j Amsterdam gaat volledig mank. „We zijn juist de tegenhangers van de F-side bij Ajax"- zegt BeP Leget, die zowel de ledenadministratie bijhoudt van de voetbal- als de supportersclub. „Tegen over het negatieve imago van de Ajax- supporters, willen wij een positief voor beeld stellen". De F-side heeft onlangs haar tienjarig bestaan gevierd, maar Woubrugge werd al op 24 juli 1946 opgericht. Voor de tweede wereldoorlog bestond er al een Woubrugse voetbalvereniging, die eerst 'Adolf Kolping' heette, maar later DIN- DOA (Door inspanning nuttig, door ont spanning aangenaam) gedoopt werd. De toenmalige burgemeester Fenema vond de heroprichting van de voetbal- i club zo'n goed idee, dat hij besloot een t beker uit te reiken aan de beste vereni ging van zijn gemeente. Daarom zou den de eerste en tweede teams en de A- junioren van Woubrugge en MMO (Hoogmade behoorde tot de gemeente Woubrugge) jaarlijks strijden om de Fe- nema-beker. Aangezien er een zekere rivaliteit bestaat tussen MMO en Wou brugge, wordt er om deze beker op het scherpst van de snede gestreden. „We hebben er zelfs wel eens over gedacht om maar te stoppen met de Fenema-bo- kaal", zegt jeugdvoorzitter Henk Haak. „Soms werd er namelijk best gemeen gespeeld. MMO won meestal, dat is pijnlijk om te moeten zeggen". ramwagen M. Verkade weet zich de beginjaren van Woubrugge nog goed te herinneren. „De spelers kleedden zich om in een oude tramwagen", zegt ze. „We gingen ook wel eens het dorp rond om te vra gen of de mensen een schepje thee kon den missen. Thee was namelijk toen nog op de bon en zo konden de spelers tenminste thee drinken in de rust". Een kantine had Woubrugge in het be gin nog niet. „Wel was er een klein hou ten hokje van één meter breed", weet Haak nog. „Daarvoor moesten we eerst over en plankje naar de andere kant van de sloot lopen. Je kon daar alleen maar een gevulde koek en een kauw gompje kopen". De sfeer wordt door voorzitter Voets omschreven als „grandioos". „Door de gezelligheid komen de prestaties als het ware vanzelf'. Bep Leget meent: „Iedereen gaat kameraadschappelijk met elkaar om en helpt elkaar. Ik heb wel eens in een stad gewoond, maar geef mij maar Woubrugge". De kleine kantine van Woubrugge is meestal goed gevuld. „Iedereen blijft altijd lang hangen", zegt de barvrouw. „Soms zelfs tot vervelens toe, want als ik moet tap pen wil ik ook wel eens naar huis". Bij die gezelligheid speelt de suppor tersvereniging F-side natuurlijk een grote rol. „Als er iets georganiseerd moet worden neemt de F-side altijd het voortouw", zegt Voets. „Woubrugge heeft veel aan hen te danken". Zo orga niseert de F-side bingo's, een trimloop en een yeteranentoernooi. wisselvallig Bij de thuiswedstrijden van het eerste team van Woubrugge staan de 135 le den van de F-side trouw langs de lijn. Dit seizoen hebben ze hun club heel goed, maar ook erg slecht zien spelen. De ene week werd het sterke Abbenes namelijk met 7-0 afgedroogd, maar een weekje later ging Woubrugge met 4-1 onderuit tegen hekkesluiter LSW70. Trainer Jan van Luyk wijt de wisselval ligheid van zijn ploeg aan de jeugdig heid (gemiddeld 22 jaar) van zijn spe lers. „De ploeg is nog niet rijp om con stant de motivatie vast te houden. Voorts zijn belangrijke spelers als Ro nald de Mooij en Alex van Luijk (zoon van de trainer) een tijdje uit de roulatie geweest". „Doordat we vrij zijn van degradatiezor- Bep en Karei Leget, secretaresse en voorzitter van de Woubrugse supportersvereniging F-side. foto. wim van soort gen en ook al niet kunnen promoveren kunnen de jonge talenten ontspannen spelen. Dat is goed voor hun ontwikke ling, want dan hebben ze geen faal angst. Ik heb overigens bewust de jeugd een kans gegeven. Ik had ook een paai oudere spelers in mijn selectie, maar die waren bijna aan het eind van hun latijn en ik wilde aan de toekomst bouwen". Die toekomst ziet voorzitter Voets roos kleurig in, want hij acht promotie naar de KNVB binnen enkele jaren heel wel mogelijk. „Dat zou leuk zijn, want dan spelen we weer tegen onze rivalen Al- phia, TAW en Koudekerk. We hebben voldoende kwaliteit om in de vierde klasse mee te draaien". Hockeyteams hervatten competitie na winterstop van drie maanden ataaf Han Kulker zal er in Utrecht alles aan doen om zijn club nu eens naar meer dan 'ons te loodsen. foto: andré van haasteren rijdens NK veldloop in utrecht door GERT VELTHUIZEN EIDEN Na een aantal keren srde geworden te zijn in het iassement om de nationale club- tel veldlopen wil Bataven hoofd- 5 ^ainer Bram Wassenaar dit jaar ins iets meer. In Utrecht brengt Pe5J dan ook de grootste en waar hij nlijk ook de sterkste cross- ó(h7oeg uit de geschiedenis van de ïidse atletiek op de been. Ook damès zijn nadrukkelijk aan- and^zig, deels door een andere trai- ;r, deels door de betrekklijk kor- afstand naar de wedstrijd. am Wassenaar is de bronzen plak die nu een aantal keer achter elkaar 5 eft veroverd op het NK veldlopen zat. igi wil zilver, eigenlijk nog liever goud. or het eerst heeft Bataven de ploeg deze ambitie van Wassenaar ook 20*1 waarmaken. Hoewel op alle voor- „.inde edities al een sterk Bataven m aan de start kwam, brengen de 30idse roodhemden dit jaar een forma- l ge op de been die nog niet eerder zo rk was. Voor het klassement om de 40btitel tellen de eerste vijf finishers p 45I die clubs. Voor Bataven treden 4 'n mensen aan die kans maken op 50 erepodium in het individuele klas- lent. Maar met Han Kulker, Jan k Hazeleger, Jaap van Duijvenvoor- ie 9b, Kees van Klink, Jan Kortekaas, de assie-ers Ravenbergen, Mare Kookman- "outeap, Jo Ferket, Paul Barnhoorn en h toei Kerkvliet zijn namen genoemd van jleennnen die ieder voor zich bij de eerste ll-17?nishers moeten kunnen komen. 15x34? de regionale clubs stelt AAV36 ,35-3(F een vee' bescheidener ploeg te- >2x31i°ver' maar wel een met een podium- I9x30'didaat: Aart Stigter. Stigter heeft in i_ had011 bijna afgelopenb seizoen diverse «en laten zien hard op weg te zijn kW nLWeer een bi-jzonder g°e(I zomersei- KIOP.i en smaakte recentelijk nog het ge en bi^en meervoudig crosskampioen £wart<hie Dirks te verschalken. 29x47iand timmert hard aan de weg en zal 'trecht ongetwijffeld ook behoorlijk I de dag komen. Voor een plaats op Kooij?rePodium zal het crossteam van de Den atletiekvrienden bestaande uit Theo van der Veer, Jan Jansen, Tim Brouwer de Koning, Fred Regeer en Cees van Haeringen nog niet in aanmerking ko men. De vooruitgang is echter ingezet (nog niet eens zo heel lang geleden was Van der Veer de enige Holland atleet bij de eerste 100) zodat binnen een aantal jaren meer te verwachten is. De Spartaan heeft het dit jaar eens grondig aangepakt. Vooral met het oog op het komende baanseizoen is er een trainingskamp in Portugal opgeslagen waar naar verluid knalhard getraind is. Klappers in de top van welk klassement ook mogen van de Lisser club niet ver- wacht worden. Prettige verrassingen kunnen komen van William Augusti- nus en Erik Bakker bij de heren en van Annet van Veldhuijzen bij de dames. De strijd bij de dames wordt voor wat betreft de topposities beheerst door het EK indoor te Genua. De drie AVR top pers (Vriesde, Van der Kolk en Jong- mans) treden daar aan en niet in Utrecht, zodat de strijd bij de dames op alle terreinen open is. Individueel zal er geen eremetaal naar de Leidse regio verdwijnen, maar met name de dames- ploeg van Bataven kan een succesje binnen halen. De drie beste loopsters tellen mee voor het klassement om de clubtitel. Zelden kwamen er zoveel Ba- tavinnen aan de start en zelden ook zal de grootste atletiekclub uit de Leidse regio een zo sterk team gehad hebben als nu met Regina van Duijn, Astrid van Velden, Suze Groen in 't Woud en Moni que Bruins. De heren voor de korte cross moeten het nog steeds zonder officiële kampi oenstitel doen. Joost la Lau werd daar op vorig jaar tweede en heeft dit seizoen al diverse veldslagen uitgevochten met zijn concurrenten. Ook in Utrecht zul len Leon Haan, Frank Wiegman, John Sloot en anderen een heftige strijd uit vechten met La Lau om de ereplaatsen. Cor Brandwijk van Holland zal gezien zijn presteren in het afgelopen cross- seizoen wel eens een geduchte outsider kunnen zijn. Vorig jaar verraste Willi am Augustinus van De Spartaan door brutaalweg de kop te nemen, maar hij werd tegen het eind van de wedstrijd voorbij gestoven. Zou het Portugese trainingskamp al direkt succes heb ben? Idoor PETER KLEIN LEIDEN Na een winterstop van bijna drie maanden gaan de hoogst spelende Leidse hockey teams, LMHC bij de mannen en Alecto uit Leiderdorp bij de vrouwen, in de overgangsklassen goed voorbereid van start in het tweede gedeelte van de landelij ke competitie. Een periode van elf weken, waarin bij de Leide- naars de spanning geheel tot het einde aanwezig zal blijken, maar waarin een eventuele degradatie stellig wordt voorkomen. Bij de butant Alecto heeft de prima start tot een vierde positie ge leid. Het verder uitbouwen van de topformatie heeft echter prio riteit. De hocheyploegen in de lagere klassen beginnen volgen- Onder redactie van Gert-Jan Onvlee Troost Ze zullen het hun korfbalfamilie later na drukkelijk verwijten. Wij moesten altijd maar mee naar dat korfbal? En jullie wis ten toen toch ook al dat we basketbal veel leuker vonden?" De werkelijkheid is soms hard. Het twee tal is vooralsnog gedoemd tot het weke lijks bezoeken van de korfbalwedstrijden van het Sassenheimse TÓP. En dat dan bij thuisduels de band met het basketbal spel redelijk nauw kan worden aange haald, ach, het is gezien de sombere blikken waarmee de prestaties op het korfbalveld worden bezien slechts een schrale troost... Vorm Zelden zal er iets zijn wat zo ongrijpbaar is als 'vorm'. Wat is het eigenlijk? Hoe kom je er aan en, wat belangrijker is, hoe hou je het vast? In deze Olympische we ken hoor je atleten praten over 'pieken 'gerichte trainingsaanpak' en 'alles opzij voor die ene dag'. Dat is dus al duidelijk een belangrijk verschil met die teamspor ters die meestal meerdere dagen bezig zijn en dus langer hun vorm vast moeten hou den". In het als altijd lezenswaardige program mablad dat Quick Boys de toeschouwers zaterdag aanbood, eveneens als altijd een bijdrage van de trainer. Wim van Zwam gaat op die plek in op het fenomeen 'vormDe aan het eind van dit seizoen van Nieuw Zuid vertrekkende trainer houdt, dat dient gezegd, een uitgebreid, helder en zeer lezenswaardig betoog. Des ondanks kan ook Van Zwam (natuur lijk) niet aangeven wat 'vormnu precies betekent. Wel dat hij het 'kampioensvi rus' verantwoordelijk houdt voor het mindere presteren van zijn ploeg. Ver wachtingspatroon, blessures door het lan ge voorgaande seizoen, 'verzadiging', uit straling naar de tegenstander, overschat ting - het zijn zaken die Van Zwam als re denen voor het tegenvallende presteren dit jaar opgeeft. „Als Quick Boys moest je in het verleden al veel brengen, omdat de tegenstanders de week met de tweede competi tiehelft. De extreem lange compelitiestop van bijna drie maanden heeft bij LMHC en Alecto geen verandering opgeleverd in hun overwinteringsprogramma. De Leidse mannen hebben onder leiding van coach Thomas Tighelman stan daard vanaf eind januari de reguliere trainingen opgepakt en daarnaast een serie oefenwedstrijden afgewerkt, die werd afgesloten met een sportief week einde op het nationale sportcentrum Papendal. De vrouwen van Alecto zijn al jaren zeer gewaardeerde deelneem sters in de hoofdklasse van de landelij ke indoorcompetitie. Robbert Kruide nier coachte 'zijn' jeugdige team naar een vijfde positie. Instellen „We hebben ons ingesteld op een twee de competitiehelft, die tot het einde zeer spannend zal zijn", is het antwoord van Edwin Dekker op de vraag of LMHC zich net als vorig seizoen van Troost... tegen Quick Boys niet gemotiveerd be hoefden te worden. Dit jaar moet je als kampioen nog meer extra 's brengen, om dat elke club Quick Boys nu helemaal onderuit wil halen Wij van Hutspo(r)t wilden u, beste lezer, een dreigende degradatie zal vrijwaren. „We blijven stellig in de overgangsklas se, Leiden heeft geen zwakke ploeg, die zou moeten degraderen". Daar waar andere teams hun voorbereiding op het komende zware seizoen naar het war me buitenland verplaatsten, zo reisde Hudito zelfs naar Kenia af, koos LMHC voor de normale aanpak. „We hebben niet voor een geheel andere dan de gebruikelijke voorbereidingspe riode gekozen", licht de manager toe. „Ons oefenprogramma was zeer suc cesvol en ook het afsluitende trainings- en wedstrijdweekeinde op Papendal eindigde positief. We hebben een spon sor, de TRN-groep, waardoor we ook een buitenlandse trip zouden kunnen maken, maar ik heb alle vertrouwen in de voorbereiding, die we gebruikeljk deden en doen". Net als vorig jaar is LMHC nauw be trokken bij de strijd om de twee degra datieplaatsen. Voor aanvang van dit seizoen mijmerde manager Dekker nog over de goede oude tijden, toen Leiden nog op het hoogste niveau een rol van betekenis vervulde. Voor dit jaar waren de verwachtingen hoog gespannen. foto: andré van haasteren lieve lezeres deze ware woorden niet ont houden. En zeker niet de lezers onder u die op dit moment als trainer of coach met hun team op weg zijn naar de titel. Een gewaarschuwd mens telt immers voor twee? „Tegen de sterkeren verliezen we dit jaar met een enkel doelpunt verschil", licht de manager toe. „Twee moeilijke uitwedstrijden, tegen Tegenbosch en Upward, winnen we overtuigend met 3- 0, maar aan de andere kant laten we in een aantal wedstrijden onnodig punten liggen. Kijk, we spelen met studenten en die hebben vaak een te vlotte bab bel. Zeker voor de scheidsrechters, die dan anders fluiten dan verwacht. Daar moeten we ons op instellen en de be slissing leren incasseren, in plaats van wellicht terecht, maar ook bestraft, commentaar te leveren. Maar degrade ren doen we niet". Morgen mag LMHC bij Den Bosch laten zien, dat het ge leerd heeft. Opbouwen Ondanks de fraaie vierde positie, die debutante Alecto in de overgangsklasse heeft opgebouwd, verwacht coach Rob bert Kruidenier toch „een moeilijke tweede periode. Ik moet gewoon uit gaan van de realiteit, dat we minder punten zullen gaan pakken. We waren in de eerste helft supergemotiveerd. maar het vrat wel een enorme hoop energie. Kijk, als je als nieuweling in die klasse meedraait en je staat boevenaan de middenmoot, dan sta je veilig en sluipt er toch een stukje verzadiging in". De Leiderdorpse ploeg zal het in de komende weken zonder de vaak sco rende Marit Engel moeten doen, die de examens Iaat prevaleren boven een vas te stek in de basis. Jeugdspeelster Ca- riene Smaal neemt haar plaats in. „En we scoorden toch al weinig", voegt Kruidenier aan zijn behoudende be toog toe. „Verder is spits Tessa van Dijk herstellende van een blessure, ook een reden om een zwaar tweede com- petitiedeel te verwachten". Alecto heeft met haar vrouwenteam het oog al gericht op 1993. „We hebben een jonge ploeg, die nog volledig in op bouw is", licht Robbert Kruidenier toe „We wisten wel, en kregen dit jaar ook de feitelijke constatering, dat we deze klasse aankunnen. Het vertrouwen in het team werd bevestigd, maar een er varen speelster als Lydian Mentink kunnen we volstrekt niet missen. Alecto is, denk ik, een van de weinige vereni gingen. die een goed beleid heeft uitge dacht en dat tracht te realiseren. We hebben gelukkig ook het geld om het plan uit te voeren. De sponsoring van Noorlander is voor de opbouw van doorslaggevende betekenis. Maar dan nog kan het mislukken. Kijk maar eens naar ons eerste herenteam, dat vorig jaar net degradeerde en er ook nu be paald niet goed voorstaat. Voor de bei de hoogste teams wordt toch wel met hetzelfde beleidsplan gewerkt". Alecto koos ook deze winterstop voor deelname aan de indoor hockeycompe- titie. Kruidenier: „We krijgen daar de gelegenheid ons te meten met nationa le topploegen als Victoria, HDM, HGC en Rotterdam. Dat past goed in onze opbouw. We kwamen nog net iets te kort om de play-offs te bereiken. Maar degraderen konden we eigenlijk ook niet. Tegen een ploeg als HDM ston den we zelfs met 6-2 voor om uiteinde lijk met slechts 6-7 te verliezen". Net als de mannen van LMHC week Alecto met de vrouwenploeg niet af van haar standaard voorbereiding. Toch lijkt de Leiderdorpse formatie met haar plan matige aanpak de doorstoot naar de hoofdklasse waar eens LMHC glorieer de, eerder te kunnen maken dan hun mannelijke collega's uit Leiden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 35