De wereld schikt zich naar Disney President Mary Robinson zwijgt over abortuszaak 'EMdó&Qowta/nV De tien geboden van Disney, die alle werknemers van Euro Disney behoren te kennen. 1. Wij zijn toegewijd aan kwaliteit, in alles wat we doen 2. Wij zijn vriendelijk, behulpzaam en hoffelijk. Het is de ware houding, de Disney houding. 3. Wij lachen.het is besmettelijk. Onthoud goed, wij creëren geluk en ma ken herinneringen. 4. Wij zijn een team. Een groep van adelaars, vliegend in formatie. 5. Wij zijn positief. Wij vinden altijd een manier om het voor elkaar te krij gen. Wij geven nooit, nooit, nooit op. 6. Wij zeggen nooit nee. Wij zeggen: ik kijk graag wat ik voor u kan doen. 7. Wij zijn onberispelijk. In onze uiterlijke verschijning, in onze properheid en onze houding. 8. Wij staan op het toneel en we kennen onze rol in de show. 9. Wij zijn professioneel en efficiënt. Wij nemen verantwoordelijkheid voor alle handelingen en besluiten. Wij zijn consequent en betrouwbaar. 10. Wij proberen de beste te zijn. Wij doen altijd alles wat in onze mogelijk heid ligt, en daar zijn we trots op. MARNE LA VALLÉE - Zwe tende jongens en meisjes oefe nen hun danspassen op dreunen de discomuziek. Jean-Luc Cho plin straalt. De voormalig artis tiek leider van het ballet van de Opera is bezweken voor het jolijt van Disney. „Er bestaat geen kwaliteitsamusement in Frank rijk tot op het moment dat Dis ney opengaat". Het werkt verwarrend deze woorden te horen uit de mond van de man die jaren heeft samengewerkt met de grootste klassieke dansers van de wereld. Cho- plin „verveelde" zich bij de Opera. Krijgt Frankrijks beroemdste regisseu se, Ariane Mnouchkine, dan toch ge lijk? „Een cultureel Tjernobyl" noemde zij de vestiging van het Amerikaanse pretpark bij Parijs. De straling van Dis ney is uitermate actief, besmettelijk ook, maar dodelijk? Choplin: „De angst voor aantasting van de Franse cultuur is de angst van een olifant voor een muis. Er zal alleen een cultuuruitwisse ling plaatsvinden. En dat is goed. Een cultuur die zich niet opent voor ande ren, is een dode cultuur". Euro Disney gaat pas 20 april open, maar nu al zijn vijfhonderdduizend Fransen naar Marne La Vallée afge reisd voor een bezoek aan het promotie centrum van Disney. Allemaal betaal den ze tien franc voor het zien van teke ningen en een reclamefilm over Euro Disney. De uitgang van de filmzaal komt uit in de Disney-winkel waar grif betaald wordt voor bekers, pennen, shirtjes, en petjes met afbeeldingen van Mickey, Donald, Goofy of één van de andere Disney creaties. En het pretpark is nog niet eens geopend. Overal staan bouwketen, rijden vracht wagens rond en werken bouwvakkers en tuinmannen zich in het zweet. De at tracties en hotels in het park zijn nog niet af, maar de Disney winkels al geo pend. De klanten zijn de werknemers van het pretpark, die helemaal leip zijn van Disney. Op een korte cursus aan Disney University (op hetzelfde terrein) hebben ze geleerd altijd te lachen, posi- tief te denken en efficiënt te werken. Wie het even niet meer ziet zitten, grijpt naar zijn 'missie-kaartje' waarop in hel- 1 dere taal de tien geboden van Disney zijn verwoord. Een greep: 'Wij zeggen nooit nee, wij zijn onberispelijk, wij ge ven nooit, nooit, nooit op, wij zijn een team (adelaars die vliegen in formatie), wij lachen, want onthoud goed: wij creëren geluk en maken herinnerin gen' Treurig Baerbel ziet er onberispelijk uit. Een klein hakje, niet te kort rokje, keurig bloesje en het lange blonde haar in een staart. Aan iedere hand draagt ze één ring. De andere waren Disney teveel. Evenals de eyeliner. „Ik zag er hartstik ke sixties uit", zegt Baerbel. Zij is één van de ruim twaalfhonderd Nederland se werknemers in het pretpark, die zich ogenschijnlijk moeiteloos hebben ge schikt naar de regels en wetten van Dis ney. „Ik draag nog maar twee ringen en alleen een beetje mascara. Dat zijn de regels en daar hou je je aan. Als het je niet bevalt, moet je weggaan", vindt Baerbel. Hoewel ze alles heeft afgewor pen wat haar van anderen onderscheid de, heeft Disney haar een functie achter de schermen gegeven. „Als ik me een beetje depri voel dan kun je dat direct aan mijn ogen zien. Die staan dan on middellijk op treurig en dat kan natuur lijk niet". De voorschriften van Disney zijn streng, maar worden door de twaalfdui zend werknemers met overtuiging uit gedragen. Het geloof in Disney is de kracht van het sprookje. Van het salaris moeten de meeste werknemers het niet hebben. Het uitvoerend personeel in de hotels, winkels, magazijnen en het pret park verdient nauwelijks meer dan het minimumloon. Ze worden voortdurend gestimuleerd door mensen in leiding gevende posities die wél goed krijgen betaald. Zo verdient Jan Peacock, Ne derlander en manager van de zes hotels in Euro.Disney, twee ton per jaar. In de ateliers leggen naaisters en kleer makers de laatste hand aan de kos tuums. Kleding voor piraten, cowboys, achttiende eeuwse dames, maar ook kelners en kamermeisjes. In het gigan tische magazijn hangen vierhonderd duizend stuks kleding van de beste kwaliteit. Volgens hoofdontwerper Da niël zijn de stoffen beter, de ontwerpen perfecter en de kostuums duurder dan in de Amerikaanse en Japanse parken. Ook de kwaliteit van het sprookjespark moet die van de bestaande drie Disney- parken overtreffen. Een blik in de hal waar de wagens voor de grote parade worden gemaakt, bevestigt het perfec tionisme van Euro Disney. Een verlich te draak en vliegende olifant staan klaar voor de parade die vanaf 12 april dagelijks door Main Street zal rijden. Zoals ook in de andere Disneyparken wordt Main Street omringd door vier sprookjesparken met ieder een eigen thema: avonturenland, fantasieland, ontdekkingsland en het wilde westen. Geheimzinnig Ook de hotels, die net buiten sprookjes park liggen, hebben ieder een eigen thema. Wie een kamer boekt in hotel New York waant zich op Manhattan. Cheyenne is een kopie van een stadje in het Wilde Westen met huifkarren op zandwegen, een heuse saloon en dui zend hotelkamers verborgen achter houten huizen met sprekende namen als 'Jesse James', 'Sitting Bull' en 'Billy the Kid'. Binnen staan lampekappen op westernlaarzen en plakken paardjes te gen de muren. Het personeel ziet er cowboy uit, begroet de gasten met een zuidelijk 'howdy!' en zwaait ze uit met 'so long'. Eén brug over en de 'voertaal' is Spaans. Naast Cheyenne ligt name lijk het Mexicaanse hoteldorp Santé Fé, waar tussen kille bunkers een warm Links: Euro Disney in Frankrijk gaat op 20 april open. FOTO'S: DISNEY Boven: Ze zijn er allemaal: Pluto, Knabbel, Min nie Mouse, Micky Mouse, Goojy, Donald Duck en Rabbel. 'buenos dias' klinkt. Gezien de prijzen van de hotelkamers (van 250 tot 2750 gulden per nacht) zal de voertaal op het kampeerterrein vooral Nederlands zijn. Hoe de diverse hotels en themaparken er in detail uitzien, weet nagenoeg nie mand. Anderhalve maand voor opening van het park hult de Disney Company zich nog altijd in geheimzinnigheid. De Europese media, die deze week een kijkje achter de schermen mochten ne men, werd ten strengste verboden op names te maken van de nog niet vol tooide Main Street. Sprookjes worden niet opgebouwd, maar verrijzen uit het niets. Disney Compagny doet alles om de magie van het sprookjespark levend te houden. De vraag hoeveel mensen er voor Mickey spelen, is een onmogelij ke. Zoals er één Sinterklaas is, is er ook slechts één Mickey. De altijd vrolijke muis huppelt en zwaait, maar brengt geen woord uit. Een sprekende Mickey, Minnie, Knabbel of Babbel riskeert op staande voet ontslag. „De wereld van een Nederlands, Duits of Engels jonge tje stort in als Mickey Frans terug praat", zegt pr-medewerker Dimitri Tri- adafillidis. Enkele jaren geleden nog was de streek van Marne de Vallée het terrein van boeren. Sinds Disney besloot zijn droomwereld op suikerbieten te bou wen en 7,5 miljard gulden te investeren, is het de bestemming van de Parijse metro, de TGV (in '94), autobaan, dui zenden bedrijven en naar verwachting miljoenen bezoekers uit geheel Europa. De Franse dorpjes rondom Marne de Vallée zijn geworden tot Europese ne derzettingen van Disney personeel. In één van de dorpjes woont de Neder landse Lotte. Ze loopt dagelijks naar haar werk en reist af en toe naar haar vriend. „Ik weet niet hoe lang ik hier zal blijven werken, maar ik realiseer me dat ik op een bepaald moment moet kie zen tussen Walt Disney en mijn vriend". De wereld lijkt zich te schikken naar Disney. Alsof er geen ontkomen aan is. Zelfs Choplin raakte betoverd door de wereld van plastic. Een deel van artis tiek Frankrijk reageerde geschokt op zijn overstap naar Disney. Choplin glimlacht. ,.Ik ben van de kleine ratten naar de muizen gegaan. Bij de Opera werkte ik voor duizenden mensen met veel geld. Nu bereik ik een miljoenen publiek". DUBLIN Ierland lag de afge lopen week op de sofa van de psycholoog. Al weeklagend en jammerend spreidde het land zijn zieleleed ten toon voor de internationale schijnwerpers. De lijdensweg van het verkrachte veer tienjarige Ierse meisje dat in de twaalf de week van haar zwangerschap moest wachten op de uitspraak van vijf man nelijke rechters van het Ierse Hoogge rechtshof of zij naar Engeland zou mo gen afreizen voor een abortus, heeft een ongeëvenaarde uitbarsting van zelfonderzoek ontketend. De discussie over abortus is weer in volle hevigheid De Ierse vrouwen hebben in deze zaak hun stem laten horen. „Jullie hebben een stem, en ik zal zorgen dat die ge hoord wordt", was een slogan van de De Ierse president Mary Robinson maakte onmiddellijk duidelijk dat het „passend noch mogelijk voor haar was om betrokken te raken bij de tragische rechtszaak die heel Ierland bezighield. FOTO: AP eerste vrouwelijke president van Ier land tijdens haar verkiezingscampagne. De radicale advocate Mary Robinson, die in 1983 strijd voerde tegen het anti abortus amendement op de Ierse grondwet, zei in haar inauguratie-rede dat vrouwen de macht moeten krijgen om hun eigen besluiten te nemen. Maar waar was die macht de afgelopen veertien dagen? Waar was de geestdrift van mevrouw Robinson? Het is de voorspelbare valkuil van de hoge func tie; op grond van haar positie moet Ro binson een lichtend voorbeeld zijn en even omzichtig en behoedzaam als de koningin. Afgelopen dinsdag gaf Robinson in Dublin een lezing voor de Allen Lane Stichting. Sir Allen Lane, de grondleg ger van uitgeverij Penguin, liet bij zijn dood een trust na dat vrouwengroepen in achtergestelde delen in Ierland sti muleert. De sfeer in de hal van het Trinity Colle ge was geladen en Robinson was zich daar goed van beVvust. Die dag was er in Dublin maar één gespreksonderwerp: het zwangere meisje. Een aantal vrou wen (en mannen) in het gehoor was rechtstreeks van een stille mars naar het parlement in Leinster House, waar zij de hekken met witte linten hadden versierd, naar de lezing gekomen. Niet passend De president smoorde echter alle ver wachtingen in de kiem. Ze maakte on middellijk duidelijk dat het „passend noch mogelijk" voor haar was om be trokken te raken bij de „tragische" rechtszaak die heel Ierland bezighield. In plaats daarvan sprak ze over de rol van de vrouw in de samenleving. „Gelijkheid tussen de seksen wordt be schouwd als een vrouwenzaak. Dat is het niet. Gelijkheid wordt beschouwd als een marginale kwestie. Dat is het niet. Gelijkheid wordt gezien als een bedreiging voor de traditionele structu ren van de samenleving. En dat is het niet", zei ze met haar lage stem. Robinson is een „getuige en beluiste- raar" geworden van het leven van de Ierse vrouwen. Ze bezoekt hun coöpe raties en crèches, collectieven en ge meenschapscentra en steunt hun vin dingrijkheid en creativiteit in het aan gezicht van verpletterende armoede en het ontbreken van staatssubsidies. Tijdens een bezoek aan een vrouwen groep in Waterford liet Robinson zich voor de eerste en enige keer verleiden tot een uitspraak over de zaak, over de „diepe crisis in onszelf' waar Ierland moet zien uit te komen. Sommigen leg gen dit standpunt uit als een steunbe tuiging aan de „pro-keuze" factie. Ro binson is evenwel gevoelsmatig altijd tegen abortus geweest, hoewel zij voor „vrijheid van informatie voor onge trouwde moeders" was, hetgeen men kan uitleggen zoals men wil. Visioen Robinson had een missie en een visioen van een nieuw, vooruitkijkend Ierland toen zij besloot zich verkiesbaar te stel len voor het presidentschap. Toen ze eenmaal was geïnstalleerd heeft ze, zo als beloofd, de officiële residentie Aras na Uachtarain opengesteld voor het volk. In een bovenraam brandt altijd een lichtje als teken dat ze zich om haar onderdanen bekommert. In Ierland kan zij door zuiver symboli sche gebaren een ware heldinnenvere- ring oproepen. Wanneer zij het heeft over het netwerk van vrouwengroepen dat zij heeft opgericht „van Achill tot Bohola, Clifden tot Letterfrack, Tuam tot Galway" geeft zij juist door het noe men van deze plaatsjes in de Ierse bin nenlanden de vrouwen aldaar het ge voel dat zij bijdragen aan de verande ring. „We hebben nooit eerder iemand aan de top gehad die namens ons vrouwen sprak", zeggen zij. „Dat is wat Mary Robinson voor ons heeft gedaan". Al kan ze niet langer haar standpunt uit spreken over de kwesties waar ze zich eerst zo bij betrokken voelde, zoals de legalisering van echtscheiding of het abortus-amendement, er is niemand die haar dit kwalijk neemt. Het feit dat ze er is, is al genoeg. Mannen „Dat onze president zegt dat vrouwen weer een plaats moeten krijgen in de geschiedenis", aldus voorzitter Frances Fitzgerald van de Raad voor de Status van Vrouwen, „betekent dat ze dat con cept kan overbrengen op de mannelijke bevolking, de besluitnemers. De vrou wen zijn nog steeds geïsoleerd en on dervertegenwoordigd. Onze beleidvor mers zijn vrijwel allemaal mannen". „Er heeft echter een diepe psychologi sche verandering plaatsgevonden in de vrouwen zelf. De omvang van hun ge zinnen is dramatisch afgenomen. Ze zijn niet zoals hun eigen moeders, die geen baan hadden, niet aan gezinsplan ning deden en ver achterbleven bij de -vrouwen elders". Volgens Monica Barnes, afgevaardigde van de grootste oppositiepartij Fine Gael, heeft het geval van het zwangere meisje meer dan iets anders de vrou wen nieuw zelfvertrouwen gegeven om „staande te houden en te benadrukken dat dit een kwestie is die over vrouwen gaat en in de grond vrouwen voorbe houden is. En we zullen niet langer zwijgen". The Times

Leidse Courant | 1992 | | pagina 33