Europa kan zieken in Nederland niets bieden ,Verschil in geneeskundige traditie grootste probleem" '£eidóe Qowuvnt VERVAGENDE Op weg naar 1993 (2) I ZATERDAG 29 FEFRUARI1992 PAGINA 31 principe meer mogelijkheden. Hoewel ook hij in eerste instantie zijn heil zal zoeken bij een regionale hulpverlener bestaat de mogelijkheid dat zijn verze keraar hem voor een noodzakelijke in greep in een privé kliniek zal laten be handelen. In het toekomstige zorgstelsel zal dat laatste niet meer mogelijk zijn, vreest mevrouw Wierenga van het KLOZ, omdat in de nieuwe basisverzekering precies vastligt wat wel en niet kan: 95 tot 97 procent van de gezondheidsvoor zieningen zulllen straks, als de plannen doorgaan, onder die verzekering vallen, vrij verkeer in het buitenland kan niet meer. Voor eventuele extraatjes, even tueel in het buitenland, zijn de verze kerden straks vermoedelijk aangewe zen op een aanvullende verzekering. Hoe die er precies uit gaat zien is nu nog niet bekend. Zorgplicht Keijser van het ziekenfonds Salland houdt het erop dat er straks wel dege lijk in het kader van het nieuwe zorg stelsel buiten de landsgrenzen gekeken zal worden. „In het nieuwe stelsel heb ben de verzekeraars een zorgplicht. Dat betekent dat als ik dan in de eigen regio of direct daarbuiten geen fatsoenlijke medische opvang kan regelen voor een patiënt ik wel naar het buitenland zal moeten". Overigens meent Keijser dat na de invoering van het zorgstelsel zeker als dat als 'schadeverzeke- rinhg' wordt aangemerkt zoveel vormen zorg zal worden aangeboden dat een verzekeraar moeiteloos op de binnenlandse markt terecht kan met zijn patiënt. Ook Wierenga meent dat de patiënt straks zal kunnen 'winkelen'. „Maar", zegt ze relativerend. „Ze kunnen alleen terecht bij die instellingen, met wie ver zekeraars van te voren een overeen komst hebben gesloten". Zowel Keijser als Wierenga kan overigens absoluut niet voorspellen hoe het stelsel er wer kelijk zal gaan uitzien en wat er precies mogelijk wordt in Europa. „Er is een walgelijke onzekerheid, alles ligt opge borgen achter het schimmige scenario van het plan Simons", aldus Wierenga. VRAGEN AAN DEEUROLIJN Straks in heel Europa verzekerd? Idoor PAUL KOOPMAN De Europese eenwording heeft niet alleen voor het bedrijfsleven, maar ook voor de consument nogal wat voordelen. Zou Europa-1993 ook tot gevolg hebben datje straks met je particuliere verzekering of ziekenfondskaart in alle twaalf lidstaten gratis bij de dokter of apotheek terecht kunt? Leonieke Samsom, informatrice van de Eurolijn vertelt: „Nogal wat mensen sluiten als ze in Europa op vakantie gaan een volledige reisverzekering af, dus een verzekering tegen zowel diefstal als ziektekosten. Maar in de meeste gevallen is dat niet nodig. Vrijwel alle particuliere verzekeringen en ziekenfondsen geven dekking tegen verpleeg- en ziekenhuiskosten in heel Europa. Dus eigenlijk zou je kunnen volstaan met alleen een verzekering tegen diefstal van bagage, wat toch weer een paar gulden premie scheelt". „Ik adviseer wel om voor het vertrek even in de polis te kijken of te bellen met de verzekeraar of er inderdaad dekking wordt gegeven en hoe compleet die is. Men moet zich ook realiseren dat buitenlandse ziekenhuizen en artsen contante betaling verlangen als men met een ziekenfondskaartje of particuliere polis komt aanzetten. Het is dus verstandig op een of andere manier een financiële buffer te hebben als er geen reisverzekering tegen ziektekosten wordt afgesloten. De Europese dekking tegen ziektekosten heeft overigens weinig te maken met de eenwording van de twaalf. De meeste maatschappijen hebben de zaken al jaren geleden zo geregeld". Voor meer Europese vragen, de Eurolijn: 06-8392 Idoor ARVID VAN DER WOLF Het ene en on- eelbare Europa gloort aan de orizon. Een nieuwe toekomst gt voor ons in een nieuwe we- waarin ontplooiingsmoge- economisch en soci van het individu grenzeloos jken. Maar de grote vraag is: zal at ook gelden voor de indivi- uele patiënt? al die straks eventueel met een ooie. Europees gerichte verzeke- ngspolis op zak uitgebreid kunnen inkelen in het schier oneindige Euro pe gezondheidsareaal? Of blijft hij ïbonden aan de medische grenzen van pderland? De deskundigen zijn het er et over eens. Wel zijn ze het eens over ding: alle vragen die rijzen met be- tot mogelijkheden van patiën- n in het toekomstige Europa moeten Drden gezien in het licht van het plan mons, ofwel van de invoering in Ne van een nieuw zorgstelsel. de vraag over de mogelijkheden medische zorg van Nederlanders het nieuwe Europa aan mevrouw ,H. Wierenga, beleidsjuriste van het Landelijke Organisa- ;s van Ziektekostenverzekeraars .LOZ) en het antwoord is: zoals het nu naar uitziet moet gevreesd wor- ■n dat de Nederlandse patiënt na de loering van de basisverzekering met ,it nieuwe Europa vrijwel niets op- hiet. Sterker nog: er zullen minder pgelijkheden komen, omdat particu- jre verzekeraars die nu wel over de ^nzen heen kunnen kijken, ook hun pisten zullen moeten aanbieden bin- de termen van de nieuwe basisver- „Nu zijn ze ongebonden en ongehinderd hulp aanbieden in ;t buitenland. In de toekomst zal dat gemakkelijk zijn, omdat het zorgstelsel in principe stopt bij j grenzen. Alleen als de nodige zorg ;t voorhanden is kan men uitwijken ar het buitenland". wijst erop dat binnen het Eu- joor \NNE MARIE VAN DER KOLK V1STERDAM Nog dage rs heeft kinderarts M.J.P. fJuins-Stassen profijt van de er ving die zij opdeed in een aca- nmisch ziekenhuis in het EG- id Frankrijk. De strakke disci- waarmee men in Franse ^demische ziekenhuizen ge is te werken, nam ze over iien ze na anderhalf jaar weer ®ar Nederland terugkeerde, r lopins-Stassen raadt het iedere arts nj> om een aantal jaren ervaring op te jen in een ziekenhuis in het buiten- aid. „Het is heel goed om te zien hoe ihet buitenland tegën de geneeskun- hiwordt aangekeken. Ik heb uit mijn o'iode in Frankrijk dingen overgeno- njn waarvan ik nog elke dag profi- dr". Na 1992 zal het voor mensen met medisch beroep makkelijker wor- efi zich in het buitenland te vestigen, is )()indrukvan Bruins-Stassen. „Maar of ook meer gebruik van die mogelijk- z(clI zal worden gemaakt, weet ik nog overstap van het Utrechtse Wilhel- tfia kinderziekenhuis, waar Bruins- rassen in 1983 werkzaam was, naar de bfistance Publique van het acade- ziekenhuis in Parijs verliep vrij Een kwestie van het diploma op- jren en het paspoort overleggen. Een zuverklaring een overheidsverkla- die bevestigt dat de in het eigen ve^ gevolgde opleiding voldoet aan de isi-eisen bleek niet nodig. Het 'ijiJise ziekenhuis vroeg evenmin aan- ittende examens, zodat Bruins-Stas- a(het 'formele circuit' snel door rol- Hdwilde erg graag naar het buitenland t [relevante ervaring op het vlak van ,etptensive care op te doen. Het zie- in Parijs nam me aan omdat ik ervaring had opgedaan met (specialisatie in nierziekten, t en zij daar meer over wilden we- Bovendien sprak ik goed Frans. Ik nogal francofiel". ins-Stassen, die in 1977 afstudeerde ke toelage die ik van Buitenlandse Za ken kreeg was onvoldoende om van te leven, maar daar stond tegenover dat de extra diensten 's nachts en in de weekends erg goed werden betaald. Dat was een verschil met mijn Neder landse situatie. Zaken als woonruimte, ziektekostenverzekering en beroep saansprakelijkheidsverzekering diende ze zelf te regelen vóór haarvertrek. „In Franse ziekenhuizen is de hoogste chef van een afdeling verantwoordelijk voor fouten van zijn medewerkers. Mijn chef zat bij wijze van spreken overal boven op om te zorgen dat alles in orde was. Je kunt gerust stellen dat de controle op je werk als arts in Frankrijk veel zorgvuldiger gebeurt dan hier". De veelgehoorde kreet 'Europa 1992- 93' bergt, voor de medische beroeps groepen althans, niet zoveel opzienba rends in zich. Al in 1975 werden de eer ste Europese richtlijnen uitgevaardigd die de vrije vestiging van artsen, ver pleegkundigen en andere medische be roepsgroepen binnen de Europese grenzen mogelijk maakten. Vanaf die tijd mag een Nederlandse arts met gel dige diploma's zich in alle twaalf EG- landen vestigen. Of hij er uiteindelijk werk zal vinden is een tweede. Volgens juridisch stafmedewerker J. Legemaate van de artsenorganisatie KNMG vindt er op bescheiden schaal uitwisseling plaats in de 'schaarse beroepen'. „Op papier bestaat het recht van vrije vestiging al lang. Toch zijn er in de praktijk obstakels die mensen ervan kunnen weerhouden zich elders voor langere tijd te vestigen". Eén van die obstakels is het feit dat sommige medi sche specialismen in bepaalde EG-lan- den niet bekend zijn, zoals dat van soci aal geneeskundige of sociaal verzeke- rings-/keuringsarts. Struikelblok De taal en de cultuur kunnen eveneens struikelblokken zijn bij het werken in een ander EG-land. Daarnaast is het nog de vraag of mensen uit de medische beroepsgroepen bereid zijn te werken in een land waar het systeem en de kwa liteit van de gezondheidszorg nogal ver schillen van de onze. Ook bestaan er tussen de EG-landen grote verschillen in vergoedingen. Een werkgever mag een persoon niet weigeren omdat deze uit een ander EG-land afkomstig is. Toch bestaan er subjectieve selectiecriteria die het mo gelijk maken de weegschaal in het voor deel van een ingezetene te laten door slaan. „Het is moeilijk om grip te krij gen op eventuele verborgen agenda's". Hoewel 'Europa 1992-'93' dus meer de eindfase van een reeks richtlijnen aan duidt, betekent het niet dat de tijd na 1 januari 1993 stilstaat. Richtlijnen zullen voortdurend worden verfijnd en aange past. Zo moet er volgens Legemaate nog het een en ander gebeuren op het vlak van patiëntenverkeer over de gren zen en aanpassing van Europese ge zondheidssystemen. Terug naar het Parijse ziekenhuis. Als een van de opvallendste verschillen in arbeidscultuur tussen Franse en Neder landse academische ziekenhuizen noemt kinderarts Bruins-Stassen de hiërarchische structuur in Frankrijk. „De rollen zijn duidelijker verdeeld tussen co-assistenten, assistenten, art sen en professoren. Wat de professor zegt gebeurt ook. Hier is het allemaal wat losser geregeld. Arts-assistenten moeten heel veel doen terwijl ze niet al tijd volledig feedback krijgen van hun begeleiders. Ik moet zeggen dat die duidelijkheid in Frankrijk me wel be viel". Even wennen waren de ver plichte grote vakanties. Acceptatie Meer moeilijkheden leverde de taal op. Hoewel ze haar Frans vrij behoorlijk beheerst kwam Bruins-Stassen tot de ontdekking dat haar kennis van de me dische terminologie soms te kort schoot. „Dat was te wijten aan het feit dat de Nederlandse geneeskunde ge richt is op de Angelsaksische literatuur en traditie. Wij staan erg open voor nieuwe ontwikkelingen. Terwijl de Fransen altijd een heel eigen richting hebben gevolgd binnen de geneeskun de en zich daarmee een beetje afslui ten. Over en weer begrepen we eikaars termen niet en dan vond ik de Fransen vaak intolerant en argwanend. Toen ik bij mijn vertrek vroeg naar hun ervaring met een buitenlander antwoordden ze dat het hen al met al was meegevallen. Dat zegt iets over de mentaliteit". ropese recht elk land zijn eigen sociale verzekeringstelsel kan inrichten. „Op basis van die afspraak voert Simons zijn zorgstelsel in. Er is geen sprake van op dit moment dat Europese richtlijnen zo'n stelsel kunnen doorkruisen. Inte gendeel, ik denk weieens dat Simons in stilte de gedachte koestert dat, zodra er Europese afspraken komen op dit vlak, zijn stelsel model kan staan voor de an dere Europese landen". Het zou overigens ook heel anders kun nen lopen, meent G. Keijser, directeur van het zeer actieve en inmiddels lan delijke bekende Salland Gezondheids zorgverzekeringen, het vroegere zie kenfonds Salland, in Deventer. Hij is ervan overtuigd dat het plan Simons juist kan leiden tot 'overconcurrentie', en dat de patiënt straks mogelijk onein dig veel aangeboden zal krijgen in de zorgwinkel, zeker ook buiten de huidi ge landsgrenzen. Of Keijsers stelling uitkomt hangt hele maal af van de vraag hoe het plan van Simons Europees gewaardeerd zal wor den. Wordt het binnen het Europese recht gezien als een 'sociale verzeke ring' dan geldt: alle lidstaten hebben het recht op een eigen, afgebakend stel sel, Nederland dus ook. Wordt het nieuwe stelsel in Europees verband echter aangemerkt als een 'schadever zekering' dan geldt het Europese me- dedingings- en kartelrecht: ongelimi teerde concurrentie moet worden toe gestaan". Risico's Keijser: „Simons neemt risico's. Door dat in het toekomstige zorgstelsel van de staatssecretaris het element concur rentie wordt ingevoerd zou zijn stelsel kunnen worden gezien als een schade verzekering. Als dat zo is wordt alles op de kop gezet en zal het sociale karakter van de verzekering er op den duur af gaan. Dan zul je zien dat zaken als een prothese in de tandheelkunde uit het pakket zullen verdwijnen en dat daar zaken als kronen en bruggen voor in de plaats komen. Iedereen zal dan meer een particulier verzekerde worden. Te vens betekent dat dat buitenlandse ver zekeraars zich zonder omwegen op de Nederlandse markt kunnen begeven en zich daar volop kunnen mengen in de afspraken die worden gemaakt met de instellingen die hier zorg aanbieden". Voordat we hierop verder borduren eerst even wat meer informatie over de huidige situatie van ziektekostenverze keringen. Een ziekenfondsverzekerde die nu in het Europese buitenland ver blijft heeft recht op die (volksverzeke ring die in het te bezoeken land geldt. In Duitsland bijvoorbeeld heeft hij, mocht dat nodig zijn, recht op dezelfde voorzieningen als een vergelijkbare ver zekerde daar. De betrokken instelling declareert de kosten voor grote ingre pen bij het betrokken ziekenfonds in Nederland, medicijnen moet de verze kerde eerst voorschieten. Voor de meeste Nederlandse particu lier verzekerden geldt eveneens» dat zij recht kunnen doen gelden op voorzie ningen in andere Europese landen, mits die zijn ondergebracht in hun ziek tekostenpolis. In het laatste geval moet uiteraard rekening worden gehouden met een eventueel eigen risico. Een reisverzekering voor ziektekosten is lang niet altijd nodig, al worden ze vaak wel afgesloten, waardoor mensen niet zelden dubbel zijn verzekerd. Altijd even van te voren informeren bij de ver zekeraar. Wat de huidige, dagelijkse zorg betreft: ziekenfondsen zijn in de eerste plaats strikt regiogebonden en dat betekent dat een verzekerde in eigen land is aan gewezen op regionale voorzieningen. Een particulier verzekerde heeft in Door middel van een maandelijkse 'Europagina' in Finale besteedt onze krant dit jaar aandacht aan het Europa zonder grenzen dat op 1 januari 1993 van kracht moet worden. Op deze consument- gerichte pagina's wordt ingegaan op wat de mensen in Nederland in het gewone leven op een twaalftal terreinen gaan merken (of niet) van het wegvallen van de grenzen binnen de Europese Gemeenschap (EG). Over de voortgang van Europa in de praktijk ditmaal de toekomst van de gezondheidszorg. Als het plan Simons doorgaat heeft de gemiddelde Nederlandse patiënt weinig in Europa te zoeken. Voor medische beroepsgroepen verandert er niet veel. Sinds 1975 bestaat het recht op vrije vestiging in elk willekeurig EG-land. Maar ook hier blijven er struikelblokken. De maandelijks terugkerende rubriek 'Vragen aan de Eurolijn' komt met pregnante voorbeelden van een vraag over de grenzen van de interne markt. Rechts: G. Keijser: „Simons neemt grote risico's", m FOTO-. AB HAKEBOOM Links: Mevrouw E.H. Wierenga: „Walgelijke onzekerheid over gezondheids zorg". FOTO: W1M HENDRIKS Kinderarts MJ.P. Bruins-Stassen: „In Frankrijk heerst een veel strictere hiërarchische structuur dan in ons land. De rollen zijn daar heel duidelijk verdeeld". FOTO: DIJKSTRA als arts, werkte voor haar Utrechtse pe riode in het Binnengasthuis in Amster dam, waar ze een opleiding tot kinder arts volgde. Op dit moment is zij als kinderarts-intensivist waarnemend hoofd van de IC-kinderen in het Aca demisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Controle Uiteindelijk vertrok ze met een beurs van het ministerie van buitenlandse za ken naar Parijs, waar zij ging werken op de IC-afdeling (réanimation pédiatri- que). Later werd zij chef de clinique van diezelfde afdeling. „De gedeeltelij

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31