1 II mal Ie CD A-kamerlid in de beklaagdenbank Feyenoord en Tottenham Hotspur hebben nog iets goed te maken CeidócSoincmt ZATERDAG 29 FEFRUARI1992 PAGINA 3C ROTTERDAM Volgende week woensdag is de Kuip in Rotterdam de arena waarop de ogen van duizenden zullen zijn gericht. Niet zo zeer omdat Feyenoord in het 'jaar van de eigen re vival' gaat proberen alsnog een ronde verder te komen in het Europese be kertoernooi der nationale cupwinnaars. Nee, reden voor de extra attentie is het feit dat Tottenham Hotspur op bezoek komt. En aan die Engelse voetbalclub met haar rijke sportieve verleden bewa ren slechts weinigen hier te lande ple zierige herinneringen. Vóór er nog maar één bal zal zijn ge trapt in dit duel voor de kwartfinales van het Europa-Cuptoernooi heeft de hernieuwde confrontatie tussen Feye noord en de Spurs de tongen al weer danig in beweging gebracht. Immers, de twee voorgaande ontmoetingen in Rot terdam met de qua leeftijd derde Lon- dense club liepen uit op regelrechte veldslagen. Waarbij vooral aan het eer ste treffen, in 1974, door betrokkenen en ooggetuigen met afschuw wordt te ruggedacht. In dat voorjaar, nu al weer achttien jaar geleden, schokte de aan hang van Tottenham Hotspur Neder land en Europa door voor het eerst 'hooliganism' op het vasteland te de monstreren. Nog ver vóór de afschuwe lijke ramp in het Heizel-stadion, bij de Europa-Cupfinale Liverpool-Juventus, waarbij 39 doden vielen, maakte vooral Rotterdam kennis met de uitwassen van supportersgedrag. Zeventig arres taties en tweehonderd gewonden vorm den de balans na de eerste ongeregeld heden die Nederland op zich zag afko men. Tussen die dag en de Europa- Cupfinale van 1991 in de Kuip tussen Manchester United en Barcelona lieten de Britse supporters vaker van zich ho ren. En niet zo positief. Draaiboek Aan de hand van de ervaringen van mei vorig jaar heeft men in Rotterdam op nieuw een draaiboek opgesteld dat vol doende elementen bevat om nieuwe rellen in de kiem te smoren. Op de dag van 'United-Barca' was het centrum van de Maasstad drooggelegd, een maatregel die ook ditmaal weer werd overwogen, maar niet zal worden toe gepast. Die aanpak leek geen overbodi ge luxe, want de supporters van de Spurs lijken over een wat hardleers ka rakter te beschikken. Ondanks de op vatting van politie-comandant Frans Visser, die deze fans als 'vredelievend' betitelt. Is dat zo? Immers, exact tien jaar na de introduc tie van voetbalvandalisme in de Kuip liep het (in 1984) weer mis met de Spurs op bezoek. Ditmaal was er overi gens sprake van een regie-fout van de organisatie, waardoor tientallen Britse supporters in een vak van de Feye- noord-aanhang waren terechtgekomen. Er werd driftig met messen gezwaaid, maar ernstig gewonden bleven uit. Al met al betekende deze ervaring een Beeld van de rellen bij de wedstrijd Feyenoord- Tottenham Hotspur in de Rotterdamse Kuip in 1983. nieuwe impuls voor degenen die pre ventieve maatregelen moesten beden ken om de derde editie van Feyenoord- Tottenham Hotspur in redelijke banen te leiden. Uiteindelijk valt het met de speciale maatregelen mee. De grote 'bulk' fans (1800 van de in totaal verwachte 2000 Britse aanhangers) komt in dertig bus sen vanuit Calais. In elke bus zijn ste wards aanwezig om de rust' te handha ven. Pas 's middags komen die suppor ters in Rotterdam aan, waar ze geïso leerd worden gehouden van eventueel provocerende Nederlanders. De overi ge tweehonderd fans komen per vlieg tuig. De politie zet alles bijeen niet meer dan 300 man in, een vergelijkbare sterkte als bij risicoduels zoals Feye- noord-Ajax. De overheid in de Maas stad gaat er bij haar aanpak een beetje van uit dat het gedrag in het algemeen van Britse voetbalsupporters tegen woordig binnen de perken blijft in En geland, waar een nieuwe aanpak wordt toegepast. Daar is in veel stadions in middels het nodige hekwerk verwij derd, hetgeen overigens wel weer direct problemen kan geven bij het uitduel van Feyenoord op White Hart Lane. Het is dan zaak voor de Engelse politie om de supportersgroepen doelmatig gescheiden te houden. Aardig kader De aansprekende en gedenkwaardige ontmoetingen tussen Feyenoord en Tottenham Hotspur kunnen overigens in nog een, aardiger, kader worden ge plaatst. De vorige incidenten speelden zich af in seizoenen die aan het eind één van beide betrokken ploegen als winnaar van het bewuste Europese toernooi opleverden. Feyenoord boek te in 1974 zijn laatste grote internatio nale succes. Nadat in 1970 de Europa Cup I en de wereldbeker waren binnen gehaald betekende de dubbele UEFA- Cupconfrontatie met de Spurs in 1974 (2-2 uit en 2-0 thuis) opnieuw en naar later bleek voorlopig de laatste internationale heldendaad. Im mers, in 1983 was Feyenoord ondanks de aanwezigheid van Cruijff en Gullit kansloos tegen de Londenaren, die thuis met 4-2 wonnen en in Rotterdam de eigen fans redelijk koest hield met een zege van 2-0. In dat seizoen vero verde Tottenham Hotspur uiteindelijk de UEFA Cup door zich in twee duels, waarvan dat in Brussel super beveiligd was, van Anderlecht te distantiëren. Op een moment overigens dat Feyenoord zich van de Nederlandse 'double' verze kerde, een jaar voor de Heizel-ramp als gevolg van tekortschietende interne veiligheidsmaatregelen. Er vielen vele slachtoffers, waarna de Engelse clubs voor enige jaren werden verbannen uit de Europese bekertoernooien. Twee jaar geleden keerden alle ploegen met uitzondering van Liverpool al terug op het toneel. Nu speelt ook de ploeg van de Mersey-side in de kwartfinales van het UEF A-Cuptoernooi. Entourage Op voorhand speelt Feyenoord-Totten- ham Hotspur zich af in een andere en tourage dan achttien jaar geleden. Toen nog werden meer dan 60.000 toe schouwers tot de Kuip toegelaten. Bij het duel van volgende week zullen maximaal 45.000 mensen getuige kun nen zijn van de pogingen van beide teams zich een goede uitgangspositie te verschaffen voor eventueél verder in ternationaal succes. De Spurs behoren tot de Engelse voet balploegen die kunnen bogen op een rijke historie. De naam van de club grijpt terug naar de middeleeuwen. Harry Hotspur (Harry de Driftkop), zoon van de graaf van Northumber land, zou de naamgever zijn. Hetgeen ook een link met het karakter van de aanhangers van de club voor de ham liggend maakt. Zoals ook kan geldei voor de naam van het stadion van d club, White Hart Lane. Zo heet name lijk ook een nabij gelegen pub, waar d fans zich alcoholisch nog wel eens ple gen op te peppen alvorens hun favorie te formatie te gaan aanmoedigen. He imago van de Spurs wordt er door eei derde element nog wat minder fraai op Vorig jaar moest speler Terry Fenwicl een paar maanden 'brommen', nada hij achter het stuur van zijn auto wa aangetroffen met een glaasje te veel op Tottenham Hotspur betaalde hem ove rigens die periode keurig zijn salari door. Mooie namen Tottenham Hotspur kan overigens oo! bogen op 'mooie' namen. Vermaan werden in de jaren zestig Dann Blanchflower en Jimmy Greaves, welk laatste ooit voor het fraaie bedrag va 99.999 pond werd teruggekocht van A( Milan. Waar hij één van de eerste be wijzen was voor de theorie dat Britte in tegenstelling tot Nederlanders e Duitsers niet gedijen in Italië. Ook Ia Rush en Liam Brady toonden dat mi of meer aan. Ook Tottenhams huidige sterspele Gary Lineker droeg voer aan voor de malaise-verhaal. Deze topscorer va het Engelse voetbal (18 treffers op di moment en bijna interland-rècordhou der met 47 treffers, slechts twee achte Bobby Charlton) belandde op instigati van de huidige directeur en toenmali trainer van Barcelona Terry Venable in Catalonië. Maar daar kon Lineke het in Nou Camp niet bolwerken. Heti na al deze voortekenen de vraag of Pai Gascoigne het ooit zal redden bij Lazi Roma. Die club kocht Gazza vorig jaa maar sindsdien kampte de even gekk als creatieve Gascoigne voortduren met blessures. Zodat het nog maar d vraag is of hij zelfs de Italiaanse hoofc stad ooit zal bereiken. Buitenlanders In de huidige selectie van Tottenhai Hotspur, dat het onder manager Petc Shreeves in de Engelse league mati doet (met een dertiende plaats op 2 punten afstand van lijstaanvoerde Manchester United), treedt ook eej aantal buitenlanders op. Doelman Eri Thorstved (Noorwegen), Nayim (Ml rokko) en Bergsson (IJsland) zorge voor het internationale tintje. Een blav we maandag hadden de Spurs ook Joh' Metgod in de gelederen. In 1987 weij de huidige Feyenoorder gecontra! teerd, maar hij speelde slechts twaaj wedstrijden. Beide ploegen hebben mi slechts één speler onder contract die rf voorgaande twee duels heeft meegj maakt. Bij Tottenham Hotspur is dat d diabeticus Gary Mabbutt, bij Feyj noord Sjaak Troost. Ook dit duo zal d hoop uitspreken dat de ontmoeting \i volgende week zich onder wat rustig! omstandigheden zal afspelen dan r 1983. Om over 1974 maar verder i zwijgen. DEN HAAG De meervoudige ka mer van de Utrechtse rechtbank heeft komende dinsdagmorgen een niet alle daagse klus te behandelen. Twee rech ters zullen in de beklaagdenbank tegen over zich de 44-jarige Gert Koffeman aantreffen. Beroep: lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Politieke richting: CDA. Aanklacht: verdenking van valsheid in geschrifte. De beschuldigde in kwestie kijkt reik halzend naar deze derde dag van maart uit. Eindelijk zal er gerechtigheid ge schieden. Eindelijk zal hij van alle blaam worden gezuiverd zodat hij met opgeheven hoofd kan terugkeren aan het Binnenhof, de werkomgeving waar uit hij zich vijf maanden geleden vrijwil lig heeft verbannen. De rechters zullen hem vrijspreken, daar is Koffeman hei lig van overtuigd. Een andere uitkomst kan hij zich eenvoudigweg niet voor stellen. „Mijn geweten is zuiver", zei hij in september vorig jaar toen bekend werd dat er een strafrechtelijk onder zoek tegen hem zou worden ingesteld. En die uitspraak houdt hij nog altijd staande. Een kamerlid beschuldigd van valsheid in geschrifte! Dat is geen geringe aantij ging. Wie de achtergronden van de zaak niet kent zal onmiddellijk de ge dachte voelen opkomen dat het hier een zwaarwichtige kwestie moet betref fen. In Nederland duikt het woord 'fraude' tegenwoordig al bijna dagelijks in de media op. Als nu zelfs een volks vertegenwoordiger, die toch geacht wordt onkreukbaar te zijn, daar ook al van verdacht wordt, waar moet het dan heen met dit land? Gouden handdruk Om de zaak-Koffeman in z'n ware pro porties te kunnen zien moeten we, zoals Gert Koffeman rekent op vrijspraak na de beschuldiging van inkomens fraude. FOTO:ANP bij het aanschouwen van een veelkleu rig schilderij, enkele stapjes terug doen. Terug in de tijd in dit geval, naar woensdag 6 september 1989. Op die dag werd Gert Koffeman gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor het CDA. Koffeman was in de politiek geen onbekende. Sinds vijf jaar was hij voorzitter van de Algemene Christelij ke Politiebond (ACP), een functie die hij met verve vervulde. Herhaaldelijk had Koffeman, zelf een voormalig politieman, op de barricaden gestaan om te vechten voor een betere beloning en betere arbeidsomstandig heden voor zijn dienders, zoals hij de leden van de Hermandad graag placht aan te duiden. Hij hield gloedvolle toe spraken tijdens demonstraties van poli tiemensen, wist op persconferenties de frustraties van het politiepersoneel beeldend te verwoorden en toonde zich een vasthoudende gesprekspartner in de onderhandelingen met de ministers van binnenlandse zaken en justitie. Geen wonder dat de ACP na de kamer verkiezingen van september '89 node afscheid van haar voorzitter nam. Uit dankbaarheid voor de bewezen dien sten gaf de bond Koffeman bij diens vertrek daarom naast de gebruikelijke tastbare geschenken ook een financieel extraatje, een 'gouden handdruk' zou men kunnen zeggen. Koffeman had bij zijn oude werkgever nog een schuld van 14.500, het restant van een lening die hij ooit bij de ACP had afgesloten voor de aanschaf van een nieuwe auto. Dit bedrag nu werd hem kwijtgescholden. Tot zo ver was er nog niets aan de hand. Althans uiterlijk niet. Wat Koffeman echter niet wist, althans beweert niet te hebben geweten, was dat zijn gouden handdruk in de financiële administratie van de ACP werd geboekt als extra sa laris voor de laatste drie maanden van 1989. In totaal ging het om een bedrag van 24.000,- bruto, waarvan na aftrek van loonbelasting, premies en andere inhoudingen de eerder genoemde som van 14.500 resteerde. Bijverdiensten Dit zou op zich ook nog geen rampzali ge gevolgen hebben gehad, ware het niet dat een boekhouder van de ACP, die op 1 januari 1991 na enkele conflic ten bij de bond vertrok, tegenover justi tie een boekje open deed over de zijns inziens heersende wantoestanden bij de christelijke politiebond. Hij wees daar bij met name op de gouden handdruk die Koffeman bij diens vertrek had ont vangen. Moest dat geld niet gedeelte lijk in mindering worden gebracht op het salaris dat Koffeman als kamerlid was gaan verdienen? Zo schrijven de wettelijke regels omtrent de schade loosstelling van volksvertegenwoordi gers dat toch voor? Inderdaad mag een kamerlid maar een beperkt bedrag per jaar bijverdienen. Alle neveninkomsten boven deze grens moeten worden te rugbetaald aan de staat. In het geval- Koffeman zou de toepassing van die re gels betekenen dat over 1989 circa 11.000 had moeten worden ingehou den van zijn 'kamersalaris'. Dat was echter niet gebeurd. Terecht niet, meende Koffeman, want die gouden handdruk was geen bijver dienste. Het bedrag bleek wel als zoda nig geboekt te zijn, maar dat was niet zo bedoeld. Bovendien had hij het dou ceurtje keurig netjes opgegeven aan de belastingen. Wat wilde men nog meer? Aanvankelijk zagen de justitiële autori teiten niets in de aantijgingen van de ex-ACP-boekhouder. Even leek het er zelfs op dat de voormalige werknemer zijn beschuldiging zou intrekken, maar uiteindelijk hield hij toch voet bij stuk. Justitie nam daarop geen halve maatre gelen. Men besloot de zaak tot op de bodem uit te zoeken, met gebruikma king van alle daarbij behorende toeters en bellen. De boekhouding van de ACP werd jn beslag genomen en na bestude ring daarvan werd besloten Koffeman voor de rechtbank te dagen. Buiten proporties Weekblad Elsevier maakte enkele we ken geleden melding van het hardnek kige gerucht dat er sprake was van een zorgvuldig door justitie georkestreerde actie die plaatsvindt met instemming van de opperbaas, minister Hirsch Bal- lin. Als besloten zou worden de zaak te laten rusten, zou de schijn des kwaads rond het kamerlid blijven hangen en daar is noch justitie bij gebaat (Neder landers nemen immers al gauw het woord klassejustitie in de mond) noch Koffeman zelf. Een bewijs voor deze opzet is nergens te vinden, maar prof. mr. drs. D.J. El- zinga, hoogleraar staatsrecht in Gro ningen, zou er niet gek van opkijken als het waar blijkt te zijn. „Het lijkt me heel aannemelijk dat men bewust alles volgens het boekje afhandelt, want op de keper beschouwd kun je van deze zaak zeggen: het sop is de kool niet waard", aldus Elzinga. „Wat er nu ge beurt is buiten alle proporties. Alleen al die beschuldiging van valsheid in ge schrifte! Dat is absolute onzin. Daarvan zou alleen sprake zijn als Koffeman in zijn hoedanigheid als kamerlid neven inkomsten uit tegenwoordige arbeid had verzwegen. Maar hij heeft er als ka merlid toch geen baantje bij gehad? Je zou hooguit kunnen zeggen dat het in zijn geval gaat om inkomsten uit vroe gere arbeid, maar daar is de inkomsten regeling voor kamerleden niet op van toepassing". Elzinga, van wiens hand enkele jaren geleden een boekje verscheen over de honorering van politici, vergelijkt de zaak-Koffeman met een „akkefietje" waarmee voormalig PvdA-lejder Joop den Uyl in de zomer van 1984 te maken kreeg. Kamerlid Den Uyl werd toen 65 jaar, hetgeen tot gevolg had dat hij naast zijn 'kamersalaris' opeens een flinke dosis pensioen kreeg uitgekeerd over de perioden waarin hij respectie velijk minister van economische zaken en minister-president was geweest. „Dat waren inkomsten uit vroegere ar beid", zegt Elzinga, „en dus mocht hij dat geld gewoon houden". Steunbetuigingen Sinds Koffeman zijn politieke werk zaamheden vorig jaar september in af wachting van het verloop van de juridi sche procedure opschortte ontving hij honderden brieven en kaarten waarin hem steun werd betuigd en sterkte werd toegewenst. „Hartverwarmend", zegt Koffeman, die verder over zijn zaak niets wil loslaten totdat de rech ters uitspraak hebben gedaan. „Vooral in het begin was ik echt kapot van al die toestanden, maar die enorme hoeveel heid positieve reacties heeft me ontzet tend goed gedaan". Niet alleen familie en vrienden lieten van zich horen, maar ook willekeurige politiemensen en CDA-kiezers. Ook de collega-parlementariërs lieten zich niet onbetuigd. Circa honderd van de hon derdvijftig Tweede-Kamerleden stuur den een opbeurende groet naar huize Koffeman in het Zuidhollandse Oude water. Op en rond het Binnenhof is dj ook geen mens te vinden die twijfc aan de onschuld van het alom als too) beeld van integriteit bekend staan! kamerlid. Prof. mr. L. Prakke, hoogleraar staal recht aan de Universiteit van Amsti, dam, zegt ook geneigd te zijn te gelovr in de goede trouw van Koffeman. Ma! hij maakt daar wel een kanttekenit bij. „Oppervlakkig bezien lijkt dit et: klein zaakje waarbij Koffeman zond problemen vrijuit kan gaan, maar kan natuurlijk meer achter zitten. D(' ervaring wijs geworden behoud ik reserves. Misschien is het wat ver zocht, maar ik denk bijvoorbeeld al prins Bernhard en Richard Nixon, d allebei na beschuldigingen aan hi adres keihard beweerden dat ze (f schuldig waren. Dat geloofden velen'1 eerste instantie ook, maar het bleek d' achteraf helemaal niet zo te zijn". 1 Stel dat Koffeman toch veroorded zou worden tot betaling van ƒ11 .OO1 aan de staat (in casu aan het minister van binnenlandse zaken, dat z(f draagt voor de 'salarissen' van kamer!1 den) kan tyj dan nog blijven functior ren als volksvertegenwoordiger? In tl1 orie wel, meent Prakke. „Maar de vnf is of hij dat zelf wel wil. Het kan bi zijn dat hij dan zegt: 'ik voel me zodaj beschadigd dat ik m'n zetel opge! Een andere mogelijkheid is dat hij j hoor geeft aan een verzoek van a fractie om z'n zetel ter beschikking? stellen. Hij hoeft op zo'n verzoek ov6 gens niet in te gaan. Een kamerlid isr terst moeilijk van zijn zetel te verwijd ren. Hij heeft het recht te blijven zitl' waar-ie zit. Zelfs als een kamerlid a( ter de tralies verdwijnt kan hij nogi functie blijven. In principe is hij alle1 verplicht te vertrekken als hij uit l: kiesrecht is ontzet. Nou, dan moei het wel heel bont gemaakt hebb hoor. Dan praat je over zeer zw ambtsmisdrijven, waarbij je bijvo beeld overduidelijk misbruik hebt maakt van je functie".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 30